Bloemenkomngin in Den Haag ONZICHTBARE BANDEN Protestvergadering tegen huurverhoging MENING EN COMMENTAAR Opgravingen te Aardenburg ZWARE SHAG ANTWERPS VERZET SLAG OM DE HAVENS CONTRAST PARIJS DICTEERT lekker pittig! TV-RAD I O'TV'RAD I O'TV» TWEEDE BLAD DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1957 Resten van Romeinse nederzetting DOUWE EGBERTS ORCAM V. V. Borgvliet bestaat 35 jaar Overleden na klap van tractor solid nster- <5ïS== rje nieuwe havenpolitiek van de Belgische regering heeft, zoals te verwachten was, niet de onver deelde instemming van Antwerpen. Hierbij dreigt immers Zeebrugge, dat straks schepen van 80 duizend ton zou kunnen ontvangen, de Scheldehaven, die maar geschikt wordt gemaakt voor schepen van 50 duizend ton, naar de kroon te steken. Het dagblad „La Métropole", dat de Antwerpse handelskringen ver tegenwoordigt, schrijft niet goed te begrijpen, waarom minister Van- audenhove nu al beslist, dat Zee- brugge de enige Belgische haven zal zijn voor grote olietankers. Er moet immers nog lang en zwaar gestu deerd worden met betrekking tot de economische mogelijkheden van Zeebrugge, terwijl men van Antwer pen al weet, dat het schepen van 50 duizend ton kan ontvangen. Het Antwerpse blad wil niet voor kleinzielig chauvinistisch te boek staan, maar het herinnert er toch even aan, dat het straks niet alleen om grote tankschepen gaat, doch ook om grote schepen voor ertsver- voer, waarvoor Zeebrugge helemaal niet is uitgerust. Hierin ligt dan wel duidelijk genoeg de hoop opgeslo ten, dat de „nationale havenpoli tiek", welke de Belgische regering voeren wil en het blad als zodanig toejuicht, tenslotte in het voordeel van Antwerpen zal uitvallen. Het is een bekend refrein, dat ook tegenover Gent en Terneuzen wordt gehoord. En dat enigszins verwant is aan een motief uit onze eigen Randstad, in het bijzonder uit Rot terdam. Miet alleen de katholieke „Métro pole" maakt aanmerking op de grootse plannen der Belgische re gering met de haven van Zeebrug ge. Ook de socialistische „Volksga zet". die eveneens in Antwerpen verschijnt, schaarde zich onder de critici. Het blad ziet een slag ontbrand tussen de zeehavens en neemt het kennelijk voor Antwerpen op. Men zal wel begrijpen, zo schrijft het. dat wij nauwlettend op het element „goedkope arbeidskracht" zullen achtslaan, dat vele ondernemers er toe aanzet te trachten Antwerpen los te laten. De werkgever, die Ant werpen verlaat om zijn zaken voor deliger in Zeebrugge voort te zet ten, moet weten, dat hij aan de kust dezelfde vakbonden zal aantreffen als in Antwerpen. Met de hierin opgesloten aankon diging van de gelijkschakeling van de lonen in de twee concurrerende havens wordt uiteraard de aantrek kelijkheid van Zeebrugge voor nieu we vestigingen niet verhoogd. Hier mee doorkruist het socialistische blad de politiek van de huidige socialistisch-liberale regering, wat deze van geestverwanten nog te pijnlijker moet treffen. Qpvallend is de grote tegenstelling in economische en monetaire kracht van Frankrijk en West- Duitsland. Het land, dat zegevie rend uit de oorlog kwam, is ziek van de inflatie en drastische bezui nigingsmaatregelen (waarvan het nog zeer de vraag is, of het parle ment ze zal aanvaarden), schijnen een devaluatie niet te kunnen voor komen. Reeds is de vlucht in het goud begonnen. West-Duitsland, het verslagene, zit daarentegen met het probleem van een overwelvaart. Het kweekt nog voortdurend nieu we overschotten in de Europese Betalings-Unie en de partners in dit gezelschap dringen aan