Bijdrage 60 pet. aan dijk- beheerder onaanvaardbaar Produktie ruwe riet suiker Sas van Gent Gouden bruiloft te Terneuzen Serooskerke kan probleem riolering nog niet oplossen Puttenaar ioi Merksem verongelukt Jaarlijks minder zwaluwen in w. Zeeuwsch-Vlaanderen Rekest Landbouwschap inzake Deltawet Verzanding van de Zwingeul Zuid-Beveland Lenen aan de lopende band Rome-pelgrims vertrokken ZEEUWSCH- VLAANDEREN Dekjongen viel in ruim DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1957 Broeder Tarcisius overleden Pater Felicianus wordt 80 jaar Café te Zoutelande mag op zondag open De gewonde man op de veerboot Oecumenisch Kamp in Kapelle gesloten Studiebeurzen voor jonge cello-studenten Gouden jubilee bij visserij-poli tie Ploegkampiocnscliap te Hoofdplaat T uinbouwcursussen te Eede Ned. Herv. gemeente van 's Gravenpolder in noodkerk Hoogwaterstanden GOES TERNEUZEN De vijfduizendste Druk en boeiend kermisprogramma Voornaamste oorzaak gewassenbespuiting Bevolkingsonderzoek op T.B.C. HULST 13-jarig meisje in Breda overreden AGENDA Vandaag Op de vergadering van het Land bouwschap, in den Haag gehouden, is bij de bespreking van de deltawet aan het bestuur voorgesteld aan de Tweede Kamer een rekest te zenden naar aanleiding van de memorie van antwoord der regering van 22 mei jï. op het voorlopig verslag nopens de deltawet. In het ontwerp-rekest wordt gezegd, dat het Landbouwschap een onverbrekelijke samenhang ziet tus sen de deltawet, de (nog in te dienen) bijdragenwet en de wet regelende de bijdragen voor zee- en rivierwater keringen. Het Landbouwschap dringt er dan ook met klem op aan, dat deze drie wetsontwerpen tegelijkertijd in behandeling komen. Het wekt bevreemding aldus het rekest dat volgens de memorie van antwoord de bijdrage aan de beheerder wordt bepaald op een vast percentage van de kapitaalsuitgaven, waarbij aan zestig procent wordt ge dacht, behoudens de mogelijkheid van hogere uitkeringen, indien daar toe de omstandigheden in een bepaald waterschap aanleiding geven. Een dergelijk percentageg zo wordt verder in liet rekest gezegd zou b.v. voor de dijkbeheerders langs de Westerschelde een belasting bete kenen, welke op een bedrag van 1500 gulden per ha. neerkomt. Voor dit gebied is een dergelijke bijdrage dan ook zonder meer onaanvaardbaar. Voorts moet bü de vaststelling van dit percentage terdege rekening ge houden worden met het feit, dat nieuwe, nog niet gezette dijken of gedeelten hiervan aanzienlijk hogere onderhoudskosten vergen dan reeds lang bestaande. Het in de memorie van antwoord genoemde percentage van 60 pet. is volgens het rekest in het algemeen dan ook bepaald niet in overeenstem ming met het in die memorie erken de feit van het nationale karakter dezer eenmalige deltawerken, welke de lasten, voortspruitende uit een normale waterkeringszorg van de wa» terschappen, verre overschrijden. Op ruim 72-jarige leeftijd is woens dagmorgen te Roosendaal overleden, de oud-algemeen overste van St. Louis te Oudenbosch, broeder Tercisius, in de wereld P. de Leeuw, geboren te Laren (N.H.). De overledene was van 1929 tot 1945 algemeen Overste van de Con gregatie en daarna Vicarius in Indo nesië. Hij was vele jaren werkzaam in het onderwijs. Voor zijn vele ver diensten werd broeder Tarcisius be noemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. De te Rilland en op heel Zuid-Be veland bekende en populaire pater kapucijn Felicianus, wordt donder dag 29 augustus 80 jaar. Reeds lange jaren verblijft de pater in het kloos ter te Rilland en vandaar uit trekt hij, zijn hoge leeftijd ten spijt, nog steeds op assistentie naar de paro chies waar dit nodig