Jhr. de Casembroot opende belangwekkende expositie Cor Abrahamse werd onbetwist Zeeuwse ringr ij der kampioen Timmerman te Vlissingen ging op het inbrekerspad Mr. Becht geïnstalleerd ParocHie s-Heerenhoek voltooit modernisering Mooiere stoet BEVRIJDT U 2 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1957 Feestelijk lustrum visserijfeesten Breskens Wassende vrouw door stroom gedood FORTUNA '54- AMSTERDAM Hoogwaterstanden Slachtoffer van afbetalingssysteem NATURALISATIE Doktersdiensten Dienst dierenartsen Feller gevecht geleverd dun ooit Zuid-Beveland „De boer in de schilderkunst Kapelaan v. Egmond naar Rijsbergen Z.-Vlaanderen Ondernemingsraad ingesteld in de suikerfabriek AGENDA Vandaag Morgen Maandag De 27-jarige echtgenote van de heer Smits te Stavenisse is op tra gische wjjze om het leven gekomen. Zij was met de was bezig, toen hoogstwaarschijnlijk haar wasmachi ne onder de elektrische stroom kwam te staan. De jonge vrouw moet op slag dood zijn geweest. De moeder van het slachtoffer, die naast het gezin Smits woont, had haar een poosje niet gezien en daar om ging zij even kijken en toen vond zij haar dochter bij de wasmachine liggen. Moeder en dochter deden ge zamenlijk de was. Onmiddellijk werd een dokter gewaarschuwd die de dood moest constateren. Mevr. S. was moeder van twee kinderen. (Advertentie) SPORTPARK ROZENOORD BERGEN OP ZOOM Zondag a.s. 16 uur: Eeredivislewedetrijd Met volledige eerste elftallen Voorverkoop: Lectuurkiosk Grote Markt. Morgen, zondag, zal het hoog wa ter zijn te Hansweert om 7.24 en 19.32 uur; te Terneuzen om 6 58 en 19.13 uur en te Vlissingen om 6.28 en 18.43 uur. Maandag zijn die tijden: Hans- weert 8.13 en 20.28 uur: Terneuzen 6.58 en 19.13 uur en Vlissingen 7.22 en 19.43 uur. De Visserijfeesten van Breskens, die dit jaar het eerste lus trum beleven, zijn begonnen en als vanouds trekken ze duizen den gasten naar het levendige dorp aan de mond van de Wes- ter-Schelde. Donderdagmiddag toen de enorme file auto's bij het veer de belangrijkheid van de feestdag van 15 augustus voor de Belgen (vooral) onderstreepten, opende de Commissa ris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de tentoon stelling in het nieuwe deel van de Vismijn, een plechtigheid die volgde op de opening van de feesten op het Spuiplein door burgemeester J. A. Eekhout. In de kantine van de Vismijn kon de heer Corn. Kosten, voorzitter van de Breskense Visserij vereniging ,,Ons Belang" een groot aantal gasten ver welkomen. Behalve de Commissaris der Ko ningin en zijn echtgenote waren er vele andere autoriteiten: de Com mandant Maritieme Middelen uit Vlissingen. kolonel Sluyters, burge meesters van omringende gemeen ten en van andere visserijplaatsen in Zeeland, functionarissen op het ge bied van visserij, enz. De heer Kosten belichtte in het kort de door ,.Ons Belang" georgani seerde Visserijtentoonstelling, welke hij een stuk propaganda voor de visserij noemde. Hij ging in het kort de historie van de Breskense visserijvloot na, eonsta- terend dat deze nu ruim 30 schepen telde. Ruim veertig vaartuigen ko men dagelijks aan de afslag. De heer Kosten wees er op, dat de vlootver- nieuwing en modernisering in de naaste toekomst urgent zal worden. Hij zag een taak voor een goed func tionerend distributieapparaat dat kan voorkomen dat hoeveelheden garnalen naar de vismeelfabrieken gebracht zouden moeten worden. Nadat de elfjarige Tëuni v. d. Heu vel aan mevr. de Casembrootgeb. baronesse v. d. Feltz een prachtig op- gemaakte mand met specifiek Bres kense visprodukten had aangeboden, sprak de heer A. L. S. Lockefeer, voorzitter van „Zevibel". Hij bena drukte de betekenis van de Bresken se visserij, welke niet, zoals die van die aan de Ooster-Schelde gelegen vis sersplaatsen tegen 'n duistere hemel opziet. Aan' de andere kant meende hij te moeten constateren dat er onder de vissers meer eensgezindheid nodig is. Wat dat betreft Komt de visserij nog iets tekort bij overige economische groeperingen. Ben krachige organi satie allen omvattend, zag