Voetbalcompetitie gaat ongekend spannende periode tegemoet Op 5 september centrale fokveedag te Poortvliet 24 - 25 en 26 AUGUSTUS - KERMIS HENGSTDIJK Berg van- verrassingen 'in zicht Arie van Vliet kreeg ovationeel afscheid Geheimzinnige duikboot bij Zuid-Afrika Menado weert Sovjet-schip Om de Europese bridgetitels Leynse erelid Zeeland Sport Tonnen gouds in transfers Wie fluit straks de revanche Ned.-Oostenrijk MARIA MEESTERS KREEG PRIJS VAN 500 GULDEN Invitatie van Engelse Voetbalbond en Hongarije in V.N. PROTEST VAN BOEDAPEST Vakantieweer Poolse toeristen vragen asiel parachutisten Wervelstorm op Zuid-Korea KRITIEK OP EHRENBURG AMERIKAANSE JOURNALISTEN NAAR CHINA Epidemie van hersenontsteking in Zweden Sectie betaald vergadert intern sponriHtmr MARKTEN WATERSTANDEN DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1957 zijn jong- besloten 'e ambts- iter, ver- louwplan. de oude Aan de ol ontslag ider. Aan esscholen 902 en d om t.a. eenkomst louder J. :elde nog taal voor parochie- zal wor- izicht van eplanting. i;j de fir- lomenteel ■d tijdens door eert it zieken» leidshalve heer Cor» een nade den. met daar an de So- Ike dage» vervoert, het mid- g. Met een vagen ge- het tra- Sluiskil» k was de vuurgloed ngen. Na kon het lenen >p. Boe- -.e stich- >1, het ge- nog enkele Een tot dusverre niet geïdentifi ceerde duikboot is herhaalde malen in de territoriale wateren van Zuid-Afri- ka gesignaleerd. De duikboot behoor de blijkbaar niet tot een van de grote westelijke zeemachten, aangezien het vaartuig zich niet stoorde aan de in ternationale marinecode. Bovendien trachtte het zijn aanwe zigheid zo geheim mogelijk te houden. De duikboot heeft, volgens verklarin gen van ooggetuigen op verschillende plaatsen aan de kust personen aan boord genomen of aan wal gezet. De Zuidafrikaanse minister van defensie heeft verscherpte patrouilleactiviteit in de kuststreek bevolen. Aan het Russische schip „Chidkov' dat de haven van Menado, de hoofd stad van de provincie Noord-Celebes wilde aanlopen, zijn de gebruikelijke havenfaciliteiten geweigerd. De gezagvoerder van het Russische vaartuig,N dat, naar werd gemeld, onderzoekingen in de wateren rond om Rabaul, ten oosten van Nieuw- Guinea verricht", had toestemming gevraagd om de haven van Menado binnen te lopen voor het aanvullen van de brandstof- en levensmiddelen- voorraad. Dit verzoek werd geweigerd door luitenant-kolonel Ventje Soemoe- al, de voormalige militaire comman dant van Oost-Indonesië, en een van de leiders die kortgeleden de zelf standige provincie Noord-Celebes in het leven riepen. De Hongaarse regering heeft bij de Verenigde Naties geprotesteerd tegen het besluit op 10 september de Alge mene Vergadering bijeen te doen ko men ter bespreking van de toestand in Hongarije. Hongarije heeft geëist. dat dit punt van de agenda van de Algemene Ver gadering wordt geschrapt. Ws worden er dit jaar pijnlijk nan herinnerd, dat augustus voor Nederland in doorsnee de natste maand van het jaar is. De maand ius met gemiddeld het hoogste neerslagcijfer. Alleen in de kust streek valt het maximum, wat la ter, in oktober. Wanneer het niet snel verandert, eal 1957 wel boven het gemiddelde uitkomen. Nu is er één ding, waarover alle Nederlanders het eens zijn: het ge wenste weer in augustus. Met een beetje overdrijving mag men in juli - augustus onze bevolking verdelen in twee groepen: de boeren en tuin ders aan de ene, en de vakantie mensen aan de andere' kant. Voor zover ze bidden vragen ze allemaal aan Onze Lieve Heer om een droge, zonnige, warme maand augustus. Mijn niet-agrarische lezers hebben er vermoedelijk geen erg in, dat boeren en boerinnen niet zoals elk ander mens jaarlijks een tijd met vakantie gaan. Zelfs niet vakantie nemen in de oude betekenis van dat woord: het werk neerleggen en rus ten. Voor veertig, vijftig jaren was dat nog de inhoud van het begrip va kantie: de Duitsers hebben dat be waard in hun woord „Ferien", feest dagen. 