Défilé in naam van de vrede m p Wit ODOROKO ONZICHTBARE BANDEN P.B.O. moet niet van «bovenaf komen MENING EN COMMENTAAR Niemeijer PRECEDENT VERHOGINGEN MINISTER EN KABINET TWEEDE BLAD VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1957 Dronken bestuurder mag drie jaar niet rijden half zware shag in moderne plastic-verpakking Handig rollen Heerlijk roken! Centrum Staatkundige vorming Indonesië dankt voor gift van Ned. Roode Kruis Prof Eschausier overleden TV'RAD lO'TV'RADIO'TV- Oceaanreis met vlot mislukte Televisie gij de afsluiting van het Haring vliet komen de garnalenvissers van Stellendam op Goeree in moei lijkheden. De vissersvloot zal moe ten worden verkocht of naar havens in de afsluitdam moeten worden verplaatst. De vissers zouden zich dan op zeevisserij moeten toeleg gen, waarvoor hun schepen echter grotendeels ongeschikt zijn. Zij kun nen ook omschakelen op zoetwater visserij, maar men heeft hiervan geen grote verwachtingen. Stellendam heeft nu in een nota een noodkreet geslaakt. In de N. R. Crt is dit voor de heer H. J. Stuvel aanleiding geweest te pleiten voor een alleszins redelijke schadeloos stelling voor deze garnalenvissers. Wanneer personen en groepen ter- wille van het algemeen belang on vermijdelijk worden gedupeerd, is de gemeenschap verplicht de te brengen offers zo goed mogelijk te compenseren of te vergoeden. Wat de heer Stuvel hier stelt voor de garnalenvissers van Stel lendam, geldt evenzeer voor andere groepen, wier bestaan door het Deltaplan wordt bedreigd. Stellen dam is hier een precedent. Straks kan in Zeeland voor de schelpdier kwekers en de visserijen een gelijke situatie ontstaan bij volledige uit voering van het Deltaplan. Een vol ledige schadevergoeding en geen ondersteuning of aalmoes, zoals met de Zuiderzee-steunwet gegeven werd, moet dan toch redelijkerwijze aan de gedupeerden verzekerd wor den. Y^aar het toch heen moet met al die prijsverhogingen? Prijssta- bilisatie is een hoeksteen van de economische politiek der regering, doch minister Zijlstra is wel ver plicht verhogingen toe te staan, als industrie en handel met handhaving van de bestaande prijzen er beslist niet meer uit kunnen. En zo horen we nu, dat de was-inrichtingen hun tarieven met negen procent mogen verhogen, dat jam, limonade en vruchtesappen als gevolg van de verhoging van de suikerprijs in prijs zullen gaan stijgen. Het zijn op zichzelf kleinigheden, doch alle bij elkaar tasten ze de koopkracht van de lonen weer verder aan. Het zal ons benieuwen, hoe het straks met het indexcijfer staat. We komen angstig dicht bij de grens, waar weer nieuwe loonacties, dreigen. Qp een vergadering in Amsterdam heeft een P.v.d.A.-lid van de gemeenteraad naast een communis tisch raadslid staan ketteren tegen de huurverhoging voor na-oorlogse woningen. Daarbij werd speciaal de katholieke minister Witte op de korrel genomen. Toch is het zó, dat dit huurbeleid kabinetszaak is en dat ook socialistische ministers daar voor verantwoordelijkheid dragen. Het is echter gemakkelijker zijn wrevel over bepaalde maatregelen, welke onderdeel uitmaken van het totale regeringsbeleid, af te reage ren op een minister van een andere partij. Deze gewoonte beperkt zich niet tot de socialisten. De Linie wees onlangs minister Suurhoff als de zondebok aan in het geschil over de beloning van de mijnwerkers. Hij zou ervoor gezorgd hebben, dat de inzichten van het N.V.V. in de zen zegevierden. Het is echter zo, dat S.E.R. en Rijksbemiddelaars de regering