BEELD en BEELDHOUWER KOERSVERLOOP OP AMSTERDAMSE BEURS PREDIKANT DIE NIET VOLDEED Route naar wereldtitels Belgische bus tegen vrachtauto Vandaag gaat actie „Bijstand" van start Op het kerkplein Geen benzinecheques meer voor lichte voertuigen ïAi\ MIERLO bs ZOOIÜ ijl an 12 t.m. 16 augustus 1957 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1957 Expositie die recht heeft op bewonderende aandacht Zes doden bij Ulm Moe? Reisziek? Last van Uw maag? ANWB vraagt speelstraten Laat niet als dank Goede plannen voor achterland Beetje dun Radiohandelaren verliezen kort geding Charlotte baronesse van Pallandt: voornaam karakter, een warm hart en fraai werk. Door de open deur heen gunt zij ons een blik in haar atelier. In Frankrijk Franse ministerie van Finan ciën heeft het uitgeven van benzine- cneques aan buitenlanders, die mo torvoertuigen met minder dan 10 liter tankinhoud berijden, voorlopig verbo tten. Het betreft hier dus bromfietsen scooters en lichte motorfietsen. De ujigute wordt gestaakt, omdat, voor- 'M?...1^t zuiden van Frankrijk, aan zienlijke knoeierijen met deze che ques zijn geconstateerd. endige handel werd er ge- f'f en 111 dMe cheques door bezit- rin» iyan- motorvoertuigen met ge ring benzineverbruik. et Franse ministerie heeft nood gedwongen de bovengenoemde maat regel moeten nemen, ook al treft men daarmee de fatsoenlijke toeristen met lichte motorvoertuigen. Overwogen wordt binnenkort cheques voor 5 liter uit te geven, zodat bromfietsers, scoo ter- en motorrijders opnieuw van de toeristische korting kunnen profite ren, zonder er misbruik van te kun nen maken. (Advertentie) Bankten Anne 1884 CFFECTEN-COUPONS Alg. Kunstzijde Unie Van Berkels Patent Van Gelder Zonen Kon. Ned. Hoogovens Ned. Kabelfabriek Philips Unilever Wilton - Feijenoord Kon. Petroleum Holl.-Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomboot Mij. Ned. Scheepvaart Unie Van Ommeren Amsterdam Rubber H.V.A. Ver. Deli Mijen 3-3'2% Nederland 1947 3% Invest. Cert. Ned 3% Ned. 1962-64 Laagste Hoogste Vrijd.16-8 Koersverschil koers koers laatste t.o.v. tijdvak vorige week 179 1/4 194 191 1/2 12 1/4 195 207 191 199 198 3/4 11 1/2 298 305 304 9 274 292 292 18 279 1/2 295 1/2 285 5/8 5 1/4 433 460 1/2 450 1/2 14 5/8 223 245 245 24 7/8 212.70 219 212.85 1.80 166 178 175 1/2 9 145 1/4 153 151 1/2 6 1/2 153 1/2 165 163 7/8 10 237 1/2 256 255 1/8 15 1/8 69 63 3/4 70 1/4 3/4 114 3/4 119 1/4 116 3/4 4- 1 1/4 80 1/2 85 82 13/16 2 1/16 77 82 78 3 1/2 85 90 86 3/16 3 1/2 84 87 3/4 84 19/32 3 7/8 Omdat het vakantietijd is, hebben we wat losse verhalen en berichten bijeengegaard van het lichtere genre. Dat mag wel voor een keer in on ze rubriek. ..Geloof heeft iets met humor te ma ken", heeft dominee Hooykaas uit Zeist eens betoogd. ,,In het geloof word je verlost van alle zwaarwichtigheid: God neemt ons niet gewich tig. We worden met al onze gewichtigheid in 't zonnetje gezet van Zijn milde glimlach over ons. Daar kunnen we niet te gen. We ergeren er ons aan. Want we nemen ons zelf dodelijk ernstig. Door het geloof leer je ook anderen met hun fouten, hun onhebbelijk heden, hun kleinheden, met deze milde spot van de humor te zien, terwijl je zonder het geloof er alleen maar mee over hoop ligt". Dachten alle collega's van dominee Hooykaas er maar zo over Je weet niet wat je mist De onlangs overleden Anglicaanse aartsbis schop van Kaapstad Geoffrey