hij als een middel om bepaalde belangen doeltreffender te verdedigen. Nadat drs. F. Floor, secretaris van de Stichting de Nederlandse Visserij gesproken had, sprak de Commissaris der Koningin zijn openingsrede uit. Hij onderschreef de woorden van de heer Lockefeer wat betreft het ge brek aan eensgezindheid onder vis sers. Hij vond het jammer dit te moeten zeggen, doch de eerlijkheid gebood zulks. Hij schetste in kern achtige bewoordingen de stijl en het karakter van een vissersvolk, zoals Breskens dat is. Ben stijl als die van de Bressianders mist de gewone landrot", aldus jhr. mr. de Casem broot. Tenslotte vroeg hij zich met enige zorg af, of de vissersvloot van Bres kens het tempo der modernisering wel zou kunnen bijhouden. Hij sprak de hoop uit dat Breskens dit probleem zal kunnen overwinnen. T entoonstelling Hierna bezichtigden de genodigden de fraaie visserij-tentoonstelling in het nieuwe deel van de Vismijn ,.Ons Belang", de handel en de industrie voor zover die met de visserij te ma ken hebben, maakten van deze ex positie veel werk en wie haar be zoekt, zal verrast opkijken. Hierna volgde de plechtige uitrei king van de wisselwimpelvan de schuit met de gemiddelde beste be somming over het afgelopen seizoen. Dat deed de Commissaris der Ko ningin. De winnaars van de wimpel waren n.l. de opvarenden van de Breskens 20" en wie de namen van deze vis sers hoort, weet, dat het historische namen zijn. Tot de heer P. de Baare jr. richtte jhr. de Casembroot zich in het bijzonder: hjj is een zoon van wijlen Piet de Baare, oud-voorzitter van ,,Ons Belang" en een begrip in de Zeeuwse visserjjwereld. Met ge voelige woorden schetste de Commis saris de persoon van de overledene, die hij eerde in diens zoon. Met zijn mede-opvarenden J. Pleyte, .Jac. de Baare. A. de Baare en J. Riemens had hij de wimpel verdiend en met vreugde reikte de Commissaris hem uit. Het officièle deel van de feestelijk heden rond de opening van de Vis- Gaat de buurtvereniging Philips van Kleefstraat dit jaar ten derde male met de eerste prijs strijken in de enerverende wedstrijd om de mooiste praalwagen? Dat zal de tijd uitwijzen. Zondag a.s. maakt de jury de uitslag bekend en heel Breskens is benieuwd naar de clas sificaties. Met haar wagens van 1956 en 1955 heeft de buurtvereniging Ph. van Kleefstraat de beste prestaties geleverd. Of het nu weer zal luk ken is de vraag. De concurrentie leek ons, de stoet van de Visserij feesten 195 7 gezien hebbende, wat zwaarder. Aan het op schaal en aan de bouwtekening getrouw nagemaakte ..Hospitaal-kerkschip De Hoop" heeft de buurt heel wat werk ge had. Er zitten honderden werkuren in. En nog eens zo'n 27.0000 rozen! serijfeesten was hiermee achter de rug. De genodigden en de vele gas ten die Breskens herbergde, gingen de eerste uitgang van de optocht be zien. Het was een stoet, het eerste lustrum van de Visserijdagen volko men waardig: beter, mooier en gro ter dan vorige jaren. Het lijkt ons, dat de jury er deze keer niet zo gemakkelijk van afkomt. Er zijn meerdere kanshebbers. Er is een ge weldige arbeid ontplooid. En het re sultaat mag gezien worden. Dat is trouwens nog enkele malen te zien: zaterdag en zondag. Ongetwijfeld zal Breskens die dagen weer heel wat bezoekers mogen herbergen! De 26-jarige timmerman de J. uit Missingen was altijd al een „zwak vat" geweest op het gebied van mijn en dijn. De laatste jaren ging het echter beter, doch in zjjn huwelijk raakte hy verstrikt in de netten van het afbetalingssysteem, welke tegen woordig zo overvloedig worden ge spannen. Toen hij met de afbetalingen in de knoei raakte en ook nog drankschuld had, ging hy de brede weg der vin gervluggen op. In maart j.l. wist hij binnen te dringen, via een raam, in het kan toor van de bouwmaatschappij waar bij hij in dienst was. Hij forceerde een bureau en een geldkistje en trok huiswaarts, 450 gulden rijker dan hij gekomen was. Omdat dit naar meer smaakte, on dernam hij begin juli nogmaals een nachtelijke tocht naar hetzelfde kan toor, doch nu was zün