Roemrijke sportcarrière in het Vlaamse land J kauw Portretten Ballonnetjes voor Kroestjev Fransen voelen zich bij de neus genomen door Felix Gaillard L ONZE PUZZEL Francies Steyaert (Graauw) zestig jaar schutter Engelse vogels en vissen onaantastbaar Kroonbezit W ater kracht-centrale voor Belgisch Kongo Fransje r EXTRA MOTOR OIL CONFETTI CONFETTI CONFETTI CONFETTI CONFETTI DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1957 Meteen de hoge -c Voetbal en training Weer aan rt werk Niet enthousiast genoeg Nederlandse eend maakte verre reis benzine verbruik door (cSSO MET ESS0 BENT U BETER UIT door Yorick OPLOSSING 11 6 De schuttersvereniging „De Friezen" te Graauw (een roem rijke maatschappij, een der oudste van het Vlaamse schutters- land), gaat op 1 september het diamanten jubileum van haar voor zitter vieren: de heer J. F. Steyaert, beter bekend als „Francies" is dan 60 jaar doende met de boog. Een roemrijke schuttersloop- baan, om' maar niet te spreken van roemrucht Op 6 september 1897 stond Francies, toen een Franske, met zijn va der op de wip op de Zandberg, voor de eerste maal in zijn leven „op den vreemde". Hij bibberde dus wel enigszins, maar vader Lowie zei „kom mee, Frans" en gebruikte samen met de zoon een kleinigheidje uit de apotheek van Kerf. Dat hielp beter dan de beste zenuwpil.... Want voor de neus van alle „ou wen" plukte hij de topvogel weg. En sindsdien was er geen houden meer aan. Met Pietje Buys werd hij de schrik en de vriend tevens van alle schutters. In 1898 was er in Middelburg een grote feest-schieting ter gelegenheid van de kroning van koningin Wil- helmina. Met of zonder pinten, het is niet bekend, maar Francies wist ook daar alle beroemdheden aan zijn toen zestienjarige hielen te lappen. Hij hai.'.de de hoge vogel naar be neden. Er stuik bovenop: Te voet, met gerij, per trein of hoe dan ook, met boog en bij de 40 pijlen van 82 trok hij er elke zon dag op uit, kwam overal en stond zijn man. Toen hij bij de mobilisatie van 1914 als militair op het stingloze Walcheren werd geplaatst, moest daar iets gebeuren. Hij organiseerde er enkele sparren en als handig knut selaar fabriekte hij een prima wipje in elkaar. Juul Vereecken en de Witte Fons sjouwden van Kloosterzande 'n prang aan en in het verre Oostkapel- le kon de schutters-sport voortgang vinden. Sfeer ontbrak Goed, er werd geschoten, maar 't was er geen schuttersland, de sfeer ontbrak. Al die mannen van het land van Hulst moesten een keer komen. Er werd een echte schieting uitge schreven in de nazomer van 1915. En ze kwamen „Ze", dat waren de Stey- aerts, de Vereeckens, de Buysrogges, de Schillemannetjes, de Buyses, de Fassaerts, de van den Eeckhouts, de Kindten, en noem maar op, een ein deloze rij van weerbestendige schut ters. Als een volksverhuizing togen ze naar Oostkapelle, moesten te Walsoorden naar hun schutterszin te lang op een boot wachten, requireer- den roeibootjes, deden de varensgas ten doodsangsten uitstaan, röèiden' met handen en" voeten mee,kwamen kletsnat op Beveland aan wal, be stormden' (met hun veilig door Zeun Paria droog gehouden „kruit") het trammetje enveroverden stormen derhand Walcheren. Tot staan gebracht De veroveraars werden in Middel burg min of meer tot staan gebracht door een militaire fanfare onder lei ding van de god vaai Walcheren en in een stoet van sjeezen ging het naar Oostkapelle. Wat