Felle aanval van Grotewohl op Adenauer Laatste hand aan gigantisch werk Sierlijke draken Troepen van sultan staan voor Nizwa Ex-spion van Moskou maakte eind aan enorm spionage-komplot Tijdens bezoek van de Sovjet-leiders Wasserijen verhogen de prijzen Eerst moet heel Duitsland communistisch zijn TREIN ONTSPOORDE NABIJ HELMOND ALTRINCHAM KRIJGT STEEDS MEER BIJVAL Pijnlijk DAGBLAD VOOR ZEELAND Ook limonade en gcizeuse duurder Jongetje van vijf jaar gedood bij aanrijding Verkiezingen huichelachtig, zegt Kroestjev Zeven gewonden van wie vier ernstig Tijdelijk regen P. v .d. A.-fractie in Apeldoorn breekt met wethouder Wilke trachtte zijn pols door te snijden Verhoging loongrens ziekenfonds voor bejaarden Volgens Britse bladen Snelle opmars in Oman Lahr terug naar Moskou Abel kon geen onraad vermoeden In Algcrië Dorpelingen sloegen aanval rebellen af Hongarije Notitieboekje, als stille verklikker r~ "N 97e JAARGANG No. 22525 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Venchijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, nu- H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.— p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) f 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor God, Kmtnjin Vaderland V R IJ D A G 9 AUGUSTUS 1937 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56. tel. 2601 OOSTRITRG, Nieuwstraat 41^tel. no. 35) Minister Zijlstra heeft de wasserijen toestemming gegeven, him prijzen te verhogen, voorzover er sedert 31 de cember 1955 geen prijsverhoging heeft plaatsgevonden. Wasserijen die kolen als brandstof gebruikene mogen zes procent meer vragen; wasserijen die olie als brandstof gebruiken negen procent. De organisatie van de wasserij-on dernemingen heeft zich bereid ver klaard, de prijzen te verlagen als de kosten eveneens weer minder hoog zouden worden. Eveneens heeft de minister toestem ming gegeven voor prijsverhoging van limonade en gazeuse. De verho gingen variëren tussen een halve cent en twee cent per fles. Het bedrijfsleven pleegt nog over leg met de minister over de moge lijkheid van prijsverhoging van ande re artikelen, waarin suiker wordt ver werkt. Vlak voor de ouderlijke woning in de Sint Willebrordusstraat te Am sterdam, waaruit onmiddellijk na het ongeval de moeder naar buiten snel de, zijn gisterochtend twee jongetjes van 11 en 5 jaar, die samen op een kinderfietsje door de straat reden, door een vrachtwagen overreden. Beide jongetjes werden naar het ziekenhuis gebracht, waar de 5-jarige Jantje de Lange al spoedig overleed. Zijn 11-jarig broertje Nico is ernstig gewond. Volgens de politie had hij o.a. een been gebroken. Mochten sommige Duitsers aan Krocstjevs nieuwe koers de hoop hebben ontleend, dat er toch nog een vreedzame hereni ging op korte termijn tot stand kon komen, dan is die hoop nu wel definitief de grond in geboord. Premier Grotewohl heeft gisteren voor de Oostduitse Volkskammer, in aanwezigheid van Kroestjev en de andere Russische leiders, het zwaarste retori sche geschut laten aanrukken om den volke duidelijk te maken, dat heel Duitsland communistisch moet zijn, wil de hereniging een kans hebben. Ook Kroestjev deed een duit in het zakje door Adenauer en de Westduitse poliitek op onverbloemde manier het verafschuwde, kapitalistische jak uit te vegen. Grotewohl zei, dat de Westduitse Bondskanselier, dr. Adenauer „geen boven-nationale, doch anti-nationale" politiek voerde en dat in Oost- Duitsland „het militairisme is vernietigd, terwijl het in West-Duitsland, waar de regering bolwerken van het fascisme en het