Clayton heeft vooral na zijn dood van zich doen spreken om dat in zijn testament stond, d hij tussen de zwarten b"oraven wilde worden. r' -elfde mgr. Clayton o ig eens een brief, geadresseerd aan de aartsbisschop van Kaapstad. Van de inhoud begreep hij niets, totdat hij aan het slot las: ....terwijl ik de hand van uwe Excellentie kus...". Toen was het hem duide lijk dat de brief voor zijn katholieke collega was bestemd. Onmiddel lijk stuurde hij de brief door met een excuus, waarin hij erop zinspeel de dat de Anglicaanse bisschoppen niet gewend waren aan kussende ge lovigen. Prompt kreeg hij van de katholieke aartsbisschop een brief je terug: „Bedankt voor het doorzenden. Je weet niet wat je mist". Si non vero Een zwervend verhaal. Wat we u nu gaan ver tellen heeft het eerst ge staan in The Mennonite, het Amerikaanse orgaan van de Mennonieten. Vandaar is het terecht gekomen in het Algeme ne Doopsgezinde Week blad, toen in het Gere formeerd Jongelingsblad en tenslotte in Trouw. Er was eens een gemeen te vacant en een van de kerkeraadsleden, die be nieuwd was, wat voor 'n dominee men zou willen nam een zelfgeschreven brief mee naar de verga dering van de beroe pingscommissie en las die voor alsof hij ze ont vangen had van een sol licitant. „Broedt en zusters. Nu ik gehoord heb, dat uw gemeente een predi kant nodig heeft, zou ik wel graag in aanmerking komen. Ik heb enige kwaliteiten, waarvan ik veronderstel dat u ze kunt ivaarderen. Ik kreeg namelijk de gena de met kracht van over tuiging te kunnen pre ken en had enig resul taat met wat ik op schrift stelde. Er zijn er die zeggen dat ik goed kan organiseren. Inder daad gaf ik vaste leiding in de meeste plaatsen ivuar ik gestaan heb. Er zijn er evenwel ook, die bezwaren tegen mij heb- ben. Ik ben reeds over de vijftig; nergens dien de ik een gemeente lan ger dan drie jaar achter een. Enkele daarvan heb ik moeten verlaten na dat ik er onrust had te weeggebracht. Ik moet ook toegeven dat ik drie of vier maal in de gevan genis heb gezeten, overi gens niet omdat ik wer kelijk iets verkeerds deed. Mijn gezondheid laat te wensen over, al komt er dan toch nog 'n heleboel werk uit mijn handen. Ik heb nogal 'ns handenarbeid moeten verrichten om in mijn le vensonderhoud te kun nen voorzien. De gemeenten die ik diende waren in het al gemeen klein al lagen ze in de grote steden. In verscheidene daarvan kon ik niet zo best over weg met de leiders van andere godsdienstige ge meenschappen. Om de waarheid te zeggen heb ben enkele mij bedreigd mij voor de rechter ge sleept en zelfs wel licha melijk letsel toegebracht. Ik munt administratief bepaald niet uit. Ik ben er zelfs om bekend dat ik wel eens vergeet wie ik gedoopt heb. Niettemin, als ik u van dienst kan zijn, zal ik mijn best voor uw gemeente doen, zelfs al moest ik opnieuw met de handen arbeiden om rond te kunnen ko men". Het kerkeraadslid las deze brief voor aan de beroepingscommissie en vroeg of men ook aan dacht wilde besteden aan deze gegadigde. Hij kreeg ten antwoord dat zij zich niet bezig kon den houden met een zie kelijke, ruziemakende, onruststokende, vergeet achtige ex-delinquent. Om de waarheid te zeg gen voelden ze zich wat gegriefd, dat zulk een sollicitant ook maar ge noemd was. Toch infor meerden ze nog even nieuwsgierig naar zijn naam. Het antivoord luidde-, de apostel Pau- lus. J. v.d. M. pr. Op dit