een schieting daar toen gevolgd is kan zelfs de pa tenthouder op het sappigste oost Zeeuwsch-Vlaams spraakgebruik niet meer onder woorden brengen. Oude foto's geven een wat verbleekt beeld van dit schuttersfestijn (men kan ze tijdens de jubileumviering bewonde ren), maar de ware sfeer leeft nog slechts in de herinnering van dege nen die het meemaakten en die nog leven. Lemsen sjouwden de gehele dag, met kruiwagens, het bier aan. Ge moet het de mannen die 't meemaakten horen vertellen. „Kerdju, dat was een tijd" zeggen ze, hun lippen nog aflikkend. Het wordt misschien eentonig, maar Francies, toen met zijn kepi, schoot d'n hoge weer. Natuurlijk kwam er niets meer van teruggaan, die dag. De schutters bleven in Mid delburg. En een wijze legerleiding hield de militairen veiligheidshalve in Oostkapelle Dubbele gloriedag Dank zij Francies is voor vele oost Zeeuwsch-Vlaamse schutters Oostka pelle Dank zij Francies is voor vele oost Zeeuwsch-Vlaamse schutters Oostka- FRANCIS STEYAERT Niet afgetakeld. pelle nog een begrip. Daar begon zijn schutterscarrière, die nimmer meer aftakelde. Hij bleef de even wichtige, ideale sportman, ook in de slechtere tijden, die in die zestig jaar de betere jaren afwisselden. Toen „de Friezen" een inzinking kre gen, was Francies de man, die de zaak weer aan gang stak. die een wip bouwde, die hun voorzitter werd en die niet rustte voordat er een tweede wip was. En wat voor een! Francies viert op 1 september zijn diamanten schuttersjubi- leum: Deze achttien-karaats schutter zal door zijn collega's op onvergetelijke wijze gehul digd worden. Het wordt in Graauw een gloriedag voor Francies èn voor de handboog sport! Als II een steur vangt in de En gelse wateren behoort deze aan de Koningin en als U broodkruimels gooit naar de zwanen in de Theems, is het zeer wel mogelijk dat II Koninklijk eigendom voert. Deze beide rechten dateren uit de Middeleeuwen, en zij hadden tot doei om de aanwezigheid van deze delicatessen op 's konings tafel te verzekeren. In de Britse wateren wordt betrek kelijk weinig steur gevangen, en in de dagen dat er weinig voedsel kon worden geimporteerd. brachten zij een hoge prijs op. Het decreet, waarbij werd bepaald dat Engelse steur aan de Kroon toebehoort, dateert uit de tijd van de regering van Edward II. (Advertentie) Het deel bereikt Wanneer het aankomt op uithoudingsvermo gen, dan helpt kauwen meer dan wat dan ook. Kauw Wrlgley P.K. Kauwen is lekker en gezond. Doe 't, kauw. Slaat men er de literatuur op na dan blijkt hoe noodzakelijk een goede lichaamstraining is voor goed voetbalspel. De schijnbewe gingen van de Arsenal-speler Alex James worden nu nog ge noemd als voorbeeld van perfec tie. Lou Adam en Kick Smit waren wonderen van technisch kunnen in Nederland. Vallen zonder builen, concentratie van spieren en gedachten. Het is allemaal training. Een internationale commissie van deskundigen is op het ogenblik plan nen aan het uitwerken voor de bouw van een waterkrachtcentrale bij de Inga-watervallen, een ruim 20 km lang gedeelte van de rivier de Kongo tussen Leopoldstad, de hoofdstad van Bel gisch Kongo, en Matadi, de grote ha ven aan de benedenloop van de rivier. Men wil een dam aanleggen in een wijde bocht. Daar, waar het rivierwater een val van ongeveer honderd meter maakt, zou naar schatting tweehonderddui zend kubieke meter water per seconde