is. Ook zijn goed humeur heeft de pa ter behouden; alleen zijn gehoor is minder geworden, maar het zou ook al heel buitengewoon zijn. wanneer de tand des tijds de vitale en be minnelijke priester onaangetast had gelaten. De kantonrechter te Middelburg, mr. J. Moolenburgh, heeft de 54-ja- rige caféhouder G. Gabrielse uit Zou telande, die in strijd met de gemeen teverordening zijn café op zondag voor het publiek had opengesteld, ontslagen van alle rechtsvervolging en de gemeenteverordening van Zou telande de kracht ontzegd om slui ting van eafés op zondag voor te schrijven in de toeristenperiode van 1 mei tot en met 1 september. Te gen deze uitspraak zal de officier van justitie hoger beroep aanteke nen. De kantonrechter merkte bij het uitspreken van dit vonnis op. dat wel iswaar een café in het algemeen niet aangemerkt dient te worden als een plaats van ontspanning, doch meer als een oord van gezelligheid, maar bij het beoordelen van cafés kan men deze niet los beschouwen van de omgeving.Het bedrijf van verdach te bevindt zich in een bad- en toe ristenplaats en vooral bij slecht weer kan men, aldus de kantonrechter, de vreemdelingen en badgasten ont spanning bieden. Het landbouwschap bepleit, dat de werken, ook voor zover door ande ren dan het rijk uitgevoerd, in eerste instantie door de staat voor het volle pond worden gefinancierd, voor zover de omvang der werken niet uitgaat boven de door de kroon vastgestelde piannen. Zwakke plekken De memorie van antwoord wijst een door het Landbouwschap in een vorig rekest bepleitte wettelijke re geling van de financiering van de „zwakke plekken" van de hand. Het Landbouwschap acht het echter ter- wille van de rechtszekerheid gewenst, dat b.v. in de bijdragenwet deze ma terie geregeld wordt en dat aan de waterschappen een recht van beroep op de kroon wordt toegekend. In. het rekest wordt verder gezegd, dat het Landbouwschap van mening is, dat voor een doeltreffende advise ring aan de regering met betrekking tot de deltaplannen en de ruimte lijke ordening van geheel zuidwest- Nederland de instelling van een del- taraad niet beslist vereist is. Het Landbouwschap pleit voorts o.a. voor ter visie-legging van de plannen voor de afsluitingswerken, zodat bezwaren ter kennis kunnen worden gebracht van de Kroon. Op de Coöperatieve Suiker fabriek te Sas van Gent is men deze week begonnen met de verwerking van ruwe rietsui ker, een onderneming welke voor de Zeeuwse suikerfabrie ken een novum betekent. Er is in dit gebied nl. nog nimmer rietsuiker geraffineerd. Zoals bekend is er, mede tenge volge van de slechte bietenoogst van vorig jaar, een tekort aan suiker ont staan. De regering heeft, ter dekking daarvan een grote hoeveelheid ruwe rietsuiker aangekocht in Cuba en San Domingo en ze heeft deze ver> deeld over verscheidene suikerfabrie ken in ons land. Ook de Coöp. Sui kerfabriek heeft een deel daarvan ter raffinage gekregen. Maandag is deze campagne gestart met dubbele werkploeg van 45 man: groter werkgelegenheid dus!) en de eerste suiker, welke uiteraard in niets verschilt van de beetwortel suiker, is zojuist uit de fabriek ge komen. Voor zover het zich laat aan zien is deze raffinagecampagne, wel ke aan de komende bietencampagne voorafgaat, zeer succesvol, aldus deelde ons de directeur van de fa- De man, die dinsdagmiddag zwaar gewond werd aangetroffen op de veerboot „Koningin Juliana", die de dienst tussen Vlissingen en Breskens onderhoudt, is nog steeds buiten be wustzijn. Zijn toestand is nog altijd zorgwekkend, de politie heeft hem uiteraard nog niet kunnen verhoren. Het oecumenisch werkkamp van de Wereldraad van Kerken, dat ge durende