parcours worden vandaag en morgen de wegtitels bevochten. Het is de route, die de amateurs (zater dag) en de profs (zondag) voor de wielen krijgen in de strijd om het wereldkampioenschap. Het is vertrouwde wielergrond. want op dezelfde route wordt regelmatig ook ,,De Omloop der vijf gemeenten" verreden. De start en de aankomst zijn in Waregem (noordzijde van het parcours). Na het vertrek gaat het naar Vichte. Ingooigem. Tiegem (waar een beruchte heuvel beklom men dient te worden), Anzegem en Izo terug naar Waregem. Zes personen zijn omgekomen en 29 gewond doordat een Belgische bus op de autoweg bij Ulm tegen een Duitse vrachtauto botste. De bus, waarin 42 mensen zaten, reed tegen de achterkant van de vrachtwagen die voor een reparatie aan de kant van de weg stond. Duitse en Ameri kaanse ambulances brachten de ge wonden naar het ziekenhuis. Van som mige der gewonden was de toestand ernstig. (Advertentie) Enige druppels ..Eau des Carmes Boyer" in een beetje water of op wat suiker geven U snel ver- De AN1VB heeft zich schriftelijk tot de minister van Verkeer en Water staat gewend met het verzoek het wegenverkeersreglement zodanig te wijzigen, dat er een wettelijke mo gelijkheid tot het instellen van speel straten komt. Het is thans nl. op grond van be paalde artikelen in het wegenver keersreglement niet mogelijk straten, die zich hiertoe zouden lenen, aan het verkeer te onttrekken, teneinde daar de jeugd speelruimte te bieden. Dit heeft onder meer tot gevolg gehad, zo deelt de ANWB mede, dat het gemeentebestuur van Sittard zich genoodzaakt heeft gezien een tweetal besluiten tof aanwijzing van speel straten in te trekken. De ANWB is er van overuigd, dat een „speelstraat" ten allen tijde slechts als een surrogaat beschouwd moet worden voor een „echt" en volkomen buiten het verkeer gelegen speelter rein, maar de bond denkt toch, dat het instellen van speelstraten zijn nut kan hebben. Hij denkt daarbij b.v. aan oudere stadswijken, waar vaak iedere gelegenheid tot aanleg van een goed geoutilleerd speelterrein ont breekt. (Advertentie) Dat was werkelijk een slagzin toen van de A.N.W.B. Herinnert u zich de rest nog? „...voor het aangenaam verpozen de eigenaar van het bos de schillen en de dozen". Behalve dat het niet aar dig is tegenover Moeder Natuur, geven al die papiertjes, doppen en blikjes een reuze rommel. Neem ze weer mee terug in uw tas en gooi ze thuis weg. Toen de directeur van het Museum Boymans enkele weken ge leden met een voortreffelijke salto mortale van de Maasstad over- zwaaide naar de Amstelveste om de expositie „Beeld en beeld houwer" te openen, heeft hij veler harten gewonnen. Niet alleen de harten van de exposanten, maar vooral ook van vele kunst- minnenden in het „achterland". Hij brak immers een lans voor „voortzetting in andere streken en steden van ons land", daarmee doelbewust de richting volgend die hij bij het organiseren van de Rembrandt-expositie reeds met succes insloeg. Dat hij met de thans levende kunstenaars eenzelfde weg wil j*aan, stemt tot gro te vreugde en voldoening, temeer omdat mevr. Louise van der Veen met de expositie in Amsterdam en met haar toekomstplan nen al zo duidelijk en voortvarend deze kant uit wil. Eerder wijdden we m ons blad een uitvoerige beschouwing aan wat in Rotterdam te zien was. Welnu, in de Galerij-tentoonstelling op het Am sterdamse Frederiksplein is behalve hei