doorstromen. De stuwdam zou twee honderd meter lang moeten worden en de erbij te bouwen elektrische cen trale zou een capaciteit van twintig tot vijfendertig miljoen kilowatt krijgen. Volgens deskundigen zou de aanleg van deze centrale het aanschijn van niet alleen Belgisch-Kongo maar van geheel centraal-Afrika gaan verande ren. Er zou een Afrikaans „Ruhrge bied" kunnen ontstaan met een wel dertig maal zo grote industriële capa- Alle moeilijkheden met arbeiders op de centrale Londense groente- en fruitmarkt Covent Garden zijn nu geregeld en de toestand was vrijdag' ochtend, voor het eerste in zes we ken, normaal. De 264 sjouwers die sedert vorige week ontslagen waren, omdat zij wei gerden vrachtauto's te lossen die door niet-georganiseerde chauffeurs be stuurd werden, zijn weer in dienst ge nomen. Men zal nu proberen deze chauffeurs over te halen zich bij een vakvereniging aan te sluiten. citeit als van Detroit en Pittsburgh te zamen. Men zou willen beginnen met een centrale van twee miljoen kilowatt. De kosten van de bijbehorende stuw dam zouden op 700 miljoen gulden komen, de bouw hiervan zou zes jaar vergen. De geleidelijke ontwikkeling van het Inga-project zou 25 k 40 jaar duren. In de laatste twee jaar zijn er ver scheidene gevangen, en het is nog steeds de gewoonte om deze vis aan de koningin aan te bieden. Tegenwoordig eet niemand meer zwaan, maar lang geleden werden jonge zwanen beschouwd als een deli catesse, en men moest een vergunning van de Kroon hebben om zwanen in zijn bezit te hebben. Heden ten dage behoren alle zwanen op de Theems aan de Koningin (die de titel draagt van „Seigneur of the Swans") en aan twee oude stadsgilden van Londen de Vintners en de Dyers die sinds 1473 gerechtigd zijn om een aantal zwanen te bezitten. Ieder jaar ongeveer in de derde week van juli vindt de kleurrijke ceremonie „Swan Upping" plaats. In zes boten vaart men uit, twee van elke gilde en twee van de Koningin, in welke laatste o.a. de „Zwanenbewaar- der" van de Koningin (de heer F. T. Turk uit Cookham. Berkshire), heeft plaats genomen. Alle aanwezigen dra gen een speciaal kostuum witte broek, met rode truien en rode jassen voor de bemanning van de boten van de Koningin, witte truien en blauwe jassen voor de Vintners; en blauwe truien en blauwe jassen voor de Dyers. De boten beginnen de tocht die een week duurt bij, London Bridge of Southwark Bridge. Van hier gaan ze stroomopwaarts naar Henley. Na dat ze de zwanen oude en jonge bijeengedreven hebben, krijgen deze aÜe een herkenningsteken. In Bandoeng werden 445 personen, zowel Indonesiërs als buitenlanders, door de politie opgeroepen om reken schap af te leggen over het leit, dat zij op de onafhankelijkheidsdag niet de rood-witte vlag hadden uitgehan gen. De buitenlanders mochtén, na hun paspoorten te hebben getoond, weer naar huis gaan, omdat er geen enkele bepaling bestaat dat zij de In donesische nationale vlag moeten uit hangen. De Indonesiërs kregen echter een uitbrander voor hun gebrek aan enthousiasme. In het voorjaar schoot de Russische jager Iwan Dmitrijewitsj Doerkin bij Narjan Mar, aan de Noordelijke IJs zee, ten zuiden van Nova-Zembla, een priemstaarteend. Toen hij Re eend na der bekeek ontdekte hij aan een poot een ring, die van een buitenlands merkteken was voorzien. De jager richtte zich tot de plaatse lijke vereniging van jagers en vissers met het