"ongeluk met goede afloop Disconto weer verhoogd en maatregel tegen speculatie Russisch vliegtuig verongelukt biJ Identiteit vrouw in rode mantel bekend Zes Nederlandse emigranten gedood Nu alle ontvluchte gevangenen uit Veenhuizen achterhaald DE SIGAAR.,.. Personae non gratae Ontploffing Ic Pernis Staking te Lodz bedwongen Nederlandsche Bank verdedigt gulden Internationale conferentie verlangd 23 Doden te Kopenhagen DAGBLAD VOOR ZEELAND Y-raad dinsdag een „JA", zei Elly Strassburger Koel weer Ned mijnwerkers naar Duitse mijnen Twee personen bij aulo-ongeluk gedood Licht in drama te Beugen Weer herroepingen in proces Cairo Bouwput in Canada stortte in Marokko wordt koninkrijk Nog twee arrestaties in Rotterdam Eylon uitgeleverd Engelsen vandaag uit Oman Kind viel uit raam, vrouw liep onder auto Gedwongen landing KLM-machine te Bratislava 97e JAARGANG No. 22530 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave X. V. Uitgeven Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Heigerstr. 18. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter. P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.— p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage M# per mm. (Ingezonden Mededelingen ft.88-, per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBITRG, ^Nieuwstraat 41,^teL^ De Nederlandsche Bank heeft gisteren twee belangrijke maatregelen genomen, die beide ten doel hebben om verdere verzwakking van de positie van de gulden te voorkomen. De Bank heeft haar rentetarieven, die in korte tijd al enkele verhogingen hadden ondergaan, weder om verhoogd, ditmaal tot vijf a zes en een half percent. Bovendien heeft men de vrije aankoop van deviezen aan banden gelegd (maar dat geldt alleen voor onderlinge handel bij afwikkeling van zakelijke transacties in het kader van de Europese Betalings Unie). Voor de gewone man, die met vakantie naar het buitenland gaat, heeft dit laatste dus niets te betekenen. Voor reële transacties zal ook de handel van de laatste maatregel geen last hebben. Syrië Amerika De Syrische regering heeft de Amerikaanse zaakgelastigde in Da mascus op de hoogte gesteld van haar wens, dat twee functionarissen van de Amerikaanse ambassade, alsmede de Amerikaanse militaire attaché, binnen 24 uur Syrië verlaten. De Amerikaanse zaakgelastigde heeft dit verzoek ingewilligd. De regering der V.S. heeft pal daar op de Syrische ambassadeur in Was hington, dr. Farid Zeineddine tot per sona non grata verklaard, evenals de tweede secretaris van de Syrische ambassade, dr. Yassin Zakaria wegens onvriendelijke houding van Syrië te genover de Verenigde Staten. Het gaat er de Nederlandsche Bank om, dat men geen buitenlandse-sterke- valuta zal kunnen kopen voor specu latieve doeleinden. Het ligt voor de hand, dat de autoriteiten een einde willen maken aan de grote aankopen van marken (en ook Zwitserse francs) die kennelijk gedaan worden op grond van de verwachting, dat de koers van de gulden t.a.v. deze valuta binnen afzienbare tijd verandering zou on dergaan. Stormachtig Men moet de maatregelen zien tegen de achtergrond van de stormachtige economische ontwikkeling waarmee Europa de laatste tijd te maken heeft. De Duitse mark is een zeer sterke valuta. Van verschillende zijden is al gesuggereerd, dat Duitsland daaraan iets zou moeten doen, d.w.z. de koers van de mark verhogen. De huidige koers geeft de sterkte niet aan. Tot nu toe heeft Duitsland categorisch ge weigerd hierop in te gaan. Door binnenlandse moeilijkheden en door de miljarden-verslindende strijd in AJgerië was de Franse franc er wel het