H. M. de Koningin bezocht Schouwen en Duiveland 12: De concurrentie in de vlasindustrie Een volle week feest in Vrouwenpolder Mirani Diamond Tools vestigt zich in Putte orstin werd verwelkomd door ouderdom en jeugd r SCHOOL TASSEN Bestedingsbeperking ook voor Schoondijke fnuikend Zaterdag sportevenement Naar Bruinisse Auto's botsten te Middelburg Bredanaar bij autobotsing gedood Belangrijke exportindustrie Gevolgen voor de „Dinteloord niet direct catastrofaal Vergelijking Zuid-Beveland Z-Vlaanderen DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1937 Alleen morgen ZATERDAG kunt U profiteren van deze unieke aanbieding VROOM Cr DREESMANN AGFA ISOPAN ISS smalfilms. TERNEUZEN SAS VAN GENT HULST AXEL IJZENDIJKE OOSTBURG MIDDELBURG GOES VLISSINGEN Pater L. van de Vrande ernstig gewond Schilder stortte van 9 m. hoogte op rijweg Zuster Serafine te Bergen op Zoom 50 jaar in klooster Hoogwaterstanden GOES Jongen in zee verdronken AGENDA Vandaag Minder veilingdagen te Kapelle Morgen Voor een werkbezoek aan enkele gemeenten op het eiland Schouwen en Duiveland. dat tijdens de watersnood zo zwaar getroffen werd, is koningin Juliana gistermorgen omstreeks 10.50 uur, vergezeld van haar hofdame jkvr. C. Roell, haar adjudant kapitein It.-ter-zee P. de Jong en haar ka merheer in buitengewone dienst H. baron Collot d'Escury, bij de grens van de province Zeeland aangekomen. Zij werd hier bij haar aankomst begroet door de cwrnmissaris der koningin, jhr. mr. A. de Casembroot en de dis trictscommandant der rijkspolitie, de heer W. van Ballegoyen de Jong. Na de begroeting begaf het gezel schap zich naar Anna Jacoba en hier ging men om 11.00 uur aan boord van de rijkspolitieboot 18, waarop zich reeds de districtscommandant der rijkspolitie te water, de heer P. Silver, bevond. Vervolgens werd koers gezet naar Bruinisse, waar bij het naderen van de haven het ko ninklijke gezelschap al een vriende lijke groet werd gebracht door en kele van de ongeveer 40 in de ha ven van Bruinisse gelegen gepavoi- seerde vissersschepen, die de r.-p. 18 tegemoetvoeren. Aan de wal werd koningin Juliana verwelkomd door de burgemeester van Bruinisse, de heer H. Michaelis, die de wethouders W. van den Berg, W. van Gilst en de raadsleden L v. Popering, F. van Vessem, D. de Ko ning. L. Hoogerheide en^. Jumelet aan haar voorstelde. Bloemen der oudste Daarop trad de oudste inwoonster van Bruinisse. de 97-jarige weduwe van Gilst-Okkerse, die in de oude Schouwen-Duivelandse klederdracht gekleed was, naar voren en bood ha re majesteit bloemen aan. De ko ningin wisselde enkele vriendelijke woorden met het vrouwtje, waarna zij zich met haar gevolg begaf naar het na de stormramp door Zwitser land geschonken wijkgebouw van het Groene Kruis. Na de bezichtiging van de boxen kamer vo»r de baby's, de dokters-, hoogtezon- en operatiekamer, ge bruikte het hoge gezelschap de kof fie in de hal van het wijkgebouw. Om 11.45 uur vertrok men uit Bruinisse naar Nieuwerkerk. Om 12.00 uur werd koningin Julia na door de burgemeester, de heer A, van Eeten, begroet. Daarna werd gereden langs de na de stormramp gebouwde nieuwe woningen, waar van een groot aantal door Denemar ken en Noorwegen werd geschonken. De koningin bezichtigde een der ge- (Advertentie) DE TROTS VAN ONS TASSEN ASSORTIMENT Extra zware kwaliteit geprent rundleder DUBBELVAKS 2 ruime voorzokken Doorlopende sluitriem Verstelbare roestvrije sloten met 2 sleuteltjes Beklede stalen balein Solide handvat 42 em breed 32 cm hoog en 16 cm brede seuflê in licht en donker Keurig afgewerkt IJzersterk 16.25 is de normale prijs voor deze