Dr. Simons veilig geland BANDEN PasMaJ gl«? mening en commentaar Drie verdachten voor rechtbank te Kempten ONZICHTBARE BOUILLON lonen in de mijnen ongelukkig vooruitzicht betrouwbaar deelgenoot ZWARE SHAG Eerste herderlijk schrijven aartsbisschop van Poznan lekker pittig! ORCAM TWEEDE BLAD DONDERDAG 22 AUGUTUS 1957 3 De sterren brandden aan de hemel" De verdronken Duitse militairen Godslastering door Duits blad Zending van Rode Kruis voor Oman Geen accijnsverhoging petroleum en benzine in Indonesië Nederlandse duiker in Noorwegen verongelukt DOUWE EGBERTS Honderdduizendste kredietbrief A.N.W.B. Wedstrijden van de P.T.T.-brandweer TV-RADIO-TV-RADIO-TV- Koken Nederlandse vrouwen naar wens? T&wVi van kostelijk vlees voor krachtiger soep! 35 O per dubbel tablet I (Wordt vervólgd) D ONDOM het mijnbedrijf is een soort publiciteitsveldslag aan de gang- Het gaat over de aantallen Nederlandse mijnwerkers, die zich aanmelden voor Duitse mijnen. De vorige week werd van de zijde van de katholieke mijnwerkersbond een bericht verstrekt, dat er bij de Limburgse mijnen in de eerste twee weken Van augustus niet minder dan tweehonderd ontslagaanvragen waren ingediend. Een woordvoer der van de Staatsmijnen noemde dit onjuist- Volgens hem zijn er van 1 april tot 31 juli ca. 70 Lim burgse ondergronders naar de Duitse mijnen vertrokken en van i augustus tot 16 augustus 60. Intussen weet een berichtgever van De Nieuwe Limburger te mel den, dat er op mijn Emil Mayrisch te Siersdorf zich de vorige week dagelijks ca. 35 Limburgse onder gronders hebben gemeld. Hen lok ken de hoge lonen, de twee vrije zaterdagen in de maand en de ver schillende toeslagen: huurtoeslag en aanwezigheidspremie. Ook is het z.g. „dubbelen" daar mogelijk „Ik werk hier zeven en een half uur aan een stuk ga dan naar buis slaap een uur of zes, zeven en kom terug voor een tweede schicht. Dat levert mij dan onge veer vijftig gulden per dag op," deelde een ondergronder uit Hoens- broek mee. Maar hij moest zelf be kennen: „Natuurlijk houd ik dat niet lang vol. Maar ik doe dan weer een tijdje kalm aan." Sociaal bezien, kan men voor dit stelsel weinig bewondering hebben. Doch uit dit alles blijkt wel, dat er toch werkelijk wel iets „gedaan" moet worden aan de lonen van de ondergronders, hetzij door een aan wezigheidspremie, hetzij door een loonverbetering. De regering heeft dit trouwens ook niet afgewezen- De moeilijkheid schuilt in de vraag, of ook de bovengronders erin moe ten delen. Het Kamerlid Maenen heeft in tussen aan de minister van Econo mische Zaken al een aantal vragen gesteld over de zuigkracht van de Duitse mijnen. In het straks te ge ven antwoord kan de regering mis schien onthullen, tot welke beslis sing ze nu is gekomen- DE verkapte devaluatie, welke Frankrijk heeft doorgevoerd om zijn eigen moeilijkheden te ver lichten, heeft opnieuw ernstige be zorgdheid doen rijzen over de Franse deelneming aan de Europese Economische Gemeenschap. Eerst had Frankrijk zijn invoer, die het in het kader van de Orga nisatie voor Europese Economische Samenwerking liberaliseerde, al beperkt. Nu komt het met een al gemene invoerheffing van 20 pet., behalve voor grondstoffen, en een uitvoersubsidie van 20 pet. Beide maatregelen mogen een verlichting betekenen voor de Franse handels- en betalingsbalans, maar zij gaan rechtdraads in tegen het vrije Europese goederenverkeer op gelijke concurrentievoorwaar den, dat de instelling van de Euro pese Economische Gemeenschap brengen wil. Zeer bedenkelijk is hierbij nog, dat Frankrijk deze protectionistische en autarkische maatregelen heeft genomen, nadat het de overeen komst voor de Europese Economi sche Gemeenschap niet alleen heeft ondertekend, maar ook reeds in zijn parlement heeft goedgekeurd. Het geeft hierbij nog extra te denken, dat de getroffen maatre gelen als permanent bedoeld zijn. Tegelijk wordt beweerd, dat zij het ogenblik naderbij zullen brengen, waarop het handelsverkeer met de andere Europese landen geheel kan worden bevrijd. Het valt bepaald niet in te zien, hoe dit met behulp van een permanente invoerbelem- mering