't Was in die oude tijd trou wens zo, dat dat feestvieren, dat uitrusten juist niet gold voor hen, die 't hardst de rust nodig hadden: de huismoeders en de arbeiders. Het rusten is er nu niet meer bij. Va kantie nemen betekent thans: in één of ander gemotoriseerd voertuig naar Zuid-Europa trekken. Niet naar Denemarken, Noorwegen of Schot land, helemaal niet naar Drenthe of de Zuiderzeepolders, maar naar 't zuiden. Ook al heeft men nooit van zijn leven gelezen of gehoord van Avignon. Verona of Pompei. En hoe dichter bij de evenaar, hoe mooier de vakantie. Zo komt het, dat men, telkens als men zijn tandarts, zijn sigarenwin kelier of zijn huisschilder in deze weken opbelt, zegt of denkt: als hij maar niet ..met vakantie" is. En dat men prentbriefkaarten uit Lugano, Menton of Rome krijgt van kennissen waarvan men zeker is, dat ze daar de weg niet weten. Altijd bereikbaar Welnu, geachte lezer, een boer of tuinder kan men altijd bereiken, als hij telefoon heeft, 's Morgens om zes uur, 's zondags en door de week, winter en zomer, in de natste maand: augustus zo goed als in de droogste: februari. Als deze lieden zich gemo toriseerd verplaatsten, gaan ze voor twee dagen naar het noorden: Gro ningen, Friesland, de Zuiderzeepol ders en kijken daar naar dingen, waar ze verstand van hebben: fokvee, vlas, tarwe, moderne landbouwmachines. En als ze Frankrijk gezien hebben is dat Lourdes en Lisieux, maar niet Nice, Chartres of Versailles. Gek hé? Maar het vreemdste is, dat de buitenman deze toestand vol komen normaal vindt. Ja, heus! Als hij of zij! - in overall zit te melken of in een kalm vaartje ach ter de pruttelende trekkermotor een zware vracht aardappels of hooi door al dat drukke vakantieverkeer loodst, is hij in 't minst niet jaloers op de wonderlijk toegetakelde toeristen, die I 1\|' hem voorbijrazen in volgepakte auto's 1 tlCUWC ÏCCOFCIS 311 de achterruit beplakt met gekke eti ketten van buitenlandse hotels. Hij ziet ze nauwelijks. Als hij opzij kykt is het naar een lotgenoot, die zijn knollen zaait of een nieuwe „combine" probeert. Dat gereis en geraas is voor hem zo iets als voor een kind het tabak roken en wijndrinken der groten Een boer vindt de afsluitdijk veel belangwekkender dan de Mont Blanc en een dag in Wageningen veel meer de moeite waard dan een week in Pisa. Ik trouwens ook. De boer en de tuinder kan ook on mogelijk een week of veertien dagen met vrouw en kroost rust nemen of op reis gaan. Nooit, en zeker niet in juli of augustus. Het blijkt, dat men alles kan stilleggen: scholen, kantoren, fabrieken, dokterspraktij ken, maar geen kerken en evenmin boerderijen of tuinderijen. In deze tijd van het jaar, de vakantietijd, wordt op den buiten door mannen en vrouwen en kinderen gewerkt van 's morgens half zes tot de nacht be gint. In de oogsttijd zitten zelfs 's nachts jonge boeren op de trac tor, werkend bij het licht van de koplampen. Wanneer de krant of de radio voor de volgende dagen mooi weer beloven, noemen ze in deze weken daarbij met nadruk de vakan tiegangers. Ik weet natuurlijk wel, dat de agrariërs maar nauwelijks het zesde deel van onze bevolking meer uitmaken, maar vind, dat men bij zulke beloften hen toch wel aan 't eind óók zou mogen noemen. Want voor hen is een droge, warme oogst tijd een bestaanskwestie en een maand augustus, zoals deze al weer dreigt te worden, een ramp. 't Is te begrijpen, dat de mannen van de krant, de radio en de tele visie in augustus 't eerst denken aan heidebranden en zonnebaden, maar de zonnesteken zijn toch altijd voor de landarbeiders en de jonge boer geweest. Hoe stat het er voor I" ons nummer van 6 augustus V ?en ,kunnen lezen, dat 1935 een behoorlijk boerenjaar geweest is, al nebben op de kleine zandbedrijven de boer en zijn kinderen ook toen hog geen volledig landarbeidersloon verdiend. En verleden jaar is het voor praktisch geheel agrarisch Ne derland een rampjaar geweest. rioe staat het er thans voor? Ten Sden„van de rivieren is de fruit- ntfi volkomen mislukt, maar verder o.mft? tot v°01' kort de vooruitzichten Veertien Poolse toeristen, die met het passagiersschip ,,Batory" in Ko penhagen waren aangekomen hebben a§iel gevraagd. De Deense autoritei ten willen niets meedelen voordat de ..Batory" een Pools schip, weer