MAGGI Bedreigd schorrengebied in Wester-Schelde ODB-ItO-NO Temse bereidt weer zijn Sprookjesfeest voor Kantonrechter op excursie naar ,De Molen5' Zoutelande DE SOEP DIE DE MEESTE STEMMEN KREEG Vele vriendenhanden met Zeeuw sch-V laanderen Beeld en beeldhouwer li! Wens van „Natuur en Landschap'' Retraites Seppe te Hulp aan Poolse repatrianten 0D0R0N0 Verschil van mening tussen exploitant en burgervader DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1957 I ..Saeftinge (en andere slikken) moet reservaat worden Indrukwekkende vogelstand Franse luchtlijn Parijs-Djakarta Italiaanse admiraal verdronken 50 Jaar Russische vakbeweging Feeërie van licht V Niet- beschermde oversteekplaatsen Het potte -1 I I I ,j.j KlPPCNMblUOHSOtP PER ZILVERZAKJE Onze nuchtere, praktische, techni sche tijd is geneigd louter mathema tisch te denken en te redeneren. Al les streelt naar vooruitgang, naar nieuwe welvaartsbronnen, naar in dustrialisatie. Het is een soort van koorts, die iedere twintigste-eeuw se mens te pakken krygt en die hem bijna verhindert nog aan andere din gen te denken dan aan groter wel vaart en meer werk. -lo leeft Zeeland in de ban van het Deltaplan, dat de gehele provincie ingrijpend zal veranderen, dat de res ten van folklore wellicht zal uitwis sen, dat het landelyk-stille karakter van de eilandenarchipel in Neder lands zuid-westelyke uithoek in snel tempo zal aantasten. Men denkt aan nieuwe industrie- en en dan rust daarbij de blik op de Wester-Schelde, die meer en meer onderkend wordt als een toekorristi- ge zeer belangrijke havenmonding. Men is geneigd gemakkelijk heen te stappen over de nadelen, welke dit t zou Ul^ natuurwetenschappelijk toekomstbeeld, dat eens realiteit zal oogpunt een groot verlies betekenen zijn, met zich meebrengt. Aan de re- wanneer na alle reeds verloren ge- creatie wordt wel veel aandacht be-i Sane gebieden ook in de Wester- uieed.. dat ia trouwens evenzeer een '.Schelde niet meer voldoende schorge- praktisch, hard-zakelijk belang, want i1?jLe^ voor onderzoek zou overblijven, een uitgeruste arbeider werkt beter. I dringt daarom aan op maat- e- stige omstandigheden voor een rijk en goed ontwikkeld vogelleven. Er broeden dan ook 150 paren kluten, 140 paren tureluurs, 800 paren vis- diefjes, 7000 paren kokmeeuwen, 200 paren zilvermeeuwen, 60 paren schol eksters, 100 paren wilde eenden, 10 paren bergeenden, 5 paar slobeenden en evenveel kemphaantjes. Als ruigebied dient het grote hoe veelheden wilde eenden, minder berg eenden, verder wintertalingen, pijl staarten en smienten. Als pleister plaats tijdens de doortrek en als overwinteringsgebied is Saeftinge voor limicolen onmisbaar, wulpen, regenwulpen, zilverpleviers en rosse grutto's gebruiken het als overtijge- 'ed en het is slaapplaats voor gan zen en duizenden meeuwen, die over dag in het Antwerpse dokkengebied opereren. Met deze indrukwekkende opsom ming van het bijzondere belang van de schorren van Saeftinge besluit,.Na tuur en Landschap'" zijn reeks van argumenten voor het behoud daar van, Natuur tegen landbouw Er zijn echter ook andere belan gen, dingen die niet zo direct in het oog springen, omdat ze uiterlijk zo gering schijnen. Zo zou men bijna vergeten, dat de Wester-Schelde, die straks hogere dijken krijgt (hier en daar op de schorren) en waar men wellicht nieuwe industrieterreinen gaat aanleggen, waar inpolderingen zullen geschieden, dat die geweldige zeearm een der belangrijkste gebie den