De Rijkswaterstaat heeft vertrouwen op zijn kunde PHILIPS Zwart o p Wit ONZICHTBARE BANDEN lie Stem MENING EN COMMENTAAR CRISIS ONGELUK OMWEG Spoed met de afdammingen KON. ONDERSCHEIDINGEN VOOR PAPOEA'S Mrkos gaat vertrekken Een ongezond leven? UW TAFELDRANK. TV-RADIO-TV-RADIO-TV- Spionageproces ÜW TAFELWATER NOGMAALS BELGIE EN HET DELTAPLAN buiten Oosterschelde Verliet en m erië TWEEDE BLAD DINSDAG 13 AUGUSTUS 1957 J-JET geflirt met het communisme zowel door Soekarno als door zijn partij, de Partai Nasional In donesia, heeft tot angstwekkende gevolgen geleid. Soekarno zelf schijnt ze nog niet te zien, zijn partij wel. Ze heeft nu begrepen, dat een eenheidsfront met de vol gelingen van Moskou altijd uit loopt op een overwoekering van 't communisme. Nu maakt ze rechts omkeert en zoekt weer toenadering tot de grote mohammedaanse par tijen, die ze eerst als „te conserva tief" rechts had laten liggen. In tussen echter is er al veel kwaad geschied. De Indonesische Com munistische Partij P.K.I. is nu op Java de grootste partij geworden. De P.N.I. heeft de zwaarste klap pen gekregen. Deze ontwikkeling is voor de toch al verslappende band met de buitengewesten funest. Daarbij komt, dat de economische ontwikkeling zich neerwaarts blijft bewegen. Een nieuw deviezen- regime, dat de betrekkingen tus sen Java en de rest op een betere basis moest vestigen, is een mis lukking geworden. Er wordt naar Java bijna niets meer geïmpor teerd. Grote fabrieken zullen binnenkort hun poorten moeten sluiten. Kranten halveren hun om vang. En de prijzen stijgen onrust barend. Het is juist het klimaat, waarin het communisme gedijt. Daaraan kunnen geen frases en nieuwe bewegingen iets helpen. Ook het geroep om West-Irian be tekent niets constructiefs. De In donesische staat beleeft de zwaar ste crisis van zijn bestaan. "TWEE spoorwegongelukken vlak achter elkaar brengen ons aan het schrikken. Dat bij Helmond liep nog betrekkelijk goed af. Het is intussen duidelijk geworden, dat hier een fout werd begaan. Bij de reparatie van de rails had men moeren te los gedraaid en daar door kon ook een langzaam rijden de trein toch nog ontsporen. We hopen dat dit geval tot strakker instructies zal leiden. Nu is er dan het spoorwegongeluk bij Woensel, dat veel ernstiger gevolgen heeft gehad. Ook hier is reparatie aan de rails de verwijderde aanleiding. De naaste oorzaak is echter een wis sel, die niet goed stond, waardoor een links rijdende trein niet tijdig op het rechter spoor terug kwam. Ook hier dus duidelijk een fout, hetzij in het mechaniek, hetzij door menselijke nalatigheid. Dat zal nog wel uitgezocht worden. In ieder geval zal een streng onder zoek ook hier moeten nagaan, of er iets hapert aan de over het al gemeen zo perfecte organisatie van ons spoorwegwezen. Als we den ken aan de honderden treinen, die dag-in dag-uit, jaar-in jaar-uit rijden zonder haperen en zonder incident, dan zal de statistiek deze twee ongelukken niet zwaar aan rekenen. Doch ieder ongeluk is er een te veel. En vooral als het zulke smartelijke gevolgen heeft als nu bij Woensel, wordt men er hevig door geschokt, mede omdat het zulk een overigens perfect werkend bedrijf geldt. De leiding der Spoor wegen zalniets nalaten, daarvan zijn we overtuigd, om na te gaan, hoe zo iets fataals heeft kunnen gebeuren. pRANKRIJK is dan toch tot een min of meer versluierde deva luatie overgegaan. Of liever ge zegd: officieel is nu aanvaard, wat zich al een tijdlang in de niet-of- ficiële koers weerspiegelde. De toe