tas, en is beslist niets teveel. Doch alleen morgen zaterdag 24 augustus kunnen wij U deze partij aanbieden m n n voorde ||gu EXTRA LAGE PRIJS van Profiteert hiervan Maar haast U, want de voorraad is niet onbeperkt. Breda -. Bergen op Zoom JCZ.C pvjl l IJ meentewoningen, nl. de woning van de 75-jarige mejuffrouw Lemson. Het negenjarig achternichtje van de be woonster. Elly de Braai, bood de ko ningin bloemen aan. Om tien minuten over twaalf ar riveerde 't gezelschap bij ,,'t dorps huis", waar een ontvangst gegeven werd door de echtgenote van de bur gemeester. mevrouw E. van Eeten - de Vries en de echtgenote van de commissaris der koningin, mevrouw S. de Casembroot-baronesse van der Feltz. In de grote zaal van ..het dorpshuis" werden de echtgenoten van de burgemeesters van de ge meenten van Schouwen-Duiveland aan de koningin voorgesteld, met wie zij de lunch gebruikte. Na de lunch vertrok het gezelschap naar Haamstede, waar de burge meester jhr. R. Roëll, de koningin verwelkomde. Vervolgens begaf men zich naar het in duinen gelegen kamp voor de jeugd van Katendrecht. Muziek voorop Voorafgegaan door het muziekkorps ..Witte van Haamstede" begaf de ko ningin zich te voet met de 144 kin deren, die hier met hun 5 leiders en 7 leidsters hun vakantie doorbren gen, naar de ingang van het kamp, waar de bestuursleden van de Katen- drechtse vereniging voor sociaal-cul tureel vormingswerk (waarbij 600 van de 900 gezinnen uit Katendrecht zijn aangesloten) aan koningin Julia na werden voorgesteld. Vervolgens voerden de meisjes in het midden van het kampterrein een toneel-impróvisatie op, gevolgd door een opvoering van de jongens, waar na een poppenkast-voorstelling werd gegeven. Tijdens de pauze werd een gedeelte van de bouwploeg (onge veer 12 man) aan de koningin voor gesteld. Om vijf minuten over vieren ver trok het hoge gezelschap weer uit Haamstede. Tijdens de tocht naar Zierikzee werd korte tijd gestopt bij ..Rusthuis Duinoord", een tehuis voor bejaarden. Bij aankomst van de ko ningin begon het Beatrix-klokje, dat op het dak van dit tehuis is aange bracht, te luiden. Tijdens het oponthoud bij het rust huis bood de 96-jarige opa K.J. Ver ton een geschenk aan koningin Ju liana aan. Bij aankomst in Zierikzee, om streeks kwart voor vijf, werd ten huize van burgemeester mr. F. Dijck. meester, de thee gebruikt. Een half uur later vertrok het gezelschap met de r.-p. 18 uit Zierikzee naar Anna Jacoba, vanwaar de koningin per auto naar Soestdijk terugkeerde. (Advertentie) Bij donker weer filmen? Op het beruchte kruispunt bij de melkfabriek in Middelburg vond don derdagmiddag omstreeks 3 uur een botsing plaats tussen een tweetal per sonenauto's, waarbij de inzittenden werden gewond. Het ongeluk gebeurde, toen een auto bestuurd door A.H.N.R. uit Geleen die uit de richting Koudekerke over de Poelendaeleweg kwam aangereden op het kruispunt geen voorrang ver leende aan een uit de richting Vlis- singen naderende wagen, met D.M.B. B. uit Zwolle aan het stuur. De bot sing geschiedde bij flinke snelheid en ging gepaard met een daverende klap. De beide bestuurders werden licht gewond én konden na in het Gasthuis te Middelburg behandeld te zijn huis waarts keren. De echtgenote van R. liep vermoedelijk een armbreuk op; zij werd eveneens naar het zieken huis overgebracht. R.'s auto werd aan de rechterzijde finaal ingedeukt, het voertuig van B. moest met een zwaai'- beschadigd front worden weggesleept, Luxor vèrtoont, evenals enke le andere bioscopen in Zeeuwsch- Vlaanderen. de bekende Martin en Lewis-film ..Artiesten en mo dellen" (Cl), een kolderiek