Vakanties: meer mensen in beweging dan bij oude volksverhuizingen in'Pf' mm DE STEMMENROVER VOOR WIE NAAR MAJORCA WIL ONZICHTBARE BANDEN Klachten over jonge emigranten, maar is het inderdaad zo erg? Reisbureaumiljoenenzaak Reisleider: apart beroep H F Hoogwaterstanden TV-RADIO-TV-RADIO-TV- DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 12 AUGUSTUS 1957 Moe? Reisziek? Last van Uw maag? [Eau des Carmes BOYER Baby had géén mes! „Onze jongens zijn lichtzinnig geworden Verandering maar niet so bedenkelijk Nieuwe gevaren en overwinningen van Suske en Wiske in w /Mi A vMet/kt/n'. jp*>Uw o/wn/kci, Lugubere vondst in Zandvoort Televisie door H. J, Kaeser Wielen zijn tegenwoordig voor de meeste vakantiegangers even belangrijk als vakantietoeslag. Zonder het laatste zou een onver antwoord grote brok van de spaarduiten moeten worden gesou peerd, zonder het eerste zou men geen „ideale" vakantie meer kunnen beleven. Zonder beide in ieder geval zou de toeristen- stroom, die jaarlijks meer mensen in beweging brengt dan oude volksverhuizingen, heel wat magerder zijn. Een goede vijftig ja ren geleden was dat allemaal wel anders. De baas, die toen de vakantieganger een „ondergrondje" meegaf was toén een witte raaf en het begrip „wiel" associeerde men nog slechts met het begrip „arbeid". Van sociaal toerisme was toen helemaal nog geen sprake. Men vraagt zich wel eens af, of die reisdrang, die men in onze dagen in alle kringen aantreft, wel eerlijk is. Of men wel waarachtig belang stelt in hetgeen in al die andere landen te zien, te horen en te beleven valt. Men hoort wel eens de opmerking, of Jan-met-de-pet-op, wiens Engels zich beperkt tot „sorry" en „Okay", wiens Frans niet verder reikt- dan „bon jour" en „merci bien" en wiens Duits meer weg heeft van verkoeterwaalst Limburgs dan van de echte lands taal, kortom, wiens talenkennis in de ransel der wetenschap bleef, .wel écht plezier aan zo'n buitenlandse reis be leeft. En men vindt na 't ontkennende ant woord, dat al die vakantiegangers el kander maar na-apen om eenmaal thuis van een nog prettiger vakan tie te kunnen vertellen. Want in de ogen van een ander wordt de vakan tiebesteding uitgedrukt in het aantal kilometers, dat men van huis is ge weest. Nietwaar Er zijn er, die zo rede neren, Maar de feiten weerleggen de ze beschuldiging van meeloperij en dikdoenerij. De feiten vertellen, dat de maatschappij op kantoor, in de fabriek en thuis sedert de eeuw wisseling vijf-, ja misschien wel tien maal zo gecompliceerd is geworden en dat de behoefte aan vakantie, aan een werkelijke vlucht uit die dagelijk se omgeving van zorgen en proble men, ook vijf- of tienmaal groter is geworden. De feiten vertellen tevens, dat diezelfde Jan-met-de-pet-op heus niet meer zo vreemd tegenover dat buitenland staat, sedert hij in de na oorlogse jaren vertrouwd is geraakt met lieden van velerlei slag. En neem het hem eens kwalijk, dat hij bezwijkt onder die overstelpende lawine van bekoorlijke annonces en slagzinnen, die de reisbureaus vrijwel het gehele jaar door over het hoofd van de moede werker laat neerstorten. Hij redeneert: buitenlanders dringen in mijn eigen landje om een rustig plaatsje. Ik ruim het veld en zoek de stilte, waar zij vandaan komen. Natuurlijk, er zijn ernstiger redenen te noemen voor die reisdrang. Men spreekt de educatie ten tonele voe rend over de federalistische opvoe ding der kinderen en over zijn blik verruimen. „Vakantie", zegt men,, „is anders doen dan anders, weg zijn uit de vertrouwde omgeving". En ver der: „reizen is een methode om aller lei verhoudingen, beterté doen ken nen, om all-round persoonlijkheid te worden..' Cfeen erlkble" van "boVeh'ghnoemdë redenen, die de enorme reisdrift ver klaren, is aanvechtbaar en