Poolse stakers slaags met in Lodz politie rits Atoombomaanval Hirosjima herdacht Officiële functie voor prinses Liliane Kritiek van Kroestjef op Adenauer Drie mannen ontsnapt uit Veenhuizen Egyptenaar trekt bekentenis m Militairen regelen vervoer e spion oor V.S. DAGBLAD VOOR ZEELAND Vermiste Alpinisten terecht Spionage in Oost-Duitsland Tramremise door stakers bezet Zuidelijke wind j Mihaly Kiss terechtgesteld De ramp te Mcraukc Sergeant Moens leden over Sympatiestaki'ng in Londen Straaljager neergestort Piloot gedood Drie mensen uit zinkende auto gered Stakingen in Engeland OMAN AFGELOPEN Noordafrikanen in Parijs gedood De samenzwering tegen Nasser Dreigementen in gevangenis Samenzwering Syrië in Vicaris-generaal te Utrecht Aanpassing der bezoldiging rech tsambtenaren Yamin lid van de raad van Soekarno Bonn rekent op 320 miljoen dollar Amerikaans protest 97e JAARGANG No. 22529 Voor God, Koningin en Vaderland opstandelingen le Iman van va, is thans in jen van de sul- Icuscate. die ge- i worden door den. De foto de oprukkende bestaande uit lighlanders'' en net troepen van tenners van de lijn". verklaarde in /an Nizwa niet trijd ten einde ;en zullen naar en een guerilla ger zei voorts, dat vrijwilligers zich bben voor strijd Oman. voor V-raad a heeft maandag e-Oman voor de brengen. Dit be nadat Irak en akkoord hadden e verwarmings laboratoria, aatsen en kan- jouwen gebouwd, le Sovjet-Unie n treinen vol are kisten. .Weisser Hirsch" onbeschadigde vil- von Ardenne en nne werd in 1945 gehaald, kreeg houdt zich sinds i bezig. he hogeschool te 15 november 1956 voor kerntechniek denne is hier bui- ,ar. Ook professor edewerkers geven ersiteiten van Je- stock zullen kern- eid. Vooral in Leip- rden daarvoor bij- lat aldaar met het instituut, dat ge- Nobelprijsdrager het instituut voor tiviteit onder lei- r Weiss kan sa- chter de teugels zoek in de Oost- in handen. Het Centrale Instituut s" in Doebna bij aar voor de Ame- endienst gewerkt, achten dat ik voor heeft de 62-jarige vervaardiger van j, gisteren op een ret kantoor van de federale openbare as Gilchrist, ver een voorname rol n van Jack Soble, n Jacob Albam als ide Sovjetrussische maakte, als agent imerikaanse tegen- en naar Europa, meer Moskou en it. Zelfs zijn vrouw lit werk deed. Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter. P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7 p. kwartaal, p. post 7.70. p. week (uitsl. bij niet postbestell.) f 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm 15 ct. Postrek. 278841 WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1037 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0 85 per mm). Voor advertenties van 'plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie t 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GÜES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) Drie Poolse en twee Zwitserse alpi nisten, die in het massief van de Mont Blanc vermist werden, zijn terecht. De drie Polen, die zondag dooreen sneeuwstorm waren overvallen toen zij probeerden de „groene piek" via de gevaarlijke noordelijke helling te be klimmen, kwamen gisteren in Chamo- nix aan. De twee Zwitsers waren vermist bij een beklimming van de Aiguille du Dru. Zij arriveerden gisteren veilig bij het eindpunt van de kabelbaan in Montenvers. Vermisten Er worden nu in dit gebied nog drie bergbeklimmers, een Pool en twee Zuidslaven, vermist. Zij zijn zes da gen geleden voor het laatst gezien. Uit Chamonix waren gisteren acht Polen onder leiding