Russische concurrentie bedreigt vlasindustrie met vakantie?- Antwoord op kritiek uit Boedapest Economische situatie in Indonesië ernstig Breskens pakte de zaken ook nu weer groots aan Vrije van Sluis had druk werk aan onderhoud van en wegen zeewering Yoetbalgezin tegen jonge boeren Mgr. A. Oomen in Afrika overleden Laatste Kajottersbijeenkomst vóór de Rome-kruistocht Over ruim twee jaar 140 miljoen passagiers agenda Produktiestop wordt overwogen Visserijfeesten 1957 besloten Gouden zuster in Bergen op Zoom Ploegwedstrijd om prov. kampioenschap Zeeman verdronken Lijk van jonge zeeman gevonden Druiven plukken in Frankrijk Zuid-Beveland KLM-directeur over straal tijdperk Oudenbossclienaar verdronken in de Mark ZEEUWSCH- VLAANDEREN Hongaren in Nederland Met ballon naar 32.000 meter Zoutziederij Kok werkt nog door Hoogwaterstanden Vandaag Morgen DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 20 AUGUSTUS 1937 C OAf\ hilnn Uot lQQr daar (Van onze redacteur) In kringen van de vlassers wordt momenteel ernstig over wogen om tot algehele stopzetting van de bedrijven over te gaan. Aanleiding hiertoe is de moordende concurrentie, die dit jaar van de Russische vlasmarkt wordt ondervonden. De Ierse en Schotse spinners, die onze voornaamste afnemers zijn, zijn de eerste 5 maanden van dit jaar voor 55 pet. bevoorraad met Rus sisch vlas, dat tegen uitzonderlijk lage prijs wordt verkocht. Lager zelfs dan de prijs, die in de Russische satelietstaten en in Oost-Duitsland wordt gevraagd. de ondernemers gingen in loondienst Tegen een dergelijke moordende concurrentie is de toch al niet te ster ke Nederlandse vlasmarkt niet be stand, evenmin trouwens als de Bel gische. Het Alg. Belgisch Vlasverbond heeft dan ook zijn leden gevraagd de produktie te staken. Eenzelfde ver zoek is ook aan de Nederlandse or ganisatie gedaan. Verschillende Ne derlandse vlassers in alle districten zijn daartoe overigens ai eerder over gegaan en het is te verwachten, dat dit voorbeeld algemeen gevolgd zal worden. In Zeeuwsch-Vlaanderen is in het afgelopen jaar van de zeer talrijke kleine bedrijven een groot deel ver dwenen. Van de 250 bedrijven in St. Jansteen b.v. is 40 pet. afgevallen. Een cijfer dat men representatief mag achten voor de gehele vlas- streek. Het verdwijnen van deze klei ne bedrijfjes ging vrij geruisloos en Gisterenmorgen is in een ziekenhuis in Mwanza in Afrika overleden mgr. Anthonius Oomen, die sinds 1904 in Afrika verbleef en sinds 1947 rustend was. Mgr. Oomen werd geboren te Heus- denhout op 16 februari 1876. In 1901 werd hij gewijd. Nadat hij een jaar ka pelaan was geweest in Aardenburg, is hij in 1902 als novice gestart bij de Witte Paters van Lavigérie en daarna naar Oeroendi gezonden. In 1929, toen hij vijfentwintig jaar in de missie werkzaam was geweest, werd hij tot bisschop gewijd. In 1948 nam hij om gezondheidsredenen ont slag. Hij vroeg om naar Kanjina, de eerste post waar hij overste was ge weest, te mogen terugkeren en er als eenvoudig priester te mogen werken, welk verzoek werd ingewilligd. Mgr. Oomen was apostolisch vicaris van Mwanza. Op donderdag 29 augustus zal er in de kerk van O. L. Vrouw van Goede Raad aan de Driesprong een plechtige rouwmis worden opgedragen. bij een groot bedrijf of ze stapten over naar een andere industrie. Thans echter krijgen ook de grotere vlasbe- drijven het te verduren. Onze vaderlandse vlasindustrie ver keert al enkele jaren in moeilijkhe den. In 1953 gaf Korea de terugslag. Een misoogst volgde in 1954 en 1956 en daarbij vielen zware klappen. On der invloed van dit alles, waarbij dit jaar dus de scherpe concurrentie is gekomen, is de uitzaai in ons land dit jaar al met 30 pet. afgenomen (België 20 pet.) De goede verwachtingen vanwege een kleiner aanbod en een betere kwaliteit zijn thans door de Russi sche concurrentie de bodem ingesla gen. Vanwege de staatsexploitatie kan Rusland prijzen maken waar noch de vlassers, noch