Vreemdsoortig op startschot ir gezelschap W aregem wacht Maria Meesters wacht op l grote moment.... Schrale meimaand op de Zeeuwse stromen Oefenrally rond Hulst Dramatisch jaar van KNVB afd. Zeeland Maria Meesters niet de jongste in Kanaalrace SPORTin't KORT leren gsraad in de •riek IDA laag >en idag 9 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1957 9 Fruithandelaar maakte verkeersfout V erpleeg l ari even duurder Goed bestede vakantie Geen spoor van Noorse zeeman Ploegenarbeid voor jeugdigen verboden Nederlandse toerist in Oostenrijk gewond Sterk Willem-II naar Hulst Vissen in Aardenburg „Groene Draeck" op Zeeuwse wateren Kleermakerspa troons jubileren in Den Bosch sfc-SSs-ws: Biaziliaans vliegtuig neergestort Kneepjes Enorme ransel Grote vraag: Verandert het weer? Luchtdoop Sluiskil-Zwijnaarde 8-2 Motorrijders naar 6-daagse Juiiioreiitoeriiooien TV langs route MARKTEN EXAMENS WATERSTANDEN Eerste Neder- uikerfabriek is |ernemingsraad srking gesteld, eiten waren installatie van 1 past volko- tegenwoordige bedrijf, maar rnt tevens het immissie, die, ïlijke leest ge- ijk werk heeft ir. R. H. van genstelling met iernemingsraad in'deze raad ïwoordigd zijn, len inhoudt hij paalde gedach- wenste de on- succes bij zijn ^AN STUYCK :bben afscheid )n Stuyck, die, ergeplaatst is ht van meerde- elen zullen in ig verlies zien. an Katholieke ring, de E.H.B. jstolaat boden, ie te doen blij— stoelen en een lijke en huise- aken lieten zij kapelaan niet KS-TRAVERSE ie door de be- meente lopende grijk verbeterd, snelste punt van e gebouwen aan nen momenteel -door wordt het weg ter plaatse maken. Vooral omlegging van Sluis naar Bres- en Schoondijke 'an veel belang, kundig oogpunt 'ijnen van deze chen, aangezien aan het moder- jmeente. Boven in de nabijheid cels, die tot nu aden verscholen jt hun recht. RATIE e Streekverbete- 't medewerking >uwvoorlichtings- tie gegeven over stoppelknollen, worden gebruikt witlof, dat hier aatste tijd nogal machine vormt ssparing. Op de ien studiebijeen- nagegaan, of de aanschaffing ktuigen kan ko- m 6.30 en 9 uurj ito, a.l. ta v. Dijk 7.30 uuri ensmelodie, 14 j. bouw 8 uur: Storm n. Vermeersen 3.30 Willem Teil 3 uur: :p. Max Hoefeijsers lectro: Leven van 14 j. Schouwburg: 8 uur: De laatste lvmpia 8 uur: Car- 8 uur: Meisjes in ijd, volw. Concert- senjacht in Nairobi, ambra: Parachutis- Luxor: Slavin van zicht 8 uur: Davy het Wilde Westen, r de Linden: Prijs- s: Prijskaarting. 8 uur: Strijd te- schotels; 3.45 uur: into. lema v. Dijk: Far Metz: Kermisbal. ensmelodie, 14 j. ebouw 3 en 6 uur: .30 uur: De blon- xiicht 3 uur: Schie- Jlectro: Levenvan 14 ro: ijcvv" j. schouwburg: chieting staande wip 2 uur: The Swan; laatste jacht. Olyrnpia 2.30 uur: skind; 5 en 8 uur: ertgebouw: Mensen- Luxor: Mensenjacht s in de gevaarlijke ïambra: Parachutis- Luxor: Slavin van :icht: Davy Crocket :1de Westen, r: schieting staande Danser. m 8 uur: Strijd te- schotels. ma v. Dijk 2.30 uur: lal. Zaal P. Metz 6 vensmelodie, gebouw 8 uur: De Willem Teil 3 uur: wip. ;iectro: Leven van Schouwburg: Op- uurDe laatste De resultaten der visserij op de Zeeuwse stromen waren in mei j.l. volgens het jongste verslag niet da verend. In geld kwam er 349.940 binnen, wat 90.000 minder was dan in mei 1956. Het meest brachten nog de garna len op n.l. 264.000 tegen 280.000. De kreeften leverden 14.900 op 28.800)de ansjovis 4900 14.500 en de oesters 12.700 20.100). De g. nalenvisserij werd door 100 vaartuigen onregelmatig uitgeoefend. De vangsten namen in mei flink toe. Er werden 43.603 kg garnalen (gro tere soorten) meer aangevoeld dan in april en aangezien de prijzen ge middeld in mei hoger waren, was deze visserij bevredigend. De vangst van diverse soorten bijvis. die tij dens het garnalenvissen werd mede gevangen, was van de belangrijkste soorten o.a. bot en tong hoger doch van schar en rog lager; schol werd niet aangevoerd. De botvisserij met het schutnet werd door drie vissers uit Tholen, één uit Graauw en één uit St. Phi- lipsland uitgeoefend. De totale vangst bedroeg 3210 kg, die 3.892,. op brachten; de gevangen bot was van goede kwaliteit. De vangsten van ansjovis in de weer- en komvisserijen waren niet be vredigend. Er waren 12 weervisserij- en en twee komvisserijen in bedrijf. De totale aanvoer hieruit was 6028 kg ansjovis met een opbrengst van 4.980,- (in mei 1956 werd er 30.546 kg meer ansjovis