van twee Franse gidsen vertrokken om naar hun ver miste kameraden te zoeken, maar zij moesten door het slechte weer terug keren. In de Dolomieten bij San Martino di Castrozza worden sedert zaterdag drie Duitse bergbeklimmers vermist. Reddingsploegen zijn begonnen te zoeken. De Oostduitse autoriteiten zullen een nog strengere controle gaan uit oefenen op reizen van partijfunctio narissen en ambtenaren naar West- Duitsland, omdat aan het licht ge komen is, dat vier secretaressen van ministeries en overheidsdiensten in Oost-Berlijn spionage voor het Westen hebben gepleegd. Dit heeft partijsecretaris Walter Ulbricht verklaard in een artikel in 't communistische partijblad ,,Neuer Weg". De vier secretaressen zijn gearres teerd. Neuer Weg meldde verder dat >ie afgelopen maanden vele Oost duitse regeringsambtenaren zijn ge arresteerd wegens het prijsgeven van staatsgeheimen. Arbeiders van het autobussen- en trambedrijf in de Poolse textielstad Lodz zijn in staking gegaan. In een deel van onze oplage van gisteren meldden ivijdat de staking vijf duizend man omvatte. Dit aantal is, volgens de laatste be. lichten, aangegroeid tot tienduizend man. Militairen hebben opdracht gekregen de trams en bussdn te bedienen.'Bij botsingen tussen stakers en politie, die van traangas gebruik maakte, zijn verscheidene gewonden gevallen. DE POLITIE te Marseille heeft zeven leden van het Algerijnse bevrijdings front aangehouden. Waardevolle do cumenten werden in beslag genomen. HET VERKEER door het Suezkanaal zal de eerste drie dagen zeer ge stremd zijn in verband met werk zaamheden aan de brug bij Ferdan, die vorig jaar oktober werd vernield. IN DE ITALIAANSE communistische partij is sinds enkele weken een groot scheepse zuivering aan de gang. GISTERENMIDDAG is het honderd duizendste schip van dit jaar de douanepost te Lobith gepasseerd. DE SUIKEROOGST op Jamaica wordt bedreigd door eeh ernstige droogte, de ergste, die Jamaica se dert 30 jaar heeft geteisterd. IN BANDOENG kwamen door een instorting in een kininefabriek vier personen om het leven. Vijftien men sen werden ernstig gewond. HET SPOORWEGVERKEER op de lijn Best-Eindhoven is gisteren in de loop van de ochtend over beide spo ren hervat. BIJ BIZERTA is een Frans militair toestel neergestort. Elf personen kwamen om het leven. Bij de Cana- rische eilanden stortte een Spaans militair vliegtuig met zes inzittenden in zee. IN DE V.S. zijn het vorig jaar 25.608 clandestiene jeneverstokerijen ont dekt. DR. RUDOLF WEIGL, de ontdekker van het eerste tyfusvaccin, is op 74- jarige leeftijd in Polen gestorven. WEST-DUITSLAND zal binnenkort het derde land met de V.S. en Canada zijn, dat zijn quotum in het kapitaal van de Wereldbank geheel zal hebben gestort. Naar verluidt hebben de stakers de voornaamste tramremise van Lodz de tweede stad in Polen met 674.000 inwoners en een andere in Bocia- nowice, een voorstad, bezet. De autoriteiten van de gemeente re- quireerden gisterenochtend 600 vracht auto's om de arbeiders naar hun werk te brengen. Ondanks enige vertraging aldus een officiële mededeling was de opkomst „zeer goed", beter zelfs, zo werd er aan toegevoegd, dan de vorige week, toen de tram- en autobus- ciensten normaal waren In door de overheid verspreide vlug schriften wordt de staking veroor deeld en gezegd, dat dergelijke acties alleen de vijanden van Polen ten goede komen. De bond van ^overheidsperso- neel heeft laten weten, dat hij de staking niet steunt en de actie als on wettig beschouwt. Niettemin zijn de stakers vastbesloten hun actie voort te zetten, totdat aan hun eisen om hogere lonen en betere arbeidsvoor waarden zal zijn voldaan. F 120.