Overleg in Washington. Stamboel en Teheran Paspoort voor Gary Davis een slag rijk Maak van gemeenten geen bijkantoren Koningin op Schouwen-Duiveland Tientallen K.AJ.-treinen rolden het Stazione Termini binnen r Betalingsbalans kreeg opnieuw gevoelige tik Ongerustheid over Syrië groeit i Mrrraciiti,|S van het kn- Maastrichtse caféhouder reed op agenten in Hoessein ontmoet Feisal in Turkse hoofdstad DAGBLAD VOOR ZEELAND „Ophitsing", zegt Damascus Opklaringen weVeSCd^?nstrut:het Be'giSCh Fikse straf geëist Vrijstelling dienst voor leraren Overleden tijdens voetbalwedstrij d Proces Kempten Zware straffen geëist Burgemeester van Walsum Rome in het teken der arbeidersjeugd Dikken Bruine naar Z-Afrika Israëliërs bij grensincident gedood Soldaat spoorloos verdwenen Zeshonderd autobussen beschikbaar Zuidafrikaanse jongen in Lourdes genezen Ook een manier Russisch protest tegen Duitse vloolsteunpunlcn „Gelukkig niet 97e JAARGANG No. 22536 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.— p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbesteil.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Fostrek. 278841 Voor God, Koningin tn Vaderland VRIJDAG 23 AUGUSTUS Advertentieprijs .voor de gehele oplage per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatseüjke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2238 - BUT..U ZmS^jj^TiiiEsi, Dubb.l. TIHWEUZEN, Mort*»* OOS™HIG. M. TO Deze foto uit de Duitse stad Han nover laat zien hoe wereldburger no. 1, Gary Davis, de pers het Duitse vreemdelingenpaspoort toon de, dat hem werd uitgereikt voor dat hij werd ontslagen uit een plaatselijke gevangenis, waarin hij twintig dagen had doorgebracht wegens het illegaal binnenkomen in West-Duitsland. Het paspoort is in en buiten Duitsland geldig tot 15 november van dit jaar. Davis zal enige tijd in Duitsland blijven om te pogen meer aanhangers te krijgen. In zijn paspoort staat als zijn beroep ingevuld „coördinator pan een wereld-regering". Eisenhowers verklaring, dat de toestand in Syrië momenteel geen krachtig ingrijpen rechtvaardigt, betekent niet, dat Amerika met de handen in de schoot zit. Dit mag blijken uit het feit, dat de Amerikaanse president donderdag een bespreking heeft gehad met de Nationale Veiligheidsraad over de gebeurtenissen in het Midden-Oosten. De Veiligheidsraad is het belangrijkste Amerikaanse lichaam voor het ontwerpen van plannen voor de militaire veiligheid van het land. De vergadering werd als „zeer geheim" aangemerkt. Zij vond plaats in het Witte Huis. Ook mi nister Dulles en de voorzitter van de gezamenlijke militaire sta ven waren aanwezig. Ook de buurlanden van Syrië maken zich over de gebeurtenissen in Damascus ongerust. Koning Hoessein van Jordanië is gisteren plotse ling naar de Turkse hoofdstad Stamboel vertrokken. In Amman heette het officieel, dat de koning „voor rust en ontspanning" naar Turkije ging. Een ambtenaar van het Turkse ministerie van Buitenlandse Zaken verklapte echter, dat het bezoek wel degelijk politieke oogmerken had. Doordat de invoer in Nederland over het eerste halfjaar van 1957 in verge lijking met het overeenkomstige tijd vak van het vorige jaar belangrijk meer steeg clan de uitvoer, blijkt een verdere verslechtering van de han delsbalans te hebben plaatsgevonden tot een tekort van f 2,3 miljard. De verhouding tussen in. en uitvoer was alleen in het eerste halfjaar van 1951 in verhand met de Korea-hausse nog ongunstiger. De invoer bedroeg in het eerste half I jaar van 1957 naar waarde 17 pc{| meer dan in de corresponderende periode van het jaar daarvoor, het- IN ARGENTINIë zijn stakingen uit gebroken ter ondersteuning van loon eisen en uit portest tegen de stijging van kosten van levensonderhoud. HONGAARSE arbeiders zouden in groten getale naar de Sovjet-Unie wor den gezonden, zogenaamd „voor op leiding", maar in feite om de Russi sche industrie aan geschoolde arbeids krachten te helpen. EEN MAASTRICHTENAAR, die vo rige week werd aangehouden wegens het plegen van dertig diefstallen, heeft nu