Trieste vooravond Indonesische Onaf hankelij kheidsdag Supersonisch vliegtuig Mr. C. G. J. Becht geïnstalleerd als burgemeester van Tilburg C/ft Markies van Londonderry valt lord Altrincham bij Bijna 20.000 km per uur Activiteit van vele benden De toestand in Oman DAGBLAD VOOR ZEELAND w Teveel aan bergwater in Zwitserland Gebouwen doorzocht yoor „feestdag" van vandaag Belgisch echtpaar het kinderen in de steek W.-Duitsland rekent op devaluatie van gulden Stroef overleg Bonn-Moskou Doorvaart Suczkcnaal Verbod voor Noors schip Minder buiig Aziatische griep expres verspreid Twee Oostenrijkse Alpinisten gered 7 reinramp Eindhoven Hoof dconduc leur overleden NEUROTONIC Textielstcid vol vertrouwen Fiscusamblenaren gaan demonstreren Nederlands schip vervoert troepen van Indonesië Algerijnse rebellen willen praten met Frankrijk j7e JAARGANG No. 22531 Uitgave N. V. Uitgever» Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.— p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) f 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm 15 ct. Postrek 278841 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Voor God, Koningin tn VaAtrUni ZATERDAG 17 AUGUSTUS Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie t 0.14 per mm. (Ingezonden Mede-,; delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Westsingel 98, telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBITRG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) De Masjumi heeft bij de burgemeester van Bandoeng een nota ingediend, waarin een nieuwe stemming voor de gemeenteraad van Bandoeng wordt geëist. De partij beweert daarin over bewijzen te beschikken, dat bij 'le verkiezingen van de vorige week door be paalde partijen onregelmatigheden zijn gepleegd. Volgens in Djakarta uit Bandoeng ontvangen berichten, legt de opstandige „Darul Islam'" in verschillende delen van west'Java een verhoogde activiteit aan de dag. Tjihalulu, ten oosten van Bandoeng, werd door een bende van veertig man aangevallen. De overvallers openden het vuur op de bevolking, waardoor vijf desa-inwoners werden gedood. Een andere bende deed een inval in Tjikebulan, nabij Garoet, terwijl een derde bende in Tjipinang, in het regentschap Ban doeng, 23 woonhuizen in brand stak. Volgens een bericht van het persbureau PIA heeft verder een D.I.-bende onder leiding van de Nederlander Van Kleef in het district Tjiamis een aantal woningen in brand gestoken, ter wijl de desa Sukaradja weer door een andere, uit twintig man bestaande bende werd geplunderd. Hier werden 50 woonhuizen verbrand. Met dit allesbehalve opwekkende decor als achtergrond gaat Indonesië dan vandaag voor de twaalfde maal de afkondiging van zijn onafhankelijk heid vieren. Terwijl de bevolking zich voor de feestelijkheden opmaakt, hebben spe ciale veiligheidstroepen, welke voor een deel met machinegeweren naren uitgerust, gisteren alle gebouwen, welke nabij het paleis van president Soekarno in Djakarta zijn gelegen, doorzocht. Alle regeringsgebouwen en particu liere kantoren, alsmede alle winkels in de omgeving van het Merdeka- paleis, werden aan een zorgvuldig onderzoek onderworpen, terwijl alle voorbijgangers werden aangehouden om hun identiteitspapieren te laten zien. Ook in andere delen van de met vlaggen getooide hoofdstad, worden soortgelijke maatregelen genomen. Volgens de woordvoerder van het leger is dit geschied op last van de garnizoenscommandant van Djakarta, als voorzorgsmaatregel tegen even tualiteiten, welke zich tijdens de