een bepaald advies gege ven hebben en dat de regering daarna aandrong op een uitstel van beslissing. Men kan de bezwaren tegen een aanwezigheidspremie trouwens moeilijk als een socialis tische aangelegenheid beschouwen. In kringen van de K.A.B. is men er ook niet algemeen verrukt over. Wij vragen ons ook af, of het wel juist was de laatste drastische ver hoging van de suikerprijs speciaal aan suikeroompje Mansholt toe te schrijven. Daar zal toch ook wel een kabinetsbeslissing achter gezeten hebben. Aan deze zaak zit ook een keer zijde. Het gaat evenmin aan, goede populaire beslissingen alleen maar op het conto van de „eigen" minis ter te schrijven, 't Meest sprekende voorbeeld daarvan is wel geweest de noodvoorziening voor ouden van dagen. Een handige campagne, die het allemaal aan Drees toeschreef, heeft in 1952 aan de P.v.d.A. een verkiezingsoverwinning bezorgd. Natuurlijk is het wel zó, dat ie dere minister voor de zaken van zijn eigen departement een speci fieke verantwoordelijkheid draagt. Doch de aangelegenheden, waarin het gehele kabinet gemoeid is ge weest, mag men niet alleen op zijn credit of debet schrijven. De rechtbank te Maastricht heeft gistermorgen de 30-jarige bakker W. H.G. uit Valkenburg conform de eis veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van 3 jaar omdat de man op de avond van 9 juni j.l. te Margraten een aanrij ding veroorzaakte. De bakker, die sterk onder invloed van alcohol was - de bloedproef toonde een promillage van 2.35 aan - had toen hij met zijn bestelwagen een bromfietser passeer de, deze aangereden. De bromfiet ser F.H., die zoals later bleek de oom van de bakker was, liep een ernstige schedelbreuk op, waaraan hij twee weken later was gestorven. (Advertentie) HAtf IWA^v door de grote ruimte geen stuktrekken van de tabak en geen ver lies bij 't rollen heerlijk pittig I die SAMSON! de shag droogt niet uit en blijft altijd soepel en (Advertentie) 95 Hetgeen tot dusver aan publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie werd verwezenlijkt, is aanzienlijk. Teleur stellend is het echter, dat de ontwik keling een wat eenzijdig karakter heeft aangenomen. Met name in de industrie bestaat ook nu nog een bedenkelijk gebrek aan belangstel ling. In grote bedrijfstakken ont breekt de mentale bereidheid om tot publiekrechtelijke bedrijfslichamen te komen. Niet alleen werkgeversorga nisaties, maar ook de organisaties van werknemers stellen in deze te leur. Dit wordt gezegd in een rapport van het Centrum voor Staatkundige Vorming naar aanleiding van de vraag, of het wenselijk is wettelijke of bestuurlijke maatregelen ter ver breiding van de bedrijfsorganisatie tot stand te brengen. De commissie, die zich met het vraagstuk bezig hield, stond onder leiding van drs. H. L. Jansen uit Den Haag. Ook zonder tegenwerking en wan- begrip, zo wordt in het rapport ge zegd, is het tot stand brengen van een bedrijfsorgaan geen eenvoudige taak. In het overleg spreekt de ge differentieerdheid van de organisato rische verhoudingen sterk mee. De ondernemers zijn vaak voor de behar tiging van hun economische belan gen anders georganiseerd dan voor de behartiging van de arbeidsaange- legenheden - de sociale belangen dus. De commissie zegt geen mogelijk heid te zien, om het overleg door wettelijke of bestuurlijke maatregelen te bespoedigen. Wel bepleit zij echter verruiming van de mogelijkheid tot instelling van bedrijfsschappen bij al gemene maatregel van bestuur. Een belangrijke bijdrage tot