de telers in Neder land en België een bestaan in kunnen vinden. In Frankrijk ligt de situatie anders vanwege de daar reeds lang bestaande protectie van de overheid. De concurrentie van de Sovjet-Unie is in enkele jaren tijds opgekomen. Het jongste nummer van het Belgi sche weekblad ..Vlasberichten" geeft er enkele cijfers over. De Russische export van gezwingeld vlas naar het Verenigd Koninkrijk bedroeg in 1955 6.840 balen. Het jaar daarna steeg dit aantal tot 98.020 balen. De eerste vijf maanden van dit jaar waren het er 103.220.... Het feit, dat de Sovjet-Unie haar vlas naar Oost-Duitsland tegen ho gere prijzen exporteert dan naar West-Europa wijst er op, dat men met prijsmanipulaties te doen heeft. Indien de USSR er op deze wijze in kan slagen de Westeuropese vlas teelt de das om te doen", zo schrijft De Vlasbode, het officieel orgaan van de Ned. Federatie van Vlas sersverenigingen, „dan zal ze later een prijsdictatuur kunnen opleg gen". Beraadslaging De Federatie van Vlassers heeft voor maandag a.s. te Rotterdam een ver gadering belegd, waarop de ernst van de toestand zal worden belicht en ver strekkende adviezen aan de leden zullen worden gegeven. In vlassers kringen Is men algemeen de mening toegedaan, dat deze besprekingen er toe zullen leiden, dat tal van bedrijven geleidelijk aan stil komen te liggen. Vele kleinere vlassers moeten noodge dwongen de verdere produktie sta ken. Dit jaar is er voor het vlas per ha betaald 1600 tot 1800. Hierbij komt dan nog 300 per ha voor het pluk ken en het vervoeren naar het bedrijf terwijl de verwerkingskosten per baal afgewerkt vlas variëren rond de 60. De opbrengst is gemiddeld 1100 kilo gram vlaslint per ha, terwijl de prijs op de wereldmarkt 1.60 per kilo gram bedraagt. Er worden derhalve enorme verliezen geleden bij de ver werking. De verwachting is dan ook, dat degenen die het zich enigszins kunnen veroorloven, voorlopig geen vlaslint op de markt zullen brengen in afwachting van een kleine ople ving. ofwel steun van het Rijk. Wat dit laatste betreft, is men alge meen van gevoelen, dat hierop niet kan worden gerekend, gezien de be rooide staatskas. Zondag is de stoet van praalwagens voor de derde en laatste maal door Breskens getrokken. Hoewel er een straffe wind stond, kon men van droog en mooi weer genieten. De jury kende de prijzen voor de stoet als volgt toe: 1 Wapen van Bres kens en Hospitaalschip De Hoop; 2 Schip op Zee en Gondel met Bommel en Tom Poes; 3 Baggermolen en Bloem met vlinder; 4 Vissersschip en Geloof, hoop en liefde; 5 Sloep en Spin in web; 6 Vogel op nest; 7 Sjors en Sjimmie. Al wat Breskëns of de zee tot on derwerp had, werd- hoger genoteerd dan algemene voorstellingen. Het sluitstuk van de feesten was weer een grandioos vuurwerk, groot ser nog dan voorgaande jaren. Natuurlijk had het Visserijfeest van Breskens beter kunnen zijn, maar daarvan draagt geen de schuld dan het nukkige weer, dat nu al we ken lang niet normaal wil doen. Er zijn dan ook wel enkele programma onderdelen die aanzienlijk beter ge slaagd zouden zijn als er toevallig geen fikse regenbui geweest zou zijn. Maar over het algemeen blijkt het nog wel te zijn meegevallen. De sluitingsdag werd een succes en van het vuurwerk hebben vele duizenden genoten. Met dit daverend en kleurige slotevenement heeft Breskens opnieuw getoond de dingen groots aan te pakken. Het vissersdorp ziet ook met grote voldoening terug naar de visserijten toonstelling, die veel bezoek trok en die dit dan ook waard was. Er was bijzonder veel werk van gemaakt. De collectie schelpen b.v. was een opmerkelijk onderdeel van de expo sitie. de talrijke scheepsmodellen, zo wel van vissersschuiten als van olie tankers (prachtige exemplaren!) oogstten veel bewondering en ook de Het verslag van het waterschap1 „Het Vrije van Sluis" over het jaar 1956 geeft behalve van de interne zaken en van het verloop der finan ciën een uitvoerig overzicht van de