ver haal over een schilderende re clameman, een schrijver van beeldromans, hun modellen en vriendinnen en tenslotte over de vreemde dromen van de schrij ver. Behalve vampierachtige verschijningen, die overdag in eens blijken te leven, bestaan in die dromen ook nog geheimzin nige codes waar buitenlandse agenten op af komen. Enfin, het agenten op af komen. Enfin, het wordt een heel ingewikkelde boel, maar tenslotte gebeurt er wat er gebeuren moet: de spionnen in de kast en de paartjes krijgen elkaar. Maar wel na een heleboel spanning die veel vrolijkheid ver oorzaakt. Verder in Luxor ..De misdaad van Kapitein Stuart" B een spannend avonturenverhaal rond boekaniers. Concertgebouw geeft ,,De ver geten patrouille" 1B1 het relaas van een groepje soldaten dat in merkwaardige moeilijkheden komt en daar na veel spanning pas weer uitgeraakt. Olympia. evenals Luxor Ter- neuzen, geeft ..Artiesten en mo dellen" (Cl) (zie boven). Ver der Duivels te paard", een ver haal voor de liefhebbers van wild-west-avonturen en tenslotte de uitstekend gemaakte film Be klemmende uren" (Cl). In dit verhaal, reeds eerder besproken, wordt een gezin gedwongen be scherming te verlenen aan drie ontsnapte schurken. De vier men sen in het afgelegen huis bele ven benauwde avonturen alvo rens de boeven hun rechtvaardi ge straf in ontvangst moeten ne men. Een interessant en span nend verhaal. Bioscoopgebouw vertoont even eens „Artiesten en modellen" (Cl) (zie Terneuzen). Verder „Tarzan en de ivoordieven" (B), een nieuw verhaal over de jung le-mens, die het hier aan de stok krijgt met een op grote kudden jagende, heer die via een list in het door inboorlingen bewaakte gebied doordringt en er bijna in slaagt zijn tonnen ivoor en zo te bemachtigen. Maar Tarzan steekt er een stokje voor en in plaats van dik in de rijkdom komt de jager ondèr olifantspoten te recht. Centrum geeft „De duvelstoe jager" (A). een klucht van de intussen bekende Norman Wis dom die een geheel eigen stijl bezit. Hier doet hij in politiek in het groot en natuurlijk lukt het hem. dank zij veel onzin en vro lijkheid, de vijandig gestemde staatsgroten tot elkaar te bren gen. Verder „Het huis der ge heimen" (B), een misdaadfilm die in Parijs speelt. Het gaat om een stel valsemunters. Bijzon der spannend. Hofzicht vertoont ..De gevan gene van de woestijn" (B). Men sen die ook eens naar een wild west film willen gaan kijken, vin den hier ontvoering, achtervol ging, schieten en liefde, kortom jUeswat^voo^^enstevijè^wes^ tern aan de orde moet.Jcornen., Vistavision en technicolor accen tueren de weloverwogen dapper heid. Ledel heeft deze week twee uit stekende films. Ten eerste ..Het rijstmeisje" (Cl), het bekende Italiaanse filmwerk en verder „Tosca", (B), de verfilmde ope ra van Puccini. De film heeft de aloude opera een nieuw ge zicht gegeven en wanneer men er verantwoord mee omspringt, is dat geen nadeel. De camera's geven nl. voor bepaalde scènes heel wat meer mogelijkheden dan het toneel. Deze filmversie van de dramatische opera is bij zonder geslaagd. In Electro draait Piloot Quax in Afrika (Cl), waarin men weer eens van het komische talent van Heinz Ruhmann kan genieten. Hij is instructeur op een vlieger- school en twee vrouwelijke leer lingen maken het hem wel erg moeilijk, om de discipline te handhaven. Hij moet bovendien nog een noodlanding in Afrika maken, waarbij hem een inboor- linge als vrouw wordt opgedron gen. Ruhmann krijgt weer eens volop de kans om het geval tot een klucht te maken. Schouwburg komt met Storm over de Nijl (A). Een Engels of ficier neemt tijdens de strijd met