is voor natuurwetenschappelijke waarnemingen. De dijkverhoging, het Deltaplan, de inpolderingen en de in dustrialisatie vormen tezamen een ernstige bedreiging van dit aan i schorren en slibgebieden zo rijke ge bied. Het tijdschrift „Natuur en Land- schap" laat in zijn zomernummer '57 een luide noodkreet horen. In een zeer uitvoerig en rijk gedocumenteerd artikel somt het de bedreigingen op, gaat uitvoerig in op de betekenis van de natuurwetenschappelijke waar nemingen en op het belang van de vogelstand, en komt tenslotte tot de vaststelling van enkele wensen, die het behoud van zoveel mogelijk schorgebied zouden verzekeren. Het artikel noemt alle schorgebie- den in de Wester-Schelde op en be licht hun betekenis. De Kaloot (bij het Zuid-Sloe) heeft bijzonder grote waarde omdat dit het enige gebied in zuidwest-Nederland is waar schor ren en lage duinen in elkaar over gaan. Er komen schorplanten voor die men nergens elders aantreft. Ver der ziet men er duizendguidenkruid, kromstaart, ronde rus. zeeraket, loog. kruid, biestarwegras, zandhaver, meer landinwaarts de blauwe zeedis tel, zeewinde, muurpeper, rolklaver, mossen en lichenen. Dan is er het schor ten oosten van Ellewoutsdijk, dat bij Baarland en 's-Gravenpolder, dat 'n mooi ontwik keld krekengebied bezit, en verder treit men aan de rechteroever van de Schelde, tot Antwerpen toe, ve lerlei schorren, met meer of min der betekenis op natuurwetenschap pelijk gebied. Op de andere oever is er het Zwin, dat van groot belang is, de minder bekende Verdronken Zwarte Polder, 'Pnpono -- g -len, die het behoud van zoveel mo gelijk van deze gebieden, vanuit ve- getatiekundig. floristisch en faunis- tisch standpunt zo belangrijk, zouden kunnen verzekeren. Het Zwin, de Verdronken Zwarte Polder, de Kaloot, de schorren voor de Braakman, de schorren voor de Hellegatpoldev en de Nyspoider, het A erdro~ken Lan van Saeftinge, het Galgeschor en schorren tussen Fort Liefkenshoek en Fort Sinte Marie zou den de status van reservaat moeten kr\j?en, aldus besluit het artikel. Het is een betreurenswaardige HfavJ uwcirie foiaer, waar eveneens een opmerkelijke ve getatie WOrdt I eelt een schor overgelaten, dan is er man heeft "hLgevTden- de Braak- een schor "og „vratCU, voor de Hellegatpolder bij Kamper hoek een botanisch interessant schor- gebied, het schor voor de Nijspolder bij Osseiiisse is voor de vegetatie eveneens van veel belang en tenslot te is er het 3000 ha grote schorren- gebied van Saeftinge. Vele duizenden dieren -il deze schorren zijn behalve voor de betanicus, ook voor de ornitholoog zeer interessant: er huizen talloze vogelsov ten. De broedvogelbevolking van het Zwin is in opkomst, aldus Na tuur en Landschap'', een rijke vogel stand heeft het schor voor de Nijs- waar een uit- Er is een 150 paren, er zijn Iw, tureluurs, sters en vele wilde eenden. Vnnr - De agenda voor de te houden re traites m het St. Gerardus-retraite- huis te Seppe ziet er als volgt uit: September 1957: dinsdag lü-13 Da mes middenstand; zaterdag 14-17 Ver pleegsters I; woensdag 18-21 Meisjes Kweekscholen; zaterdag 21-24 Dienst plichtigen; woensdag 25-28 St. Fran- ciscus Kweekschool Breda; zaterdag 28 sept. - 1 okt. Dienstplichtigen. Oktobeiwoensdag 2 Verdiepings dag dames K.A. (kernleden); vrijdag 4-6 V.K.A.J. Studiedagen; dinsdag 8- 11 Leden St. Michael e.a. heren; za terdag 12-15 Dames administratief personeel; woensdag 16-19 Heren amb tenaren; zaterdag 19-22 Heren mid