s-Heerenhoek burg nieuwe ontving de emeester bij Stuurloze vissersboot botste tegen lichtschip RADIO bange bevestigde vermoedens op Jo Donderdag ringrijderij om de grote prijs van Zeeland Massale uitvaart van pater Gonzaga te Sluiskil W.-Z.-Vlaanderen ziet rector de Kroon node vertrekken Kloof tussen Kunst en publiek niet overbrugd dorp Heel het leefde mee DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 13 AUGUSTUS 1937 Verhoging uitkering siekenhuisverpleging 8 LANDEN OM DE GOUDEN HELM Conflicten uit de weg Waalse jeugd in Z- Vlaanderen Aardenburgers bij Belgische schieting Expositie Zeeuwse Kunstenaars Oud-pastoor van Yerseke overleden ZEEUWSCH- VLAANDEREN TERNEUZEN Semper Gautlete voor Vlaamse T.V. Gez. Colsen doen hun winkel weg Zuid-Beveland Vingers afgerukt AGENDA Vandaag Morgen S' V fj 1 t-i v 's-Heerenhoek heeft in de persoon van de heer R. Wael- put sinds gisteren weer een burgemeester en het dorp heeft de nieuwe functionaris inge haald op een spontane harte lijke wijze, met een vreugde betoon dat hartverwarmend was. 's Middags om half twee werden de burgemeester en zijn echtgenote aan de grens der gemeente begroet door wethouders en raad, door pas toor en dokters, door feestcomité, muziekgezelschappen, sportvereni gingen, brandweer, martiale ruiters van groot en klein formaat en door kinderen met versierde vehikels. De heer Duyve»teijn, voorzitter van het feestcomité sprak een kort welkomstwoord tot de nieuwe bur gervader en mej. van 't Westeinde overhandigde mevr. Waelput een tuil bloemen. Na deze inleidende plechtigheid stelde de stoet zich op en trok met „St. Caecilia" voorop langs de be-, vlagde straten en door de ere-poor- ten het gehele dorp rond. Klokke drie arriveerde men op het kerkplein en daar werd front ge maakt voor de Jeugdhoeve. De grote zaal in het gerestaureerde gebouw, smaakvol met bloemen getooid, was bijna geheel gevuld met confraters, genodigden en relaties van de bur gemeester, toen deze met zijn familie binnentrad. Installatie De waarn. burgemeester, de heer P. Raas, leidde de installatie en hing de heer Waelput de ambtsketen om. De heer Raas wees op de vreugde, waarmee de bevolking zijn nieuwe burgemeester had ontvangen en zei, dat zij hem met vertrouwen tegemoet treedt en in hem ook de raansman in diverse moeilijkheden ziet. Spr. schetste de problemen waarvoor de burgemeester zal komen te staan en als zwaarste noemde hij dat van het nijpend woningtekort en het uitbrei dingsplan waarvan de verwezenlij king belaagd wordt door de bezuini ging en geldschaarste. Spr. zei dat 's-Heerenhoek zich gelukkig prees een burgemeester te hebben gekre gen, die voor gemeenschap en sa menleving veel voelt, gezien zijn verleden en hij hoopte dat de nieuwe burgervader onder Gods zegen, veel voor 'sHeerenhoek zal kunnen doen. Geen onbekende De nieuwe burgemeester uitte eerst zijn dank voor de benoeming en be tuigde zijn erkentelijkheid aan allen die er toe hadden meegewerkt. Ook uitte hij zijn waardering voor de overrompelend hartelijke ontvangst. Spr. memoreerde de waardige hou ding va* zijn voorganger en wees er op dat hij sedert jaren ambtshalve al belangstelling had voor 's-Heeren hoek. Spr. maakte een compliment aan de waarn. burgemeester Raas en de raad, vertrouwend op bestendi ging van de uitstekende samenwer king. Ook voor de waarn. secretaris, de heer Boogert, had spr. goede woorden; zijn medewerking en die van het gemeente-personeel riep hij in. Spr. verklaarde, dat het altijd zijn ideaal was geweest om burgemeester te worden. Jarenlang heeft hij zich daartoe voorbereid en bijzonder blij was hij als Zeeuw in een Zeeuwse gemeente te zijn benoemd. Een concreet bestuursplan kon spr. natuurlijk niet opdissen: daar heeft de raad trouwens ook in te beslissen. Spr. Wilde slechts zeggen dat zijn grote liefde altijd is uitgegaan naar het gezin als de meest waardevolle kern der maatschappij en die gene genheid zal hem drijven tot zorg voor onderwijs, volksgezondheid, woning bouw, sociale zaken en al die andere dingen, welke