Sigaretten zullen minstens vijf cent duurder worden „Monty" bezocht minister Staf Geweld van het gietscher-water Politie zoekt „vrouw met de 10de jurk" Nieuwe aanval van Hussein op Djakarta Buurman-inbreker herstelde schade de Regering wil hogere belastingopbrengst Weer zes doden in de bergen r Ook andere tabakswaren waarschijnlijk omhoog Pond Sterling zal niet devalueren Washington veroordeelt Boedapest Alarmerend geluid V.N.-assemblée 10 september bijeen Echtpaar Dodd via Schiphol naar Praag DAGBLAD VOOR ZEELAND Nederlandse student vermist in Oostenrijk Vrij veel bewolking i Twee plannen „Operatie V.N." Atoomproeven Moordzaak Beugen opgelost Bejaard echtpaar te Goes schrok wakker... Lijk van vermiste marinier gevonden Handel van V.S. met oost-Europa toegenomen De grote trek 97e JAARGANG No. 22533 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mi H. M. L... de Rechter P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.— p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) f 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm 15 ct. Postrek. 278841 Voor Cod, Koningin en Vaderland DINSDAG 20 AUGüdj.~- Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) Twee van de drie Duitsers, die vrydag op de zuidelijke wand van de Marmolada, in de Dolomieten, zijn blyven steken, zijn dood. Dit is door drie gidsen van de reddingsploegen geconstateerd. Over het lot van de derde Duitser is nog niets naders be kend. Op het ogenblik woedt ter plaatse een hevige sneeuwstorm. Bij een poging om de Cimon Delia Pala-top te beklimmen zijn zondag eveneens twee Duitsers verongelukt. In de omgeving van de Zwitserse stad Fribourg kwamen twee mannen om het leven, die Edelweiss waren gaan plukken. Een reddingsploeg van 50 man heeft vergeefs een speurtocht gemaakt door de bergen rondom de Achsensee in het westen van Oostenrijk, waar se dert 5 augustus de Nederlandse stu dent Jakob Geerlings uit Bussum wordt vermist. De 23-jarige student vertoefde met zijn moeder en zuster te Jenbach in Tirol. Op 5 augustus vertrok hij alleen voor een trektocht van een week. Het laatste wat men van hem weet is, dat hij 7 augustus wilde proberen de 1.100 meter hoge Stanser Joch te beklimmen. Sedert dien ontbreekt elk spoor van hem. Sigaretten en andere tabakswaren worden weer dimrder. Iloe groot de prijsverhoging zal zijn, staat nog niet vast, maar voor wat de sigaretten betreft verwacht men, dat ze minstens vijf cent per pakje in prijs omhoog zullen gaan. Over het „hoe" van de prijsverhoging wordt momenteel overleg gepleegd tussen de ministers Zijlstra en Hofstra. De regering acht het in verband met de bedenkelijke toestand van de schatkist noodzakelijk, uit de rookartikelen een meer- brengst te krijgen van rond 62 miljoen. De plannen van de rege ring hebben in kringen van de sigaren-, tabaks- en sigaretten- handel ongerustheid gewekt. Men had verwacht, dat, nadat op 1 maart reeds de prijzen van de sigaretten en tabaksartikelen met gemiddeld 10 cent per pakje waren verhoogd, deze sector voorlopig gespaard zou worden van verdere fiscale acties. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Financiën heeft ver klaard, dat het Pond Sterling niet zal worden gedevalueerd en dat er even min sprake is van het Pond vrij te maken van enige binding aan de pari teit van de dollar, of de marges voor de koers van het Pond Sterling te verruimen. De verklaring van de woordvoerder is een antwoord op de aanhoudende geruchten, welke op alle buitenland se markten de ronde doen sedert de invoering van de nieuwe Franse va lutavoorschriften. HET NOORSE vrachtschip ,,Hubro" dat in Port Said was opgehouden, heeft alsnog toestemming gekregen door het Suezkanaal te varen. Het is van Haifa op weg naar Japan. IN FRANKFURT, op een fabriekster rein, is gisteren een tweemotorig Amerikaans legervliegtuig neerge