denstand; woensdag 23-26 St, Norber- tusiyceum Roosendaal; zaterdag 26-29 Verpleegsters II; dinsdag 29 okt. - 1 nov. Verpleegsters III. November: zaterdag 2-5 Dienst plichtigen; dinsdag 5-8 Kweekschool Thomas Morus R'dam; zaterdag 9-12 Heren administratief personeel; woensdag 13-1^ Lyceum B.o.Z. (Abi turiënten); „aterdag 16-19 St. Marti- nus onderofficieren; woensdag 20-23 Lycea Hulst en Goes (Abituriënten); zaterdag 23-26 Dienstplichtigen; dins dag 26-29 Dames K.A. (kernleden); zaterdag 30 nov. - 3 dec. Land- en Tuinbouwschool Breda. December: zaterdag 7-10 V.K.A.J.; dinsdag 10-13 Moe! is van priester studenten; vrijdag 13-16 Gereser veerd; dinsdag 17-20 Jonge Boerinnen I; zondag 22-25 Dienstplichtigen (kerstmorgenvertrek); zaterdag 28-31 Dienstplichtigen Grlze ea. Januari 1958: vrijdag 3-5 Gehuwde heren; dinsdag 7-1Ö Gehuwde dames i gereserveerd)vrijctag 10-13 K.A.B. I; dinsdag 14-17 K.A.V. I; zaterdag 13-21 Dienstplichtigen; dinsdag 21-24 K.A.V. II; zaterdag 25-28 Dienstplich tigen; dinsdag 28-31 Jonge Boeren I. P rider te OsspnfCh°r v00r de Nijs' zonderliiSc. m i lSe' een uit" kokroeeZenkolonie66"1: - er huize* Rn lorae van lsu zilvermeeuwen3''6?1 vi.sdiefies' dauwen, tureluurs, schoiet Vnnr j. ™uae eenden, en land 's het verdr,"i interessant u ge wel het meeS' groTelandschap, de vanuit Eebfe^ZerStVr L. volgende maand zal een Franse chtvaai tmaatschappij een luchtlijn 1 'nen tussen Parijs en Djakarta. De r'ranse maatschappij „Transports Aeriens Internationales" heeft in juli van de Indonesische regering de commerciële rechten verkregen voor het onderhouden van een wekelijkse dienst tussen Parijs en Djakarta. Een van de prachtige kreken, die zoveel bijdragen tot de 'choonheid van het Land van Saeftinge. coïncidentie, dat juist het ornitholo gisch belangrijkste gebied, Saeftinge, ook het meeste belang bezit als toe komstig landbouwgebied: het is dui zenden hectaren groot en het is zeer rijpe cultuurgrond. Naar het zich laat aanzien zullen de wetenschappe lijke natuurliefhebbers dus een zware slag moeten leveren... als er tenmin ste ooit eens werkelijke inpolderings plannen voor Saeftinge op tafel ko men! Admiraal Marco Calamai, de di recteur van het instituut van de ge combineerde Italiaanse staven, is ter noogte van Sardinië, waar hij met zijn jacht voer, overboord geslagen en verdronken. De admiraal, die 55 jaar oud is geworden, was van okto ber 1953 tot mei j.l. onderstafchef van de opperbevelhebber der geallieerde strijdkrachten in het Middellandse- zeegebied. Hij was een broer van ka pitein Piero Calamai, de gezagvoer der van het Italiaanse passagiers schip „Andrea Doria", dat vorig jaar juli bij New York na een aanvaring met het Zweedse passagiersschip „Stockholm" zonk. De admiraal had zelf het roer in handen genomen, toen zijn jacht zwaar weer ontmoette. Hij werd door een hoge golf overboord geslagen. Pogingen van de andere opvarenden om hem te redden, mislukten. Tot dusver zijn dit jaar 80.000 Po len, van wie een derde kinderen, uit Russische gevangenissen en kampen naar Polen teruggekeerd. Nog duizen den repatrianten worden in de ko mende maanden verwacht. In verband met de zeer kommer volle omstandigheden, waarin zij ver keren en waarin Polen zelf niet kan voorzien, heeft de Vereniging van Poolse Oudstrijders in het Westen een beroep gedaan op de Westerse landen om ten spoedigste in deze nood te voorzien. In Nederland wei-ken hiertoe samen de r.