op een evaluatie van de Mark, een her waardering naar boven. In Duitse financiële kringen voelt men daar echter niets voor. Men kan de ge volgen van zulk een revaluatie niet overzien. Wel wil men denken aan een vervroegde aflossing van bui tenlandse schulden en een verlaging van invoerrechten. Doch men zou het belachelijk vinden de zieke leden van een gemeenschap te hel pen door de gezonde te opereren. Inderdaad klinkt dat ridicuul. Een beleid, dat met zo veel succes ge richt is geweest op welvaart, mag niet gestraft worden terwille van hen, die geen orde op zaken konden stellen, geen weerstand wilden bie den aan onmogelijke eisen en met een dwang-economie de natuurlijke voorwaarden voor echte voorspoed meenden te kunnen omzeilen. (Advertentie) In het nieuwe uitbreidingsplan van Aardenburg, waar men thans een grote bedrijvigheid waarneemt door de aanleg van riolering en de bouw van woningen en later wellicht de straataanleg, hebben de oudheidkun digen ook belangstelling getoond, aan gezien men hier enkele vondsten hoopte te doen. Het uitbreidingsplan omvat een gedeelte van het vroegere stadsgebied van Aardenburg waar vroeger, o.a. in de 13e en 14e eeuw, voorname gebouwen hebben gestaan. Zo stond hier in de buurt het Sint Jans Hospitaal, er was de oud los- en laadplaats Malperdu en hier lag de vroegere Vlasmarkt. Op de plaats van deze laatste werd bij het maken van de sleuf voor het leggen van rioolbuizen een flinke scherf van prachtig rode terra sigilla- ta naar boven gebracht. Vanzelfspre kend werd daarop de bak nog enige keren over dezelfde plek getrokken, waarbij inderdaad bewijzen werden gevonden van Romeinse bewoning. De vertegenwoordiger voor west Zeeuwsch-Vlaanderen van de Rijks dienst voor het Oudheidkundig Bo demonderzoek J. van Hinte uit Sint Kruis begon onmiddellijk met een na der onderzoek zodra de dragline ter plaatse klaar was. Bij dit onderzoek dat meer dan een dag duurde bleek, dat op een hoogte van 1 meter boven N.A.P., doch anderhalve meter onder het maaiveld een brandlaag lag op een houtskool humuslaag. Op sommige plaatsen was cleze laatste laag meer dan 20 cm dik, terwijl de bruinig geelgrijze aslaag 25 cm dikte had. In deze laatste laag werden veel scherven van Rome. - aardewerk aangetroffen, overwegend Vlaams- Romeins, doch ook een aanzienlijk aantal scherven .va:: terra sigill'ata en terra nigr.:, grote stukken van een Romeinse kruik, een z.g. am phora en veel brokstukken var. Ro meinse dakpannen, terwijl ook beenderen van dieren werden ge- In allerlei trekker creaties uit de niei decollectie aan de niet het minst ,,Ju ping uit het huis M herinneren wste Parijse mo- Egyptische stijl igle", een sehep- nguin, welke mer op deze foto ziet. Voor de afzetting zowel als voor de knopen van dit toilet, waarvan de naam wel zeer toepasselijk is, werd zwarte wol ge bruikt. De ceintuur is van zwart her teleer, de bijpassende hoed draagt, hoe kan 't anders, de naam „Sphinx". Gistermiddag deden dc Haagse bloe menkomngin en haar beide prinsessen haar intocht in de hofstad. De konin gin maakte op haar praalwagen een rondrit door de stad vonden. Op het hoofdbureau van de Rijksdienst voor Oudheidkundig bodemonderzoek te Amersjoort hoopt men uit de scherven diverse kruiken en potten te kunnen samen stellen. De resultaten van dit on derzoek hebben deze Rijksdienst aanleiding gegeven zo spoedig mo- gelijk op het aangrenzende terrein een 50 m2 van deze Romeinse laag bloot te leggen. Hieruit is dus weer eens te meer gebleken, dat Aardenburg vroeger een Romeinse