in de loop van het verslagjaar uit gevoerde werken. In de inleiding deelt het bestuur mee dat er in nauwe samenwerking met de rijks- en provinciale waterstaat een plan gemaakt werd voor de ver betering van de zeewering rondom het Nederlandse deel van het Zwin, welk plan ter goedkeuring naar de betrokken instanties is verzonden. Het rijk zal in dit werk, naar rijkswater staat meedeelde, voorlopig 80 pet. van de kosten bij wijze van voor schot betalen. De proef met de voegvulling voor de steenbezetting van strandhoofd 11 te Groede is, voor zover thans valt te zeggen, geslaagd. Een ander zeeweringswerk, dat aan het zuidelijk deel van de dijk der Herdijkte Zwartepolder, kwam in het verslagjaar geheel gereed. In de kosten van bijna 44.000 gulden gaf het rijk een voorschot van 80 pet. De telkens weerkerende verzanding van de afwateringsgeul van de nieu we zeesluis te Cadzand geeft zorgen. Ze beperkt 't afvoerend vermogen en vormt daarom een probleem voor het waterschap. In het verslagjaar is de geul verzand tot NAP-hoogte. Dank zij de hoge binnenwaterstand kon men deze maal zonder grote kosten, door te spuien, weer een redelijke diepte aanbrengen. Ook aan de wegen is in dit jaar weer veel werk verzet. Van de reeds geasfalteerde wegen kreeg bijna acht kilometer een nieuwe slijtlaag. In eigen beheer werd ruim 20 km van een dubbele oppervlaktebehandeling voorzien, hetgeen ruim twee ton ge- De belangrijkste kunstwerken van dit jaar waren de in eigen beheer gebouwde duiker in de weg naar de hofstede van de heer de Badts te Sluis (bijna 13.000 gulden), de duiker in de Statendijk bij het Plankenpoor tje (ruim 11.000 gulden) en de in eigen beheer uitgevoerde duiker in de prov. weg Biervliet-Driesprong. Verder werden enkele bruggetjes, be. tonnen buisduikers enz. vernieuwd. meer technische kant van de ten toonstelling kreeg de interesse van vakman en leek. Een fraaie stand was die van een fabrikant van ny lonkabels en -netten. Kortom, de ex positie was uitermate goed verzorgd. Medewerking Breskens heeft bijzonder grote me dewerking ondervonden van alle zij den. Dat sprak niet alleen uit de ge varieerde opzet van de tentoonstel ling, dat bemerkte men ook als van ouds in de zeer talrijke muziekgezel schappen uit verre gewesten. De harmonieën en fanfares komen blijk baar graag naar Breskens. Tijdens de Visserijdagen zag men er behalve het bloedeigen EMM in zijn fonkel nieuwe kostuums ook „Ridder Jan's Zonen" van Dadizele, de groep „De Musketiers" uit Brugge, St. Cecilia uit Eeklo, OKK uit Schoondijke, EMM uit Maasdijk, de prachtige kin derdrumband van de Rozenkrans- school te Breda (die wel het gewel digste applaus kreeg!), de muziek vereniging Mozart, van Yerseke, St.- Cecilia uit Vlissingen, Ons Genoegen uit Vlissingen, De Kon. Harmonie „De Unie" van Breda, de Kon. Ste delijke Harmonie uit Hulst, EMM uit Groede en tenslotte de Kon. Gentse Postharmonie uit Gent. Donderdag aanstaande herdenkt Sr, Serafine van de Zusters van het H. Hart van Jezus te Bergen op Zoom (in de wereld Cath. Chamuleau) het feit, dat zij vijftig jaar geleden ge profest werd. Eigenlijk is 9 septem ber de dag, maar door omstandig heden wordt het feest donderdag ge vierd. Sr. Serafine is afkomstig van Kwa- dendamme. Audiëntie De bisschop van Breda zal deze week geen audiëntie verlenen op 21 augustus. De zes grote landbouworganisaties en de Boval gaan ook dit jaar weer een ploegwedstrijd houden voor het provinciaal kampioenschap. De wed strijd wordt op 14 september gehou den op een perceel stoppels van de heer Jac. Lindenbergh te 's Heer Arendskerke. Na een bezoek aan de wal is een der bemanningsleden van de coas ter „De Groningen", gelegen in de haven van Moerdijk, van de loop plank gestapt en in het water tus sen schip en kade gevallen. Reddingspogingen van de ziide der andere bemanningsleden mochten niet meer baten. In de vroege mor gen reeds is de rivier-politie met dreggen begonnen. Tot op