ook maar meteen bekend, dat hij nog vijftien insluipingen met diefstal in Beigië heeft gepleegd. GRAAF ETIEN de Beaucamp, wereld president van de Hospitalité de Notre Dame de Lourdes, is op 99-jarige leef tijd in Lourdes overleden. TWEE MOHAMMEDAANSE leiders zullen uit de nieuwe Westafrikaanse negerrepubliek Ghana worden gede porteerd. Hun verbanning, zo wordt gezegd, is noodzakelijk „in het belang van het land". MGR. H. WIENKEW, de enige in Oost-Duitsland residerende bisschop, heeft de H. Stoel om gezondheidsrede nen zijn ontslag aangeboden. PINEAU, de Franse minister van Bui tenlandse Zaken, is naar Zuid-Ame- nka vertrokken. Hij wil daar steun erwerven vooi het Franse standpunt ai« aanzien van Algerië, voordat de bijlenkomtVergadering Van de V'N' 3 september zullen de Z,-Smers van dG Staten-Generaal mIr JLi ver§aderen. De Tweede Ka- handp1inQVan star^ §aan met de be- Wetboek Van het nieuwe Burgerlijk geen, rekening houdend met een daar bij optredende gemiddelde prijsver hoging van ca. 5 pet., neerkomt op een hoeveelheidstoeneming van ongeveer 11 pet. De waarde van de export is in hét' eerste halfjaar 1957 ten opzichte van het eerste halfjaar 1956 met 5 pet. toegenomen. Daar evenals aan de in- voerzijde het prijspeil enigszins op liep, resulteerde een hoeveelheidsstij- ging van slechts 2 pet. Hoessein zal niet alleen premier Menderes van Turkije spreken, maar hij zal bovendien een onderhoud heb ben met zijn neef Feisal, die koning van Irak is en zich over de plotselinge zwenking naar links in het buurland Syrië even. bezorgd maakt als Hoes sein zelf. De Jordaanse koning vreest niet ten onrechte, dat een door Rusland ge steund Syrië sterker dan voorheen zijn aanspraken zal doen gelden op de Jor daanse gebieden, die volgens de rege ring in Damascus tot „groot-Syrië" behoren. Feistal zal voornamelijk oog hebben voor het gevaar, dat een com munistisch Syrië al te snel naar het politieke wapen zal grijpen, dat tij dens de Suez-crisis Irak zoveel schade heeft berokkend: het afsnijden name lijk van de pijpleidingen, die de Iraak- se olie over Syrisch gebied naar het wësten voeren. In Teheran hebben donderdag de ambassadeurs van Engeland. Irak en Pakistan besprekingen gevoerd met de Perzische minister van buitenlandse teravond 23]5°^."Pgemaakt gis" rteWJflelfndc, Polking en op es^e plaatsen droog weer. zuidpHit ZWakke' later matige dagtemperaturen h°gere tM tot.matige wind uit zuid selHu h„WCSi,' Aanvankelijk plaat- t.r 1 j en m°oi weer. La- wniirS. middag toenemende be- wolkmg met kan8 op regen. rn^: ™n onder 19.48 uur; maan onder 18.13 uur op L208eunÜrMn °P 5 38 uur; maan Voor de rechtbank te Maastricht heeft gisteren terecht gestaan de 46- jarige caféhouder D.H.M. uit Maas tricht, terzake poging tot doodslag van, althans het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel aan twee wachtmeesters der rijkspolitie. In de avond van 23 juni hadden de ze wachtmeesters M.J. Alers en F.W. Tummers, de caféhouder, die op een motor kwam aanrijden met rode sig naallampen gesommeerd te stoppen voor controle van zijn rijpapieren. Hij was echter in volle vaart door gereden. Wachtmeester Alers moest opzij springen om niet aangereden te worden. Van wachtipeester Tum mers, die iets terzijde was gaan staan werd de signaallamp uit de hand ge reden. Verdachte, die een uur later te Maastricht op de Meerssenerweg was aangehouden, nadat hij daar tegen een stoppende auto was gebotst, waar bij hij sterk onder de invloed van drank bleek te zijn, ontkende ter zit ting, dat hij iets gemerkt had van stopsignalen en controlerende politie. Hij had die zondagavond te Echt in een café urenlang zitten drinken en achtte het best mogelijk dat hij een stuk of twintig glazen bier had ge dronken. De officier was van oordeel, dat M. heel goed geweten had wat hij deed. Wegens poging tot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel aan de con trolerende politiemannen en het niet voldoen aan een vordering tot stoppen vroeg hij vier maanden en wegens het besturen van een