werk van dezelfde exposanten (op een enkele uitzondering na) werk van anderen te zien, terwijl nieuw en ook wel beter werk het geheel in drukwekkender en beslist instructie ver maakt. Er is echter aan „Beeld en beeldhouwer" nog een ander ge heel fris aspect: de foto's van Louise van der Veen zijn bescheiden en toch onontkoombaar over de tentoonstel ling verspreid. Zij heeft de kunste naars als mens vastgelegd op de ge voelige plaat, opdat aan de gemid delde bezoeker het bewijs kan worden geleverd dat werk en mens, kunste naar en schepping een schoon en vooral ook een „benaderbaar" ge heel vormen. Terecht wees de heer Ebbinge Wubben er in zijn openingsrede op dat deze foto's zich zonder te willen schitteren of bluffen „in dienst stellen van de kunst en de kunstenaar" en dat de fotografie het sentimentele wist te vermijden. Welnu, ware zij daarin niet ge slaagd, het zou voor ons nauwelijks of niet de moeite lonen haar po gingen te steunen. Nu het tegen deel is gebleken, zijn wij van harte graag bereid door middel van deze publikatie een steentje bij te dra gen nu het gaat om de uitbouw van een eigentijds cultureel monu ment: het samentreffen van de „gewone mens"-niet-kunstenaar met die andere gewone mens-de kunstenaar. Door haar contacten met beelden de kunstenaars, door haar steeds weer blijkend inzicht en vooral ook door haar schier onbegrensde liefde voor de kunst is zij in staat om beter dan wie ook een expositie bijeen te brengen waarin niets van wezenlijk belang ontbreekt. De Galerij-tentoon stelling bewijst dat. Wilt U namen? Hier komen er een paar: Mari An- driessen, Marius van Beek, Fred Carasso. Wessel Cousijn, Esser, Gré- goire, Bronner, Hildo Krop, Charlotte van Pallandt, Pearl Perlmutter, Stauthamer, Shinkichi Tajiri,, Verhulst en L. Wezelaar - Dobbel- man. Vooral in het zuiden van ons land kent men het werk van deze bekende kunstenaars slechts vanuit tijdschrift- of dagblad-artikel of van een toevallig bezoek aan een stad. waar één van hen een monu ment mocht plaatsen. Een totaal overzicht, een kennismaking met an der werk dan het monumentale laat staan een confrontatie met de mens kunstenaar was slechts enkelen ver gund. RIJKE KANS Louise van der Veen biedt ons thans de rijke kans aan deze onge zonde toestand een einde te maken. Zij is in staat en bereid om dat ..ach terland" te gaan betrekken in het intense nederlandse cultuur-leven. Nu de exDositie in Amsterdam vele duizenden bezoekers en - hoe vreemd dat ook in deze tijd moge klinken - een record aan kopers trok, voelt zij zich gerechtigd verder te gaan. Met belangstellende bewondering namen we kennis van haar plannen om ook het zuiden in de reeks expo sities te betrekken. De door haar voltooide fotografische documentatie reist dan meevoor de grotere steden als noodzakelijke aanvulling op het beeldhouwwerk, voor de kleinere ge meenten als een zelfstandige tentoon stelling die de bezoeker bij voorbaat vertrouwd moet en kan maken met wat hy elders kan en ook zal willen gaan zien. Wij wensen haar van har te succes en.... steun toe LEO BOEKRAAD Het Koningin Julianafonds, dat se dert zijn oprichting reeds meer dan 1.600.000 heeft uitgekeerd ten be hoeve van instellingen van alle ge zindten, welke zich bezighouden met maatschappelijk werk, zoals bejaar denzorg, gezinszorg, reclassering enz., zal, ter aanvulling van zyn financiële middelen, op 17 augustus