vier weken is gehouden in Kapelle op Zuid-Beveland, is geslo ten. Zevenentwintig jongeren uit ne gen verschillende landen namen er aan deel. Overdag hielpen zij met het binnenhalen van de fruitoogst en in de avonduren zijn dikwijls verga deringen gehouden met de jeugd van Kapelle, waarop werd gesproken over vele zaken betreffende het geloof. Het was het tweede werkkamp dat in Ka pelle werd gehouden. Het geld dat werd verdiend met de hulp in de fruitpluk zal geheel worden bestemd voor het oecume nisch werk in België. In verband met 't heersende ge brek aan cellisten heeft het Bestuur van 't Brabants Conservatorium te Tilburg in overleg met de directeur de heer Willem Goedhart en na raad pleging van de cello-hoofdleraar Ti- bor de Machula, solocellist bij 't con certgebouworkest te Amsterdam, be sloten een aantal studiebeurzen be schikbaar te stellen voor cellostudie bij de genoemde hoofdleraar aan jon ge, muzikaal begaafde personen. Het is zelfs voor zeer begaafde be ginnelingen mogelijk voor een beurs in aanmerking te komen. Als regel bestaat deze gelegenheid pas na het behalen van een einddiploma van een Conservatorium of na langdurige vak studie. De gemeenteraad van Serooskerke 'W.) heeft vorig jaar een riolerings plan laten opmaken, dat de hele ge meente omvatte. Het plan voorzag voorts in de bouw van een rioolwater zuiveringsinstallatie. In de dezer da gen gehouden raadsvergadering moest loco-burgemeester A. Goedbloed ech ter meedelen, dat er voorlopig niets van de uitwerking dezer plannen zal komen, omdat de bijdrage van het rijk voor dit doel te gering gebleken is Serooskerke zal zodoende nog geruime tijd van een riolering verstoken blij ven. Men heeft het plan destijds laten ontwerpen, omdat hier van bevoegde zijdb reeds verschillende malen op aangedrongen was. In tijd van werk loosheid, zo redeneerde men, zou het object gemakkelijk ter hand genomen kunnen worden met de dan beschik baar gekomen arbeidskrachten. En nu zijn er op het ogenblik overal in de omgeving werklozen te vinden, maar er is niet voldoende geld voor handen. Toen de gemeente zich tot het rijk richtte met het verzoek een verhoging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds te verkrijgen voor de uitvoering van het riolerings plan werd dit verzoek ingewilligd. De vijf gulden per inwoner, die van rijkswege werden toegezegd, bleken helaas onvoldoende, omdat het werk begroot was op 300.000 en de ge meente hierdoor met een begroting- tekort van een slordige 30.000 kwam te zitten. Gedeputeerde Staten lieten weten dat zij de begroting toch wel erg graag sluitend wensten te zien, met het ge volg, dat men niets anders kon doen dan de post van de riolering van de begroting te schrappen. De raad was bij het vernemen van deze minder prettige tijding van oor deel. dat deze zaak „warm" gehouden diende te worden. Want zolang het rijk niet voldoende subsidie geeft, kan het werk niet uitgevoerd worden en zit de bevolking met een hoop overlast. Er doen zich bijvoorbeeld gevallen voor, dat de bewoners van een be paald huis het niet meer kunnen har den vanwege de weinig welriekende geuren, die uit een sloot voor de woning omhoog stijgen. De kolken- zuiger van de gemeente Middelburg moet dan uitkomst brengen. Ook de Polder Walcheren heeft reeds meer malen geklaagd over de sterke ver ontreiniging van het polderwater, daar verschillende van hierboven genoemde sloten op binnenwater van de Polder lozen. Desondanks mag niet verwacht worden, zo vernamen wij, dat Se rooskerke in korte tijd van zijn „rioleringsleed" verlost zal zijn. Want zolang er geen geld is kan er niets gebeuren. Daar verandert zelfs de