beroerdst aan toe. In Frank rijk heeft men daarom enkele dagen geleden maatregelen genomen, die neerkomen op een verkapte devalua tie. Voor andere landen betekent dit een verzwakking van de concurrentie positie t.o.v. Frankrijk. Geen wonder dus, dat er met name in Engeland stemmen opgaan, om ook tot devaluatie van het pond over te gaan. Dat velen dit verwachten, blijkt uit verkopen van staatsfondsen op de beurs en aankopen van bijvoorbeeld goud-aandelen en van non-ferro-me- talen op de metaalmarkten. Dat komt neer op een „vlucht uit het pond", zoals er in ons land, zij het op iets kleiner schaal een „vlucht uit de gulden" te constateren is. Het bleek bijvoorbeeld uit het enorme de- viezenverlies van honderd miljoen gulden, dat ons land vorige week leed. TUSSEN PARIJS en Genève is een kist met 29 kilo goud verdwenen uit een vliegtuig van de Air France, dat op weg was naar Genève. IN HET GEBIED van Bielsko (west- Polen) zijn honderd gevallen van Aziatische griep geconstateerd. De epidemie is waarschijnlijk uit Tsje- eho-Slowakije overgeslagen. TWEE PAPOEA'S zijn in Australisch Nieuw-Guinea om het leven gekomen, doordat zij werden getroffen door een pak met voorraden, uitgegooid door een vliegtuig voor een filmexpeditie. EEN 9-JARIG jongetje is aan het strand te Noord-Scharwoude bij het zwemmen verdronken. HET AANTAL aangegeven radiotoe stellen bedroeg op 1 augustus 2.309.041 tegen 2.300.710 op 1 juli j.l. VIJFTIEN DAGEN eerder dan vorig jaar is gisteren het 14.000ste schip de haven van Rotterdam binnengelopen. DE FRANSE regering heeft Franse autobezitters twee maanden belas tingvrij rijden toegestaan als compen satie voor de rantsoenering van ben zine tijdens de Suezcrisis van het vorige jaar. Dit was nog door de vorige regering beloofd. 26 MENSEN zijn in de afgelopen 14 dagen vermoord in Beloetsjistan. De dader is de bandiet Dadsjah, die in maart in oost-Perzië het Amerikaan se echtpaar Carroll vermoord zou hebben. VOLGEND JAAR zal in Engeland be vroren brood aan de markt komen. Dit is een gevolg van de wet, die de nachtarbeid van bakkers in Engeland beperkt. In bevroren brood blijft het vochtgehalte stabiel en na de ontdooi ing is het brood weer zacht en knap pend. Die tendens is nog niet geëindigd. Men verwacht in beurskringen ook over de lopende week weer een gevoelig de- viezenverlies. Het is duidelijk, dat dat de positie van de gulden in ernstige mate ondermijnt. Daaraan nu wenst de Nederlandsche Bank een einde te maken. V erivard Overigens is de valuta-situatie ver ward. De Financial Times, een gezag hebbend orgaan, schrijft, dat Duits land niet langer kan doorgaan met het opzuigen van de deviezenreserves van de hele wereld, hoewel dit maar één kant van het vraagstuk is. Het enorme, nog steeds toenemende tekort aan dollars en goud in verreweg de meeste landen, is minstens zo belang rijk. Intussen lieeft de Westduitse minis ter van economische zaken, dr. Erhard ronduit toegegeven dat de mark te hoog gewaardeerd is. Zijn oplossing: gezamenlijk handelen. Een interna tionale valuta-conferentie moet de oplossing brengen van de problemen. Tot die conclusie komt ook de Finan cial Times, die eraan toevoegt, dat men niet zomaar nieuwe koersen kan invoeren, maar langzaam hiertoe zou moeten overgaan. Voordat Duitsland met voorstellen voor een conferentie komt, zal men eerst langs diplomatieke weg onder zoeken, of zij een kans zou hebben. Minister Erhard meent, dat een stelsel van beweeglijke wisselkoersen met vrij grote schommelingsmogelijkheden een eerste stap op de weg naar vrije inwisselbaarheid van valuta's