nederzetting moet zijn geweest. Op dit terrein was eerder nog niet gegraven en ook hier vond men nu sporen van Romeinse bewo ning. Resten van kerk Ook in een ander deel van Aarden- burgs vroegere stadsgebied is men aan het graven en wel in de Oude Kerkstraat nabij de weg naar Eede. Hier zijn zoals te verwachten viel ook veel sporen van Romeinse be woning gevonden en talrijke scherven van Romeins aardewerk, doch bij de ze opgraving zijn eveneens grote stukken van pilaren te voorschijn ge komen, een prachtig gebeeldhouwd gothisch kapiteel en tot bloemvorm bekapte baksteen. Dit alles moet af komstig zijn van een kerkelijk ge bouw uit de middeleeuwen en waar schijnlijk is dit geweest van de H. Geestkapel, die voor zover uit de ge schiedenis is na te gaan in 1383 door de Centenaren is verwoest toen deze Aardenburg plunderden en in brand staken. Het ondeizoek zal worden voortge zet en men hoopt hieruit nog belang rijke vaststellingen over Romeinse bewoners te kunnen doen. Op een protestvergadering, die in de tuinstad Slotermeer, in Amster dam-west, gehouden is tegen de huur verhogingen. hebben leden van de gemeenteraadsfracties der P.v.d.A. en C.P.N. het woord gevoerd. De bijeenkomst, die in de Doopsge zinde Kerk was belegd en door enkele honderden buurtbewoners werd bij gewoond. was georganiseerd door de huurcommissie Slotermeer. die uit een aantal particuliere tuinstadbewo ners is samengesteld. Een vertegenwoordiger van het wijk centrum Slotermeer zegde de commis sie alle steun toe en vermeldde, hoe in de verscheiden buurten handteke ningenacties zijn gevoerd. Enkele petitionnementen zullen aan de ge meenteraad van Amsterdam worden aangeboden. De voorzitter van de huurcommissie, de heer F. de Vries, die als laatste spreker het woord voerde, memoreerde hoe vakbonden, politieke partijen en het gemeentebe stuur van Amsterdam al stappen heb ben ondernomen om tot een meer bil lijke regeling te komen. De vergadering besloot tenslotte zowel aan de Minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid als aan het gemeentebestuur van Amsterdam een telegram te sturen. De minister wordt in dit telegram verzocht de huurver hoging voor de nieuwe woningwet woningen ongedaan te maken en op B. en W. wordt door de vergadering het beroep gedaan gevolg te geven aan de aandrang van diverse gemeen teraadsfracties en de huurverhoging voor deze woningen op te schorten. Op 22 november van dit jaar be staat de r.-k. voetbalvereniging Hw.- Borgvliet te Bergen op Zoom 35 jaar. In verband hiermede is een feestco mité gevormd, waarvan het bestuur bestaat uit de heren J. Brouwers, voorzitter, D. Schuurbiers. secretaris en P. Ockers penningmeester. Het co mité streeft er naar gelden voor deze noodlijdende vereniging bijeen te brengen. Hiervoor zijn reeds velschil lende activiteiten ontplooid. Zo zal binnenkort een verloting op touw worden gezet, er komt een pan- wedstrijd en vanzelfsprekend zal er gevoetbald worden. Voor een toernooi hebben reeds ingeschreven Concordia, Elfde van de Elide. Rembrandt, Eens gezindheid en Nooit Gedacht. De eerste wedstrijd wordt vrijdag avond gespeeld. Inzet is de Herman Leus wisselbeker. Ktvaad I De hoofdcommissaris van politie te Lucknow in India, heeft twintig vrouwelijke j agenten moeten ontslaan. De man was tot de slotsom geko- men, dat ze te dikwijls de t openbare orde verstoorden. „Op de meest zonderlinge en onverwachte ogenblikken", aldus klaagde de hoofdcom- i missaris, „werden de meisjes kwaad op iemand of iets en dat gaf steeds een berg na- J righeid. Als ze niet kwaad wa.