zou kunnen geschieden. ZIET men de operatie met de Franse frank eenvoudig als een muntcorrectie. waarop zij ook neer komt, dan moet men vaststellen, dat Frankrijk nog gauw even vóór de feitelijke totstandkoming van de Europese markt, waaraan het zich al gebonden had, zijn concur rentiepositie op die markt door een kunstgreep heeft verbeterd. Dat zulks, gezien de financiële toestand van Frankrijk, onvermijdelijk was geworden, kan moeilijk het ver trouwen bij de andere deelnemers aan de gemeenschappelijke markt vergroten in de toekomstige waar de van Frankrijks deelgenootschap- Het is immers de vraag, of Frank rijk later niet weer naar dezelfde middelen zal grijpen om uit een moeilijke positie te geraken. De voorzitter van de Assemblée van de Kolen- en Staal-Gemeen- schap Furler, heeft dezer dagen verklaard, dat de toekomstige taak van de Europese Economische Ge meenschap zal zijn te voorkomen, dat een hieraan deelnemend land in een situatie als de huidige van Frankrijk komt te verkeren. Maar het komt toch zeker op de econo mische en financiële politiek van ieder land zelf in de eerste plaats aan, dergelijke débacles te vermij den- Furler sprak van muntpariteit en zelfs van een gemeenschappe lijke munt op de Europese markt. Dat betekent, dat er ook een ge meenschappelijke monetaire poli tiek zou moeten komen. Maar in het verdrag voor de Europese Eco nomische gemeenschap is geen sprake van een monetaire eenheid. Ieder land blijft gerechtigd op dit gebied zijn eigen politiek te volgen. Daarom kan het best zijn, dat, wanneer de handelsbelemmeringen geleidelijk verplicht verdwijnen, een land bij een verstoord even wicht des te gereder naar de munt- manipulatie grijpt om uit de nood te geraken. De deelneming van Frankrijk aan de Europese Economische Gemeen schap blijft daarom een zeer pro blematisch geval, wanneer het land niet, door kosteninflatie krach tig tegen te gaan, tot gezonde ver houdingen weerkeert. Alleen hier door kan Frankrijk een volwaardig en betrouwbaar deelgenoot van de Europese Gemeenschap worden. Dr. David Simons, de majoor van de Amerikaanse luchtmacht, die in een kleine aluminium gondel aan een geweldige plastieken ballon ruim een etmaal op zeer grote hoog te heeft doorgebracht, is veilig ge land. De majoor is 32 uur in de lucht gebleven. Naar van officiële zijde verluidt, bereikte hij een hoogte van 102.000 voet (31.088 meter). Vol gens onofficiële berichten zou hij zelfs tot 118.000 voet (35.965 meter) zijn gestegen. Het wereldhoogtere- cord stond tot dusver op naam van een kapitein van de Amerikaanse luchtmacht, die in juni jl. een hoog te van 96.000 voet (29.260 meter) bereikte. De tijd. die dr. Simons in de lucht is gebleven, betekent ook een nieuw record. Majoor Simons was maandag ochtend om 9.30 uur te Crosby in de staat Minnesota opgestegen. Dins dagmiddag om 17.28 uur (pl. tijd) landde hij nabij Ellendale in Noord- Dakota. De bedoeling van de tocht was gegevens te verkrijgen omtrent de vraagstukken betreffende de ruimtevaart. Daling vertraagd Oorspronkelijk sou majoor Si mons slechts een etmaal in de lucht blijven, maar de daling moest worden vertraagd met het oog op een zeer krachtige wind op een hoogte van 40.000 voet, ruim 12 km. Dr. Simons is hoofd van de afde ling ruimtebiologie van het vliegme- disch laboratorium der Amerikaan se luchtmacht. Ook op andere hoogten had dr. Simons bij de daling moeilijkheden ondervonden, doordat sterke wind stoten de ballon deden schudden. Volgens deskundigen is het aan de bekwaamheid, waarmee de majoor de ballast heeft uitgeworpen, te danken dat het experiment zonder ongelukken is afgelopen. De daling nam negen uur in beslag. Majoor Simons, die slaperig maar zeer voldaan was, noemde de terug keer op de aardë het ogenblik, dat hem het meest getroffen had. Hij vertrok later met een hefscliroef- Een officier en twee onderofficieren van het Westduitse leger staan thans te Kempten terecht op de beschuldi ging door onachtzaamheid de dood van vijftien militairen veroorzaakt te hebben. De vijftien mannen kwamen op 3 juni j.l. door verdrinking om