al zal, ie dere vakantieganger wel zijn redene ring hebben voor die deviezenomzet: feit en gevolg is in ieder geval, dat het' toerisme naar het buitenland er een vlucht door genomen heeft, waar van dé reisbureau-directies in de ja ren voor de tweede wereldoorlog niet eens durfden dromen. Naar schatting immers gaan zes miljoen Nederlanders per jaar daad werkelijk op vakantie en bijna één miljoen overschrijdt daarbij 's lands grenzen. De kosten worden voor het grootste deel bestreden uit de vakan tietoeslag en bijverdiensten, terwijl in de meeste gevallen een klein beroep op de spaarduiten moet worden ge daan. Typisch is ook, dat de vakan- (Advertentie) Enige druppels ..Eau des Carmes Boyer" ln een beetje water of op wat suiker geven U snel ver kwikking. Werkt ook kalmerend bU sterke^ emoties. Sight-seeing car uit het begin van de twintigste eeuw. Reizen maken was toen heel wat moeilijker, maar men deed het. tiespreiding zich het meest voltrekt in de hoek der buitenlandse reizen. Steeds meer Nederlanders trekken naar wintersport-oorden en in het vroege voorjaar zijn Parijs, Nice en de Italiaanse Rivièra favoriet. Die reisdrift heeft andere gevolgen. Reisbureaus rezen als paddestoelen uit de grond. Alleen de Nederlandse Reiskamer al, een vrijwillige organi satie van bureaus, die onderling af spraken correct zaken te doen, telt honderd leden. Maar het merendeel is daarbij niet aangesloten en heeft ook veel klanten. Want dat merendeel be looft veel, al komt van die gouden bergen meestal bitter weinig terecht. Nog teveel zoekt nuchter-denkend Nederland zijn vakantie-koopwaar in de goedkoopste klasse, in de hoek dan echter, waar de klappen der te leurstelling vallen. Want wie duizend kilometer van huis hongerig, slecht gewassen en amper uitgeslapen voor de volgende etappe de bus in moet, heeft zijn vakantie reeds vergald. Ver van huis immers zijn de proble men, die in zulke gevallen rijzen, vele malen moeilijker en minder goed oplosbaar. Maar goed. vakantie vieren en rei zen moet ook geleerd worden en het is een hoopvol gegeven, dat de Ne derlandse Reiskamer, waarbij ook de Katholieke Reisvereniging is aange sloten, elk jaar' meer teleurgestelde reizigers 'van' minder bona-fide bu- |eauskap oyern^mqr). Het bewijst, 'dat aè'vakantieganger geleerd heeft de reismarkt te verkennen en liever iets meer geld uitgeeft dan een bitte re ervaring rijker te worden. (Advertentie) Een 20-jarige man werd, so- als gemeld, donderdagavond S met spoed in het ziekenhuis van Pottsville in de Ameri- kaanse staat Pennsylvania op- genomen als gevolg van mes- steken die zijn zoontje van 22 maanden hem bij het spelen zou hebben toegebracht. De 19-jarige vrouw van de zwaar- gewonde man is thans echter op haar eerdere verklaringen teruggekomen en heeft be- S kend, dat zijzelf haar man tij- i dens een ruzie met messteken S had gewond. De man, die te- voren eveneens de schuld op zijn zoontje had geschoven, heeft geweigerd een aanklacht tegen zijn echtgenote in te dienen. (Van onze correspondent in Australië) Er kwamen onlangs vier Nederlandse meisjes na een retourtje Nieuw-Zeeland, teleurgesteld in het vaderland terug. Ze hebben toen in een krant haar hart uitgestort over „haar jongens", die ze zo heel erg verandert hadden aangetroffen. Zijn „onze" jongens zulke bierdrinkers, gokkers en uitgaanders geworden in dit verre land? Laat ik aan mogelijk bezorgde meisjes iets over het lot van jongens hier mogen vertellen. „Lot", nu ja, dat valt uiteindelijk nog wel mee, doch feit is dat Ne derlandse jongens, of zij nu „vrijge zel" zijn, dan wel een meisje in het vaderland achterlaten het hier niet gemakkelijk hebben. Neem dit ook weer niet te tragisch, want ze slaan zich er wel doorheen, anders staan ze binnen