aangevoerd). De prijzen der ansjovis waren thans 40 a 45 ets per kg hoger dan in mei 1956 maar toen werd er nog al wat zeebliek medegevangen, hetgeen nu niet het geval was. De vangsten der kreeftenvisserijen waren over 't algemeen belangrijk minder dan in april 1957. Er werden De 47-jarige fruithandelaar A. V. uit Zeeuwsch-Vlaanderen had, zo j verklaarde hij gisteren voor de Mid delburgse rechtbank, altijd fortuin lijk gereden. De 25e april 1957 maakte hij echter op de glooiing bij de Vlaak- se brug onder Kapelle, de fout van zijn leven. Vóór hem reeds een auto en die meende hij met zijn auto ge makkelijk te kunnen passeren. Wel zag hij in de verte een motorrijder, maar hij dacht dat die stil stond. Dit laatste was niet het geval en de be stuurder van het motorrijwiel, de wachtmeester der rijkspolitie van Belzen uit Holten, zag zich opeens voor de keus geplaatst verpletterd te worden door de vrachtwagen of de berm van de weg in te schieten. Hij deed dit laatste, sloeg neer en bleef met een hersenschudding, een kaak- fractuur en een geblesseerde knie schijf liggen. Zijn vrouw, die op de duo zat, kwam met een hevige schrik vrij. De rechtbank vond het maar een ..eigenaardig geval. Ten eerste had V. op dé glooiing niet rnogen passeren en ten tweede was het ook niet dui delijk dat hij steeds was blijven vast houden aan het idee dat de motorrij der stilstond. Wachtmeester v. Belzen verklaar- dat dat hij weken in het ziekenhuis had gelegen en dat hij nu weer dienst doet, hoewel zijn knie nog niet goed functioneert. In geld had hij een schade van 870 gulden geleden. De Officier meende dat dit onge val te wijten was aan onvoorzichtig rijden van V., maar gezien zijn goed verleden op de weg, volstond hij met 100 gulden boete te eisen. Uitspraak 28 augustus a.s. zelfs al kreeftenkorven op de wal ge bracht, daar de visserij niet meer lonend was. Er werden 363 kg kreeft minder aangevoerd dan in april j.l. Zeekatten In het begin van mei werden in de kreeftenkorven zeer veel zeekatten (inktvissen) medegevangen, hetgeen ook in voorgaande jaren het geval was, maar toen werden ze vernietigd. Bedoelde zeekatten werden thans in de handel gebracht en te Yerseke verkocht voor de prijs van 0,15 tot 0,20 per kg. en vervolgens geëxpor teerd naar Frankrijk en Italië. De verpleegtarieven van een aantal ziekenhuizen en sanatoria zullen bin nenkort omhoog gaan. Minister Suurhoff Sociale Zaken en Volksgezondheid) heeft, na overleg met minister Hofstra (Financiën) be sloten een einde tc maken aan de tot nog toe gebruikelijke rijksbijdrage voor deze inrichtingen. De regering zal nu toestaan, dat „kostendekkende verpleegtarieven'' in rekening worden gebracht. Hoeveel de tarieven zullen stijgen zal pas blijken als de besturen der inrichtingei met de minister over leg hebben gepleegd. Dit is gebleken uit een brief van de minister aan de Tweede Kamer. Studie in sanatoria Het besluit Buitengewoon Lager On- aerwijs-1949 is gewijzigd. Deze wij ziging opent de mogelijkheid tot het subsidiëren van het onderwijs aan kin deren. die in sanatoria worden ver pleegd. In het bijzonder is deze rege ling van belang voor de polio- en astmapatiëntjes, die in afzonderlijke j afdelingen in kindersanatoria worden verpleegd. Een Sluiskilse jongeman, die dezer dagen met vijf vrienden van een trip door Duitsland is teruggekeerd, heeft een zeer ge denkwaardige vakantie achter de rug. Tijdens zijn verblijf in Keu len n.l. heeft hij op wel zeer merkwaardige wijze kennis ge maakt rnet de Belgische militair Fernand Vanderhaegen. Vanderhaegen was met een col lega-militair aan het zwemmen in de Fiihlinger See, toen hij plotse ling in de diepte verdween. De collega sloeg onmiddellijk alarm en dat was voor de Sluiskilse jon geman, O. de Hulster geheten, voldoende om meteen aan het werk te gaan. Met een verbazing wekkende sprong zette hij zich over een prikkeldraadafrastering en dook onmiddellijk het meer in. tot drie of vier meter diepte. Pas 'de vierde duik leverde succes op. De Hulster bracht de Belg mee naar boven. Er was een half uur toepassing van kunstmatige adem haling nodig, eer Vanderhaegen weer tekenen van leven gaf. Inmiddels was de Hulster tot de ontdekking gekomen, dat niet al leen zijn kleding, maar ook zijn 'irenspapieren zware waterschade hadden geleden. Het leverde hem geen moeilijkheden op, want de commandant van de Belgische gendarmen te Keulen