- ren, maar gewóón, bleek hun gemiddelde stemming ook al prikkelbaar te zijn". De ge- wezen vrouwelijke agenten J zijn thans kwader dan ooit. Krokodil In de buurt van Westport in Con necticut heeft men voor de kust een krokodil van twee meter aangetrof fen. „Het is de eerste maal, dat zo'n beest hier wordt gevangen", aldus verbaasde geleerden. „Het had als zwemmer meteen ook je laatste keer kunnen zijn", meesmuilden de had- gasten. Avontuur Een meisje van 12 jaar heeft te genover de kinderrechter van Shef field bekend, dat ze inderdaad 1500 gulden uit de kast bij opa had ge stolen en dat ze daarmee op haar eentje naar Londen was gereisd om daar lekker net zo lang te feesten, tot al het geld op was. „Het was een leuke tijd", voegde ze er aan toe. Fietsen De eigenaar van een fiets uit Londen is tot een boete van 10 gulden veroordeeld wegens ge vaarlijk gedrag in het verkeer. De man was op de openbare weg ge signaleerd, terwijl zijn rijwiel acht personen vervoerde. „Hoe kon dat?" vroeg de rechter aan de agent, die het proces-verbaal had gemaakt. Dat weet ik niet", zei cle man. „Toen ik het gezelschap aanhield, moest het noodgedwon gen stoppen en zodoende viel heel de bende eraf". De fietser zelf wist het ook niet precies meer. In ieder geval hadden ze met acht man op die ene fiets gezeten. Kip Onlangs werd bekend, dat een kip te Los Angeles in vijf dagen tijd niet minder dan 17 eieren had gelegd. De geleerden haalden het wonderdier onmiddellijk naar het Wetenschappelijk Instituut voor de Landbouw en Veeteelt. Sinds dien heeft de kip geen enkel ei meer gelegd. Heren Gevangenen van de strafinrichting te Deer Lodge slaagden er dezer dagen in de cipiers te overmeeste ren. Na enige tijd werd hun verzet evenwel gebroken. De cipiers had den geen klachten. „We zijn als heren behandeld", zeiden ze. „De gevangenen brachten ons sigaretten en koffie met gebak en zeiden, dat wij niet de beroerdste kerels wa ren". Nadien is wel gebleken, dat de sigaretten uit de jaszakken van de bewakers zelf kwamen en de kof fie plus gebak uit de gevangenis- keuken. „Neen, dank u. Ik krijg het ervan op mijn stembanden". VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1957 HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V.ó. vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Koorconc. VPRO: 10.00 Thuis. caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V.d. kleuters. 10.40 Dansmuz. 11.15 Gitaarspel. 11.30 V.d. jeugd. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.30 Licht progr. 13.55 Beursber. 14.00 Fluit, hobo en fagot. 14.30 Literaire rubr. 14.50 Vocaal dubbelkwartet. 15.05 Gevar. muz. VARA: 16.00 Muz. caus. 16.40 V.d. jeugd. 17.05 Gram. 17.25 Vakantietips. 18.00 (Advertentie) 't L^jkt loverwerk... Zo zacht en fluwelig Cutex Stay Fast lipstick Uw lippen maakt. En wat 'n betoverend mooie kleurenCutex bevat zuivere lanoline. Bij Cutex lip stick hóórt natuurlijk Cutex nagellak. Schilfert niet, breekt niet en houdt veel langer dan gewone nagellak. Ontdek de charme van Cutex. Nws. 18.15 Act. 18.20 Dansmuz. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 V.d. jeugd. 19.10 Lichte muz. VPRO: 19.30 Vrije tijdsbesteding, klankb. 19.45 Op bezoek bij anderen, caus. 20.00 Nws. 20.05 Boeken 20.10 Caus. over het zesde doopsgezinde wereldcongres te Karlsruhe. 20.20 Voordr. 20.35 Wereldfederalisme, caus. 20.45 Ooste lijk Flevoland, caus. VARA: 21.00 Gram 21.55 Buitenl. overz. 