plechtigheden vandaag in het paleis zouden 'kunnen voordoen. Donderdagavond werden wederom handgranaten gegooid naar het hoofd kwartier van de communistische par tij in Djakarta en de woning van de waarnemend chef-staf van de land macht, kolonel Dahlan Djambek, in Kebajoran, de satellietstad van Dja karta. Dit was de vierde maal, dat in een periode van vijf weken aan slagen met handgranaten werden ge pleegd. De commandant van de Indonesische luchtmacht heeft een verbod tot het in bezit hebben van vuurwapens en springstoffen ingesteld. De bevolking werd eraan herinnerd, dat iedereen Het echtpaar De Coninck uit het Belgische plaatsje Meldert 20 km ten westen van Brussel heeft zijn kinderen verlaten en is verdwenen. De vijf kinderen trof men, goed verzorgd, slapend in het verlaten huis aan, nadat de pleegvader van een der verdwenen ouders een briefje had ontvangen, waarin hem werd verzocht de kinderen goed te verzorgen. De ouders zeggen, dat de hoop op een betere toekomst hen tot hun daad heeft aangezet. De De Conincks. die als goede ouders bekend stonden, hadden de laatste tijd met financiële moeilijkheden te kampen. De man was vertegenwoor diger van een fabriek van wasma chines. die vuurwapens bezit, te allen tijde een vergunning daarvoor moet kun nen overleggen. Bij gebreke daarvan kunnen krachtige maatregelen wor den genomen of zelfs executie ter plaatse door leden van de luchtmacht Hedenochtenc zal president Soekar no een overzicht geven van de twaalf jaren van onafhankelijkheid. Naar verluidt, heeft hij een rede voorbe reid van tachtig pagina's. Vanavond zal hij, tijdens een plechtige bijeen komst in het Ikada-stadion in Dja karta. zijn „Nieuw Levensbeweging afkondigen. Deze is, zoals bekend, ge richt op een geestelijke revolutie on der het volk als een der middelen om de tal van problemen van de jonge staat te boven te komen. Bij dit alles is het geen wonder, dat de onafhankelijke „Times of Indonesia" gisteren in een hoofd artikel schreef, dat dit wellicht de donkerste Onafhankelijkheids dag is, die Indonesië heeft gevierd. „Financieel en economisch zitten we aan de grond.De parlementaire de mocratie is zo goed als dood.... De spectaculaire communistische succes sen bij de jongste verkiezingen op Java, gepaard met de onmacht der nationalistische partij om daar iets aan te doen, zijn de voortekenen van on heil voor het land", aldus het blad. Andere perscommentaren waren van gelijke strekking. Ondanks verklaringen van Neder landse en Engelse rijde, die op het tegendeel neerkomen, rekent het Duitse publiek erop, dat het Engelse pond en de gulden spoedig met 10 pet. rullen rijn gedevalueerd. De handel in dere beide valuta is in West-Duitsland nog verder achteruitgegaan. Er wor den thans vrijwel geen ponden of gul dens meer verhandeld. Gisteren noteerde het pond sterling nog slechts 10 D.M., terwijl het voor heen steeds 11 D.M. werd genoteerd. De notering van de gulden is gedaald van 1.08 tot ongeveer 1 D.M. De Westduitse delegatie die in Mos kou onderhandelt over economische kwesties en het vraagstuk van de repatriëring van Duitsers uit de Sov jet-Unie krijgt nieuwe instructies in zake de repatriëringskwestie. De besprekingen over de repatriëring, die donderdag hervat zouden zijn, werden uitgesteld omdat de Duitse delegatie aan Bonn nieuwe instruc ties heeft gevraagd, zo deelde een regeringswoordvoerder gisteren in Bonn mede. Volgens de woordvoerder is het meningsverschil over deze kwestie verscherpt door de felle aanval die de