zorgde on middellijk voor de nodige ver vangingspapieren. Toen de Sluiskilse jongelui weer naar huis gingen, lag de Belgi sche militair nog in Jjet zieken huis, zonder zijn redder gezien of gesproken te hebben. In Sluiskil wachtte De Hulster echter een, zij het ietwat beverig geschreven, brief, waarin Vander haegen vast belooft zijn dank nog eens persoonlijk te komen over brengen. WAREGEM, vrijdagavond, (Van onze sportredacteur) Onder de deelnemers aan een wereldkampioenschap lopen vreemdsoortige mannetjes rond. Vertegenwoordigers van letterlijk alle landen van deze aardbol zijn er by vertegenwoordigd. Zover heeft de rywielindustrie het dus al gebracht: Dat een jongeman uit Iran even parmantig op een racefiets zit als die uitgebalanceerde Italiaan, de vierkante Rus, deze Nederlander, de langste van het hele gezelschap, Schalk Verhoef, een zo nerveuze Hon gaar, de bescheiden Zweed of de 23-jarige Nieuw-Zeelander Evans uit Dune- din, waar volgens zijn zeggen heel wat Nederlanders wonen. jongeman uit het verre Nieuw-Zee- land hebben gewijd. De politie van Terneuzen is giste ren onverdroten voortgegaan met het dreggen in de westelijke kanaalarm naar de vermiste Noorse zeeman. Toen echter in het late middaguren nog geen spoor was gevonden, heeft zij haar nasporingen stop gezet. Wel licht wordt er vandaag nogmaals ge dregd. Bij k.b. tot wijziging van het werk- tydenbesluit van fabrieken of werk plaatsen 1936 is het met ingang van 1 oktober aan arbeiders beneden 18 jaar verboden zonder vergunning in fabrieken of werkplaatsen arbeid te verrichten tussen 6 uur 's avonds cn 7 uur 's morgens, hetgeen in feite neerkomt op een verbod van ploegen arbeid (in opeenvolgende ploegen) voor jeugdigen. In gevallen, waarin toepassing van deze nieuwe maatregel in verband met de krappe arbeidsmarkt tot on overkomelijke bezwaren zou leiden, bestaat de mogelijkheid dat- bij ver gunning van het verbod wordt afge weken. Voorts krijgen voortaan alle jeug digen, die op zaterdagmiddag arbeid moeten verrichten, recht op eèn ver vangende vrije middag of maandag morgen. Het beperken van de bedrijfsar- beid tot.de normale werkuren en het verlenen van het recht onder alle om standigheden op een wekelijkse vrije halve dag beogen een betere be scherming van de bedrijfsjeugd. De in Eindhoven wonende J. Kos terman is gisteren met een personen auto. waarin vier personen zaten, in de omgeving van Zeil am See, geslipt en tegen een langs de weg staande muur gereden. Als gevolg van de botsing werd de 23-jarige G. Verschueren, eveneens uit Eindhoven, zwaar gewond. De overige inzittenden liepen geen letsel op. Zoajs bekend is zal Hulst morgen in het veld komen tegen het reserve elftal van Willem II uit Tilburg. Het is echter niet te verwachten, dat de blauw-gelen zo'n gemakkelijke tegen stander zullen krijgen als zondag te gen het Belgische Zele. Willem II komt namelijk in de sterkst mogelijke opstelling naar Hulst. In het doel staat van Neer. die ook keeper is van het Nederlandse militaire elftal. Op de backplaats is Luitgaarden opge steld. die de vorige competitie steeds in het eerste elftal heeft gespeeld. Verder is er stopperspil Bruijs (vroe ger MOC), die tevens verschillende malen in het Nederlands jeugdelftal werd opgesteld. Ook de namen van Heerkens en Heesterman staan er borg voor, dat de blauw-gelen een zware dobber zullén hebben. Door dé hengelaarsvereniging te Aardenburg werd deze zomer weel een'onderlinge hengelcompetitie geor ganiseerd in de Stierskreek. De uitslag van de eerste wedstrijd was: 1. P. Debbaut. Maldegem (Bi; 2. R. de Croock, Eede; 3. A. Ronse, Maldegem (B); 4. J. de Groot, Eede; 5. R. Verplaetse, Maldegem (B). De Volgende wedstrijd is op 1 sep tember. .,De Groene Draeck het jacht van prinses Beatrix, maakte vandaag een tocht over de Zeeuwse wateren. Ook koningin Juliana heeft gedeeltelijk deze tocht meegemaakt. Te ongeveer kwart over acht meer de men in de vluchthaven te Zijpe, waar de koningin van boord ging. In een gereedstaande auto werd daarna naar de veerpont Krammer gereden en werd de auto naar Anna Jacoba- polder overgezet. Prinses Beatrix bleef aan boord. He' jacht is te ongeveer half negen weer vetrrokken. tioon/'lé ?T0n,d van Kleermakerspa- zal nn i lanc' "St. Martinus" tember ziin*1^® 2-en dinsdaë 3 seP" in het Ca+n„ t "g bestaan vieren On 2 sento k s"Periogenbosch. een £eestvei-e?rior- Zal des