de Derwischen ontslag uit de dienst. Hij wordt uitgestoten door zijn collega's en wordt gedwon gen zich als slaaf in te laten schakelen bij een troep uitgesto tenen, om daar zijn moed te be wijzen. Dat lukt hem volledig. Boeiende fragmenten, goede beel den en een soms interessante kleur geven aan deze film een karakter van een romantische ontspanning. ..Laurel en Hardy" geven „als dansmeesters" (A) in Grand te Goes een dwaze dansparodie weg. De school waaraan zij werken staat op springen en de beide ko mieken worden door gangsters gedwongen een onmogelijk hoge levensverzekering af te sluiten. Nog veel meer moeilijkheden doen zich voor, waar Laurel en Hardy tussendoor huppelen in foxtrots, rumba's en tango's. Dwaasheid in driekwartsmaat waarbij de stukken er af vlie gen. In Alhambra te Vlissingen draait Sissi.de jonge keizerin (A), een vrolijk, vlot en met veel vaart in beeld gebracht nieman- dalletje. voor ieder, die houdt van pracht en praal, mooie kleu ren, schitterende toiletten, de schoonheid van het Beierse en Oostenrijkse landschap, een aar dig lied en een romantische lief deshistorie in vorstelijke kringen. „Schaduwen in de sneeuw" (A) draait in het Luxor theater. Een film vol beklemmende spanning en ontroerende emoties, met prachtige sneeuwopnamen, waar in mannen hun harde avontuur met de elementen uitvechten. KATHOLIEKE FILMKEURING A Alle leeftijden; B 14 jaar; C 18 jaar; Cl 18 jaar C2 18 jaar met enig voorbehoud: C3 18 jaar met «rnstig voorbehoud. Zoals wij nog in een gedeelte van onze vorige oplage konden melden, heeft zich woensdagavond omstreeks elf uur tussen Tilburg en Breda een ernstig auto-ongeval voorgedaan. Op dat tijdstip kwam de bekende leger aalmoezenier, pater L. van de Vran de. met zijn auto uit de richting Til burg naar Breda gereden. Op het kruispunt bij de Vijf Eiken kwam plotseling een vrachtwagen uit de richting Breda het linker wegdek op rijden om in de richting van de Oos- terhoutseweg af te slaan. Pater v. d. Vrande kon zijn wagen niet meer tijdig afgeremd krijgen en vloog in volle vaart op de vrachtwagen. De gevolgen waren verschrikkelijk. Een zwager van de aalmoezenier, de he"r J. Loomans uit Breda, die naast hen zat werd op slag gedood, ter wijl pater v.d. Vrande ernstig ge wond naar het St.-Ignatiusziekenhuis te Breda werd overgebracht. Het ongeval werd nog gecompli ceerder toen enige tijd later een an dere personenwagen uit de richting Tilburg de rode verkeerslichten van de politie omver reed. door het stopteken vloog en met zijn wagen op het wrak van de auto van pater van de Vrande terecht kwam. Gisteren vernamen wij. dat de toe stand van pater v.d. Vrande niet zorgwekkend is. Hij bekwam een armfractuur en een hersenschudding, maar levensgevaar is gelukkig niet arnwezig. Wel is het minder prettig, dat pater v.d. Vrande juist gisteren met de familie de Clercq uit Roosen daal een reis naar Lourdes en Fa- tima zou gaan maken. De raad van Schoondijke kwam in voltallige zitting bijeen. By de inge zonden stukken bevond zich een schryven van G.S. waarin werd mee gedeeld, dat in verband met de be stedingsbeperking de zogenaamde verklaring van geen bezwaar voor de uitbreiding van dc ryksiandbouw- wmtcrschool niet zal worden afgege ven. Deze urgente verbouwing zal dus voorlopig niet doorgaan. Aan de heer Huygen te Wageningen werd een perceel bouwgrond verkocht naast de r.