KERNPROEVEN VOOR TWEE JAAR OPSCHORTEN un Hog ere huur nieuwe woningen misplaatst iik?# Actie is momenteel niet verantwoord K.A.J.-KRUISTOCHT NAAR DE EEUWIGE STAD BEGONNEN Westelijken komen met nieuw voorstel Voor de start veel goede moed, maar*** Maar niet zonder zeer duidelijke voorwaarden Vrouw met rode jurk bekent Nederlander door Duitse douanier aangeschoten MARIA MEESTERS GAF NA DERTIEN UUR OP Lachend afscheid van Nederland Mgr. Jos BaetenMeer dan uiterlijke manifestatie RADIO-REPORTAGES Vier Duitsers in de Alpen verongelukt Dr. Lahr weer naar Moskou AVildeman na vechtpartij gearresteerd DAGBLAD VOOR ZEELAND - Auto te water, dode één Zorin wéér niet geestdriftig Vakbonden aan ministerraad: Ben Groenier hoofd hoorspelafdeling Ned. Radio-Unie Acht doden door vergiftigde paddestoelen Moordzaak Beugen Op Nederlands Eisenhower over Syrië gebied Opkl aringen VANMIDDAG IN ROME Kwestie Oman niet van de baan 97e JAARGANG No. 22535 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J, H. A. Bruna. Redactieraad. J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. ƒ7.— p, kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor Cod, Koningin en Vaderland voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, DubbeiUPoort 7, telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601_ - OOSTRTTRG^N^uwstraat Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0 85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie T 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tariet en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen al te geven, worden vernietigd Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau 35) In het Berninamassief (Italiaanse Alpen) aan de Zwitserse grens, zijn de lijken van vier alpinisten gevon den, vermoedelijk Duitsers. Te Rotterdam is een auto in de Ko ningshaven gereden. Drie voorbijgan gers, die het ongeluk zagen gebeuren, sprongen direct gekleed te water om de bestuurder die ze hadden zien zit ten, te redden. Het mocht hun echter niet gelukken het portier te openen. Pas toen een takelwagen was gearri veerd, kon mei de auto ook de be stuurder worden opgehaald. Deze eni ge inzittende, de 23-jarige P. J. de Jong uit Rotterdam, bleek inmiddels te zijn overleden. elkaar zijn gekomen. Wel is men Rus land in de duur van de staking der kernproeven tegemoet gekomen, maar niet in de kwestie of deze voorwaar delijk of onvoorwaardelijk moet zijn. Een woordvoerder van de NAVO heeft woensdag te Parijs meegedeeld dat de permanente raad van de NAVO maandag in bijzondere vergadering bijeen zal komen om nieuwe westelijke ontwapeningsvoorstellen te bespreken voor het opschorten van kernproeven gedurende twee jaar. De vergadering is belegd door Frankrijk, Engeland, de Verenigde Staten en Canada. De westelijke mogendheden stelden gisteren op de Londense bespre kingen opschorting voor van de proeven gedurende een beginperiode van twee jaar en wel in twee trappen, afhankelijk van het tot standkomen van bevredigende inspectiesystemen. De beide door de westelijken voor gestelde stadia omvatten elk twaalf maanden. De eerste fase van twaalf maanden zou volgens het westelijke voorstel ingaan na totstandkoming van een gedeeltelijk ontwapeningsakkoord indien althans overeenstemming be- De drie Nederlandse vakbonden (N.V.V., K.A.B. en C.N.V.) hebben in een gezamenlijk schrijven aan de mi nisterraad gezegd, dat de ontstem ming over de huurverhoging van nieuwe woningen naar hun mening al leszins gerechtvaardigd is. Zij wijzen hier met name op de hui zen, die onder de bijdragenregelingen 1950 zijn gebouwd. Zowel het percen tage der verhoging, als het aantal woningen waarop ze wordt toegepast, gaan ver uit boven hetgeen door de regering in vooruitzicht was gesteld, aldus het schrijven. Niet alleen de huurders, maar ook de gemeentebesturen en woningbouw verenigingen hadden zich op 't stand punt gesteld, dat van de