verzoek om er achter te ko men, waar de vogel geringd was. Een. dezer dagen meldde de Noordelijke afdeling van het wetenschappelijke onderzoekingsinstituut voor dierlijke grondstoffen en pelterijen, dat de priemstaarteend tijdens de trek op 27 september 1954 in Noord-Holland was geringd. Vele oude jagers ter plaatse wijzen er op, dat het de eerste keer is in de laatste 25 jaar, dat de vlucht van een eend uit Nederland naar het Petsjora- gebied wordt gesignaleerd. (Advertentie) twee dikten: 10W-20W-30 en 20W-30-40 De twintig woordjes uit zijn klein vocabulaire oefent hij elke avond op het sluimer-strand. Och, soms wordt Corrie„Rokkie", maar dat's niet précair; er is tenslotte, modieus gezien, ook wel verband. En heel de dag vecht hij verwoed met de moraal; een man-aan-man-duel als van Tobias met de engel. De code van wat mag, wat niet, negeert hij straal: hij windt de klok op met de wasmachine-zwengel, hij morst met melk en eet bonbons bij balen, slaat ruiten in, proeft aan de zeep en lacht er stiekem bij, giet koffie in de radio en laat zijn pa betalen, als die opnieuw moest zeggen: ja, dit jochie is van mij. Maar om dat praten in zijn bedje, even voor de nacht, zo schuldeloos aan 't liegen der miljoenen woorden, aanvaard ik dl de stoutheid, die ons morgen wacht en zélfs, dat hij met kleurkrijt tekent op mijn boorden.... YORICK (Van onze correspondent) Als spreekwoorden nog iets van hun oude kracht bezitten moet de regering Bourgès-Maunoury-Gaillard medio oktober aftreden, want strenge heren regeren niet lang. Dit is één der weinige zaken waarover de op vakantie zijnde Franse burgers het roerend eens zijn. Tegen de wil van de vakbonden heeft minister Gail lard een éénzijdige, nieuwe prjjzen- index geschapen, die de arbeiders verplicht het leeuwedeel van de in derdaad noodzakelijke versobering te dragen. De doorgewinterde optimisten, die nog hoop hadden voor ze in de trein stapten, moeten nu toch wel zijn be komen en als ze binnenkort te,rug keren met een lege beurs en gecon fronteerd worden met op alle fronten aanzienlijk gestegen prijzen zullen massale, bijna dodelijke stakingen niet kunnen uitblijven. Een in zijn vak vergrijsde leider van de christelijke vakbeweging zei ons woordelijk: ,.We zijn tijdens de vakantie van de volksvertegenwoordi gers bij dte neus genomen. Gaillard versobert aan de verkeerde kant. Het miljoenenleger van de toch al onvol doende betaalde arbeiders moet het leeuwedeel betalen, terwijl de beter gesitueerden er zonder noemenswaar dige kleerscheuren afkomen. Boven dien heeft zelfs deze onrechtmatig verdeelde versobering onze valuta niet gered, want hoewel de regering het woord ..devaluatie" niet heeft ge bruikt, is de waarde van onze munt toch door de jongste maatregelen met twintig procent verminderd.... Ook deze devaluatie zal door de arbeiders worden betaald IS iet onverwachts De klap kwam echter niet onver wachts. Al enkele weken hield de Pa- rijse beurs rekening met de devalua tie, die volgens goed gebruik op za terdagavond haar beslag zou krijgen. Ook het buitenland was niet verrast, over deze typisch Franse maatrege len, die nochtans getuigen van kin derlijkheid, omdat het ten enenmale onmogelijk is de voordelen van een waardevermindering van de valuta binnen te slepen zonder de nadelen te willen slikken. Ik wou, dat mijn vrouw haar rokken wat langer droeg, zei een heer. Zowat