SOVJET-AANHANGERS GAAN SYRIË LEIDEN Koninklijke hulde van wielersport Ambassadeursdochter spionne voor Sovjet-Unie Soekarno klaagde.... I Geen verdrag met Sovjets ten koste van Duitsers zegt minister Brentano BOERGUIBA DOET EEN BEROEP OP FRANKRIJK oor ruim kwart miljoen vakantiebonnen gestolen Moeder van 7 kinderen verongelukt Na kuiperijen tegen niet-communisten Communistische generaal aan hoofd van het leger Moeder en dochtertje verdronken Wereldtitel voor Rik van Steenbergen Bergse bedevaartgangster had opmerkelijke ervaring Opzienbarende onthulling in de Y.S. Vrouw sloeg buurman met een bijl DAGBLAD VOOR ZEELAND IsT DEMONSTRATIES IN ALEPPO Verlamde Belg plotseling genezen Aanvankelijk opklaringen Bonn wil geen herwaardering van Mark alléén Britse troepen verlaten Oman Boelganin kreeg een berisping meent Belgrado Eerste Ka jotters naar Rome Naar Mexico gevlucht Vergeten Geen nationale waardigheid I L Schmitt iindhoven, arden en in B.N.A. voori P.B.O. 1957 e School ivonds van ATENHOF :z. door de wijndrecht )P IIDDELBURG (563 kkundig aan- E APPARA- JES, illeen volgens klachten af- irne bewijzen, aan zieken- t.m. 31 augus- lijk, liefst t Maria", de direc- 97e JAARGANG No. 22532 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.— p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBTTRG, Nieuwstraat 41, tel. no. MAANDAG 19 AUGUSTUS lllï Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie t 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tariet en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. In Syrië heeft zich tijdens het afgelopen weekeinde een om wenteling voltrokken, die neerkomt op een nauwelijks verbloem de politieke bekentenis tot het communistische kamp. Kolonel Bizri, overtuigd aanhanger van Moskou, is de gematigde gene raal Nizamoeddin opgevolgd als stafchef van het Syrische leger. President Koeatly is naar Egypte gevlogen, officieel voor het onder gaan van een medische behandeling, maar officieus (en geloofwaardiger) om steun te zoeken bij president Nasser. De ro! van Koeatly is nog niet helemaal duidelijk. Hij staat bekend als anti-westers, maar som migen zijn van oordeel dat hij niettemin het slachtoffer zou kunnen worden van de extreem-linkse staatsgreep, die zich in feite heeft vol trokken. Bij Schoorl is een personenauto van achteren door een bestelauto aange reden en in het water van het Noord- Hollandskanaal geraakt. Van de zes Inzittenden konden vier worden ge red. Een moeder en haar 8-Jarig dochtertje kwamen om het leven. De auto werd bestuurd door de 37-jarige heer S. Minnema uit Har- lingen. Met zijn 37-jarige echtgenote hun dochtertje Wietse en beide zoon tjes, de 12-jarige Menno en de 10- jarige Theo, benevens de 20-jarige zuster van mevrouw Minnema, mej. D. Vollema, keerden ze van hun va kantie uit Schoorl terug. Mej. Vollema was buiten de wagen te water geraakt. Zij kon vrijwel ter stond op het droge worden gebracht. Ook de vader en de beide jongens werden gered. OPNIEUW zal er binnenkort een Rus sische delegatie naar Oost-Berlijn gaan. Nu om met Grotewohl c.s. een handelsakkoord te sluiten. HET NOORSE vrachtschip „Hubro" van Haifa (Israël) op weg naar Japan heeft geen vergunning gekregen om door het Suez-kanaal te varen. Het is in Port Said opgehouden. GISTEREN is de dertigste bedevaart gehouden naar de graven aan de IJzer. Met de leuze „Vlaanderen her bouwt zijn toren" werd een optocht van steendragers en 14 met bakstenen geladen wagens uit de verschillende Vlaamse gewesten gehouden. OPNIEUW is zondag op het proefter- rein in Nevada een Amerikaans atoomwapen tot ontploffing gebracht. Het apparaat was aan de top van een hoge toren bevestigd. MGR. J. HOLTERMAN, apostolisch- vicaris op de Nederlandse Antillen die sedert 