22.10 Leert uw land genoten kennen. VPRO: 22.40 Zorg om de mens. caus. 22.50 Avondwijding. VARA: 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM H. 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 3.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.50 V.d. vrouw. 10.00 Gram. 10.30 Idem. 11.00 V.d. zieken. 11.40 Gram. 12.00 Mid dagklok-noodklok. 12.03 Sopr." piano, hobo en gitaar. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Ballroomork. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Gram. 13.45 V.d. vrouw. 14.00 Symf. ork., vocaal ens. en sol. 15.30 Gram. 16.00 V.d. zieken. 17.00 V.d. jeugd. 17.15 Bariton en ongel. 17 40 Beurstoer. 17.45 Jazzmuz. 18.05 Gram. 18.30 Vragenbeantw. 18.45 Gram. 19.00 Nws. 19.10 Comm. op het nws. 19.15 Regerings- uitz.: Wie weet nog wat een bos is? Uitz. van het Staatsbosbeheer. 19.25 Regerings- uitz.: Etnigratiepraatje van H. A. v. Luyk. 19.35 Verz. progr. v.d. militairen. 20.30 Act. 20.45 Gram. 20.50 Pianorecital. 21.15 „Zo goed als nieuw", hoorsp. 22.00 Ka- mermuz. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.20-24.00 Dans muz. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gevar. muz. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Idem. 14.45 Idem. 16.00 Koer sen. 16.02 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 17.45 Kamermuz. 18.30 V.d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Harprecital. 20.00 Salz- burger Festspiele. 20.55 Gram. 21.20 Salz- burger Festspiele (verv.). 22.00 Nws. 22.11 Gram. 22.30 Orgelconc. 22.55 Nws. BRUSSEL. 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Omr. ork. 14.00, 14.30 en 15.30 Gram. 16.05 Idem. 17.00 Nws. 17.10 Verz. progr. 18.30 Gram. 19.00 Idem. 19.30 Nws. 20.00 Festival v. Sceaux. 22.00 Nws. 22.55 Idem. VLAAMS-BELG.: 19.30 Nws. 20.00 In- terv. 20.20 Nieuwe films. 20.50 Feuilleton. 21.15 Folkloristische liederen ut Rusland. 22.00 Nws. en journ. door H. J. Kaeser 20) „Misschien wil de juffrouw je wel meenemen naar de etalage en je een japon laten uitzoeken, die je voor mij geschikt vindt?" Vijf minuten later verscheen Mar- celle met de verkoopster weer in de paskamer: deze scheen nu niet meer zo geïrriteerd door de tussen komst van het kind, maar dat kon Marianne zich best voorstellen toen zij het prijskaartje zag. De japon kostte meer dan het dubbele - maar wat was het ook voor een japon! Blauwe velours-chifdon in een verras sende tint. De snit was geraffineerd- eenvoudig, geen andere opsmuk dan de opvallend diepe, smalle insnede in de hals. „Een Frans model!" zei de ver koopster, ter verduidelijking en voeg de er aan toe: „Men zou een rode roos op de schouder kunnen bevesti gen." „Nee geen rode roos." onderbrak Marcelle haar heftig, „Mama heeft een parelsnoer, dat moet ze er bij dragen. Kijk nu toch eens. Mama, hoe mooi je hierin bent, de japon heeft dezelfde kleur als je ogen, als 3» zit na te denken." En zij had de japon ook genomen, ook al koste ze meer dan een van haar andere kostuums. Vand ie dag af sprak het altijd vanzelf, dat Mar celle meeging voor iedere nieuwe aankoop, en haar onfeilbare smaak had in de meeste gevallen de over winning weggedragen. Marianne moest er even tedertjes om glimlachen, nu zij er aan dacht en deed de deur van Marcelles ka mer open, vlak naast haar eigen slaapkamer. Het donkere kopje op het witte kus sen - zij boog er zich over heen en kuste het. „Goede nacht, Marcelle, slaap lek ker! „Wel te rusten", kwam het slape rige antwoord, „jammer dat Kerst mis morgen om is!" Marianne draaide zachtjes de lamp op het nachtkastje uit en verliet de kamer. Wat dat kind toch altijd zich zelf bleef! Het had de nieuwe ervaring bij de andere gevoegd, rustig en doodeen voudig, met een onverstoorbare ge lijkmoedigheid, die men bij een vol wassene voor een gevolg van geeste lijke superioriteit zou hebben gehou- ^0nü+Ha?