ver trokken is. Volgens Tass heeft een groep Rus sische parachutisten een in maart jl. door Tsjechoslowaken gevestigd we: reldrecord springen met vertraagde opening der parachute gebroken. Zij sprongen op een hoogte van bijna 15 km uit een vliegtuig, lieten zich bijna vier minuten lang vallen en openden hun valschermen op minder dan een km van de grond. ,„=^=i"!i0l'ea ,is getroffen door de wervelstorm Agnes. Tien mensen zijn gekome" Drie worden er vermist. Er zijn 1.700 mensen dak- loos. De bekende Russische schrijver nia Ehrenburg heeft donderdag .rstige kritiek te verduren gehad van i.iiera- toernaja Fazeta wegens zijn studie ..Lessen van Stendahl". gepubliceerd in het juninummer van het tijdschrift Buitenlandse Literatuur. Hel orgaan van de vereniging van Sovjetrussische schrijvers laakt met name het „gebrek aan historische en esthetische authenticiteit" van deze studie, de inhoudsloosheid en het feit dat zij gebaseerd is op „tendentieus gekozen getuigenissen". De Amerikaanse regering heeft don derdag .bij wijze van proef" toege staan, dat 24 Amerikaanse journalis ten naar communistisch-China gaan. In de bekendmaking van het ministe rie van Buitenlandse Zaken wordt gezegd, dat dit besluit is genomen op grond van „nieuwe factoren". Een epidemie van een zeer besmet telijke. maar onschuldige vorm van hersenvliesontsteking heerst op het ogenblik in Zweden. Volgens „Stock- holms Tidningen" zijn tot nu toe on geveer duizend gevallen uit het hele land aangegeven. De ziekte veroorzaakt hoofdpijn, koorts, uitslag en in enkele gevallen verlammingen van voorbijgaande aard. Het gaat om een ziekte met negentien varianten, die bekend staat onder de naam „Echo". De nu in Zweden heersende variant heet „Echo 9". De enige geneeswijze is dat de patiënten vier a vijf dagen in bed blijven en daarna nog een maand rust houden. Woensdagavond heeft Nederland de voorsprong die het op Denemarken had nog iets vergroot. Onze landgeno ten wonnen met 41 tegen 35 matchpun- ten. De stand na drie ronden is nu: 1. en 2. Oostendijk en Noorwegen elk 6 winstpunten; 3. en 4. Engeland en Nederland, elk 5 winstpunten; 5. Italië 4 winstpunten tuit 2 wedstrij den) 6. en 7. IJsland en Frankrijk, elk 4 winstpunten; 8. België 2 winst punten (uit 2 wedstrijden); 9. t.e.m. 13. Denemarken. Zweden, Libanon, Finland en Duitsland, elk 2 winst punten; 14. Polen. 1 winstpunt (uit 2 wedstrijden); 15. Zwitserland, 1 winstpunt; 16. en 17. Spanje en Ier land. 0 winstpunten. In de vierde ronde versloeg Ierland met 58 tegen 40 matchpunten. Duits land verloor van Finland met 40 tegen 105 matchpunten. België speelde gelijk tegen Denemarken met 50 tegen 51 matchpunten en Italië versloeg Spanje met 61 tegen 15 matchpunten. Na vier ronden luidt de stand: 1 Oostenrijk, 8 winstpunten; 2 Ne derland, 7 winstp.: 3 Italië. 6 winstp. 'uit 3 wedstrijden); 4-5-6 Noorwegen, Engeland en Frankrijk, 6 winstp.; 7 IJsland, 4 winstp. (uit 3 wedstrijden); 8 Finland, 4 winstp.; 9 België, 3 winst punten (uit 3 wedstrijden); 10-11-12 Denemarken. Libanon en Zwitserland 3 winstp.; 13-14 Zweden en Duitsland 2 winstp.; 15 Polen 1 winstp. (uit 3 wedstrijden); 16-17 Ierland en Spanje, 0 winstpunten. Het Vlissingse Zeeland Sport hield onder leiding van de heer P. Vente- vogel baar jaarlqkse algemene ver gadering in het CJMV-gebouw. De voorzitter sprak in zijn ope ningswoord over de reserve eerste klasse, welke nog steeds niet is ge vormd, omdat een aantal Brabantse semi-profclubs niet bereid bleek, om de verre reizen naar Zeeland te ma ken. Spreker noemde dit een stukje ergerlijk egoïsme, omdat hierdoor verschillende Zeeuwse clubs niet op hoger niveau kunnen komen. Spreker zei voorts nog, dat Zee land Sport niet van plan is, om een opleidingsinstituut voor de semi-prof- clubs te worden en dat men zich, indien het nogmaals mocht voor komen, dat een semi-prof-club een speler van Zeeland Sport wil over nemen/aan de reglementen zal hou den. De vergadering benoemde de heer W. Leynse beter bekend als de oud-speler ,,Timmel" Leynse tot ^re-lid. Daar de heer J. Dommisse zich niet meer herkiesbaar 'stelde, ^■°°iri?e ver8adering de heer M. v.d. Kevkhof tot penningmeester. In de ontstane vacature koos men met 35 stemmen voor en '27 tegen de heer r' HierbiJ voerden ver schillende leden bezwaren aan tegen de benoeming van de voorzitter van de supportersvereniging tot bestuurs lid. Zondag komt het voetbalmonster dus weer officieel te voor schijn. Voorlopig alleen op de eredivisievelden, wanneer men al thans de wedstrijden om de K.N.V.B.