ten goede komen aan het gezin. Spr. riep Gods zegen af over zijn werk en zoals zijn echtge note een goede burgermoeder wil zijn, zal hij streven een goede bur gervader te worden. Wethouder Spelier' zegde de burge meester de medewerking van de raad toe en had goed vertrouwen, dat de financiële deskundigheid van hem. gevoegd bij diens relaties ter griffie de objecten in voorbereiding een verwezenlijking garanderen. De waarn. secretaris, de heer Boo gert, zei overtuigd te zijn dat de juiste man op de juiste plaats was gekomen. Hij roemde karakter en kennis van de benoemde en memo reerde nog dat 's-Heerenhoek, dank zij de hulp der provincie van zijn oude schuld van f 50.000,afgeko men is. Als „eerste archiefstuk" overhan digde spreker de burgemeester een foto van zijn „innekomste". Na de pauze liet de heer Duyve- steyn eerst het Wilhelmus zingen. Daarna begroette pastoor Holtkamp de burgervader en wees op het feit, dat de parochie 's-Heerenhoek een veel groter oppervlak beslaat dan de burgerlijke gemeente. Er behoren 1200 parochianen tot buurtgemeen- ten, wat zijn eigenaardige moeilijk heden schept. Spr. hoopte dat de burgemeester wegen zou weten te vinden die moeilijkheden op te rui men. Spreker vond het een goede gedachte van de nieuwe functionaris om een Mis van de H. Geest te laten opdragen, opda t die hem verlichte bij zijn taak, die er op gericht is 's- Heerenhoek vooruit te brengen. Man van principe In een gevoelige speech begroette oud-burgemeester v. Horsigh zijn op volger en feliciteerde de gemeente met hem. Daar hij geen gelegenheid had gehad afscheid te nemen, dank te spreker tevens allen die hem in 's-Heerenhoek ter zijde hadden ge staan. De heer van Tuinen, chef eerste afd. ter griffie, zei dat de burge meester een zware taak wacht, maar tevens een taak die hem ligt. Hij prees de vaste principes van de heer Waelput, waardoor hij als katholiek in de goeddeels protestantse omge ving der griffie, respect afdwong. Burgemeester Andriessen sprak 'n felicitatie inplaats van mr. Mes uit namens de verenigir*: van Beve- landse burgemeesters en secretarissen en mede namens de confraters. Ver der stelde hij tegenover de moeiten en zorgen ook het mooie van het burgemeestersambt Een hele rij sprekers volgde nog. Wij noemen het hoofd der rijkspo litie, majoor v. Ballegoyen de Jong; P. Geirnaerdt, oud-burgemeester van St. Jansteen; M. Puylaert, burge meester van Zuiddorpe; mr. Reuser, burgemeester van St. Jansteen; H. de Hartog: L. van 't Westende, weth. van Middelburg; F. Clarijs, voorzit ter K.V.P. te Middelburg; P. Adri- aansen, Middelburg, en de burge meester van Schagen, de heer Wog- num. Terwijl de installatie-plechtigheid plaats had, waren in het dorp de volksspelen volop in gang. Aan de grens der gemeente 's Hee- renhoek werd gisteren burgemees ter Waelput hartelijk begroet. Van links naar rechts: mevr. Waelput- v. Geyt; de nieutoe burgemeester; pastoor Holtkamp en dokter Luy- cken jr. In de zaterdag a.s te houden ver gadering van de vereniging voor Zie- kenhuisverpleging op Z. en N.-Beve land komt aan de orde een voorstel van het bestuur om, gezien de gun stige resultaten over 1956, over te gaan tot een belangrijke verhoging van de uitkeringen, zonder dat daar door de contributies worden ver hoogd. Voorgesteld wordt om, met ingang van 1 januari 1957,. behalve voor neurose, psychose, neurologie en reu ma het aantal uitkeringsdagen in de A en B verzekering te verhogen van 100 op 150 per jaar; de vergoeding voor bijkomende kos ten in de A. verzekering te brengen van 70 op 100 gulden en in de B. verzekering van 115 op 150 gulden. de uitkeringen in de C verzekering te brengen van 110 óp 125 gulden, van 220 op 250 gulden, enz.; de uitkeringen in de poliklinische verzekering met 50 procent te verho gen en dus te brengen van 100 op 150 gulden, enz., en aan de verzekerden, die tevens bij het ziekenfonds zijn verzekerd, het gedeelte van de vervoerkosten naar en uit ziekenhuizen buiten Zeeland, dat door het ziekenfonds niet wordt vergoed, uit te keren. Verder zullen belangrijke medede lingen worden gedaan over een waarnemersverzekering en over uit kering voor opnamen voor kinderver lamming, beide voor hen, die een in dividuele janatoriumverzekering heb ben gesloten. (Advertentie) Donderdag 15 augustus, 3 uur, naar het STADION TILBURG (Gold plate NEDERLAND - AUSTRALIë - EN GELAND - NOORWEGEN - DUITS LAND - ZWEDEN - DENEMARKEN - Z.