rist, die naar Frankrijk gaat, wordt er in feite dan ook niet veel beter van. Zelfs wordt de voor bui tenlanders geldende korting op de benzineprijs wat verminderd. Ook de verhoging van de invoerrech ten met 20 procent en de uitvoer- premies tot hetzelfde percentage hebben voor een belangrijk deel hetzelfde effect als een devalu atie. Het is nu alleen zó, dat er uitzonderingen mogelijk zijn. De (Advertentie) invoer van een aantal belangrijke basisprodukten wordt van deze 20 procent vrijgesteld. Al-bij-al bete kent het echter weer een nieuwe kunstmatige rem in het West- Europese handelsverkeer. Ze werd onvermijdelijk door de deplo rabele toestand van de Franse fi nanciën, die totaal ontredderd zou den zijn, als er niet krachtig werd ingegrepen. En dat zou zijn weer slag hebben gegeven op heel de Europese economie. Men kan het de jong-energieke Franse minister Gaillard dan ook moeilijk kwalijk nemen, dat hij tot deze drastische stap overging. Hij gaat echter toch wel dwars in tegen het streven naar de ene markt. Niettemin durfde Gaillard de stelling aan, dat zijn maatregelen het ogenblik naderbij brengen waarop Frankrijk het handelsverkeer met de lan den van de Organisatie voor Europese Economische Samenwer king geheel vrij kan maken. Dit wordt dan toch wel een lan ge omweg, die eerst in tegenover gestelde richting voert. De vraag is ook, of er nu geen andere lan den zullen zijn, die tot dergelijke maatregelen zullen overgaan. Want er staan meer valuta's te wanke len! En dan komt de ene markt in een nog veel verder verschiet te liggen. (Advertentie) Radicale vernietiging vair insectendodende lamp Het modernste en voordeligste insecten bestrijdingsmiddel In de kringen van de Rijkswaterstaat is men teleurgesteld en erger door de betogen van ir. L. de Kesel over het Delta plan en de hieromtrent bestaande documenten. Men vraagt zich af, of er van Nederlandse zijde misschien meer technische voor lichting ten gerieve van België moet worden gegeven. Bij de Rijkswaterstaat legt men uiteraard sterk de nadruk op het tech- flsch fundament van de Deltaplannen en wijst men op de hogere wis kundige berekeningen, die in deze materie een rol spelen. In Nederland beschikt men op dit gebied nu eenmaal over een jarenlange ervaring. Reeds sinds 1918 werden hier ge tijberekeningen uitgevoerd met een staf van 10 tot 20 man, waardoor men in staat was de nieuwe getijden te voorspellen, die in de Waddenzee zouden voorkomen na totstandkoming van de afsluitdijk. De naam van prof. Lorentz o.a. is hieraan verbonden. Sinds 1929 werden duizenden ge tijstromen en zandverplaatsingen door die stromen opgemeten gedurende telkens 13 uren per dag, voorname lijk in de Westerschelde, de Vlaamse Banken en de Scheldemond, maar ook in de Tussenwateren en elders, zodat er 1 februari 1953 een 400 rap porten ter beschikking stonden ten gerieve van het Deltaplan. Daarom acht men zich bij de Rijkswaterstaat vrij rijp om technische aanvallen af te slaan. Intussen verheugt men zich in de kring der Nederlandse experts over de oprichting van de Belgische Studie dienst, waarbij ook de Zweedse oce- anograaf. Helström werd betrokken. Met deze dienst denkt men over een aantal jaren tot een gesprek op het vereiste technisch niveau te komen. In België heeft men trouwens ook vooraanstaande waterstaatkundigen zoals ir. Blokmans, die ijverig aan 't waterbouwkundig modelonderzoek heeft meegedaan. En prof. Massau heeft zelfs nog vóór Lorentz een op lossing voor getijberekeningen aan de hand gedaan. Geen