stort. De beide inzittenden vonden de dood. TOT SCHRIK var een aantal kerk gangers te Scherpenzeel (bij Amers foort) kwam tijdens de dienst in de gereformeerde kerk een groot stuk van het plafond omlaag. Niemand werd gelukkig gewond. VOOR één dag had een 19-jarige sol daat te Hilversum een auto gehuurd. Het beviel hem zo goed dat hij drie dagen bleef toeren en bij een aan tal pompstationhouders benzine ,,op de pof' nam. De koninklijke mare chaussee bracht hem tot andere ge dachten. r H. Hagenaar zal als tijde lijk zaakgelastigde in Indonesië wor den opgevolgd door de heer H. Has- selman, die momenteel in Londen 'n diplomatieke functie bekleedt. BISTEREN hebben in net pro- ge? "Sarnenzweerders" te Cairo weer enkele beklaagden hun beken tenissen ingetrokken. Vorige week Kwamen drie beklaagden op hun be- rtJ? enil *?ruS- Zij verklaarden, dat deze afgedwongen was. totV~tin/ van he' k.n.m.i. i avond 23.15nuur°Pgemaakt g'Ster" winmdü,tufsen„ j Deraturon rfWeS" Iets h°sere tem- peraturen dar gisteren. WeerltunH f V-an 'let Bel«isch Weerkundig Instituut- Lichte tot matige westenwind Bewolkt met opklaringen. Plaatselijk regen of peratanr* LiCht" sti'RinS van tem" Vandaag: zon onder 19.54 uur; Jiaan onde, 15 5r uur. JTÏT" °P 5 «f -naan op U 39 uu. Door de gestegen grondstof prijzen werd de industrie op 1 maart j.l. toe gestaan de prijs van de tabak en si garetten met 10 cent per pakje te verhogen. Door deze verhoging werd in de bestedingsnota de extra op brengst aan tabaksaccijns en omzet belasting die aan de staat ten goede zou komen op 44 miljoen gulden ge schat. Inmiddels wordt verwacht dat door de gestegen omzet van sigaret ten en andere tabaksartikelen deze 44 miljoen gulden ruim wordt overschre den. Het ministerie van Financiën heeft een plan om de omzetbelasting op de Het opperbevel van de Algerijnse opstandelingen heeft zijn stafofficie ren ter vergadering ergens in Ma rokko bijeen geroepen. Dit heeft de Franse geheime dienst vernomen. Naar verluidt zal de vergadering van. daag in de buurt van Tetoean begin nen en vermoedelijk gaan over de Operatie V.N." een offensief van de opstandelingen om invloed uit te oefenen op de komende zitting van de V.N. Assemblee, die zich met de Al gerijnse kwestie zal bezighouden. sigaretten met 3 procent te verhogen, waardoor men hoopt de gewenste 62 miljoen gulden aan het eind van een periode van een jaar te verkrijgen. Hiertegen is van de zijde van de in dustrie ernstig verzet gerezen. Men acht het in deze kringen niet mogelijk dat de industrie of de kleinhandel deze 3 procent gaat dragen. Een onderzoex dat het vorige jaar is ingesteld heeft uitgewezen, dat door de gestegen grondstofprijzen de industrie de prij zen van de tabaksartikelen en siga retten moest verhogen. De regering heeft in maart j.l. deze noodzaak er kend en toestemming gegeven tot een prijsverhoging van gemiddeld 10 cent per pakje. Inmiddels heeft deze grondstofprijsstijging zich, volgens de industrie, voortgezet. Het blijkt n.l., dat, nu de Amerikaanse tabaksmarkten zijn geopend, de stijging nog met 40 a 50 procent is toegenomen. Ook in kringen van de kleinhandel heerst ongerustheid over dit plan. Men ziet bij een eventuele doorberekening van de 3 procent omzetbelasting door de industrie aan de kleinhandel de winstmarges ernstig bedreigd. Ook acht men het onjuist in het plan van het ministerie van Finan ciën uitsluitend de sigarettenroker de, dupe te laten worden van de te nemen fiscale maatregelen. Het ministerie van Economische Za ken wil de fiscale druk verdelen over de sigaren-, kerftabak- en sigaretten industrie. Voor de sigaretten voor ziet dit plan in een meeropbrengst aan belasting van pl.m. 40 miljoen gulden op jaarbasis. Di' wil men bereiken door een verhoging van de omzetbelasting met 1 pet., gecombineerd met een prijsverhoging van 10 cent per