Sovjet-partijsecretaris Kroestjef maan dag in Oost-Berlijn op de Westduitse verlangens inzake de repatriëring van Duitsers deed. Het Noorse vrachtschip „Mars" van 2.716 ton, dat gisteren te Suez is aan gekomen, heeft geen vergunning ge kregen het kanaal binnen te varen.De „Mars" is van de Fhilippijnen op wegdonderry een jazzminnende lord, die naar Haifa (Israël) met 2800 ton stuk goederen. Lord Altr:ncham heeft voor zyn Oxford heeft afgelegd. ,,Ik heb geld kritiek op het Britse hof bijval ge- genoeg, dus waarom zou ik werken?" kregen van de vertegenwoordiger van is een der stelregels van deze mar- een der oudste en invloedrijkste fami- kies. Toen zijn grootmoeder hem lies van de Engelse aristocratie, nl. onderhield over zijn vulgaire, dwaze de twintigjarige markies van Lon- en kinderachtige kritiek", zei zij: donderry. I ,,De koningin werkt heel wat harder dan jij". Deze heeft in een brief, gepubliceerd door het blad ,.The New Statesman" partij voor lord Altrincham getrok ken en. in nog scherpere termen dan deze gebruikte, kritiek op monarchie en hof geleverd. ,,Ik kan niet aannemen dat iemand, hoe dom ook. geen belangstelling zou kunnen hebben voor deze kwestie en zich zou kunnen verzoenen met de idee van een monarchie, die terug gebracht is tot een onaantastbare familie, waarvan de leden niets an ders doen dan paraderen daar waar men hen vraagt heen te gaan. Hun charmante kinderen vertonend en ge patenteerde tandpasta-glimlachjes schenkend, het haar gekapt naar de laatste mode en hun betreurenswaar dig gebrek aan smaak inzake kleding tentoonspreidend", aldus de markies van Londonderry. Hij geeft lord Alt rincham volkomen gelijk in zijn kri tiek en zegt dat de ..pluimstrijkers" die het met de afgesleten argumen ten" voor de monarchie hebben opge nomen, uit eigenbelang handelden, omdat zij voordeel hebben bij het aanzien van de koningin. De 77-jarige grootmoeder van de markies heeft prompt een ver klaring uitgegeven, waarin zij de brief van haar kleinzoon in „The New Statesman" en de kritiek van lord Altrincham ..vulgair, dwaas en kinderachtig" noemt. „Waarom werken?" Overigens is de markies van Lon- DE LONDENSE havenarbeiders heb ben besloten hun staking uit sympa thie met de sjouwers op de groen ten- en fruitmarkten voort te zetten, totdat de sjouwers maandag zelf het werk zullen hervatten. Op honderd schepen ligt het werk stil. DRIE VAN DE olieboringen, die te Hassi Massaoud in Algerië zijn ge daan, bleken tot dusver zeer produk- tief te zijn. PRESIDENT SJAMOEN van Libanon heeft premier Sami el Solh, die don derdag het ontslag van zijn regering aanbood nadat het onlangs gekozen pailement was geïnstalleerd, verzocht een nieuwe regering te vormen. EEN HORLOGEMAKER uit Rotter dam heeft aangifte gedaan bij de politie, dat uit de etalage van zijn winkel 67 gouden heren- en dames- ringen met steen waren verdwenen Schade 1 2.00C,-. EEN MINDERJARIG meisje, Johan na C. Schuiten uit Den Haag (15 jaar 1.75 m. lang, bruin mantelpak met witte stipjes, licht blond haar en frisse kleur) wordt sinds 10 augustus vermist. TE ULFT is een 24-jarige, ongehuwde schipper, H. Schepers, in aanraking gekomen met een hoogspanningskabel waarop een spanning van 10.000 volt stond. Hij was onmiddellijk dood. HET INDONESISCHE leger krijgt binnenkort drie- tot zesduizend Rus sische jeeps. MR. E. M. j. A. SASSEN, voorzitter van de commissie Kerkenbouw, zal over het onlangs verschenen rapport Ïr^h*?0 commissie. hedenavond van ü-19.00 uur een causerie verzorgen m net programma van de K.R.O. Weersverwachting van het K.N. il. lot vanavond, ongemaakt vrii- J dagavond 23.15 uur: s maaKt vru J plaatselijk nnbF °A|iU''nK('ii, maar j „armer dan gjtêrim Matige 'lol Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: ejelscn winHtlf-aZri?WeSten- tot westen- i J S üjdellJ,k, met rukwinden. wniwï16. 