21 mei in Nederland heeft vertoefd, is zaterdagavond weer naar Curagao vertrokken. TE SINGAPORE is zondag een spe ciale kapel ingericht ter nagedachte nis van de honderden gevangenen (onder wie 119 Nederlanders) die in dertijd in Japanse gevangenschap zijn gestorven. EEN POLITIEMAN werd gedood en drie anderen gewond, toen zaterdag avond in een leegstaand huis in Ti- rone (Noord-Ierland) een bom ont plofte, die daar waarschijnlijk door leden van het „republikeinse leger" was neergelegd. HILBERT, de leeuwentemmer van circus Krone, klopte in Linz een van zijn tijgers liefkozend op de rug. De tijger klopte terug en Hilbert moest onmiddellijk naar de dokter om een hechten^6 v^eeswon<len *e laten ?£Sl,WJTTE heeft er in een aanocA6 gemeentebesturen op worü^K°ngeïl' biJ opdrachten voor te besterf"" de grootst mogelijke zorg architect aan de keuze van een Het was al lang bekend, dat er een ernstig meningsverschil bestond tus sen de chef var de Syrische geheime dienst Serraj en generaal Nazimoed- din met betrekking tot de houding, die de regeling ir Damascus tegenover Rusland moest aannemen. Kortelings bracht een Syrische delegatie een bezoek aan Moskou en het zal wel geen toeval zijn, dat de besprekingen daar samenvielen met de „ontmaske ring" van enkele hooggeplaatste Ame rikanen in Syrië, die bij de voorbe reiding van een staatsgreep zouden hebben geholpen. Serraj heeft nu voor lopig aan het langste eind getrokken en zich voor de uitvoering van zijn politieke plannen verzekerd van de medewerking van het leger. Naar aanleiding van de gebeurtenis sen in Syrië hebben Egyptische auto riteiten een scherp anti-Amerikaans geluid laten horen, dat de bedoelingen van Serraj en de zijnen in de kaart speelt. Koning Saoed van Saoedie-Ara- bië is met de gebeurtenissen te Da-j mascus minder ingenomen. Hij is geen vriend van het Westen, maar het com-? Hoesseini, de Syrische militaire at taché te Rome, die door zijn regering beschuldigd is van medeplichtigheid aan het „door de V.S. gesmede kom- plot", heeft zaterdag gezegd, dat hij naar zijn land zal terugkeren „met vast vertrouwen in de justitie". Hij ontkende nogmaals iets met het kom- plot te maken te hebben. Hoesseini vergeleek de kuiperijen van de linkse officieren met het „kom- plot der kapiteins" dat Nasser in Egypte aan de macht bracht. Met dit verschil echter, dat de Syrische offi cieren openlijk pro-Russisch zijn, ter wijl Egypte volgens Hoesseini nog neu traal is ten aanzien van de tegenstel ling Oost-West. In Aleppo zouden demonstraties zijn gehouden tegen het aftreden van Nazimoeddin en tegen de pro-com munistische politiek van de nieuwe legerleiding. Onder veel spanning en nog meer regen zijn zaterdag en zondag in Waregem de wereldkampioen schappen op de weg verreden. Bij de profs wist voor de tweede keer in successie (en voor de derde keer in zijn wieierloopbaan) de Belg Rik van Steenbergen beslag te leggen op de titel. Van de amateurs toon de zijn landgenoot Proost zich de sterkste. Meer dan 100.000 toeschouwers heb ben de verrichtingen van de ren ners gevolgd. Elders in dit blad vindt men het uitvoerige relaas van onze sportredacteur. 7w De televisie heeft pech gehad bij de reportage van de wereldkampioen schappen. Tengevolge van bliksem inslag vlak bij de reportagewagen werd het beeld herhaaldelijk onder broken en door een ernstige storing omstreeks kwart voor zes zondag middag moest de uitzending voor tijdig worden afgebroken. munisme ligt hem ook niet erg Een aantal hooggeplaatste officieren van het Syrische leger, die tegen de vervanging van Nizamoeddin gekant waren, zouden ontslag hebben ge kregen. (Van onze verslaggever) Een bedevaartgangster uit Ber gen op Zoom, die de nationale pelgrimage naar Lourdes mee