zou kun nen zijn. Dinsdagmorgen zal de Veiligheids raad van de V.N. vergaderen om zich te beraden over het plaatsen van de kwestie-Oman op de agenda. Dit is gisteren door het secretariaat van de V.N. officieel bekendgemaakt. De landen van de Arabische Liga hadden een desbetreffend verzoek ingediend. Een Russisch passagiersvliegtuig, dat op weg was van Riga naar Kopen hagen, is in de zuidelijke haven van Kopenhagen neergestort. Men heeft de hoop opgegeven dat nog een van de inzittenden gered kan worden. Het toestel had 18 passagiers en vijf be manningsleden aan boord. Het stond op het punt te landen op het vliegveld Kastrup bij Kopenha gen. Vanwege de dichte mist zou het opdracht hebben gekregen boven de haven te blijven cirkelen. Bij zijn vlucht boven de haven raakte het echter de top van een fabrieksschoor steen. Het viel toen in het water van de haven, kwam hierbij op zijn neus terecht en bleef, voor het omsloeg en in de diepte verdween, nog enige mi nuten drijven. Een woordvoerder van de Russische luchtvaartmaatschappij „Aeroflot" ver klaarde, dat 11 passagiers van het ver ongelukte toestel Russen zijn. Voorts Op het terrein van de Shell-instal- laties en fabrieken Pernis" heeft zich gisteren - door nog onbekende oorzaak - een ontploffing voorgedaan in de fabriek, waar insektenbestrij- clingsmiddelen worden vervaardigd. Hierbij werden zeven leden van het personeel van aannemers licht ge wond. Zij werden overgebracht naai de polikliniek van de raffinaderij, vanwaar zij, na verbonden te zijn, huiswaarts konden keren. waren er twee Britten, drie Duitsers en een Amerikaan aan boord. De be manning bestond uit Russen. Onder de slachtoffers bevindt zich een drie jarig meisje. Duikers hebben meegedeeld, dat het toestel volkomen in stukken is ge broken. Het lijkt wel of het ontploft is. Weersverwachting van het K.N. M.I. tot vanavond, opgemaakt gis- teravond 23.15 uur: Koel weer met veel bewolking en enige buien. Matige tot krach- tige wind overwegend tussen zuid en west. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Vrij sterke tot matige westenwind. Zwaar be- wolkt, afgewisseld met neerslag- vlagen en opklaringen. De neer- slagvlagen zullen echter geleidelijk afnemen en de opklaringen breder worden. Vandaag: zon onder 20.02 uur. Maan op 21.52 uur. Morgen: zon op 5.27 uur. Maan onder 12.53 uur. Terwijl de Nederlandse mijnen grote wervingsacties ondernemen, hebben in veertien dagen tjjd bijna tweehon derd ondergronders de Limburgse mijnen verlaten. Zij trokken naar Duitsland, bij voorkeur naar Emil- meirich, een jonge mijn nabij Alden- hoven. In vergelijking tot andere jaren is dit feit onrustbarend te noemen en het verloop van ondergronds person- neel wordt dan ook met bezorgdheid gadegeslagen. Het zit .vooral de mijnen Laura en Vereniging in Eijgelshoven, de Emma te Hocns- broek en de Oranje Nassau II te Schaesbcrg, waar het grootste ver loop plaats vond. Volgens een ruwe schatting zijn op het ogenblik 350 tot 400 Nederlanders op de Emilmeirich werkzaam. De aanmelding uit Neder land was zelfs zo groot, dat de mijn voorlopig geen Nederlanders meer kan aannemen, wegens gebrek aan vervoermiddelen. Tengevolge van een auto-ongeluk nabij Zaltbommel zijn twee personen de heer A. van Eldik, directeur van de technische school te Zaltbommel en de heer G. Hovensgreve, secretaris van de stichting tot bevordering van de welvaart in de Bommelerwaard, om het leven gekomen. De auk», waarin voorts de echtge note van de heer van Eldik zat, reed van de weg in een sloot; de politie vermoedt doordat de heer H. die de auto