middags den gevolzd a ng W0l'den gehou- dag' zalin ro ?r een ''«eptie Dins- Olympia 8 uur: Car- 5lW. 8 uur: Meisjes in ftijd volw. hambra: Paraohutis- xor: Slavin van het de^us^vf'rf rfva" Puerto Plaza aan hhek k cb.t Dominicaanse repu- Stel van de r™ fen viermotorig toe- nes" in £e Braz.lhaanse „Varig-Airli- geen nassaei gestort- Het toestel had m3nPna 8 6 5 aan b0Ord- Het aantal Bemanningsleden van het vliegtuig -van Wpel'c?.nstallation, was elf. Tien nos vfn Z1in rgered- een man wordt wee mis'- Het toestel had onder- Trifiin een vïa?htvlucht van Ciudad kregen Miami motorstoring ge- Voor de oefenrally, die drs. P. Hendrikx te Hulst onder auspiciën van de ZEVAC (Zeeuwsch-Vlaamse Automobielclub) woensdagavond organiseerde, was ondanks het min der gunstige uur en het ronduit on gunstige weer nog heel wat belang stelling. Een teken dat de auto sport velen aantrekt. Daarmee is dan voldaan aan de doelstelling van de organisatoren, nl. om degenen die, opziende tegen de technische trucjes van de verschil lende reorten autorally's, zich nog nimmer aan zo'n rit gewaagd hebben wat meer vertrouwen bij te brengen. Nodig is dit wel, aldus vertelde ons drs. Hendrikx, want de deelname aan c'.e rally's gaat de laatste tijd niet erg vooruit. De deelnemers aan de eerste oefen- rit in Zeeuwsch-Vlaandcrcn (er zul len er meer volgen) hebben een niet al te zware kaartleesrit tot taak ge had, waarin echter wel enkele aar dige kneepjes zaten. Als om te bewij zen dat het allemaal toch best weer meevalt als men maar oplet, deden bijna alle deelnemers het goed. De gemiddelde snelheid bedroeg 30 km. Jhr. L. von Bonninghauscn tot He- rinckhave, voorzitte/* van de ZEVAC, reikte de prijzen uit. Daarna gaf opperwachtmeester Bos een belangwekkende theoretische in structie (als een zijner belangrijkste bezwaren tegen de deelnemers aan de oefenrit noemde hij het veel te snel rijden) waarvan men heel wat heeft kunnen leren. Enkele filmpjes, o.a. van de Reinaert Rally, verlevendig den het betoog. De uitslagen luiden: 1 L. Adriaan- sens-J. J. Francke, 2 A. J. Hermans- dr. Hermans, 3 F. Biesbroeck, 4 A. Brackc de Bruyn, 5 P. Westrate- H. Nelemans, 6 G. Cerpentier-F. v. Duysse, 7 F. v. Waes-H. van Waes, 8 A. Kerckhaert-Th. Kerckhaert, 9 A. Weemaes-P. Bosch, 10 L. Langen- horst-mevr. Langenhorst, 11 J. v. Duysse-G. v. Duysse, 12 P. Bosch- Jhr. von Bonninghausen, 13 J. P Ne- ve-H. P. Neve, EEN ENGELSE scheidsrechter en twee Engelse grensrechters zullen de voetbalwedstrijd Luxemburg- Nederland, die op 11 september wordt gespeeld, leiden. Een merkwaardige jongen die Geor ge Evans in spijkerbroek, wollen trui en zware trapperschoenen. Hij zat daar vanmiddag moederziel alleen op het perron in Gent. Een ransel, drie maal zo groot als onze militairen op hun schouders torsen, had hij naast zich neergezet en wat verderop stond zijn fiets. Hij was zichtbaar verheugd een beetje te kunnen praten. Eerlijke jongen, want na een poos vertelde hij. zo zenuwachtig als een kind te zijn. Op ons ..Waarom kregen wij geen antwoord. Zo maar, zei hij. Dat was toch wel vreemd voor een jongen, die duizenden kilometers had gereisd om hier te komen. Nou ja, in eerste in stantie naar London, want daar is hij een poos gaan wei-ken, maar dan toch met de bedoeling mee te dingen naai de wereldtitel der amateurs, die mor gen wordt betwist. Bof Hij trof het met de conducteur van het eenmanstreintje naar Waregem, dat voorreed langs het Gentse per ron. Zet die fiets maar vooraan en die zak ook, we zullen dat wel voor je klaren, zei de conducteur. Bijbeta len was niet nodig. Hij glunderde, toen ik de blijmoedige mededeling vertaalde. Fietsen kon je in zijn „country" weinig. De wegen waren d lorgaans te slecht. Maar de sport had hem aangetrokken. Hij zag er iets in. Hij had vijf jaar lang ge spaard voor de overtocht naar Lon den. Hij dacht zo gauw nog niet iets te bereiken, maar volgend jaar, dan zou het gebeuren. Van de winter doorgaan met werken in Londen en dan in 1958 bijvoorbeeld naar België. Net als die Australiërs vóór hem met zoveel succes hebben gedaan. Alleen Of er in Waregem kennissen wa ren Zeker, de mecanicien der Australische ploeg had hem hulp be loofd. Aan het stationnetje In Wa regem was er geen bekende van hem te ontdekken. Geen nood, zei George Evans. Allereerst schouderde hij de enorme rugzak en met een ferme zwaai ging vervolgens zijn racekarre tje