-beker en de drie in lagere divisies niet meetelt. En zo wil het de soccer-gemeenschap nu eenmaal. Echt voetbal acht de massa, althans tot op heden, slechts de ontmoetingen in hoogste competitieverband en het zijn de clubs, welke de eredivisie vormen (evenals vorig jaar: 18), die praktisch het eerst aan de beurt zijn om de voetbalfans in vuur en vlam te gaan zetten. Ze zijn er nogal vroeg bij. Normaliter placht de K.N.V.B. de compe titie pas op de tweede of derde zondag in september te doen aanvan gen, maar men zou beslist niet tijdig arriveren vóór het voorgeschre ven gesloten seizoen ingaat, als pas dan het startschot werd gelost. Het is een meevaller althans voor de voetballende schare dat de temperatuur aan de lage kant ligt. Praat daar echter niet met va kantiegangers over, want die zijn terecht in hoge mate ontevre den. Het is me 't zomertje wel; opnieuw! Wekenlang reeds is de voetballerij het onderwerp van gedachtenwisseling geweest. Dank zij de transfers, waar mede alle clubs uit de sector „be taald" te maken hadden, èn de aan- en verkopen waarmede letterlijk da gelijks de sportieve lezersschare werd geconfronteerd Hoewel lang niet alle in de voor bije weken genoemde bedragen met de werkelijkheid strookten, mag rustig worden aangenomen, dat vele tonnen gouds van eigenaars (clubs) zijn ver- De wedstrijd Luxemburg Neder land, voor de voorronden van het toernooi om het wereldkampioen schap voetbal 1958. zal worden ge leid door de Engelse scheidsrechter A. Murdoch. Grensrechters zijn de Britten G. McCabe en L. Horner. Zoals bekend wordt op verzoek van de Luxemburgse voetbalbond deze wedstrijd woensdag 11 september te Rotterdam gespeeld. De beslissing, welke arbiter en wel ke grensrechters Nederland - Oosten rijk, zullen leiden, is nog niet geval len. De K.N.V.B. staat op het stand punt, dat een Engels trio voor deze ontmoeting, die op 25 september te Amsterdam wordt gespeeld, moet worden uitgenodigd. De Oostenrijkse voetbalbond wenst, dat 'n voordracht wordt opgemaakt met drie landen, waarna, in overleg, zal worden be paald van welkè nationaliteit de scheidsrechter en de grensrechters zullen zijn. De besprekingen over de ze kwestie zjjn nog gaande. wisseld. Meer dan ooit is deze maand gebleken, dat wij ook in Nederland met betaald voetbal te maken héb ben. Spelers, overal van het continent, zijn naar ons land „overgeheveld" en zelfs van overzee, met name uit Suri name, kwam een contingent naar hier overgevlogen. Dat is lang niet allemaal in pais .en vree gegaan, maar ten deze doen we nu maar als met de befaam de doofpot Met dat al staat één ding vast: nie mand kan op dit moment, althans met kans op redelijk goed mikken, be oordelen hoe de verhoudingen zullen komen te liggen. Clubs als P.S.V., Feijenoord, Enschede, D.O.S., maar ook B.V.V. en Noad, om er slechts en kele uit te pikken, hebben aankopen gedaan, waarvan men met uitzon dering wellicht van bijv. P.S.V., en beroemdheid Trevor Ford de kwa liteit slechts bij benadering vermag te beoordelen. Dit maakt het vormen van een beeld uiteraard zeer moeilijk. Daar staat echter tegenover, dat deze gloed nieuwe situatiè ongemeen belangwek kende elementen in zich draagt. Ele menten die de clubpenningmeesters over de gehele linie straks beslist geen windeieren zullen bezorgen. Maar dat mag dan ook wel, want er zullen links en rechts enorme drommen toeschou wers de loketten moeten passeren, om de veelal diep aangetaste clubkassen weer enigszins te kunnen vullen. Een vraag.... Een vraag, welke op veler lippen kwam betreft de clubs, die zich niet wensten of konden veroorloven kas stukken aan te trekken. Eerlijk ge zegd weet aan de vooravond van de grote inzet