bestuurde onwel werd en de macht over het stuur verloor. De heer Hovensgreve was onmiddellijk dood en de heer Van Eldik overleed enige tijd nadat hij en zijn echtgenote ern stig gewond in het ziekenhuis waren opgenomen. Mevrouw Hovensgreve was juist te voren bij haar woning uitgestapt. A/- 4 Met acht passagiers en drie beman ningsleden aan boord schoot het vliegtuig vlak bij een elektrici- dens de landing op het vliegveld Southend bij Rochford in het En gelse graafschap Essex, van de baan. Zoals de foto laat zien, kwam het vliiegtuig vlak bij een elektrici- teitsmast van de nabij gelegen spoorweg tot stilstand. Geen van de inzittenden liep verwondingen op. Nadat de stakers te Lodz door poli tie en militie uit de tramremises, die zij b*vet hadden, verdreven waren, was de staking van het tram- en bus- personeel in deze Poolse textielstad spoedig bedwongen. Niet minder dan drieduizend man deden een aanval op de voornaamste remises. Mede door het gebruik van traangasbommen waren de stakers spoedig verdreven. Politie en militai ren namen de bediening van de trams ter hand. In een officiële bekendmaking werd later gezegd, dat de stakers er mee hadden ingestemd het werk te her vatten. De minister van openbare diensten, Sproke, had intussen, tijdens een bezoek aan Lodz, toegezegd, dat dit jaar 50 miljoen zloty besteed zal worden om de lonen van het tram personeel in het hele land te ver hogen. Het onderzoek naar de moord op de weduwe A. van Vonderen-Jillissen te Beugen bij Boxmeer heeft geleid tot vaststelling van de identiteit van „de vrouw in de rode mantel", de mysterieuze figuur, die kort voor de moord ten huize van het slachtoffer was gezien. Deze figuur is de 33-jarige mej. J., een zuster van de schoondochter van het slachtoffer. Zij is een vluchtelinge uit de psychiatrische inrichting te Grave. Sinds januari, toen zij de in richting te Grave ontvluchtte, is zij op verschillende adressen ondergedo ken geweest, gedurende de laatste drie maanden in Amsterdam. Van daar heeft zij zich, zo heeft het onder zoek uitgewezen, meermalen per fiets en per trein naar het zuiden begeven. Ongetwijfeld moet zij van haar zuster wel eens vernomen hebben, dat de weduwe er „warmpjes bij zat". De geesteszieke mej. J. staat bekend als een agressieve natuur. Het grote aantal klappen en de uitzinnige kracht, waarmee deze zijn toegebracht, wijst op het werk van een geesteszieke. In de ze richting zet de recherche thans naarstig haar pogingen voort. De dader van de moord moet goed op de hoogte geweest zijn van de toe stand in het huis van het slachtoffer. Het geld is geroofd, zonder dat iets Imam nog steeds weerstand bieden, overhoop werd gehaald. Een porte feuille echter met negenhonderd gul den, die in een nachtkastje was opge borgen, is over het hoofd gezien. Behalve naar de vrouw in de rode mantel is de verdenking aanvankelijk ook uitgegaan naar iemand uit de naaste omgeving. Aan de binnenkant van zijn schoongewassen schoen vond de recherche een verse bloedvlek. De man kon echter bij het verhoor een verklaring van deze bloedvlek geven en ook zijn alibi was waterdicht. In het proces te Cairo, waar twaalf mannen terechtstaan op beschuldiging van samenzwering om president Nas ser te vermoorden, hebben woensdag en donderdag opnieuw twee beklaag den hun eerder afgelegde bekentenis herroepen en gezegd, dat deze hun met geweld en bedreigingen was afgeperst. Thans zijn er drie beklaagden die in dit proces een vroegere verklaring herroepen. Zes arbeiders, immigranten uit Nederland, z(jn in Canada om het leven gekomen, toen de wanden van een 