-k. Bond van Poolse Verenigin gen, de Vereniging van Poolse Oud strijders, de Poolse Katholieke Ver eniging in Nederland en de Poolse Caritas. Zij doen een beroep op alle vrienden van Polen, om deze actie te steunen. Giften met de vermelding „Hulp aan Polen" kunnen worden gestort o i postrekening 185283 t.n.v. de Ne derlandse Handel Mij., agentschap Vlissingen. Ook giften in natura zijn zeer wel kom, Deze waarmede voorname lijk kleding wordt bedoeld kunnen gezonden worden aan de rector van de Poolse Katholieke Missie in Ne derland. pater B. Dambek, Gezellen- huis ,.Egge" te Brussum (L.). (Advertentie) 3-dubbele bescherming voor ieder gezinslid Ter gelegenheid van het feit, dat vijftig jaar geleden in Rusland de eerste vakbonden werden opgericht, heeft de voorzitter van het vakver- bondsbestuur, Grisjin, meegedeeld, dat op het ogenblik 47 miljoen ar- beideis in de Sovjet-Unie zijn georga niseerd, tegen 245.000 in 1917. Voor sociale voorzieningen wordt op het ogenblik twaalf maal zoveel uitge geven als tijdens het eerste vijfja renplan. Er bestaan nu 11.187 cultuur. 1. verdrijft transpiratie onmiddellijk 2. deedt de gein-verwekkende beeteriën 3. beschermt en keelt de huid. De ODO-RO-NO draaistift is de enige die U vol komen bescherm! tegen hinderlijke transpiratie. ODO-RO-NO is niet vet, maakt geen vlekken in Uw kleding en is in enkele seconden aan te brengen. De stift glijdt prettig over de huid. En één maal ODO-RO-NO is absoluut vol doende voor 24 uur bescherming I draaistift f 3.95 schuifstift f 1.61 De officier van justitie bij het kantongerecht te Middelburg eiste woensdag tegen de 18-jarige landarbeider P. A. uit Borssele een geld boete van f 35 of 7 dagen hechtenis. De vordering van de officier vond zijn oorzaak in het feit, dat A. op tweede paasdag met zijn vrienden een gezellig avondje in Hansweert had, hetgeen gebeurde onder liet ge not van een viertal flesjes bier. Op de terugweg naar huis meende A„ die een bromfiets bereed zijn ijverig voorttrappende kameraden, voorbij te moeten „scheuren". Hij keek hierbij om teneinde te zien of zijn „machtsvertoon" ook indruk ge maakt had. maar och, hij raakte ge heel op de linkerkant van de weg, waar uit de tegenovergestelde rich ting een fietser kwam aangepeddeld. Er volgde een botsing en de politie deed haar plicht „Je zal er verstandig aan doen je op jouw leeftijd niet aan zoveel bier te wagen", zo zei de kantonrechter, mr. J. Moolenburgh, „er zijn niet- alcoholische dranken genoeg" - De jeugdige A. scheen er van op de hoogte te zijn, want naar zijn zeggen had hij sindsdien „bijna" geen bier meer gedronken*. De kantonrechter legde hem f 25,— boete op. Ook in Zoutelande deed zich op tweede paasdag een botsing voor, die echter heel wat ernstiger afliep. De koopman A. G. L. uit Bergen op Zoom wilde namelijk op de weg draaien, vlak voor een motorrijder. Er ontstond een aanrijding en de mo torrijder werd gewond. De officier vond, dat L. slordig gereden had en achtte een boete van f 50,op zijn plaats. Niet duidelijk De Goesenaar C. J„ exploitant van vakantiebedrijven stond woensdag morgen voor het kantongerecht te Middelburg terecht, omdat hij om streeks 22 juni in de kampeerboer derij „De Molen" te Zoutelande nachtlogies had verschaft, zonder in het bezit te zijn van een vergunning, die B. en W. voor dit doel uitgeven. J. erkende het feit en de officier van justitie, mr. Th. Lebret, eiste, nadat hij zijn requisitoir had gehouden 25 gulden boete. Persoonlijk