omstandigheid, dat er werklozen aan de slag zouden kunnen, nlrts aan! briek ir. R. H. van Krevelen, mee. Waarschijnlijk zal de raffinage van ruwe rietsuiker geen incidentele on derneming zijn: het tekort aan beet wortelsuiker zal, ook bij betere oog sten dan die van vorig jaar, aan houden, zowel tengevolge van de snel groeiende bevolking als door de hoge levensstandaard. Indien er volgend jaar opnieuw ruwe rietsuiker verwerkt zal worden, dan hoopt men deze niet zoals nu gebeurd is via Rotterdam aange voerd te krijgen doch via de eigen Zeeuwsch-Vlaamse haven Terneuzen. De fabrieksdirectie heeft overigens' nog altijd haar bezwaren tegen het hoge zoutgehalte van het kanaalwa ter en het tekort aan leidingwater, welke beide ongunstige omstandig heden zich behalve tijdens de norma le bietencampagne nu ook bij de raf finagecampagne doen gevoelen. Zaterdag a.s. hoopt de heer Ph. v. d. Linde te Zierikzee zijn 50-jarig ju bilee te vieren bij de visserij-politie op de Zeeuwse stromen. De jubilaris, thans opnieuw aan boord van de Valk. is op 12-jarige leeftijd begonnen als koksmaat aan boord van „de Spinka", Het west-Zeeuwsch-Vlaams ploeg- kampioenschap zal dit jaar worden gehouden op zaterdag 14 september aanstaande te Hoofdplaat. Hieraan zal worden deelgenomen door 4 leden van elk der landbouwjongerenorga- nisaties in west-Zeeuwsch-Vlaande- ren. Om uit te maken wie van haar leden de R.K. Jonge Boerenstand bij dit kampioenschap zullen vertegen woordigen, wordt de jaarlijkse ploeg- wedstrijd voor de afdelingen van de R.K. J.B. daarom gehouden op zaterdag 24 augustus 1957, Sasputse- straat te Schoondijke. De vier best geplaatsten van het R.K. J.B.-kam pioenschap, zullen naar algemeen wes t- Zeeusch-Vlaams-kampioen- schap worden afgevaardigd. Door de Commissie Streekverbete- ring Eede worden voor deze winter tuinbouwcursussen georganiseerd voor het verkrijgen van een teelt akte voor de verschillende tuinbouw- produkten. Er wordt een algemene cursus gegeven die normaal 2 winter seizoenen in beslag neemt, doch die voor degenen die een 2-jarige land- bouwcursus of de lagere landbouw school hebben doorlopen, slechts 1 winterseizoen duurt. Verder wil men aparte cursussen geven voor de af zonderlijke teelten bestaande uit 4 of 5 lessen, waarbij dan voor een be paalde tuinbouwteelt een teeltakte kan worden verkregen. Aangezien naast de specifieke land- bouwprodukten op de kleinere bedrij ven ook reeds meer en meer tuin- bouwprodukten worden geteeld, zijn deze cursltssen ook opengesteld voor leden van de R.K. Jonge Boeren stand van afdelingen buiten Eede. (Advertentie) U houdt van CUTEX omdat 't werkelijk houdt! Maak U zelf op zoals alleen een schoonheidsspecialiste kan: neem Cutex! Cutex nagellak schilfert niet af en houdt on begrijpelijk lang. Cutex Stay Fast lipstick met super lanoline maakt Uw lippen verlei delijker, fascinerender. Geeft niet af en droogt niet in, houdt ook na eten, zelfs na een kus! charme Even voor het beëindigen van zijn dagtaak viel gistermiddag omstreeks 3 uur de 44-jarige J. Verhezen uit Putte uit een raam op de derde ver dieping van een meelfabriek te Merksem. Hij overleed na enkele mi nuten ter plaatse. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kin deren. Gisteren is men met bull-dozers be gonnen de Zwingeul, die de schorre- bloemen op de schorren achter in het Zwin van zout water voorziet, weer uit te diepen en open te maken. De kunstmatige geul, die loodrecht op het strand langs de Belgisch-Neder landse grens tot achter in het Zwin liep, had zich door verzanding en stroming geheel omgebogen, en loopt thans evenwijdig aan de duinenrij, die zichv vóór in het Zwin ha'd gevórmd: De stroming bedreigt op deze wijze de duinenrij op Nederlands grondge bied met afschuring. De geul was destijds op verzoek van België ge graven. Zondag zal te 's-Gravenpolder de noodkerk der Ned. Herv. Gemeente in gebruik worden genomen. De Ned. Herv. Kerk van deze gemeente wordt gerestaureerd, welke restauratie on geveer vier jaar zal duren. Reeds enige maanden is men hiermede bezig en gedurende deze tijd werden de kerkdiensten gehouden in de Geref. Kerk. Thans echter ia de noodkerk klaar gekomen. Een houten gebouw waarin plaats is voor ongeveer 290 personen. Morgen, vrijdag, zijn de tijden van net hoog water in onze provincie als volgt: Hansweert 0.40 en 13.03 uur- Terneuzen 0.09 en 12.30 uur; Vlissin gen 12.00 en 0.00 uur. In een spoedeisende zitting van de Goese raad, die slechts enkele minu ten duurde, werden aan de lopende band vijf kasgeldleningen, die vari eerden van f 250.000.tot f 100.000, in totaal f 800,0000,verlengd tegen een rente lopend van 5 5/8 tot 6.5 procent per jaar. Aangenomen werd ook het voorstel om b. en w. te machtigen tot het verlengen van kasgeldleningen in de toekomst. Besloten werd nog om de stand houders van de Hajuto toestemming te geven tot het doen van zaken na zes uur 's avonds. De heer van Riesen stelde voor om alle winkeliers die toestemming ook te geven, maar de voorzitter wees er op dat ëe winkeliers dit niet ver zocht hebben. Gistermorgen kwart voor acht zijn de vijf Goese Kajotters, die deelne men aan de grote kruistocht van de Katholieke jonge arbeiders van het Goese station vertrokken naar Bre da, waar de grote samenkomst van alle groepen uit "Zeeland en Brabant was. Met de vijf Goese jongelui starten ook twee Lewedorpers, ter wijl de vier Vlissingers, bij het bin nenrollen van de trein al gauw de hand ter verwelkoming opstaken. Die van O.Z. Vlaanderen alleen Ter neuzen kwam er met zestien zou den in Kruiningen Yerseke in de trein stappen. Aalmoezenier, kapelaan v. Stee, vertelde ons nog dat het geen ple zierreisje gold, maar dat men de tocht der 30.000 jongemannen, uit tachtig verschillende landen als een leger in slagorde optrekkend, moet zien als een teken. Deze jongeren willen het zout der aarde en het licht der wereld worden. De Kajottersbe- weging zal nu door Z.H. de Paus of ficieel ingeschakeld worden bij de ka tholieke actie. Om met hen mee te leven en dit nog beter te begrijpen wordt er za terdagavond van half negen tot ne gen uur, voor alle jongeren van 17 tot 25 jaar in onze parochie, een aparte avondwake in de kerk gehouden. Hoedekenskerke DOOR BUS GEGREPEN Onze dorpsgenoot J.M. is, toen hij onder Tilburg op een motor reed, ge grepen door een bus, die. uit een zij weg kwam en waarvan de chauffeur niet oplette. M. kwam tegen de zij kant van de bus terecht en werd te gen de straat geslingerd, evenals zijn zoontje, dat op de duo zat. De heer M. is met een zware hersenschudding naar het ziekenhuis in Tilburg ge bracht. Zijn zoontje kwam er met lichte verwondingen af. Werd zaterdag jl. het vierduizend- ste toegangsbewijs voor de water toren aan 'n Engelse bezoekster over handigd, gistermiddag kon reeds de vijfduizendste worden geboekt. Het was de heer A. de Koijer uit Zaam- siag. De VW overhandigde hem een kleine herinnering. Sluiskil Benoeming. Aan de St. Antonius- school alhier werd tot onderwijzeres benoemd mej. M. Suy uit Sluis. Sas van Gent De Vereniging van Neringdoenden en de plaatselijke V.V.V. hebben ge zamenlijk het programma opgesteld voor de aanstaande kermisdagen. Het is een levendig en belangwekkend geheel geworden. Zaterdag 31 augus tus opent het festijn met de traditio