0,pk'arlngen. Zwaar be- wolkt tot betrokken, afgewisseld J t neers agvJagen. Geen noe- menswaardige verandering in tem- 5 peratuur. „,Vandaag: zon onder 20.00 uur Maan op 22.22 uur. J Morgen: zon op 5.28 uur. Zon l ??der 19-58 uur. Maan op 22.58 uur. I Maan onder 13.58 uur. Maandag: zon op 5.30 uur. 3 keer is gez?kt voor zijn rijexamen en 4 keer vruchteloos het toelatings examen voor de universiteit van In Manamah op Bahrein is verno men, dat de Britse eenheden gisteren begonnen zijn zich uit centraal-Oman terug te trekken. De troepen zullen zich terugtrekken tot de rand van het omstreden gebied. Maar op Cyprus verluidde, dat er geen sprake van te rugtrekken is, voordat de sultan een definitieve regeling voor de vroeger door de Iman bezette gebieden heeft gemaakt. Een woordvoerder van het „Foreign Office" heeft in Londen verklaard, dat de Britse regering de theorie inzake de „onafhankelijkheid, soevereniteit en territoriale integriteit" van het Imanaat Oman verwerpt. De klacht van de Arabische landen bij de Veiligheidsraad is op deze theo rie gebaseerd. De markies antwoordde: ..Ik ben er maar niet op ingegaan, maar ik zie niet in waarom". De „Pennsylvania Veterans". de Amerikaanse Vereniging van Oudstrij- ders, heeft in een brief aan Hammars- kjoeld verzocht, dat de Wereldgezond- leidsraad een onderzoek instelt naar de oorsprong van de Aziatische griep in de Ver. Staten en andere gebieden van de wereld. De raad zou speciale aandacht moeten besteden aan de mo gelijkheid, dat de ziektekiemen uit de Sovjet-Unie of communistisch China afkomstig zijn. De Vereniging van Oud-strijders vraagt zich namelijk af of deze kiemen niet door de lucht zijn verspreid om de bevolking van de vrije wereld lichamelijk en econo misch te verlammen. Italiaanse gidsen hebben twee Oos tenrijkse Alpinisten gered, die ten zuiden van Cortina d'Ampezzo waren gestrand bij een beklimming van de ruim 3.000 meter hoge Pelmo-top. Een derde Oostenrijker is bij die be klimming gevallen en om het leven gekomen. In Chamonix heeft men de hoop op gegeven dat drie mensen, een Pool en twee Zuidslaviërs, die reeds negen dagen in het massief van de Mont- B'anc vermist worden, nog in leven zijn. Kritiek Eiger-reclding De Duitse reddingsploeg die heeft meegewerkt aan de reddingspogingen eind vorige week op de Eiger in Zwit serland, heeft in Muenchen de Zwit serse reddingsploegen beschuldigd van gebrek aan organisatie en samenwer king. De Zwitserse gidsen uit Grindel- wald zeiden van het begin af aan. dat niets gedaan kon worden, en dat zij ook niets zouden doen, zelfs niet met een stalen kabel, aldus een woord voerder van de Duitse reddingsdienst in Muenchen, maar de Duitse ploeg haalde een der in nood verkerende Alpinisten, de Italiaan Cordi, aan een stalen kabel op. Centraal Zwitserland wordt op het ogenblik zwaar geteisterd door bergwaterdat met grote kracht door de dalen stroomt en aanzien lijke schade aanricht De stroom uit het Maderanerdal komt o.a. door het dorpje Amsteg nabij Goschenen en sloeg een groot stuk van een woonhuis weg zoals de foto laat zien De 61-jarige hoofdconducteur der N.S.. J. Hamstra uit Amsterdam, die bij het spoorwegongeluk te Woensel ernstig werd gewond, is in de afgelo pen nacht in het r.