ver breiding van de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie zou kunnen worden verkregen door de instelling van be drijfslichamen, wier taak zich voors hands zou beperken tot blijvend over leg in de bedrijfstak, het geven van adviezen in eigen kring en daarbui ten en medewerking aan de uitvoe ring van wetten. Dergelijke bedrijfs lichamen zouden daardoor zeker geen ..lege schappen" hoeven te zijn. Naar behoefte zou hun taak zich kunnen uitbreiden op zelf gekozen terreinen, ook in de richting van de autonome, verordenende bevoegdheid op sociaal en economisch terrein. De commissie zegt niet de indruk te hebben, dat het bestuurlijk beleid van de over heid bij voortduring doordrongen is van de wens de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie te verbreiden. Tenslotte stelt zij, dat er voors hands nog voldoende mogelijkheden zijn om tot verbreiding van de PBO langs de weg van vrij overleg te komen. Wettelijke maatregelen van groot formaat zijn niet nodig. De commissie geeft de voorkeur aan de groei van onderop, boven instelling van bovenaf, ook al zou hierdoor de ontwikkeling van de PBO ietwat ver traagd worden. Het onafhankelijke, in de Engelse taal verschijnende dagblad .Times of Indonesia" heeft donderdag in een hoofdartikel de gift van het Neder landse Rode Kruis van 10.000 gulden ten behoeve van de overstromings slachtoffers op Java, een ..bijzonder gracieus en vriendelijk gebaar van het Nederlandse volk" genoemd. Het blad noemt dit gebaar des te waardevoller, omdat de betrekkingen tussen de beide landen zo vertroe beld zijn. .Als vertegenwoordigers van die Indonesiërs, die - zoals president Soekarno kortgeleden zeide - wel aan de Nederlandse politiek ten opzich ten van West-Irian een hekel heb ben, doch niet aan het Nederlandse volk, danken wij het Nederlandse Rode Kruis voor haar zo van pas komende gift." Op zijn landgoed „Zwanenburgh" te 's Graveland is prof, F.A.Eschau- zier, architect en buitengewoon hoog leraar in de decoratieve kunst aan de technische hogeschool in Delft, op 68-jarige leeftijd onverwacht overle den. Prof. Eschauzier studeerde in En geland en Oostenrijk. Hij legde zich vooral toe op het bouwen van grote landhuizen. Een van de meest be kende is dat van de kunstverzame laar van Beuningen in Vierhouten. Voorts heeft prof. Eschauzier da ver bouwing van het interieur van het rijksmuseum te Amsterdam verzorgd en de nieuwe vleugel van het stede lijk museum. Het kantoorgebouw van de Amstel- brouwerij in de hoofdstad was even eens een schepping van prof.Eschau- zier, zomede het interieur van een aantal grote schepen, zoals de Nieuw Amsterdam en de Willem Ruys. De overledene heeft ook enige kerken gebouwd. De teraardebestelling zal vrijdag middag om half vier geschieden op de begraafplaats Westerveld. (Advertentie) Over de hele wereld vinden meer mensen baat bij RENNIES dan bij enig ander maagtablet. Rennie-s blussen brandend maag zuur onmiddellijk. Gewoon laten smelten op de tong en Uw pijnen verdwijnen in korter tijd dan U no dig had om deze advertentie te le zen. 944-00 De heer Koestjev is weer op be zoek: ditmaal in Oost-Berlijn. Hij tcordt evenwel niet vergezeld door maarschalk Boelganin, doch door de heer Mikojan. Beide Russen werden in Oost-Berlijn uiteraard groots ontvangen. Op deze telefoto zien we hen met een aantal autori teiten op het erepodium tijdens het défilé van de Oostduitse ere wacht. V.l.n.r.: de heren Ulbricht, Kroestjev, Ebert (burgemeester van Oost-Berlijn)Gromyko, Mikojan