heden zon der resultaat. Het slachtoffer, A.S.G. afkomstig uit Enschede, was 21 jaar. Het hjk van de 18-jarige zeeman A. J. Ingebrigtsen uit Tromso, machi neman op het Noorse vrachtschip Gardhav is gisteravond om half zes drijvende in het kanaal gevonden ongeveer op de plaats waar hij is ver dronken, n.l. in de westelijke arm van het kanaal GentTerneuzen, ter hoogte van het zwembad. Een voor bijvarende schipper merkte het lijk op en waarschuwde het personeel van de rijkswaterstaat. Het stoffelijk overschot werd naar het lijkenhuisje van Terneuzen gebracht. Aangezien een aantal jonge Neder landers in augustus, september en oktober naar Frankrijk trekt om deel te nemen aan de druivenpluk bij wijze van vakantie, heeft het Nationaal Frans Verkeersbureau te Den Haag gegevens over de mogelijkheden daar toe verzameld. Men kan zich als vrij williger bij een druivenplukkerskamp laten inschrijven. Ook is het mogelijk zich als tijdelijk werknemer bij een wijnbouwer te laten inschrijven. Vol gens het bureau zijn de kampen voor jongelui van 18-30 jaar betrouwbaar. Legering en voeding zijn goed. Niet in alle gevallen worden de werk zaamheden vergoed. In de kampen van de vereniging ,,Jeunesse en Re- construction" te Parijs ontvangt men de vergoeding vastgesteld door de vakbond van wijnbouwers. In de kampen van „Concordia", zusterver eniging van de Stichting Int. Werk kampen te Utrecht, worden de ver goedingen gebruikt voor het maken van excursies. Hoewel door de bar slechte weers omstandigheden de laatste hijeen- komst van de kajotters en kajotsters uit Zeeland niet in de openlucht kop worden gehouden, maar in het paro chiehuis te Terneuzen was het enthou siasme er niet minder om. Ook het weer was er oorzaak van dat de deel nemers uit de distrieten Roosendaal en Steenbergen er niet hij konden zijn. De gewestleidster Erna Hamerlinck uit Terneuzen sprak een woord van welkom tot mgr. Plasschaert, de pre sident van het groot-seminarie te Hoeven; to, Alex Sequeria, de gast uit Bombay, pastoor van Campen en de nationaal leider, Geert Wagenaar. Erna Hamerlinck wees er in haar openingswoord o.a. op, dat de K.A.J. en V.K.A.J. de laatste jaren enorm veel zijn vooruitgegaan en dat ook de ouderen aandacht aan deze bewe ging zijn gaan schenken. Geert Wagenaar vroeg in zijn toe spraak aandaoht voor de jongens en de meisjes die voor het eerst in een werkmidden komen en schetste de moeilijkheden waarvoor zij vaak ko men te staan. Hij wees er verder op dat op de bedrijven geen priesters In een N.C.R.V.-klankbeeid, dat ge- chines, twee keer zo zwaar is heel aan de burger- en militaire lucht vaart was gewijd, heeft de president directeur van de K.L.M., de heer I.A. Aler, enkele prognoses uitgesproken ten aanzien van het tijdperk der straalverkeersvliegtuigen, welke over enkele jaren in gebruik worden geno men. De heer Aler constateerde, dat hoe gemakkelijker en hoe sneller de mens zichzelf of zijn goederen over de wereld kan verplaatsen, hoe gro ter zijn mogelijkheden worden voor meer welvaart en voor steeds inten siever uitwisseling op velerlei gebied. De luchtvaart hoe jong naar ver houding zij ook is heeft hiertoe al een interessante bijdrage mogen leveren. Toch hebben wij, aldus de heer f..- Aler, het gevoel nog maar aan het begin te staan van een aanzienlijk grotere ontwikkeling. Het straalver- keersvliegtuig, dat bijna twee keer zo snel is als de huidige grote ma- twee keer zo hoog vliegt, zal over nauwelijks drie jaar reeds nieuwe, haast ongekende mogelijkheden ge ven. De verst verwijderde punten op aarde zullen niet meer binnen dagen maar binnen uren bereikbaar worden voor steeds meer miljoenen. De introductie van een extra goed kope klasse, die in het volgend jaar wordt verwacht, mag als een zeer belangrijke stap in deze richting wor den gezien. Als de luchtvaart zich onbelemmerd kan ontplooien, voorziet de heer Aler voor periodes van vijf tot zeven jaar een verdere