buit slechts 43 gulden. Bovendien had hij een spoor achtergelaten. waar de politiehond vat op had. Dit spoor leidde naar de wijk waai- J. thuis hoorde en de po litie vond hierin genoeg reden om de man aan de tand te voelen. Na ontkenning volgde tenslotte de be kentenis en hij werd gedetineerd. Rouivmoedig Gistermorgen bleek voor de rech ter, dat de J. een rouwmoedig zon daar was en de beste voornemens voor de toekomst koesterde. De Officier van justitie was hier niet ongevoelig voor en wist eigenlijk niet goed wat met de man aan te vangen. Inklimming, braak en dief stal zijn geen kleinigheden, maar van de andere kant is de J. een enthousiast en vakbekwaam timmer man en geen slecht huisvader. De afbetalingen brachten hem in moei lijkheden en ook het op de pof leve ren der kasteleins dreef hem in het nauw. Het reclasserlngsrapport laat bovendien nog reden tot hoop. De Officier eiste daarop 1 jaar gevange- Advertentie) nisstraf, waarvan 4 maanden voor waardelijk met aftrek van voorarrest. Mr. Bruin, die de J. verdedigde, kon zich hiermee verenigen en wees er op, dat zelfs de patroon, welke hij bestolen had, hem nog elders te werk wil stellen. Uitspraak woensdag 28 aug. a.s. Ingediend is een ontwerp van wet tot naturalisatie van Dimitri Jowen- ko. geboren te Kiew (Rusland), 27 oktober 1924, gereedschapsmaker wo nende te Middelburg en een tot natu ralisatie van Emiel v. Hove, geboren te Stekene (België) 2 februari 1914, vlasser, wonende te Koewacht. De zondagsdiensten voor doktoren wordt door de volgende artsen waar genomen: Goes, Griep; Middelburg, Ferke- ma; Vlissingen, Sluyter; Heinkens- zand, Arendskerke en Wolfaartsdijk, Zonnevylle en oost-Z.-Beveland be halve Yerseke, Rooste Krabbendijke; dr. Luijckx te 's-Heerenhoek neemt waar voor dr. Folmer; dr. Kiviet, Borssele voor dr. Geldermans en dr. Kole, Hoedekenskerke voor dr. Wöst- mann. Voor Axel neemt waar dr. Schilt- man voor Terneuzen dr. Bos; voor Oostburg en Aardenburg, dr. de Bruijckere, Oostburg: voor Biervliet en IJzendijke. dokter Kalkman, Bier vliet; voor Cadzand, Sluis en Zuid- zande. dokter Hoge, Cadzand; voor Breskens, Groede en Schoondijke, dokter Eggink, Schoondijke. Op Zuid-Beveland wordt de zondags dienst waargénomen door de heren Elzerman, Goes en Klaassen, Hein- kenszand; voor Oostburg, Sluis, Groe- "de. W. van Veen, Oostburg; voor Biervliet eri IJzendijke, J. Westen dorp, IJzendijke. Parteirt tol in elk deted H AN DEI.,B U RE A I TÖïSéuZÉN TELEFOON 2304 NOORDS,TRAAT 7 (Vervolg van pag. 1) De nieuwe burgemeester trad niet temin in bijzonderheden, wat de nieu we opvatting van zijn taak betreft, maar hy liet wel uitkomen, dat deze tijd tot snelle aanpassing dwingt aan gewijzigde omstandigheden. Ook de wereldpolitiek, zei hij, gaat ingrypen- de gevolgen hebben voor ieder van ons. We moeten klaarwakker zijn om te aanvaarden wat goed is en om te verwerpen wat afbreuk kan doen aan onze idealen Burgemeester Becht beloofde, dat hij zou trachten, mede de inventieve geest te zijn bij verdere ontplooiing van de stad, dat hij coördinator zou zijn naast actief pleiter en de geest van verwachting en optimisme zou trachten levendig te houden. Het is jammer, zei hij, dat de be stedingsbeperking uitloopt op een be stedingsstop. Niettemin: de woning bouw zal doorgang moeten vinden en ook de reeks indrukwekkende werken waarvoor de plannen al gemaakt zijn. De heer Becht bracht hulde aan ex- burgemeester Rouppe van der Voort, wiens zegenrijk werk hij prees, en hy stelde zich voor, diens ,,zegem-yk werk voor Tilburg voorzover niet voltooid - tot een goed einde te bren gen De bijzondere raadsvergadering, in de feestelijke vergaderzaal van het Paleis-Raadhuis, ademde een sfeer van welwillendheid. De heer Becht kon er niet aan twijfelen, dat de ver wachtingen omtrent zijn burgemees terschap een geest ademden van goed gefundeerd optimisme. Die blijmoedigheid, of minstens welwillendheid, kon men ook beluis teren in de toespraken van de fractie voorzitters: de heer Taminiau, die de nieuwe burgemeester de