tintje Tot zover was deze zaak „normaal", maar toen J.'s verdediger, mr. W. K. H. Dieleman, zijn pleidooi begon te houden, kreeg het geheel een nogal persoonlijk tintje. De raadsman, had onlangs aan de burgemeester' van Zoutelande, de heer D. Kodde, ge vraagd, waar de moeilijkheden tussen hem en J, lagen. De burgemeester had namelijk geweigerd de exploitant een vergunning te geven en de heer Kodde weigerde de advocaat uitleg te geven, zo bleek uit het relaas van mr. Dieleman. „Achteraf bleek", zo zei de raadsman „dat het optreden tegen J. voortsproot uit het feit, dat de burgemeester wilde, dat J. het bedrijf verkocht. Hij zou gezegd heb ben iemand te kennen, die de boel voor f SOOd1,wilde overnemen. „Maar J. heeft alles bij elkaar onge veer f 22.000 in het bedrijf gestoken en dat zou voor hem dus een verlies betekenen", aldus mr. Dieleman, die Temse (neen: Temst zegt iedereen die het kent) is zo'n oprecht-Vlaams stadje, dat het wei vele vrienden moet hebben. Het Is niet erg grootzo'n veertienduizend mensen wonen er aan de bevallige bocht in de Schelde. Het noemt zichzelf graag „de parei der Schelde" en wie de contouren van de stad ziet opdoemen: vanaf de landzijde beheerst door de kranen van de scheepswerf, vanuit de Schelde aanzienlijk verlevendigd door de markante toren van de Lieve Vrouwekerk, die zou misschien eerder van een ruwe diamant sprekenj»W'ant het beeld van Temse drukt stoere nijverheid uit. Daartoe dragen niet in het mÈnst bi) de kranen van de grote scheepswerf san de firma Jos. Boei en Zonen, een bedrijf dat rich uitbreidt alsof het aan de zeemonding lag, in plaats van een uur varen achter Antwerpen.! H.B.C., die aan die van Temse ge waagd zijn. In het komend seizoen zullen ze ^ikaar nog wel een keer aanpakken. Kortom Temse en Huist zijn oude vrienden. De scheepsbouwer de heer Boel komt er eveneens geregeld en dan is hij de gemoedelijke Vlaming, in wie men wellicht moeilijk de suc cesvolle zakenman zou zien. Zijn in 1830 begonnen bedrijf (er konden zo'n halve eeuw geleden nog slechts drie houten bootjes op de helling) bouwt nu tankers voor Grieken en vracht boten voor de Russen. Er is nu een enorme nieuwe hangar in aanbouw, evenals een nieuw soort helling die het mogelijk moet maken grote sche pen vlot te water te laten in de onder Temse niet meer zo brede Schelde die boxendien slibrijk is. Hoe men dat doet? De schepen zul len straks niet van de dwarshelling gaan, noch met de kiel de overkantse dijk belagen: ze zullen schuin-weg in het water glijden, waar ze de ruimte hebben om uit te lopen. Temse maakt dezer dagen weer tam-tam rond zijn Scheldefeeërie, een evenement dat vorig jaar voor het eerst gehouden werd, dat toen eigenlijk in het water viel niet het water van de Schelde, doch dat uit de zwarte wolken die in stormachtige vaart over Vlaanderen joegen maar dat niettemin slaagde. Dat ia een merkwaardigheid. Temse, neen: Temst, dringt ook naar de gunst van de Zeeuwsch-Vlamingen, in wie het vrienden en stamverwanten ziet. Er bestaan vele vriendschapsbanden: met Hulst omdat het historisch iets van het Vlaamse Temse weg heeft, met Terneuzen omdat het een onge veer even grote gemeente is met eenzelfde bedrijvigheid: de scheeps bouw. De jeugd van Temse heeft enige tijd geleden meegewerkt aan een groots feestprogramma op de Markt in Hulst en volgend jaar, aldus ver telt ons burgemeester Maes van Temse, zal men de Hulstenaren op tegenbezoek nodigen. De burgemees ter