- per maand... De stakers is meegedeeld, dat een bedrag van vijftig miljoen zloty is uitgetrokken, om de salarissen van het tram- en autobuspersoneel te ver hogen. Dit betekent, dat elk lid van het personeel iets minder dan honderd zloty per maand er bij zou krijgen. De stakers vinden dit echter niet genoeg. Zij zeggen, dat zij nu hoogstens 800 zloty per maand verdienen (ongeveer 120 gulden). Volgens officiële cijfers variëren de salaris sen van 750 tot 1.100 zloty per maand, afhankelijk van het aantal dienstjaren. Besprekingen De plaatsvervangende minister voor de openbare diensten, Stanislaw Sroka, heeft met de stakers onderhandeld. Ook andere vooraanstaande functio narissen uit Warschau houden zich met het geschil bezig. Onder hen bevinden zich de opperbevelhebber van het korps binnenlandse veiligheid, gene raal Komar, en de voorzitter van de centrale raad van vakverenigingen,] Weersverwachting van het K.N. 2 Z M.I. tot vanavond, opgemaakt gis- Z Z teravond 23.15 uur: 2 Z Half tot zwaar bewolkt met hier J 2 en daar een enkele bui. Weinig 2 verandering in temperatuur. Aan- 2 vankelijk weinig wind, later ma- tige tot vrij krachtige wind uit zuidelijke richtingen. Verwachting van het Belgisch Z Weerkundig Instituut: J Aanvankelijk matige wind uit Z Z west tot zuidwest. Zware bewol- Z Z king met opklaringen en enkele J 2 onweersachtige neerslagvlagen. 2 Later matige tot vrij sterke wind 2 uit zuid tot oost. Toenemende be- wolking en regen vanuit het wes- ten. Geen noemenswaardige tem- peratuutschommeling. 2 1 Vandaag: zon onder 20.06 uur. maan op 21.04 uur. 2 Morgen: zon op 5.24 uur, zon Z Z onder 20.04 uur. Maan op 21.26 2 2 uur. Maan onder 10.42 uur. 2 2 Vrijdag: zon op 5.23 uur. Maan 2 onder 11.48 uur. MMMlwilMMlMltMIlUIIUlMIMlM Ignacy Loga-Sowinski, die tevens lid is van het centrale comité der Poolse communistische partij. Behalve meer loon eisen de stakers een extra maand loon per jaar, zoals vroeger de gewoonte was, en een her ziening van het loonstelsel, dat zij on rechtvaardig achten. Spijts langdurige besprekingen, die tot gisteravond laat hebben geduurd, toonden de stakers geen neiging om tot een compromis te komen. Naar radio-Boedapest meedeelt, is de 69-jarige Mihaly Franzia Kiss terecht gesteld. Hij was in 1947 bij verstek ter dood veroordeeld op beschuldiging van moord en beroving tijdens de „witte terreur" na de omverwerping van het kortstondige communistische bewind in Hongarijë in 1919. Kiss had zich in het land schuil weten te houden, totdat hij enige maanden geleden werd gearresteerd. Bij een nieuw proces verklaarde hij onschuldig te zijn aan het oorspron kelijk ten laste gelegde. Wel gaf hij toe, valse papieren te hebben gebruikt en wapens en munitie te hebben ver borgen. Voorts is Janos Horvath, een voor aanstaand lid van de partij van kleine boeren, gearresteerd. Horvath zou heb ben bekend, dat hij vorig jaar okto ber was gekozen tot „voorzitter van het nationale comité" te Kecskemet. Sergeant A. Moens uit Katwijk èaji Zee, een van de twee overlevend' van het ongeluk met de Mariner van de koninklijke marine in Meraukej is gisterenmiddag overleden. Bij de ramp werd hij, zoals gemeld, levens gevaarlijk gewond. Gisteren is een straaljager van het type Thunderflash van een fotover- kenningssquadron van de koninklijke luchtmacht bij Bergen in noord-Lim burg verongelukt. Het toestel steeg op van de