pakje. Groothandel en industrie achten deze prijsverhoging te groot en ver wachten zelfs een verminderde vraag. Een daling van slechts 1 procent van de omzet betekent volgens de indus trie reeds een mindere belastingop brengst van rond 50 miljoen gulden. De industrie heeft inmiddels de rege ring geadviseerd over deze prijsver hoging. Zij meent te moeten volstaan met een verhoging van 5 cent per pakje, temeer waar de eind 1958 door gewerkte verhoogde tabaksprijzen volgens haar óók een prijsverhoging noodzakelijk maken. Het Amerikaanse ministerie vai Buitenlandse Zaken heeft ter gelegen heid van de viering van St. Stephans- dag (de Hongaarse nationale en reli gieuze feestdag op 20 augustus) een verklaring uitgegeven, waarin de „huidige onderdrukkingscampagne" in Hongarije veroordeeld wordt. Sedert de opstand van eind vorig jaar is het Hongaarse volk onderwor pen aan een „systematische terreur door een regime dat met geweld aan het Hongaarse volk is opgelegd en dat meedogenloos het gerechtvaardigde verlangen naar nationale onafhanke lijkheid en de vrijheden onderdrukt", aldus de verklaring. In de afgelopen weken zijn duizen den politieke arrestaties verricht en oe gevangenissen en interneringskam pen in geheel Hongarije zitten vol ge vangenen. Volgens hei State Depart ment tracht het communistische regi me in Hongarije de aandacht van het volk te concentreren op de arrestatie van een aantal zogenaamde fascisten, om haar verklaring dat de opstand door ondemocratische elementen was aangesticht kracht bij te zetten. Maandagmorgen bracht veldmaar schalk Montgomery als plaatsver vangend opperbevelhebber der Na- to-strijdkrachten in Europa, 'n be zoek aan de minister van defensie, ir. C. Staf. Op de foto ziet men de veldmaarschalk tijdens de inspec tie van de erewacht. Montgomery is gistermiddag met zijn eigen vliegtuig van de marine- vliegbasis Valkenburg naar Parijs vertrokken. Het onderzoek in de roofmoord te Beugen heeft ertoe geleid, dat de of ficier van justitie te Den Bosch de aanhouding heeft verzocht van de 36- jarige Hendrika (Riek) Jansen, een zuster van een schoondochter van het slachtoffer, van wie men vermoedt, dat zij zich in de oude binnenstad van Amsterdam bevindt. Naarmate het onderzoek in deze roofmoord op de 79-jarige weduwe van Vonderen vorderde, gingen de verdenkingen meer en meer in de richting van Riek J., hetgeen wij vo rige week reeds konden melden. Uit het feit, dat het slachtoffer met niet minder dan 19 bijlslagen gedood was meende men eerst te doen te hebben met iemand, die door het slachtoffer herkend was en die haar daarom voorgoed het zwijgen heeft opgelegd. Daarbij meende men uit het zinloos grote aantal slagen met de bijl te kunnen opmaken, dat men hier zo als wij eveneens reeds meldden met een geesteszieke te doen had. De thans gezochte R. J. beantwoordt aan beide veronderstellingen. Zij is nameijlk in het begin van dit jaar uit een inrichting te Grave ontsnapt. De verdere gegevens, die beschik baar zijn gekomen, leveren het vol gende beeld op: Er is op de middag van de moord I bij het slachtoffer een vrouw op be zoek geweest, gekleed in een jurk over haar bezoek aan de weduwe in van een rode kleur, zoals Riek J. er I Beugen dat achteraf verzonnen blijkt een bezit. De vrouw is daar tegen te zijn. Bij familie in Helmond over- zes uur, dus kort na het moment i nachtte zij en liet daar ook de bo- van de moord weggereden. De betref- venbedoelde jurk achter, die nu door fende Riek J. nu, was op die dag in'de recherche in beslag is genomen, de streek. Zij was 's morgens bij Dit kledingstuk wordt thans chemisch familie in Boxmeer geweest, doch onderzocht op sporen van het mis was de verdere dag spoorloos, totdat drijf. De uitslag van dit onderzoek zij 's avonds bij familie in Rips aan- kan beslissend zijn voor het vaststel- kwam en daar