ZONDER WIEROOK- PAPIER VOOR UW PEN ONZE PUZZEL ZWITSAPLAST Het schandaal der schietingen PasHaJ pcjS-tcm V Dieren zijn bang voor straaljagers SSsra ÖS® wc ss DERDE BLAD ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1937 DIT GELAAT W A de betere pleister Doodvonnissen in Hongarije KWAADAARDIGE ZIEKTE Zwarte ooievaar in Groningen Er zou straf op moeten staan Mkken Bruine s Dui OPLOSSING (Advertentie) tn ff n m m iw m ni ar Wij zijn geen ware christenen wanneer wij niet met al onze krachten en daar, waar God ons geplaatst heeft, strijden tegen de verwording van deze wereld. Dan hebben wij Gog niet lief. Want Hij heeft, door de woorden van de H. Johannes, gezegd„wie immers zijn broeders, die hij gezien heeft, niet bemint, kan God niet beminnen, die hij niet gezien heeft" (I Joann. IV, 20) en „Kinderkens, laat ons niet liefhebben met ivoord en tong, maar met daad en in waarheid. (I Joann. III, 18). Maar met het wassen en poederen van een gelaat kan het christelijk geweten zich niet gerust stellen, het gaat erom de sociale en morele wantoestanden op te sporen en te bestrijden, die in dit gelaat hun stempel hebben gedrukt. De armen zullen ons oordelen. DIT gelaat, Heer, heeft mij de hele avond vervolgd, Het is een levend verwijt, Een langgerekte kreet, die mijn rust verstoort Het is een nog jong gelaat, Heer, en toch heb ben de zonden van de mensen er zich hardnekkig aan vastgeklemd; Zonder verweer was het aan hun slagen bloot gesteld. AN alle kanten zijn zij gekomen; DE ellende is gekomen, Het barakkenkamp, Het ingedeukte bed, De verpeste lucht, De tabaksrook, De alcohol, De honger, Het hospitaal, Het sanatorium. DE uitputtende arbeid, De mensonterende arbeid De werkeloosheid, De krisis, De oorlog. DE betoverende dansavonde; De vunzige liedjes, De prikkelende films, De smachtende muziek, De vuile, leugenachtige kussen DE strijd om het bestaan, De opstand, De relletjes, Het gejoel, De slagen, De haat, Van alle kanten zijn zij gekomen; Die afgrijselijke gedaanten van menselijke zelfzucht met hun duizenden monster achtige gezichten, hun grove vuile vingers, hun gebarsten nagels, hun stinkende adem. yiJ zijn komen aansnellen uit alle uithoe- ken van de Wereld, uit alle uithoeken van dè Tijd, van overal en bij elke gelegenheid, En langzaam, de één na de ander, Of plotseling allen tegelijk, hebben zij als rauwe vlegels, geslagen, geranseld, gestriemd, bewerkt, geboetseerd, ingegrift, gehamerd, gebeiteld, gehouwen. En hier is dan dit gelaat, dit arme gelaat; Achttien jaren hebben zij verbruikt om het mij te kunnen tonen, Honderden eeuwen hebben zij nodig gehad om het voort te brengen. E c c e H o m o zie de mens. ^IE dan dit arm, menselijk gelaat als een opengeslagen boek, Het boek van de ellende en zonde der mensen Het boek van de zelfzucht, van de trots, van de lafheid; Het boek van de begeerten, van de zinnelijkheden, van de begoochelingen, van de verdachtmakingen. Hier is het dan als een droevige klacht, als een opstandige schreeuw, maar ook als een hartverscheurende noodkreet, Want heel diep in dit belachelijk-grijnzende gelaat, Schemert midden in deze troebele ogen, Als twee ineen gewrongen handen van een drenkeling boven het duistere water van een binnenhaven, Een glans, Een vonk, Een tragische smeekbede, Een