-AFRIKA. Grootste en laatste gramma 1957. Speedway Pro- Donderdag: 15 augustus zal op het Molenwater te Middelburg de tradi tionele ringrijdery om de grote prijs van Zeeland worden gehouden. Dit jaar is het evenement voor de eerste maal georganiseerd door de folkloristische commissie. Deze com missie werd ingesteld door V.V.V. Middelburg, de Vereniging Handels belang te Middelburg en de Zeeuwse Kingrijdersvereniging om een eind te maken aan de reeds jarenlang du rende conflicten tussen de V.V.V. en de Zeeuwse Ringrijdersvereniging in zake de organisatie van dit evene- ment. Vorig jaar verschenen er door de j conflicten slechts 26 ringrijders, doch I dit jaar zullen er 99 deelnemen. Nieuw element Deze ringrijderij om de grote prijs van Zeeland (de bekers van het ko ninklijk huis) krijgt een nieuw ele ment in de vorm van een aantal voorronden, die des morgens wor den verreden en waaruit de dertig best geplaatsten komen, die elkaar 's middags in de finale zullen bekam pen. Voor deze finale zijn zeven ere prijzen, meestal wisselbekers, be schikbaar. De belangrijkste plaats nemen hierbij de bekers van het ko ninklijk huis in, waarom ook dit jaar weer fel zal worden gestreden, te meer daar alle toprijders van Wal cheren aan deze ringrijderij deelne men. De eerste ereprijs is de zilve- reh wisselbeker van de koningin, die al zevenmaal van eigenaar verwissel de en nog steeds geen definitieve eigenaar heeft. De tweede ereprijs, de zilveren beker van prinses Wilhel mina werd in 1947 beschikbaar ge steld en wisselde reeds tienmaal van eigenaar, doch ook deze beker werd nog door niemand tweemaal achter een of driemaal in totaal gewonnen. Koninklijke belangstelling Wanneer men b(j het verscheiden van pater Gonzaga o.f.m. cap. te Sluiskil de drie gebedsdagen, vooraf gaande aan de teraardebestelling, alsmede de uitvaartsdag als graad meter kan nemen voor de sympathie, welke men ten opzichte van de over ledene had, dan moet deze wel heel erg groot geweest zijn. Men heeft op massale wijze nog eenmaal langs de baar gedefileerd, welke in de rouw kapel van het Elizabethsziekenhuis was opgesteld. Intens was znndagoch. tend in alle vier de H.H. Missen de stilte, toen pater Alphonsus namens de ontslapene de woorden van dank aan alle parochianen overbracht, wel ke hij aan de vooravond van zijn sterven had geuit. Reeds meer dan een uur voor de uitvaart een aanvang nam, stroom den de gelovigen de kerk binnen. Vanaf de hoofdingang begeleidden na zegening de subdiaken met kruis ge flankeerd door kaarsendragers, gro te en kleine acolythen, gevolgd door priester (pater gardiaan) met diaken (oud-gardiaan) de baar tot voor het hoofdaltaar. Op de zij-altaren en in de voorste rijen van de kerkbanken hadden inmiddels plaatsgenomen de geestelijkheid uit de omliggende pa rochies, alsmede de medebroeders van de plaatselijke communiteit. Te vens waren aanwezig de gardiaan van het klooster te Rilland Bath, pa ter Evangelista. oud-gardiaan van Sluiskil, en pater Girulphus, plaats vervanger van de overledene tijdens zijn ziekte, de naaste familie-leden, bestuursafgevaardigden en leden van de plaatselijke fanfare, de toneelver eniging Sempre avanti en het plaat selijke vrouwengilde, van welke ver eniging de ontslapene geestelijk advi seur was, alsmede de hoofdbestuurs leden van de Credo Pugno-clubs. Ook vele parochianen uit Rilland Bath en Philippine, vroegere standplaat sen van pater Gonzaga, alsmede oud verzetsstrijders waren naar Sluiskil gekomen om de laatste eer te bewij zen. Na de plechtige requiem en de absoute begeleidde bovenvermelde geestelijkheid met direct achter de baar de familieleden en alle aanwezi ge