monopolistische kapitalisme in het leven heeft geroepen, hoogtij viert". EEN krijgsraad te Barcelona heeft de Catalaanse communistenleider Como- rera tot dertig jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens misdaden tijdens de Spaanse burgeroorlog. IN DE LEK is de 26-jarige H. van der Zalm uit Kerkrade verdronken. Hij was de zwemkunst niet machtig. DOORDAT nabij Chambery in de Franse Alpen een zich in een auto bevindende rat de bestuurder in het gezicht beet, vloog de auto van de weg en liepen vier inzittenden ern stige verwondingen op. IN ZUID-BORNEO zijn drie grote ri vieren buiten hun oevers getreden, waardoor de rijstoogst werd vernield en een aantal dorpen onder water kwam te staan. PARIJS wordt momenteel geplaagd door termieten. Het ongedierte wordt ep grote schaal bestreden terwijl via aanplakbiljetten verdere maatregelen bekend worden gemaakt. VERDACHT van verduistering van 22 mille ten nadele van zijn firma, heeft de Nijmeegse recherche de 49-jarige procuratiehouder B. aangehouden. EEN AANTAL veemarbeiders te Lon den heeft als demonstratie van sym pathie met de vierduizend stakende sjouwers van de groenten- en fruit marken het werk neergelegd. TWEEëNTWINTIG Zuidslaven hebben in Italië om asiel gevraagd. Zeven tien van hen kwamen bij Goritzia over de grens, terwijl vijf van hen uit de Adriatische zee werden opgepikt. PROBLEMEN rond de praktijk van de huurverhoging" zal op 10 augustus het onderwerp van gesprek zijn, dat Dick de Vree met de heer W. Dam voor de K.R.Ö. zal hebben. AARTSBISSCHOP Makarios zal op 31 augustus naar de V.S. vertrekken om daar het streven naar aansluiting van Cyprus bij Griekenland toe te lichten. HET A.R.K.A.-hoofdbestuur heeft zijn ontstemming geuit over het uitblijven yan resultaten bij het salarisoverleg. Het wil op korte termijn beslissingen zien. Grotewohl meende, dat Adenauer het recht mist om over de wettige status van de Oostduitse democrati sche republiek te spreken. Hij ver klaarde dat deze republiek in stand zou blijven „totdat het socialisme in geheel Duitsland heeft gezegevierd". Hij voegde hieraan toe: ,,Er kunnen thans geen verkiezingen in geheel Duitsland worden gehouden. Vóór de stichting der N.A.V.O. heeft Oost- Duitsland eveneens het houden van dergelijke verkiezingen geëist. Doch er zijn thans twee Duitse staten, het militairistische West-Duitsland en de vredelievende Duitse democratische republiek. Grotewohl herhaalde het (reeds door alle Westduitse partijen verworpen) voorstel om. als inleidend stadium tot een heréniging, Oost. en West-Duits land in een statenbond te verenigen. Hij zei ook nog: „Het is onmogelijk de aanwezigheid der troepen van de broederlijke Sovjet-Unie te vergelijken met de legering der Westerse troepen in West-Duitsland, daar laatstgenoem den van de eerste de beste gelegenheid gebruik zouden maken om Duitsland in een burgeroorlog te storten. Niet temin stel ik voor alle buitenlandse troepen uit Duitsland terug te trek ken Kroestjev, die zijn verklaring voor las, zei, dat er geen onoverkomelijke moeilijkheden behoefden te zijn bij het uitbreiden van de betrekkingen met de Westduitse republiek, „doch totnutoe hebben wij niet veel begrip voor ons streven gevonden". In onze tijd, zei hij, kunnen wapens voor massale vernietiging welvarende landen in woestenijen veranderen. Zij, die in West-Duitsland een atoomoor log voorbereiden, moeten dit voor ogen houden, in een eventuele toekom stige atoomoorlog zouden de atoom bommen vooral in West-Duitsland val len. Ook landen als Engeland en Frankrijk, die eveneens onder het be reik