nie. al te lange tijd weer in Amsterdam of Rotterdam op de kade. De jongens in Australië maken óók heel wat veranderingen mee, of ze nu op eigen houtje, dan wel in gezinsverband naar hier komen. Want het is al net als in het vaderland, wanneer zij op de leeftijd der zelf standigheid komen, gaan ze toch hun eigen weg; in de verkeerde of de goede richting. Nu is dus de vraag, of de Neder landse jongens in Australië voor het merendeel de verkeerde richting in slaan, Held zijn van een veelgelezen strip-verhaal is geen pretje. Vraag het maar eens aan Suske en Wiske, die we gisteren naar huis hebben zien gaan na hun adembenemend avontuur in gezel schap van de snorrende Snor. Voor hen geen augustusvakantie, voor hen geen vrije dag. Avonturen hebben geen geduld. Ze wachten geen dag. Ook al vragen onze vrienden er niet om, toch worden ze er in betrokken. Ook nu weer. Ergens in een groot land woont iemand, die de stem van een ander nodig lieeft. Die ander is door puur toeval.... Lambiek. Natuurlijk, je snapt het al. Kijk maar eens op het plaatje hierboven. Hoe het kwam en wat er na die tragische scène, die je hierboven ziet afgebeeld, gebeurt, kun je lezen in het verhaal waarmee we morgen beginnen. Jgwte ofmSie4. 1 bcA vtMcAüqt 1 olfrmtrtl*-- 3n/woordtn.I W'/, 'ïnknismK lkaUrmkn jronöe $an! inrnik!... titer nmïn, item ?y r Gistermiddag ontdekten enige jon gens, die nabij de z.g. Modderkom- me.n van de riolering, gelegen aan de Noorderduinweg te Zandvoort aan het spelen waren een deel van een in verregaande staat van ontbinding ver kerend lijk. De politie werd van deze lugubere vondst op de hoogte gesteld. Het gevondene bleek een romp zon der hoofd, armen en benen te zijn. Door de gemeentegeneesheer kon niet met zekerheid worden vastgesteld of deze romp van een mens of een dier is, doch indien het van een mens is geweest, zou het naar schatting van een jongen of meisje van onge veer 14 jaar moeten zijn. De stoffelijke resten zijn naar het lijkenhuisje van de algemene begraaf plaats overgebracht in afwachting van een nader onderzoek, dat in de loop van maandag door de gerechte lijke deskundige, dokter J.P.L. Hulst uit Leiden zal worden Ingesteld. We bedoelen hier mee niet de duizenden vakantietrips naar Spanje, waaraan ook 'n respectabel aantal Brabanders zullen deel nemen. Als je maar de beschikking hebt over de nodige papiertjes met: ,,De Nederlandse Bank betaalt aan toon der".. en je blijft ge zond, dan kun je ver zekerd zijn, dat je in 'n aards paradijsje te recht komt. Maar, als je je vaderland ont vluchten wilt om z'n schreeuwende duurte en nijpende belastin gen, en je voor goed wilt vestigen in dat van Sinterklaas en de zilvervloot, komt 't pa radijsje iets schuiner te liggen. We hebben 't oog op sommigen, die van 't prachtige Majorca willen genie ten en er tegelijk 'n slaatje uit willen slaan, zoals de Bredase da me, die per brief haar licht op stak bij 'n Bre- danaar, die sinds jaren te Barcelona woont. Ze beschikt over 'n drie honderd gulden in de maand, wil 'n Major- caans huis huren en., onderverhuren. U ziet 't slaatje. En, omdat Spanje zo heerlijk goed koop is zullen de drie honderd daar in Spaans geld heel ge-de makkelijk vijf honderd worden. De gedienstige Bredanaar, die niet al leen vloeiend Spaans spreekt, maar ook de mentaliteit der bevol king uitstekend kent, antwoordde ons prompt ,,De betreffende dame doet er goed aan, zich geen overdreven voor stelling te maken van de goedkoopte van het leven in Spanje. Na tuurlijk: het kan ver duiveld goedkoop. Als ze op het strand gaat slapep en verder uit sluitend brood met olijfolie en tomaten eet, dan is het leven hier beslist veel goed koper dan in Holland. Als ze echter zo'n beet je volgens de Holland se maatstaven