het le ven, toen een peloton van 29 man der valschermtroepen de rivier de Iller trachtte over te steken. Slechts een klein gedeelte van de grote menigte, die zich voor het ge bouw van de districtsraad had ver zameld kreeg toegang tot de rechts- zaai. Lr waren toegangsbewijzen „zwart verkocht voor wel twintig mark (ongeveer twintig gulden) per stuk. De drie beschuldigden zijn luitenant Alfred Sommer (36 jaar), en de ser geants Josef Schaeffler (33) en Dieter Julitz (26). Zij worden ook verantwoordelijk ge steld voor de verwondingen en ziekte, die drie andere militairen hebben op gelopen. Luitenant Sommer verklaarde, dat hij zijn rekruten zodanig had geoefend dat zij zichzelf niet door overmatige ijver in gevaar zouden brengen. Hij was niet bij de oefening aanwezig geweest. Sergeant Schaeffler, die de rivier niet overstak maar de oefening van een brug af gadesloeg, zei er geen idee van te hebben gehad hoe diep de rivier daar ter plaatse was en hoe sterk de stroom. Hij wist ook niet, dat sommige van zijn mannen niet konden zwemmen. Toen hij zag, dat sergeant Julitz, die het peloton door de rivier leidde, zich niet overeind kon houden, had hij geroepen dat ze allemaal terug moesten gaan. Sergeant Julitz verklaarde bevel tot het doorwaden van de rivier gegeven te hebben omdat de weersomstandig heden zo gunstig waren. De rechtbank verdaagde de zitting om zich van de omstandigheden op de plaats van het ongeluk op de hoogte te gaan stellen. (Advertentie) •n Bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts drijft de oorzaak van dio ondragelijk® Rheumatische Pijnen emit. Onzuiver bloed is inderdaad veelal de oorzaak van veler lijden aan Rheu matische fijnen. Kruscnen's zes mi nerale zouten voeren de bloedzuive rende organen nieuwe krachten toe, maken ze wee' jeugdig. En zo naarmate het bloed weer krachtig gaat stromen verdwijnen de pijn- verwekkende onreinheden langs na tuurlijke weg. Vraag Kruschen bij Uw apotheker of drogist.765-qo vliegtuig naar een onbekende be stemming. De ballon werd van de gondel losgemaakt en losgelaten. Hij steeg tot ongeveer 500 meter en kwam toen drie kilometer verder weer op de grond terecht, waar hij door souvenirjagers in stuk ken werd gesneden. Nieuwe proeven Uit nadere berichten blijkt, dat een invlieger van de Amerikaanse luchtmacht al eens in een door ra ketten voortbewogen vliegtuig ge durende zeer korte tijd een hoogte van 126.000 voet (37,800 meter) heeft bereikt. Kolonel John Stapp, de superieur van dr. Simons, verklaarde, dat de toestand van de majoor uitstekend was en dat hij alleen maar moe was. Een volgende stap in de reeks proeven betreffende de omstandig- Tot grote verbazing en veront waardiging der katholieken in Duitsland heeft de rechtbank in München geweigerd een vervolging in te stellen tegen het satirische tijdschrift „Simplicissimus". De wijbisschop van München Mgr. Neuhausler, had een aanklacht te gen het blad ingediend wegens ver regaande kwetsing van de gods dienstige christelijke gevoelens. De rechtbank erkende de juistheid der gronden, doch meende geen vervolging te mogen instellen, om dat de verantwoordelijke redacteur slechts „uitwassen in de verkie zingsstrijd" had willen kritiseren. „Simplicissimus" publiceerde kort geleden een karicaturale tekening van een verkiezingsbijeenkomst waarop een partijfunctionaris, die zegt: Beste vrienden van de partij de volgende spreker is ons partijlid Jezus Christus"' Dit is niet de eer ste maal, dat het blad zich uiterst kwetsend uitlaat. Enkele weken geleden publiceerde „Simplicissi mus" een beledigende karikatuur van een processie. Van de zijde van het aartsbisschoppelijk ordinariaat is een verklaring uitgegeven, waar in er op gewezen wordt, dat het in Duitsland blijkbaar niet meer mo gelijk is om belediging van gods dienstige gevoelens en misbruik van geloofswaarheden te bestraf fen. Het blad „Simplicissimus". staat er financieel zeer slecht voor Het heeft een schuld van vier ton bij 't Buchgewerbehaus te München In deze zaak heeft de Beierse staat 40% aandelen. Het internationale comité van het Rode Kruis