nele „Ronde van Sas", een zwem wedstrijd over 2 km, georganiseerd door de Sasse Zwem- en Poloclub De Bruinvis. Het vertrek is om vier uur; de aankomst bij de Dam. Deze wedstrijd trekt steeds bekende deel nemers naar Sas. Onder de winnaars van vorige jaren zijn b.v. Leny de Nijs en Mary Kok. Diezelfde middag is er een schieting bij de heer J. Maas. Zondag d.a.v. houdt de harmonie „De verenigde vrienden" non muzi kale rondwandeling. Om half drie zal een voetbalwedstrijd worden gespeeld tussen Corn. Boys en een bekende club uit de omgeving. Op dezelfde tijd begint voor de schutters een wed strijd in het Schuttershof. Ook maandag is er in het Schut tershof een schieting en dinsdag staat de weekmarkt in het teken van de kermis: de kramen worden feeste lijk versierd en de kooplieden zullen wellicht met een of andere bijzonder heid voor de dag komen. Om zeven uur is er die dag een schieting bij de heer Wulffaert (de „Rode Hoed"). Dan is er voor zon dag 8 september, het nieuwe ..aan hangsel" van de kermis, een interes sant programma opgesteld dat be gint met de eerste competitiewed strijd van de nieuwe tweede-klasser Corn. Boys tegen B.S.C. van Roosen daal. Om drie uur is er in het Schut tershof weer een schieting en van half vijf tot half zes concerteert de bekende Schoondijkse harmonie OKK op de kiosk. Daarna begint een interessante „cyclo-balwedstrijd", een voetbal match per fiets, een evenement dat stellig veel belangstelling zal trek ken. Drie van de veertien deelnemers zijn internationale cyclo-balspelers. Een ander trio geeft tijdens de pau zes fietsacrobatische toeren ten beste. BRONZEN EREMEDAILLE. Aan P. J. E. Geernaert alhier, smid bij de Eerste Nederlandse Coöpera tieve Beetwortelsuikerfabriek, is bij K.B. toegekend de bronzen eremedaille verbonden aan de orde van Oranje- Nassau. - - - 3 non r»n c. k i r« o Teneinde na te gaan of de bewe ring juist was, dat de stand van de boerenzwaluw en de huiszwaluw ach teruitgang werd in 1956 door de vogel- beschermingswacht west-Zeeuwsch- Viaanderen een onderzoek ingesteld naar het aantal broedgevallen in de gemeente Cadzand en gedeeltelijk in de gemeente Retranchement. Aan de hand van de toenmalige en op andere wijze verkregen gege vens werd toen een achteruitgang ge constateerd. 3it was aanleiding voor de Vogel- beschermingswacht west-Zeeuwsch- Vlaanderen om dit jaar het onder zoek op groter schaal voort te zet ten. Dit mede naar aanleiding van het feit dat ook op andere plaatsen in den lande dit onderzoek ter hand is genomen. Hietoe werd een beroep gedaan op verschillende hoofden van lagere scholen en op enige padvindersgroe- pen voor medewerking. Hieraan werd op grote schaal ge volg gegeven en werd bereikt at Voor de tweede maal ging giste ren het echtpaar F. Kegels-de Windt, Tholenstraat 66 te Terneu zen, naar het altaar, precies 50 jaar nadat het voor de eerste maal sa men ging. Vóór de plechtige H. Mis van dank baarheid hield pastoor J, van Cam- pen een feestpreek en als besluit werd het gouden paar de zegen ge geven en werd het Te Deum ge zongen. In het parochiehuis, de oude kerk waar een halve eeuw geleden pas toor Kerstens het huwelijk inze gende, werd de feestviering voort gezet. Temidden van kinderen, kleinkinderen en verdere familie is deze dag een onvergetelijke gewor den. Vele prachtige bloemstukken en geschenken zijn daarvan de tastbare bewijzen. De fotograaf maakte heel wat plaatjes. Een er van is hierboven afgedrukt. meer dan 100 meisjes en jongens aan deze enquête deelnamen! Met formulier en schrijfgerei gewa pend trokken zij het west-Zeeuwsch- Vlaamse landschap in om gegevens te verzamelen. Mede dank zij