van Engelse makelij daar nog bij. Alles wat in Waregem was, bleef stil staan om de langbenige George, die zo hard liep, dat geen mens hem kon bijbenen, na te kijken. Iedereen zou er na eep paar minu ten onder bezweken zijn. George ste vende in de kortste keren naar het H. Hartcollcge. waar alle renners zijn ondergebracht. Als verschijnsel is deze Evans ab soluut uniek. Want welke coureur van enige betekenis lóópt tegenwoor dig nog Laat staan met een derge lijke vracht op de schouder. Een pio nier dus, een die het waarschijnlijk ver zal brengen. Een voorbeeld ook, meenden wij, voor onze jeugd. Van daar dat wij onze eerste indrukken uit Waregem aan deze ondernemende (Advertentie) Zware dobber Intussen is hij al geducht gehandi capt, want terwijl de ploegen der an dere landen reeds getraind hadden op het parcours, dat over het algemeen als lastig wordt beschouwd, zou Evans mischien morgen nog kans krijgen om de weg te verkennen. Mis schien, maar dan zal hij heel vroeg uit de veren moeten, want kort na het krieken van de dag wordt het parcours afgesloten. Alle jongens, die we spraken, zowel van de Nederlandse ploegen als van de andere, hadden de mond vol over de berg van Tiegem en.... de Vlaam se kasseien, die hier en daar nog kwistig in de weg zijn te vinden. On geveer een kwart van de totale af stand, die 23.800 km bedraagt. De amateurs moeten dit circuit morgen acht maal afleggen, dat is 190,4 km. De profs krijgen er zondag 12 te ver duwen, d.w.z. in totaal 285,6 km. De rest van het parcours bestaat uit be ton en asfalt. Lastiger Piet Gommans, een der mecani ciens van de twee Nederlandse equi pes, een oud-renner, die er ongetwij feld kijk op heeft, waarschuwde voor twee gedeelten in het circuit. Vlak voor de berg van Tiegem is er een wegversmalling met een bruggetje. Naast de weg, die naar dit bruggetje voert, is een fietspad, dat plotseling bij dat bruggetje ophoudt. Zeer ge vaarlijk is de overgang van de weg naar het bruggetje vanwege het op stapje", want wie daar niet goed op past loopt grote kans te vallen. Kort voor de finish is het tweede gevaar lijke stukje weg. Daar moeten name lijk enkele links gelegen bochten wor den genomen. Ik vind dit parcours veel lastiger dan vorig jaar in Ko penhagen. aldus de heer Gommans. Vooral de kasseien zullen extra in spanning vergen. Dit is ongeveer met Reims te vergelijken, concludeerde Gommans, die zeer optimistisch was, onder andere over zijn streekgenoot Jan Hugens uit Hoensbroek, die nog slechts 18 lentes telt, maar volgens Gommans morgen van zich zal doen spreken. Stemming best De stemming in het vaderlandse kamp was prima. In het omvangrijke internaat (het H. Hartcollege dus) volledig door de directeur ter be schikking van het organisatiecomité gesteld, kregen de ploegen van alle deelnemende landen elk een ruim schoollokaal toegewezen. Daar kon den de jongens worden gemasseerd en de mecaniciens aan de fiets wer' en. Een keurige oplossing. Burgemeester Martin van Hoens broek zag weliswaar morgen geen Nederlander winnen, maar wel kans maken om in de voorste rijen te eindigen. Over het algemeen was de indruk in de kleine Nederlandse ko lonie, dat onze amateurs betere papie ren hebben om van zich te doen spre ken dan de beroepsrenners, onder wie Louison Bobet. beminnelijk als steeds, die zondag als grote favoriet van start gaat. Wat intussen voorspellingen waard Het ledental van de afdeling Zee land van de KNVB steeg in het afge lopen jaar van 8230 tot 10.342, dus met ruim 25 pet. Het invoeren van de voetbalpool is aan deze stijging zeker niet vreemd, maar er valt ook een aanmerkelijke groei waar te nemen bij de junioren en bij het bedrijfs- en zomeravond voetbal. Het aantal aangesloten verenigin gen steeg van 79 tot 81, dat van de zomeravondclubs van 39 naar 62. Eer) toename derhalve van 23 clubs, het geen een uitbreiding met 60 pet. bete kent. Ook financieel was het afgelopen jaar bijzonder gunstig, want er is een voordelig resultaat yan ruim 8400.