maakte, zal haar reis naar dit genadeoord niet licht vergeten. De bedevaartgangster, die om voor de hand liggende redenen verzocht haar naam niet te publi ceren, zag in Lourdes, hoe een Belgische pelgrim,die grotendeels verlamd was, na de zegen met het Allerheiligste, de kracht in zijn ledematen terugkreeg. ,,Het gebeurde zaterdag 10 au gustus, 's middags om kwart over vijf", zei ze. „LaYigs de bogen- galerij bij het genadeoord trok de grote Sacramentsprocessie. Hon derden pelgrims, waarvan er ve len op brancards lagen, woonden de processie bij. Ik bevond mij in de tiende rij, dus tamelijk voor- aan. Het Allerheiligste, waarmee de zegen werd gegeven, ging voorbij. Plotseling zag ik en heel dui delijk hoe een Belgische pel grim. die al twaalf jaar aan het onderlichaam verlamd was, het dek, dat over zijn benen lag, met zijn knieën wegsloeg. De ver pleegsters. de de man omring den, duwden hem terug, maar weer richtte hij zich op, en weer sloeg hij het dek terug. Ik zag toen, hoe de verpleegsters de pel grim haastig wegreden. Bij de deur gekomen richtte hij zich voor de derde maal op; hij zong het Hosanna, heel erg luid. Het heeft diepe indruk op me ge maakt. Later hebben andere pelgrims de Belg zien lopen, als of hij nooit door een verlamming was getroffen. Twaalf jaar geleüen had de Belg de verlamming gekregen en wel na een ongeluk, dat hij met zijn motor had gehad. Negentien maal was hij al geopereerd. In september had een van zijn be nen geamputeerd moeten wor den..." Verwachting van he. k w J tot hedenavond: K.N.M.I. J Aanvankelijk wisselend h„ J met slechts enkele bew«»lkt voorkomende buien. Later6"^!1^ westen uit weer toenemende he 5 wolk.ng met in de namiddag®" op regen. Overwegend 5, 2 wind tussen noordwest se 1 Dezelfde temperaturen als S ren of iets hogere. S'ste- Verwachting van het Belekeh 5 weerkundig instituut: Zwakkl tot I matige wind uit west tot noord 3 west. Zwaarbewolkt met opklarin" I j Tpa!n32° uur.'43 UUr" M°rSen: j - De Westduitse minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Heinrich von Brentano, heeft verklaard, dat de Bondsrepubliek geen handelsverdrag met de Sovjet-Unie zal sluiten, in dien Moskou zijn huidige negatieve standpunt ten aanzien van de repa triëring van Duitsers blijft innemen." ,,Wij willen geen akkoord sluiten teil koste van onze ongelukkige land genoten," zei hij. Dr. Rolf Lahr, de leider van de Westduitse delegatie, welke in Mos kou onderhandelt, is zondag in Ham- 1 arg aangekomen. Hij is zaterdag voor de tweede maal sedert het be- gi van de onderhandelingen op 22 juli, teruggeroepen in verband met nieuwe moeilijkheden die naar aan leiding van de repatriëring zijn gere zen. Dr. Lahr verklaarde bij aankomst, In West-Duitsland begint men steeds meer te voelen voor een algemene herziening van de Europese wissel koersen, maar men is unaniem van mening, dat er geen herwaardering naar boven van de Mark alleen moet komen. De Westduitse minister van Eco nomische Zaken, prof. Ludwig Erhard heeft herhaalde malen voorgesteld 'n eind te maken aan de grote mate van starheid van de huidige wisselkoer sen. Hij wil elke valuta een grotere marge geven om haar verhouding tot andere valuta's te vinden. Zoals de zaken nu staan, zou zulk een maat regel waarschijnlijk de waarde van de Mark verhogen ten opzichte van het Pond Sterling. De Duitsers hopen echter, dat de verhouding tot de Ame rikaanse dollar ongewijzigd zou blij ven. Dit is belangrijk voor de Bonds republiek, aangezien zij een nadelig saldo heeft bij haar handel met het dollargebied. De Westduitse industrie is tegen een herwaardering van de Mark naar boven, omdat de concurrentie met het buitenland moeilijker zou worden (Wij 1 verwijzen ook naar een beschouwing van onze