motor onder de invloed van drank drie weken plus een jaar ontzegging van de rij bevoegdheid. De minister voor Defensie heeft zich tegenover zijn ambtgenoot van O.K.W. bereid verklaard, een rege ling te treffen om door het verlenen van dienstplichtfaciliteiten enige ver lichting te brengen in het tekort aan bevoegde leraren. Door deze regeling, die voorlopig gedurende een jaar van kracht zal zijn, zal een aantal bevoegde leraren in de vakken Nederlands, Frans, En gels, Duits, wiskunde en biologie niet door het vervullen van hun militaire dienstplicht aan 't dagonderwijs wor den onttrokken. Vrijstelling van dienst zal worden verleend aan dienstplichtigen die in het tijdvak tussen 31 juli 1957 en 1 augustus 1958 een betrekking als le raar vervullen of gaan vervullen aan dagscholen voor voorbereidend hoger of middelbaar onderwijs, mits aan ze kere voorwaarden wordt voldaan. Tijdens een voetbalwedstrijd tussen elftallen van gemeentepersoneel uit Doornspijk en Oldebroek, die gehou den werd ten bate. jyan het Rode Kruis, is de 43-jarige commies ter secretarie van Oldebroek, de heer P. ae uraaf, door een hartverlamming getroffen en overleden. De wedstrijd werd afgebroken. Het slachtoffer laat een vrouw en vier jonge kinderen achter. zakerj. Ardalan. Men meent te weten, dat zij eveneens over Syrië gesproken hebben. Felle reactie De Syrische radio en pers hebben donderdag fel gereageerd op de ver klaring van president Eisenhower. In de commentaren wordt gespro ken van „het zoeken naar voorwend selen voor Amerikaanse agressie tegen Syrië" en „ophitsing van de openbare mening in de wereld". Volgens som mige bladen heeft president Eisenho wer „zich laten meeslepen dopr de lasterpropaganda van de imperialis ten". In een officieus commsntaar van „betrouwbare kring" werd donderdag gezegd, dat de „tegen Syrië ontketende campagne duidelijk bewijst, dat de im perialistische samenzweringen mislukt zijn en dat het imperialisme deze mis lukking zou willen goedmaken door nieuwe manoeuvres om het democra tische regime in Syrië omver te wer pen". Een woordvoerder van de regering in Damascus zei, dat de politiek van Syrië, die „door de medewerkers van president Eisenhower verkeerd is uit gelegd", werkelijk gegrondvest was op positieve neutraliteit, „voorvloeiend uit de beginselen van samenleving van de conferentie van Bandoeng". Hij noemde het ontoelaatbaar, dat de Sj'rische politiek door president Eisen, hower als een „linkse politiek" werd gekwalificeerd en verklaarde, dat de Syrische politiek niet veranderd was en niet veranderen zal. In het proces te Kempten tegen twee Westduitse sergeants en een lui tenant, door wier nalatigheid vijftien Duitse soldaten bij het doarwaden van de rivier de IUer om het leven zijn gekomen, heeft de openbare aan klager tegen de 24-jarige sergeant Dieter Julitz vijftien maanden en te gen de 33-jarige sergeant Josef Schaeffler een jaar gevangenisstraf geëist. Tegen de 36-jarige compagniescom mandant, luitenant Sommer, eiste hij drie maanden strafarrest. Geëist werd voorts, dat de beschuldigden de kosten van het proces betalen. De heer A. Kromhout uit het Friese plaatsje Beetgem is gisteren rijk geworden. Hij heeft op zijn eentje de gehele pot gewonnen van een puzzelwedstrijd, georganiseerd door een zeeppoederfabriek, waarmede een bedrag van 253.000 gemoeid was. Donderdagmiddag is hem dit bedrag ter hand gesteld. De heer Kromhout is afdelingschef op een melk fabriek te Berlicum. Hij is 38 jaar, gehuwd en heeft vijf kinderen. Bij de ingebruikneming- van een aantal nieuwe gebouwen op de lucht haven „Rotterdam" heeft burgemees ter van Walsum ernstig gewaar schuwd tegen het tegenwoordige be leid van de centrale overheid ten op zichte van de lagere organen. De beslissing omtrent zaken, die tot nu toe voor de verantwoording van de gemeentebesturen was gelaten, is naar de centrale overheid verlegd en zo is de situatie ontstaan, dat de gemeentelijke autonomie nog meer wordt aangetast dan al is gebeurd. Het gevaar bestaat, dat men aan een dergelijke