volledige steun van de K.V.P. beloofde: de heer Baggermans (P.v.d.A.) die de nieuwe burgemeester herinnerde aan de ge zamenlijke schooltijd in Bergen op Zoom, een „Bergs chauvinisme" aan prees en de wenselijkheid benadrukte van een genoegzame aandacht voor de niet-katholieke minderheid in Til burg De heer Becht zei een gezond chau vinisme niet te vrezen. Hij voegde er echter aan toe, dat dit chauvinisme niet de stad Bergen op Zoom, maar de stad Tilburg zou gelden; geheel en al. „Ik verzeker U", zei hij, „dat de belangen van de Tilburgse burgerij voor mij de belangen van allen zyn". Vertrouwen De zaal van het Paleis-Raadhuis, waarin de plechtigheid plaatsvond, was tot de laatste stoel bezet. En het moet de nieuwe burgemeester deugd hebben gedaan, dat de meest in het oog vallende plaatsen gereserveerd waren voor zijn echtgenote en voor zijn vader, de heer Jacques Becht uit Bergen op Zoom, voor wie deze dag een gloriedag geweest moet zijn. De heer Taminiau, de heer Bagger mans, de heer Nuyten, alle drie sloe gen zij in hun toespraken een andere toon aan, maar alle drie ook deden zij uitkomen, dat zij een grote mate van vertrouwen ten grondslag wens ten te leggen aan hun samenwerking met de nieuwe burgemeester. Mr. Becht heeft een goede pers gehad. Zijn bestuursdaden in Vaals en Kerkrade hebben vertrouwen ge wekt. De nieuwe burgemeester liet duidelijk uitkomen dat hij zich bewust was van de zwaarte van zijn nieuwe taak, maar hij zei zich eveneens ge lukkig te prijzen, dat de verantwoor delijkheid daarvoor hem op de schou ders was gelegd. Enkele uren lang was het, na de officiële installatie, een komen en gaan van Tilburgers, die met de nieuwe burgemeester wensten kennis te maken en zich bereid toonden, hem het vertrouwen te schenken, dat aan een gezonde en vruchtbare samen werking ten grondslag ligt. Niet alleen de volbloed-Tilburgers maakten hun opwachting bij de nieu we burgemeester. De Twentenaren in Tilburg verrasten mr. Becht met een respectabele krentenwegge. symbool van een eensgezindheid, die zeker niet alleen door een chauvinisme- krachtens-geboorte wordt bepaald. Veel wereldlijke en geestelijke auto riteiten uit Tilburg en verre omge ving woonden de installatie-plechtig heid bij; daarmee benadrukkend wat de heer Becht zelf stelde: dat een grote gemeente niet in zichzelf be sloten moet zijn, maar mede haar kracht moet zoeken in de samenwer king met andere plaatsen cn instan ties. Een indrukwekkend défilé van de plaatselijke verenigingen besloot deze dag. die voor Tilburg een zeer gedenkwaardige dag mocht heten. Cor Abrahamse, de nog zo jonge ringryder uit Sint Laurens, heeft een bijzondere prestatie geleverd. Want nadat hij onlangs het kampioen schap van Zeeland in de eerste klas op zjjn naam bracht, sleepte hij gis teren tydens de tweede folkloristische dag in Middelburg de .Grote prys van Zeeland", de wisselbeker van H.M. de Koningin, in de wacht. Hij is nu dus onmiskenbaar de grote kampioen voor 1957. al won hij de ringrijdery in Middelburg, die door duizenden belangstellenden werd ga geslagen, dan ook op het nippertje. Want de rijder, die hem ernstig be dreigde - J. Reijnierse Azn. uit Kou- dekerke - liet pas in de tiende, te vens laatste beurt een steek vallen. Ook dit tweede, door de ..Folklo ristische Commissie" georganiseerde ringrijdersfestijn is een groot succes geworden. En al pakten zich op som mige ogenblikken wel eens donkere wolkenmassa's boven het Molenwa ter samen, tot 'n grootscheepse aan val van Pluvius kwam het gelukkig niet. Het is trouwens de vraag, of de toeschouwers zich door de regen zouden hebben laten afschrikken, want nog nimmer te voren hebben wij gezien, dat het publiek langs de banen zo intens met de rijders mee leefde. Hieraan zal het feit, dat de voorzitter van de Zeeuwse Ringrij- ders Vereniging, de heer P. Brasser uit Kleverskerke. tijdens de grote fi nale in de middaguren commentaar op de wedstrijd leverde, wel niet vreemd zijn geweest. Voor de Engels sprekende vreemdelingen was het bo vendien een