huurverho ging voor huizen 1950" slechts een incidenteel gebruik zou worden ge- over de looncompensaties zeggen de besturen in het geheel niet de in druk te hebben gekregen dat de ver hoging voor de woningen in kwestie op zo ruime schaal zou worden toege past. De richtlijnen van de minister aan de gemeentebesturen zijn op geheel verschillende wijze geinterpreteerd, aldus het adres. De vakbonden drin gen er bij de ministerraad met klem op aan, te bevorderen dat hetgeen ook in de motie Hellema is uitge sproken de verhogingen tot het strikt noodzakelijke te beperken. reikt is over de instelling van con troleposten in de Sovjet-Unie, het Verenigd Koninkrijk, de Verenigde Staten en het gebied van de Grote Oceaan. Deze periode van twaalf maanden zou met eenzelfde tijdsspan ne verlend worden, indien althans het inspectiesysteem bevredigend zou heb ben gewerkt en voortgang was ge boekt in de totstandkoming van een verdergaand inspectiesysteem, om na te gaan of de produktie van splijtbare stoffen voor militaire doeleinden in derdaad is stopgezet. De Russische gedelegeerde Zorin zei na kennisneming van de nieuwste wes telijke ontwapeningsvoorstellen dat, hoewel de voorgestelde stopzettings periode verlengd was (Rusland had in juni jl. een onvoorwaardelijke opschor ting van twee tot drie jaar geëist) het voornaamste struikelblok was geble ven. Dit was de westelijke eis dat men het eens geworden moest zijn over alle maatregelen van gedeeltelijke ontwapening vooraleer opschorting van de proeven een feit kan worden. Waarnemers te Londen zijn van mening dat ook na de nieuwste voor stellen de partijen niet veel verder tot De heer Constant van Kerckhoven zal binnenkomt wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd zijn functie als hoofd van de hoorspelafdeling van de Nederlandse Radio-Unie neer leggen. Als zijn opvolger is benoemd Ben Groenier. In West-Duitsland zijn woensdag vijf personen overleden door het eten van vergiftigde paddestoelen. Negen men sen werden ziek, van wie vier er ern stig aan toe zijn. In Hildesheim werd een gezin van zeven personen ziek. De moeder over leed. In de afgelopen vier dagen zijn reeds acht mensen door dezelfde oorzaak ge storven. Vol goede moed begon Maria Mees ters gisteren aan de monstertocht, die zij jammer genoeg niet heeft volbracht. Men ziet de moedige Bergse zwemster hier op het strand van Kaap Griz Nez, op het moment dat zij wordt ingevet om meer weerstand te hebben tegen de koude van het Kanaalwater. maakt. Ook tijdens de onderhandelingen 55 55 IN THAILAND, waar ernstige binnen landse moeilijkheden zijn, is de staat van beleg afgekondigd. Een aantal mi nisters is afgetreden. VIER MENSEN zijn omgekomen door de explosie op de Liberiaanse tank boot „World Splendour', voor de Ma rokkaanse kust. De tanker is inmid dels gezonken. GENERAAL TAYLOR, chef van de Amerikaanse legerstaf, heeft gisteren een bezoek aar Eindhoven gebracht. Hij herinnerde zich nog, dat hij inder tijd een appel op het hoofd had gekre gen, toen jonge Eindhovenaren de binnentrekkende bevrijders wat fruit aanboden. OPENBARE gebouwen in Accra wor den r^omenteel streng bewaakt. Er zijn namelijk in die stad namelijk rumoe- nge demonstraties gehouden tegen dr. Nkpumah, de president van de nieuwe staat Ghana. TOERISTEN, die te Rome in minder fatsoenlijke kleding op straat verschij nen, zal in het vervolg worden ver zocht; zich beter te kleden. Doen zij cut "biet, dan krijgen zij een bon. ANDREAS COMLAN, de 28-jarige logoiander, die indertijd te Fontaine- leau Qe Nederlandse onderwijzeres tn»r»tn ?teyn heeft vermoord, is on toerekenbaar verklaard. VeRHALEN van een schip Rntfpi-rf Merwehaven te Tohi n1t A^e. 30-jarige matroos A. vallen m jerdam in het water ge vallen en verdronken. teveel varkens. Als herrnene?i?tëaal; zullen de prijzen on- voorrm! dalen. Dit zei gisteren de vee en vlees*" Pr°duktschap voor ..De vrouw met de rode