vliegbasis Lahrbruch (Duitsland) waar het squadron is ge legerd, en stortte door nog onbeken de oorzaak neer. De bestuurder, de tweede-luitenant vlieger A. H. L. Löbker uit Rotterdam, kwam om het leven. Hij was 27 jaar en sinds een half jaar gehuwd. Hij heeft nog wel getracht zich te redden met zijn parachute maar daar hij op geringe hoogte moest springen, had de parachute niet voldoende ge legenheid meer zij» val af te rem men, hoewel de parachute zich nor maal opende. De wrakstukken van het toestel boorden zich diep in de weke grond. Op ongeveer tien meter van het wrak kwam de piloot neer, vlak bij zijn schietstoel. Hij leefde nog, doch over leed korte tijd na het ongeluk. Bij het neerkomen is het toestel in brand gevlogen. Het vuur is door de brand weren van Bergen en van de basis Lahrbruch geblust. Toen de vertegenwoordiger A. J. de Geest met zijn auto te Rotterdam de Grindweg opdraaide, zag hij een auto in de Splintersevaart drijven. Hij be dacht zich geen ogenblik, ontdeed zich van enige kledingstukken en dook het water in. Het gelukte hem een por tier open te krijgen en de drie inzit tenden, de 54-jarige leraar J. Huizer, diens echtgenote en hun negenjarig dochtertje, op het droge te brengen. Even tevoren was de auto bij het nemen van dezelfde bocht te water geraakt. De 8-jarige A. C. van Idsinga die zat te vissen, had een klap van de in het water duikende auto gekregen en moest met verwondingen aan de rug naar het ziekenhuis worden over gebracht. 'f Te Hirosjima in Japan heeft de j jaarlijkse herdenking van de atoombomaanval nu twaalf jaar geleden plaats gevonden. Een menigte van ongeveer 20.000 men sen was tijdens de plechtigheden bijeen in het „Peace Memorial Park". Op de achtergrond ziet men de voormalige Hirosjima's indus triële promotiehal nu bekend on der de naam „atoomkoepel" als een grimmige herinnering aan de onmetelijke kracht van atoomwapens. Aan prinses Liliane, de echtgenote van koning Leopold van België zal e?n officiclp taak worden aangeboden. Zij zou, zo wisten en.';ele Belgische bladen te berichten, ere-presidente worden van een nieuwe vereniging voor de bevordering van de welvaart der inlanders in de Belgische Kongo. Een raad van drie personen za^ de prinses bijstaan: J. E. Solvay, bekend Belgisch industrieel, E. Soudan, so cialistisch minister van staat, en de heer De Bauw, voorzitter van een Kongolese katoenmaatschappij. Adviseur zou de gewezen militaire adviseur van koning Leopold, gene raal van Overstraetcn worden. In linkse kringen wordt deze generaal als Duitsgezind beschouwd, reden waarom in Brusselse kringen deze berichten met enige verbazing zijn ontvangen. In kringen van de hoge burgerij en van dc adel wordt deze benoeming van prinses Liliane, geboren Liliane Baels. als een fout beschouwd. De Vlaamse pers heeft het bericht ironisch becommentarieerd: ,,Had het land nog zo^^- verzoening?1 nodig?", zo vraagt e. Vlaams blad zich af. Aan koning Leopold is immers korte lings ook een officiële functie aange boden, nl. het door hem daadwerke- Het aantal havenarbeiders in Lon den, dat uit sympathie met de reeds enige weken stakende sjouwers van de groenten- en fruitmarkten het werk heeft neergelegd, is gisteéén van vijf tot achtduizend man gestegen. Op 56 schapen lag het werk stil. Te Leith (Oost-Schotland) hebben havenarbeiders besloten te weigeren, geïmpotcerde groenten en fruit te verladen, ter ondersteuning van de stakers op de Londense markten. Door de actie te Leith worden hoofdzake lijk produkten getroffen, die