beursmedewerker elders in dit blad). dat het klimaat der besprekingen in Moskou „stormachtig" is. Hij zei, dat hij met dr. von Brentano overleg zal plegen en ..binnenkort" naar Moskou zal terugkeren. Transportvliegtuigen van de R.A.F. zijn zondag begonnen met de evacu atie van de circa 350 Britse militai ren, die de sultan van Oman en Muskate hebben geholpen tegen de opstandige imam van Oman. De militairen worden naar Cyprus en Bahrein gebracht. Men verwacht, dat de operatie vandaag voltooid zal zijn. In Belgrado meent men te weten, dat premier Boelganin van de Sovjet- Unie een berisping heeft gekregen voor de rol, die hij in het geschil tussen Kroestjev en de afgezette Rus sische leiders heeft afgespeeld. Bij de ze berisping zou het overigens blijven omdat Kroestjev er weinig voor voelt de communistische wereld voor een tweede maal in beroering te bren gen. Het is in elk geval veelbetekenend dat Boelganin de laatste weken geen enkele officiële daad heeft verricht. Vice-premier Koezmin ondertekende bijvoorbeeld het communiqué, dat na de besprekingen met de Syrische delegatie werd uitgegeven, hoewel Boelganin aan het overleg had deel genomen. Op een receptie, die zater dag de Indonesische ambassade in Moskou hield, was Boelganin de voor naamste gast. Hij deed erg opgewekt en sprak een kwartier lang met de Amerikaanse ambassadeur in de SoV' jet-Unie, Thompson. Rik van Steenbergen heeft gisteren in Wareghem voor de derde maal het wereldkampioenschap op de weg voor profs op zijn naam ge bracht. Deze foto werd gemaakt tijdens de cérémonie protocolaire. V.l.n.r.: André Darrigade, Rik van Steenbergen, Louison Bobet, Fer- nand Paul, koerscommissaris van de Belgische Wielrenunieprins Alexander van België en koning Boudewijn van België. Zondagmorgen om half 6 is het eer ste contingent van de Kajotters, die deelnemen aan de Rome-bedevaart van de KAJ, uit Den Bosch vertrok ken. Het betrof hier enkele honder den jongens en meisjes uit het ooste lijke deel van Brabant. De grote meerderheid van de onge veer 3000 Kajotters en Kajotsters zal woensdag vertrekken. De president van Tunesië, Habih Boerguiba, heeft er in een zondag te New York uitgezonden en tevoren op genomen teevisieverklaring by Frank rijk op aangedrongen officieel hekend te maken dat het voornemens is Al- gerië zelfbestuur te verlenen. ,,Er bestaat geen twijfel aan, dat Algerië onafhankelijk zal worden" al dus Boerguiba, ,,ik ben er zeker van dat, indien de Franse autoriteiten 'n dergelijke verklaring zouden afleggen, de Algerijnse nationalisten zouden in stemmen met onderhandelingen over de fasen, waarin de onafhankelijk heid zou moeten worden verwezen lijkt". Boerguiba beschreef de aanwezig- In de nacht van dinsdag op woens dag, vorige week, is een inbraak ge pleegd in een woning van de heer P. de Vries aan de Glaslaan te Eindho ven. Daarbij is een bedrag van on geveer f 270.000,. aan vakantiezegels van het Sociaal Fonds Bouwnijver heid ontvreemd, van welk fonds de heer de Vries correspondent is. De zegels waren bestemd om aan werkgevers te worden verkocht, die ze op hun beurt weer uitgeven aan bouwvakarbeiders bij de loonuitbeta ling. De heer de Vries vertoefde met vakantie in Italië. Buren bemerkten woensdagmorgen dat de tuindeuren van zijn woning open stonden. Zij waarschuwden de politie, die consta teerde, dat er inderdaad een inbraak was gepleegd. Eerst na telefonisch contact met de bewoner in zijn va kantieverblijf kon nagegaan worden, wat er gestolen was. De vakantiebonnen hebben geen se rienummer en kunnen dus niet ver vallen verklaard worden. Wanneer de dieven echter geen argwaan willen wekken kunnen zij de bonnen slechts bij zeer kleine hoeveelheden tegelijk bij het SFB verzilveren. Het vermoe den bestaat dat