oneindig verlangen van een ziel hunke rend naar een leven boven het slijk waarin zij verzonken is. HEER, dit gelaat vervolgt mij, het maakt mij bang, het veroordeelt mij; Want samen met de anderen heb ik het ge maakt of heb ik het laten maken! En ik heb gedacht, Heer, dat deze jongen mijn broeder was en ook de Uwe. JAT hebben wij gedaan met een lid van Uw familie! IK vrees Uw oordeel, Heer, Het schijnt mij alsof Gij aan het einde der tijden het menselijk gelaat van al mijn broeders langs mij heen zult laten trekken en in het bijzonder van die genen onder hen, die uit mijn stad, mijn wijk, mijn werkplaats afkomstig waren. In Uw onverbiddelijk Licht zal ik van hun gelaat aflezen, de rimpel, die ik gegroefd heb, de mond, die ik verwrongen heb, de grijns, die ik erop deed verstarren, de blik, die ik erin deed verduisteren, en die ik erin uitdoofde. LLEN zullen zij komen, zich onverbidde lijk aan mij vertonend als wrekende wasfiguren van ellende en zonde; 'IJ zullen komen, zij die ik gekend heb en 1 z'ij die ik niet gekend heb, mijn tijd genoten en de anderen, alle anderen, die hen opvolgden in de werkplaats der Wereld. "C'N als versteend zal ik blijven staan, met stomheid geslagen. Dan, Heer, zult Gij mij zeggen: IK WAS HET...." Vergiffenis, heer, voor dit gelaat dat mij veroordeeld heeft, Dank U, Heer, voor dit gelaat dat mij heeft doen ontwaken. (Uitg. Lannoo, Tielt - Den Haag) Het aantal geboorten in het dieren park te Rhenen is de laatste jaren teleurstellend en het aantal jonge dieren dat slechts een kort leven be schoren is, is groter dan vroeger. Men neemt aan dat er verband ge zocht moet worden tussen dit ver schijnsel en het steeds groeiende aan tal straaljagers, dat regelmatig over het park giert. Vast staat in elk ge val dat vele diersoorten uitermate zenuwachtig op het geluid der vlieg tuigen reageren. De twee reuze-kan- geroes rennen met enorme sprongen het nachthok in zodra zij een straal jager horen en ook de zebra's rea geren bijzonder schichtig. In de afgelopen maanden heeft een pinguin volkomen onverwacht het nest verlaten, waarop zij zat te broe den. Bij de panters en de zeeleeuwen blijft het jonge leven weg, waarop men meende te kunnen rekenen. Op het wolventerras werden slechts twee welpen geboren en zelfs de vogels ver tonen een veel kleinere gezinsuitbrei ding dan normaal. (Advertentie) roduct ^Zwjtsal_R Het hooggerechtshof in Boedapest heeft Zsigmond Sipos en Jozsef Er- desz, die ervan beschuldigd worden in november een Hongaarse politie commissaris vermoord te hebben, ter dood veroordeeld. Het vonnis is on middellijk voltrokken. Het Hongaarse weekblad Magya- rorszag heeft gedeelten gepubliceerd uit het rapport van de Verenigde Na ties over Hongarije en de lezers ver zocht er commentaar op te leveren. De redactie heeft de lezers gevraagd in brieven, die niet getekend behoe ven te zijn, vragen te beantwoorden als: Wat hebt u gezien? Zijn er gevallen van plundering ge weest Is het waar, dat slechts enkele misdadigers vrijheidsstrijders wer den? Wat gebeurde er in de industrie wijken, de Rakoczilaan en de Uollei- laan? Hoe hebben de Russische soldaten zich gedragen Kent u mensen die naar Siberië of elders gedeporteerd zijn LEVE HET SPAREN Nu door de inflatiepolitiek van P.v.d.A. en K.V.P. niemand