Frankrijk heft 20 procent belasting op invoer Nederlandse triomf En nog liep het vrij goed af Zware tol aan verkeer Kloeke reddingspogingen voor vier gestrande Alpinisten Koningin Elizabeth krijgt rode roos Nizwa in Sultan handen van Canadees vliegtuig stortte neer Pseuclo „Holle-bolle-gijs Dertien klaveren in hand Toeristen profiteren van goedkope franken DAGBLAD VOOR ZEELAND Maatregelen voor onbeperkte duur Waarschijnlijk 79 doden Later afnemende wind Eén moderne laai facultatief bij het v.h.m.o.? Na gasvergiftiging ook nog zelfmoord Dode en drie gewonden bij Boxtel Duitse margarine mogelijk besmet door tyfus Ben man gered van ijsveld op Eiger De kritiek op het Engelse hof Roovers won de 5000 meter 97e JAARGANG No. 22527 Voor God, Kontngin «n Vtdorland Uitgave N. Y. Uitgever» Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerrtr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter. P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Weetende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.— p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm 15 ct. Postrek. 278841 MAANDAG 12 AUGUSTUS 1- Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 Bij bureausTERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, 35) Met ingang van gisteren wordt in Frankrijk een uniforme belasting van 20 procent geheven op de invoer uit het buitenland. Slechts enkele basisprodukten zijn hiervan uitgezonderd. De nieuwe belasting komt in de plaats van een invoerrecht van 15 procent, dat echter slechts op circa 25 procent van de invoer werd geheven. De nieuwe belas ting geldt voor circa 60 procent van de invoer. Buitenlandse toeristen zullen in het vervolg hun franken kunnen kopen tegen een koers die 20 procent lager is dan de offi ciële. Maar Fransen, die naar het buitenland gaan betalen voor hun deviezen 20 procent meer dan de geldende koers. De Franse exporteurs zullen 20 procent van hun verkoop aan het buitenland terugkrijgen. Gisteravond wapperde de rode vlag van de Sultan boven het fort van Nizwa. Een deel van Nizwa en het fort waren in han den van de troepen van de sul tan. Infanteristen van de Sultan, ge steund door Britse pantserwagens en een Brits detachement, dat met ma chinegeweren was uitgerust, hadden zaterdag de aanval ingezet. De RAF verleende daarbij eveneens assisten tie. Gisterenochtend werd het fort Firq, dat in handen der rebellen was, veroverd. Later volgde het grootste deel van Nizwa. Waarnemers menen, dat hiermede een einde aan de strijd gekomen zal zijn. De voornaamste leiders der re bellen bleken ontvlucht te zijn in de ontoegankelijke streek rond de stad. Voor V-raad Een woordvoerder van de Arabi sche Liga heeft medegedeeld, dat ze ven 'der negen aangesloten Arabische staten hebben besloten de Veiligheids raad te verzoeken de strijd in Oman te behandelen. Irak en Libië hebben nog geen be sluit kenbaar gemaakt. Dc Franse autoriteiten verwachten, dat deze maatregelen de begroting met 40 miljardd frank per jaar zullen ver lichten. Het Internationale Monetaire Fonds heeft zaterdagmiddag op een spoed vergadering in Washington de nieuwe Franse invoerbelasting en de premie op de uitvoer goedgekeurd. De Franse minister van financiën, Gaillard, verklaarde zaterdagavond, dat de nieuwe maatregelen geen over gangsmaatregelen zijn, doch dat zij voor onbeperkte duur zijn genomen. De maatregelen moeten het moge lijk maken, dat de Franse economie een nieuwe basis voor ontwikkeling vindt. Zij zullen volgens de minister het ogenblik naderbij brengen, dat het handelsverkeer met de landen van de O.E.ES. geheal bevrijd kan worden. De grondstoffen die bij invoer niet met 20 procent belast