niemand, hoe die clubs er zich doorheen zullen slaan. De kwes tie is en blijft: de sterren-teams moe ten inderdaad eerst nog het bewijs le veren, dat zij de in hoog opgevoerde clubgeest geformeerde en opgekweek te elftallen, verre de baas zullen zijn. Eerlijk gezegd, kan men over dit laatste nog zo zeker niet zijn. Meer dan eens is vroeger gebleken, dat het met die geest in, uit heterogene elementen samengestelde teams, niet zo best was. Verrassingen bij de vleet Maar nog eens en afgezien van al deze factoren, staat onomstotelijk vast, dat 't ere-divisievoetbal in Nederland op het punt staat een periode in te gaan, welke later als een der merk waardigste in ons lage land zal wor den geboekstaafd. Verrassingen kunnen beslist niet uitblijven. Zij zullen ongetwijfeld zon dag ha zondag komen. Het interessan te daarbij is en dat bezorgt ons in de sport werkelijk alléén voetbal dat men nimmer weten zal, waar en in welke mate die verrassingen zul len optreden. Om deze reden vooral is het beslist ondoenlijk een min of meer gedegen voorspelling te geven over het openingsprogramma, dat de onafzienbare voetbalschare ko mende zondag wordt voorgezet. Daar het nu eenmaal usance is, de lezers min of meer wegwijs te maken in de serie ontmoetingen (negen op rij), waarmee overmorgen wordt gestart, Donderdagmorgen zijn de organisa- prijs 1000) was voor Edna Boren- toren van de kanaalrace bij elkaar -x-:- /T -3:- ;;1 gekomen om de prijzen, beschikbaar voor de deelnemers en deelneemsters te verdelen. Naar reeds gemeld, heeft de Deense Gretc Andersen, die als eerste voet op Engelse bodem zette, 500 pond sterling 5000) gekregen en de gro te wisselbeker. Dc overige prijzen werden als volgt verdeeld: Brenda Fisher (G.B.) kreeg 2500 gulden. Zij werd drie mijl voor de Engelse kust in het volg-bootje ge hesen na 15 uur en 25 min. in het water te hebben gelegen. De derde De Nederlandse wielersportwereld ruim dertig clubs hadden deputa ties afgevaardigd heeft donderdag avond in het Olympisch stadion te Amsterdam op bijzonder geestdriftige wijze twee wereldkampioenen (Derk- sen en De Paepe), de drie Neder landse prijswinnaars van Vliet, Gel- dermans en Schalk Verhoef, alsmede de Italiaan Gandini (tweede op het nummer achtervolging amateurs) ge huldigd. Het is, mede door de zeer gunstige weersomstandigheden, een bijzonder feestelijke gebeurtenis geworden. Voorafgegaan door de kapel van de Amsterdamse politie onder leiding van Joh. Pinkse, maakten de renners in glanzende open wagens een ere- ronde langs de veertigduizend onstui mig applaudiserende toeschouwers en daarna een tocht onder een haag van clubvlaggen naar het podium, waar zij werden toegesproken door dr. P. van Dijk, voorzitter van de KNWU Evenals andere jaren wordt ook in 1957 weer een aantal rundveefokdagententoonstellingen gehouden in Sluis in Zeeland gehouden. In dit verband dient er de aandacht op gevestigd te Axel en Zierikzee. De rij wordt vol-' worden, dat het eiland Tholen in het kader van deze dagen dit jaar zijn gende maand geopend door Poortvliet gunstig, Althans wat* de* Opbrengsten I intr<"e (,oet- Dit eiland, dat van landbouwkundig oogpunt bezien op het ogen- betreft. Thans is het oogsttijd. Be-1 ''"k Srole veranderingen ondergaat, beleeft donderdag 5 september a.s. zijn men, dat de boer wakker ligt eerste centrale fokveedag van rundvee en wel in Poortvliet. Een speciaal s nachts H. „t—.u..!- hiervoor in het leven geroepen commissie is druk bezig met de voorberei dingen. teren mCï'S de stortbuien neerklet- velden en nn aardaPPel- en bieten penbuiten' onT, groaan' dat °P h0' tuinder met rian staat? Dat de de SltPen*a"' als <*e storm geselt, waar een staat? Dat de pen al fruitbomen geselt schrale oogst aan hangt' Berijpt men, dat zij dV mensen volgaarn-e" t0d0tVakantie" droog weer gunnen al?zonnig- hun mogelijk maakt m.t ,eer het en stof en vuil het resuftsJt zweet voyaar zorgen dUoTfetnTe ha" -ft. W. J. Fietsenrally te Hulst op^nteX won? gel}oll(len waarvoor buitenge- bestaaf0v\le .nn8nraUhnt? blijT te hieAoor beschikbaar !estejd.Zen Vanzelfsprekend kan Tholen nog niet wedijveren met