verdub beling van het aantal passagiers. Het afgelopen jaar waren er dit in het geregelde verkeer omstreeks 80 mil joen. In 1960, als DC8 en Boeing- straalverkeerstoestellen, waarvan er thans reeds 275 door de grote lucht vaartmaatschappijen zijn besteld, hun intrede doen. mag men verwachten, dat er meer dan 140 miljoen passa giers zullen zijn. worden toegelaten en dat daarom de jongens als lekenapostelen een grote taak te vervullen hebben. Hij pleitte voor vak- en levensscholen voor de werkende jeugd tijdens de werkuren. Spreker besloot met er nogmaals op te wijzen, dat de Rome-bedevaart niet eindigt, wanneer de kajotters zullen zijn thuisgekomen, maar dat de wer kelijke kruistocht dan pas begint. De gewestieider Cor Langerak wees er op, dat de arbeidende jeugd, door de K.A.J. haar plaats als mens en de goddelijke waardigheid heeft leren hervinden, ongeacht kleur of taal. In een zeer bezielende toespraak wees mgr. Plasschaert op de schoon heid van de boodschap, die vooral de jeugd mag brengen. Om zijn bevel: gaat en onderwijstuit te dragen heeft Christus zich mensen gekozen, zo sprak Monseigneur. Op de Apos telen steunt de Kerk van Christus en ieder die lid van die Kerk is moet vruchtbaar zijn. In de kajottersbe- weging leeft iets van het mondiale, en om U wordt een verschrikkelijke strijd gestreden. Hij spoorde de jeugd aan boodschappers te zijn in Christe lijke liefde. Monseigneur Plasschaert besloot met de wens uit te spreken dat de Geest Gods van het mooie Zeeland een Rijk Gods zal maken. GOES Belgische jacht binnengebracht De motorsleepboot „Sanny" on der de gezagvoerder-eigenaar P. Bouman heeft het Belgische jacht ..Piet Hein" uit Oostende, dat in de Oosterschelde bij het Sas van Goes aan lager wal was geraakt hier bin nengebracht. g-Heerenhoek Afscheid van kapelaan van Egmond Onder zeer grote belangstelling van de parochianen nam kapelaan van Egmond afscheid van de paro chie waaraan hij drie jaar zijn beste krachten gaf. Het moet door de grote belangstelling en de vele har telijke afscheidswoorden alsmede de vele geschenken, hoofdzakelijk onder couvert voor de scheidende kapelaan duidelijk zijn geworden, dat de 's- Heerenhoekse parochianen hem on gaarne missen. Afgevaardigden van alle verenigingen en clubs waaraan hij verbonden was, spraken woorden van waardering en dank. De kapelaan zei in zijn slotwoord: ,,A1 is 's-Hee- renhoek voor mij geen gemakkelijke school geweest, ik hoop de ervaring te kunnen benutten in mijn nieuwe parochie. Pastoor Holtkamp gaf uiting aan zijn grote waardering voor het vele goede dat de kapelaan voor de parochie heef^ gedaan en memoreerde de omvangrijke werkzaamheden na het overlijden van pastoor Kramer. Letvedorp LEWEDORP IN DE HOOFDFILM Op initiatief van de Christelijke zangvereniging „De Lofstem" zullen woensdag 28 augustus filmopnamen gemaakt worden waaraan de hele be volking kan meewerken. Alle ver enigingen hebben een uitnodiging ontvangen, om deel te nemen aan een optocht die om kwart over zes bij de gereformeerde kerk zal wor- dij geformeerd. Na afloop worden geluidsopnamen gemaakt in de zaal van de Driest. (Advertentie) De 72-jarige M. van Z. uit de Thor- beckestraat te Oudenbosch is naar thans bekend wordt door verdrinking om het leven gekomen. De man leed aan geestelijke stoornissen en werd sinds donderdaf vermist. Zijn stoffe lijk overschot is maandagmorgen uit de rivier de Mark opgehaald. Een schipper uit Zevenbergen zag maandagmorgen bij het bevaren van de Mark ter hoogte van de Conser- venfabriek „De Betuwe" iets drijven. Bij nader onderzoek bleek het een lijk te zijn. Onmiddellijk werd de rijkspolitie te Oudenbosch gewaar schuwd, die ter plaatse voor de ber ging zorgde. Aanvankelijk verkeerde men omtrent de identiteit nog even in het onzekere, doch rond het middag uur kon men de familie v. Z. te Oudenbosch waarschuwen. Deze had de laatste dagen wel geïnformeerd naar het verblijf van de weduwnaar, die