prettige gewaarwording, dat hen in het Engels het één en ander over het ringrijden werd ver teld. Er bleef zodoende de gehele mid dag sprake van een enorme drukte, tot het einde toe! Aan deze folkloristische dag was ook weer een optocht verbonden. Ve len hadden zich langs de route opge steld om de rijders in hun Walcherse kledij en de stoere Zeeuwse koud- bloedpaarden voorbij te zien trekken. Een hoornblazer te paard kondigde de komst van de stoet aan; hierna volgden de Zeeuwse vlag - dit dun doek kreeg op de Heerengracht ku ren, zodat er enkele minuten gestopt moest worden -, de vlag van de ge meente Middelburg en de Z.R.V. en voorts de vaandels van de gemeen ten, waar de rijders vandaan komen. Spannende strijd Er is in de banen de gehele dag fel gestreden, 's Morgens niet min der dan 's middags; want in de voor ronden, die toen werden verreden, moest uitgemaakt worden, wie er la ter op de dag naar de grote finale zouden overgaan, te weten een dertig tal van de 96 deelnemers. De fina listen behoorden, zoals verwacht mag worden, allemaal - behoudens een en kele uitzondering tot de sterkere ringrijders en vrijwel alle cracks wa ren in deze groep, die op de baan voor de Schouwburg, getooid met de oranje sjerp reden, vertegenwoordigd Direct 'na de optocht, omstreeks twee uur, nam het gevecht om de koninklijke bekers een aanvang. Cor Abrahamse stak alle in de finale te steken ringen, tien in getal. Vijf ruiters eindigden gelijk met negen ringen. Een aparte kamp bracht hier de beslissing: Jac. de Klerk uit Nieuw- en Sint Joosland werd tweede en hij veroverde hier mee de wisselbeker van H.K.H. Prin ses Wilhelmina. J. Koppejan werd derde en de beker van de gemeente Middelburg gaat dus voor een jaar naar Zoutelande. De vierde prijs, een beker van wijlen de heer Jac. Frank, kwam terecht bij de Veerenaar J. Maljers, terwijl W. Provoost uit Dom burg de beker van de P.Z.C. kreeg. De zesde wisselbeker, die van de Algemene Zeeuwsche Verzekerings mij., kwam in het bezit van J.Reij nierse Azn. uit Koudekerke, die Cor Abrahamse tot het laatste moment goed partij bleef geven, de zevende prijs, een plaquette van de firma Jobse. was voor S. Reijnierse uit Koudekerke, en P. Rooze uit Sint Laurens werd eigenaar van de be ker van de firma J.J. van de Berge. De strijd om de pollepel was een gevecht apart. Hoe goed de rijders er gisteren wel „in" waren bleek wel, toen men bij het kampen zijn toe vlucht zocht tot de kleinste ring (30 mm). Zelfs toen duurde het nog ge ruime tijd, aleer de winnaar van deze traditieprijs - S. Reijnierse uit Kou dekerke - gejonast kon worden. P. Roozen uit Sint Laurens tenslotte won de prijs voor de meeste volg- ringen. Prijsuitreiking De uitreiking van de wisselprijzen geschiedde onmiddellijk na afloop. Het lid van Gedeputeerde Staten, de lieer A. Schout, overhandigde de ko ninklijke bekers aan de winnaars, de loco-burgemeester van Middelburg, de heer J.W. Kögeler, deed dit met de beker van de gemeente. De uit reiking van de gewone prijzen gebeur, de 's avonds in de Schouwburg. Gestadig wordt voortgewerkt aan allerlei verbeteringen in en rondom de parochiegebouwen. Zo kwam vóór de installatie van onze nieuwe burge meester de Jeugdhoeve voorlopig ge reed. De gehele benedenverdieping is omgetoverd tot een waar sprookje. Reeds bij de entree valt de vro lijke en tevens voorname sfeer op, welke zich voortzet in alle andere zalen. Vooral de buffetzaal met het uiterst modern buffet is een juweel van prachtige kleurencombinaties ter wijl de recreatiezaal aan de andere zijde, ofschoon iets somberder van kleur hiermede kan wedijveren. In de grote toneelzaal werd de voorzijde van het toneel dermate betimmerd, dat van de oude vorm niets over bleef. doch een front is geschapen, dat door strakke vormgeving opvalt als enig in zijn soort. De verlichting en de gehele entourage is uiterst mo dern en comfortabel. Het zal er „goed wonen zijn" cn ongetwijfeld de belangstelling trekken, van buitenaf. Er wordt n.l. steeds naar gestreefd om gezonde ontspanning te geven door film, toneel, muziek en dans, hetgeen broodnodig is voor onze ka tholieke jeugd in de zgn. zak van Z.