te Genève heeft de Egyp tische rode halve maan geneesmidde len ter waarde van 10.000 Zwitserse franken doen overhandigen ten be hoeve van de slachtoffers van de strijd in Oman, aldus melden te Bei roet ontvangen Egyptische bladen. pit bericht is in Britse regeiings- kringen met verwondering ontvangen. Men verklaarde van gezaghebbende zijde te Londen, dat het internationale comité van het Rode Kruis slechts ingelicht moet zijn door de vertegen woordiger van de Imam van Oman OT zowel over de aard van het conflict^ als over de instantie waar mede het zich in verbinding diende te stellen. Volgens te Londen beschik bare inlichtingen bedraagt het aantal slachtoffers onder de opstandelingen van Oman niet meer dan vijfendertig en aan burgerwoningen zou slechts zeer weinig schade zijn toegebracht. De Indonesische regering heeft be kendgemaakt terug te zijn gekomen van haar oorspronkelijke plan tot accijnsverhoging voor petroleum en benzine, zulks met het oog op de weerslag, welke zulk een verhoging op economisch gebied zou hebben. Tegelijkertijd werd echter bekend gemaakt, dat de accijns op bier zal worden verhoogd tot twee rupiah per liter, en die op suiker tot rp 1,27 per kilogram. De 38-jarige Nederlandse, in Oslo wonende, duiker Jan Vonk is om het leven gekomen, toen hij bezig was met lassen aan een duikboot, die op een diepte van twaalf meter op de zeebodem bij Narvik, in het noorden van Noordwegen, ligt. heden op grote hoogten zal zijn, dat niet één man, maar vier of vijf mannen in een gondel aan een bal lon zo hoog mogelijk zullen stijgen. Majoor Simons verklaarde, dat op grote hoogte de lucht overdag don kerpaars is en 's nachts nog don kerder wordt. ,,De sterren schitter den niet, maar zij brandden aan de hemel", aldus Simons. (Advertentie) De ANWB heeft thans de honderd duizendste kredietbrief van dit jaar uitgereikt. Dit betekent, dat de toe ristenbond thans voor een bedrag van ruim 45 miljoen gulden garant is voor bijzondere onkosten, welke kunnen ontstaan, wanneer ANWB-leden in het buitenland ernstige pech met hun auto of motorrijwiel krijgen of bij een ongeval betrokken geraken. Dit jaar heeft de ANWB tot 1 au gustus reeds een bedrag van ruim 125.000 aan door zijn leden in het buitenland gemaakte bijzondere on kosten betaald. Daar het aantal bin nenkomende nota's bij het verder voortschrijden van het vakantiesei zoen nog steeds sterk toeneemt, ver wacht men, dat dit bedrag dit seizoen tot ƒ200.000.- zal stijgen. Ten behoeve van buitenlandse toe risten, die in ons land in moeilijkhe den kwamen te verkeren, heeft de ANWB op grond van deze internatio nale kredietregeling een bedrag van ruim 25.000 uitgegeven. In de eerste herderlyke brief na zfjn benoeming tot aartsbisschop van Poznan, heeft Mgr. A. Baraniak zijn diocesanen er op gewezen, dat de ver antwoordelijkheid, welke de H. Stoel op zijn schouders heeft gelegd, zwaar is en grote kracht vereist. De beproe ving van de laatste jaren hebben mijn vroegere uithoudingsvermogen aan merkelijk verzwakt. Toch hoop ik mijn nieuwe functie te kunnen ver vullen, vertrouwend op Ilem, die mij sterk maakt". Mgr. A. Baraniak, Salesiaan, werd in oktober 1953 door de communisti sche autoriteiten gearresteerd en in ecu geheime gerechtszitting tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Men verweet hem de gebruikelijke misdaden en legde hem verder ten laste, dat hij het memorandum van 2e/.0(?lse bisschoppen van mei 1953, dat felle aanvallen richtte tegen de u ^gering, aan het buitenland zou hebben doorgegeven. Overeen komstig de vroegere geuite bedrei ging werd de bisschop gereed ge maakt voor een bekentenis en in het geheim veroordeeld. In het begin van het vorig jaar ontsloeg men Mgr. Baraniak uit de gevangenis en gaf hem toestemming zijn intrek te ne men in een klooster van de Salesia- nen. Tegelijk met kardinaal Wyszyn- ski verkreeg hij zijn volledige vrij heid. De aartsbisschop van Poznan vergezelde de primaat van Polen en aartsbisschop van Gnesen en War schau, kardinaal Wyszynski, op zijn jongste reis naar de Eeuwige Stad. In Rome deelde Z. H. de Paus