-k. ziekenhuis te Eindhoven aan zijn verwondingen overleden. Tijdens het ongeluk bevond de heer Hamstra zich in de trein uit Amsterdam naar Maastricht. Het aan tal doden als gevolg van het ongeluk is nu gestegen tot zes. (Advertentie) Geef Uw zenuwen óók ontspanning 1 Geef ze Niet verdovend, maar genezend Een model van een straalpassagiers- vliegtuig van de toekomst, dat ver ticaal zal kunnen starten en lan den en in ongeveer 2,5 uur van Londen naar New York zal kunnen vliegen, werd op een persconferen tie te Londen door sir Miles Tho mas, voorzitter van het speciale co mité van de „Air League of the British Empire", getoond. Sir Mi- les verklaarde, dat nadat het co mité technische adviezen had in gewonnen van alle afdelingen van de luchtvaartindustrie, naar zijn mening, Engeland binnen twaalf jaar met een dergelijk supersonisch vliegtuig in de lucht kan zijn. De snelheid zou ongeveer 2775 km p. u. zijn, op een hoogte van ruim 1800 km zou worden gevlogen, terwijl het toestel ongeveer 135 passagiers aan boord zou kunnen hebben. De foto geeft een beeld van het ont worpen straalpassagiersvliegtuig. (Van onze redacteur) „Ik prijs mij gelukkig, dat me het burgemeesterschap is opge dragen van deze grote stad in midden-Brabant, waar ik geboren ben. Het sympathieke gebaar van welkom en vertrouwen legt mij een dure plicht op: dit vertrouwen waardig te blijven, mij in te zetten voor het welzijn en geluk van allen, die aan mijn zorgen zijn toevertrouwd". Dit zei de nieuwe burgemeester van Tilburg, mr. C. G. J. Becht, nadat vrijdagmiddag de loco-burgemeester en de voorzitters van de onderscheidene fracties van de gemeenteraad hun installatie-toespraken hadden gehouden en de nieuwe burgemeester hun visie hadden gegeven op heden en toekomst van het snel groeiende Tilburg. van allen, die het goed menen met hun stad, maar in ongeduldige voort varendheid van hun stadsbestuur meer verlangen dan dit redelijkerwijs kan geven. Het is onmogelijk alle problemen tegelijkertijd aan te pak ken of op te lossen en de stad een nieuw modern aanzien te verschaffen, alsmede economische, sociale en cul turele voorwaarden te scheppen, zon der rekening te houden mei de erfenis welke een anders geaard verleden achterliet. Daarbij ligt de financiële zelfstandigheid van de gemeenten, aldus de wethouder, reeds jaren sterk aan banden en doen centraliserende tendensen afbreuk aan het zelfbe schikkingsrecht, terwijl de jongste bestedings- en investeringsbeperking de gemeenten nog meer kortwiekt. Verwacht mag worden dat de ont wikkeling van de Beneluxgedachte, de E.G.K.S. en de Euromarkt, ook Tilburg in zijn individuele onderne mingen niet onberoerd zullen laten. Het stadsbestuur zal daardoor be dacht moeten zijn op de bevordering van de industrialisatie. Uitvoerig be sprak de heer Janssens vervolgens details van de problemen, waarmede Tilburg te maken heeft en waarvan d» woningbouw wel een van de be- Loco-burgemeester L. Janssens con stateerde, dat de vreugde over de benoeming van de nieuwe burge meester algemeen was, omdat de stad behoefte had aan een stuurman met een wijde blik, rijke ervaring en een wijs, rechtvaardig beleid. De snelle groei van Brabant, zei hij, ver oorzaakt ook hier spanningen, die om een zelfbewuste, energieke leiding vragen. „Tilburg als centrum van industrie", aldus de heer Janssens, heeft veel problemen. Sinds jaren is er de groei naar de stedelijke mentaliteit, naar volwassenheid, een