worden, zijn steenkool, aardolie, staal, koper, wol, katoen en zwavel. Het indexcijfer De Franse regering heeft het ont werp bekendgemaakt voor een nieuw indexcijfer voor de kosten van levens onderhoud, dat het vroegere, dat naar officieel wordt toegegeven verouderd en voor de werkelijke kosten niet ïepresentatief was, zal vervangen.Het nieuwe indexcijfer zal gebaseerd zijn op 175 artikelen tegen het oude op 213. Het nieuwe indexcijfer zal gelden van 1 augustus jl. af en een stijging van dit indexcijfer van 2 pet., welke gedurende twee maanden gehandhaafd blijft, zal automatisch leiden tot een verhoging van het gegarandeerde mi nimumloon. Onder het vorige index cijfer werd het minimumloon bij een stijging van 5 pet. verhoogd. Een Canadees vliegtuig van het type Dc-4 met 79 mensen aan boord is 29 km ten zuidwes ten van de stad Quebec neerge stort. Er is weinig hoop, dat er nog overlevenden zijn. Het werd aanvankelijk tussen Que bec en Montreal vermist. Later werd het wrak van het toestel vanuit de lucht waargenomen. Het verongelukte vliegtuig is een toestel van de Maritimes Central Air ways. Deze maatschappij heeft drie DC 4-toestellen, die hoofdzakelijk immi granten uit Europa naar Canada bren gen. Het toestel brandde nog vier uur, nadat het was neergestort. DE SOVJET-UNIE en de V.S. zullen missies uitwisselen op het gebied van de medische voorlichting. JAPAN zal op de bijeenkomst van de algemene vergadering van de V.N., die op 12 september wordt gehouden een nieuw voorstel indienen met be trekking tot het verbod van kern wapens. DE TSJECHISCHE veiligheidsdienst heeft een Zwitsers onderdaan, Jeger- lehner, gearresteerd. Hij is beschul digd van spionage voor de V.S. HET DAGBOEK van Mussolini, dat dezer dagen zou zijn ontdekt, zal minstens vijftig jaar als geheim stuk in de Italiaanse staatsarchieven be waard moeten blijven. DE DEMOCRATISCHE partij van 't Saargebied heeft zich aangesloten bij de vrije democratische partij van West-Duitsland. ALS ONDERDEEL van de vaste IJ- oeververbinding is gisteren een twee de boogbrug (480 ton, 89 meter lang) geplaatst en wel over het Amster dam Rijnkanaal. PRINSES BEATRIX heeft zaterdag een bezoek gebracht aan de tentoon stelling Het Atoom. IR. P.F.S. OTTEN uit Eindhoven heeft te Salzburg de gouden Mozart- medaille ontvangen wegens zijn ver diensten voor de verbreiding van Mozarts werk. DE WERELDBANK heeft een lening van 7 miljoen dollar, voor de tijd van 20 jaar, aan Japan verstrekt. Weersverwachting van het KN 5 te De Bilt tot vanavond, op- 2 gemaakt zondagavond 23.15 uur: 2 Enkele buien, afgewisseld door 2 opklaringen. Krachtige, aanvan- kelijk nog harde zuidwestelijke wind, draaiend naar west of l noordwest. Dezelfde of iets lagere l temperaturen. Verwachting van het Belgisch 2 Weerkundig Instituut: 2 Matige tot sterke wind, gepaard 2 2 met rukwinden, uit het zuidwes- 2 ten, later draaiend naar het wes- 2 ten. Zwaar bewolkt, afgewisseld met enkele opklaringen. Neer- 2 stegvlagen, soms met onweer. Vandaag: zon onder 20.10 uur. 5 Maan op 20.24 uur. 2 Morgen: zon op 5.20 uur. Maan l onder 8.33 uur. Het bestuur van de vereniging tot bevordering der studie van het Frans heeft aan de minister van O. K. en W. te kennen gegeven, dat er in bre de kring verontrusting heerst over de plannen, welke ten departemente zou den bestaan ten aanzien van het on derwijs in de moderne talen bij het v.h.m.o. en die de plaats, welke deze talen in het bijzonder het Frans in ons onderwijsbestel innemen, zouden kunnen aantasten. Deze verontrusting wordt sterk in de hand gewerkt door de onzekerheid waarin men verkeert aangaande de concrete vorm, waarin deze plannen zullen