-. Bovenstaande gegevens zijn ont leend aan het keurig verzorgde jaar verslag van de afdeling, dat dezer da gen aan alle belanghebbenden werd toegezonden. Secretaris Jan Allaart noemt het afgelopen jaar het meest dramatische uit de geschiedenis van de afdeling. Hij brengt de moeilijkheden, welke tenslotte leidden tot de ernstige en geruchtmakende bestuurscrisis in herinnëring. De nasleep van deze on verkwikkelijke affaire heeft er toe geleid, dat er nog steeds geen volle dig bestuur is, want de verkiezing van drie bestuursleden leverde zo veel moeilijkheden opx dat deze werd èf MARGATE, vrijdagavond. (Telefonisch van onze verslaggever) Maria Meesters maakt het best. Dat is wel het belangrijkste nieuws uit Margate. In dit Engelse kuststadje, volgepropt met toeristen, bereiden de Kanaalzwemmers zich uitgebreid voor op dingen die komen gaan. Die dingen zijn niet mis, want het ligt in de bedoeling, dat de meisjes en jongens, de vrouwen en mannen, die voor deze race hebben ingeschreven, dinsdagnacht om 1 uur in het water gaan. Zij hebben dan wellicht reeds enige avontuurtjes achter de rug, want op de bulletins, die vandaag door het hoofdkwartier van de race werden uitgedeeld, staat nog eens met nadruk geschreven, dat mr. Butlin de deelnemers van de Engelse naar de Franse kust zal doen vliegen. Maria Meesters krijgt door de merk waardige sport, die zij beoefent, haar eerste vliegtocht. Het Bergse meisje zat in een van de elf hotels, die Mr. Butlin en Margate rijk is, aan haar onafscheidelijke biefstuk. Zij maakte een ze rustige indruk. Zij wenste, zo zei Mihirsen uit India, niets liever dan een directe start van de race. Het is zeer begrijpelijk, want in het begin van augustus heeft Maria reeds enige dagen gezeten aan de Franse kust. Het weer was echter niet zo best en van een overtocht kon niets terecht komen. Het staat ook nu te bezien of er opnieuw een uitstel voor de race, zo zenuwslopend voor de deelnemers en deelneemsters, zal ko men. Het weer in het zuiden van dit goe de Engeland is wel zo winderig en koud, dat er een volledige ommekeer moet plaats grijpen, willen de fees- teiykheden doorgaan. Voor Maria Meesters zou uitstel een ware ramp betekenen. Ook aan haar concentra tievermogen is ergens een einde. Andere sfeer De sfeer, waarin de Bergse typiste zich bevindt, is ook geheel anders. Folkestone bood haar het vorige jaar» naast een zeer deftig hotel, een zeer rustige tuin in het stadje. In Margate ligt de situatie iets anders. Maria logeert in het Rancliff Court, een soort familiepension. Zij eet in een van de Butlin-hotels en zij zwemt in Butlins Lido. Het is er erg druk en om de haverklap wordt het meisje om handtekeningen gevraagd. Zij is overigens de enige van de 28 deelnemers, die niet in een van de Butlin-hotels logeert. Dat is een klein voordeel voor het meisje, want in de blauwe kasten van de organisator loopt een heel stel druktemakers rond. Dat Butlin zijn deelnemers en deelneemsters naar Margate heeft la ten komen is nu wel voldoende ver klaard. Hij heeft hier heel wat meer belangen dan in Folkestone. Dat de Kanaalrace een zuiver financiële in stelling is hoeft ook geen betoog, want er wordt een vracht publiciteit gemaakt. Maar goed, de uren, dat de twee vliegtuigen, de twee helikopters en de dertig boten pius de nodige marineschepen uitrukken, naderen. Het is wel een zeer grote vraag, wat het biefstuk-meisje, de kleine schakel v n dit grote circus, zal gaan preste ren. In verband met de kermis te Sluis kil werd een vriendschappelijke voetbalwedstrijd gespeeld tussen Sluiskil en Zwijnaarde. Met een 11 stand werd de kleedkamer opgezocht. Hierna domineerde Sluiskil, dat de stand geleidelijk wist op te voeren tot 8—2. Maria Meesters, de 18-jarige lange afstandzw emster uit Bergen op Zoom, zal dinsdagmorgen vroeg bjj de zesde internationale Kanaalrace niet starten als jongste deelneemster. De jongste zwemmer van dit jaar is James Granger, een zwemmer van amper 17 jaar uit Kent. De oudste is de befaamde Schot William Barnie, die in 1951 in weerwil van zjjn 55 jaren het Kanaal in beide richtingen overzwom. Er bestaat weer bijzonder grote belangstelling voor deze wedstrijd. Niet minder dan 28 deelnemers uit 16 landen hebben zich aangemeld. Het zijn 21 mannen en 7 dames. In de vroege morgen van dinsdag 20 augustus zullen zij bij Kaap Gris Nez (Fr.) de tocht aanvaarden. Het is ook dit jaar een gezelschap met beroemde namen. Zo zal de 35- jarige Portugees Joaquim Baptista Pereira, de winnaar van de Kanaalrace in 1954, de tocht ondernemen. De Brit Jack McLelland zal voor de vierde maal een poging doen. Deze beroeps-worstelaar uit Belfast was de laatste zwemmer die in 1956, toen allen de strijd moesten staken, zich door de volgboot op liet nemen. Denemarken zal worden vertegenwoordigd