ï zal nooit kwijtraken, dacht Marianne met plotselinge waimte en schrok meteen van haar eigen gedachten. Was ze dan bang...? Zij opende voorzichtig de deur van Johnny's kamer. Hij lag in bed te lezen, Tot haar geruststelling zag ze, dat hij gegeten had, want het lege bord stond op het nachtkastje. „We zouden op 't einde van de week misschien een paar van jullie vriendjes kunnen uitnodigen", begon Marianne, terwijl ze zich op de rand van het bed zette. „Lennart en Olie Svensson en de vriendinnetjes van Marcelle: Gerda en Birgit. Jullie hebben immers een nieuw ping-pong- spel gekregen, dat we dan zouden kunnen inwijden." Johnny hief zijn hoofd op. „Ja, Mama dat wil zeggen, ik weet niet...." En na een korte poos, ter wijl hij zijn gezicht van haar afwend de: „Weten veel mensen dat, dat van ons, bedoel ik, dat wij eigenlijk niet jouw kinderen zijn Marianne wilde hem geruststellend over het hoofd strijken, maar zij liet haar hand weer zakken. Instinctma tig voelde zij, dat ze hem nu niet moest aanraken. „Nee, Johnny", antwoordde zij, zo bedaard mogelijk, „heel weinig maai*. Van onze buren niemand, ik heb jullie immers alle drie geadop teerd, dat wil zeggen, dat jullie mijn naam dragen en iedereen houdt jul lie dus voor mijn eigen kinderen". Wie weet het dan Karin en een paar vrienden en collega's van me, die me nog van vroeger kenden". ,.Dus de ouders van Lennart weten het niet „Nee, ik heb het hun tenminste nooit verteld, maar natuurlijk kan zo iets altijd wel eens bekend worden; het is immers ook niet iets, waar men zich over behoeft te schamen. Je hebt er geen idee van, hoeveel kinderen er zijn, die pleegouders heb ben. Kun je je die kleine Olie Persson nog herinneren, met wie je verleden jaar aan het strand gespeeld hebt Die is ook door zijn ouders aangeno men, toen hun eigen kleine jongen gestorven was. Ik ben zelf opgegroeid bij mijn oude tante en ik had niet eens, zoals jij, twee kameraadjes van mijn leeftijd om mee te spelen." Zij wachtte, totdat hij iets zou zeg gen. maar er kwam niets. „Nou, hoe is het Johnny, zullen we, laten we zeggen, vrijdag een kleine ping-pong-partij geven Langzaam draaide hij zijn hoofd weer om en keek haar aan. „Ja, graag!" Zij kuste hem, zoals iedere avond en draaide het licht uit. Bij de deur bleef zij staan wachten, alsof zij hoopte, dat hij haar nog eens zou te rugroepen maar hij zei geen woord In de kamer van Franzl brandde geen licht meer en zij vroeg zachtjes: „Slaap je al „Nee. ik heb zó op je gewacht, Mammi Nauwelijks had zij zich over hem heen gebogen of hij trok haar hoofd naar zich toe en kuste haar wild. ,.Zeg dat je van me houdt, echt, heel veel van me houdt „Maar dat weet je toch, Franzl „Nee, ik wil het horen." „Ik hou vreselijk veel van je, klei ne vent, heel erg veel en altijd door". Hij zoende haar opnieuw. „Ik ook van jou, vreselijk erg veel en toen zonder enige overgang op dezelfde toond: „Heb je me daar straks niet gez gd. dat mijn papa een musicus was Marianne had even tijd nodig om te begrijpen, dat hij over zijn vader sprak. Die vertrouwelijke benaming zó had hij zich met de nieuwe si tuatie al vertrouwd gemaakt „Ja. hij was een musicus, en naar wat ik er van gehoord heb ook een zeer begaafde. Hij heeft zelfs een paar liederen geschreven, ik heb de muziek uit Wenen laten