de S'taat der Neder landen en deszeifs munt nog vertrouwt en iedereen zijn inkomen zo gauw mo gelijk omzet in consumptie, plezier of goederen, want morgen is alles weer duurder, nu gaat men bepaalde groepen een premie op het sparen geven. De rest der belastingbetalers zal er wel voor bloeden. En terwijl het kalf reeds half verdronken ls, wil men het redden, door nog meer water in de kuil te werpen. Als deze tweederangs regering, voort gekomen uit en bestaande bij de gratie van een politieke koehandel, nog een greintje veranwoordelijkheidsgevoel be zat, voor het welzijn van het hoog ge roemde vaderland, dan zou ze, in het dringende belang van het vaderland, nog heden aftreden, om aan eerlijke Neder landers, met de nodige capaciteiten en die het landsbelang boven het belang van een politieke kliek durven te stel len, gelegenheid te geven het land te redden zo lang het nog tijd is, en het is de hoogste tijd. BREDA. H. B. PLAATSELIJK T.R.C.CONCOVRS Heren bestuurders van ,,De Reisduif' te St. Willebrord, met genoegen heb ik de reclamebiljetten gezien in de cafés te Willebrord en Sprundel aangaande het plaatselijke tbc-concours. Maar als u weer eens zoiets begint, zou het dan met een klein beetje goede wil en zelf opoffering niet mogelijk zijn, alle lief hebbers in de gelegenheid te stellen mee te dingen naar de graties ereprijzen, die door de bevolking geschonken zijn? Het moet toch niet mogelijk zijn, dat een hele vereniging uitgesloten wordt. Het gaat om het belang van de tbc- patiënten. Als de besturen van de plaat selijke verenigingen de zaak eens geza menlijk hadden bekeken, zou het saldo dan niet belangrijk hoger geweest zijn dan nu het geval was? Het belang van de patiënten en niet het belang van de vereniging had hier in het geding mogen zijn. Ik heb al ver schillende mensen horen zeggen, dat ze volgend jaar geen prijs zullen geven, als het weer zo gaat. HOEVEN, Duivenmelker Oude Br. Postbaan 2. A. VERMEER EN In Australië heeft zich, gelijk met de Aziatische griep, een nieuw soort infectieziekte voorgedaan, die reeds zes mensen het leven heeft gekost. Men vermoedt dat de ziekte, die bin nen 24 uur dodelijk kan zijn en die vooral voor mensen beneden de 25 jaar gevaarlijk is, op de een of ande re manier verband houdt met de Azia tische griep. De infectie gaat gepaard met snel oplopende koorts, storing van de bloedsomloop en soms ook van de ademhaling. KASPORGO Nu het feest van ..Kasporgo" Goes weer voorbij is en de buitenlandse gasten zijn vertrokken, lijkt het misschien wel vreemd eerst nu uit het publiek op deze wijze van zich te laten horen. Echter, de voorstelling van donderdag avond 8 augustus jl. op de Grote Markt te Goes heeft wel zo duidelijk aange toond dat het doel van dit festijn, het ideaal van .Kasporgo", was verwezen lijkt, dat het mij van het hart moet dat de vriendschap, voortgesproten uit sport, spel en dans door jonge mensen van verschillende nationaliteit en landaard Aan de kust bij Hornhuizen in Gro ningen is een zeldzame vondst ge daan. Daar werd een totaal verzwakte zwarte ooievaar aangetroffen. Het dier is overgebracht naar het dieren park te Bmmén. Zwarte ooievaars komen eigenlijk alleen maar voor in Oost-Duitsland en Denemarken. Aangenomen wordt dat deze zeer zeldzame gast ver dwaald is. Indertijd heeft prinses Grace van gaan en tot de duivensehietingen ver- Monte Cario bij haar heer en gebie der geïntervenieerd om de zogezegde duivensehietingen in het prinsdom te doen afschaffen. Zij verwierf zich daarmee de sympathie van alle die renbeschermingen ter wereld en van een half miljoen duivensjarels in W.