mannelijke gelovigen de overlede ne door de slotdeuren van de tuin naar zijn laatste rustplaats. Bij de groeve op het kloosterkerkhof aange komen, werden de gebeden uitgespro ken en na beëindiging hiervan ver lieten de priesters met assistenten de tuin en defileerden de familie leden en aanwezigen nog eenmaal langs de groeve. Het was een stil sa luut aan de overledene, die van zijn rijke priesterleven 14 volle jaren zon der zich enige rust te gunnen in Sluis kil voor alles wat hem daarin dier baar was heeft gewerkt en gezwoegd. Het ringrijden te Zeeland heeft door de jaren heen steeds de volle belangstelling van het koninklijk huis gehad. Reeds in 1786 schonk prins Willem V twee gouden medailles voor het ringriiden te Domburg en in 1823 schonk koning Willem 1 een zilveren tabaksdoos voor de ringrijde rij te Vrouwenpolder. Het laatste koninklijke bezoek aan de ringriidei'ij was in 1954 te Middelburg, waarbij prins Bernhard het beschermheer schap der Zeeuwse ringrijdersverem- ging aanvaardde. Dit jaar zal voor het eerst via luidsprekers commentaar en toelich ting worden gegeven op deze folklo ristische wedstrijden in het Neder lands. Frans. Duits en Engels. De deelnemers zijn nu gestoken in de Walcherse boerenkledij, waarover- heen een oranje sjerp wordt gedra gen. Bij de paters van het seminarie te Sluis vertoefden dezer dagen een aantal jongens uit Charleroi en om geving, die op initiatief van het in terparochieel jeugdwerk aldaar hun vakantie in west Zeeuwsch-Vlaande- ren doorbrengen. In bet sportpark te Sluis konden zij reeds hun hartje ophalen. Wat echter frappeerde was, dat deze jongens enigszins huiverig waren naar Nederland te komen. Uit hun gesprekken bleek dat de Neder landers boven de rivieren in Zuid Bel gië niet een bepaald gunstige naam hebben. Nederlandse toeristen blijken zich daar ongemanierd te gedragen. Hun verblijf in Zeeuwsch-Vlaanderen bleek dan ook heel anders te zijn dan zij hadden verwacht. Op een internationale schieting in de Beigische badstad Oostende boek ten Aardenburgse schutters een mooi succes. De hoogvogel werd naar be neden geschoten door J. van Iwaar- den, terwijl hij ook nog 3 kleine vo gels schoot. J. de Rijcke zorgde voor een zijgaai'en 3 kleine vogels en G. Blondeel schoot niet minder dan ne gen kleine vogels. Reetor Thom A.J.J. de Kroon, be ter bekend als de rector van het Sint Antonius Ziekenhuis te Oostburg is, zoals bekend, benoemd tot gods dienstleraar aan het Moilerlyceum te Bergen op Zoom. Dit heeft tot ge volg dat west Zeeuwsch-Vlaanderen een van zijn voormannen van het katholieke leven gaat verliezen. Een troost hierbij is, dat de opvolger van rector de Kroon, de w.e. heer R. Verdunnen ook voor Zeeuwsch-Vlaan deren geen onbekende is, aangezien hü enige jaren als kapelaan te Sas van Gent heeft gestaan en een Zeeuw van geboorte is. Door de vele functies die rector de Kroon heeft bekleed, kwam hij in aanraking met geheel het maat schappelijk leven in de streek. Hij was een graag geziene figuur op de vele vergaderingen die hij uit hoofde van zijn functies moest bijwonen en men luisterde gaarne naar zijn woord en raad. In de bijna 5 jaar dat de rector in Zeeuwsch-Vlaanderen heeft gewerkt, heeft hij de bevolking en de streek liefgekregen, zodat ook hem 't afscheid zwaar zal vallen. Vooral het jeugdwerk had zijn bij zondere belangstelling. Onder zijn be zielende leiding zijn de twee-maan- De bemanningen van de Belgische trawler en het lichtschip Westhin- der hebben in de nacht van zondag op maandag tijdens het ruwe storm achtige weer enkele angstige ogenblikken beleefd. De trawler Rockall, afkomstig uit Oostende kreeg omstreeks twee uur, terwijl men ongeveer drie mijl van het lichtschip Westhinder verwijderd was, machineschade. Het schip raak te stuurloos en werd een speelbal van de ruwe zee en felle wind. Uit alle richtingen snelde hulp toe en uit Vlissingen vertrokken de Bel gische loodsboot Antares en de sleep boot Scaldis. Toen bleek, dat er reeds voldoende hulp bij het in nood ver kerende vissersscheepje