zij zullen trachten „Martha Stern-Dodd (dochter van een voormalige Amerikaanse ambassadeur in Duitsland), is een Sovjetrussische spionne". Dit heeft de voorzitter van de commissie van het Huis van Afgevaardigden tot bestrijding van tegen de V.S. ge richte bedrijvigheid, Francis Wal ter, zaterdag verklaard. Walter verklaarde dat dit „on weerlegbaar is gebleken" uit ver klaringen van beëdigde getuigen. Boris Morros, de man van de Ame rikaanse tegenspionage, die de Sov jetrussische autoriteiten twaalf jaar in de waan heeft gehouden dat hij voor hen werkte, had Alfred Stern en zijn vrouw Martha Sovjetrussische spion nen genoemd. Morros had dezer dagen medege deeld dat hij eens bijna door een „vooraanstaande vrouw" voor zijn Russische meerderen was ontmaskerd. De congrescommissie heeft thans medegedeeld dat Martha Stern-Dodd deze vrouw was. Martha Stern is kortgeleden met haar echtgenoot naar Mexico ge vlucht, toen het echtpaar door de Amerikaanse autoriteiten werd ge zocht i.v.m. het onderzoek naar de door Jack Soble c.s. te New-York be dreven spionage. Men meent, dat Al fred en Martha Stern zich „achter het IJzeren Gordijn" in veiligheid hebben gesteld. Walter deelde verder mee, dat Mor- tos had verklaard van Russische auto riteiten vernomen te hebben, dat de Sovjet-Unie er in de Verenigde Sta ten 55 spionagecentra op na hield, wier bedrijvigheid werd verricht on der de dkemantel van de „bedrijven" waarvoor zij doorgingen. Men had hem gevraagd een 56ste centrum te openen onder de dek mantel van een firma voor de verkoop van televisietoestellen. De Russen hadden Morros verder verzocht een „cel" tot stand te bren gen in het kantoor te New-York van kardinaal Spellman,door middel waar van rapporten over doen en laten van de kerkvorst moesten worden uitge bracht. Compromitterende gegevens Hij kreeg ook tot taak gegevens over Amerikaanse autoriteiten te verzame len, waardoor deze in een ongunstig daglicht moesten worden gesteld. De Russen wilden onder meer de be schikking krijgen over compromitte rende gegevens aangaande president Eisenhower en generaal Lucius Clay destijds de Amerikaanse militaire gouverneur in Duitsland. Morros deelde de commissie verder mee, dat een secretaris van de Ame rikaanse ambassade in Praag en een lid van de Amerikaanse geheime dienst in Duitsland voor de Russen spioneerden. De commissie noemde de namen van deze Amerikanen niet. De vader van Martha Stern-Dodd, de voormalige professor in de ge schiedenis William Edward Dodd, is van 1933 tot 1937 Amerikaans ambas sadeur in Duitsland geweest. Hij over leed in 1940. Zijn weduwe schreef een boek, ge titeld „Waargenomen uit een ambas- saderaam" (From an Embassy Win dow), dat in 1947 verscheen. Zij be stemde een deel van de opbrengst voor slachtoffer» der Nazi's. de buit in gedeelten te verkopen aan minder bona-fide werkgevers. Het Sociaal Fonds Bouwnijverheid heeft inmiddels een beloning uitge loofd voor inlichtingen die tot de ar restatie van de daders leiden. Gisteren is kort na de middag op het kruispunt tussen Zuidzande en Cadzand mevrouw J. de Poorter- Oudenbroek wonende te Sasput door een tragisch auto-ongeval om het leven gekomen. Mevrouw de Poorter ging per fiets naar haar schoonzus ter te Sluis. Op haar bagagedrager reed een van haar dochterjes mee. Zij werd door de luxe-auto van land bouwer de R. uit Retranchement ge grepen en tegen het wegdek geslin gerd. In zorgwekkende toestand werd zij naar het St.