- Europa. Uw „Goeien Blauwen'' of ..Dikken Bruinen" moet er maar tus sen zitten. Tussen de klad gladiatoren die in de renbaan wordt losgelaten en genade loos door de hagel uit honderd ge weren neergeknald. Het zijn overwe gend heren met snorren en bolhoed "ie deze vorm van jachtsport bedrijven. Bier drinken ze niet, wel Champagne en wat er nog meer op „f' m™u staat zijn oesters en ka- 7= a' spelen op de roulette. Als „L.aï centen die ze aan deze dingen eidoen niet gestolen hebben, gun ik Jan k?r'e- Maar dat schieten rfmnfrwS l'ostduiven, die van u? z'-'n achtergebleven, noem ik een internationaal schandaal. hier op moest staan, g mmder mogen zijn dan zes a a Cayenne. Alleen door het ze afleren'^ pepercn' kimnen z<= het ™Unkt U' ter,wiil de Franse staand berichftaPen hgt* Van onder" h)8 v^n ^u^venschietingen ai^waaneer men weet dat deze Bel- gische duiven op de vogelmarkten worden aangekocht, vergezeld van de (al of met gefrauduleerde) eigen domsbewijzen, tegen de prijs van twintig frank het stuk, moet men aan" slmfnna at er de laatste tijd eirca 32.000 duiven over de grenslage- oordeeld. Men vraagt zich met kolei- re af vanwaar dat de stomme dieren allemaal blijven komen. Niet alleen in Frankrijk zijn de duivensehietingen aan de orde van de dag, maar volgens dat 't schijnt beginnen ze er in België ook al mee en doen de inrichters goede zaken. ANGOULEME Ter gelegenheid van het wereld kampioenschap wielrennen op de weg toekomende zaterdag en zondag te Wa regem betwist, wordt door de dui- venmaatschappij ,,De Eendracht" al daar een geweldig concours gegeven met de jonge duiven op Angouleme. Aangeboden aan alle eerlijke liefheb bers, in regel met de B.D.B. omtrek Oost- en West-Vlaanderen en de pro vincie Henegouwen. (Bijna) een mil joen frank gewaarborgd en als van Steenbergen wint, zal het een klap geven. Onnoemelijk veel zatte men sen. DERBY ORLEANS Daar is gewoon niet aan te klui ven. Inkorven donderdag 22 augus tus a.s. in alle duivenlokalen van Ne derland. Meer dan driehonderddui zend gulden aan prijzen. Gratis der- byprijzen een ton Er zijn 99.000 rin gen uitgegeven en verwacht worden zestigduizend duiven. De grootste at tractie is de speciale lustrumprijs, waarvoor zich op de derby-Orleans honderd duiven kwalificeren. Drie weken later komen deze kleppers in de finale op Bruly, waarop te winnen zijn tien prijzen van duizend gulden, tien van vijfhonderd en de rest van tweehonderdvijftig, 't Kan best ge beuren dat ook de vijfenzeventig dui ven die er in de finale los onder door zitten, nog ieder tweehonderdvijftig gulden winnen. Hebt u dat ooit op een viool horen spelen? Honderd dui ven mee, honderd prijzen! Zoiets kan alleen de beroemde organisator Piet van Geloven, een der grootste kam pioenen die de wereld ooit gekend heeft, knappere kop bestaat er in heel de duivensport niet. Ik vroeg hem hoe lang hij de men sen nog diensten bleef bewijzen met zijn schitterende ideeën, waardoor iedereen die het