door Greta Anderson, Olym pisch kampioene op de 100 meter vrije slag, die thans in Long Beach (Cali fornia) woont. uitgesteld tot de jaarvergadering, welke in september zal worden ge houden. Dank zij de grote belangstelling van rijders voor de internationale Motor- zesdaagse, welke van 15 tot 21 sep tember in Tsjecho-Slowakije wordt gehouden, is de centrale sportcom- missie van de KNMV erin geslaagd twee Vaas-teams te vormen. Zoals bekend zou er aanvankelijk slechts 'één Nederlands Vaasteam aan de wedstrijd deelnemen. De beide ploegen, welke' worden afgevaardigd, zijn: Vaas-team A: Mar. tien den Haan (Jawa250 cc), Frits Selling (Zundapp 175 cc), Jan van der Hoek (Adler 250 cc)en Simon Schram (Jawa 175 cc). Vaas-team B: Priem Rozenberg (DKW 175 cc), Theo Witberg (Zun dapp 250 cc), Bob Bakker (Adler 250 cc; en Ton Bakker (DKW 175 cc). Naast deze 2 Vaas-teams is nog een KNWV clubteam ingeschreven, dat uit de volgende rijders bestaat: Piet van der Mispel (jawa 125 cc), Rob Selling (Zundapp 250 cc) en Ton Wit berg (Zundapp 175 cc). Voorts kregen de volgende rijders toestemming als individuele deelne mers te starten: Cor van Kalmthout (DKW 175 cc), Willy van Ommeren (Puch 250 cc), Huub Pellikaan (DKW 175 cc), Cees van Rijssel (Jawa 250 cc) en Henk Steman (DKW 125 cc). De voetbalvereniging Axel organi seert zondag 25 augustus een junio- rentoernooi. Hieraan wordt deelgeno men door Axel BI, Axel Bil, Hulst BI, Koewacht BI, Corn Boys BI en Ter- neuzen BI. Ook Hansweertse Boys organiseert op zondag 25 augustus een junioren- toernooi. Hieraan wordt deelgenomen door de jeugd van Hansweertse Boys, Goes en Middelburg. DE HEREN L. Anderson (Goes) en F. Brandenburg (Zierikzee) hebben zich in de finale geplaatst van het bekertoernooi dammen, dat te Goes wordt gespeeld. DE HAARLEMSPELER Vreeken, lid van het Nederlandse jeugdelftal, heeft tijdens een oefenpartijtje op het Haarlemterrein een dubbele beenbreuk opgelopen. DE KNVB heeft besloten geen ver zoek te zullen richten aan de Bel gische voetbalbond om het inter landduel Nederland-België met een dag te vervroegen. De wedstryd zal dus op zondag 17 november worden gespeeld. DE VOETBALWEDSTRIJD Schot land - Nederland (onder 23 jaar) zal waarschijnlijk woensdag 23 ok tober te Glasgow worden gespeeld. Een exclusieve nieuwigheid in Waregem is, dat langs de route televisietoestellen staan opgesteld, zodat de toeschouwers de hele wedstrüd zullen kunnen volgen. zyn is de voorbije dagen op de baan te Roeour gebleken. Daarom eerst maar eens zien hoe het weer zich ge draagt, want dat heeft altyd al een factor van betekenis gevormd en zal ook hier de kamende twee dagen zyn invloed doen gelden. HOOFDAKTE De heer A. van Dale, onderwijzer aan de o.l. school te Sas van Gent, slaagde te Breda voor het examen hoofdakte. TEXTIELBREVET De heren J. de Jonge en Th. Ste vens te 's-Heerenhoek zijn te Rotter dam geslaagd voor het textielbrevet alg. gedeelte A. De heer R. de Jong uit dezelfde plaats is geslaagd voor beide vakken textielbrevet. VERPLEGING Mej. Ph. Lansu uit Aardenburg is te Nijmegen geslaagd voor wijkver pleegster en voor het stafdiploma verpleging. GOES, 16 aug. Export- en indus trieveiling: bramen exp. 107, 2 80, afw. 40, bramen (in doosjes p. kg) exp. 207, 2 168; du'bb. pr.bonen 2 35- 40, afw. 29, manks codlin st70-80 69, st60-70 58, h70-80 63—68, h60-70 57; zigeunerin st75-85 80, st65-75 77, h75- 85 75, h65-75 73—75, h2 63—64; clapps fav. h65-75 85; h55-65 75—77, h2 62; pree. de trev. st60-70 87, st55-60 77, st50-55 65, h60-70 87, h55-60 74-75, h2 59; james grieve h75-80 90100. Ge wone veiling: perzikr. zomerappel h 70-80 79—86, h6O-70 76—83, h2 58—66, k 5669, fabr. 3138; manks codlin k 46-51, fabr. 32-38; zigeunerin k 60- 65. fabr. 48-53, pree. de trev. k 58-67, fabr. 43-51; clapps fav. k 52-67, fabr. 38-53; reine cl. d'althan 1 142-162, 2 67-87, gr. 121; w. wijnpruim 1 115, 2 62. gr. 114, fabr. 45-60; belle de louv. 1 146-161, 2 105-118, gr. 121-145, fabr. 57-102; reine vict. 1 151-163, 2 60-101, gr. 114-154, fabr. 30-88, dubb. boeren- witte 1 109, 2 47-63, gr. 71-100, fabr. 31; reine cl. verte 1 145. Groenten: kropsla Al 10. A2 9. BI 7-8, komk. Al 10-12, A2 8-10, BI 8, torn. Al 20-24, BI 23-24, Cl 21; bl.kool A2 37-52. BI 12, afw. 12-31. wortelen p. bos 15-30, uien p. bos 10-14, uien p. kg 15-16, kroten p. bos 5-8, dubb. pr.bonen 28- 37, stoksnijbn. 