uit Rotterdam en Amsterdam worden aangevoerd. Het stakingscomité van Convent Gar den heeft meegedeeld, dat het de sjouwers heeft aanbevolen het werk te hervatten. Er zou een „eervolle over eenkomst" tot stand zijn gekomen. Vandaag nemen de stakers een be slissing. lijk uitgeoefende mandaat van voor zitter van de nationale commissie voor de bevordering van het weten schappelijk onderzoek in België en in de Kongo. In opdracht van deze com missie zal koning Leopold zich naar de Ver. Staten begeven. De Britse politieke resident in Bah rein, sir Bernard Burrows, heeft ver klaard, dat de opstand in Oman „zo goed als afgelopen" is. Burrows voegde eraan toe, dat de militaire fase is afgesloten en dat nu de politieke situatie moet worden geconsolideerd. Hij deelde verder mee, dat de Britse troepen Oman zullen verlaten zodra de toestand dit toelaat. Hij noemde evenwel geen datum. Op een persconferentie zei Burrows, dat slechts twee of drie dorpjes in Oman zich nog moeten overgeven. De Russische communistische leider Kroestjef heeft gisteren op een grote bijeenkomst op het Marx-Engelsplein in Oost-Berlijn, waar zich 150.000 mensen verzameld hadden, een rede voering gehouden, waarin hij felle kritiek leverde op Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland. Die bereidt volgens hem de West duitsers psychologisch op een nieuwe oorlog voor, door de terugkeer van duizenden Duitsers uit de Sovjet-Unie te eisen, terwijl hij weet, dat deze mensen gesneuveld zijn. De Duitsers die Adenauer opeist zijn gesneuveld, aldus Kroestjef, zo als mijn zoon en de zoon van Mikojan, wiens lijken nooit gevorlden zijn en die wij niet opeisen, omdat wij weten dat zij dood zijn. In het vervolg van zijn speech waarschuwde hij opnieuw, dat er slecjfits één weg is naar de hereniging van Duitsland: de weg naar onder handelen met Oost-Duitsland. Natuur lijk ontbraken de gebruikelijke be schuldigingen aan het adres van het Westen niet: Alles stellen de Wes telijke mogendheden in het werk om de ontwapeningsbesprekingen einde loos te rekken". Het gebruikelijke communiqué na afloop bevat de bekende frasen van algehele overeenstemming en vriend schap', plus beschuldigingen aan het Westen. Commentaar Adenauer ,.De heer Kroestjef heeft zich op de meest plompe wijze met de Westduitse binnenlandse aangele genheden ingelaten", aldus heeft de Westduitse Bondskanselier dr. Konrad Adenauer gisteren in een radiotoespraak verklaard. In de nacht van maandag op dins dag zyn drie gedetineerden ontsnapt uit het gebouw van de strafgestichten Esserheem te Veenhuizen. Zij ver toefden in de nachtverblijven en heb ben in het duister kans gezien uit te breken. Vermoedelijk heeft een der ontsnapte gedetineerden, die overdag in een smederij werkte, gereedschap mee genomen, waarmede hij enige sloten heeft weten te forceren. De ontsnapten zijn H. P. Jurens, 26 jaar oud, wonende te Rotterdam, J. J. H. van Haastrecht, 29 jaar oud, wonende te 's-Gravenhage en de 28- jarige S. C. Verkouten, wonende te Rotterdam. Verkouten werd gisteren te Rotterdam door de recherche aan gehouden. Men vermoedt, dat de ont snapten tijdens hun vlucht een kleipe personenauto uit een garage hebben gestolen. Deze garage ligt op onge veer 400 meter van de strafgestichten te Veenhuizen. Toen de eigenaar van de auto gisteren zijn voertuig ging halen, kwam hij tot de ontdekking, Meer dan vijfduizend Londense ha venarbeiders zijn een sympatiesta- king begonnen voor de vierduizend kruiers van de groentemarkt Co- vent Garden, die reeds