wee-t dan overigens precies waar hij zijn moet, want hij kent Hulst bijna zo goed ais Temse. Hij is een puik biljarter en als zodanig hielp hij verscheidene malen de eer van zijn stad verdedigde tegen de mannen van Tweede maal Rond het fraaie stadhuis van Tem se maken gezellige straten vol oud» gebouwen een gezellig stadje, waar men niet naar een café behoeft ta zoeken. Het heeft sfeer en schoon heid: de kerk herberrt een schat aan kunstwerken en als men 't met veran deringen, verbouwingen en vergrotin gen niet al te nauw neemt, dan kan men zeggen dat de kerk zelf uit de achtste eeuw stamt en dus een der alleroudste Godshulzen is, welke onze beschaving rijk ls. Sedert enige tijd wordt de Schelde, die hier onder Temse bijzonder mooi is. overspannen door een nuehter- zakelijke verkeers- en spoorbrug die met zijn draaiend gedeelte, als een segment van een reusachtig wagen wiel, een indruk van gigantische kracht maakt. Temse heeft dus wel het een en ander te laten zien. Men doet er dan ook druk aan bevordering van het toerisme en de grootste inspanning in dit opzicht is we] het organiseren van de Scheldefeeërie een tot leven ge bracht sprookje. Vorig jaar werd dit feest voor de eerste maal gehouden en ondanks het barre weer storm en regen hebben duizenden ervan genoten. Dit jaar wordt het feest op 31 augustus gevierd. De bedoeling is een typisch Scheldefeest te maken dat oorspronkelijk en modern van opzet is en „waardig aan Vlaanderens grootste stroom" zoals schepene mr. Alph. Schuerman, een der belang rijkste initiatiefnemers, het uitdrukt. De Schelde zal in licht baden: de zich in bochten buigende oevers, de lange brug, de scheepswerf met haar torenhoge kranen vormen een mach tig decor van in het stille Schelde- water weerkaatsend licht. Er worden waterskidemonstraties gehouden (deze sport is in Temse populair), er is volop muziek en als het duister invalt begint de „feeërie", die men een droomgebeurtenis op de Schelde noemt. Honderden medewer kenden op talrijke schepen en vlot ten voeren een beweeglijk en elegant spel van sprankelend licht op en als onderdeel van het festijn zal een overweldigend vuurwerk worden afgestoken, dat alles moet slaan wat men tot dan toe op dit gebied gezien kan hebben En het zal dan nog eens tweemaal zo groots lijkon, want de Schelde zal het a's een lichtende spie- gei terugkaatsen en het vasthouden. Temse maakt er ernst mee. Het gaat een geweldig feest maken; weer «•na iets ander* dan andera. best kon begrijpen, dat zijn cliënt op een dergelijk aanbod niet was in gegaan. De verdediger zag de logiesverorde- ning van de gemeente Zoutelande als een aanvulling op de normale kam- peerverordening. Zij geldt niet voor hotels, pensions, en dergelijke en dus volgens mr. Dieleman ook niet voor woningen. „En we kunnen aannemen, dat hier sprake is van een woning, waarvan de apartementen aan ver schillende mensen worden verhuurd," Er is de laatste jaren veel aan de boerderij verbouwd en de raadsman zei van mening te zijn, dat de ver ordening hier niet van toepassing is. Volgens hem houdt de burgemeester te veel vast aan het idee van de kam peerboerderij, zoals die vroeger was. Mr. Dieleman concludeerde hieruit, dat vrijspraak zal moeten volgen. In zijn repliek gaf de officier toe, dat hft verblijf in een kampeerboer derij niet veel meer met kamperen te maken heeft. Hij bestreed evenwel het standpunt, dat men hier te maken heeft met een soortgelijke inrichting als een