33-37, pronkbonen 19- 33, and, 22-26, prei 29, gr. sav.kool 10, r.kool 9-12, bintjes 10-12, augur ken 1 127, 2 95-108. KAPELLE, 16 aug. Industrie- en exportveiling: appelen en peren: manks codlin h80-90 71, h70-80 61.60 62.50, h60-70 57.50—58.80, k 40.95—44.40 zigeunerin h75-85 8183, h65-75 75.70 77.40, h2 62.10—63.50, k 55; perzikr. zomerappel h60-70 80—81, h2 65, k 64; james grieve h85-90 93, h80-85 101, h75-80 101, k 72; lady suddely h70-80 82, h60-70 71—85. h2 50, k 52; early vict. h60-70 49, h2 36; codlin keswick h70-80 55—56, h60-70 45.90—46.70, h2 34, k 41; clapps fav. h65-75 86.5088.10 h55-65 78.20—80.05, h2 63, k 68, kr. 16; pree. de trev. st60-70 88, st55-60 7&— 80, st50-55 66. h60-70 85, h55-60 75, h50-55 65, h2 61, k 69; gem. valapp. 30, val zigeunerin 30, val perzikappel 25- 29, kr.appelen 30, val goudreinette 32; dubb. princ.bonen 1 en 2 37.9038.80, 2 32, bramen ind. 2 148.50. afw. 120. Aanvoerveiling. bramen p. doos 1 53- 58, 2 49-52, framb. p. doos 1 57, drui ven: frankenthaler 1 203. Pruimen: reine vict. 1 126-167, 2 62-109, gr. 80- 109, fabr. 42-70; ezarpruimen 1 134-141 2 56-96, fabr. 67, boerenwitte 1 91-146, 2 62-76; wijnpruimen 1 113-126, 2 63- 66; jefferson 1 116, 2 49; reine cl. d'althan 1 127-164, 2 48; reine cl. verte 1 107-164, 2 63, gr. 71; kirkes 1 170-182; mons. hative 1 184, fabr. 66; Ontario 1 158, gr. 98; occulanen 2 40; dietr. ulhorn 1 71; clapps fav. fabr. 31-52, val 16-17, pree. de trev, fabr. 26-45, val 21-29, zigeunerin fabr. 28-52, manks codlin fabr. 26-33, codlin kes wick fabr. 23-31, early vict. fabr. 23- 24, perzikr. zomerappel fabr. 48-51, jutteperen h50-55 7579. Aardapp.- veiling: bonken 12-14, 1 9-13, 2 9, driel. 3,5-4, kr. 1. Groentenveiling; bl. kool 16, komk. 8-12, r.kool 7-11, tom. 20-37, snijbonen 36, augurken 1 95-99, 3 27, stekuien 5,5, waspeen 10. kroten 6, bosseld. 5,5-6,5, sav.kool 22-24, and. 14-16, prei 33. LEEUWARDEN, 16 aug. Aanvoer en notering: 190 stieren 2,90-3,25; 225 vette koeien, le kw. 2,90-3.43, 2e kw. 2,70-2.89, 3e kw. 2,20-2,69 832 melk en kalfkoeien 650-1125; 110 pinken 300-515; 733 vette en graskalveren 200- 410; 96 nucht. kalveren 40-69; 1127 vette, weideschapen en lammeren, vette- en weideschapen 80-110, lam meren 50-68 297 vette varkens, oude varkens 1,45-1,65, vette biggen 1,60- 1,70, zouters 1,72-1,75; 332 biggen en lopers, biggen 35-54, lopers 55-95; 54 bokken en geiten, geen notering; 81 paarden 500-985, totale aanvoer 3977 stuks. Overzicht: Stieren aanvoer ruim, stemming willig, prijshoudend. Melk- en kalfkoeien aanvoer matig, stemming goed, prijshoudend. Pinken aanvoer ruimer, stemming beter, prij zen stijver. Vette- en graskalveren aanvoer ruimer, stemming beter, prij zen stijver. Nucht. kalveren aanvoer kort, stemming willig, ruim prijshou dend. Zware kalveren boven de no tering. Varkens aanvoer kort, stem ming lui, zouters lager, andere soor ten gelijk in prijs. Biggen en lopers aanvoer ruim, stemming rustig, prij zen gelijk. Schapen aanvoer kort, stemming slecht, prijzen gedrukt. Lammeren aanvoer kort, stemming slecht, prijzen gedrukt. Paarden aan voer matig, stemming willig, prijzen, duurder. TERNEUZEN. 16 aug. Sla 3,20- 12, bl.kool 10-38, gr. komk. 10-13, w. komk. 8-10, perziken 10-14, seld. 2-5, peen 20, eerstel. 1 15-16, 2 7-8, eigenh. 17-18, and. 13-26, stoksnijbn. 32-44, princ.bonen 25-49, saxa 25^41, pronk bonen 15-18, r.kool 10-13, sav.kool 7- 31, w.kool 4, prei 38-45, rabarber 13, torn. A 21-28, B 25-30, C 20-22, uien 16-18. Appelen: manks codlin hl 70-80 62, h2 44. k 36—55, fabr. 40—60, kr. 2232: zigeunerin hl 75-85 7180, 6.5-75 72—75, h2 60—62, k 54—71, fabr. 4162, kr. 3031. Peren: clapps fav. st65-70 81—82, st60-65 71—75, st55-60 67—74. hl 65-70 80—82 60-65 70—72, 55-60 66—67. h2 41—58, k 56—63. fabr. 4265, kr. 2442. Pruimen: belle d« louv. gr. 1,201,28, ezarpruimen 2 82, boerewitte 2 91; reine cl. d'althan 1 1.06—1,29, 2 67, gr. 1,10—1,20; drui ven 2,082,14. Konstanz 461 (+4), Rheinfelden 315 (onv.), Breisach 264 4), Straatsburg 340 (—12), Maxau 518 (+26), Mann heim 358 (+24), Mainz 312 (+6), Bin- gen 213 (+6), Kaub 232 (+9), Trier 114 (—2), Koblenz 227 (+5), Keulen 188 (+6), Ruhrort 375 1), Lobith 984 8), Nijmegen 769 5), Arnhem 792 (—8), Eefde IJssel 313 De- venter 220 (—4), Monsin 5540 (+10), Vise 4967 13), Borgharen 3910 (+34) Belfeld 1078 45), Grave ben. de sluis 454 (—22),

de Stem | 1957 | | pagina 3