een verhaal vertelde len van de schuld van Riek J. RIEK JANSEN gevlucht Volgens een bericht uit Padang, de hoofdstad van Midden-Sumatra, heeft luitenant-kolonel Ahmed Hussein, de militaire commandant van deze pro vincie en voorzitter van de Banteng- raad, de centrale regering in Djakarta opnieuw aansprakelijk gesteld voor de vele moeilijkheden, waarvoor land en volk zich thans zien geplaatst. In een rede, welke hij ter gelegen heid van de viering van de onafhan kelijkheidsdag heeft gehouden, be schuldigde hij vele leidende persoon lijkheden ervan, te zijn afgeweken van de idealen van de onafhankelijkheids proclamatie. Hij deed tenslotte een op Een vooraanstaand patholoog Formosa heeft verkla-rd, dat radio actieve neerslag als gevolg van atoomproeven al zeer schadelijke ge volgen heeft gehad voor het beender- stelsel van de bevolking van 't eiland. Er waren beendermonsters naar de C(" ,l' a oniveisitti in de Veiomgde +Hj"n gezonden en daar was vastge steld dat zij strohtium-90 bevatten. ,,Ik geloof, dat ik beneden hoor kloppen", zei in de nacht van za terdag op zondag een bejaarde Goesenaar tegen zijn eveneens bejaarde vrouw. „Je hebt gelijk" zei deze en op een gegeven mo ment werd het lawaai zo hevig, dat beiden besloten maar eens op onderzoek uit te gaan. Dat moest voorzichtig gebeuren, want je kunt per slot van rekening nooit weten Het klopgeluid bleek uit de huis kamer te komen,. Het was een vrij regelmatig geluid. Klop, klop, klop, klop, klop.... resoluut en dringend. Het geluid dat een geoefende tim merman maakt, wanneer hij beslo ten heeft, de zaak grondig te repa reren. De man keek zijn vrouw eens aan en de vrouw keek haar man eens aan. Een inbreker? Wie weet! In brekers echte? plegen bij hun nach telijke omzwei vingen zo weinig mo gelijk lawaai te maken. Zij gaan niet te kee>- als een timmerwerk plaats op volle toeren. Vandaar dat de twee niet langer aarzelden. Ze trokken voorzichtig de deur van de huiskamer open en ont waarden bij de vensterbank een man, in wie zij onmiddellijk hun buurman herkenden. De merkwaar dige en onaangediende bezoeker hanteerde eer bijl, waarmee hij rit misch de vensterbank bewerkte. Wat doet men in zo'n geval? Ver dient het aanbeveling, buurman voorzichtig te besluipen en hem de bijl te ontrukken? Of doet men er beter aan, een volslagen argeloosheid voor te wenden en de indruk te wekken, dat men nachtelijke tim- merbezoeken van de buren als vol komen normaal beschouwt Dat men ze min o* meer ziet als gebrui kelijke demonstratie van een goede verstandhouding? Daarover verkeerde het echtpaar in dubio Er daarom deed het geen van beide. Het trok voorzichtig de deur dicht en waarschuwde de po litie. Toen de agenten arriveerden, was buurman nog altijd aan het timmeren. Hij schrok niet eens zó erg van de verzamelde menigte die de kamer betrad en verschafte zelf de oplossing van het raadsel. Af en toe, zei hij, was hij wel eens even de kluts kwijt. Zo ook deze nacht. Ineens kreeg hij een onbe dwingbare aanvechting, om bij de buren te gaan inbreken. Hij had een bijl gepakt en daarmee het raam opengebroken. Op het moment ech ter dat hij naar binnen klauterde, brak de vensterbank af. En dat vond hij jammer Per slot van reke ning wilde hij de buren geen schade berokkenen. Hij was weer naar huis gegaan en had spijkers gehaald. Op het moment dat het echtpaar wak ker schrok, had hij met de repara tiewerkzaamheden juist een begin gemaakt Van diefstal was geen sprake. Vandaar dat de politie proces-ver baal tegen hem heeft opgemaakt wegens huisvredebreuk. Want dat was het natuurlijk wèl. beroep op de centrale regering om door middel van overleg en met in achtneming van de verschillende eisen van de buitengewesten te trachten een oplossing voor de huidige problemen te vinden. Als eerste stap voor de verwezen lijking van zijn „Nieuw-Leven"-bewe- ging heeft president Soekarno maan dag zoals aangekondigd mee geholpen om de smerige pasars en sloppen in Djarakta schoon te vegen. 