pension. „Want in een pension worden de maaltijden verschaft en hier kookt iedereen zijn eigen potje", aldus mr. Lebret, die voorts nog op merkte, dat de verhuurder de ruimte volkomen bewust ter beschikking heeft gesteld voor nachtlogies. Vol gens de officier betreft het hier geen woning, maar een Boerderij, die in z'n geheel is ingericht om met gezinnen te Vertoeven. Hy veronderstelde dat de grootste grief van de burgemees ter hierin gelegen is, dat vrij veel mensen „in zo'n ruimte gepropt wor den." „J. zal dit met de burgemees ter moeten regelen", zo besloot mr. Lebret. Mr. Dieleman vertelde nog, dat de gasten bijzonder tevreden zijn met de boerderij. „Maar de burgemeester doet niets anders dan pogingen in het werk stellen om klachten tegen J. te verzamelen." zo zei hij. Het stand punt van de gemeente is: „J. moet hier weg!" De zaak was hiermee afgelopen. De kantonrechter besloot gistermiddag rog op excursie te gaan en de inrich ting eens te bekijken. De behandeling zal op 4 september a.s. voortgezet wor den. De Galerij-tentoonstelling in Am sterdam, waarover we zaterdag jl. uitvoerig schreven, biedt in menig opzicht verhelderend studiemate riaal. Dit danken we dan voorna melijk aan de foto's van mevrouw Louise van der Veen, die de beeld houwer „als mens" een bescheiden plaatsje inruimde tussen en naast het geëxposeerde werk. Omdat er duidelijke plannen bestaan om de tentoonstelling ook naar het zuiden van ons land te brengen, drukken we graag nog een foto af van me vrouw v. d. Veen. We zien daarop de beeldhouwer Shinkichi Tajiri met zijn lievelingsvogel. herinnert alle voet- De A.N.W.B. gangers eraan: U bent verplicht haaks op de rij' richting van het verkeer over te ste ken. Doe dit bovendien voorzichtig en zonder nodeloze onderbreking. Haaks om goed uitzicht te hebben op het verkeer en om zo snel moge lijk de rijbaan te verlaten. Voorzichtig, want het gaat om Uw leven en dat van anderen. Kijk naar links en naar rechts. Op het midden van de rijbaan geko men is het zeker nodig nóg eens een blik naar rechts te werpen. Zonder onderbreking, want een wei. feling kan noodlottig zijn. Het rijver- keer rekent er immers op dat U zult doorlopen. Wees in ieder geval duidelijk in Uw bewegingen Ook bij het oversteken van een rij wielpad is oplettendheid geboden Tussen de naderende fietsers kan een snelrijdende bromfietser zitten Waar een kruispunt is beveiligd door stoplichten of een verkeersagent dienen ook voetgangers zich te hou den aan de rode lichten of stoptekens. Ook wanneer het licht op groen staat of als de agent het teken „doorlopen" geeft, blijft oplettendheid geboden, want het afslaande verkeer mag zich „voorzichtig" door de voetgangers- stroom heen boren. Iedere oversteekplaats die niet van knipperbollen is voorzien, of waar de knipperbollen niet branden, is onbe schermd, ook al ls deze aangegeven door een zebra-markering op het weg dek. De A.N.W.B. vraagt alle voetgan ger* dringend hun aandacht te ver driedubbelen als zy direct vóór- of 157724 achterlangs een geparkeerde auto, bus of tram moeten oversteken. Deze wijze van oversteken kost jaarlijks aan vele mensen het leven. Zorg dat U er niet bij bent riet beste is om op enige afstand van het geparkeerde voertuig over te steken, en liefst „stroomopwaarts" dat is dus achterlangs het voertuig l1, het in de richting van het ver keer staat gekeerd, Op deze wijze heeft U meer zicht op het rijverkeer!

de Stem | 1957 | | pagina 7