alleen woonde doch vaak bij een der familieleden te Oudenbosch of omgeving verbleef. TERNEUZEN Vierduizendste bezoeker aan watertoren was een Engelse dame Dat binnen veertien dagen na het in gebruik stellen van de lift in de Terneuzense watertoren de 4000-ste bezoeker werd verwacht, is wel een teken dat deze nieuwe attractie door zeer velen wordt gewaardeerd. De gelukkige bleek te behoren tot een 60-tal jonge Engelse toeristen, die momenteel in de jeugdherberg te Axel vertoeven. Bij hun bezoek aan Terneuzen was de watertoren de eerste attractie. Het vierduizendste entreebiljet werd afgegeven aan Mrs. Sheila Tudor uit Wrexham (North Wales). Zij is de echtgenote van de leider van de trekkers. De secretaris van V.V.V. Terneuzen, overhandigde Mrs. Tudor een kleine herinnering aan dit feit. AANRIJDING. Op het beruchte kruispunt Zand straatBlokken had weer een aan rijding plaats. De heer I. C. de K. uit Aardenburg kwam vanuit de Zandstraat en wilde links de Blok ken op rijden. Op ret kruispunt kwam hij in botsing met een auto bestuurd door de heer B. F. V. uit Zaamslag. De schade aan beide auto's was aan zienlijk. Burgerlijke stand Geboren: Cornelis, zv. J. Henry - de Beer; Willem, zv. M. Launspach- Lindgreen; Cornelia, dv. B. van He- cke - Tieleman; Willem, zv^ W. Kay- ser - Klaassen; Yolanda, dv. G. Aper- de Bruijn; August, zv. P. Harms - Bockstael; Mark, zv. J. Minnaert - van de Velde; Edemondus, zv. E. v. Waes - Veneman; Hubertus, zv. J. Goense - Vermue; Frank, zv. E. van der Linden - Marcus, Marleen, dv. C. de Smit - Vanhijfte; Janna, dv. A. Dekker - Steendijk. Huw.-aangiften: M. Dubbeldam, 29 j., en M. Gazan, 22 j.; J. Hoekman, 22 j., en J. Klaassen, 22 j.; F. Loof, 28 j., en M. van Hoeve, 27 j.; G. Pasveer, 25 j., en R. de Goede, 23 j.; J. de Bokx, 35 j., en J. Dirkx, 27 j.; H. Machielsen, 26 j., en L. Doorns, 20 j. Bescherm Uw haar tegen zon en water met haarcrème Het in Nederland verschijnend blad Magyar SZo heeft de aandacht ge vestigd op een artikel in „Magyor- orszag" een blad dat in Boedapest verschijnt. Het Boedapester artikel is gewijd aan de enige tjjd geleden opgetreden ontevredenheid onder sommige in Nederland verblijvende Hongaarse vluchtelingen. Hierin wordt geconcludeerd, dat de Hongaren het thuis toch niet zo slecht hadden en ze in Nederland „worden uitgebuit". Het blad voor Hongaren in Neder land schrijft hierover, dat ,,het arti kel van „Magyrorszag" een goede les is om er in de eerste plaats voor te waken, dat agenten-provocateurs on schadelijk gemaakt worden en geen valse ontevredenheid zaaien onder de vluchtelingen, die alleen de commu nistische propaganda ten goede komt. Nederland heeft ons liefdevol ontvangen, Nederland heeft ons een grote kans gegeven: door vrij en ijverig werk een nieuw bestaan op te bouwen". Magyarszo vraagt dan het Boeda pester blad de levensstandaard der Nederlandse of Hongaarse arbeiders in Nederland in cijfers te vergelijken met die van de arbeiders in Honga rije. Voorts vraagt het een vergelij- Een arts van de Amerikaanse lucht macht, majoor Simons, is maandag in de staat Minnesota opgestegen met een grote luchtballon om een onderzoek in te stellen naar de reac ties van het menselijk lichaam op omstandigheden op grote hoogte en naar kosmische stralingen, Majoor Simons ,die hoopte een hoogte van 31.000 meter te bereiken, bevond zich drie en een half uur na de op stijging reeds op een hoogte van 32.000 meter. Hij wil 24 uur in de lucht blijven. kende statistiek te geven van de wo ningnood in Nederland vermelden de hoeveel woningen per jaar ge bouwd werden en de woningnood in Hongarije ook vermeldende hoe veel woningen ginds ter leniging van deze nood per jaar gebouwd worden. „Wij verlangen niet eens een ver gelijking tussen de kwaliteiten van de woningen, aldus „Magyar Szo", dat voorts aan „Magyrorszag" vraagt „of het zich ervan bewust is, waarom hier enkele Hongaren ontevreden zijn? „Omdat wij