worden gegoten. Het departement van O. K. en W. wenst geen commentaar te geven op dit bericht. Naar geruchten willen zou o.a. het plan bestaan het onderwijs in een der moderne talen bij het v.h.m.o. facultatief te stellen. De politie heeft zaterdagochtend op het strand in de om geving van de Engelse plaats Blackpool de stoffe lijke overschotten aangetroffen van een man en een vrouw, waarvan men meent, dat het die zijn van de ou ders der drie meisjes van vijf tot tien jaar, die in hun huis te Langho, nabij Blackpool, door gasvergiftiging om het leven zijn gekomen. De geheel geklede lijken werden door een strandwacht waargenomen, toen zij enkele honderden meters uit de kust in zee dreven. De lijken, die met een touw met elkaar verbonden waren, werden ge ïdentificeerd door een zuster van me vrouw Marshall. In een brief, die het echtpaar aan de moeder van me vrouw Marshall had gestuurd, werd o.a. gesproken over de moeilijkheden om kinderen op te voeden ,,in deze onzekere wereld". Ook in het afgelopen weekend heeft het verkeer weer een zware tol ge- eist. Op de Rijksweg 's-Hertogen- bosch - Eindhoven reed een personen auto onder de gemeente Liempde bij Boxtel van achteren tegen een stil staande vrachtauto, die aan de ach terzijde verlicht was. De moeder van de bestuurder van de personenauto, de 49-jarige mevrouw R.M. uit Amers foort, werd gedood. De bestuurder en twee inzittende meisjes van 21 en 19 jaar werden gewond. Terwijl de rijkspolitie het verkeer ter plaatse stond te regelen, circa drie kwartier nadat het ongeluk was gebeurd, kwam een autobestuurder aanrijden, die aan het stopteken van de politie-ambtenaar geen gevolg gaf. De politie moest snel terzijde sprin gen en de auto reed tegen de ver ongelukte auto en de vrachtauto. De bestuurder liep geen letsel op, hoe wel zijn auto zwaar beschadigd werd. De man is door de politie ingesloten. De 34-jarige Th. A. uit Oss reed op de rijksweg Holten - Rijssen met zijn auto tegen een boom. Hij werd op slag gedood, zijn naast hem zit tende echtgenote liep zeer zware ver wondingen op. In Rotterdam geraakte een brom fietser onder een bus, vermoedelijk omdat hij door een windvlaag werd gegrepen. De man was op slag dood. Twee Nederlanders, vader en zoon Vrösch uit Kerkrade, die per motor fiets een tocht door Frankrijk maak ten, werden nabij Villefranche sur Saone door een auto aangereden. De zoon werd licht, de vader zeer ern stig gewond. Een welbespraakte Zuidslaviër, Franc Margin, die eens talrijke lichtgelovige landgenoten er van heejt weten te overtuigen, dat hij per dag minstens 25 kg voedsel nodig had om in leven te blijven zal binnenkort kunnen bewijzen, dat hij ook genoeg heeft aan het eenvoudige menu dat in de Zuidsla- vische gevangenissen wordt ver strekt. Margin had indertijd aan ieder een verteld, dat hij tengevolge van een geheimzinnige ziekte enorme hoe veelheden levensmiddelen nodig had om niet van honger om te komen. Zijn verhaal kwam in de pers, met foto's van de „patiënt", een mager uitziende jongeman, etend voor zijn leven. Weldra verliet Margin zijn dorp in Kroatië om, gewapend niet het krante-artikel, een document van de dienst voor volksgezondheid los te krijgen, waarin stond dat hij per maand 200.000 dinar (ongeveer 2.400 gulden) nodig had voor zijn levens onderhoud. Op grond van dit stuk kreeg hij zowel van plaatselijke auto riteiten als van particulieren aan zienlijke bedragen, alsmede een grote hoeveelheid levensmiddelen. Na een succesvolle rondreis door het land, vestigde Margin zich in een hotel in de omgeving van zijn dorp. Daar viel hij zo op door de ruime wijze waarop hij geld uitgaf, dat de politie een onderzoek