'Hij ruimde afval en rotte groenten >p, die op Pasar Senen, de grootste narktplaats in het centrum der stad, verspreid lagen. Ook leden van het cabinet en hun echtgenotes namen aan deze zindelijkheidsactie deel. Na anderhalf uur werken zag de pasar er netjes uit. Bij Hippolytushoef is een lijk gevon- dlen dat gekleed was in het uniform vlan korporaal der mariniers. Hoewel omtrent de identiteit nog niets met zekerheid kon worden verklaard, ver moedt men dat het 't stoffelijk over- sèhot is van de 28-jarige korporaal der mariniers J. van Berkel uit Schipluiden die sedert 30 juni jl. spoorloos uit Den Helder is verdwe nen. Iedere zomer smelt de sneeuw op de Svartis (zwart ys)-gletscher in noord-N oorwegen, vlak bij de pool cirkel, zo snel, dat de rivieren, die er het water van afvoeren, buiten de oevers treden en grote schade veroorzaken. Dit jaar is het peil van de Svartis-rivier 2.70 meter boven normaal gestegen, waardoor heel wat vierkante kilometers vruchtbaar land in de dalen zijn overstroomd. De foto toont een brug over de Svartis-rivier, welke door het kol kende water werd vernield. De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties is vóór 10 septem ber bijeengeroepen een week voor het begin van de eigenlijke zitting ter bespreking van het rapport over Hongarije. Voorts heeft Jordanië om een spoed- bijeenkomst van de Veiligheidsraad verzocht. Het beschuldigt Israël van agressie in het gebied van Jeruza lem. Dit is officieel in Amman mee gedeeld. De Jordaanse regering,heeft tevens laten weten, dat zij weigert mee te betalen aan de kosten van de V.N.- troepen in het gebied van de Golf van Akaba en de Straat van Tiran. Uit betrouwbare bron is maandag vernomen dat Martha Dodd-Stern en haar man Alfred Stern op 21 juli jl. met een KLM-toestel uit Mexico naar Praag zijn vertrokken. Op Schiphol was het echtpaar In het lijntoestel voor Praag overgestapt. Zoals gemeld is mevrouw Dodd, dochter van een voormalige Ame rikaanse ambassadeur in Duitsland, door een congrescommissie beschul digd van spionage voor de Sovjet- Unie. Volgens een bericht van de New York Times zal het volgende jaar in de Russische hoofdstad een roman van mevrouw Dodd-Stern verschijnen. Het boek zal de titel hebben „The Searching Light" en een protest zijn tegen de verplichte eed van trouw aan het land voor bepaalde Ameri kaanse staatsburgers. Het verhaal speelt zich af in een fictieve univer siteit, waar de hoogleraren deze eed moeten afleggen. De Amerikaanse minister van Han del, Sinclair Weeks, heeft in een rapport aan president Eisenhower en het congres medegedeeld, dat de Amerikaanse uitvoer naar Oost- Europa is toegenomen. In het eerste kwartaal van dit jaar hadden de Amerikaanse verschepingen naar O.- Europa een waarde van 5.718.000 dol lar, vergeleken met 2.425.00 dollar in het laatste kwartaal van 1956. Deze stijging is volgens minister Weeks hoofdzakelijk het resultaat van een toenemende uitvoer naar Polen en van de hulpleveranties aan Hongarije. De uitvoer naar Polen maakte 42 pet. uit van de totale Amerikaanse uitvoer naar Oost-Europa in het eerste kwar taal van dit jaar. Gisteren is een groep verken ners uit Hierden nabij Harder wijk. vertrokken voor een trek tocht door Nederland, die on geveer 14 dagen zal duren. Het bijzondere van deze tocht is dat het traditionele vervoer middel, de fiets, er ditmaal niet aan te pas komt. De ongeveer 300 km lange tocht zal naar Zuidafrikaans gebruik worden gemaakt met een door de ver kenners zelf vervaardigde huif kar, getrokken door een paard. Deze tocht wordt gemaakt in verband met het 50-jarig be staan van de groep Hierden. Als eerste reisdoel staat Epe op het programma.

de Stem | 1957 | | pagina 1