weten, dat het blad het antwoord hierop schuldig zal blij ven helpen wij dit te geven: de uit buiting, de terreur, de ontberingen, de vrees en de folteringen van 12 jaren hebben de psyche van vele mensen zo bedorven, dat ZÜ in een soort verlangen naar welstand en hoog levenspeil binnen enkele maan den alles willen hebben wat hun hart begeert. Als de bolsjewistische on derdrukkers slechts een tiende van alles wat de vlehtelingen hier kre gen aan het Hongaarse volk konden geven om te beginnen de persvrij heid was er geen opstand nodig". Zondagmiddag om half drie wordt op het sportterrein te IJzendijke een merkwaardige voetbalwedstrijd ge speeld. Dan treedt nl. een elftal van jonge boeren uit west-Zeeuwsch- Vlaanderen in het strijdperk tegen een ploeg die louter uit Calonnetjes bestaat: leden van de familie Calon- Cammaert van Sasput (Hoofdplaat). Een dergelijke wedstrijd is sedert kort traditie in het westen. Ongetwijfeld zal er voor het treffen tussen het voetballend gezin en de „jonge-boeren-ploeg" veel belangstel ling bestaan. Uit het zojuist gepubliceerde jaar verslag van de centrale bank van In donesië blijkt de ernstige situatie op financieel-economisch gebied, ten de le ten gevolge van factoren, die 't land niet zelf in de hand gehad heeft, ten dele ook door andere. De export is in het jaar per eind maart 1957 ander maal met een aanzienlijk bedrag te ruggelopen, terwijl de invoer 'n ster ke stijging heeft ondergaan. Daar door is het gunstige saido op de han delsbalans van enkele jaren geleden omgeslagen in een ongunstig saldo van niet minder dan 1,7 miljard roe- pia. De deviezenreserves daalden van iets meer dan 2,5 tot anderhalf mil jard roepia. Daarbij komt, dat de overheidsuitgaven van twaalf tot achttien miljard roepia stegen en de inkomsten slechts van 10 tot 15 mil jard. Het begrotingstekort had als gevolg, dat de geldcirculatie met niet minder dan 1,1 miljard roepia toe nam. Meer dan ooit is het duidelijk, al dus het verslag, dat zolang in Indo nesië geen politieke stabiliteit aan wezig is, er van een economisch be leid, gericht op de ontwikkeling van het land en van een daarop afge stemd financieel- en monetair be leid door de betrokken autoriteiten praktisch geen sprake is en kan zijn. De grondoorzaak van het gebrek aan onderling begrip tussen centra le regering en regionale autoriteiten is te vinden in het feit, dat de cen trale overheid inderdaad te weinig aandicht heeft geschonken aan de wensen en behoeften van de gebie den buiten Djakarta, in het bijzon der de gebieden buiten Java. Deze verwaarlozing is weer een gevolg van de omstandigheid, dat de politieke partijen, die het parlement beheer sen, te veel bezig werden gehouden door onderlinge veten en verdeling van ambten. Hierdoor schoot het par lement en dus ook de regering in haar taak tekort. Zij had eenvoudigweg te weinig gelegenheid om voldoende aandacht te schenken aan het gehe le gebied van Indonesië met zijn ve- 1- en velerlei belangen, noden, be hoeften en wensen. Gehuwd: J. de Vries, 39 j., en J. Bliek, 24 j.; E. Wagenaar, 55 j., en F. van Aerde. 49 j. Overleden: Wilhelmus Fruitier. 49 j.; Edmund Frantow, 69 j., echtg. van Soekimah; Ruurd Visser, 76 j., echtg. van Maria van Oppen; Leen- tje de Jonge. 64 j.; Johannes van Ham, 65 j„ echtg. van S. de Block; Adolf Lauret, 59 j.echtg. van Mar guerite Vandenbroucke. Koewacht GOUDEN BRUILOFT. Alhier werd de gouden bruiloft ge vierd van het echtpaar Alois de Bock en Florentina Velleman. Reeds vroeg in de morgen hadden de buren het huis een feestelijk aanzien gege ven door alles mooi te kronen en te versieren. Er werd een H. Mis uit dankbaarheid opgedragen. Na de middag werd door de fanfare E.M.M. de wel verdiende serenade gebracht, waarbij het woord werd gevoerd door burgemeester Dierick. Met dit alles en de honderden felicitaties en tele grammen is deze dag voor Wiesken en Florans tot een onvergetelijke ge worden. Schoondijke