wil le ven, kan ze er op re kenen, dat ze hier even veel geld kwijt is als in Ginneken. Schat van n moeder Over het huren en onderverhuren van een huis op Majorca liet on ze „Spaanse Braban der" zich ook al niet rooskleurig uit. Major ca, zo schrijft hij is bij buitenlander der mate in trek dat je er alle talen hoort spre ken behalve Spaans. De Spanjaarden zijn, volgens hem, niet di rect „op hun achter hoofd gevallen" en hij zou den Hidalgo wel eens willen zien, die voor een schappelijk prijsje een huis ver huurt, terwijl 'n Hol landse dame, door on derverhuur, daar een sla-tje, met of zonder mayonnaise, uit kan slaan. Dat sla-tje slaat hij er dan veel liever zelf uit. Op Majorca is een dermate groot ge brek aan logeerruimte, dat je er zelfs je W.C. nog wel kunt verhuren. Als die dame zou kunnen kopen of zelf bouwen, ligt de zaak anders. Dan is er nog wel geld te verdienen. De dame liet informe ren, of ze haar hond mee naar Spanje mocht nemen en onze Breda naar adviseerde; „Dat mag ze gerust. Maar, als ik haar was, ver kocht ik die in Holland en ik kocht er hier een, die Spaans kent, dan had ik er al dadelijk gemak van. Hij kon zich best voorstellen dat veel Spaanse har ten naar Spanje ge trokken worden, want de bevolking is er rid derlijk en complimen teus. Toen zijn vrouw met z'n jongste dochter tje te wandelen liep, hoorde zij 'n Spanjaard hardop mijmeren „Wat heeft dat kind 'n schat van n moeder". Dat noemen ze Spaanse hof felijkheid. Laatst be luisterde hij het volgen de gesprek tussen 'n knap meisje dat met 'n hondje aan de lijn liep te wandelen en 'n meneer die haar toe vallig tegenkwam. Meneer: Wat jam mer dat ik dat hondje niet ben. Juffrouw: Ik wil die riem wel om uw nek doen. Meneer: Ja, maar denk er om, ik bijt. Juffrouw: Dat is niet zo erg, als u 't maar zachtjes doet. Dat soort gesprek ken tussen elkaar wildvreemden, kun je in Spanje geregeld horen. Misschien kan dit laatste de „betref fende" dame er toch nog toe bewegen, on danks 't gebrek aan logeerruimte naar Ma jorca te trekken. De hiervoor bedoelde meisjes heb ben het bij dat hartuitstorten nogal bont gemaakt. Ze hadden verschrik kelijke dingen bij hun jongens in dat Nieuw-Zeeland ontdekt. Zo en passant gaven ze de Nederlandse jon gelingen in Australië blijkbaar óók maar ejn veeg uit de pan, al had den ze op de doorreis hier nauwe lijks voet aan wal gehad. Hoe dan ook, onze jongens waren hier zo helemaal anders dan toen ze nog in Lutjemeer, Maalbergen, Amsterdam of Rotterdam woonden. Ja, natuurlijk; anders waren het geen emigranten, want dat worden héél an dere mensen. Ze hadden in die plaats jes en plaatsen hun regelmatige le ven; stonden om zo te zeggen onder een voortdurende controle; liepen braaf mee in de tredmolen. Ze dron ken misschien nooit een biertje, be halve dan als het een heel erg war me zomerdag was. Maar in Austra lië zijn er wel tweehonderd van die zomerse dagen in het jaar en het biertje staat gemakkelijker voor het grijpen dan het kopje koffie. En een Australische pub verschilt veel van een café in Holland. Dus toegegeven, onze jongens drinken een biertje méér en een kopje koffie minder dan toen ze nog in Lutjemeer en zo wa ren, hetgeen inderdaad in hun levens wijze verandering heeft gebracht, iets waarover de meisjes zo teleur gesteld waren. Versta me goed, ik voer geen plei dooi voor dat biertje, doch probeer slechts de verandering bij de jon gens te verklaren. Gokken Laten we ook weer niet overdrij ven met dat gokken, al houden de Australiërs daar nog zo erg van. Na tuurlijk, ze kopen iedere week braaf hun loterijbriefje; je zult de Neder landers hier de kost moeten geven die daar in Holland hun neus voor ophaalden, of hele betogen over dat zondige loterijbriefje konden