instelde. Het bleek dat hij een hoge bankrekening had, waar van hij maandelijks duizend tot vijf tienhonderd gulden afhaalde voor zijn verblijfkosten. Margin zal zich binnenkort voor de rechter moeten verantwoorden. Een glunderende Derksen en een lachende Van Vliet. Nederland sprak te Rocourt in de finale der sprints een hartig woordje mee. Het werd een zuiver Nederlandse aangelegen heid: Derksen wereldkampioen en Van Vliet tweede. De derde plaats was voor de Fransman Gaignard, die we links naast Derksen zien, die ter rechter zijde geflankeerd wordt door Van Vliet. Een grote Westduitse margarine- fabriek heeft de huisvrouwen drin gend gewaarschuwd, geen van de on geveer 1.200.000 pakjes margarine te gebruiken, die in de afgelopen vier weken door deze fabriek zijn afgele verd. Het is nl. mogelijk dat zij met tyfusbacillen zijn besmet. De pakjes zijn verkocht in de sta ten Beieren, Hessen, Wuertemberg- Baden en de Rijn-Palts. Op veertien juli bleek, dat drie leden van het personeel van de fa briek aan tyfus leden en in de twee volgende weken kwamen er nog drie patiënten bij. Zes employés staan on der medisch toezicht. De ziekenhuizen in Neurenberg heb ben al voorzorgsmaatregelen geno men met het oog op een eventuele tyfusepidemie. Zes groepen van in totaal ongeveer zestig ervaren Italiaanse, Duitse, Franse, Zwitserse en Poolse bergbe klimmers zijn sinds zaterdagochtend in de weer om vier op de Zwitserse Alpentop Eiger gestrande bergbe klimmers te bereiken. Een van hen, de 29-jarige Italiaan Claudio Cordi, is gered. Zaterdagavond had een Zwitserse reddingsploeg de top van de Eiger bereikt, na een zeer geforceerde klimpartij. Onmiddellijk na aankomst werd de leider van de ploeg, de erva ren gids Robert Seiler, aan een touw neergelaten. Hij kwam echter niet bo ven de plaats te hangen, waar de ge strande Alpinisten een tent opgesla gen hadden, waar zij toen op de met ijs bedekte noordelijke helling van de ruim 4.000 meter hoge berg reeds een week vertoefden. Bij een tweede poging, bleek, dat het touw te kort was. Ook een poging van de Duitse vlie ger Geiger mislukte. Zondag gingen de redders bij het krieken van de dag opnieuw aan de slag. Een berggids, die met een stalen kabel van de top was neergelaten, moest worden opge haald, omdat hij in een verticale spleet van de rotswand was terecht gekomen en van de mannen in de tent gescheiden bleef door een bergkam. Hij had echter wel antwoord op zijn geroep ontvangen. Een volgende poging had meer succes. Een der gestrande Alpi nisten bleek door zijn kameraden in een geïmproviseerde tent aan een bergwand vastgebonden te zijn, vermoedelijk omdat hij ge wond was. Die man de Italiaan Cordi werd door de gids op zijn rug gebonden en daarna werden gids en geredde omhoog getrok ken. Draagbare radiozenders bewijzen de reddingsploegen goede diensten. Vanaf de top staan zij in verbinding met Scheidegg. een klein vakantie oord aan de voet van de Jungfrau. Daardoor was men in staat, spijts de nevel, die in de bergen hing, de red dingsploegen aanwijzingen ta geven. Sneeuwstorm Maar toen zondagmiddag een sneeuw storm op de bergtop begon te woe den, was men genoodzaakt de red dingswerkzaamheden te staken. De geredde Italiaan vertelde, dat zijn makkers hem sinds donderdag in een geïmproviseerde tent hadden ach tergelaten en het zelf iets hogerop hadden gezocht. Die tent is inmiddels ook ontdekt, doch men heeft nog geen contact kunnen maken. Een nieuwe, bange nacht wachtte de gestranden: de Italiaan Longhi en de Duitsers Nothdruft en Meier. Nog meer ongelukken Drie Alpinisten van nog onbekende nationaliteit hebben bij hun beklim ming- van de Bluemlisalp, het 3670 meter