jurk", de 32-jarige Riek Jansen, heeft gisteren tegenover d> Eindhovense politie bekend, de vorige week te Beugen begane moord op de 79-jarige we duwe van Vonderen-Jilissen te heb ben gepleegd. De bekentenis van mej. J. kwam tijdens het eerste verhoor, dat de politie haar na haar overbrenging uit Amsterdam afnam. Gezien de geestelijke gesteldheid van de vrouw, die enige maanden geleden uit een psychiatrische inrichting was ontsnapt en sindsdien was „onder gedoken", was de politie niet ge neigd met de bekentenis zonder meer genoegen te nemen. De vrouw heeft echter zoveel bij zonderheden over de moord verteld, die alleen haar bekend kunnen zijn, dat de politie aanneemt dat haar bekentenis op Waarheid berust. Volgens de verdachte heeft zij de moord in een plotselinge woede-aam val gepleegd Zij was op bezoek bij de oude dame, die de schoonmoeder van haar zuster was en tijdens dit bezoek ontstond een woordenwisse ling. Deze liep zo hoog, dat de be zoekster een voorwerp pakte en er in wilde drift op los sloeg. De verdachte verblijft thans in opdracht van de officier van justi tie in de Rijkspsychiatrische inrich ting te Woensel. Een 25-jarige dragline-machinist uit Schinveld, Duschalk, is vrij zwaar ge wond door een schot, dat een Duitse douane-beambt? op hem afvuurde. De man in kwestie zou op Nederlands ge bied besprongen zijn door Duitse douaniers, nadat hij uit een café op President Eisenhower heeft gisteren Het grootste deel van de Ameri kaanse zesde vloot houdt momenteel oefeningen in het westelijke deel van de Middellandse Zee, maar zij kan zonodig onmiddellijk oostwaarts op stomen. De Libanese zaakgelastigde te Mos kou heeft in een rapport aan het Li banese ministerie van Buitenlandse Zaken gezegd, dat de Russisch-Syri- sche onderhandelingen te Moskou in het bijzonder betrekking hadden op de technische en economische steun, die De president zei dat de Verenigde de Sovjet-Unie Syrië zal verlenen. Er Staten er momenteel niet van op de is geen echt militair verdrag geslo- hoogte zijn hoe sterk de Russische in- ten. Wel is een overeenkomst geslo- dringing is gevorderd. Hij vertelde ten over levering van Russische wa- dat er 'n zware censuur is en dat zijn pens. ambassade niet alle inlichtingen mag De regering van Libanon heeft, zenden die zij kan bemachtigen. naar aanleiding van een serie geweld- De Verenigde Staten hebben inmid- daden, die zich in de afgelopen dagen bij Syrië protest aangetekend in verschillende streken hebben voor gezegd, dat de ontwikkeling in Sy rië uiteindelijk een goed bedekte po ging of samenzwering inhoudt om voor de Sovjet-Unie de macht over het land te nemen. Hy achtte op het ogenblik geen termen aanwezig, die een actie rechtvaardi gen. dels tegen de plaatsing van een afdeling gedaan volmachten gevraagd voor veiligheidspolitie rondom de Ameri-1 arrestaties die noodzakelijk zijn ,,voor kaanse ambassade in Damascus. de veiligheid van de staat". Duits gebied een flesje bier had mee genomen. Het incident deed zich voor in het dorpje Stahe, dat juist op de grens ligt. Tijdens de worsteling moet een douanebeambte een waarschuwings schot hebben gelost, en daarna een tweede schot hebben afgevuurd, dat Duschaks kaak verbrijzelde. Twee dok toren uit het Duitse grensdorpje Gan- geit werden gewaarschuwd, evenals dokter van de Maas uit Brunssum. Deze laatste eiste van de drie Duitse douanebeambten, dat Duschak, wiens toestand hij zorgwekkend achtte, met een ambulancewagen naar een Neder lands ziekenhuis zou worden overge bracht en dat de rijkspolitie erbij zou worden gehaald. Inwilliging van beide verlangens werd door de Duitse doua nebeambten geweigerd. Toen dokter van de Maas voor de motor met zij span ging staan, waarmee de douane beambten de getroffene wilden gaan vervoeren, zou hem door een der be ambten zijn toegevoegd: „Als je niet uit de weg gaat, rijden we over je voeten Via Geilenkirchen is Duschak daar op