10-meter diepe bouwput, waarin zij werkten, instortten en zij bedolven werden onder ongeveer 150 ton klei. Zij werkten aan de bouw van een pompstation nabij Dresden in de pro vincie Ontario. De mannen, die allen vijf tot zeven jaar geleden naar Ca nada zijn geëmigreerd en de Cana dese nationaliteit hebben, zijn de 45- jarige Jan Oldervening, uit Aylmar, vroeger gewoond hebbend in Zuid laren (Gr.), de 46-jarige Dick Rijksen uit Byron, die vroeger in Wageningen woonde, de 42-jarige Jan Bremer uit Aylmer, de 50-jarige Henry Drenth uit Springfield, de 45-jarige Nenne Hovius en diens zoon. de 18-jarige Wilfred. Vier mannen van de ploeg van tien die aan de dam werkten, wisten zich in veiligheid te stellen, onder wie de 19-jarige Nederlander Harry Okkema. De stoffelijke overschotten van drie der zes slachtoffers zijn geborgen. Op het Hilversumse stadhuis heeft gisteren burgemeester Boot het huwe lijk voltrokken tussen Wilhelmina S. E. Strassburger, een der directrices van het gelijknamige circus, en Harry E. S. Belli, circusdirecteur, die thans als leeuwendompteur bij Strassburger optreedt. Hoe druk het bij het raadhuis in de radiostad wel was, laat deze foto. die bij de aankomst van het bruidspaar gemaakt werd, duide lijk zien. De sultan van Marokko heeft be sloten zijn titel te veranderen in ko ning, aldus deelden paleisfunctionaris sen te Rabat mede. De sultan zal voortaan aangesproken worden als zijne majesteit Mohammed de vijfde, koning van Marokko. Vroeger luidde dit „zijne majesteit Mohammed Ben Joessef, sultan van Marokko". Dien tengevolge heet het land voortaan het koninkrijk Marokko inplaats van het Cherifijnse rijk. Nadat dinsdagmiddag een ontvluch te gevangene, die samen met twee anderen uit de strafinrichting Es- serheem te Veenhuizen was wegge lopen, te Rotterdam was aangehou den, zijn de andere twee gisteren in alle vroegte ook in de Maasstad gegrepen. De radiosurveillancebrigade van de politie had in de nacht van woens dag op donderdag op de Karmel- weg een auto zien staan, die een aanrijding had veroorzaakt en ver laten was. Een rechercheur kreeg een seintje, ging op onderzoek uit en bracht de wagen, die uit Den Haag afkomstig moest zijn, naar het bureau Westersingel. Het vreemde van het geval bracht hem er toe opnieuw per politieauto erop uit te trekken en voor alle zekerheid men kon nooit weten stak hij de foto's van de ontvluchte gevan genen uit Esserheem in zijn zak. Handen omhoog Op de Goudsesingel gekomen zag hij twee mannen in mars tempo lopen, die sprekend op de foto's geleken. Maar het tweetal had al lont geroken, liep de van Galenstraat in en ging daar kiua.- si huisnummers staan bekijken. „Handen omhoog" klonk het even later, waarna de rechercheur, zich legitimerend, hen sommeerde mee te gaan. De Rotterdammer, de 25-jarige H. P. J., voldeed Reddingsploegen pogen ook de resten der drie andere omgekomenen te ber gen. Er zal op korte termijn een ge rechtelijk onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk worden ingesteld. Nenne Hovius was vader van acht kinderen, van wie er dus ook een is omgekomen. De Israëlische journalist Rafi Eylon, die door de Egyptische autoriteiten aan boord van het Deense schip „Birgitte Toft" was gearresteerd toen dit schip door het Suezkanaal voer, is aan de grens bij Gaza aan de Israëlische auto riteiten uitgeleverd. Eylon zegt, dat hij de eerste drie dagen van zijn drie weken durende internering was afge ranseld, doch over de rest van deze periode had hi' geen klagen. hieraan, maar de ander, de 29- jarige Hagenaar J. J. van H., nam de benen. Na het