Winkelsluiting opnieuw in (le raad De gemeenteraad, die morgenavond om 7 uur vergadert, zal o.a. de vol gende agendapunten in behandeling nemen: Voorstel tot benoeming van een nieuwe gemeente-ontvanger. Voorstel tot vaststelling verordening winkel sluitingswet inhoudende: a) Sluiting van alle winkels om 19 u. van 1 april tot en met oktober; b) Sluiting van de kapperswinkels om 19 uur op dinsdag, woensdag, vrijdag en zaterdag van 1 november tot en met maart. Voorstel tot het bouwen van 6 woningwetwo ningen en tot het aanvragen van de daartoe benodigde rijksvoorschotten. Voorstel van B. en W. om aan de mi nister van wederopbouw te verzoeken de huren van alle of een deel der noodwoningen niet of met minder dan 25 pet. te verhogen per 1 augustus 1957. IJzendijke KAJOTTERS NAAR ROME De vijf leden der K.A.J.-afdeling IJzendijke, die zullen deelnemen aan de KAJ Rome bedevaart zullen woensdagmorgen nog voor half zes van het Jeugdhuis vertrekken. Met een extra bus zal men naar Breda rijden, waar de bisschop mgr. Baeten, een H. Mis zal opdragen voor de bedevaartgangers. De laatste dagen hebben de Kajot ters meerdere malen vergaderd,waar bij kapelaan van der Veeken de ver schillende onderwerpen van de bede vaart besprak. Niet alleen de vijf leden, R. Faes, R. de Smit, J. Suur- mond, J. Ekkebus en J. van Voo- renberghe, die deel zullen nemen aan de bedevaart, hadden hiervoor be langstelling, maar ook de andere le den die niet mee zullen gaan. De thuisblijvers zullen zoveel mogelijk met de bedevaart meedoen. Zo zal er vanavond een Avondwa ke gehouden worden en zondag a.s. zal een H. Mis opgedragen worden voor het welslagen van de tocht. Heille In de Ossewei Als behorend tot de parochie Aar denburg heeft ook Heille deel aan de folklore die in Aardenburg plaats vindt en zo kon het gebeuren, dat de 30e verjaardag van George Smit ook op gepaste wijze gevierd werd. Deze verjaardag was er namelijk de oorzaak van, dat hij moest worden opgenomen in de Ossewei. Een aan tal jongemannen uit Heille Frans en Gerard Maenhout, Omer van Voo- ren, Joseph de Rijcke en Alfred On- derdonck toog daarom naar de wo ning van de jarige met een enorme sleutel. Een van hen droeg een ge dicht voor, waarin de levensloop van George werd geschetst en overhan digde hem de sleutel alsmede een cadeau vanwege zijn vrienden. Ook had een van zijn vrienden, die op vakantie in het buitenland was, blijk gegeven van medeleven. Nadat de jarige dank had gebracht voor de eer om in het gilde van de Ossewei opgenomen te mogen worden, werd de avond verder met huisgenoten en vrienden in gezelligheid doorgebracht Benoemd Met ingang van 1 sep tember is te Montfoort tot leraar aan de landbouwschool aldaar be noemd, Jos Maenhaut, afkomstig van hier, die reeds verscheidene jaren werkzaam was als onderwijzer aan de Bata-school te Best in Noord- Brabant. De directie van de zoutziederij Kok te Bergen op Zoom verzoekt ons te melden, dat binnen afzienbare tijd van stillegging van dit bedrijf geen sprake is en dat de werkzaamheden gewoon doorgang vinden. Morgen, woensdag 21 augustus, zal er hoog water zijn te Hansw;f®r„ 10.35 en 23.14 uur; te Terneuzen om 10.15 en 22.54 uur en te Vlissingen om 9.45 en 22.24 uur. DE KLINGE Kinema van Dijk: De slaaf des konings. HULST Bioscoopgebouw: De blonde heks, 18 j. SAS VAN GENT Olympia: Marcell* een circuskind, 14 j. OOSTBURG Ledel: The swan, a.l. TERNEUZEN Luxor: Tosca, 14 j. GOES Grand: Jungle Jim. MIDDELBURG Electro: Brokken piloten. a.l. VLISSINGEN Alhambra: De zoon van de wreker. 14 j. Luxor: Terwille van ons huwelijk, 18 j. m. voorbeh. DE KLINGE Zaal P. Metz 6 uur: Kermisbal. SAS VAN GENT Olympia: Jouw mu ziek behoort mij. OOSTBURG Ledel: The swan, a.l. TERNEUZEN Luxor: Tosca, 14 j. GOES Grand: Jungle Jim. MIDDELBURG ElectroBrokken piloten, a.l. VLISSINGEN Alhambra: De zoon van de wreker, 14 j. Luxor: Terwille van ons huwelijk, 18 j. m. voorbeh.

de Stem | 1957 | | pagina 2