-k. lagere school voor de bouw van een bungalow. Bouwgrond werd eveneens verkocht aan de heer E. de Vrijter voor de uitbreiding van diens dorsbedrijf. De voorstellen van b. en w. met betrekking tot de sala risherziening van de secretaris, ont vanger en de gemeente-ambtenaren in hoogste rang werden aangenomen, onder mededeling, dat de raad het betreurt, dat de verhouding der sala rissen bij verschillende functionaris sen geheel wordt scheef getrokken. Aan de heer I. Reu te IJzendijke werd een perceel grond verkocht aan de Dr. Huizingastraat voor de bouw van een woning. De heer G.J Baal werd met alge mene stemmen benoemd tot gemeen teontvanger. Winkelsluiting De in de vorige vergadering vast gestelde verordening op de winkel sluiting werd opnieuw aan de orde gesteld. Ten aanzien van deze veror dening stak de raad zijn kritiek niet onder stoelen of banken. Men vroeg zich af of bij de behandeling van deze verordening niet met een mate van willekeur werd gewerkt. De open stelling tot zeven uur gedurende de maand november werd namelijk door de staatssecretaris van Economische Zaken niet nodig geacht. Er is feest in Vrouwenpolder! De WV ter plaatse viert namelijk haar 25-jarig jubileum en 7,0'n zilveren gebeurtenis kan vanzelfsprekend niet zonder meer voorbij gaan.Het be stuur stelde voor deze week een aan trekkelijk programma samen en met de afwikkeling er van werd maandag reeds begonnen door het ontsteken van de feestverlichting in het dorp. De „Boerenkapel" uit het nabijge legen Serooskerke verzorgde dinsdag een concert en nadat men woensdag een rustpauze had gehouden, reci pieerde het bestuur van de jubileren de vereniging donderdagmiddag in het verenigingsgebouw. Vele bad gasten, die- .reedsjaren van de» ge noegens. die de streek biedt, profi teren, kwamen het best,uur, waarvan, burgemeester A. de Kam..~y.oorzitter is, hun gelukwensen aanbieden. Op het zomerwoningenterrein voer den 's avonds verschillende sprekers bet woord, ola. burgemeester De Kam, die in zijn toespraak enkel0 punten uit het verleden van de VVV op haalde. Andere tijden Uit zijn woorden bleek wel. dat het de laatste jaren voor de toeristen heel wat prettiger toeven in Vrou wenpolder is geworden. Het ging vroeger dat was dan in de der tiger jaren allemaal een beetje primitief. Zo was er bijvoorbeeld geen waterleiding, de riolering ont brak, aan de accommodatie kon men geen hoge eisen stellen en de ver bindingen waren slecht. Maar in dit alles is nu een grote verandering ten goede ingetreden. Op een ander punt gelegen in het flnanrlële vlak verschilt de '"-stand ook vp»l met die van nu. Want de pensionprijs per dag per persoon bedroeg' f2,25 en voor de ..som" van f 15 konden de gasten een week lang een kamer huren... De talrijke aanwezigen op het zo merwoningenterrein waren donder dagavond in de gelegenheid op het witte doek iets van de omgeving van Vrouwenpolder in ogenschouw te ne men. De plaatselijke muziekvereni ging „Ons Genoegen" zorgde voor de vrolijke noot. Zaterdag wordt de feestweek beslo ten met een sportavond, die verzorgd pi-dt door de gymnastiekvereniging D.O.K. uit Oostkapelle. De raad besloot onder protest tot aanneming van de voorstellen. De kapperszaken mogen krachtens deze besluiten dinsdag, woensdag, vrijdag en zaterdag geopend zijn tot negen uur, gedurende het tijdvak van 10 no vember tot en met maart. Voor het project van vijf te bouwen woningen aan de Veiligheidsstraat zullen de nodige voorschotten worden gevraagd, evenals voor de bejaarden' woningen aan de Beukenstraat. De verbetering van de Binnenweg zal waarschijnlijk nog wel een tijd op zich laten wachten. Met de N.V. Provinciale Elektri citeitsmaatschappij werd een nieuw stra atverlichtingscontract gesloten. De schilder J. Bolander uit Rotter dam, in dienst bij de N.S.W. stortte gistermiddag tjjdAs het schilderen van een van de kranen op de C.N.A. te Sluiskil van negen meter hoogte op de rijweg. Met een gebroken pols, twee gebroken benen en een hoofdwonde moest hj in het ziekenhuis worden opgenomen. Er bestaat geen direct levensgevaar. (Van onze verslaggever) Gisteren was het vyftig jaar gele den, dat zuster Serafine (In de we reld Cath. Chamuleau) van de zus ters van het H. Hart te Bergen op Zoom haar intrede in het klooster deed. Van dit gouden gebeuren hebben de zusters van het St. Josefklooster een groots feest gemaakt. 