lossen van waarschuwings schoten, die geen effect sorteerden, stapte de rechercheur met de ene arrestant in de wagen en gaf de chauffeur opdracht nog wat rond te rijden, want de vluchteling kon nooit ver weg zijn. Inderdaad werd hij op de Boezemsingel gesnapt. Wel vluchtte hij de tuinen in, maar het was toevallig vlak bij een poli tiebureau, waaruit even later op verzoek een heel legertje agenten kwam. In tirailleurslinie trok men de tuinen af en een kwartier nadat de Rotterdammer was gegrepen, zat ook de Hagenaar weer in de wagen. En daarmee was het avontuur van het drietal vluchtelingen, dat nau welijks twee dagen had geduurd, weer ten einde,. Brigade-generaal Robertson heeft medegedeeld, dat de Britse strijd krachten die de troepen van de sultan van Maskate in hun strijd tegen de mi litairen van de opstandige Imam van Omam hebben gesteund, vandaag uit Nizwa en Izz zullen worden terugge trokken naar de grens van het om streden gebied. Een woordvoerder van de Imam gaf te kennen, dat volgelingen van de De bijna tweejarige Cornelis Glas die in een stoel voor het raam van de ouderlijke woning aan de Dordt- sestraatweg te Rotterdam met een spanjolet van het venster zat te spelen, is, doordat het raam op eens naar buiten open ging, naar buiten gevallen. Het kind kwam van vijf meter hoogte op straat terecht en moest met verwondingen nare hoofd en schouder in het Kinder ziekenhuis worden opgenomen. Me vrouw C. J. van der Schoor-Hage- stein, die ook aan de Dordtsestraat- weg woont, liep aan de overzijde van de straat te wandelen, toen zij het kind naar beneden zag vallen. Zij wilde de straat overhollen om zodoende te trachten het kindje op te vangen. Zij lette daarbij niet op het verkeer en liep tegen een auto op. Met kneuzingen en een bloed uitstorting aan het rechterbeen is zij naar het ziekenhuis overge bracht. De K.L.M.-machine FH-DFN, een DC-6B onder gezagvoerder A. van Ulzen moest woensdag volgens sche- matijd om 21.45 uur op Schiphol aan komen. Het toestel was om 8.10 uur plaatselijke tijd van Cairo vertrokken en na een tussenlanding te Beiruth werd om 12.50 uur te Athene geland. Een uur later steeg Van Ulzen weer op met bestemming Wenen. De weersomstandigheden waren op deze route minder gunstig en in ieder geval had de K.L.M.-gezagvoerder op dit traject geen grondzicht. Onderweg werd de PH-DFN door een Tsjechisch militair vliegtuig gesommeerd een landing te Bratislava te maken, mo gelijk als gevolg van het feit, dat het toestel op dit traject boven Tsjechisch grondgebied had gevlogen. Na drie kwartier op het vliegveld van Bratis lava te hebben gestaan, kon het KLM- toestel zijn reis vervolgen, landde eerst te Wenen, vloog vervolgens vol gens het schema naar Praag en kwam tenslotte met ongeveer 2.5 uur vertraging om 20 minuten na midder nacht op Schiphol aan. Woensdagmiddag vloog bij de firma van O. in de Molen straat te Roosendaal een hoe veelheid wasbenzine in brand, doordat de heer O. struikelde over een emmer op het moment dat hij een brandende lucifer in de hand had om een sigaar aan te steken. De inhoud van de emmer vatte vlam. De heer van O. behield de tegenwoordigheid van geest, bevrijdde zich uit de vlammen en sloeg onmid dellijk alarm. Met een fikse waterstraal ging hij de vlam men te lijf en slaagde er in deze te doven. De gealarmeerde brandweer kon bij aankomst weer meteen inrukken. De heer O. was bezig geweest de motor van zijn auto met benzine schoon te maken en wilde de werkplaats verlaten, Hij zag, al lopende een sigaar aanstekend, de emmer met wasbenzine niet.

de Stem | 1957 | | pagina 1