mens in Nederland denkt er aan Antwerpen of België dwars te zitten, ook de Rijkswaterstaat niet, zo verzekerde men ons ten overvloe de: België krijgt zelfs allerlei voorde len en de eventuele nadelen in het Oostgat kunnen, met baggeren een vrij goedkope technische oplossing vinden. In deze uitlatingen spreekt duide lijk het vertrouwen in zijn technische kennis, dat onze Rijkswaterstaat be zielt. En wij willen gaarne geloven, dat Nederland over de beste techni ci en wiskundigen op waterstaatsge bied beschikt. Op dit punt zal ons land moeilijk zijn te evenaren. De verhouding tot België met be trekking tot het Deltaplan is evenwel niet alleen een kwestie van techniek en hogere wiskunde. Daar spelen ook historische herinneringen, sentimen ten, belangen en psychologie door heen. De Rijkswaterstaat en onze rege ring hebben de uitvoering van het Deltaplan intussen voortvarend aan gevat. Aan de afsluiting van het Ha ringvliet wordt reeds gewerkt. Nog deze maand wordt een werkhaven bij Willemstad aanbesteed voor de Volkerakdam. Minister Algera heeft bij zijn jong ste bezoek aan Zeeland de hoop uit gesproken, dat volgend jaar de bouw van de afsluitdam in het Veeregat kan beginnen. De spoed, welke de Rijkswaterstaat daar betracht, heeft in Zeeland al de vrees doen uitspre ken, dat hieraan de begeerde sluis in de Veredam opgeofferd zal gaan worden. Er zijn verder sterke aanwij zingen. dat voorbereidingen worden getroffen om in het voorjaar ook met de secundaire dam tussen Bruinisse en Herkingen in de Grevelingen een aanvang te maken. Haast Men maakt dus wel haast met de uitvoering van het Deltaplan, waar bij men zich echter voorshands tot het noordelijk deel en tevens tot het Drie-eilandengebied beperkt. Hierte gen richten zich dan ook geen of nauwelijks Belgische bezwaren, al is Nederlands recht om het Haringvliet af te sluiten door prof. van Geetruyen in discussie gesteld. De grootste bezorgdheid van Bel gië betreft de invloed van de Delta werken op de Tussenwateren en op de Wester-Schelde. Die laatste in vloed verwacht men pas van uitvoe ring ener afsluiting van de Ooster- Schelde tussen Noord-Beveland en Schouwen, - een werk dat overigens nog minstens twaalf jaren zuiver the orie blijft. Hierover heeft men zich in België te studeren gezet. In de tussentijd kan blijken, of en hoe Nederland en Bel gië technisch en politiek hieromtrent tot elkaar zullen komen. Onze lezers kennen de kri tiek door ir. L. de Kesel, hoofdingenieur-directeur van de Antwerpse haven, uitge oefend op het Nederlandse Deltaplan. Evenals de Antwerpse scheepvaartdeskundige prof. dr. J. van Geetruyen heeft hij juridische bezwaren naar vo ren gebracht tegen het geheel zelfstandig optreden van Ne derland bij de doorvoering der Deltawerken, maar zijn bedenkingen waren toch vooral van technische aard, zoals uit hoofde van zijn junctie begrijpelijk is. Ir. de Kesel heeft, zoals in Antwerpse kringen al eerder aan de dag trad, vooral be zorgdheid getoond over mo gelijke belemmeringen van de Antwerpse Rijn- en zee vaartwegen, Met name de in vloed van de afdammingen, in het bijzonder de invloed van de afsluiting der Oosterschel de op de vaargeulen in de mond van de Westerschelde, speciaal op het uiterst be langrijke Oostgat, wekt zijn beduchtheid. De kritiek van de Antwerpse haveningenieur was voor ons aanleiding in de hogere krin gen van de Nederlandse Rijks- waterstaat te informeren naar de indruk, welke de Bel gische beschouwingen daar hebben gemaakt. Volgens Deense astronomen, die