benul heeft geld verdienen kan. Tot ik van Drees trek - zei Piet. ONTSMETTING WAGONS De Duitse chemische Industrie heeft een nieuw antisepticum ontwikkeld met totale vernietigingskracht tegen het virus van de pseudo-vogelpest, de infectieuze bronchitis en de orni- those. President Erich Heinemann stuurt een delegatie van de Duitse Duivenliefhebbersbond naar Roosen daal ter demonstratie met elektrische verstuivers. Deze staat onder leiding van de dierenarts dr. Hauser uit Keu- Ruyter, hou je taai Bestevaer enz. Fiets gewonnen door Duforné-Waas, de een op het zadel en de ander op het pinnetje, serit van honderd door Ant. Joosen. Waarmee onze gelukwen sen. Ulvenhout Noyon: 1 Fr. Heyblom, 2 Kees Bastiaansen, 3 en 11 Sooi van Gils, 4 Jan Antonissen en 5 J.A. Mar tens enz. Chaam op Noyon 334 duiven: 1 Jac. van Alphen, 2 H. de Bruyn, 3. H. Scharlaekens, 4 Jan Ansems, 5 H. Cornelissen, 6 P.J. Koks, 7 Adr. Geerts, 8 en 9 Pietje Verheijen en 10 H. Geerts. In de katten-goorrie oude duiven bolde de rappe Piet Koks als eerste over de eindmeet. K.P.V. te Kaatsheuvel 834 duiven: 1 M. Brockx, 2 A. Duquesnoy, 3 F. van Woensel, 4 A. de Bie, 5 L. Mos selveld, 6 H. van Heivoort, 7 L. van Geel, 8 Fr. van den Assem, 9 J. van Dongen enz. Met diep respect heb ik de prestaties gevolgd van de heer J. van Riel: le St. Vincent kring Dongen Waspik - Capelle - Waalwijk - Kaatsheuvel, 2e van heel het zuiden en 5e van heel len en de bacterioloog dr. Holz te Stuttgart. Er zal op vrijdag 23 augus tus een conferentie worden gehouden waarop ook belangstellenden uit de wereld van de hoenderparken, de ex port van pluimvee enz. aanwezig zullen zijn. Wat die duivensport al niet teweegbrengt. UITSLAGEN Bredase Bond, Noyon (gruwelijke staartwind) 3211 duiven: 1 Joh. Lui ken, achterkleinzoon in rechte lijn van de beroemde dichter, 2. H. Berks, 3 L. van der Westen. 4. H. Dijkers, 5 A. Broekaart, 6 Chr. Beenhakkers, 7 H. van der Kruyssen, 8 C. Mat- thijssen, 9 Jac. Kouwenberg, 10 W. van Tilburg, 11. Ant. Joosen, 12 Du forné-Waas, 13 C. Machielsen, 14 Peet van der Horst, 15 P. Klijs, 16 C. Joo sen en zonen, 17 C. Jaspers, 18 Jan Tijs, 19 A. Boslhouwers, 20 M.A. de Nederland. Ook op Dax weer present, won eerste onderling, enz. enz. Een foto van die mannen en ze komen in de krant! Luchtklievers te Hoogerheide: 1 A. Prop, 2 J. de Heer, 3 J. Overbeeke, 4 J. Verbraak, 5 en 10 J. Pais, 6 8 en 9 de grote kampioen Jules Theuns momenteel wel de grootste kampioen van heel Nederland, 7 Fr. Hendriks. Idem Dourdan: 1 3 en 7 A. Mattheeu- wissen, 2 Piet van Tilburg (Bastin nen?), 4 Frans Hendriks. 5 J. Schouw, 6 C. Snoeyers, 8 Slaf Scheer- maeckers, 9 J. Goossen, 10 L. Stok. Kampioenschap halve fond J. Pais, opvolgers A. Mattheeuwissen en J. Goossen. En dan ik nu met mijn presentie In Bergen op Boom. Het gaat om de Pater de Jaegervlucht. Heden zater dag 17 augustus prijsuitreiking in het lokaal van „De Reisduif" vanouds bij Jan Verpalen in de Wouwsestraat, hoe maakt u het tegenwoordig Jan? 1 Th. Paulus, 2 J. van de Watering, 3 A. Muskens, 4 A. Schouten, 5 A. van Loon, 6 A. Verbiest, 7 A.J. Levolger, 8. J. Stuyts, 9 A. Nuyten, 10 P. de Mooy, 11 A. Bom, 12 A. Visser, 13 J. Hoppenbrouwers, 14 M. Govers, 15 Gebr. Piessens, 16 M. Loose, 17 C. Verhezen, 18 N. Stelwagen, 19 J. van