een jaar langer. In Kansas kreeg een vrouw een echtscheiding toegewezen. Ze had gezegd: mijn man heeft een gespleten persoonlijkheid en ik haat ze al lebei. Menig jongetje, zei Mary Singleton, behoort tot het soort kinderen, waarmee hij van zijn moeder niet mag spelen. Heel wat dames, zei Walter Slezak, betalen een paar tientjes voor een onderjurk en voelen zich diep ongelukkig, als je daar een heel klein stukje van kunt zien. En een andere Engelsman: mannen en vrouwen zullen elkaar nooit begrijpen, want ze hebben heel verschillende verlangens. Een man wil een vrouw en een vrouw wil een man. Een van de beste middelen, zei Donald O'Connor om het roken af te leren is: natte lucifers bij zich te dragen. Op een plaatje dat wij zagen, vroeg een tand arts aan een patiënt: wilt u een particuliere behandeling of heel de dag hier blijven wach ten Van Red Skelton: Hij heeft alles wat een meisje kan verlangen en ze verlangt het ook. Een klassiek boek, aldus Mark Twain, is een boek, dat iedereen gelezen wil hebben en dat niemand wil lezen. In Moskou hoorde iemand een Rus aan een andere Rus vragen: Heb je gehoord dat de Pravda een prijsvraag heeft uitgeschreven voor de beste politieke grap De eerste prijs is twin tig jaar. Van Herb Shriner: in onze tjjd rijd je bumper aan bumper naar het strand en daar zit je dan net eender Dan Bennett zei: er is niets zo ontmoedigend voor een amateur-tuinier dan te zien, dat zijn gezin heel zijn tuin tijdens één middagmaal op eet. In een Deens reisfoldertje stond: „de ge bruikelijke fooi voor kelners is 12^4 pet, maar voor 15 pet krijgt men 'n betere be diening; daarom geven de meeste mensen 17 pet. Sir Herbert Beerbohm Tree zei: elk comité zou moeten bestaan uit drie mensen, waarvan er twee afwezig zijn. Twee jonge medische studenten stonden in de tram te praten over de mededeling, die de professor zojuist gedaan had: dat het mense lijk lichaam voor 92 procent uit water be staat. Toen kwam er een meisje binnen en een van hen zei: Sjonge jonge, die heeft van haar 8 procent heel wat gemaakt In Amerika werd onlangs een speciale ambte naar aangesteld tegen een salaris van 2100 dol lar per jaar, die tot taak kreeg, al de brieven te behandelen, waarin werd aangedrongen ,op verlaging van de staatsuitgaven. En In datzelfde Amerika staat een kerk, waar bij elke zomer een bord wordt geplaatst met het opschrift: „U denkt toch niet, dat het hier warm is Niettemin blijkt Gaillard zulks te willen proberen, want goed ge? teld bestaan er monjenteel vijf- koersen voor de Franse valjitar die Voor 8'e' huiténlanifSa toeris ten, die voor de: Franse toeriSr len. de oude, oüiciele jcoers, ue vrije koers op de buitenlandse markt en de exportkoers. In bankkringen is trien ontevreden: „De situatie is zo mogelijk nóg verwarder geworden èn de knoeie rijen worden in de handge werkt". aldus een woordvoerder. Naar stakingen Het heeft een slechte indruk op de vakbonden gemaakt, dat Gaillard het geknoei met de glijdende loonschaal wil voortzetten. Zijn indexcijfer, thans gebaseerd op 171 artikelen, is niet al leen een aanslag op de nog betrekke- Een nieuwe grappige variatie! tot de „demonstratie van strijdvaardigheid" tijdens het bezoek van Kroestjev aan Oost-Duitsland behoorde ook een op tocht. Om hun „onafhankelijkheid" te bewijzen, hadden organisatoren daar bij gebruik gemaakt van fel-gekleur- de