het rundvee uit andere gebieden in de provincie; daar voor is de ontwikkeling nog te kort aan de gang. Maar het voordepl van een dergelijke tentoonstelling voor de Thoolse boer is, dat hij lering kan trek ken uit de ervaringen van de veehou ders, die op het voorplan staan. Wat kwaliteit betreft nemen Walche ren en westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen een vooraanstaande plaats in. Het zijn de gebieden, waar de oudste stieren verenigingen zijn en waar de melk- controïe al jarenlang wordt uitgeoe fend. In Zuid-Beveland worden enkele kernen met goed vee aangetroffen. Schouwcn-Duiveland maakt sinds de ramp uitstekende vorderingen, het geen onmiskenbaar een gevolg is van een doelmatige teeltkeus. De keuringen gaan van de veehou ders zelf uit en deze zijn geheel ver antwoordelijk voor de exploitatiereke ning. De vceteeltvoorlichtingsdienst verleent bij de voorbereiding van de keuringen medewerking. Ir. W. L. Harmsen, rijksveeteelt- consulent voor Zeeland, vertelde ons de keuringen van veel belang te ach ten voor de veeverbetering. De kennis van de veehouders wordt er volgens hem door bevorderd, waardoor de liefhebberij toeneemt. Voor de handel is het bovendien van belang, dat in een bepaald gebied de aandacht ge vestigd wordt op de kwaliteit. Instan ties van buiten de provincie en zelfs in België worden van deze keuringen op de hoogte gehouden, zodat de afzet met name van fokvaarzen be vorderd wordt. Geitenshow In september kunnen de liefhebbers op een viertal fokveedagen terecht. Voordien werden er dit jaar reeds Op 17 september, de derde in plaats van de gebruikelijke tweede dinsdag in september dit in verband met de Nat. Trekpaardcntentoonsteltling in Den Bosch volgt op de Grote Markt in Goes de rundfeevokdag voor Zuid- Beveland, evenals het vorige jaar ge combineerd met een provinciale scha- penfokdag, waardoor dit evenement aan betekenis wint. Verder zal er in Goes een show zijn van de beste gei ten uit de provincie. In één van de oudste fokgebieden is men aan een jubileumtentoonstel ling toe en wel in Oostburg, waar voor de twintigste maal geëxposeerd wordt Leze centrumgemeente zal op 18 sep tember „overspoeld" worden met ge selecteerd fokvee, handels- en vetvee, fokschapen, varkens en geiten. Walcheren verzorgt het slot van deze reeks van tentoonslellingsdagen. In Middelburg wordt op 26 september op het terrein van de Coöp. Veiling de vijfde rundveefokdag in successie ge houden. Ook de Walcherse geitenfok kers zullen dan hun beste geiten pre senteren, evenals de varkenshouders. en de heer D. Bessem, directeur van het Olympisch stadion. Het hoogtepunt van de huldiging werd ongetwijfeld de mededeling van dr. van Dijk, dat het hoofdbestuur bad besloten Arie van Vliet en Jan Derksen wegens hun buitengewoon verdienstelijke prestaties voor de w ie lersport, voor te dragen tot het lid maatschap van verdienste van de KNWU. De heer Bessem richtte zich spe ciaal tot de 41-jarige. Arie van Vliet, die gisterenavond zijn laatste wed strijd op een Nederlandse baan reed. „Jij bent een sportman geweest, waarvoor wij altijd zeer veel bewon dering hebben gehad." De heer Bes sem overhandigde van Vliet tenslotte de. slechts zelden verleende gouden medaille van het Olympisch stadion. Geen revanche De Nederlandse kampioen Ab Gel dermans heeft zich niet kunnen re vancheren voor de nederlaag, die hij te Rocourt in de halve finales van het nummer achtervolging amateurs, leed tegen de Italiaan Gandini. De Italiaan startte bijzonder snel, had na een ronde reeds een voorsprong van twaalf meter, maar Geldermans dreigde deze. halverwege de wedstrijd langzamerhand te zullen inlopen. Met een flinke eindsprint won Gandini tenslotte toch nog met een voor sprong van twintig meter en in de zeer snelle tijd van 5 min. 4 sec. De sprintfinale tussen van Vliet en Harris, die een zeer enerverend ver loop had, betekende zowel voor van Vliet als voor Harris een afscheid op de baan van het Olympisch stadion. Harris heeft nu medegedeeld, dat hij zijn loopbaan per 1 oktober a.s. zal afsluiten. Maspes werd derde en Derksen vierde. Op de agenda