-Antonius-ziekenhuis te Oostburg vervoerd waar zij kort na aankomst is overleden. Het doch tertje liep een beenbreuk op. Me vrouw de Poorter was 37 jaar oud en moeder van 7 kinderen waarvan de oudste in september pas 11 jaar zal worden. De verslagenheid in het ge hucht Sasput is groot. Volgens een verklaring van de chauffeur van de auto is het slacht offer onzeker gaan fietsen, waardoor een aanrijding niet meer te vermij den was. Een 35-jarige vrouw in Den Haag heef' bij een ruzie haar benedenbuur man zo hard met de platte kant van een b(jl op het hoofd geslagen, dat het slachtoffer met een schedelbescha diging in het ziekenhuis moest wor den opgenomen. De gezinnen in kwestie leefden al enige tijd in onmin. Tengevolge van een kwestie over een lekke dakgoot kwam het nu tot een uitbarsting. De buurman van mevrouw S., een groen tehandelaar, maakte zich zo kwaad, dat hij dreigde haar te zullen ver moorden, Hij kwam de trap op en op het moment dat hij de vrouw wilde vastgrijpen, sloeg deze toe. De man waggelde de trap af en zakte in el kaar. Hij is niet levensgevaarlijk ge wond, maar de politie heeft hem nog niet kunnen verhoren. heid van Franse troepen in Tunesië als „niet uitgenodigd, in verlegen heid brengend en een gevaar voor de openbare orde". In antwoord op een vraag over het smokkelen van wapens uit Tunesië naar de Algerijnse nationalisten zei Boerguiba: „Het is moeilijk, dit te voorkomen. Doch ik zal het, zoals ik al eerder heb gezegd, niet pogen te verhinderen". De Tunesische president, die tevens regeringsleider is, verklaarde verder dat hij de totstandkoming van een Noordafrikaanse statenbond voorzag, waarvan Tunesië, Marokko, Algerië en Liberia deel zouden uitmaken. Bij de ingang van het douane kantoor op de luchthaven bij Johannesburg vond een dou aneambtenaar eer overjas en 'n aktentas. Bij het doorzoeken daarvan trof men in een van de zakken van de jas een dia mant van 53 karaat aan, ter waarde van vele tienduizenden guldens. In de tas bevonden zich bankbiljetten die na tel ling 'n klein fortuin vertegen woordigden, nl. ruim 100.000 Van de eigenaar ontbreekt elk spoor.... President Soekarno, de Indonesi sche ministers en 'n aantal ande re autoriteiten gaan vandaag de vuile marktterreinen in Djakarta aanvegen. Dit om te demonstre ren, dat de „Hieuw Leven"-bewe- ging de inzet van iedere Indone sische staatsburger vraagt. De rede, waarmee Soekarno zater dag de campagne heeft ingezet en waarmee hij tevens de twaalfde ver. jaardag van Indonesië's onafhanke lijkheid herdacht, was één grote klacht. „Waarom", aldus Soekarno „is onze arbeidsefficiency niet ho ger dan vijftig procent, waarom hebben we ons besef van eenheid verloren, waarom zijn er zoveel po litieke avonturiers en waarom zijn onze spoorwegen zo smerig? Waar. om, tenslotte, zijn we nog altijd een volk van inlanders?" Dit jaar is het jaar van de beslis sing, aldus de president, die vanaf de trappen van het Merdeka-paleis de menigte toesprak. „Zullen wij ten onder gaan. of zullen we blij. ven voortbestaan?" Hij zei, dat tientallen miljoenen in woners van Indonesië nog altijd geen behoorlijke levensstandaard hebben kunnen bereiken en dat een vijfde deel van het grondgebied van de republiek nog steeds „onder Ne derlandse koloniale overheersing staat. (Dit was de enige opmerking die hij over Nieuw-Guinea maakte). Soekarno kritiseerde de nationale economie, de cultuur („waanzin van rock and roll") en „de overblijfse len van de R.T.C.-overeenkomsten die zo spoedig mogelijk uit de weg moeten worden geruimd". Hij prees de Indonesische produktie aan en zei, dat de bevolking haar belang stelling voor importgoederen moet verminderen. „Er is geen schijntje van onze nationale waardigheid overgebleven", klaagde hij. Zijn rede hield tevens een aanbeve ling in voor de „geleide democra tie" en de Nationale Raad, die daaraan gestalte moet geven. Zaterdagavond herhaalde Soekarno in het Ikada-stadion plechtig de eed van trouw aan de Indonesische on afhankelijkheidsproclamatie.

de Stem | 1957 | | pagina 1