hoge bergmassief in de Berner Alpen, in Zwitserland, een dodelijke val gemaakt. Reddingsploegen zijn uitgezonden om de lijken te bergen. In de streek van Zermatt is verder een Duitser voor de ogen van zijn dochter van de Fletschhorn omlaag- gestort' en om het leven gekomen. Twee jonge Parijse Alpinisten zijn zondag door een lawine op de glet sjer Nantillon bij Chamonix in de Franse Alpen om het leven gekomen. De lijken zijn reed» geborgen. In Oostenrijk werden vier Neder landse toeristen, die met de postauto een uitstapje maakten in de omge ving van Schruns gewond, toen de postauto slipte en kantelde. Zij werden in het ziekenhuis opgeno men, doch hun toestand is niet ern stig. Minder goed kwam een Duits echt paar eraf, dat op de Rijksweg nr. 2 nabij Utrecht een autotochtje maakte. Hun personenauto raakte door een rukwind van de weg af en sloeg over de kop. Van de vier inzittenden wer den er twee ernstig gewond. Gezien de ravage op deze foto mag het een wonder heten, dat bij het hier uitgebeeld spoorwegongeluk in Engeland slechts negen mensen ver wondingen en dat niet eens Van zeer ernstige aard opliepen en dat geen doden te betreuren waren. Het ongeluk, dat wel grote materi ële schade aanrichtte en drie spoor lijnen volkomen blokkeerde, ont stond, toen bij het station van Staines in Middlesex een elektri sche reizigerstrein, op weg van Windsor naar Waterloo (Londen) tegen een losse locomotief botste. Renato Marmiroli, de Italiaan se monarchist, die lord Altrin- cham had uitgedaagd tot een duel naar aanleiding van diens aanval op het Britse hof, heeft meege deeld, dat hij op lord Altrin- chams voorstel om het duel met paraplu's uit te vechten alleen zou ingaan, als hem zou worden ver gund ,,te strijden met de para plu van hare majesteit koningin Elizabeth". Inmiddels heeft Marmiroli, een oud-artillerieofficier, per luchtpost aan de Britse koningin een rode roos, geplukt op de Kapitoolheuvel in Rome, gezonden „als een teken van eerbied en genoegdoening" Marmiroli heeft twee vrienden, een Brit, die hij in een krijgsgevangen kamp in Duitsland ontmoette, en een Franse edelman, gevraagd als zijn secondanten op te treden. Zodra zij gereed zijn zal hij vertrekken. Toch gevolgen? Intussen heeft die kritiek moge lijk toch gevolgen. Waarnemers in Londen vragen zich af, of prins Philip gebruik zal maken van het rumoer, dat door de kritiek van lord Altrincham op het Brit se hof is veroorzaakt om zijn modernere" denkbeelden inge voerd te krijgen. In dit verband wijst men er op, dat de prins de afgelopen week in Cowes gezeild heeft met zijn vroegere par ticuliere secretaris Michael Parker, die vorig jaar als gevolg van de „Victoriaanse gestrengheid" van het hof moest aftreden toen zijn vrouw een eis tot echtscheiding indiende. De druk die toen op Parker uitgeoefend zou zijn. zou prins Philip ten zeerste geïrriteerd hebben. Voorts merkt men op, dat het voor al aan prins Philip te danken is ge weest, dat prins Charles vorig jaar op een particuliere school is ge plaatst. Een moment tijdens de 5000 meter i voorop IF, Roovers. die winnaar heren bij de Nederlandse atletiek- werd, gevolgd door Hi Viset. kampioenschappen. We zien hier „Groot slam klaveren", bood dr. Phillip Ketchum uit Palo Alto, in de Amerikaanse staat California tijdens een spel bridge in een plaatselijke club. „Dubbel", zei de tegenpartij en ..herdubbel" was het antwoord van dr. Ketchum, die vervolgens zijn kaarten alle dertien klaveren - op tafel legde. Dr. Ketchum en zijn me despeler verwierven hiermede 1.760 punten. De kans bij bridge dertien kaarten van een kleur in handen to kviioen is een op een miljard.

de Stem | 1957 | | pagina 1