aanwezig was, keerden deze schepen naar Vlis singen terug. Bij de trawler was ondertussen de mailboot Royal Leopold" van de lijn Dover-Ostende aangekomen even. als de Belgische staatssleepboot Zee- tijger uit Oostende en een reddings boot van het lichtschip Westhinder. Door de ruwe zee kon men echter niet langszij komen of vastmaken en de Royal Leopold moest haar acti viteiten beperken tot het ,,in lij" hou den van het scheepje om het zoveel mogelijk beschutting tegen de ele menten te bieden. Dooi de hoge zee en felle wind 1 werd de stuurloze trawler in korte tijd naar het lichtschip gedreven, waardoor beide' schepen met ei kaar in botsing kwamen. Het licht schip Westhinder liep ter hoogte van het roer een groot gat op, dat zich uitstrekte van de railing tot onder de waterlijn. Met inspanning van alle krachten slaagde de be manning erin het grote gat te dich- tep met dekens cn stukken zeil, waardoor erger kon worden voor komen. De trawler was door deze aanva ring in zinkende toestand geraakt en dreef in nog geen half uur tijds weer 1,25 mijl van het lichtschip af. Om streeks half vijf slaagde de Zeetijger erin een lijn over te brengen naar de trawler en omdat men toen reeds dicht onder de Belgische kust zat werd besloten koers te zetten naar de haven van Oostende, waar men omstreeks zes uur behouden aan kwam. Uit veiligheidsoverwegingen besloot men aan boord van het lichtschip (Van onze redacteur) liet moderne - hyper-moderne en abstracte domineren in zeer sterke mate op de tentoonstelling van de Zeeuwse kunstenaarskring te Middel burg en eerlyk gezegd geloven wjj niet, dat de kloof, gapend tussen pu bliek en kunst, waarover de voor zitter bij de opening met enige spijt gewaagde, er door overbrugd zal worden. Ditmaal zijn het slechts acht leden, die werk inzonden en het royaalste was Raymond Kimpe daarmee. Zjjn zestien doeken, waarvan sommige met zeer respectabele afmetingen, vullen de gehele achterzaal van het Kunstmuseum Ondanks het klimmen zijner jaren blijft Kimpe vitaal en is er van stil stand in zijn opvattingen geen spra ke. In alle vroegte rinkelde gisteren de telefoon ten huize van de heer Assel- bergs te Breda. De legeraalmoezenier kondigde aan, dat de heer Asselbergs zich op een droeve boodschap in de loop van de dag moest voorbereiden. „Onmiddellijk gingen mijn gedach ten naar mijn zoon Wim, vlieger bij de marine", zo vertelde de heer As selbergs ons gisterenavond. „Als iemand dit beroep gekozen heeft, moet je eventuele consequenties aanvaar den", voegde hü eraan toe. Het klonk hard. Maar iemand, die jaren in Indonesië heeft vertoefd, daar de tijd van de Japanse bezetting heeft meegemaakt, kent het leven, kent ook de dood van nabij. Ergens in Nieuw-Guinea sloeg de dood onbarmhartig toe. Luitenant ter zee tweede klasse oudste categorie Wim Asselbergs liet het leven. In ons voormalig Indië, de grond, waarop hij geboren werd. In het verre Nederland was een va der, na een vroeg telefoontje, op het ergste voorbereid. Ongeruste familie leden vroegen nadere informaties, na dat zij in sommige avondbladen de namen der slachtoffers hadden gele zen. De heer Asselbergs kon geen inlichtingen geven, totdat.... de nieuwsuitzending van zes uur des avonds het bange vermoeden beves tigde. „Om één uur had ik, tegen beter weten in. nog hoop: twee overleven den.... Mijn gedachten gingen terug naar '51, toen mijn zoon als adelborst eerste klasse te Willemsoord werd beëdigd, nadat hij in Hengelo zijn HBS b-examen had afgelegd. Indo nesië trok ook Wim. Vorig jaar ging hij naar Biak. Omstreeks Kerstmis zou hij terug zijn bij zijn vrouw en kindje in Leiden. Dan zat een deta chering van anderhalf jaar erop. Wim kende de kisten, waarmee hij vloog. Een paar keor is bij in Ameri ka geweest. Zelf heeft hij de kist van Amerika naar Biak moeten over vliegen". Beknopt, maar exact is het relaas van de heer Asselbergs. Het leven heeft hem gehard, het harde leven als inspecteur van de PTT in de tropen. Nu slaat de dood toe. Hard is op nieuw de slag. Als geen ander wel