der atoomwapens liggen, zouden dit moeten bedenken. En wat de Verenigde Staten betreft, aldus Kroestjev. dit land mag in over weging nemen dat de ontwikkeling der moderne rakettechniek inhoudt dat geen enkel land er meer zeker van kan zijn, dat het niet door atoomwapens kan worden getroffen. Omtrent de kortgeleden te Berlijn door de Verenigde Staten, Groot-Brit- tannië, Frankrijk en West-Duitsland afgelegde verklaring over Duitse her eniging zei hij: „Al dat gepraat over vrije verkiezingen in geheel Duitsland is huichelachtig. Hoe kunnen verkie zingen vrij, zijn, wanneer de West duitse communistische partij verbo den is? Dit verkiezingsvoorstel heeft ten doel van geheel Duitsland een basis voor de agressieve Noordatlan- tische verdragsorganisatie te maken". De Russische bezoekers hebben don derdagavond een bezoek gebracht aan het OostBerlijnse sportpaleis aan de Stalin-Allee waar een bouwtentoon- stelling gehouden wordt. Tegenover het sportpaleis staat een groot bronzen beeld van Stalin, doch Kroestjev keur de bij het betreden en het verlaten van het gebouw zijn voorganger geen blik waardig. Even over half twee donder dagmiddag is, 500 meter vóór het station in Helmond, de trein Eindhoven - Venlo gedeeltelijk ontspoord. De voorlaatste wagen liep uit de rails en sleurde het postrijtuig mee. Zn- "én mensen werden gewond, van wie vier ernstig. De toestand van een van hen is zorgwekkend. Van de inzittenden van de trein kre gen er slechts twee lichte verwondin gen, namelijk de postambtenaren, die in het ontspoorde rijtuig zaten. Het ergst waren er vier arbeiders aan toe, die langs de spoorbaan aan het werk waren en door de postwagen werden geraakt. Een dame, die langs de Pa rallelweg (naast de spoorbaan) liep, schrok zo van het plotseling uitschie tende treinstel, dat zij een shock kreeg en eveneens naar het ziekenhuis moest worden gebracht. De trein kwam op de brug over de Zuidwillemsvaart tot stilstand, zodat niet alleen het treinverweer werd ver sperd, maar ook de scheepvaart door het kanaal. Men mocht van geluk spreken, dat de ontsporing vlak voor Helmond plaats vond. De trein had al aanmer kelijk vaart geminderd, ook en vooral omdat hij de brug moest passeren. Was de snelheid groter geweest, dan zouden de gevolgen ongetwijfeld veel ernstiger geweest zijn. Het ontspoorde postrijtuig bleef dwars op de spoorbaan staan, nadat het tegen een staander van de boven- Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gister avond 23.15 uur: Veranderlijke bewolking en tij delijk regen, plaatselijk vergezeld van onweer. Overwegend matige wind tussen zuid en oost. Weinig verandering in temperatuur. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Lichte tot matige, daarna matige tot sterke wind uit het zuidoosten. Zwaar bewolkt met onweer en enkele opklaringen. Vandaag: zon onder 20.16 uur; maa» op 19.18 uur. Morgen: zon op 5.16 uur; maan onder 5.21 uur. In het kader van de internationale Holland week 1957, begonnen don derdag op de Zuiderzee zeilwed strijden. De foto geeft een beeld van de strijd in de drakenklasse, waarbij we mogen aantekenen dat men zich draken over het algemeen minder sierlijk pleegt voor te stel len, dan ze op dit plaatje zijn De P.v.d.A.-fractie in de gemeente raad van Apeldoorn heeft alle banden met de P.v.d.A.