fie grote medewer king van de bevolking zij toch moest het formulier tekenen waarop de gegevens werden vermeld wer den van 256 boerderijen en woningen gegevens verzameld. Het uiteindelijk resultaat van het onderzoek leverde een behoorlijke achteruitgang van de broedgevallen op. Het bleek wel dat op cijfermate riaal van enkele bedrijven niet kan worden afgegaan. Van totaal 122 adressen kwamen gegevens ter beschikking van de aan tallen broedgevallen in 1956 en 1957. Hieruit bleek dat de boerenzwaluw achteruitgegaan was van een totaal van 311 broedgevallen op 221. Een achteruitgang van ongeveer 29 pet. De huiszwaluw was op deze adres sen gestegen van 87 broedgevallen op 100 dwz. een vooruitgang van onge veer 15 pet. Totale achteruitgang 77 broedge vallen of wel ongeveer 19 pet. Het aantal broedgevallen van de boeren zwaluw was op 55 adressen achter uitgegaan, op 15 adressen vermeer derd en op 52 adressen gelijk geble ven. Het aantal broedgevallen van de huiszwaluw was op 16 adressen ach teruitgegaan, op 16 adressen ver meerderd en op 90 adressen gelijk gebleven. Hierbij moet worden opge merkt dat van deze 90 adressen op 83 adressen geen bewoonde nesten aanwezig waren. Opmerkelijk was dat de achteruit gang zich het minst had doorgezet op die bedrijven die aan kreken gelegen waren of nog in de onmiddellijke om geving van het bedrijf waterputten voor het vee hadden. 'Hierdoor was toch meer voedsel aanwezig en ge makkelijker .nestmateriaal te verkrij gen dan in de zgn. droge polders. Onder de 122 adressen waren 31 adressen gelegen binnen de bebouw de kommen. De boerenzwaluw was op 18 adressen gelijk gebleven, op 2 adressen vermeerderd en op 11 ver minderd. De huiszwaluw was op 21 geluk gebleven, op 7 vermeerderd en op 3 verminderd. Oorzaken van de achteruitgang welke ter plaatse konden worden vast gesteld waren: minder vee op de be drijven, hierdoor minder mestboxen, en minder insecten, minder insecten in de stallen door bespuitingen te gen inspecten vóór het melken, be spuitingen van de landbouwgewassen, het steeds meer in cultuur brengen van laag gelegen gronden (waterbe heersing, egalisatie.) Als volksgezegden kwamen de vol gende gegevens binnen: „Wanneer iemand zwaluwennesten uithaalt dan krijgt hij blaren op zijn handen, zijn haar valt uit en hij valt dood neer". Hieruit blijkt wel dat de be volking de zwaluwen een goed hart toedraagt. Het hoogste aantal nesten van de boerenzwaluw op één adres bedroeg 22 stuks, van de huiszwaluw 36 stuks. Nog echte ouderwetse aantallen! Alle meisjes die aan de telling heb ben medegewerkt kregen een bro chure over wintervoedering van vo gels, alle jongens een brochure over nestkastjes. In de brandweerkazerne werd een instructie-vergadering gehouden voor diegenen, die zich bereid hebben ver klaard mede te werken aan de voor bereiding van het bevolkingsonder zoek op tuberculose. Op deze verga dering belichtte Dr. Meijer, hoofd van het districts consultatiebureau van de Provinciale Vereniging tot be. strijding der tuberculose te Terneu zen, het belang van het bevolkings onderzoek. In 1955 waren in Sas van Gent 7 t.b.