's Morgens om negen uur was er een gezongen H. Mis in de kapel van het klooster, die door pastoor Kuipers van de parochie Onze Lieve Vrouw van Lourdes werd opgedragen. Tijdens het feestelijk ontbijt heeft men zuster Serafine, die zich deze donderdag in gezelschap wist van haar familie uit Kwadendamme, ge huldigd. Namens het hoofdbestuur van de Congregatie complimenteerde Moeder Hildegardus. die voor de ge legenheid was overgekomen. Zuster Serafine die 72 jaar oud is, werkt nog steeds. Deze vitale kloos terzuster, die een uitstekende gezond heid geniet, weet van geen ophouden. Jarenlang was zij in de wasserij werk zaam. Vier zusters van Sr. Serafine hebben ook de religieuze staat. Zij zijn allen in de Congregatie van de Zusters van het H. Har.t Op deze gouden donder dag waren zij allen in het St. Josef klooster aanwezig. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, zaterdag 24 augustus, de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 1.36 en 13.55 uur; te Ter- neuzen om 1.00 en 13.19 uur en te Vlissingen om 0.30 en 12.49 uur. (Van onze redacteur) De gemeente Putte wordt einde van dit jaar, of anders zeker begin volgend jaar, een diamantindustrie rijk. De directie van Mirani Diamond Tools te Soest heeft be sloten haar bedrijf van Soest naar Putte over te brengen. Momen teel zijn besprekingen hierover met het gemeentebestuur van Putte gaande. Voorlopig wordt een gedeelte van het bedrijf in Putte gevestigd. Men zal zich voornamelijk bezighouden met de fabricage van diamanten grammo foonnaalden. Andere produkten. die Mirani Diamond Tools maakt, zijn opti sche machines. Een kern van instrumentmakers zal naar Putte meegenomen worden. In het begin zal er werkgelegenheid zijn voor 10 a 20 meisjes, welk getal later uitgebreid wordt tot 30 en meer. Het ligt in de bedoeling in het bedrijf instrumentmakers op te leiden. De produkten van Mirani Diamond Tools gaan voor 95 pet. naar het buitenland. Eerder lag het in de bedoeling van de directie het bedrijf in Ossendrecht te vestigen. Hier kon zij evenwel niet tot overeenstemming komen. Mirani Diamond Tools is al jarenlang in Soest aan de Vredehofstraat in een oud gebouw gehuisvest. Toen bekend werd, dat dit binnen afzienbare tijd afgebroken zou worden rees het plan het bedrijf naar Brabant over te plaatsen. Dit gaat dus nu gebeuren. Voor Putte betekent de vestiging van Mirani Diamond Tools een belang rijke verruiming van de werkgelegenheid. Naast het artikel in ons blad van 20 augustus kan het volgen de de situatie enigszins verduidelijken voor Westhoek van Noordbrabant en de Coöperatieve vlasfabriek „Dinteloord". De voorzitter van de Coöp. Vlasfabriek, de heer J- W. Nieuwen- huizenSneep, was zo bereidwillig enkele visies over de crisis in de vlasindustrie te geven. Eerst komen we aan een vergelij king tussen de Zeeuwscli-Vlaamse en Standdaarbuitense vlassers en de grootindustrie van de Dintelo) ilse fabriek. Eerstgenoemde vlassers heb ben hun particuliere bedrijven voor ongeveer de helft stopgezet. Veer rie Coöp. Vlasfabriek is dit eigenlijk