van de buitengewo ne algemene vergadering van de sectie betaald voetbal, zaterdag 31 augustus a.s. te Amsterdam, staan enkele belangrijke punten. Onder meer zal worden gesproken over de opvolging van ir. H.F. Hop- ster als voorzitter van de K.N.V.B. Verder zullen de functies van de heren H.P. Hoolboom en D. Stoop in de K.N.V.B. ter sprake worden gebracht. Gezien de aard van de besprekin gen zullen op deze buitengewone ai- gemene vergadering geen belangstel lenden en journalisten worden toe gelaten. stein (Israël), die eveneens tot 3 mijl voor de Engelse kust kwam, maar toen voortdurend door het getij werd teruggedreven, zodat zij na 14 uur en 1 min. de strijd opgaf. Ook onze landgenote Maria Mees ters, die na 13 uur zwemmen uit het water gehaald werd, kreeg een prijs (de vierde)500. De Brit Ken Wray, de enige van de heren, die de Britse kust bereikte na 16 uurz wemmen ontving even eens 5000 gulden. De tweede en derde prijs werd verdeeld tussen de dertig jarige Ronald Tarr en de 17-jarige James Granger, beiden uit Engeland. De twee zwemmers waren nog vier tot vijf mijl van de Engelse kust ver wijderd, toen zij van de organisato ren opdracht kregen de strijd te sta ken en in de volgboten te gaan. Zij kwamen ieder in het bezit van 1750 gulden. De vierde prijs in de heren afdeling, 500 gulden, ging naar de Turk Ismen, die nog steeds in het water lag en tegen het vallen van de duisternis in de volgboot werd ge trokken. Nog een geslaagd De 45-jarige Britse marineofficier Gerald Forsberg heeft in de nacht van woensdag op donderdag het Ka naal in de richting van Engeland naar Frankrijk overgezwommen. Hij ging bij St. Margarets Bay, vlak bij Dover te water en zette 2 mijl ten oosten van Kaap Gris Nez voet op Franse bodem. De Brit had er 13 uur en 33 min. over gedaan, hetgeen 22 min. korter is dan het record dat sedert 1955 op naam staat van de Californische Flo rence Chadwick. Het bestuur van de K.N.V.B. heeft van de Engelse Voetbalbond een ver zoek ontvangen voor een wedstrijd tussen ploegen van beide landen, die samengesteld zijn uit spelers beneden de 23 jaar. De wedstrijd zou in fe bruari 1960 worden gehouden. Het bestuur van de sectie betaald voet bal heeft deze uitnodiging inmiddels aanvaard. Ook van de Belgische bond is een verzoek binnen gekomen voor een ontmoeting tussen teams van spe lers beneden dc 23 jaar. De wed strijd zou nog dit jaar moeten wor den gehouden. Of de K.N.V.B. deze uitnodiging zal aanvaarden en of de ze wedstrijd in Nederland, dan wel in België zal worden gespeeld, is nog niet beslist. DE SPORTCOMMISSIE van de KN WU heeft Jan Buis (Haarlem) en Arie van Houwelingen (Sassen- heim) definitief ingeschreven voor het Europese criterium voor ama teurs achter motoren, dat van 17 tot 22 september te Leipzig wordt ge houden. DE ZWEMVERENIGING SZV te Souburg hield haar jaarlijkse on derlinge wedstrijden, waarbij dit maal voor het eerst de beste tij den als clubrecord werden erkend. De 15-jarige Tini Daalhuizen deed van zich spreken door niet minder dan zes nummers te winnen. geven wij hieronder zij het met de nodige schroom onze mening. Mèt u, lezer, willen wj zeggen, nog nimmer tevoren zo benieuwd te zijn geweest naar de resultaten, die zon dagmiddag uit de bus zullen komen. Zo of anders B.V.V. - Rapid J.C(1) Amsterdam - N.A.C. (2) Fortuna '54 - GVAV (1) Feijenoord - D.O.S(3) N.O.A.D. - Sparta (1) V.V.V. - Blauw Wit (1) Elinkwijk - A.D.0(3) Ajax - M.V.V(1) S.C. Enschede - P.S.V. (2) Nog drie Tegelijk met de hoogste regionen- clubs wagen zich bovendien nog en kele verenigingen uit de eerste en tweede divisie op het „slappe koord". Het zouden er vier zijn geweest, als de ontmoeting Baronie-Wilhelmina door gang had gevonden. Nu deze, zoals ge meld, op verzoek van de Bosschena ren werd uitgesteld, is het aantal tot drie beperkt gebleven. In de eerste divisie A wordt ge speeld: VSV-DWS, in de eerste divi sie B: Scheveningen Holland Sport RCH en in de tweede divisie B: Be Quick-Velocitas. Laten we het, zo maar, eens op overwinningen voor de thuisclubs houden. WAALWIJK 21 AUG. De omzetten op de ledermarkt blijven vrijwel