licht beseft de heer Asselbergs, dat het leven zijn eisen stelt, niet de dood, die voor hem verleden is. Maar hoe vaak zullen zijn gedach ten vertoeven bij Indonesië. In Me- rauke, waar ook een stuk van zijn leven werd afgesneden.7 Zijn kleuren worden eer feller dan gedempter en zijn omspringen met de vorm blijft even gedurfd. Dat zijn vroeger „palet" ons meer aansprak, zal wel aan ons zelf liggen en wil geen veroordeling zijn van de man, die destijds leven bracht in de brou werij der Zeeuwse schilderswereld. Jac Prince heeft zich geheel naar het abstracte toegewend en o.i. niet op een wijze evenredig aan zijn ta lent. De twee composities, welke er o.m. van hem hangen zijn al heel simpel, evenal de „stadskern" en als men dan in de catalogus ziet dat die doeken van f 800 tot f 1000,— moeten opbrengen, is men wel wat verbaasd. Andries Minderhout is wat beschei dener en maakt zich er minder ge makkelijk van af. Vooral zijn stads- haven- en strandgezichten zijn door werkt en getuigen van een eigen visie en een ernstig zoeken naar originele uitdrukkingsmethoden. Mr. J.C. v. Schagen is op een enkel doekje na, niet zo speels als anders. Als amateur mag hij er tus sen de professionals zijn en al ver waarloosde hij ditmaal goeddeels de kleuren: „Vleugels", „Droom" en „Nachtwind" treffen door te kening en stemming. Piet Rijken heeft het neo-realisme de rug toegedraaid. Zijn Zeeuwse boerin is driftig en toch raak getrof fen en zeer fel van kleur. In de twee Bretonse landschappen komt weer een ander facet van zijn veel zijdig kunnen tot uiting en ons sprak zijn „Bretqnse boerderij" het sterk ste aan. Louis Heymans heeft het abstracte dat hem niet ligt, vaarwel gezegd en is met enkele goede Parijse schilde rijen uitgekomen, met enkele sterke tekeningen en in voor hem nieuwe kleuren geschilderde „Metamorfose" vol fantasie. M. Vaarzon Morel jr., pas van de academie, exposeert drie voortreffe lijke aquarellen, vele vlotte studies en puntige tekeningen en litho's. Even als zijn grootvader is deze jonge ar tiest een meester in het uitbeelden van paarden. De „duistere" mej. Wichers Wierdsma laat een negental sombe re en haast onbegrijpelijke verbeel dingen in wit en zwart zien, waar van de titels moeizaam de tekening dekken. Aan de catalogus is een vel sprankelende aforismen toegevoegd over de moderne kunst met de strek king er milder en met meer begrip tegenover te staan. Overbodig is die toegift niet. Westhinder eveneens de haven van Oostende op te zoeken en het licht schip kwam korte tijd na de trawler eveneens behouden in de haven aan. Aan boord van het lichtschip bevon den zich bovendien de kapitein en een matroos van de trawler, die tij dens de aanvaring waren overge sprongen. delijkse recollecties van de K.A.J. in betrekkelijk korte tijd uitgegroeid tot ware manifestaties van het jeugdle ven in Zeeuwsch-Vlaanderen. Voor het politiepersoneel, de ambte naren en het verplegend personeel stond hij op de bres als geestelijk adviseur. Op onderwijsgebied was hij werk zaam als bestuurslid van de stich ting Middelbaar onderwijs voor Zeeuwsch Vlaanderen en als bisschoppelijk inspecteur van het la ger onderwijs had hij rechtstreeks contact met de leerlingen en het on derwijzend personeel van de lagere- scholen in het district. Ook bij het niet katholieke volks deel, waarmee hij als rector van het Sint Antonius Ziekenhuis vaak onder moeilijke omstandigheden in aan raking kwam, geniet hij een grote bekendheid en waardering. Het vorenstaande is slechts een greep uit de vele terreinen waarop de rector zich bewoog. Hoe gaarne hij het ook zou doen, het is voor de rector onmogelijk om van alle vrienden en bekenden per soonlijk afscheid te nemen. In ver band hiermede zal morgenavond te Oostburg gelegenheid worden gege ven afscheid van hem te nemen. In den Haag is overleden emeritus- reetor A. Slijkerman van huize St. Willibrord te Wassenaar. De thans overledene, die op 3 januari 1883 te Spierdijk is geboren, en op 15 augus tus 1908 tot priester werd gewijd, is enige jaren pastoor te Yerseke ge weest. Hij werd in 1922 als zodanig benoemd. Later kreeg hij een benoe ming tot pastoor te TJmuiden en van 1933 af tot 1952 was hij rector Wassenaar. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Poulina dv P. de Regt Meesen; Pieter zv J. van den Berghe van Hoorn, won. te Axel. Huwelijksaangiften: Antonie van Hilten, 26 jaar (won. te Uithoorn) en Jacoba den Hamer 25 jaar. Willy Baart. 24 jaar (won. te Woens- drecht) en Nettie Janse, 21 jaar. Huwelijksvoltrekkingen: Cornells Dees, 19 jaar en Cornelia van Taten- hove 16 jaar. Cornells van Yk, 40 jaar, geh. gew. en Karelina van de Velde 46 jaar. Jozias Kentin, 22 jaar en Jannetje Moes 21 jaar. Eliza Boo ne 23 jaar en Ernesta Scheele 23 jaar. Overleden: Bertha Mohn, 76 jaar, geh. gew. met R. Vermast. Maartje Smit 80 j„ geh.gew. m. D. Tol. Mar. Herrebout, 52 jaar, echtg. van A. Schelfaut, Pieter Loof, 82 jaar, onge huwd. Sas van Gent P. DE VRIES 25 JAAR BADMEESTER Met het jubileum van de Bruinvis viert ook badmeester Piet de Vries zijn jubileum. Op 12 juli 1932 werd P. de Vries, die'uit Vlissingen afkomstig is, door de vereniging tot exploitatie van een bad- en zweminrichting aan gesteld als badmeester. Toen op 11 augustus 1932 de zwemclub De Bruin, vis werd opgericht werd hij prompt de technische adviseur, oftewel trai ner. Jaar in jaar uit heeft hij 's a- vonds na het sluiten van het zwem bad, op de trainingsuren van de Bruinvis, zijn krachten gegeven om de Sasse jongelui tot waardige sport lieden te maken. Zelfs zijn er twee n.l. Raymonda Vergauwen en Johan van den Steen die bij Piet de Vries hun eerste opleiding kregen tot in ternationaal niveau opgeklommen. Dat hij ook verder er in geslaagd is, natuurlijk met medewerking van de technische commissie van de Bruin vis, blijkt ook verder uit de positie die de Bruinvis in het Zeeuwse sport leven inneemt. In 1952 werd het oude zwembad opgedoekt, het werd tijd, maar het nieuwe zwembad kon in ge bruik worden genomen. Piet de Vries verhuisde mee en zwaait nu de scep ter in een zweminrichting die een pronkstuk is voor de gehele provincie en waar menigeen jaloers op is. Dit jubileum ging natuurlijk niet onopgemerkt voorbij. Voordat de zwemwedstrijden zondagnamiddag aanvingen werd Piet door de voorzit ter van de stichting Het Sasse Zwem bad, de heer Remery, een cadeautje als blijvende herinnering aangeboden. Ir. C. A. L. Horstmann als voorzitter van de Bruinvis zette Piet de Bad, zoals hij bij de jongens en meisjes heet, in de bloemetjes. Ook burge meester R. A. J. den Boer feliciteer de de badmeester met dit jubileum. Philippine BEVORDERD TOT HOOFDASSISTENT De heer C. Moelker, alhier, is be noemd als hoofd-asslstent bij de mi litaire tandartsen. Clinge Het bestuur van de jeugd-muziek- vereniging „Semper Gaudete" heeft de vererende uitnodiging ontvangen om op zaterdag 24 augustus te Knokke aan Zee op te treden voor de Vlaamse Televisie in het Openbaar Jeugduur. Deze uitnodiging iE door het be stuur aanvaard. Aangezien bij dit uitstapje vele ouders de kinderen zullen vergezellen, heeft het bestuur gemeend deze dag verder als een va- kantiedag Ie moeten beschouwen. Het gezelschap, dat nu volledig is gekostumeerd, zal zijn genoegens verder aan de kust zoeken. Ongemerkt zijn de jaren voorbij gegaan en geen der bewoners van Clinge heeft zich vermoedelijk ooit afgevraagd, hoelang de gez. Colsen reeds een winkel hebben. Doch thans hangt in de winkel een versierd em bleem met het opschrift 17 augustus 1897. Zestig jaar geleden vestigde mej. M. Colsen zioh in deze woning. Zij begon een winkel in kruideniers waren en textiel. In 1909 kwam haar zuster mej. A. Colsen bij haar wo nen en samen hebben zij de winkel verder gedaan. Van het begin af hielden zij er voor hun klanten een koffietafel op na. Dit begon op zater dagmiddag, terwijl later vooral zon dags na de H.H. Missen vele klanten kwamen. Het gebeurde zelfs dat de kamer te klein was. Nu hebben ze besloten otn er op 17 augustus a s. een punt achter te zet ten, de voorraad geleidelijk aan uit te verkopen en geen nieuwe voorraad meer op te doen. Mej. M. Colsen heeft reeds de tachtigjarige leeftijd bereikt en ze vindt het nu welletjes. Het zal hen niet aan belangstelling ontbreken op 17 augustus. Want de vele klanten zullen toch nog even aankomen om het wel en het wee van de voorbije jaren te bepraten. Aardenburg ORIëNTATIERIT VOOR DE JEUGD Voor de eerste maal heeft het r.