Kaam en 20 L. van der Veeren enz. Paterke Leo dankt allen uit de grond van zijn hart, in het bijzonder concours-secretaris J. Verpalen en de heer Piet Bruys, onweerstaanbaar in het verzamelen van ereprijzen. Mooi gedaan Piet. V.B.P. Noyon met 1006 duiven: 1 A. Nuyten, 2 A. de Kok, 3 J.C. Hop penbrouwers, 4 A. Visser, 5 L. Van der Veeren, 6 Gebr. Becht, 7 Ant. van Oers, 8 P. van der Zande, 9. Adr. Geers, 10 Jac. Geers, 11 C. van Ber gen, 12 J. van de Wouw, 13 A. de Waal, 14 H. Jaspers, 15 Adr. Geers, enz. A. Nuyten is met de meeste centen weg. Deze maatschappij heeft ook Quie- vrain gevlogen op 15 augustus en de uitslag is als volgt: 1 R. Free, 2 Gebr. Bennaars, 3 J. van de Wijngaard, 4 W. Schot, 5 G.D. Henning, 6 W. Schot 7 Goossen-Sebregts. 8 J. Nuyts, 9 Fr. Geers en 10 M. Vriens. Tot slot de uitslag van Noyon in ,,De Vliegsport" te Steenbergen: 1 C. van Bergen, 2. Johannes Quintus, wat een mooie namen in Steenbergen: Quintus, Brocatus, Hoendervangers, Baartmans, Zandboer enz. enz. 3 P. van Overveld, 4 7 8 enz. de autowin ner 19566 Theo Kemperman, 5 A. Schouteren, 6 P. Zandboer, 9 C. Rommers, 10 C. Rombouts enz. Allemaal een góeie prijs op Orleans. DIKKEN BRUINE vertoond, menigeen uit het publiek langs de lijn heeft aangegrepen. Het is dan ook uit zeer grote dank baarheid jegens onze buitenlandse gas ten dat ik dit neerschrijf. Dank, hartelijk dank, buitenlandse vrienden voor al uw schoonheid en kunst die u ons bracht. Vrienden, zo mag ik u noemen, daar ik er van overtuigd ben dat u niet alleen vrienden van „Kasporgo" maar ook vrienden van Goes bent geworden. We hebben u slechts node laten gaan, doch ons afscheid houdt een verlangen naar weerzien in. Hier past geen kritiek, doch slechts grote waardering voor het gedane werk. We willen niet onbescheiden zijn, doch onze dank gaat vergezeld van de con clusie: „Zo iets smaakt naar meer," GOES. EEN UIT 'T PUBLIEK PIJNLIJKE GESCHIEDENIS Dat is het tandartsen- en ziekenfonds conflict geworden. We kunnen in het midden laten wie er de meeste schuld aan heeft dat het blijft duren, maar één ding staat weer vast, de kleine man be taalt het gelag. Die mag een premie op brengen en voor een eventuele behan deling een flink bedrag neertellen. Wan neer we het opschrift lezen van een sa- neringskaart, dan luidt deze „Neder landse Maatschappij tot bevordering der Tandheelkunde". En inderdaad, velen uit onze arbeidersgezinnen zijn er toe over gegaan zo'n kaart te nemen. Maar wan neer niet gauw het bestaande conflict wordt bijgelegd, dan zullen vele kaarten verlopen doordat men het gewoonweg niet kan opbrengen. Dit zou ons weer een eind terug brengen op de weg van de volksgezondheid. Het wordt hoog tijd dat de minister van Volksgezondheid krachtiger gaat ingrijpen, anders wordt het voor velen nog pijnlijker. DONGEN. C. J. KROL W EG HIER (II) De tijden zijn wel erg veranderd. Als men vroeger zich ergens bevond, en niet voldoende gekleed was, kon het gebeu ren, dat plotseling een agent opdook met het bevel ,,weg hier, en kleed je eerst behoorlijk". Hetzelfde gebeurt nu in het prachtig ingerichte bosbad Hoeven, al leen omgekeerd. Als je daar nu op een zonnige dag komt met je kinderen die van het water willen profiteren, en je vleit je even op het heerlijke gras, komt er ook een agent