en Grotewohl. Gewoonte Een Indiaanse vrouw in Pin- J teridge in de Amerikaanse staat Zuid-Dakota heeft voor J de zevende maal het leven ge- t schonken aan een tweeling. Zij J heeft thans achttien kinderen, i Congres Te Londen wordt dezer dagen het eerste wetenschappelijke congres over kaalheid geopend, waarop twee honderd artsen en geleerden uit Eu ropa en de V.S. zich gedurende drie dagen zullen bezighouden met „de biologie van de haargroei". Onder meer zal ook de vraag ter sprake komen hoe en waarom haar grijs wordt. Het congres is georganiseerd door het Britse genootschap voor wetenschappelijk onderzoek naar het ouder worden. Honds In New York is een. levensverze keringmaatschappij voor honden op gericht. Eigenaars van rashonden kunnen tegen een jaarlijkse premie hun dieren verzekeren. De uitkering ingeval van overlijden van de hond bedraagt 5.000 dollar. Bepaling In Engeland is pas geleden uit gemaakt, dat iedereen, die niet werkt moet stempelen. Dit wil zeggen, dat ook miljonairs voor taan om bepaalde tijden hun ge- gezicht moeten laten zien op de bureaus, waar de stempeltjes uit gedeeld worden. Wroeging Iemand, die verschrikkelijk door wroeging geplaagd moet zijn ge weest, heeft de gemeenteraad van Colchester een bedrag van 15 cent overgemaakt, aangezien hij dertien jaar geleden voor niets een keer met de stadsbus was meegereisd. Haar Een Fransman is verschrikkelijk kwaad op zijn vrouw, aangezien die heur haar op de manier van de be roemde Amerikaanse filmster Bri gitte Bardot laat kappen. Hij had zich steeds een geheel andere voor stelling van liet kapsel van zijn vrouw gemaakt, maar nu ze derge lijke rare streken gaat uithalen heeft hij de rechter in het geval gemoeid. Die rechter zit nu al hoofdpijn te krijgen tegen de tijd, dat de kwestie voorkomt. „Kreeg jij 99 jaar? Wat gemeen, mij hebben ze voor eenzelfde feit levens lang gegeven!" ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1957 HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V.d. vrouw. 9.05 Gram. (9.35- 9.40 Waterst.) VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Promenade-ork. 10.50 Bui- tenl. overz. 11.05 Gram. 11.30 Pianoreci tal. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb.me- ded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 VARA- Varia. 13.20 Lichte mu«z. 13.45 Sport-praat- je. 14.00 Gram. 14.25 V.d. jeugd. 15.00 Po- littekapel. 15.30 Speeltuinwerk in Neder land, caus. 15.45 Judas Maecabaus, orato rium (deel 1). 16.30 Lichte muz. 16.55 Va- kantietlps. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Amus. muz. 18.50 Gram. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Godsdienst voor been en thans, caus. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Vlieg er eens uit. 21.00 Gevar. progr. 21.45 Soc. comm. 22.00 Roemeens ork. 22.30 Sport. 22.40 Politiepatrouilles, klankb. 23.00 Nws. en SOS'-ber. 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.50 V.d. vrouw. 10.00 V.d. kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 V.d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Mjddagklok-noodiklo-k. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Metropole-ork. en solist. 13.50 Gram. 14.00 Jubileum Jamboree 1957. 14,20 Gram. 14.40 Boelébespr. 14.50 Gemengd koor. 15.15 Kroniek v. letteren en kunsten 15.40 Harmonie-ork. 16.00 V.d. jeugd. 16.50 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.20 Promenade-ork. en sol. 18.00 Wereldkam- pioenseh. wielrennen 1957. 