-wethouder, de heer S. Ruiter, verbroken. Hij wordt niet meer erkend als deel uitmakende van deze fractie. Een en ander is een ge volg van het feit, dat de heer Ruiter geweigerd heeft de zetel, die hij tij delijk voor de heer J. de Groot heeft waargenomen, weer aan deze beschik baar te stellen. leiding was gebotst, waardoor een deel van die leiding omlaag kwam. De vier gewonde wegwerkers zijn: H. van der Meij uit Schijndel, M. Voets uit St. Oedenrode. M. van der Staak uit Boxtel en M. Maas uit Best. De toestand van de heer Van der Meij is zorgwekkend, die van de overigen redelijk. De gewonde postambtenaren waren P. Ewaldt en H. Smits uit Venlo. De heer Ewaldt kon gisteren nog uit het ziekenhuis worden ont slagen. De heer Smits bleef nog in ob servatie, evenals de dame die op de weg een shock kreeg, mejuffrouw Van der Mierde uit Helmond. Volgens de Spoorwegen moet de ontsporing worden toegeschreven aan de toestand van het spoor ter plaatse die te wensen overliet en een gevolg was van de werkzaamheden, die daaraan werden uitgevoerd. Vanochtend zou het treinverkeer tussen Eindhoven en Venlo weer nor maal zijn. De 20-jarige Duitser Wilke, een van de twee Duitse gedetineerden, die vo rige week donderdag uit de strafge vangenis I te Scheveningen ontsnapten en enige dagen geleden weer werden gearresteerd, heeft een poging gedaan zich van het leven te beroven. Een gevangenbewaarder overmeesterde Wilke op het moment, dat hij trachtte met een scherp voorwerp zijn pols slagader door te snijden. Onder strenge bewaking is hij nu overgebracht naar een isolatiecel in hetzelfde gesticht. Op 28 september a.s. zal H.M. Ko ningin Juliana het tunnelcomplex onder het Noordzeekanaal te Vel- sen officieel in gebruik stellen. Op het ogenblik wordt op het bouwter rein nog hard gewerkt om op deze dag alles tot in de puntjes in orde te hebben. Deze foto toont het luchtverversingsgebouw voor de tunnels aan de Alkmaarse zijde van het kanaal. Op de voorgrond een met zand volgestort terrein waar onder de autotunnel loopt. De loongrenzen, die in de wet zie kenfondsverzekering voor bejaarden zijn vastgesteld voor de premiereduc tie van het Rijk zullen met 108 worden verhoogd. Dit tengevolge van een verhoging van het A.O.W.-pen sioen. De Britse pers gaat steeds meer aandacht wijden aan de „Altrincham- affaire". Het Labourblad Daily He rald" drukte in dit verband donder dag een artikel af van de assistent hoofdredacteur van 't humoristische blad „Punch", B.A. Young, waarin gezegd wordt dat koningin Elizabeth te weinig aandacht besteedt aan cul tuur en kunst. Young schrijft, dat de koningin in mei, juni en juli 34 maal in het openbaar verscheen en wel 26 maal voor het „leggen van eerste stenen en zo". Vijf maal was zij voor haar plezier uit en slechts drie maal had het iets met cultuur te maken. Young meent, dat het bijna abso luut negeren van de kunst door de koninklijke familie „een ernstig feit is, dat op de lange duur nadelige gevolgen voor het land zal hebben". De „Daily Mail" houdt een lijst bij van lezers die zich voor of tegen Altrinchams kritiek uitspreken. Maan dag was 99 procent van de ingezon den stukken-schrijvers fel tegen Al- trincham, dinsdag zakte dit percen- Grondtroepen van de sultan van Oman, geleid door Britse officieren zijn het fort Nizwa het voornaam ste bolwerk van de opstandelingen tot op acht kilometer genaderd. De opmars verliep zo snel, dat de tankauto's met water de gemotori seerde legercolonnes amper konden bijhouden. Twee dorpen werden door de troe pen van de sultan ingenomen. Zij ont- De leider van de Westduitse dele gatie die in Moskou besprekingen voert, dr. Lahr, is donderdagmiddag per vliegtuig uit München weer naar de Russische hoofdstad vertrokken. Lahr zal direct na aankomst in Moskou op het Sovjet-ministerie van Buitenlandse Zaken een nota van zijn regering