naar je toe die zegt ,,weg hier; hier mogen alleen mensen liggen die op enkele delen na bloot zijn.'' Wat een opvatting. Het gevolg is, dat je achter een ijzeren gordijn wordt ge dreven. Ge-kleden en bijna naakten apart. Geeft een gekleed mens dan zo veel aanstoot? Het mooie van het geval is nog wel, dat degene die je komt waarschuwen, zelf ook behoorlijk gekleed is. Moge hier spoedig verandering in ko men. In ieder geval hebben wij nu ook maar enkele vierkante decimeters ge kleurde lappen gekocht, om ook bij de gecultiveerden te kunnen behoren. R'DAAL. J. A. M. v. ERVEN IIET IS MAAR EEN HOND (VII) Betreffende de door u opgenomen stukjes ,,Het is maar een hond", zou ik graag iets hierover willen zeggen. Tk zelf heb kort geleden ook een hondje doodgereden en ben toen ook doorgereden, zonder even te stoppen. Toch vond ik het op dat moment erg be roerd, want ik heb eerbied voor alles wat leeft en ik ben dan ook niet door gereden omdat het slechts een klein hondje was. Waarom ik dan niet stopte? Op de eerste plaats, omdat ik geen bloed kan zien en dan nog maar beroerd ervan zou worden. En op de tweede plaats, omdat ik alleen maar nog meer narig heid zou kunnen krijgen met de eigenaar van het beestje, daar zo'n man door de gehechtheid aan het dier, op zo'n mo ment gewoonlijk onredelijk wordt. Ik weet niet, wat de automobilist (die in deze ingezonden stukjes bedoeld wordt) gevoeld en gedacht heeft. Maar wel weet ik, dat het niet alleen maar onverschilligheid behoeft te zijn, omdat „het maar een hond was". Oordeel dus niet direct over iemand, zolang u de persoon in kwestie niet kent. En, voor het geval u hem wel zou ken nen, doe het dan nog niet. Er gebeuren elke dag erger dingen, waarover men zou kunnen praten! JAC. VAN WIJK. TRIOMF DER ZOTTERNIJ Het is hele belevenis voor u om nu eens naar de expositie Kunst uit Ame rika te gaan in het voormalige Oude Mannenhuis op de Bosstraat. Denkt u er dan wel aan uw speciale gelegenheidsgezieht mee te nemen, om cp waardige wijze van de ene naar de andere zaal te kunnen wandelen. De tentoongestelde werken zijn wer kelijk een openbaring. Het wordt u daar opeens duidelijk, dat het tijd wordt om de schilderijen en etsen, die thuis uw wanden sieren, te gaan vervangen door wérkelijke kunst. De genoemde tentoonstelling is een gemakkelijke tentoonstelling. In een 'keurige catalogus en op keurige kaartjes naast de tekeningen en aquarellen wordt u de voorstellingen haarfijn duidelijk gemaakt. Dit is wel nodig, want met uw grootste fantasie kunt u bij het meren deel der werken niet ontdekken wat zij zouden moeten voorstellen, hetgeen na tuurlijk, denkt u daar wél aan, niet aan de werken maar aan de beschouwer ligt. Vandaar de verduidelijkende tekst. Alle raadsels worden opgelost. Frappant is dikwijls de eenvoud van sommige on derschriften zoals: „tekening" of „kom positie", alsof men verwacht dat u niet weet waar u bent. De originaliteit van de werken ligt niet alleen in de vorm maar ook in de stof waarop zij getekend(?) of gesmeerd zijn. Deze stof varieert van gewoon tekenpapier tot plafondboard en afgeklo ven kartonnetjes. Eén ding is zeker. De tentoonstelling laat een diepe indruk bij u na. U vraagt zich nl. af; wie er nu moet brullen van het lachen: 1. de kun stenaar?, om het serieuze