18.15 Journa listiek weekoverz. 18.25 Gram. 18.40 Lich te muz. 19.00 Nws. 1.9.10 Comm. op het nws. 19.15 Gram. 20.10 Lichtbaken, caus. 20.30 Act. 20.45 Gram. 20.50 Lichte muz. 21.10 Als in ons hart een lied weerklinkt, zangspel. 21.50 Gram. 22.35 Wij luiden de zondag in. AansluitendAvondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperan to. 23.22-24.00 Gram. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Caus. 12.45 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Muzikale Kaleidoscoop. 14.30 Radiojourn. 15.00 Gram. 15.30 Lichte muz. 16.00 Chansons. 16.15 Omr.-ork. 16.45 Gram 17.00 N'ws. 17.10 Dagklapper. 17.20 Gram. 17.30 Gevar. muz. 18.00 Gram. 18.30 V.d. sold. 19.00 Nws. 19.45 Gram. 20.00 Amus. muz. 21.00 Gram. 21.15 Amus. muz. 22.00 Nws. 22.11 Verz. progr. 23.00 Nws. 23.05 Gram. 23.40-24.00 Idem. BRUSSEL. 484 m. 12.15 Gram. 12.54 Idem. 13.00 Nws. 13.10 Verz. progr. 14.00 Otello, opera. 16.30 Lichte muz. 17.00 Het Amerikaanse vrachtschip „Afri can Glade" heeft 700 mijl ten wes ten van de Azoren een 24-jarige Duitse student opgepikt, die op 15 juli met een vlot uit New York naar Duitsland was vertrokken. Het vlot, dat uit vleugeltiptanks van vliegtui gen was samengesteld en drie zei len voerde, was op de oceaan omge slagen en de student verkeerde in een wanhopige positie toen hij gered werd. Nws. 17.10 Lichte muz. 18.38 Gram. 19.10 Idem. 19.30 Nws. 20.30 Gram. 21.00 Idem. 21.30 Cabaret. 22.00 Nws. 22.10 Gram. 22.45 Idem. 22.55 Nws. 23.00 Lichte muz. 23.55 Nws. AVRO: 17.00-17.30 V.d. kleuters. NTS: 20.00 Journ. en weerber. VARA: 20.15 Ge- var. liedjes. 20.50 Filmverz. progr. 21.15 Vraag- en antwoordspel. (Intermezzi: Lichte muz.). FRANS-BELG.: 15.30-17.00 Wereldkam- pioensch. wielrennen. 19.00 Film. 19.30 Wereldkampioensoh. wielrennen. 20.30 Act. 21.10 TV-spel. 22.15 Werëldkampioen- sch. wielrennen. 22.45 Wereldnws. VLAAMS-BELG.: 15.30 Wereldkampioen- sch. wielrennen. 17.00-18.00 V.d. jeugd. 19.30 Wereldkampioensch. wielrennen. 20.15 Licht muz. progr. 21.00 De week in beeld. 21.30 Weet wel wat je waagt. 22.15 Wereldkampioensch. wielrennen. 22.45 Nws. (Advertentie) Odo-co-oo vernietigt de, bactetièn, die hinderlijke iranspiiatiegeur j veroorzaken A Odo-ro-no voofA komt overmatige^ transpiratie. De stift wordt iii de huls gebruikt f en breekt niet af:' schuif stift 1.65 draai Stift f 3.95] door H. J. Kaeser 21) En toen zij een paar minuten later bij elkaar zaten vroeg zij vriendelijk: ..En, hoe was het bij je familie ..Aardig, maar thuis is 't toch maar het beste Karin was nooit spraakzaam, en nu zweeg zij weer. Rustig zaten zij tegenover elkaar, totdat Marianne na een lange poos het gesprek weer op vatte. „Ik heb het hun vanmiddag ver teld, de kinderen, dat hun ouders ge storven zijn." Karin keek haar met haar rustige blik onderzoekend aan, maar zij vroeg niets. Pas toen zij Marianne een tweede kop koffie had ingeschon ken, zei ze stilletjes: „Dat is goed, eens zouden ze het toch moeten we ten De warme koffie, het geurende bak sel. de vriendelijke, begrijpende sterrf naast haar.... Met een spontane be weging legde Marianne haar hand op de arm van de gedienstige en zei: „Ik ben zo blij, dat ik jou heb, Ka rin „Ja, ik weet het", antwoordde Ka rin, „daarom heb ik vandaag ook geweigerd, toen mijn neef me vroeg, om als zijn vrouw bij hem op het land te komen." Marianne begreep het niet direct, maar toen schrok ze. De gedachte, dat zij Karin zou kunnen verliezen was nog nooit bij haar opgekomen en niettemin.... „Maar