-Beveland. Zoals het er momenteel voorstaat, zal de officiële heropening plaats vinden op 31 augustus en 1 septem ber a.s. Het is wel jammer, dat ka pelaan van Egmond, die zijn beste krachten aan dit schone werk gaf. juist nu door de bisschop van Breda werd overgeplaatst naar Rijsbergen, zodat hij maar weinig zal kunnen genieten van de totstandkoming van zyn werk. Nog niet tevreden Ook rondom het Jeugdgebouw is danig gerestaureerd en gebouwd. Zo verscheen daarnaast een verkleinde uitgave van het gebouw voor het Wit-Gele Kruis. Ook dit gebouw na dert zijn voltooiing en zal. naar pas toor Holtkamp ons mededeelde in september kunnen worden ingeze gend. Dat hiermede in een schrij nende behoefte is voorzien, zal ieder die het oude hok, dat er voor wordt gebruikt kent, kunnen beamen. Er is verder veel zorg besteed aan verbe tering van toegangswegen en dre ven. Het is thans niet meer moge lijk dat men b.v. met modder be smeurd van het kerkhof of sportveld komt, omdat alle paden ofwel bete geld of geasfalteerd zijn, zo ook de grote pleinen bij scholen en gebouwen Het kerkhof is thans een waardige rustplaats geworden voor de overle denen, want ook daar is grondig de spade ingezet. Vermelden wij tenslot te nog dat kerk en jeugdgebouw bei den werden voorzien van een nieuwe centrale verwarming en dat vele ver beteringen reeds in het vooruit zicht zijn gesteld. Pastoor Holtkamp laat het er niet bij zitten en zal met de onmisbare steun en hulp der pa rochie veel zegenrijk werk kunnen verrichten. GOES Gouden priesterfeest oud-Goesenaar Op 15 augustus heeft de zeereerw. heer B. F, Kosters, oud-Goesenaar, zijn gouden priesterfeest mogen vie ren in het St- Antoniusziekenhuis te Utrecht, waarin hy onlangs werd op genomen. Hoewel nog niet zover hersteld, dat hij zelf de H. Mis mocht opdra gen, kon de jubilaris wel de plech tige Mis te zijner intentie in de kapel van het ziekenhuis bijwonen. De belangstelling welke Z. Eerw. de gehele dag mocht ondervinden was overweldigend. Vooral uit Hille- gom, waar hij tot zijn emeritaat in 1956, gedurende 22 jaar pastoor was, kwamen legio gelukwensen, bloemen enz. Zowel de bisschop van Haarlem, ais de bisschop van Rotterdam zonden hem een gelukstelegram en de aarts bisschop van Utrecht complimenteer de hem telefonisch. De zeereerw. heer Kosters was in 1907 de eerste Goese neomist die in de nieuwgebouwde parochiekerk al hier. zijn eerste plechtige H. Mis celebreerde. Gistermiddag om vier uur is in de Grote Kerk, zonder enig officieel tintje, de tentoonstelling „De boer in de Nederlandse schilderskunst" ge opend. Deze expositie is de eerste reizen de welke wordt georganiseerd door de sinds kort aan het bureau van de rijksinspecteur voor roerende monumenten verbonden tentoonstel lingsafdeling. De omvang van een en ander moest beperkt blijven in verband met een gemakkelijk en snel vervoer en ook met het oog op de beschik bare ruimten. Voor Goes had men dit voorbehoud wel kunnen laten varen, want het voorportaal der Grote Kerk biedt wel ruimte aan honderd doeken. Hierdoor doen de 25, welke men er nu ophing, wel wat pover aan. Gezegd moet worden dat de kwali teit heel wat groter is dan het aantal, zodat een bezoek aan de expositie de moeite loont en zeer zeker aan kunst kenners. Uit meer dan drie eeuwen hebben de samenstellers de schilderijen bij eengebracht. Jan Breughel de oude is ook hier de senior. In de zachte toon, waar aan hij de bijnaam de Fluwelen Breughel dankt, is het landschap met figuren, dat in de Grote Kerk te be wonderen valt. De 17e eeuwse meesters zijn goed vertegenwoordigd door Cornelis Dec ker, Cornells Dusart, Jan van Goyen; de van Ostades en Salomon van Ruys- daal. De romantische richting ziet men in werk van Schelfhout, Bilders en Koekkoek en Mauve is de vlagdra- ger van de Haagse school. Vincent van Gogh tenslotte leidt de. moderne richting in. Hij is aanwezig met een sombere maar markante Brabantse