houden, doch die hier stikem een briefje ko pen, meestal met een gefingeerde naam. Daar zijn er inderdaad die al hun geluk van dat loterijbriefje verwach ten, doch er is in dat gokken altijd nog een element van sport, van sen satie, van spanning, of hoe men dat ook noemen wil. Uiteindelijk behoeft dat allemaal geen financiële onder gang van de emigrant te betekenen; voor een paar shilling doet men mee in dat grote spel. Goed, veroordeel het in Nederland, zet er een hele boom over op in de gezellige huiskamer, maar er is ook nog zoiets van praktijk in het leven en de emigrant heeft zo héél erg met die praktijk te maken. Want het le ven is al hard genoeg voor hem en nu ja, die zesduizend pound zou hem ineens aan een huis helpen Dat emigrantenleven verandert zo heel veel. Juist in een vorig artikel vertelde ik over de geestelijke leegten en no den; over de zondagen en de kerken. Doch er zijn zoveel dagen vol zonne schijn; het is aan de beach, in de bergen en de bossen zo heerlijk, neem het de jongelui eens kwalijk dat ook in dat opzicht hun leven ver andert. Je kunt dat bekritiseren, van je zelf zeggen dat je dat allemaal niet doen zoudt, dochelk emigranten schip is tot zinkens toe geladen met voornemens, plannen en beloften. Onze „wharfies" hebben geen moei te om die allemaal te lossenAl die voornemens etc. blijven gewoon lijk wel op de kaden achter; in de kampen heb ik er althans weinig van teruggezien. Om van later tijden maar niet te gewagen Het leven van een mens-emigrant verandert. Maar het meisje uit Lutje, meer Maalbergen Rotterdam of Am sterdam, dat na vier dagen vliegen in deze andere wereld staat, weet van dat alles niets; ze vliegt terug; teleurgesteld over „haar jongen". Doch die jongen heeft iets meege maakt in zijn leven; hij stond in een vreemd land; kende vermoedelijk weinig van de taal; werd, wat we hier noemen „pushed around"; „rond geduwd", voelde zich eenzaam, vaak ook teleurgesteld; hij had heimwee; liep „met z'n ziel onder z'n arm". Hij is een ander mens geworden. Slecht? Neen, dat niet. In de loop der jaren heb ik hier met vele duizenden Nederlandse emi grantengezinnen kennis gemaakt en heel wat klachten en nog erger aan gehoord. Vele jongens die met hun Nederlandse ziel onder de armen rondliepen, gesproken. Een eerlijk, maar heel zelden was het nu werkelijk erg met hen ge steld. Ze klaagden er wel over dat er zo weinig afwisseling voor hen was; dat ze geen meisje naar hun zin konden vinden; meestal waar deerden ze een huiselijk kopje koffie meer dan een biertje. De litanie van de vier teleurgestel de meisjes, heeft in Australië ergernis gewekt, vooral vanwege het generali seren. Mogelijk hebben de vier Nieuw- zeelandse knapen, vier nóg lievere meisjes gevonden; mogelijk hadden de meisjes het „welkom" door de uitverkorenen hartelijker voorgesteld. Doch ieder mens verandert met de jaren; waarom een jonge emigrant niet? Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, dinsdag 13 augustus, de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 4.47 en 16.47, te Terneuzen om 4.05 en 16.11 uur en te Vlissingen om 3.35 en 15.41 uur. DINSDAG 13 AUGUSTUS HILVERSUM I 402 m AVRO: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. VPRO: 7,50 Dagopening. AVRO: 8,00 Nws. 8,15 Gram. 9,00 V. d. huisvr. 9,05 Gram. 9,15 Wat zullen wij vandaag eens gaan doen in Nijmegen? 9,35 Waterst. 9,40 Morgenwij ding 10,00 Gram. 10,50 V. d. kleuters 11,00 Amus. muz. 11,30 Sopr. en piano 11,50 Dlaastrio 12,00 Lichte muz. 12,30 Land en tuinb. meded. 12,33 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Meded. of gram. 13,20 Metropole ork. 13,55 Beursber. 14,00 Gram. 14,30 Geestelijke hygiëne, caus. 14,50 Kinder koor 15,05 Land voor de boeg!, klankb. 