komen". Franzl richtte zich in bed op en draaide het licht op het nachtkastje aan. Zijn ogen glinsterden. „Muziek? Laat me die eens zien, toe, ik moet het zien „Nee, nu moet je gaan slapen; morgen, na het ontbijt". Gehoorzaam ging hij liggen, en Marianne dekte hem toe. Terwijl zij zich over hem heen boog en zijn gloeiend, van vurige verwachting ver vuld gezicht zag, moest zij onwille keurig denken aan de vertwijfeling, die hij een paar uur geleden nog ten toon gespreid had tegenover de on verwachte mededeling. Een vreemd charme'! De achtjarige S. uit Dubbeldam is gisteren overleden tengevolge van het feit, dat hij in de Dordtse Biesbosch door een landbouwmachine werd ge raakt. Het jongetje had zijn vader eten gebracht en was nog even blijven kij ken, hoe zijn vader met een tractor en een daaraan gekoppelde landbouw machine over het land reed. Toen de tractor een bocht nam, kreeg de jongen een klap tegen het hoofd. Ogenschijnlijk had hij geen letsel op gelopen. Gisteren is hij echter plotse ling overleden. kind Zij deed het licht uit, maar toen zij bij de deur was, vroeg hij met aandrang: „En mijn mama. ik bedoel mijn werkelijke mammi, hoe was die Waarom deed het nu zo'n pijn in haar borst Het was een kind. dat tot haar sprak, een klein kind zonder begrip.... Maar het gelukte haar niet, die pijn te stillen. Mijn werkelij ke mammi Maakte hij al onder scheid, gaf hij nu al. op deze aller eerste avond, aan een andere de vlei naam, die haar zelf zo vaak geluk kig had gi ïaakt Maar toen over viel haar een gevoel van schaamte: hoe kon zij jaloers zijn op die dode, die zich maar heel kort over haar kind had kunnen verheugen ..Ik zal je morgen haar portret la ten zien, Franzl", zei ze met hese stem. ,,je moeder was een heel lieve, dappere vrouw. Wel te rusten, je moet nu gaan slapen". ,.Wel te rusten, en direct na het ontbijt. Denk je, dat ik papa's liede ren al kan spelen 7 Anders wil ik de hele dag oefenen, de hele dag". Marianne deed de deur dicht en ging haar laboratorium binnen. Zij had zich voorgenomen een en ander gereed te maken voor de volgende dag. Maar zij zat werkeloos bij het raam en staarde naar het donkere landschap, zonder het te zien. Had zij juist gehandeld Maar, juist of onjuist, had zij anders ge kund Beter nu en van haar, dan dat ze het later onverhoeds en zonder erbarmen van derden zouden horen. Maar toch klonken de woorden van de kleine Franzl haar nog in de oren en zij zag, hoe Johnny veranderd, schuw geworden was. Maar had zij dan verwacht, dat ze het onverschil lig zouden hebben opgenomen Zou zij zelf, als kind, een dergelijke me dedeling gelijkmoedig hebben aan hoord Waren het maar kinderen van mij en John, dacht Marianne verlangend. Dan kon ik hun van hun vader ver tellen en bij ieder woord voelen, hoe ze daardoor al maar dichter bij mij zouden komen De avond was zo stil. Er was niets te horen, dan het kraken van het hout in de muren, dat door de koude inkromp, en de wind, die in de schoorsteen gromde. Langzaam daal de er weer vreedzaam vertrouwen in Mariannes hart. maar zij bleef daar onbewegelijk zitten en keek pas op, toen de deur van het laboratorium openging. Het was Karin, die zij niet had horen thuiskomen. „Goedenavond, mevrouw, ik dacht, dat u alweer aan het werk was en heb daarom een hapje bovenge bracht". Zij zette een groot blad met dam pende koffie en allerlei soorten kerst gebak op de tafel Marianne glimlachte getroffen. „Haal je ook een kopje, Karin, en kom bij me zitten!" (Wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 3