gezicht waar mee u alles bekeken hebt; of 2. u, de toeschouwer?, om de potsierlijke, mach teloze niemendalletjes waarvan er meer dan 100 aanwezig zijn, (Het bovenstaande onder uitöluitflng van de enkele goede werken, die er ge lukkig ook nog hangen.) BREDA. Ad V. LEVKERDS (II) De inzender, die vorige zaterdag klaagde over een fietspomp je, dat hem op de Orangerie in Breda ontstolen was, kan dit pompje wellicht terug krijgen bij de heer Baokx, Maanstraat 14, Breda. De heer Bac'kx kwam ons althans meedelen, dat hij een wild vreemd fietspompje in de achtertaa van zijn fiets had gevonden. Eveneens op de Orangerie (Red.). Horizontaal: 1. politieke vereni ging: 4. vruchtenat; 6. deelteken; 10. romeins imperium (alk.); 11. naaml. vennootschap (Fr. afk.); 12. pers. voornaamw.14. reeds; 15. tan deloos zoogdier; 17. wapen; 19. ont- stekingskoord; 21. pers. voornaamw. 22. wiel; 24. lidwoord; 25. en ande re (afk.); 26. bloeiwijze; 27. meisjes naam; 29. water in Friesland; 31. wel willende lezer (Lat. afk.); 32. goud (Fr.); 33. vaartuig; 35. uniek; 37. onvruchtbaar, droog; 38. deel v.d. week; 40. vogel; 42. hoogste punt; 45. deel v.d. week; 49. boom; 51. banket; 53. strafwerktuig; 56. maan stand (afk.); 57. heilige (afk.); 58. de somma van (afk.); 60. familielid; 62. omroepvereniging; 64. deel van de bijbel (afk.); 65. ambtshalve (Lat. afk.); 67. meisjesnaam; 69. afstands maat (afk.); 70. geestdrift; 72. meis jesnaam; 74. de dato (afk.); 75. be staat; 76. zangnoot; 77. waterhoogte (afk.); 78. dubbelklank; 80. interest; 81. spoedig; 82. bloem. Verticaal: 1. kleur: 2. het romein- se rijk (afk.); 3. dierenverblijf; 4. sluis; 5. geneesmiddel; 7. knaagdier; 8. stofmaat; 9. duidelijk; 11. kerf; 13. fris; 16. dierengeluid; 18. de som ma van; 20. voorzetsel; 21. bevesti ging; 23. aanw. voornaamw.; 26. zangstuk; 28. de onbekende (afk.); 30. eerste vrouw; 31. reinigingsplaats; 32. frans onp. voornaamw.; 33. sport- term (afk.); 34. voorzetsel; 35. land bouwwerktuig; 36. gewicht (afk.); 37. kort slaapje; 39. muurholte; 41. voor zetsel; 43. herkauwer; 44. sport; 45. titel (afk.); 46. visgerei; 47. spoedig; 48. gouverneur generaal (afk.); 49. grondsop; 50. jongensnaam; 52. maan stand (afk.); 54. deel v.d. dag (afk.)j 55. bouwland; 57. dierenverblijf; 59. lekkernij; 61. raam; 63. vreemde munt (afk.); 64. geogr. aand. (afk.); 66. dubbelklank; 68. en dergelijke (afk.); 70. Europeaan; 71. dwaas; 72. stuk stof; 73. noodsein; 75. voor zetsel; 79. grondtoon. Horizontaal: 1. kussen 6. laster 11. ontuig 13. on 15. paling 18. n.s. 20. tot 21. r.i. 22. ed 23. bestuur 25. trede 27. irene 29. es 31. u.s.a. 33. en 34. ein 35. tiran 37. tussen 40. eg 41. een 42. ie 43. op 44. ort 46. ar 47. denken 50. ereis 52. rel 54. ga 55. boa 57. ge 58. aneta 61. ovaal 63. tartaar 65. pa 66. de 67. iet 68. 1.1. 69. teller 71. ei 73. setter 75. orkaan 76. patent. Verticaal: 2. uil 3. sonde 4. eng 5. n.t. 6. lisse 7. a.g. 8. to 9. entree 10. sproet 12. une 14. streng 16. ai 17. ierland 19. ruine 23. bestek 24. ur 26. du 28. nietig 30. sieren 32. au 33. esp. 36. re 38. sonoor 39. normaal 42. ina 45. re 46. arabië 48. egard 49. eb 51. sedert 53. letter 56. a.v. 59. ta 60. falen 62. apert 64. alt 66. de 69. tea 70. lijn 72. ik 73. s.a. 74. t.p.

de Stem | 1957 | | pagina 9