overgebracht naar het ziekenhuis in Bardenberg. De Duitse douane stelde zich op het standpunt zo werd gezegd dat zij verantwoordelijk was voor de be handeling van het slachtoffer. De toe stand van D. blijkt achteraf niet le vensgevaarlijk te zijn. (Van onze verslaggever) BERGEN OP ZOOM. We konden het niet geloven Dat Maria Meesters, de dappere zwemster na meer dan der tien uur in het water te zijn geweest, de machtige strijd had moeten staken, het wilde er niet in. Om goed acht uur ontvingen wij van onze speciale verslag gever, die de Kanaalrace vanuit een helikopter had gevolgd de dramatische tijding. „Maria Meesters heeft moeten opgeven, zij staat hier naast mij". Als een lopend vuurtje verspreidde de mare zich door de stad, die toch nog hoopte; maar het bleek een ijdele hoop. Toen de uren verstreken werd het duidelijk, dat Maria Meesters ook deze Kanaalrace niet had kunnen volbrengen. De elementen bleken haar te machtig. Maria Meesters mocht deze dag dan niet de hoogste triomf bereiken, toonde duidelijk een zwemster van formaat te zijn. Bergen op Zoom zal haar prestatie niet vergeten. Slechts twee deelnemers hebben de Engelse kust bereikt. Greta Andersftn» de Deens-Amerikaanse, stapte na 13 uur en 53 minuten aan wal en won daar mee de race. De Engelsman Kenneth Wray deed 16 uur en 25 minuten ©vér de monstertocht. Greta Andersen heeft het record van Brenda Fisher (12-42 uur) niet kunnen verbeteren, maar wel deed ze het in deze race beter dan de recordhoudster. Miss Fisher gaf de strijd namelijk op, evenals 20 anderen die in de vroege ochtenduren van start waren gegaan. Voor het relaas van onze verslaggever zie elders in dit blad. 1 ,Venvacht'ng van het K.N.M.I. 2 ^naV0*d °P£emaakt gister- rd om 2315 uur: Wisselende bewolking met op de meeste plaatsen droog weer. Over- wegend matige wind tussen west 2 en noordwest Ongeveer dezelfde lemperaturer als vandaag. Vandaag: zon onder 19.50 uur; maan onder 17.35 uur. Morgen: zon op 5.36 uur; maan op 3uur. t Partir c'est mourir un peu-.., zelfs als het maar een afscheid voor tien dagen geldt en het zo'n vreugde volle tocht betreft als een kruis tocht naar Rome... I (Van onze speciale verslaggever) Langzaam rolde de trein het station uit.... richting Rome. En uit de raampjes hingen de 230 kajotters en kajotsters van het Bredase diocees, wuivend zo lang ze konden naar familieleden en kennissen op het Bredase station. De bedevaart naar de eeuwige stad was begonnen. Een pelgrimstocht, die tevens manifestatie zal zijn van de eensgezindheid der katholieke arbeidersjeugd over heel de wereld. Ook op drie andere stations in Nederland werden de treinen onder stoom gezet en gingen honderden jongens en meisjes van de K.A.J met lachende ogen en veel afscheidsrumoer het grote avontuur tegemoet. de H. Mis het Rome-lied en daarna een Marialied hebben gezongen, trok ken, na een korte pauze in het K.A.J.- gebouw aan de Bosstraat, in optocht naar hel station. Zij werden vooraf gegaan door een geluidswagen en de vaandels der verschillende afdelingen uit het diocees. Opgewonden wachtten zij onder de overkapping op de extra-trein, die lien naar de Itaiiaanse hoofdstad zou bren gen. Onder veel armgezwaai en vaar weigeroep naa*- familieleden en be kenden reden zij daarna liet station uit, de meisjes voorin, de jongens aehterin. Vanmiddag, even voor zes uur, zul len zü in Rome aankomen. Zaterdag a.s. nemen zü deel aan de internatio nale boetedag, zondag aan de wereld ontmoeting op het St. Fieterplein. Verbroedering van de katholieke ar beidersjeugd Deze gedachte werd door mgr. Jos. Baeten tijdens de door hem opgedra gen H. Mis in de St. Antoniuskerk te Breda, sterk tot uitdrukking gebracht. Letterlijk zei hij: „De reis naar Rome is meer dan een uiterlijke manifesta tie alleen Het is het vastleggen van de groeiende eenheid van de katholie ke arbeidersjeugd over de gehele we reld". Hij noemde dr> Rome-reis een kruis tocht. di de gehele arbeiderswereld kan steunen en redden. De kajotters en kajotsters, die voor De trein vertrekt. Een blij afscheid van honderden jonge mensen, die een hartewens in vervulling zien gaan. Rome, 't Vaticaan, de Paus.