de baan van de komeet van Mrkos heb ben berekend, heeft deze komeet, die op 2 augustus werd ontdekt, nu reeds zijn perihelium bereikt, dat wil zeggen zijn kortste afstand tot de zon. Tegen het einde van de maand zal de komeet niet langer voor het blote oog zichtbaar zijn. Maar alvorens te verdwijnen zal hij volgens de astronomen op zijn terug weg nog zichtbaar zijn achtereenvol gens in de sterrenbeelden Lynx, Grote Beer en Berenice. De Deense astronomen achten het opmerkélijk, dat zo kort na elkaar twee kometen zijn verschenen, die met het ongewapende oog zichtbaar waren: enkele maanden geleden de Arend-Roland en nu de Mrkos. Ge middeld zijn per eeuw slechts twin tig kometen voor het blote oog zicht baar, dat is een per vijf jaar. (Advertentie) Velen leiden een ongezond, onnatuurlijk «ven. Gevolgen slappe werking der orga nen. onzuiver bloed, verstopping. Daar door onstaan moeheid, hoofdpijn, puistjes, aambeien enz. HERBESAN kruidenthee geeft het lichaam zijn natuurlijke werking terug I Verkrijgbaar bij apotheker of drogist a f. I 80 per groot pak. voldoende voor maanden. Voor familiegebruik, j in ï/i literschroef flessen De vorige week heeft gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea, dr. J. van Baal, in de kampong Mokmer op biak aan de drie moedigste red ders bij de ramp van de Neutron" koninklijke onderscheidingen uitge reikt: We gien een van de den van de menteert. bier boe de gouverneur redders na het opspel onderscheiding compli- De Fransen hebben sinds het be gin van de opstand in Algerië in november 1954, ongeveer 35.000 op standelingen gedood en omstreeks twintigduizend gevangen genomen. Tot één augustus j.l. verloren de fransen ongeveer 2.900 man aan do den, onder wie tweehonderd officie ren, 9.000 man aan gewonden en 700 man vermisten. Onder de Mohammedaanse burger bevolking bedroegen de verliezen 6.000 doden, 3.700 gewonden en 2.300 vermisten, terwijl er 945 blanken werden gedood, 2.700 gewond en 140 worden vermist. Dat de strijd het afgelopen halve jaar zeer in felheid is toegenomen blijkt uit het feit, dat het aantal ge sneuvelde opstandelingen op één au gustus bijna het dubbele was van het aantal, dat op één februari j.l. werd genoemd. Waarnemers zijn van mening, dat de verzetsorganisaties hun activi teit vergroten met het oog op de ko mende zitting van de algemene ver gadering der V.N. SLAAP In een café te Fort Lauerdale (Amerika), wisten enkele po- litie-agenten de heer McCor- mick de handboeien aan te doen. Ze troffen hem slapend aan en de arrestatie was dus een kwestie van niets. Toen McCormick was gefouilleerd bleek hij in zijn zakken onder meer te hebben meegedragen: twee geladen revolvers, vier zakmessen, een handgranaat en een gummiknuppel. De politie-agenten zeiden later: „Gelukkig, dat hij sliep." Hogerop Vier jaar geleden kreeg de heer Clayborne uit Cleveland een kleine gevangenisstraf voor een paar onbe duidende diefstallen. Hij heeft het nadien echter kennelijk hogerop ge zocht, want dezer dagen werd hij tot tien jaar veroordeeld wegens roof, bankovervallen en (vooral) 't feit, dat hij zich in die tussentijd ook had kunnen opwerken tot in specteur van politie in San Fran- brand. Hij belde de brandiveer op, maar kreeg te horen, dat de plaats des onheils juist buiten het gebied van de waterspuiters viel en dat hij dus maar moest zien, wat hij deed. „Leg de slangen zo vast maar klaar, ik kom zelf wel" zei onze Norman. Hij kroop de stuurcabine in en reed de vlam mende auto inderdaad tot vlak voor