hem zijn benoeming mee. In zijn eerste herderlijk schrijven doet Mgr. Bara niak zijn diocesanen ook mededeling van de benoemingen van Mgr. Fran- ciszek Jedwabski tot vicaris-generaal van de zetel van Poznan. Deze zal het bisdom besturen tot de installatie van Mgr. Baraniak op 6 oktober, Ro zenkranszondag. SCHEREN De politie in het Amerikaanse plaatsje Paramus (New-Yer- sey) kreeg de grootste ruzie met een automobilist, die bij hoog en laag beweerde, dat er geen enkele reden tvas om hem te verbaliseren. Hij had zich aan geen enkele verkeers overtreding schuldig gemaakt, zei hij. Hij had rechts aange houden, op tijd zijn richting aanwijzer uitgestoken en zich aan de voorgeschreven maxi mum-snelheid gehouden. De politie kon daar niets te gen in brengen. Nochtans meenden de agenten zich ge rechtigd. de man een bon te geven. Het ging namelijk niet aan, meenden ze, dat iemand zich achter het stuur van zijn auto inzeepte en vervolgens met een vlijmscherp en ouder wets scheermes van zijn baard ontdeed..- Vooral niet op een weg met een groot aantal bochten en een nog aanzien lijker aantal verraderlijke kuilen. Hypnose Een militair, die een bank in Belo Horizonte (Brazilië) verliet, waar hij een flinke som gelds had opge nomen, werd door twee mannen aangesproken. Ze babbelden over het weer en over de komende voet balwedstrijden en er was niets in hun houding, dat argwaan kon op wekken. Behalve dan misschien het feit, dat zij de militair nogal strak aankeken Die strakke blik deed het hem echter. Want na vijf minuten raakte de militair onder hypnose en gaf gewillig zijn portefeuille af. Toen hij bij zijn positieven kwam was het te laat. De politie is de hypno tiseurs nog niet op het spoor. Koelbloedig Men zegt dat tegenwoordigheid van geest een van de kostbaarste eigenschappen is die een mens heb ben kan. Dezer dagen hoorden, we, dat Napoleon III die eigenschap in hoge mate bezat. Hij wandelde door het Bois de Boulogne en zag, dat een sinistere figuur een pistool op hem richtte. Het schot ging af, maar de kogel miste zijn doel. De man haalde voor de tweede maal de haan over en miste opnieuw. Napoleon keek verveeld. „Kom, kom," zei hij, „houdt dat nu nooit op?" Toevlucht In Los Angeles stopte een kanjer van een vrachtauto vlak voor de deur bij het politiebureau. Een ge agiteerde chauffeur sprong er uit en rende de eerste de beste kamer binnen, waar een aantal agenten bijeen waren. „Luister," zei hij, „buiten staat een vrachtauto, die ik gestolen heb." De agenten keken daar een beetje van op. Het gebeurde wel meer, dat iemand er met een vrachtauto van door ging, maar hij leverde dan die auto gewoonlijk niet bij de politie af. Het waarom van de zaak werd echter spoedig duidelijk. „Luister dan toch," zei de dief. „er zitten 25 bootwerkers achter me aan en mijn enige toevlucht was het politie bureau"... ki 11 Laten we nu eens een ander spelletje doen dan kaarten: Wie het eerst begint te spreken be taalt de anderen elk een gulden!" door II. J, Kaeser 31) tP?VkIgende ogenblik zü ech- reactie. °V6r die klein"e«ge „Goed, we komen, het zal wel op de een of andere manier te schik ken zijn. Wacht, Johnny wil je ook nog goedenavond zeggen." hiUs°v1?r0r'?,tr.neudegeIi-ikheid van zijn vooVwprn -j hscir. Hier stond ieder iets tovPGi°P plaats, nergens het llr! nergens overdrijving. Van zo thni<f ogenblik af voelde zij zich zij i1? drie vertrekken, alsof v i i/r ?,ng in §ewoond had. Ter- anirï .aï e en de twee i°ngens zich hioï me* Einar Lofberg onder- Ïari zat met een stille glim- i een zetel en genoot van de weldadige omgeving. Wat paste die goed bij hem! ^es was hier duidelijk en over zichtelijk, precies zoals hij zelf was. (Jok kon men wel heel góed zien, dat nog nooit een vrouwenhand al die dingen had aangeraakt en pas op dat ogenblik viel het haar op, dat er m de hele woning geen enkele bloem te zien was. „Einar," riep zij lachend uit „ik bemerk, dat ik je gerust wat bloe men had kunnen meebrengen." ,,Nee, liever niet, bloemen moeten verzorgd worden, en ook zou het me moeilijk vallen daarvoor van mijn pijp te moeten afzien." ..Als