de actie Bijstand" beginnen. Vanaf die datum zal men bij vrij wel alle kiosken, benzinestations, si garenwinkels, kruideniers alsmede bij de bureaus der Staatsloterij loten van 1.per stuk kunnen aanschaffen. Ook kan men deze loten via giro nummer 433 ten name van Bijstand" Rotterdam bestellen. Dit gironummer kan ook gebruikt worden wanneer men een gift wenst te doen toekomen, waarbij dan op de bijstrook aange tekend dient te worden ,,gift". Ruim 200.000.aan belastingvrije prijzen, waaronder vijf woonhuizen, zullen de beloning vormen voor hen, die deze ,.Bijstand"-actie ondersteu nen. Het Nederlandse bedrijfsleven heeft toegezegd de huizen geheel te zullen installeren. Een der huizen zal worden uitgerust met ieder denkbaar elektrisch toestel, van scheerapparaat af tot televisie toe. Sommige win naars zullen een jaar lang gratis siga ren kunnen roken terwijl andere een jaar lang gratis koffie zullen kunnen drinken. Naast genoemde huizen zul len ook auto's, televisietoestellen, koelkasten, stofzuigers enz. ter be schikking gesteld worden vaii de be zitters van een winnend lot. De treking zal voor of op 28 sep tember geschieden en via de radio en waarschijnlijk ook de televisie wor den uitgezonden. Tijdens de looptijd van de actie ..Bijstand" en in het bijzonder tussen 3 en 10 september zullen in het gehele land 3 miljoen kranten worden ver spreid. Aan deze krant, waarvan de uitgifte door het Nederlandse be drijfsleven wordt mogelijk gemaakt, is ruim 25.000...geheim geld" ver bonden in de vorm van waardevolle prijzen. (Advertentie) Mari Andriessen is dol op kinderen, zoals hij dol is op het leven zelfHetgeen behalve uit zijn beeldhouw werk toch zeker ook uit bovenstaande foto duidelijk valt af te lezen. Een subcommissie van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft kritiek geleverd op de manier waarop de regering de strijd tegen de kinderverlamming voert. De kos ten van het regeringsprogram bedra gen 50 miljoen dollar. De subcom missie beschuldigt de regering van verspilling. Ook zegt zij dat vermoe delijk een ..complot" bestaat om de prijzen van het vaccin-Salk en andere geneesmiddelen die aan de regering geleverd worden, op een kunstmatig hoog peil te houden. Het Amerikaanse ministerie van Justitie is reeds begonnen met een onderzoek naar beschuldigingen van prijsafspraken voor de levering van het vaccin-Salk, dat door zes grote fabrieken in de Ver. Staten wordt vervaardigd. In zijn uitspraak overwoog de pre sident dat de vestigingswetten be ogen het publiek tegen beunhazerij te beschermen en niet ten doel hebben de belangen van de gevestigde be- drijfsgenoten te dienen. De stelling, dat door het uitoefenen van het ge wraakte bedrijf zonder de vereiste vergunning schade wordt toegebracht aan de zeven handelaren, die aan de schuld van de gedaagde te wijten is, gaat niet op, zei hij. Maakt 't u prettig Lekker, fris en smake lijk. Ja. Wrigley P.IC. is heerlijk. En kauwen is gezond. Kauw voor kalmte. Kauw voor con centratie. Doe 't. Kauw. Zeven radiohandelaars uit Amster dam-west, die, beducht voor de con currentie van de eveneens in dit stadsdeel gevestigde firma L.H. te gen deze een kort geding aanhangig gemaakt hadden, hebben dit verloren. Hun concurrent, die geen vestigings vergunning heeft, verkoopt Duitse radiotoestellen tegen een veel lagere prijs, dan de officiële.

de Stem | 1957 | | pagina 7