de brandweerkazerne. Hond In Indianapolis is de heer Hinson achter slot en grendel gezet wegens dronkenschap achter het stuur. Hin son kreeg geen genade met zijn verhaal, dat de verkeersagenten be ter de bloedproef hadden kunnen nemen bij zijn hond. „Want", zei Hinson, „die zat op dat moment ach ter het stuur." Hij voegde er aan toe, dat zijn trouwe viervoeter dik wijls reed. Prijs Pech Een inbreker heeft onlangs met 'n kruiwagen een gestolen brandkast twee kilometer door de Franse stad Dyon gereden, op zoek naar een rustige plek. Toen hij die eindelijk had gevonden, bleek de kast sterker dan hij dacht. Arbeiders vonden de volgende ochtend de kruiwagen met brandkast in een stille straat. De in houd f 600.000 was onaange roerd. In Baltimore bedacht een zeeman dat hij minstens een half potje bier moest laten staan, aangezien het sluitingsuur was genaderd. Daarom weigerde hij het café te verlaten. Een politie-agent, die de lieve vrede wilde bewaren bood de man een kwartje aan om hem schadeloos te stellen. De zeeman had er geen oren naar. Daarop bood een andere agent aan hem voor een dubbeltje naar 't bureau te brengen. Dat zinde de man helemaal niet, maar het over kwam hem toch. Het beloofde dub beltje heeft hij gekregen. De boete (50 gulden) eveneens. Koelbloedig In Zwingle geraakte de vracht- wagen van Norman Fuller in Hebben we nog asperine in huis, lieve? WOENSDAG 14 AUGUSTUS HILVERSUM I, 402 m: 7.00 nws., 7.10 gymn., 7.23 gram., 8.00 nws., 8.18 gram., 8.50 v. d. vrouw, 9.15 gram. (9.35-9.40 waterst.), 10.00 boek- bespr., 10.05 morgenwijding, 10.20 gram., 10.45 gevar. progr., 11.30 v. d. jeugd, 12.00 lichte muz., 12.30 land- en tuinb.meded., 12.33 v. h. platteland, 12.38 gram., 13.00 nws., 13.15 dansmuz. 13.50 hiedische kron., 14.00 kamerork., 14.45 v. d. jeugd, 16.00 v. d. zieken, 16.30 gram., 16.55 lichte muz., 17.15 va- kantietips, 17.50 regeringsuitz. Rijks delen Overzee: Dr. J. Hartog: Taal verschijnselen op de 'Bovenwindse Eilanden. 18.00 nws. en comm., 18.20 act., 18.30 RVU: Mr. dr. R. Pitlo: Een vergeten beschaving: Het rijk der Groot-Mogols in Vooï'-Indië in de 16e en 17e eeuw, 19.00 gram., 19.10 Oog in oog met de meesters, klankb., 19.30 v. d. jeugd. 20.00 nws., 20.05 Tussen de regels door, 20.15 ork.conc., 21.10 De twee Magdalena's, hoorsp., 22.15 rep. Trofeo d'Italia, 22.35 gram., 22.45 Het Intern. Geofysisch Jaar, caus., 23.00 nws. en SOS-ber., 23.15 gram., 23.50- 24.00 soc. nws in Esperanto. HILVERSUM II, 298 m: 7.00 nws., 7.10 gewijde muz., 7.45 Een woord voor de dag, 8.00 nws. en weer- ber., 8.15 gram., 9.00 v. d. zieken, 9.30 Vernuft en techniek, caus., 9.35 conc. ork., 10.05 gram., 10.30 morgend., 11.00 gram.^ 12.00 Metropoleork., 12.30 land en tuinb.meded., 12.33 lichte muz., 12.53 gram. of act., 13.00 nws., 13.15 Prot. Interkerkelijk Thuisfront, 13.20 Zigeunerkwartet, 13.45 Les Pêcheurs de Perles, opera (gr.), 15.30 Viool en piano, 16.00 v. d. jeugd, 17.15 amus. muz., 17.40 beursber., 17.45 pianoreci tal, 17.55 mannenkoor, 18.15 Leger des Heils-ork., 18.45 Spectrum v. d. Chr. Organisatie- en Verenigingsleven. 18.50 boekbespr., 19.00 nws., en weer- ber., 19.10 orgelconc., 19.30 buitenl. overz., 19.50 gram., 20.00 Radiokrant, 20.20 lichte muz., 20.40 bariton en piano, 21.15 muz. luisterwedstrijd, 21.35 Tuinbouw in Himachal Pradesh, In dia, caus., 21.50 radio philh. ork. en soliste, 22.45 avondoverdenking, 23.00 nws. en SOS-ber., 23.15-24.00 gram. BRUSSEL 324 m: 12.00 gram., 12.30 weerber., 12.34 gram., 13.00 nws., 13.11 gram., 14.00 Imitatio Christi, orato rium, 15.50 gram., 16.15 ork. conc., 17.