overhandigen, waarin de te rugkeer van de Duitsers in de Sov jet-Unie als een eis is vervat. Von Brentano verklaarde gisteren, dat het lot van de Duitse mannen en vrouwen in de Sovjet-Unie van gro tere betekenis voor de Westduitse re gering is dan de handelstransacties die de Sovjet-Unie met West-Duits land hoopt te sluiten. Hij zei verder, dat de Westduitse regering een memorandum zal over handigen aan de subcommissie voor ontwapening van dc V.N. in Londen, waarin het verzoek wordt gedaan, de kwestie van de Duitse hereniging bij de besprekingen aan de orde te stel len. Twee bladen uit New York heb ben donderdag bericht, dat een Russische spion, die zij indentifi- ceerden als de voormalige luite nant-kolonel van de Russische vei ligheidsdienst Reino Hayhanen en die naar het westen is overgelopen, thans als belangrijkste regerings- getuige in de Russische spionage- zaak „Abel" onder sterke bewaking staat. tï „World Telegram" schrijft, dat hij een van de belangrijkste Russische spi- Oost-Europa gevlucht en had getracht onnen in de V.S. is geweest en slechts in het Westen vermoedelijk West- in belangrijkheid werd overtroffen Duitsland asiel te krijgen. Na door door Rudolf Abel, de man tegen wie leden van de Amerikaanse geheime woensdag officieel een beschuldiging dienst ondervraagd te zijn, werd hij wegens spionage is uitgebracht. naar de V.S. gebracht. Hier werkte hij „Journal American" merkt op, dat samen met federale agenten. Zij ver- het Hayhanen is geweest, die Abel en strekten inlichtingen aan Abel en ver zijn medestanders bij de Amerikaanse autoriteiten heeft aangebracht. Hayhanen zou tijdens en na de tweede wereldoorlog gedurende 6 jaar als agent in de V.S. hebben gewerkt. Er zouden veel militaire geheimen en geheimen op atoomgebied door zijn handen zijn gegaan. Hayhanen was verscheidene jaren geleden naar de Sovjet-Unie teruggekeerd. Het leven in de V.S. was er echter oorzaak van geweest, dat zijn ideeën over het com- zamelden tegelijkertijd bewijsmateri aal tegen laatstgenoemde. Abel, de gearresteerde kolonel van de Russische geheime dienst, werkte onder de speudoniemen Mark Collins en Emit Goldfus, en had zijn hoofd kwartier ingericht in een filmstudio tegenover het gerechtsgebouw in Brooklyn (New-York), waar hij voor de procureur-generaals waarnemer Tomplins is geleid. In het Prospect Rusland dan verder onderhouden Park in Brooklyn en in andere ver- worden. Ook zou het complot in geval regelmatig contact met de leden van zijn Amerikaanse organisatie. In de tenlastelegging wordt gesteld, dat Abel en zi.in handlangers micro filmopnamen maakten van documen ten, kaarten en andere gegevens, die zij in handen kregen, en de filmpjes verborgen in uitgeholde kleine voor verpen. Door deze methode konden belangrijke gegevens over de Ameri kaanse defensie in spijkers, muntstuk ken, batterijen, potloden en manchet knopen uit Amerika gesmokkeld worden. Z endinstallatie De leden van het complot ontvingen via Abel hun instructies rechtstreeks uit Rusland. In de studio, die Abel in Brooklyn had ingericht, werd een complete zend- en ontvanginstallatie aangetroffen. Ook werd de radiover binding gebruikt om urgente mede delingen te verzenden. In de tenlastelegging wordt verder gesteld, dat Abel en zijn medeplich tigen opdracht hadden zend- en ont vangstations in te richten, wanneer er oorlog zou uitbreken tussen Ame rika en Rusland. Via deze geheime radioposten zou de verbinding met moetten zo goed als geen verzet. Het vliegveld van Firq was donderdag middag het eerstvolgende operatie- doel. Het ligt vier