-gevallen. In de loop van dat jaar zijn er 6 bijgekomen en 1 afgegaan. Het jaar 1956 werd dus begonnen met 12 patiënten, hetgeen zo gebleven is. De tb-gevallen opsporen is als het zoeken van een speld in een hooiberg, aldus dr. Meijer, maar toch moet het gebeuren. Niet alleen is dit van belang voor betrokkene zelf,maar ook voor mensen met wie de aangetaste persoon omgaat. Reeds veel onheil is gesticht door mensen die zich ge heel gezond voelen, maar toch aan getast bleken te zijn en die daardoor, zelfs voor dat ze zelf iets van de ziek te bemerkten, reeds verschillende per sonen in hun omgeving hadden aan getast. Door een geregeld en intensief on derzoek kan zo iets voorkomen wor den, maar dan moet ook praktisch de gehele bevolking aan het onder zoek deelnemen. En hier ligt, aldus dr. Meijer, een belangrijke taak voor de huisbezoekers. Zij zullen moeten trachten de mensen op te wekken tot deelname aan het onderzoek en even tuele bezwaren trachten weg te ne men. Dr. Meijer wees er vervolgens op. dat ook andere ziekten en afwijkin gen dan tbc door middel van rönt genfoto's opgespoord kunnen worden. Tenslotte drong hij met klem aan al les te doen, wat mogelijk was, om zoveel mogelijk mensen te laten deel nemen. Vanaf vandaag zullen dus de huis bezoekers met hun actie starten en het is te hopen, dat zij zoveel moge lijk mensen van het belang van het tb-onderzoek kunnen overtuigen.Trou wens de verantwoordelijkheid, die ie mand op zich neemt door het on derzoek te weigeren, omdat hij zich gezond voelt, is wel zeer groot. e.h.b.o.-zondag De afdeling Sas van Gent van de katholieke nationale bond voor EHBO zal zondag a.s. na de hoogmis in de Zandstraat een demonstratie geven, waarbij een verkeersongeval zal ge- ensceneerd worden. Niet alleen de verzorging van de gewonden zal een onderdeel van de demonstratie uit maken, maar ook de regeling van het verkeer, nadat een ernstig onge luk is gebeurd. Kloosterzande augustuskermis met veel regen Op 15, 18 en 19 augustus stond het Hof te Zandeplein alhier weer in het middelpunt van de belangstelling. De 2e kermis van dit jaar draaide im mers op volle toeren. Het was jam mer, dat het weer niet erg meewerk te, waardoor de drukte op geen der dagen enorm was. gemeente hulst Burgemeester en wethouders van Hulst brengen ter openbare kennis dat wethouder F.A.M.G. de Meurichy niet op donderdag 29 augustus en 5 september, doch op vrijdag 30 augus tus en 6 september te 10 uur spreek uur zal houden. Hulst, 20 augustus 1957. De Burgemeester en Wethouders van Hulst. A.L.S. Lockefeer, burgemeester J.F. van Denderen, secretaris St.-Jansteen benoeming Onze dorpsgenote Mej. Tr. Wael- put werd tot onderwijzeres benoemd aan de B.L.O. School te Hulst. Aan boord van het Liberiaanse vrachtschip „Tiryns" op "weg van Antwerpen naar Seven Islands is woensdagmiddag de 16-jarige Griekse dekjongen Hrysomallis tijdens het dichtgooien van de luiken in een open ruim gevallen. Hij werd zwaar gewond aan het hoofd en de ogen. Na aankoms t op de rede van Vlissingen werd hij overgebracht naar het Sint Jozef ziekenhuis. Zijn toestand is zorgwekkend. Het Liberiaanse schip heeft inmiddels zü'n reis voortgezet. Het 13-jarige meisje m. Oomens uit Breda, dat dinsdag jl. met haar zus je achter op de fiets over de Bel- crumweg reed, is dusdanig komen te vallen, dat het kind met zware in wendige kneuzingen naar het St. Ig- latiusziekenhuis moest worden ver voerd. waar het in de loop van de r iddag overleed. Het meisje ging op de pedalen staan om de rok over het zadel te lichten. Daarbij begon zij te slinge ren met de fiets, even daarna viel zij Op hetzelfde ogenblik passeerde 'n vrachtauto van de firma E. uit Ros malen, bestuurder was de heer A.J. B. uit Den Bosch. Hij kon een aan rijding niet meer voorkomen en reed met het rechter-achterwiel over het meisje heen. DE KLINGE Ktaema van Dijk: De slaaf des konings. GOES Grand: Dp u 'naar van lady Chatterly. MIDDELBURG F'" Onsterfelijke liefde, 14 j. VLISSINGEN Alliambra: Tweemaal begeerd, 18 j. m. voorbeh. Luxor: Ter- wille van ons huwelijk, 18 j. m. voor beh, ZIERIKZEE Koninklijke Harmonie „Kunst en Eer": Groot* vuurwerk. m

de Stem | 1957 | | pagina 2