boerin. Voorts vallen er panelen van de Grimmers; Kever; Aart v. d. Neer; Pieter van Os en Suze Bisschop-Ro- bertson te bewonderen. Het Nederlands openluchtmuseum te Arnhem stond een aantal oude landbouwwerktuigen en gebruiks voorwerpen af, om het karakteris tieke der tentoonstelling nog te ver groten. DE HEER KLOOTWIJK NAAR ZEIST De heer D.R. Klootwijk, leraar aan de r.h.b.s. van het openbaar lyceum alhier, is per 1 september in vaste dienst benoemd aan de afd. r.h.b.s. van het openbaar lyceum te Zeist. Per zelfde datum is hem alhier eer vol ontslag verleend. Burgerlijke stand Geboren: Johanna dv W. Loomans en J. Vendeville; Christina dv D. van Bers en C. van Son; Cornelis zv P. de Koeijer en C. de Koeijer; Arthus zv J. Titiheru en L. Barends; Sylvia dv J. Visser en J. Bosman; Petrus zv J. Repkes en W. Kopmels; Jan zv J. Stroo en C. van Eekelen; Jacob zv C. Lamper en D. van Schaik; Pieter zv A. Verburg en K. Goossens Antonius zv H. Capello en A. v. d. Borgt. Ondertrouwd: L. van der Weele 26 j. en A. de Jonge 21 j. Gehuwd: T. Viergever 23 j. en J. Rejack 22 j.; L. Schrier 30 j. en C. Westdorp 22 j.; J. Rijk 21 j. en P. Bruel 28 j.; M. van Hee 25 j. en M. Oostdijk 25 j. Overleden: J. Koeman 88 jM. van Luijk 83 j.; L. Breeweg 77 j.; J. Pekaar 43 j. (Advertentie) van reumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt daarvoor Togal, het middel bij uitnemendheid, dat baat, waar andere falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.95, 2.40, '8.88. 's-Heerenhoek Het is ongeveer drie jaar geleden, dat kapelaan van Egmond afkomstig uit Alphen aan de Rijn ais neomist naar 's-Heerenhoek kwam. Thans gaat Zijneerwaarde 's-Heerenhoek verlaten door overplaatsing naar Rijs bergen N.Br. Doordat vrij spoedig na zijn komst, pastoor Kramer ziek werd. en enige tijd later stierf en de benoeming van de nieuwe Herder lang op zich liet wachten, kreeg de jonge kapelaan een schier onmoge lijke taak op zijn schouders en de zware verantwoordelijkheid voor de parochie. Het was zoals de kapelaan toendertijd zelf opmerkte wel een unicuip om op 28-jarige leeftijd reeds pastoor te zijn. Met jeugdig enthou siasme werd geploeterd en gewerkt, dag en nacht Eindelijk kwam pas toor Holtkamp en toen kapelaan van Egmond terugkeek op zijn werk kon hij tevreden zijn. Wij menen te mo gen opmerken, dat de jonge kapolaan een harde leerschool heeft doorge maakt in onze parochie, maar zijn er tevens van overtuigd, dat hij in tussen dermate met de parochie is verbonden, dat het vertrek zeker niet zal meevallen. Zondag a.s. zal af scheid worden genomen door alle ver enigingen en instellingen waaraan Zijneerwaarde zijn beste krachten gaf en de belangstelling zal ongetwij feld groot zijn. Wij zien hem ongaar- n- vertrekken, maar wensen hem Gods beste zegen in zijn nieuwe pa rochie. Sas van Gent Op het kantoor der Eerste Neder landse Coöperatieve Suikerfabriek is gistermiddag de ondernemingsraad van het bedrijf in werking gesteld. Verscheidene autoriteiten waren hierbij aanwezig. De installatie van deze ondernemingsraad past volko men in het kader der tegenwoordige verhoudingen in het bedrijf, maar deze insta.latie betekent tevens het einde der fabriekscommissie, die, hoewel niet op wettelijke leest ge schoeid, toch belangrijk werk heeft verricht, aldus sprak ir. R. H. van Krevelen. De grote tegenstelling met de tegenwoordige ondernemingsraad is, dat hoog en laag in'deze raad gelijkwaardig vertegenwoordigd zyn, wat grote mogelijkheden inhoudt hij de uitwisseling van bepaalde gedach ten. De burgemeester wenste de on dernemingsraad veel succes bij zijn werk. Gr nauw AFSCHEID KAPELAAN STUYCK De parochianen hebben afscheid genomen van kapelaan Stuyck, die, zoals men weet, overgeplaatst is naar Etten. Hij was de stuwkracht van meerde re verenigingen en velen zullen in zijn vertrek een gevoelig verlies zien. Vertegenwoordigers van Katholieke Actie, de Missienaaikring, de E.H.B. O. en het Ziekenapostolaat boden, om van hun sympathie te doen bly- ken. de kapelaan vier stoelen en