kilometer voor Nizwa. De sterkte van de oprukkende leger macht wordt geschat op 700 man. De opstandelingen beschikken, vol gens een betrouwbare schatting, over in totaal 1.500 man. Het gebrek aan water in het woes tijngebied maakt het noodzakelijk dat de militaire voertuigen op de hoofd weg blijven of in konvooi rijden. De inzittenden van motorvoertuigen, die in deze rotsachtige, boomloze woes tijn het contact met de andere auto's zouden verliezen, zouden een grote kans lopen om te komen. Deskundigen, die zich met de juri dische kant van de kwestie-Oman bezighouden, breken zich het hoofd over de vraag, waar de authentieke tekst is gebleven van het verdrag, dat de imam van Oman en de sultan van Muskate in 1920 hebben geslo ten. Dit document is namelijk nim mer volledig gepubliceerd en nie mand schijnt te weten waar men thans die tekst zou kunnen vinden. Volgens de Arabische Liga en de aan hangers van de imam betekende het verdrag de formele erkenning van de onafhankelijkheid van Oman door de sultan van Muskate. tage tot 85 en woensdag tot 55 procent aldus de „Daily Mail". De „Daily Sketch" verklaarde don derdag, dat vier van elke tien re acties vóór Altrincham zijn. Volgens de „Daily Mirror" heeft Lord Altrincham verklaard, dat in ongeveer een derde van de honder den brieven en telegrammen die hij ontvangt zijn kritiek gesteund wordt. Algerijnse dorpsbewoners hebben woensdagavond in het westen van Algerië een aanval van een bende van zeventig opstandelingen afgesla gen. De dorpsbewoners waren gewa pend met jachtgeweren. De aanval wordt beschouwd als 'n poging tot wraak op de 43 gezinnen in het dorp, die vorige week om bescherming door Fransen hadden verzocht. Een Franse officier heeft de verdediging georganiseerd en de inwoners van jachtgeweren voorzien. Zestien Algerijnse arbeiders zijn bij Ain Temouchent om het leven geko men, doordat de auto, waarop zij werden vervoerd, op een mijn reed. Volgens Hongaarse vluchtelingen te Wenen is de huidige golf van arresta ties in Boedapest ontstaan door de losse aantekeningen van een reeds lang gepensioneerde officier van het voormalige Oostenrijks-Hongaarse le ger, kolonel Ferenc Revhegyi, die enige tijd geleden in een koffiehuis werd aangehouden, waar hij met oude vrienden zat te praten. In zijn bezit werd een oud notitieboek gevonden, waarin hij de namen had opgekrab beld van hen, die volgens hem het land zouden moeten leiden. Tot dusver zouden er in de afgelo pen twee weken ruim 4.000 personen zijn aangehouden, onder wie de leden van de door kolonel Revhegyi ge wenste „regering" met al hun vrien den en verwanten. murusme zich wijzigden. Hij was uit latem plekken in New-York had Abel van oorlog sabotage moeten plegen. „Wacht even scharminkel, ik zal je leren" riep een chauffeur van een vrachtauto tegen een automobilist, die hem in het Italiaanse rivièra-dorpje Pon- tecurone geen voorrang wilde verlenen. De chauffeur was erg groot en had de schouders van een verhuizer. Het „schar minkel" verloor evenwel niet zijn kalmte en nodigde zijn te genstander. die een kop groter ivas, uit zich óók te beheersen. De vrachtauto-chauffeur sloeg hem twee keer hard in het ge zicht. Het „charminkel" rea geerde nauwelijks, herhaalde slechts zijn verzoek. Opnieuw sloeg de ander toe; het slacht offer vertrok geen spier. Maar toen de vrachtwagenchauffeur nóg harder ging slaan, maakte de ander een snelle beweging met zijn vuist. De reus viel als een blok neer. Het „scharmin kel" was Duilio Loi, bokskam pioen van Europa in de veder- gewichtklasse....

de Stem | 1957 | | pagina 1