ontwikkeling gaat wennen en dat wat als noodmaatregel is be doeld als normale toestand wordt ge zien. Men moet naar middelen zoeken om van de verantwoordelijkheid van de lagere organen te redden wat er te redden valt, zo meende de heer van Walsum. „Anders zullen de ge meentebesturen niets anders zijn dan rijksbureaus, bijkantoren van' de cen trale overheid en krijgen de gemeen teraden het karakter van wijkraden, verguld op snee". In het licht van wat de heer van Walsum betoogde, is ongetwijfeld ver meldenswaard, dat uitgerekend giste ren de Kroon een beroep heeft ver worpen, dat de gemeente Rotterdam had aangetekend tegen een besluit van G. S. Dit collega namelijk had zijn H.M. de Koningin heeft donderdag een werkbezoek van een dag aan Schouwen-Duiveland gebracht. Bij aankomst in Brxiinisse werd Hare Majesteit een boeket bloemen aan geboden door de oxxdste inwoonster van het plaatsje, de 97-jarige we duwe van Gilst-Okkerse. Vijf mi nuten sprak ze met de Koningin en toen deze haar een stoel aan bood. weigerde ze resoluut. „Dank u, Majesteit." zei ze „het gaat zo nog best." goedkeuring onthouden aan het aan» gaan van een geldlening door de ge» meente. De Kroon overwoog nu, dat Gedeputeerden gelijk hadden en dat het besluit van de Rotterdamse ge» meenteraad in strijd was met de richt» lijnen, die de regering de gemeenten gegeven heeft.... Een retourvlucht naar Zuid-Afrika, per KLM, een verblijf van zes weken daar, met bezoek aan Rhodesia, dit al les is onze medewerker aan de dui- venrubriek. Piet de Weerd, alias Dik ken Bruine, bij zeer vererende uit nodiging van Zuidafrikaanse duiven- houders ten deel gevallen. Hij kreeg deze invitatie, vergezeld van het verzoek om daar ginds post duiven te komen selecteren. Volgende week woensdagmiddag, te kwart voor drie, zal hij per D.C. 7 van Schiphol de hoogst aantrekkelijke reis aanvaarden. Ongetwijfeld heeft Dikken Bruine de uitzonderlijke invitatie te danken aan zijn grote deskundigheid als keur meester met internationale vermaard heid én als houder van grote winners in internationale vluchten. Een woordvoerder van het Jordaan se leger heeft donderdagavond te Am man meegedeeld, dal drie Israëlische soldaten bij botsingen met Jordaanse strijdkrachten zijn gedood. De Israë liërs waren op Jordaans gebied door gedrongen, aldus de Jordaanse woord voerder. De brigadecommandant der Konink lijke Marechaussee te Ede heeft de opsporing verzocht van de dienst plichtige soldaat Petrus Hubertus Jansen uit Leuth (Ubbergen). Hij be hoort tot het depot verbindingsdienst te Ede. Op 17 augustus 1957 om half negen verliet hij de ouderlijke woning om naar zijn onderdeel in Ede terug te keren, maar hij is daar niet aan gekomen. Aangezien Jansen enigszins zwaar moedig is, vreest mén voor een on geluk. Ofschoon het internationale congres van de K.A.J. officieel vandaag be gint, was het in feite gisteren al be gonnen. Nagenoeg alle delegaties, met name die uit de verst afgelegen lan den, waren gearriveerd en de overige stroomden met eindeloze reeksen extra treinen binnen. De inlassing daarvan in de toch ai drukke dienstregeling der zomermaanden moet aan de Italiaan se spoorwegen veel hoofdbrekens heb ben gekost. Vier uit Oostenrijk, vier uit Zwit serland, een uit Portugal, twee uit Spanje, twee uit Engeland, drie uit West-Duitsland. zeven uit Frankrijk, twaalf uit België enz., in totaal ruim veertig treinen. Donderdagavond reden de laatsten, onder wie het grootste deel der Nederlanders, Rome's Stazio ne Termini binnen en daarmede wa ren alle 30.000 deelnemers aan deze grandioze bedevaart der katholieke arbeidersjeugd uit geheel de wereld in de Euwige Stad bijeen. Zij vinden nagenoeg allen onderdak in de talrijke religieuze tehuizen en instituten, die Rome rijk is. Het onderbrengen van de tiendui zenden jonge mensen in de reeds door toeristen overspoelde hotels zou on mogelijk zijn geweest. Voor hun ver voer van het ene punt van de stad naar het andere staan niet minder termen van Caracalla aan alle K.A.J.