Karin, dat had je niet moe ten doen. Je bent toch nog niet oud. Je moet aan jezelf denken.... Is het een aardige man, die neef van je?" ,,Ja, hij is een keurige man, hij drinkt niet, hij vloekt niet, hij heeft twee kinderen en het vorig jaar is zijn vrouw gestorven. Zijn landgoed ligt in Dalarne. het is niet groot, maar goed onderhouden." „Maar Karin, dat is toch als ge knipt voor jou," riep Marianne le vendig uit, „een eigen tehuis, daar mag je niet neen op zeggen, ik laat morgen je neef hierheen komen en spreek zelf met hem." ,.Nee, mevrouw, daar valt niet over te praten, ik heb alles goed overwo gen. Hij schreef mij in de herfst al, nu is hij opzettelijk daarvoor hier heen gekomen maar ik behoor hier in huis, bij u en de drie kin deren." Zij stond op, zette de bordjes en kopjes op het blad en verliet met een onderdrukt „Goede nacht" het vertrek. Wel liet Marianne de kleine Franz 's morgens de portretten van zijn ouders zien en gaf hem de muziek, waarmee hij zich terstond naar de piano terugtrok, maar voor de rest werd er als bij stilzwijgende af spraak niets meer over de belang rijke mededeling gezegd. Marianne dacht ai, dat alles weer zijn gewone gang ging, de kleine kinderpartij vond plaats en mocht buitengewoon ge slaagd genoemd worden. Johnny hield zich in de uren, dat hij niet buiten \vas, weer met zijn meccanodoos be zig. Marcelle had de foto's van haar ouders in een of andere ia onder al lerlei dingen weggeborgen toen de kleine Franz op zekere dag onder het middageten zei: „Vandaag ben ik Göran Karlsson tegengekomen: hij kan al weer wat rondstrompelen. Ik heb hem meteen verteld van mijn papa en van de liedjes, die hij ge schreven heeft." ,.En wat zei hij?" wilde Marcelle nieuwsgierig weten. „O, niets bijzonders. Zijn papa is immers ook met een andere vrouw getrouwd en dat was voor hem dus niets nieuws." Marianne begreep niet direct wat hij bedoelde, maar toen viel 't haar in, dat de ouders van de kleine Gö ran gescheiden waren. Maar voordat zij iets kon zeggen, ging Franz ver der: „Toen hij hoorde, dat jij niet mijn zusje bent, dacht hij, dat ik dan later wel met je zou kunnen trou wen. Nou, wil je met mij trouwen, Marcelle?" Marcelle legde haar kopje scheef en dacht een ogenblik na. „Nee", zei ze toen beslist. ..dat ge loof ik niet, dan liever met Johnny!" Maar toen Marianne zich nu la chend tot Johnny keerde, om te zien, welke indruk die vleiende opmerking op hem maakte, schrok zij. De trek ken in zijn opvallend bleek gezicht waren verwrongen en op datzelfde ogenblik sprong hij op en wierp zich van achter op Franz, die zonder erg doorpraatte. „Verrader!" schreeuwde hij hees en trok de ander ruggelings van zijn stoel, „verrader!" Dat was allemaal zo snel gebeurd, dat Marianne pas tussenbeide kwam, toen Franz huilend op de grond lag en Johhny hem met twee vuisten be werkte. Zij trok hen van elkaar af maar toen was zij radeloos; zoiets was tot nu toe nog nooit voorgeko men. „Gaat zitten en eet door," beval zij streng. Ze gehoorzaamden. Karin op het geschreeuw afgeko men, stond hoofdschuddend bij de deur. „Dat je je niet schaamt, Johnny!" riep zij bestraffend uit ,;aan tafel zou den jullie tenminste toch kalm kun nen zijn, dat is het enige ogenblik, waarop jullie moeder zich wat rust gunt." Een blik op Johnny maakte Ma rianne duidelijk, dat Karin in haar goedmoedigheid zonder erg iets ge zegd had, dat hem niet beviel, hem irriteerde. Johnny werd bloedrood en wierp haar een zo felle en vertwijfel- de blik van ontzetting