- nws., 17.10 viool en piano, 17.50 boek bespr., 18.00 gram., 18.30 v. d. sold., 19.00 nws., 19.40 gram., 20.00 v. d. vrouw, 21.00 gram., 22.00 nws., 22.11 gram., 22.55-23.00 nws. BRUSSEL 484 m: 12.00 gram., 13.00 nws., 13.10 gram., 14.00 verz. progr., 15.0Q omr. koren, 15.15 gram., 15.30 id. 16.05 lichte muz., 17.00 nws., 17.10 gr., 17.30 idem, 18.30 jazzmuz., 18.55 gram., 19.00 idem, 19.30 nws., 20.00 gram,, 20.45 hoorsp, 21.10 gram., 22.00 nws., 22.10 lichte muz., 22.55 nws. Televisie KRO: 17.00-17.30 v. d. kind., AVRO: 20.30 Televizier, 21.00-22.30 De witte Valk, TV-spel. FRANS BELG. 19.00 Miroir de Wal lonië, 19.30 v. d. jeugd, 20.00 act., 20.40 Variété, 21.10 Bezoek aan een fabriek voor blaasinstr., 21.40 Lectures pour tous, 22.30 Wereldnws. VLAAMS BELG. 19.30 nws., 20.00 Intern, variété progr., 22.00 nws. en journ. In Cairo is gisteren het proces be gonnen tegen 13 personen, onder wie Z voormalige ministers en een ex- brigade-generaal, die beschuldigd worden van een poging de egyp- tische regering omver te werpen en president Nasser te vermoorden. Ook worden zij ervan beschuldigd dat zy de voormalige Egyptische pre sident Naguib weer tot president wil den benoemen en de naasting van het Suezkanaal ongedaan wilden ma ken. Zij zouden voorts bekend hebben, dat zij een regering wilden vormen, die zich volkomen met de Ameri kaanse regering zou kunnen ver staan. Als zij schuldig bevonden worden, kunnen zij ter dood worden veroor deeld. De leider van het komplot is de voormalige brigade-generaal Ah med Atef Nasser. De beide ex-mi nisters, die in staat van beschuldi ging zijn gesteld, zijn Salah el Din en Abdoel Fatah Hassan. (Advertentie) SPA Voor lamiliegebruik, in 1/1 literschroefflessen door H, J. Kaeser 24) Marcelle maakte er tegenover haar intieme vriendinnen'Gerda en Birgit, nu en dan een spelletje van, om koket te zinspelen op haar Franse familie, alsof dat een realiteit was, waar zij te aden tijde kon terugkeren; zij uitte zich kort maar kras over Parijs en zijn bewoners, „steunend op bijzonder heden, die zij van Marianne hoorde en zij sprak vooral over allerlei mo de-aangelegenheden, alsof zij alleen als geboren Franqaise, over dergelijk ke zaken een oordeel hebben mocht Johnny was zwijgzaam. Na dat ené en enige gesprek met zijn vriend Len- nart, was hij niet meer op het onder werp teruggekomen, maar had zich met zijn gedachten, die wel nog niet helemaal helder, maar voor zijn hou ding toch beslissend waren, helemaal ingesponnen. Doordat Marianne hem geen tegen stand meer bood, was het agressieve in hem verzwakt, maar hij stond er nog altijd op, dat zij niet meer last van zijn bestaan zou ondervinden, dan strikt noodzakelijk was. Toen de grote vakantie kwam werd hij inderdaad loopjongen bij de koop man en had hij Marianne zijn eerste zelfverdiend geld met rood-gloeiende wangen en schitterende ogen thuis gebracht. Zij had veel bijgeleerd. Zij streek hem over zijn haren, prees hem, noemde hem een flinke kerel en be loofde, het geld voor hem te bewa ren, voor als er iets voor hem nodig zou zijn. ,,Ja, ik zie het al, als jij groot bent, zal ik helemaal niets meer hoeven uit te voeren, Johnny", zei ze la chend. Toen wierp hij zich plotseling, in een opkomende bui van vertedering om haar hals en kuste haar. Hoe geheel anders ging het met Franzl! Na de eerste stralende dro merijen over de verre en geheimzin nige vader, die in zijn voorstelling hoe langer