-. Morgen zullen ze onder de Itali aanse zon staan en veel geestdrif tige brieven zullen naar Nederland worden gezonden. Degenen die op het perron achterblijven leven mee en als de trein vertrokken is, rei zen hun gedachten de jonge men sen al vooruit. Want de roepstem van Rome is eeuwig en gelukkig zijdie er gevolg aan kunnen geven. Aan de reis nemen twee kajottsters en een kajotter uit India deel. Zij zijn geadopteerd door het bisdom Breda en hebben de afgelopen weken reeds ver schillende excursies in Brabant en Zeeland gemaakt. De aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrink, sluit vrijdag de rij, wanneer hij per vliegtuig naar Rome reist om de 3.000 jonge arbeiders en arbeidsters uit Nederland voor te gaan in de boetetochten en speciale gebeds oefeningen tijdens de zogenaamde nationale dag. De Wereld-Romebedevaart der KAJ. een van de grootste bedevaarten uit de laatste decennia, zal jonge ka tholieke arbeiders en arbeidsters uit 87 landen bijeenbrengen. Het interna tionale congres der K.A.J. zal een bij zonder drukke tijd voor Z.H. de Paus inluiden. Met inbegrip van die tot de Wereld-K.A.J. zal Z.H. de Paus in de komende twee maanden 12 belangrijke redevoeringen uitspreken. Nederlandse uitzendingen over de Wereld-Rome-Kruistocht der V.)K A.J. kanm en beluisteren over de Vlaamse zender van het N.I.R. (324 m) en de K.R.O. Het N.I.R. geeft reportages op zaterdag 24 augustus te 19.00 uur; zon dag 25 augustus te 13.00 uur; zondag 25 augustus te 17.00 uur; dins dag 27 augustus te 19.00 uur; woensdag 4 september te 19.00 uur en maandag 9 september te 19.45 uur. De K.R.O. verzorgt reportages op zaterdag 24 augustus van 20.55 tot 21.45 uur, een rechtstreekse reportage over de avondwake bij het Co losseum; zondag 25 augustus: van 20.50 tot 21.10 uur een reportage over de ontmoeting der wereld-K.A.J. op het St. Pietersplein. De Nederlandse Kajotters en Kajotsters zijn in Rome te bereiken bij het Nederlands Secretariaat der (V.)K.A.J., Via dei Cavalieri del Santo Sepulchra, Roma, telefoon 555.569, 565.520, 565.704, 559.557 en 559.640. De Arabische landen zullen de kwestie Oman ook in de algemene vergadering der V.N.,.die 17 septem ber begint, ter sprake brengen. Zij slaagden er, zoals men weet, dinsdag niet in de kwestie op de agenda van de Veiligheidsraad geplaatst te krij gen. Engeland zal zich uiteraard verzet ten tegen plaatsing van de kwestie- Oman op de agenda van de alge mene vergadering. Dr. Lahr, de leider van de West. duitse delegatie die besprekingen in Moskou voert, zal vandaag met nieu. we instructies naar Moskou gaan. In politieke kringen te Bonn is ge zegd, dat de Westduitse regering de onderhandelingen in Moskou wil voortzetten overeenkomstig de aan vankelijk opgestelde agenda. Deze stelde vast, dat de repatriëring van Duitsers en de commerciële en consu. laire kwesties gelijktijdig besproken zullen worden. Toen de afgelopen nacht een agent in de Pijp te Amsterdam een 23-jarige arbeider wilde arresteren, die een bejaarde man had mishandeld, ver zette de jongeman zich heftig tegen zijn aanhouding. Hij schopte de agent tegen zijn onderlichaam en diende hem een klap op zijn rechteroog toe. Met veel moeite, waarbij de gummi stok er aan te pas moest komen, gelukte het de woesteling te over meesteren en in een gealarmeerde radiowagen te plaatsen. Een der om standers die even in de wagen keek moest zijn nieuwsgierigheid boeten met een goed gerichte vuistslag in zijn gezicht, waardoor hij bloedend werd verwond en zijn neus een on natuurlijke dikte kreeg. Tijdens de vechtpartij heeft de ar restant ook nog een vrouw vinnig in haar duim gebeten.

de Stem | 1957 | | pagina 1