ik groot ben, wil ik net zo'n huis hebben als Oom Einar", ver klaarde Franzl verrukt, maar even later voegde hij er peinzend aan toe: ,,Maar misschien met men daar erg rijk voor zijn?" ,,Ik zal je eens wat zeggen, mijn jongen", antwoordde Einar Lofberg, probeer liever een ander ideaal te vinden. Word een groot musicus en bekommer je niet om mooie woning inrichtingen, of trouw jong en vorm je een gezin, waarvoor je kunt zorgen. Zonder zoiets ben je in de grond genomen je leven lang een arme drommel! Marcelle die een goed oor had voor allerlei nuances, riep spontaan uit: ,,Maar je hebt ons toch, oom Einar!" Hij fronste zijn voorhoofd en zei af wijzend: ..Wie heeft het over mij?" Daarna zette hij zich aan de vleugel en begon zonder meer te spelen. Maar toen Marianne tenslotte met de kinderen afscheid nam, voelde zij een onverklaarbare leegte. Er had 'n vreemde sfeer geheerst, de hele avond had hij geen enkele keer ver trouwelijk met haar gesproken. En plotseling begreep zij instinctmatig, dat haar tegenwoordigheid in zijn huis hem niet voldaan had. Zij nam met een het besluit, iedere volgende uit nodiging van hem af te wijzen. En zij hield zich daaraan. In de loop van de volgende winter brach ten de anderen menig bezoek bij oom Einar, maar Marianne ging niet meer mee. Zij scheen het bij het rechte eind gehad te hebben, want Einar Lofberg drong er ook nooit meer bij haar op aan, ja, na aan vankelijk enige verwondering aan de dag gelegd te hebben, scheen hij het met haar houding zelfs eens te zijn. Nog altijd kwam hij 's zondags bij hen, spraakzaam, vriendschappelijk en vol belangstelling voor alles wat ze hem vertelde. Maar hun verhou ding ontwikkelde zich niet verder, er was een stilstand. Zij babbelden als twee oude vrienden met elkaar, die weten, dat alles voor goed bij het oude zal blijven. Als de kinderen er niet waren, zou hij beslist niet zo regelmatig komen, dacht Marianne vaak. Maar de kin deren betekenen een prikkel voor hem. waar hij zich aan gewend heeft. Gewv. mte... ja, het was gewoonte, die hen tezamen bracht. Vaak zou zij graag het grijze weefsel verscheurd hebben, dat zich als een spinneweb over het levendige, het verkwikkende van hun aanvankelijke verhouding ge- legd had. Maar het lukte niet Dat lag misschien ook wel aan haar. Zij slaagde er immers ook niet in, om de vroegere stemming weer op te wekken. Zij hield zich terug in een soort schuwheid - vooral niet opdrin gerig doen. niet tewerk gaan zoals die vrouwen, die in trance geraken zo dra zij zich tegenover een man be vinden. Teveel schroom, teveel voor zichtigheid was er van haar kant - de vragende blik, die Einar Lofberg haar telkens toewierp, ontging haar. Maar Franzl, Johnny en Marcelle wisten telkens weer nieuwe prikkels te vinden voor hun vriendschap met de vereerde kameraad. Bij hen was er geen gebrek aan duidelijke woor den, hoopvolle vragen. Al lag het niet in de aard van Einar Lofberg om bewust invloed op hen uit te oe fenen, toch voerde hij hen door menig bezadigd woord langs veilige wegen. Misschien voelden de drie kinderen van hoeveel belang het voor hun ont wikkeling was, dat juist nu een man in hun leven was gekomen. Want hoewel zij naar heel hun doen nog kinderlijk en buigzaam schenen, be gon zich oij de twee jongens toch al een ingrijpende verandering van knaap tot jongeling te demonstreren, waarbij zij onbewust naar het voor beeld van een man zochten. Voor Marcelle beduidde het sa- r-enzijn met Einar Lofberg daaren tegen slechts een vitale stimulans; op hem beproefde zij haar eerste Op zaterdag 7 september a.s. te half één zullen op het Schoolakker- plein te Breda brandweerwedstrijden worden gehouden, waaraan 18 P.T.T. brandweerploegen uit Zuid- Holland, Zeeland. Noordbrabant en Limburg zullen deelnemen. De wed strijden zullen onder leiding staan van de commandant Brandweer te Breda, de heer J. Th. Rademakers, VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1957 HILVERSUM I, 402 M. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.15 Gram (9.35- 9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Thuis, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. kleuters. 