hoe volmaakter werd, en die nog altijd voorwerp van zijn hei melijke verering was, was er een tijd van onrust en innerlijke angst ge volgd. Maakte Göran Karlsson im mers geen onderscheid tussen hem en Sven Dalberg? Telde hij misschien niet meer mee Terwijl hij zich tot nu toe nooit veel bekommerd had om sport, begon hij nu ineens aan voet ballen te doen, probeerde zijn kame raden in de gymnastiekles te over troeven, maakte gebruik van zijn vuisten, als de gelegenheid voor een vechtpartijtje zich bood en overviel Marianne op zekere dag onverhoeds met de heftige vraag: Waarom heb ben wij eigenlijk zo'n gekke naam, waarom heten wij niet zoals de an deren?" ,,Hoe zou jij dan graag heten ,,Nou, Svensson bijvoorbeeld, of Karlsson. maar Sheridan er is'geen mens in heel Stockholm, die zo heet, ik heb het nagezien in de telefoon gids Sheridan heette de man, van wie ik het meeste hield van alle mensen ter wereld," antwoordde Marianne met ongewone ernst, daarom heb ik jullie zijn naam gegeven." De jongen zweeg even, maar zette het gesprek toen weer voort' Maar waarom moet ik, „Franzl" heten? Geen van de andere jongens heet zo. Waarom noemen jullie me niet Pelle of Ludde of Nisse?" ,,Maar waarom dan toch, m'n klei ne man? Franzl is toch een heel mooie naam?" ,,Nee", antwoordde hij koppig, ,,ik zou willen heten zoals de anderen." Zoals de anderenHoe vaak had Marianne die woorden al uit zijn mond moeten horen, op de een of andere manier gevarieerd. ,,Nee, niet die trui, Mama, die daar, dat is er net zo een als Göran heeft!" ,,Nee, geen chocola. Mama, als mijn vriend jes komen moeten ze limonade en bonbons en koekjes krijgen, zo gaat het bij al de anderen ook altijd!" Zij had daar niet op gelet. Had het voor kinderlijke zucht tot naboot sing gehouden, die immers tot op ze kere hoogte ook bij Johnny en Mar celle aanwezig was maar die zij alleen tegenover hun leeftijdgeno ten demonstreerden. Het zou bij Marcelle nooit zijn opgekomen, een kostuumpjes te kiezen, omdat een schoolvriendin er net zo een had! En Johnny waren dergelijke dingen wel helemaal onverschillig, ja, als hij zelfs een persoonlijke be langstelling aan de dag legde, week zijn smaak meestal op een grappige manier af van die der anderen. ,,Maar er zijn een heleboel men sen, die Franz heten, of Frans mét een s! Of wil je misschien, dat we je ,,Frasse" noemen?" Franzl fronste zijn wenkbrauwen. ,,Nee, Frasse zou ik niet willen he ten, maar ik heb immers nog een naam, nietwaar?" ,,Ja, je heet ook nog Hans, naar je vader. Als je wilt, kun je je Frans Hasse noemen, hoe lijkt je dat?" Zijn gezicht straalde, en met aan drang vroeg hij Krijg ik visitekaart jes van je, Mama, eigen visitekaart jes met mijn volledige naam?" Marianne zegde ze toe voor zijn eerstvolgende verjaardag. Geen eisen geen verwachtingen volgens dit beginsel leefde Marianne. Zij ver zorgde hen, zoals men bloemen ver zorgt, liefdevol denkend aan hun groei, maar zonder zich op te drin gen. Zij ging zo voorzichtig en onop vallend daarbij te werk, dat de kin deren haar bestaan aanvaardden, als iets, dat vanzelf sprak, iets waar men geen aandacht meer aan schenkt. Karin eiste meer haar temperament zweefde bij wijlen tus sen mismoedigheid en welwillendheid, men moest zich altijd op haar instel len, haar stemmingen peilen, probe ren met haar op gelijke voet te ko men. Ook in de verhouding tot andere mensen was het nodig met een der gelijke voorzichtige aandacht te werk te gaan, bijvoorbeeld in de omgang met vrienden, met leraren, met on