een radio aan; huishoudelijke en huise lijke geschenken. Ook in hun toespraken lieten zij merken dat zij de kapelaan niet graag zien vertrekken. OOSTBURG VERBETERING RIJKS-TRAVERSE De traverse van de door de be bouwde kom der gemeente lopende Rijksweg wordt belangrijk verbeterd. Een viertal op het snelste punt van de weg vooruitstaande gebouwen aan de Bredestraat is men momenteel aan het slopen. Hierdoor wordt het mogelijk de verkeersweg ter plaatse aanzienlijk breder te maken. Vooral met het oog op de omlegging van het snelverkeer van Sluis naar Bres kens, over Oostburg en Schoondijke is deze verbetering van veel belang. Ook uit stedebouwkundig oogpunt kan men het verdwijnen van deze panden slechts toejuichen, aangezien zij veel afbreuk doen aan het moder ne stratenplan der gemeente. Boven dien komen enkele in de nabijheid gelegen nieuwe winkels, die tot nu toe achter deze panden verscholen waren, veel beter tot hun recht. Eede DEMONSTRATIE In het kader van de Streekverbete- ring Eede werd met medewerking van de Rijkslandbouwvoorlichtings- dienst een demonstratie gegeven over de behandeling van stoppelknollen. Deze machine kan worden gebruikt bij de uitdunning van witlof, dat hier in deze streek de laatste tijd nogal wordt verbouwd. De machine vormt een grote arbeidsbesparing. Op de deze winter te houden studiebijeen komsten zal worden nagegaan, of men gezamenlijk tot de aanschaffing van dergelijke werktuigen kan ko- AXEL Het Centrum 6.30 en 9 uuri Schandaal in Sorrento, a.l. DE KLINGE Kinema v. Dijk 7.30 uur» Far West Folies. GOES Grand: Levensmelodie, 14 j. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Storm over de Nijl, 14 j. ST. JANSTEEN Em. Vermeersen 3.30 uur: Sehieting. KLOOSTERZANDE Willem Teil 3 uur: Schieting staande wip. Max Hoefeijsers Schieting. MIDDELBURG Electro: Leven van Vincent van Gogh, 14 j. Schouwburg: Opoffering, volw. OOSTBURG Ledel 8 uur: De laatste jacht, volw. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Car naval in Wien, volw TERNEUZEN Luxor 8 uur: Meisjes in de gevaarlijke leeftijd, volw. Concert gebouw 8 uur: Mensenjacht in Nairobi, 14 jaar. VLISSINGEN Alhambra: Parachutis ten vallen aan. 14 j. Luxor: Slavin van het oerwoud, 14 j. IJZENDIJKE Hofzicht 8 uur: Davy Crocket koning van het Wilde Westen, 14 jaar. ZUIDDORPE Onder de Linden: Prijs- bolling. Parochiehuis: Prijskaarting. AXEL Het Centrum 8 uur: Strijd te gen de vliegende schotels; 3.45 uur: Schandaal in Sorrento. DE KLINGE Kinema v. Dijk: Far West Folies. Zaal P. Metz: Kermisbal. GOES Grand: Levensmelodie, 14 j. HULST Bioscoopgebouw 3 en 6 uur: Storm over de Nijl; 8.30 uur: De blon de heks. HULST Aug. de Gucht 3 uur: Schie ting. MIDDELBURG Electro: Leven van Vincent van Gogh, 14 j. Schouwburg: Opoffering, volw. NIEUW-NAMEN Schieting staande wip OOSTBURG Ledel 2 uur: The Swan; 4.30 en 8 uur: De laatste jacht. SAS VAN GENT Olympia 2.30 uur: Marcella een circuskind; 5 en 8 uur: Carnaval in Wien. TERNEUZEN Concertgebouw: Mensen jacht in Nairobi. Luxor: Mensenjacht in Nairobi; Meisjes in de gevaarlijke leeftijd. VLISSINGEN Alhambra: Parachutis ten vallen aan. 14 j. Luxor: Slavin van het oerwoud, 14 j. IJZENDIJKE Hofzicht: Davy Crocket koning van het Wilde Westen. ZUIDDORPE 3 uur: schieting staande wip. Parochiehuis: Dan.^r AXEL Het Centrum 8 uur: Strijd te gen de vliegende schotels. DE KLINGE Kinema V. Dijk 2.30 uur: Alarm in 't Arsenaal. Zaal P. Metz 6 uur: Kermisbal. GOES Grand: Levensmelodie. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: De blonde heks. KLOOSTERZANDE Willem Teil 3 uur: Schieting staande wip. MIDDELBURG Electro: Leven van Vincent van Gogh. Schouwburg: Op offering. OOSTBURG Ledel 8 uur: De laatste jacht, volw. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Car naval in Wien, volw. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Meisjes in de gevaarlijke leeftijd, volw. VLISSINGEN Alhambra: Parachutis ten vallen aan. Luxor: Slavin van het oerwoud. De tt zal oons in het Op een den, dag

de Stem | 1957 | | pagina 2