geleidelijke be wustwording en een confrontatie met onevenwichtigheden, welke nu een maal een onontkoombaar gevolg zijn van enerzijds een snelle ontwikkeling, anderzijds van een tekort aan mid delen en mogelijkheden om het tempo bij te houden of voor te blijven. Daaruit resulteert, aldus de loco burgemeester, een kritische instelling langrijkste is. Tevens vestigde hij de aandacht op de bijzondere positie van Tilburg als streekcentrum. Tot mevrouw Becht zei de heer Janssens dat haar als eerste burgeres van Tilburg een omvangrijke taak wacht in het rijk gevarieerde, chari tatieve en culturele leven. Tenslotte ging wethouder Janssens - voor de derde maal in zijn carrière - over tot de installatie van de burgemeester. Als teken zijner waardigheid hing hij mr. Becht de ambtsketen om en over handigde hem vervolgens de gouden sleutel van het Paleis-Raadhuis en de voorzittershamer. (Vervolg op pag. 2) Zaterdagmiddag 7 september zal ft» Den Haag in het gebouw van Kunsten en Wetenschappen een demonstratie worden gehouden, waarop de lagere en middelbare belastingambtenaren zul len getuigen, dat het dringend nood zakelijk is, dat hun salarissen worden herzien. De lagere en middelbare belasting ambtenaren zijn erg ontstemd, dat het overleg inzake de salarissen, dat al vanaf februari loopt, nog geen resul taat heeft opgeleverd. Dit zal op het congres in Den Haag wel tot uitdruk king komen. Ook uit de zuidelijke ge westen zullen honderden belasting ambtenaren naar Den Haag trekken Kwestie ISieuw-Guitiea Weer poging tot plaatsing op agenda Een en twintig leden van de Afri kaans-Aziatische groep in de V. N. hebben gisteren besloten om opneming van de kwestie Nieuw-Guinea op de agenda van de algemene vergadering te verzoeken. De 600 man Indonesische troepen, die deel hebben uitgemaakt van de politiemacht van de Verenigde Naties in Egypte,, zullen met het 8.251 brt metende m.s. „Talisse" van de Stoom vaart Mij. Nederland naar hun land terugkeren. De „Talisse", een vrachtschip, wordt nu voor dit troepenvervoer geschikt gemaakt en op 12 september zullen de Indonesische troepen te Port Said aan boord gaan. Een lid van de oorlogsraad van het Nationale Bevrijdingsfront in Algerië, Saad Bahlab, schrijft in het orgaan van deze organisatie, dat de opstan delingen bereid te zijn met Frankrijk over de vrede te praten. De Franse onderhandelaars moeten echter optre den namens de gehele regering en niet uit naam van een bepaalde mi nister. De punt van een geleid pro jectie!, dat enige dagen gele den in Florida werd gelanceerd, is, na een reis van meer dan 1.900 km en na weerstand ge boden te hebben aan een ge weldige wrijvingshitte, in de oceaan teruggevonden op korte afstand van de plaats welke door de technici was berekend, aldus is te Washington verno men. De proef maakte deel uit van experimenten, welke ten doel hebben een alliage te vinden, dat weerstand kan bieden aan de buitengewone hitte, waar door tot dusver de algehele verdwijning werd veroorzaakt van projectielen die in soort gelijke omstandigheden werden gelanceerd. De grote hitte werd voornamelijk bereikt wanneer het projectiel bij zijn val in de atmosfeer van de aarde terecht kwam. Het projectiel, dat door het leger was ontwikkeld en be stond uit een serie elementen die tijdens de vlucht achtereen volgens loslieten, bereikte naar verluidt een snelheid van 19.000 km per uur en een hoogte van 6'50 km. Het succes van de proef be kroont werk van verscheidene jaren.

de Stem | 1957 | | pagina 1