ballonnetjes, zoals ook de Chinezen dat plegen te doen. Het resultaat was indrukwekkend: tal van bewoners van regeringstehuizen voor bejaarden o.a. sjouwden rustig met kinderballonne tjes voorbij de eretribunes. lijke restwëlstand van de arbëiders- inassa,:ciaac er immers, .de loonsver hogingen '-atm zijn Vastgekoppeld maar- er is bjyyendten op berekend om na-arWillekeur té kunnen worden gehanteerd, daar de deskundigen nu vrijwel geen rekening meer behoeven te houden met de .groenten- en fruit- pr ijzen» Met weinig handigheid en iets meer slechte wil kan men de arbei ders een indexcijfer leveren, waaruit blijkt, dat officieel de kosten van le vensonderhoud hiet zijn gestegen of niet met twee punten zijn gestegen, zodat een loonsverhoging van twee percent eveneens zal uitblijven, ter wijl de werkelijke kosten van levens onderhoud aanzienlijk duurder zijn geworden. Het is niet aan twijfel on derhevig of de kamer zal straks de ministers rekenschap vragen. HORIZONTAAL: 1 water in ondie pe kuil; 4 herkauwers; 6 holte in de muur; 8 verlaagde toon; 10 dieren geluid; 11 speelgoed; 12 siersteen; 13 drank; 15 liefkozing; 17 familielid; 19 plaats in Noord-Afrika; 21 voorzetsel; 23 soort onderwijs (afkO; 24 nobele; 26 afslijting; 28 Duits pers. voor- naamw.; 29 niet dik; 31 wandversie ring; 32 jongensnaam; 33 godheid; 35 spoedig; 37 soort verlichting; 38 op de wijze van; 40 deel van het jaar; 41 vluchtige stol; 43 nauw; 45 kran tenjongen; 47 klein plantje; 49* deel van een ambtsgewaad; 50 dwaas, 51 eenheid van druk (afk.)", 53 ijzerhou dende aarde; 54 vrucht; 56 soort stof; 58 grote water massa; 59 conserverende- verf; 61 be taalmiddel; 93 Frans lidwoord; 65 lote rijbriefje; 66 Europeaan; 68 klein tak je; 69 gelofte; 70 bijwoord; 72 bekende motorraces (afk.), 73 vogel, 74 ieder, 75 meisjesnaam. VERTICAAL: 1 onmeetbaar getal;.2 weg met bomen; 3 mannelijk zoog dier; 4 ongedierte; 5 gelijke, gladde; 6 netto (afk.); 7 graafwerktuig; 8 bij woord; 9 plek; 14 Engels telwoord; 16 plaats bij de Rode Zee; 18 knaagdier; 20 koningin (Fr.); 21 op leeftijd; 22 deel van een schip; 25 jongensnaam; 27 deel van een bloem; 28 schoeisel; 30 vogel; 33 nauw; 34 sluis; 36 dun. plat stuk hout; 38 alpenweide, 39 grote bijl, 42 zang stem; 44 boom; 46 gebogen; 48 nako melingschap; 50 ontkenning; 51 in het jaar; 52 afgemat; 53 muziekdrama; 54 groep jachthonden; 55 Nederlands vliegveld; 56 geldstuk; 57 ik (Lat.); 60 hetzelfde; 62 deel van een schip! 64 eikeschors; 67 deel van de Bijbel (afk.) 71 rondhout. HORIZONTAAL: 1 partij, 4 sap, 6 trema, 10 r.i„ 11 S.A., 12 Ik, 14 al, 15 ai, 17 lans, 19 lont, 21 je, 22 rad, 24 de, 25 e.a., 26 aar, 27 An, 29 Ee, 31 bi, 32 or, 33 kano, 35 enig, 37 dor, 38 maandag, 40 ara, 42 top, 45 dins dag, 49 den, 51 soes, 53 gard, 56 l.k., 57 st, 58 Ad, 60 ma, 62 KRO, 64 o.t., 65 r.o., 67 Bea, 69 km, 70 elan, 72 Loes, 74 d.d„ 75 is, 73 la, 77 A.P., 78 ou, 80 rente, 81 rap, 82 aster. VERTICAAL: 1 paars, 2 R.R., 3 Til, 4 sas, 5 pil, 7 rat, 8 el, 9 Apert, 11 snee, 13 koel. 16 ia, 18 Ad, 20 na, 21 ja, 23 daar, 26 aria, 28 N.N., 30 Eva, 31 bad, 32 on, 33 K.O., 34 om, 35 eg, 36 gr, 37 dut, 39 nis, 41 aan, 43 os, 44 polo, 45 ds, 46 net, 47 dra, 48 g.g„ 49 drab, 50 Ed, 52 e.k., 54 a.m., 55 akker, 57 stal, 59 drop, 61 leader, 63 R.M., 64 O.L., 66 oe, 68 e.d., 70 Est, 71 nar, 72 lap, 73 S.Ó.S., 75 in, 79 ut.

de Stem | 1957 | | pagina 10