uit gesloten. Produktiésföp wordt dus voor deze fabriek niet overwogen. Mocht het zover komen, dan zal dit in een gezamenlijke aandeelhouders vergadering moeten worden besloten. Bindende leverantie Er is een bindend verband tussen de aandeelhouders en de Coöp. Vlas fabriek „Dinteloord". De landbouwers blijven gebonden aan hun verplich tingen in verband met de verplichte levering. De vlasfabriek betrekt het vlas van aandeelhouders uit West- Brabant, Goeree-Overflakee. Schou wen-Duiveland en voor wel meer dan een kwart gedeelte uit de Wieringer- meerpolder De minimale vernlichting voor levering bedraagt 7 miljoen kg terwijl bij normale levering tot 9 millioen verwerkt wordt. Hieruit volgt dus, dat de gevolgen voor de arbeiders aan de Vlasfabriek niet direct catastrofaal z(jn en dat voor de ruim 300 arbeiders het werk wel gewaarborgd kan blijven. De oogst 1957 beloofde een grote kwantiteit, doch deze heeft aan kwaliteit wel wat geleden. De ver plichte leverantie van de aandeelhou ders geeft in het vooruitzicht, dat het areaal van de uitzaai niet veel min der zal worden. Intussen dreigt de crisis vooral in het commerciële vlak. vooral door grote concurentie van de Sovjet-Unie. Er is nog een andere concurrentie van katoen en nylonve zel maar deze is niet recent. Deze concurrentie is er al jaren en het is geruststllend, dat het gebruik van linnen de laatste jaren nog met 6 is toegenomen. In vlasserskringen wordt druk geconfereerd en de Euro- markt zal trachten in verbinding te komen met de Ierse en Engelse vlas industrie. Vergadering Rotterdam Op de grote vergadering te Rotter dam op maandag 26 augustus a.s. zal de crisis worden belicht en zullen de grote lijnen worden bekeken. Ook zal de Rijkssteun een punt van bespre king vormen. Het resultaat van deze vergadering zal zeker grote invloed hebben op de vlasverbouw in onze omg ving. De hoop, dat de industrie gehandhaafd wordt, blijft leven. Dit alles ondanks de dreiging van de gro te concurrentne en het sombere voor- uitziert dat op regeringssteun prak tisch niet kan worden gerekend., met een berooide staatskast en de hui dig bestedingsbeperking. VISITATIE-BEZOEK VAN MGR. DR. KOENRAADT Gistermorgen is mgr. dr. Koenraadt vicaris-generaal van het bisdom Bre da. naar Goes gekomen voor de visi tatie van kerk- en armbestuur en an dere parochiële instellingen. Inplaats van om de twee jaar, zoals in het bis. dom Haarlem, zal voortaan deze visi tatie jaarlijks plaats hebben. s-Heerenhoek RAADSVERGADERING De gemeenteraad heeft in zijn jong. ste vergadering in principe besloten tot de bouw van een nieuwe ambts woning voor de burgemeester, ver moedelijk in het nieuwe bouwplan. Dit omdat het herstel van de oude ambtswoning zeer duur is. Aan de heer P. de Baar werd eervol ontslag verleend als tijdelijk wethouder. Aan de kath. jongens, en meisjesscholen werden subsidies van resp. 902 en 570 verleend. Besloten werd om t.a. v. de lijkwagen een overeenkomst aan te gaan met garagehouder J. Maas te Borssele. De waarn voorzitter deelde nog mee, dat bij het wachtlokaal voor buspassagiers tegenover de parochie kerk de bestrating verbeterd zal wor den. Voorts zal men het aanzicht van het geheel verfraaien door beplanting. Sluiskil GASVERGIFTIGING. De heer Corvelijn, lasser bij de fir ma van Goor te Haarlem, momenteel werkzaam op de C.N.A. werd tijdens werkzaamheden getroffen door een lichte gasvergiftiging. In het zieken* huis, waarheen hij veiligheidshalve was vervoerd, bleek, dat de heer Cor velijn van de vergiftiging geen nade lige gevolgen had ondervonden. COKES IN BRAND. De zware Diesellocomotief