10.40 Dansmuz. 11.10 Vocaal dub- belkwartet. 11.30 V. d. kind. 11.45 V. d. jeugd. AVRO: 12.00 Orgelspel. 12.30 Land en tuinb. meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Theaterork. en soliste. 13.55 Beursber. 14.00 Pianovoordr. 14.35 Boek- bespr. 14.55 Gram. 15.05 Smaken ver schillen. VARA: 16.00 Muz. caus. 16.40 Klankb. v. d. jeugd. 17.05 Lichte muz. 17.25 Vakantietips. 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Gram. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 V. d. jeugd. 19.10 Orgelspel. VPRO: 19.30 Vrije tijdsbesteding, klankb. 19.45 Op bezoek bij anderen, caus. 20.00 Nws. 20.05 Filmrubr. 20.15 Kamerkoor. 20.35 Wereldfederalisme, caus. 20.45 Een flits licht op het nabije oosten, caus. VARA: 21.00 Gram. 21.55 Buitenl. overz. 22.10 Leert uw landgenoten kennen. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, caus. 22.50 Avond wijding. VARA: 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. KRO 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en li turg. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 10.00 Gram. 11.00 V. d. zieken. 11.40 Gram. 12.00 Middag klok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land en tuinb. meded. 12.33 Ballroomork. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Gram. 13.45 V. d. vrouw. 14.00 Hol land Festival: Gelders ork., koor en sol. (Advertentie) 14.40 Gram. 15.40 Chansons. 16.00 V. d. zieken. 17.00 V. d. jeugd. 17.15 Sopr, en piano. 17.40 Beursber. 17.45 Sport. 17.52 Jazzmuz. 18.10 Amus. muz. 18.30 Vragen» beantw. 18.45 Pianoduo. 19.00 Nws. 19.10 Comm. op het nws. 19.15 Regeringsuitz.i Kom mee naar buiten allemaal, door Mr. M. C. Bloemers. 19.20 Regeringsuitz.: De Statistiek van de maand, door Prof. Dr, Ph. J. Idenburg. 19.25 Regeringsuitz.t EmigratierubriekHet emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.35 Gram (19.55* 20.00 Sport). 20.30 Act. 20.45 Musette ork. 21.05 Gram. 21.15 Beste Oom, hoorsp. 21.55 Kamerork. 22.40 Lekenapostolaat, bemoei* zucht of medebezorgdheid causerie. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 12.00 Lichte mu3. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws, 13.11 Gram. 14.00 Omr. ork. 14.30 Tristan und Isolde, opera (tweede deel) 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.30 Idem. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.45 Idem. 18.00 Viool en piano. 18.20 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Tristan und Isolde, opera (derde deel). 21.30 Piano recital. 22.00 Nws. 22.11 Zang en piano. 22.30 Orgelconc. 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL, 484 M. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.10 Omr. ork. 14.00 Gram. 16.05 Dansmuz. 17.00 Nws. 18.38 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Piano en viool. 22.00 Nws. 22.10 Vrije tijd. 22.55 Nws. Televisie VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1957 VLAAMS BELG. 19.30 Nws. 20.00 Boemerang. 21.00 Pianoduo. 21.30 Nieuwe films. 21.45 Toeristische TV-rally. 22.15 Nws. en journ. Gelukkig kunnen de Nederlandse he ren tevreden zijn over de kookkunst van hun. .echtgenoten. Ze koken ver rukkelijk! Vooral de laatste tijd, nu moeder de vrouw iets nieuws heeft ontdekt, waardoor alles veel en veel fijner wordt van smaak! Wat dat dan wel is? Knorr bouillon! Knorr bouillon tabletten uit Zwitserland! Smaakver- fijners voor alles en nog wat: soep, sausen, groenten, hachee ragouts, pu ree en ga zo maar door. Pure parelen de bouillon door de Knorr koks be reid van kostelijk vlees en geurig® verse groenten: licht gezouten en ge kruid, precies zoals u het wenst! Als extra hulp biedt Knorr u nog een leuk geïllustreerd boekje aan, met 17 praktische vlug-klaar recepten. U kunt het zó aanvragen: sluit een postzegel van 10 et met uw naam en adres, in een gefrankeerde envelop en adresseer: Knorr, Postbus 1700, Amsterdam. U ontvangt het Knor* boekje dan thuis. ZWITSERLAND V«rvoardlgd ond®r licenli® ®n control® von Knorr A.G. Thoyng®rt Zwitserland, door Monda N.V. Brvssal