-k. Jeugdwerk een oriëntatierit georga niseerd door de gemeente. Ondanks het regenachtige weer was de opkomst toch goed. De gehele rit over 15 km. moest met de fiets op routebeschrijving worden gereden, terwijl er controleposten opgesteld waren. Na afloop werden de prijzen uitgereikt door kapelaan B. de Vos. De organisatie berustte bij kapelaan B. de Vos, hoofdleider W. Dierick en jeugdleider Th. de Baerdemaeker. De uitslag was als volgt: 1 Willy de Zutter en Benny Paridaen 28 strafp.; 2 Johan Lampo en Theo Gijs 34 str. pnt.; 3 Theo Stekelinck en Johan Stekelinck. 48 str.p.; 4. Sjef Thuyl uit Heikant en Herman Verschaeve, 52 str.p.; 5 Piet Thuyl en Robert Verschaeve, 52 str.p.; 6 Stanny Spin- newijn en Willy Dhondt 54 str.p.7. Richard de Wispelaere en Hans Tas 8 Richard en Theo Lannoye. Aan de eerste drie werden prijzen uitgereikt. Yerseke Tijdens werkzaamheden aan boord van de Yerseke 176 had de heer Van Oeveren het ongeluk met zijn linker hand tussen een tandwiel en een ka bel van de scheepsmotor te komen, waarbij hem twee vingers werden af gerukt. Van onze adverteerders NIEUW „CASINO" TE BRESKENS GEOPEND Te Breskens is op het Oranjeplein het hotel-café-restaurant „Casino" van de heer Charles v.d. Berg de Die geopend. Het is een zaak die een aanwinst betekent voor Breskens Op horeca-gebied is men in west Zeeuwsch-Vlaanderen wel iets ge^ wend, maar het nieuwe „Casino mag gezien worden, niet alleen wat betreft het exterieur, maar evenzeer wat de inrichting aangaat. Zowel de cafézaal als het restaurant getuigen van goede smaak en bezitten een prettige sfeer. Wat voor Breskens des te prettiger is' de nieuwe zaak bezit een bios coop- en schouwburgzaal, welke te vens als feest- en vergaderruimte gebruikt kan worden. Dit gedeelte van de nieuwe, en zo men ziet uit gebreide zaak. is eveneens uitgevoerd in een moderne stijl die plezierig aandoet. Bij de opening, lijk karakter had, belangstelling. welke een feeste- was bijzonder veel GOES Grand: De terugkeer van Jesse James. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Won der in de regen. MIDDELBURG Electro: De redder van fort Shallan. SAS VAN GENT Olympia Theater 8 uur: In einer kleinen Konditorei. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Bij ons op Hawaii. VLISSINGEN Alhambra: Het kind van een ander. Luxor: De zwarte ridder. GOES Grand: De terugkeer van Jesse James. MIDDELBURG Electro: De redder van fort Shallan. OOSTBURG Ledel 8 uur: Het geheim van de heksengrot. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Bij ons op Hawaii. VLISSINGEN Alhambra: Het kind van •en ander, Luxor* De zwarte ridder* LUIK (Van De N ■wie de Post zoi men on tussen wonen, de weg Gelderm in de ri daar de den zijn. 's Mid de baan en. Het Dinsda weer de training, dan vroè de strijd Het w baan te leen de waren a het algei voor de ging de Wil V moed vo( stayers, zondagm was hele toen ik chend v< wordt di winnen Engelai om zich het orgai pioensoh; of 1961. 1 1960 me Rome 'n voor de andere k spoedig n$ hun gren' strijden z lijk op di ris in Ms en voor denkt me T.T. op hi De wiel zich dei lijn danl bloeiend! kamp" tuurlijk hun prei meetelleL Special spelen ZM viool. Hl Huissoonl zich well Momeq bouwersd van dezel prestatie! de „Ste| spraken daagse zuiderburj lijk. De eerste tvj in het plaats. Ol land zag aan het I van Steel welke pla leiderstrif hij welisq 6e plaat! mag toclf den. De na| in Zandv sing vooil den in d^; De Zeeuq toen het 1 werd. Del alleen tusl kampioenl de beide 1 voor de 11 In de li Kempen, I siekers, hl kunnen I zich niet I vlammenil in deze (I De Roo gl sen bovenl ken. Hij t l ploeg ami

de Stem | 1957 | | pagina 2