15,40 Gram. 16,00 Sopr. en piano 16,30 V. d. jeugd 17,15 Gram. 17,30 Amus. muz. 18,00 Nws. 18,15 Pianospel 18.30 De die renwereld en wij, caus. 18,40 Westindisc'h ork. 18,55 Paris vous parle 19,00 Radio Filharm. ork. en soliste 19,35 Pianorecital 20,00 Nws. 20,05 Gevar. progr. 21,50 Gr. 22,00 Rep. Trofeo d'Italia 22,20 Piano recital 22,45 Wereldkampioensch. wiel rennen 23,00 Nws. 23,15 Koersen 23,16 Aot. 23,25-24,00 Gram. HILVERSUM H 298 m KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,45 Morgengebed en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.50 V. d. huisvrouw 9.40 Lichtbaken 10.00 V. d. kleuters 10,15 Gram. 10,30 ld. 11.00 V. d. vrouw 11,30 Gram. 11,50 Als de ziele luistert 12,00 Middagklok - nood klok 12,03 Gram. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Gram. 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Gram. 13,25 Omr. ork. 13,45 Gram. 14,30 Wij vrouwen van het land 14.40 Gram. 15,05 Idem 15,35 Kamerkoor 16,00 V. d. zieken 16,30 Ziekenlof 17,00 V. d. jeugd 17.40 Beursber. 17,45 Regeringsuitz,: Rijksdelen overzee. Rechtspreken in primitief Nw.- Guinea, door mr. L. Moll 18,00 Piano- 51 voordr. 18,20 Sportpraatje 18,30 Gram. 19,00 Nws. 19,10 Comm. op het nws. 19,15 Uit het Boek der Boeken 19,30 Salztourger Festspiele: Le Nozze di Figaro, opera (21,10-21,15 Act.) 22,45 Avondgebed en lit. kal. 23,00 Nws. 23,15-24,00 Nouveautés BRUSSEL 324 m: 12,00 Gram. 12,15 V. d. sold. 12,30 Weerber. 12,34 V. d. sold. 13,00 Nws. 13,11 Gram. 14,00 Omr. ork. 14,30 Operettemuz. 15,45 Gram. 15,55 Par sifal, opera (le bedrijf) 18,15 Gram. 18,45 Nws. 19,05 Parsifal, opera (2e bedrijf) 20,25 Gram. 21,15 Parsifal, opera (3e be drijf) 22,50 Gram. 22,55-23.00 Nws. BRUSSEL 484 m: 12,00 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Gram. 14.00 Omr. ork. 14.40, 15.00 en 15,30 Gram. 16,05 Idem 17,00 Nws. 17,10 Verz. progr. v. d. zieken 18,30 Gram. 19,00 Idem 19.30 Nws. 20,00 Ork. conc. 22,00 Nws. 22,45 Gram. 22,55 Nws. DINSDAG 13 AUGUSTUS NTS: 20.30 Journ. en weeroverz. 20,45- 22,20 Filmprogr. FRANS BELGIë: 19,00 Kunst-, literair- en wetensch. overz. 19,30 Wereldkam pioensch. wielrennen op de baan 20,15 Act. 20.30 Wereldkampioensch. wielren nen op de baan 21,40 Film 22,10 Wereld kampioensch. wielrennen op de baan 22,45 Een zomeravond in het Casino d'Hiver 23,15 Wereldnws. VLAAMS BELGIë: 19.00 De socialisti sche gedachte en actie 19,30 Wereldkam pioensch. wielrennen op de baan 20,15 Nws. 20,30 Wereldkampioensch. wielren nen op de baan 21,40 Film 22,30 Nws. en journ. 23) Mariannes eerste aandoening was blijdschap een warm, een aan grijpend geluk om zo'n overweging van kinderlijke genegenheid. Maar er lag iets in zijn blik, dat dit ge voel de domper opzette. Hij zei dit niet, omdat hij haar wilde ontzien. Dat was 't niet, het was geen con sideratie en ook geen tederheid „Vroeger dacht je anders," ant woordde zij, alsof zij een volwassene voorhad. „Toen wist ik immers ook nog niet, dat je...." Hij verstomde, toen hij zag, dat zij hevig schrok. Haar gevoel had haar dus niet be drogen „Johnny," riep zij onwillekeurig uit en vergat weer, dat zij tot een kind sprak, „betekent een begrip dan zoveel, en liefde zo weinig? Waarom wil je mij het reoht ontnemen, om als een moeder voor je te zorgen? Het recht en het geluk! Ik heb mij over jullie alle drie ontfermd, toen jullie klein en hulpeloos waren, mijn hele bestaan, liefde en zorg zijn voor jullie denk je werkelijk, dat ik zoveel plezier in mijn werk zou heb ben, als ik jullie daarmee niet een thuis kon geven? Johnny, je bent zo'n klein kind niet meer, je moet toch voelen, hoeveel pijn je mij doet met je ruwe weigering." Haar stefti begaf haar en zij brak in tranen uit. Nog nooit had Johnny haar zien huilen. Zijn gezicht