vier weken aan het staken zijn. De havenarbei ders gingen vooral in stakingom dat de werkgevers van de groente kruiers een ultimatum hadden ge steld: „Werken of u wordt als ont slagen beschouwd1'De foto geeft een beeld van de massabijeenkomst van havenarbeiders, waar met handopsteken werd besloten tot de sympatiestaking over te gaan. Vijf Noordafrikanen zijn gisteren m het gebied van Parijs door andere Noordafrikanen gedood. Zij werden in verschillende cafés en een winkel doodgeschoten. Ü2es Noordafrikanen werden gewond. Een der twaalf Egyptenaren die in Cairo terechtstaan wegens sa menzwering tegen president Nasser heeft gisteren zijn bekentenis, waar op de aanklacht voor een groot deel is gebaseerd ingetrokken. Deze beklaagde. Abdel Hamid el Islamboeli, een vroegere hoge amb tenaar van het ministerie van voor lichting, zei, dat men hem gemar teld had tot hij bekende. De rechter heeft een medisch onderzoek gelast om na te gaan of Islamboeli wer kelijk mishandeld is. Mishandeling 1 Islamboeli verklaarde, dat hij in de I militaire gevangenis in de woestijn bij Abasssia naakt in een cel was gezet. Twee dagen kreeg hij niet te eten of te drinken. Hij werd met een zweep geslagen en moest de hele dag staan, hoewel hij een beenver wonding had. Men had gedreigd, dat zijn vrouw en kinderen honger zouden moeten lijden ais hij niet bekende, zo zei hij. Ook hadden zijn bewakers hem gezegd, dat er nog andere middelen waren dan de zweep om hem tot bekennen te brengen. Er werd een glas water voor hem neergezet, doch hij mocht het niet aanraken voor hij be kend had. Toen men hem nog zei, dat zijn vrouw gearresteer<Lwas, brak zijn weerstand. Hij ondertekende een bekentenis, op voorwaarde dat men zijn vrouw ongemoeid zou laten en haar 200 gulden per maand- zou betalen. De man die hem ondervraagd had, majoor Sjentihawi, bezocht hem maandag nog in zijn cel en zei, dat hij zich bij zijn verklaring moest houden, dan zou hij vrijgesproken worden, aldus de verklaring van Islamboeli. Brief en radio-Cairo... De openbare aanklager las giste ren een brief voor, die Islamboeli, naar hij zei, aan zijn vrouw ge schreven had en waarin hij haar vroeg een andere beklaagde over te halen zijn bekentenis in te trekken met de mededeling dat hij gemar teld was. Radio-Cairo gaf gisterenmid dag een verslag van de rechtszit ting, waarin echter gezegd werd dat Islamboeli de echtheid van zijn bekentenis bevestigd heeft... dat de garage was opengebroken en de auto was verdwenen. De gestolen personenauto is nog niet gevonden, terwijl ook twee der voortvluchtige gedetineerden nog niet zijn aangehouden. Volgens een officieel communiqué van de Syrische regering, dat dins dagmorgen door radio-Cairo werd uitgezonden, zijn „ex-dictator" Adib Sjisjakly en kolonel Ibrahim el Hoes- seini, militair attaché van Syrië te Rome, de leiders van een „Ameri kaans komplot" tegen de Syrische regering. In het communiqué wordt gezegd, dat beide mannen op 11 augustus te Damascus geheime besprekingen heb ben gevoerd. De Syrische autoriteiten hadden maatregelen getroffen om hen te arresteren, maar op het laatste ogenblik was de plaats van samen komst gewijzigd. Kolonel Hoesseini is erin geslaagd naar Rome de wijk te nemen. Men vermoedt, dat generaal Sjisjakly nog steeds in Syrië is. De overige samenzweerders zijn gearresteerd. Frankrijk en de Ver. Staten, zeggen dat het hele verhaal verzonnen is. Met ingang van 30 augustus a.s. is benoemd tot vicaris-generaal van de aartsbisschop van Utrecht als opvol ger van de