bakvisjes-koketterie maar lachte toch ook graag mee, als hij haar plagend bij de haren trok, zodra hij het door zichtige spel in de gaten kreeg. Zo brak de tweede zomer van hun vriendschappelijke omgang aan. Ei- iar Lofberg had inderdaad een zeil boot gekocht, waarvan hij meteen de beide jongens maar liet profiteren, telkens als er kans was. Kwamen zij bij Marianne thuis, dan regende het vakuitdrukkingen; zij spraken van takelage, fok- en achterzeil, stuur- en bakboord, tegenwinden en zijwinden met een overgave, die ieder ander gesprek deed verstommen. Marcelle maakte van de nood een deugd en praatte al even hard mee. Zij had zich voorzien van 'n respectabel aan tal vakuitdrukkingen, waarmee zij de andere gemakkelijk ervan kon over tuigen. dat zij haar weetje wel wist. Marianne was er pas na veel moeite toe kunnen komen, het nieu we wonderwerk te betreden, en aan gezien zij vreesde het plezier van de anderen te bederven door haar inner lijke, moeilijk te overwinnen onrust, zag zij er meestal van af met hen uit zeilen te gaan. Johnny, Franzl en Marcelle druk ten hun spijt wel eens daarover uit in een vluchtig ,,Hé, wat jammer", Einar Lofberg mompelde af en toe iets dergelijks. Maar het kwam haar toch voor, dat zij haar niet zo heel erg misten. Het was de hele zondag windstil en zwoel geweest. Zij hadden alle vijf samen aan het Sund gelegen, gebaad In zich daarna in de tuin in de schaduw van de grote eik gezet. Pas laat in de namiddag kwam er ^en lichte wind opzetten, die bij de drie kinderen meteen de vurige wens naar een zeiltocht deed opkomen. Einar Lofberg liet zich niet lang bidden, want hij voelde zelf ook wel voor een fris briesje. Haastig pakte Marianne wat proviand voor hen in, maar vroeg hen. niet al te laat terug te komen. „Neen, neen, we zijn op z'n laatst tussen tien en elf weer terug. Ik heb morgen vroeg al om negen uur een belangrijke bespreking, die ik van avond nog wat moet voorbereiden", gaf ingenieur Lofberg ten antwoord. Marianne begeleidde hen naar de boot en zij genoot weer als altijd van de aanblik, die Marcelle en de beide jongens in hun korte witte broekjes en witte shirts boden. Zij wuifden haar lachend toe en keken 'n beetje medelijdend op haar neer, toen zij daar zo aileen op het strand ach terbleef. Dat is nu echt de kippenmoeder, die eendeeieren heeft uitgebroed dacht Marianne vol ironische spot. Toen keek zij eens naar de lucht. In de loop van het laatste uur waren er nogal wat wolken komen opzetten, maar het zag er toch niet naar uit, dat er onweer zou komen. Langzaam liep Marianne naar huis terug, waar het haar plotseling eenzaam voorkwam, want ook Karin was op bezoek bij vj-ienden. Zij ging naar boven en scharrelde wat in het laboratorium rond met een paar din gen, waar zij al aan begonnen was. maar nu en dan hield zij op, om te luisteren naar luide en jolige stemmen, die de wind van het strand tot haar, deed doordringen. Het is zoiets eigenaardigs met een eenzame zondag! Dan worden ge dachten wakker, die anders alleen maar stil en verborgen in de diepte leven; gevoelens komen tot leven, waar het nuchtere verstand vergeefs tegen vecht; er komen stemmingen op, die zich plotseling als een nevel over 't gewone dagelijkse schouwspel leggen. Marianne liet haar handen zinken en zat minutenlang te peinzen en roerloos voor zich uit te staren. Waar kwam die plotselinge zwaar moedigheid vandaan, die treurigheid in haar hart, waar de warme zomer dag zo weinig bij paste? Ik zou naar Eva Bergstrom kunnen gaan, dacht zij en dwong zich de drei gende somberheid, die van minuut tot minuut in bijna zichtbare gestal te dichter op haar toedrong, van zich af te werpen. We zouden een uurtje kunnen praten; ik ben trouwens al een hele tijd niet meer bij haar ge weest. Zonder zich lang te bedenken ging zij op weg. Eva Bergstrom, een goede bekende, met wie zij echter in de grond weinig gemeen had, woonde in een villa in Ektorp, een plaatsje in de buurt, en het kwam ongetwijfeld in hoofdzaak door die geringe afstand, dat zij al die jaren lang in contact gebleven waren.

de Stem | 1957 | | pagina 5