vertrok kramp achtig. hij sloeg zijn armen om haar hals en kuste haar. „O, Johnny," fluisterde Marianne, „je beseft niet, hoeveel pijn je me gedaan hebt. Maffr nu is alles weer goed, hier. neem je zakgeld." Hij liet haar los en schudde het hoofd. „Ik-kan niet, Mama Len- nart vindt ook, dat het goed zou zijn, als ik zo gauw mogelijk probeerde, zelf geld te verdienen. Misschien kan ik in de grote vakantie loopjongen worden bij de koopman in Ekdorp, daar is hij immers altijd naar op zoek." Zij keek hem aan, zwijgend, pein zend. Zijn ogen stonden vol tranen, zijn blik nam haar gezicht op, alsof hij medelijden met haar had. Maar zij kende hem genoeg, om te weten, dat^ zijn besluit onverzettelijk was. ,,'t Is goed, Johnny, je kunt gaan." zei ze en keerde zich van hem af. Misschien houden ze helemaal niet van me, dacht Marianne, toen zij 's nachts rusteloos in haar werkka mer rondliep. Zij treden me op 't hart, verwonden mij juist daar, waar ik 't meest kwetsbaar ben. Voor de eerste keer sinds zij in het vaderland terug was, voelde zij zich eenzaam en verlaten. Nog wa ren zij kinderen, kleine kinderen, maar toch weken zij al van haar weg en stieten haar uitgestoken hand terug. Zij schrok op; de deur van het laboratorium was zachtjes openge gaan en een klein wezentje in een rode kamerjas, pantoffeltjes aan de voeten, kwam naar binnen. Bij het zien van het felle licht sloeg de kleine bezoekster de handen voor haar ogen. „Ik kon niet slapen, Mama!" Marianne deed het scherpe boven licht uit en liet alleen een tafellamp branden. Zij nam Marcclle in haar armen, draaide een deken om haar heen en zette zich met haar bij het raam. De heldere kinderogen keken haar onderzoekend aan en bemerkten on getwijfeld de sporen van 't stille ver driet, want de kleine meid vroeg: „Heb je verdriet, Mama „Ja, een beetje wel". Het kind vlijde zich dichter tegen haar aan, liet zijn warme handjes over haar wangen glijden en streelde d'r haar. „Maar je hebt mij toch, Mama!" „Ja, lieverd!" Geen vraag, geen woord. Zij hield het warme, levende schepseltje in haar armen, haar lippen zochten de zachte, koele haren. Jouw hart tegen mijn hart, k'.ein trouwhartig hartje,... Marcellcs hoofd zonk tegen haar borst, cn haar gelijkmatige ademha ling bewees, dat zij sliep. Voorzich tig droeg Marianne de kleine naar haar kamer terug, legde haar in bed cn dekte haar zorgvol toe. Maar daarna liep zij met veer krachtige passen het laboratorium binnen, ging tot bij het venster, leun de met haar handen tegen het koude glas en daagde zich zelf uit tot een gewetensonderzoek. „Wat ben je toch een bekrompen ziel, Marianne Sheridan! Misschien houden zij helemaal niet van me! Je hebt dus gespeculeerd op liefde, op dankbaarheid. Je hebt trots alle hoog dravende woorden van toen toen, weet je nog wel? net als een me vrouw Parker er op gerekend, dat zij alles voor jou zouden doen, dat zij, naast jou, geen andere goden zouden erkennen en niets anders zouden ken nen, dan wat jij voor juist houdt. Maar wat was je dan egoïstisch, wat had je je eisen dan hoog gesteld! Heb je dan niet alles gekregen, wat je wilde hebben: de rijkdom van te kun nen liefhebben het geluk, de leegte van je eigen hart te vullen, kleine zwakke leden, die zich tegen je aan zouden vlijen, lieve woordjes en de onmetelijke vreugde van een leven, dat iedere dag weer anders was. Maar dat alles is je niet genoeg! Je voelt je gekwetst en beledigd, omdat zij, voor de eerste keer, eigen wegen willen gaan, eigen gedachten er op na houden cn omdat zij proberen op eigen kracht in het reine te komen met het nieuwe, dat zo'n verschrik kelijke verrassing voor hen was. Wat ben je dom geweest en klein geestig! Weef verder aan de band, die je bindt, Marianne Sheridan, weef