onlangs overleden mgr. H. C. J. A. Venings, pastoor Th. G. A Hendriksen te De Steeg. Pastoor Hendriksen werd op 27 juli 1907 te Wehl (Geld.) geboren. Hij werd op 24 juli 1935 priester gewijd. In 1937 werd bij benoemd tot professor in de filo sofie aan het seminarie Rijssenburg te Driebergen. Op 7 maart 1947 werd hij benoemd tot pastoor te De Steeg. De nieuw benoemde vicaris-generaal was o.a. geestelijk adviseur van de aartsdiocesane boeren- en tuinders- bond en de rooms-katholieke landar- beidersbond. Hij voegde hieraan toe, „Het be zoek der Sovjetrussische leiders aan Oost-Berlijn, vijf weken vóór de West duitse verkiezingen, is evenmin toe vallig als het feit, dat de leider der Russische communistische partij niets dan slechts van Bondskanselier en regering van West-Duitsland wist te vertellen. En dit alles vindt plaats, terwijl tezelfdertijd, op voorstel van het Kremlin. Westduits-Sovjetrussische besprekingen worden gevoerd", aldus Bondskanselier Adenauer. De aanpassing van de bezoldiging van rechterlijke ambtenaren aan het verhoogde salarispeil van de rijks ambtenaren is thans door de minister van justitie geregeld in een. wetsont werp, dat aan de Tweede Kamer is aangeboden. Tevens heeft minister Samkalden een aantal wijzigingen aangebracht in de samenstelling van de burgerlijke ge rechten. Voor wat dit laatste betreft: een maximale bezetting van de gerechts hoven te Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage zal worden uitgebreid, evenals die van de arrondissements rechtbanken en van een aantal kan tongerechten. Verder zal o.m. het kan tongerecht te Zevenbergen worden overgebracht van de derde naar de tweede klasse. Voor waarnemingen in een ander arrondissement of kanton is een een voudige regeling ontworpen. In de nieuwe bezoldigingsschaal is berekend de 3 procent en de 6 procent verhoging, die de rijksambtenaren in de afgelopen twee jaren hebben gehad. Ook de compensatie voor de AOW- voorziening is daarin opgenomen. De presidenten van de rechtbank in de drie grote steden en in een aantal middelgrote arrondissementen, waar onder Breda én 's-Hertogenbosch, zul len een extra verhoging ontvangen. De minister acht dit gewenst in ver band met de uitbreiding van de werk zaamheden, vooral met het oog op het toenemend aantal korte gedingen. Prof. Moh. Yamin is door het Indo nesische kabinet benoemd tot lid van de Nationale Raad als opvolger van prof. Bahder Djohan, de president van de Indonesische universiteit, die het lidmaatschap heeft geweigerd. Yamin zal zitting in de raad hebben als ver tegenwoordiger van de intellectuelen. Het Deutsche Industrie-Institut te Keulen meent, dat West-Duitsland op grond van het nieuwe voorstel der Amerikaanse regering inzake de teruggave van inbeslaggenomen ver mogens kan rekenen op een terug gave van ongeveer 320 miljoen dollar. Het instituut heeft uitgerekend, dat dit bedrag overblijft nadat de be heerskosten zijn afgetrokken en nadat voldaan zal zijn aan de Amerikaanse vorderingen op Duitsland wegens in de oorlog geleden schade. De Verenigde Staten hebben in een nota bij de Sowj et-Unie geprotesteerd tegen de sluiting van de Peter de Grotebaai bij de Sowjet-vlootbasis Wladiwostok. Men noemde de sluiting een poging tot onwettig in bezit nemen van een uitgestrekt stuk volle zee. AAN ONZE LEZERS S Morgen vieren wij de feest- J j dag van de Tenhemelopneming i van Maria en in verband daarmede zal onze courant morgen niet verschijnen. ••••••••••.••••«•■••«•••••••••..•a.,,,.

de Stem | 1957 | | pagina 1