met daa* achter vele veertigtonners van de So- citégerants des wagons, welke dage lijks cokes van de A.C.Z. vervoert, stond gistermiddag volop in het mid delpunt van de belangstelling. Met een vers cokesprodukt in de wagen ge raakte een veertigtonner op het tra ject tussen fabrieksterrein en Sluiskil- brug in brand. Onmiddellijk was de brandweer present, die de vuurgloed al spoedig wist te bedwingen. Na ongeveer een uur vertraging kon het vervoer worden voortgezet. Graauw RAAD KOMT BIJEEN Vanavond om 7 uur vergadert de raad van onze gemeente. Op de agenda staan enkele subsidie-aan vragen, een voorstel tot herziening der salarissen van de gemeentear beiders. een voorstel tot het lenen van 35,000 gulden aan de Coöp. Boe- renleenbank. toetreding tot de stich ting Zeeuwse Muziekschool, het ge ven van straatnamen en nog enkele andere kwesties. IJzendijke AFSCHEIDSAVOND Na de Avondwake met Lof werd er door de K.A.J.-afd. IJzendijke een afscheidsavond gehouden in ,.La Por- te d'Or", waarbij aanwezig waren de geestelijk adviseur kapelaan van der Veeken en de heer C. Geernaert als afgevaardigde der K.A.B. Het werd een gezellige avond, waarbij dankwoorden gesproken wer den tot al degenen, die er aan mee geholpen hadden het de KAJ moge lijk te maken 5 leden aan de Rome bedevaart te laten deelnemen. In het bijzonder werd dank ge bracht aan de Pastoor en aan bur gemeester van Bonninghausen tot He- rinckhaven. FEESTPROGRAMMA Op het terrein van de heer Goos- sens zal zaterdag en zondag a.s. door het Hofzichttheater een daverend feestprogramma verzorgd worden, waaraan radio-artiesten mee zullen werken. Voor de schutters werd een extra schieting belegd, waar men elkaar de vele prijzen zal kunnen bekam pen. Gistermiddag om vyf uur is tussen Monster en Kijkduin een 15-jarige jongen in zee verdronken. Het was de scholier K. Schmitz uit Hungen bij Sittard. De jongen kampeerde rnet een vriendje op het kampeerterrein Ockenburg bij Den Haag en was sa men met dit vriendje gaan zwemmen. Daarbij waagde hij zich te ver in zee. Aanvankelijk kon zijn vriend hem nog helpen, maar toen deze zelf te moe werd, moest hij de jongen loslaten. In verband met het feit, dat het pruimenseizoen reeds een heel eind gevorderd is en de aanvoer van ap pels en peren dit jaar minder is dan in andere jaren, komt met ingang van volgende week de gewone vei ling van fruit in Kapelle, welke werd gehouden op dinsdag en donderdag om 1 uur, te vervallen. De export veiling van appels en peren op dins dag en donderdag om half twaalf blijft voorlopig nog bestaar), alsme de de gewone en exportveilingen op maandag, woensdag en vrijdag om 1 uur. GOES Grand: Dansmeesters. MIDDELBURG Electro: Piloot Quart in Afrika. Schouwburg!, Storm over d« Nijl. OOSTBURG Lede1: Het rijstmeisje SAS VAN GENT olympia: Artists and models. TERNEUZEN Luxor: Artists and models VLISSINGEN Alhambra: De jonge keizerin. Luxor: Schaduwen over de sneeuw. AXEL Het Centrum: De duvelstoe jager. DE KLINGF, Kinema van Dijk: Ach ter de tralies. GOES Grand: Dansmeesters. GRAAUW De Friezen: Palingschieting staande wip. HULST Bioscoopgebouw: Tarzan en de ivoordieven. HENGSTDIJK P. v. Dijk Kermisschie- ting en dansen. J. Collet: Gaaibolling. IJZENDIJKE Hofzicht: De-gevangene van de woestijn. MIDDELBURG Electro: Piloot Quart in Afrika. Schouwburg: Storm over de Nijl. OOSTBURG Lede1: Het rijstmeisje. SAS VAN GENT Olympia: Artists and models. TERNEUZEN Luxor: Artists and model6 Concertgebouw: De vergeten patrouille VLISSINGEN Alhambra: De jonge keizerin. Luxor: Schaduwen over d« sneeuw.

de Stem | 1957 | | pagina 2