er tal van gouden draden door: ge duld, lankmoedigheid, vertrouwen. Dan wordt hij elastisch en dan hoef je niet bang te zijn, dat hij bij de eer ste krachtproef zal bezwijken!" En toen. op een andere, voor zich heen gefluisterde toon, terwijl ze haar gezicht in haar handen verborg: „John, ik schaam me zo, schaam me over mijn kleinmoedigheid, ik geloof, dat jij over al die dingen al leen maar gelachen zou hebben!" En meteen lachte zij zelf. Zij stiet het venster open en keek omhoog naar het flikkerend firmament, waar het teken van Orion zich zeldzaam duidelijk aftekende. De ijzige winterlucht kwam haar tegemoet. Meedogenloos koud, verfrissend als een bad, dat doordrong tot in haar ziel. Hoe ontroerend waren zij in de diepste grond, de beide kinderen De een met zijn heiligen schrijn, de ander met de last van de ontberin gen, die hij zichzelf oplegde! Men moet hen laten geworden en alleen proberen, voorzichtig en onmerkbaar, iedere overdrijving te voorkomen. En als het zou blijken, dat bet niet een voorbijgaande reactie was, maar iets blijvends, dan moest men hopen, dat het hun karakter zou vormen en hun ziel zodanig zou. verdiepen, dat hun ontwikkeling er alleen maar baat bij zou vinden. Ja, de wereld, de gewone, ver trouwde, stevige wereld, met niets dan schoolvriendjes en leraren, huis werk en vrije uren en het onophou delijke spel van levende betrekkin gen, die wereld had sedert die Kerst dag voor de drie kleine Sheridans een nieuw aspect gekregen. Het was, als moesten zij een geheim bewaren, dat hen van de ene kant dichter bij el kaar bracht, maar hen, paradoxaal genoeg, ook van elkander scheidde. Nu zij niet langer meer door het bestaan van een bepaalde familie band aan elkaar verbonden waren, werd hun onderlinge verhouding los ser, zij tastten als het ware voor de eerste maal als individuële wezens om zich heen, om een weg vooruit te vinden; probeerden hun eigen kracht, die zich niet meer in de rug gedekt voelde door de bereikbare nabijheid van broer of zuster, en zij keken met de andere ogen in een nieuwe wereld om zich heen. Dat, wat hen sterker met elkaar verbond, was het gemeen schappelijke lot. Het mocht waar zijn, dat men in de grond alleen en ouderloos op de wereld stond; maar zo verging het de twee anderen even eens de gedachte daaraan was meer dan een troost, het was een in nerlijke geruststelling, omdat het in dividuele geval daardoor werd opge heven en als het ware onbeduidend werd. Veel werd ook vergemakkelijkt, door. dat zij alle drie in dezelfde klas za ten. Zelfs Marcelle had na de Kerst vakantie een spanning bij de twee jongens waargenomen. Bij Franzl verried zij zich door nervositeit, bij Johnny door een bijna hoogmoedige houding. Minutenlang had zij ver wacht, dat de anderen op het eerste gezicht zouden gemerkt hebben, dat er een buitengewone verandering was opgetreden maar toen dat hele maal niet het geval bleek, toen de klasgenootjes, onbevangen en zonder iets te vermoeden, op hen kwamen toelopen, trok zij zich zonder meer op haar gebruikelijke instelling te genover het leven terug. Wel was het mettertijd in de kring van haar kleine vrienden bekend ge worden, dat de buitenlandse naam, die zij alle drie droegen, maar een dekmantel was. waarachter zij zich met echte namen, echte belevenissen en een of ander, niet helemaal te verklaren, geheim schuilhielden. De kameraden met fantasie hadden daarin iets gezien, dat hen in waarde deed stijgen en hadden zich dichter bij hen aangesloten. De nieuwsgie rigen waren bij de eerste de beste vraag, door de hoogmoedige blik van Johnny teruggedeinsd, en de onver schilligen hadden zich helemaal niet druk gemaakt om het plotseling op stekende gemompel. t(Wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 3