stabiel. Verwacht wordt dat de vraag zal toenemen als het werk in de schoenindustrie weer volledig wordt nu het vakantieseizoen het einde nadert. Verschillende schoenfabrieken werken thans op grotere capaciteit dan voor enige weken, hoewel som mige niet aan hun volle produktie- capaciteit toe zijn De vraag naar overleer is wat de soorten betreft vrijwel onverandert. Vooral rundleder, fantasienerven en gekrompen leder in diverse kleuren, vooral lichte tinten worden het meest verwerkt, terwijl boxcalf en suêde geregeld gevraagd is. De schoenher stellers hebben veel tot zeer veel werk, de afzet van leder en verdere benodigdheden voor de schoenrepa ratie gaat vlot. In delederindustrie blijft de pro- duktie op peil. de voorraden zijn niet beduidend, zodat bij toename de vraag van de zijde der schoenindustrie de prijzen welke nu stabiel zijn, zeker niet gemakkelijker zullen worden. De inlandse huidenmarkt is onver anderd zowel wat de vraag als de prijzen betreft. KAPELLE, 22 aug. Industrie- en. exportveiling. Appelen en peren: Mank's Codlin H70-80 74. 60-70 61-63, H2 46, K 49, Zigeunerin H75-85 89, 65-75 82-83, H2 60-62, K 55, James Grieve H80-85 82, 75-80 84, 70-75 80- 81, 65-70 74-75, K 61-62, perzikrode zomerappel H60-70 92, H2 72. Jack Lebel H75-85 59, 65-75 47-50, H2 36, K 40, Codlin Keswick H70-80 41, 60- 70 38, H2 32, K 36, Early Victoria H 70-80 42, 60-70 43, H2 37, K 36. The Queen H75-85 43, H65-7.5 36, K 38, Clapp's Favourite H65-75 91, 55-65 79-82, H2 69, K 74, Beurré de Merode H70-80 63. 60-70 58, H2 52, Franse wijnpeer 60-70 67, 50-60 63. H2 47, K 53, Précose de Trévoux H60-70 85, 55-60 83, 50-55 79. H2 66, K 70, Trium- phe de Vienne H85-90 108. 80-85 122, 75-80 127, 70-75 131, K 90, kroetappelen gemengde valappelen en val goudre net allen 28, val Zigeunerin 31, dubb. princ. bonen 2 46, 2x 31, bramen ind. 1 en 2 exp. 156-158, 2 129. Aanvoer- veiling: bramen per doos 1 41-43. 2 34, pruimen: Reine Victoria 1 116- 162. 2 98-108, grof 92-109. F 43-75, Belle de Louvain 1 133-136, 2 73, F 51, Jefferson 1 120-146, 2 71-81, grof 78, F 73, Reine Claude d'Althan 1 146-170, 2 73-81, grof 84-37, rode eier- pruim 1 106, 2 70, F 56, Clapp's Fa vourite F 46-58, Mank's Codlin F 34- 44. Codlin Keswick F 28-31, Jack Lebel F 21-23, James Grieve F 40- 46, Zigeunerin F 34-43, bloemzoet 1 53, The Queen F 26-28. GOES, 22 aug. Export- en in dustrieveiling: bramen 1 en 2 exp. 148, 2 129, id. in doosjes p. kg exp. 179-190, 2 155, dubb. pr. bonen 2 50, afw. 38-40, Mank's Codlin st70-80 74- 75, 60-70 63, H70-80 70-71. 60-70 63, H2 47, Zigeunerin st75-85 93, 65-75 90, H75-85 83-89, 65-75 81-84. H2 61-63, James Grieve H85-90 91, 80-85 82. 75- 80 83, 70-75 83-85. 65-70 79, Clapp's Favourite st65-75 92. 55-65 82, H65- 75 87, 55-65 78-81. H2 69, div. appels kroet en val 25-35. Verpakt fruit: Zogeunerin H80-85 90-106, 75-80 86-95, 70-75 90-95, 65-70 83-93, Mank's Codlin st70-<80 81-85, James Grieve st80-85 95, 75-80 97, 70- 75 96. Clapp's Favourite H65-75 93- 94, Triomphe de Vienne st80-85 133, 75-80 148, 70-75 149. Gewone veiling: Mank's Codlin K 48-55, F 30-37, Zigeunerin K 56-61, F 40-49, James Grieve K 53-73, Clapp's Favourite K 65-74, F 45-65, Reine Victoria 1 130-166, 2 76-113, grof 123- 156. F 46-100, Belle de Louvain 1 139, 2 57, grof 97-136, F 46. Reine Claude d'Althan 1 142-163, 2 72-93. grof 117- 131, F 85. Jefferson 4 140-160, 2 70-86, grof 126-132, witte wijnpruim grof 124, F 78. Konstanz 466 (-1), Rheinfelden 315 (-1), Breisach 260 (-14), Straatsburg 344 (-10), Maxau 531 (+1), Mannheim 387 (+8), Mainz 339 (+3), Binger 236 (onv.), Kaub 260 (-1), Trier 150 14) Koblenz 255 1), Keulen 235 (+2), Ruhrort 433 (+1), Lobith 1044 (+5), Nijmegen 823 (+9), Arnhem 839 (+5), Eefde IJssel 351 11), Deventer 253 (+8), Monsin 5550 (+10), Visé 5031 (+19), Borgharen 4009 (+39), Belfeld 1135 (-11), Grave beneden de sluis 478 (-7). 3 dagen scliieting bij P. VAN DIJK, maandag bekerschieting. Diverse attracties. Optreden van de Rebellen. 3 Dagen gaaibolling bij J. COLLET, aanvang 4 DANSEN IN DE TENT VAN H. J. DE VLIE GHERE. uur.

de Stem | 1957 | | pagina 3