toe. dat het Marianne door het hart sneed. „Laat maar. Karin," zei ze en pro beerde zich te beheersen, ..misschien kunnen we nu ons dessert krijgen?" Maar terwijl zij zwijgend verder aten, zat zij er over te peinzen, hoe zij met Johnny aan moest. „Verra der!" een nieuw woord vol haat, dat hij zich nog nooit had laten ont vallen. Na tafel legde zij een arm rond Johnny's schouders en de andere leg de zij om die van Franzl en zei: „Geef jullie elkaar nu de hand en verzoen je maar." Maar ze aarzelden allebei. „Ik heb niets gedaan," viel Franzl uit, ,,hij heeft mij zo maar van mijn stoel getrokken." „Niets gedaan! Een verklikker ben je! Hoe kwam je ertoe Göran te ver tellen, dat „Kom eens mee naar de huiska mer, Johnny", onderbrak Marianne hem. „maar geef Franzl eerst de hand." Misschien was het haar besliste toon, die hem ertoe bracht de twee jongens reikten eikaar de hand. „Zeg Johnny, ik ken jou niet meer terug," zo begon Marianne, toen ze alleen waren. „Waarom noem je Franzl een verrader, zo'n afschuwe lijk woord. Het is zijn goed recht, aan zijn vrienden te vertellen, dat zijn vader een musicus was; waarom zou hij dat verzwijgen?" De jongen zei niets en stond met gebukt hoofd voor haar. „Hier kijk", ging zij verder, „dat zijn de portretten van je ouders, en dit hier is je tante Jane, met wie ik erg bevriend ben." „Leeft zij nog? Op wat manier is zij familie van me?" vroeg Johnny zonder op te zien. .,Zij is de zuster van.je moeder en woont nu in Glasgow." Ja, Jane, die schuwe, onhandige Jane Parker, was na de dood van haar moeder getrouwd en was nu gelukkig met man en twee kinderen in een eigen nestje. Af en toe liet zij iets van zich horen, fijne, vrien delijke brieven, die verrieden hoe in nig gelukkig zij zich voelde. Maar sedert haar Londense tijd had Ma rianne haar niet meer gezien. „Ik zou misschien naar haar toe kunnen gaan," zei Johnny ineens. „Zeker, lieveling, over een paar jaar, als je groter bent." Daar gaf hij geen antwoord op. Marianne trok hem naar zich toe en kuste hem. „Beloof me, dat je niet meer zo tekeer zult gaan tegen Franzl zou jij de foto's van je ouders ook niet eens aan je vriend Lennart laten zien? Dan kun je Franzl toch niet langer als een ver rader beschouwen, nietwaar?" Zijn bruine ogen peilden de hare, ernstig onderzoekend. „Wilt u wer kelijk, dat ik dat doe?" „Beslist," antwoordde Marianne zonder aarzeling, „ik geloof, dat dat het beste is. Maar toen hij op het punt stond de kamer te verlaten, riep zij hem na: „Wil je de foto's niet meene men?" „Nee, die heb ik niet nodig. Maar het adres van mijn tante, dat zou ik graag hebben." „Hier is het jongen; ja, je moest haar eens schrijven, dat zal haar ze ker plezier doen." Nauwelijks was hij weg, of Marian ne voelde zich weer droef te moede. Was zij er in geslaagd, hem beter te stemmen? Het zag ernaar uit, alsof daarna alles weer goed ging. Geen twist, geen vechtpartijen de kinderen speel den weer samen buiten op de toege- vroren Sund of gingen met hun ski's naar het bos in de buurt. In de tijd daarna, die met het be gin van het jaar inzette, had Marian ne bijzonder veel werk en zij had •bijna geen gelegenheid om de kinde ren te zien, tenzij 's avonds en aan tafel. Niemand in huis lette op het geheimzinnig gedoe van de kleine Franz. In de kelder, waar de jon gens een soort werkplaats ingericht hadden, timmerde hij uit een suiker kistje een kastje in elkaar, dat hij tenslotte rood verfde. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 5