- delegaties aangeboden. Openluchtspel dan 600 autobussen ter beschikking. De reeds aanwezige delegaties hebben in de afgelopen dagen dankbaar ge bruik gemaakt van deze vervoermid delen om de grote basilieken, de voor naamste kerken en de catacomben te bezoeken. De enorme hoeveelheid or ganisatorische problemen, die dit mon stercongres opwerpt, worden door het internationale secretariaat verwerkt. Het staat in de onmiddellijke nabijheid van de St. Pieter. Hier wordt dag en nacht koortsachtig gewerkt. Het se cretariaat is onderverdeeld in zeven afdelingen, waarvan bijvoorbeeld de eerste zich bezig houdt met de orga nisatie van de internationale dagen en van gezondheidszorg, de derde met de vraagstukken, welke verband houden met het verblijf in Rome, de vierde met administratieve en verkeerspro blemen. De eerste algemene bijeenkomst zal de welkomstavond zijn, door de jeugd verenigingen der Italiaanse Katholie ke Actie, vanavpnd om 6 uur in de Zaterdag 24 augustus vindt de voor bereiding plaats op de grote bijeen komst van zondag. Die dag is gewijd aan boetedoening en gebed en om 19.30 uur zullen de 30.000 in achttien ker ken voor een gebedsvigilie bijeenko men, waarna zij in evenzovele pro cessies biddend naar het Colosseum zullen trekken om daar gezamenlijk aan een Via Crucis deel te nemen. Op de grote dag, zondag 25 augus tus, het hoogtepunt der K.A.J.-bijeen komst, zullen de deelnemers des mor gens te tien uur een pelchtige H. Mis in de St. Pieter bijwonen en des mid dags om 16.30 uur zal dan op het St. Pietersplein voor de H. Vader liet spel worden opgevoerd, dat de problemen der arbeidersjeugd symboliseert. Op 29 augustus komen 400 afgevaar digden van de verschillende nationale bewegingen in Domus Mariae voor het eerste wereldcongres der K.A.J. bij een. dat tot 4 september duurt. Dit wereldcongres wordt met een open bare vergadering op 29 augustus ge opend en eveneens met een openbare vergadering gesloten, tijdens welke een algemeen plan van actie wordt ontvouwd, resoluties worden voorge lezen en een manifest tot de arbei dende jeugd van de gehele -wereld wordt gericht. Tevens zal een nieuw hoofdbestuur worden gekozen. Twee weken geleden werd op het Jan Smutsvliegveld een verlamde 19- jarige jongen uit Johannesburg, Peter de Fine, op een brancard het vlieg tuig naar Europa binnengedragen. Hij leed aane en dodelijke hersenaandoe- ning en zijn ouders hadden hem naar de Franse bedevaartplaats Lourdes gezonden. Dinsdag stapte hij op het zelfde vliegveld zonder hulp uit het Franse lijntoestel. Hij was door de dokter geheel genezen verklaard. Sinds de belangstelling; voor het communisme in Japan is gedaald door de gebeurtenissen in Hongarije en liet verhogen van de levensstandaard trachten de communisten volgens de Japanse politie, door zwendelpraktij- ken aan geld te komen. Zij hadden ondernemingen opgericht die goederen op krediet kochten, snel verkochten en dan de onderne ming bankroet verklaarden. Op die wijze hebben zij een aantal maat schappijen en banken voor meer dan vijf miljoen gulden opgelicht. De politie is in het gehele land een actie begonnen. Het aantal arrestaties is niet bekendgemaakt. De Russische ambassadeur in Bonn, Smirnov, heeft dinsdag bi] de West duitse minister van Buitenlandse Za ken, von Brentano, mondeling gepro testeerd tegen de inrichting van vlootsteunpunten aan de Oostzee. Opgemerkt is echter, dat de inrich ting van Duitse vlootsteunpunten aan de Oostzee tot het ressort van de Navo behoort. Daarom zou deze kwes tie niet het onderwerp van bilaterale besprekingen kunnen vormen. Max Tailleur is gisteren met de Super Constellation „Atoom" van Schiphol naar Nieuw-Gui- nea vertrokken. Dit op uitnodi ging van de Nederlands Nieuw- Guinea Petroleum Maatschap pij, het gouvernement en de marine. Hij gaat aan vele hon derden Nederlanders wat Am sterdamse humor brengen. „Gaat u alleen met het vlieg tuig?" werd hem voor het ver trek door een der verslaggevers gevraagd. Gelukkig niet", zei Max„er is ook een piloot bij".

de Stem | 1957 | | pagina 1