bekenden. De drie kleine Sheridans kropen zonder dat zij er erg in had den uit hun verpopping, onbewust zochten zij naar nieuwe vaste pun ten in hun leven. Vaak kwam het Marianne voor, alsof zij zich bij hun ongeduldig streven nu al voor altijd losmaakten van wat tot nu toe de spil van hun leven was geweest. Ook hun onderlinge verhouding verander de daardoor. Zij speelden niet meer met elkander als vroeger, beoordeel den elkaar soms met kritische blik, waarbij de een lachte om wat de ander belangrijk vond. Maar terwijl Marcelle haar positie over het alge meen handhaafde, kwamen Johnny en Franz vaak met elkaar in botsing. Aanvankelijk probeerde Marianne hen tot elkaar te brengen. Zij bemerkte echter, dat zij zich daardoor aan het gevaar blootstelde voor partijdig ge houden te worden en daarom liet zij zelf hen hun meningsverschillen maar uitvechten. Zij beseften zo weinig, dat zij alle kracht, alle zekerheid, ontleenden aan de kleine, hechte wereld, die Marian nes liefde om hen heen had opge bouwd! Zonder het te vermoeden put ten zij uit die rijkdom, uit die on metelijke rijkdom, verspilden zij zijn overvloed, maar dachten er geen mo ment aan, waar hij vandaan kwam. Totdat de ontnuchtering hen over viel Kerstmis stond weer voor de deur. Marcelle en Franz hadden hun grote verlanglijst weer vol verwachting overhandigd, terwijl Johnny zich te vreden gesteld had met 'n gedeelte van z'n zelfverdiende geld te vragen om verschillende dingen aan te schaffen. Het geurde al in huis naar de talrijke verschillende kerstbaksels. Zij hielpen Karin in de keuken bij het maken van langè witte kaarsen, waarmee iedere kamer versierd zon worden. Stiekem knutseldenjzij in de kelder of waren op zolder ^bezig en plotseling viel er een donkere schaduw over het vriendelijke licht van het komende kerstfeest: Marian ne werd ziek. Het was een kwaadaardige geschie denis; 't was een infectie, die zij bij haar werk in het laboratorium had opgelopen. De dag tevoren had zij zich in de vinger gesneden, en toen die begon te zweren had zij omsla gen gebruikt met azijnzure pijpaarde en gehoopt, dat alles wel in een paar dagen in orde zou zijn. Maar 't kwam niet in orde, en misschien zou de pijn haar gedwongen hebben naar een dokter te gaan, als maar juist niet in die paar dagen voor Kerst mis alle opdrachten zo gehaast en met spoed uitgevoerd moesten wor den. Marianne nam daarom maar wat pijnstillende tabletjes in, maar stond overigens met haar assistente van 's morgens tot 's avonds in de werkplaats om alle bestellingen ge reed te krijgen. Toen zwol de arm op, en iedere beweging veroorzaakte een helse pijn. Zij ging alleen naar de stad, bezocht een kliniek en hoopte na enkele uren weer terug te zijn. Men hield haar meteen daar, de bloed vergiftiging was al zo ver doorge drongen, dat ook onmiddellijk ingrij pen geen garantie voor haar redding bood. De kinderen hoorden van de ont stelde Karin in enkele, veel te karige woorden, dat Marianne in het zieken huis lag. Hun opgewonden vragen verstilden, toen zij Karins star ge zicht en behuilde ogen zagen. Schuw zaten ze in de eetkamer en hielden fluisterend krijgsraad met elkaar. Misschien zouden ze erheen kunnen gaan en mama bezoeken; dat zou haar toch zeker plezier doen. Dat vooruitzicht deed hen een beet je herleven, maar toen Karin een dergelijk voorstel zonder meer af wees op grond van het feit, dat Ma ma daarvoor veel te ziek was, open de zich meteen een afgrond voor hen. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 5