I on; Cafés te Zoutelande open of dicht op zondagen Zilveren Stem-jubilee te Oostburg dr. Chr. van Dam gisteren te Bergen op Zoom begraven MEr Belgische sportvliegers maakten noodlanding in Bergen op Zoom Verschil van mening over het begrip ontspanning AN' V SL/ DE Een gulden boete iëist Heistelling te Vlissingen sloeg om Kinderbescherming Moe? Reisziek? Last van Uw maag? Eau des Carmes BOYER M. Bogers 25 jaar bij de krant Groene Kruisdag te Kruiningen Bromfiets contra personenauto Interessante aflevering van het Zeeuwse tijdschrift Hoogwaterstanden Aardappelhandelaar aangereden te De Klinge Tienduizend bezoekers op de De Ruyter tentoonstelling Ontwikkelingswerk te Sas van Gent Nieuwe sociale cursus Openlucht-meeting te Terneuzen GOES De gemeente boft Succesvol optreden van Kasporgo Z-Vlaanderen HULST Conflict tussen gezinszorg en sociale zaken Brugse studenten hebben het druk AGENDA Vandaag DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1957 Moet café-bezoek als ontspanning beschouwd worden? Dit was de gro te vraag, die de edelachtbare heren achter de groene tafel van het Mid delburgse kantongerecht woensdagmorgen te beantwoorden kregen by de behandeling van de zaak tegen de café-houder G. G. uit Zoutelande. De man uit de Walcherse badplaats was op zondag 7 juli bekeurd, omdat en dit in strijd met de gemeentelijke verordening klanten in zijn zaak had, die een verfrissing nuttigden. en in het onderhavige geval kwam de gemeentelijke verordening de of ficier bindend voor. Nu is het zo. dat volgens de wet alles wat ontspanning is. met door de gemeentelijke wetgever geregeld mag worden. G. verklaarde tegenover de kantoni echter, mr, J. Moolenburgh, dat wat hij in zijn zaak doet niets anders is dan de bezoekers ontspan ning bieden. Zo kunnen zij een spel letje biljarten of een kaartje leggen, hetgeen dan in de meeste gevallen gepaard gaat met het nuttigen van een „opfrissertje" Het bleek, dat de verdachte zijn zaak reeds sinds Pink steren op zondagen geopend heeft. Pas een maand later, op de middag van de 7e juli kreeg hij een bon, omdat een Hollands echtpaar en twee Duitse jongens een glaasje li monade dronken. G. was er van op de hoogte, dat hij op zondagen ge sloten dient te zijn, althans volgens de gemeentelijke verordening. Reguisitoir De officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, vroeg zich bij de aanvang van zijn requi sitoir af of de verordening van de gemeente wel bindend is. „Over deze materie is twijfel ontstaan bij de behandeling van de destijds gerucht makende zaak-Ouddorp, waar de eigenaar van een strandtent tegen de wil van de gemeente in, ook op zon dagen bezoekers bleef ontvangen. In dit geval maakte de Hoge Raad uit, dat het stuk niet bindend was, omdat het in strijd was met art. 7 \fan de nieuwe zondagswet, welke niet voor ziet in de sluiting van café's," aldus de officier. Hij wees er voorts op, dat de Oud- dorpse café-houder stelde, dat zijn tent geen openbare vermakelijkheid was, maar een gelegenheid, waar de bezoekers ontspanning geboden werd. De Ouddorpenaar werd vrijgesproken ,.Dit wil evenwel niet zeggen, dat alles wat café-bezoek is, als ontspan ning beschouwd moet worden,,, zo vervolgde mr. Schenkenberg van Mierop, die meende, dat het in Oud dorp een uitzonderlijk geval was, om dat de mensen daar op een terras aan het zeestrand waren. Onder deze regel kunnen volgens de officier niet alle café's vallen. ,,Dat kan nooit de bedoeling van de wetgever geweest zijn," betoogde mr. Schenkenberg van Mierop. Het kwam hem voor, dat wat ontspanning" wordt genoemd ten nauwste aansluit bij sport. Hij meende, dat het te ver zou voeren om onder ontspanning ook alle café bezoek te verstaan, dus ook niet in de bebouwde kom van een dorp als Zoutelande. Het betrof in Zoutelan de geen strand-tent, zoals in Ouddorp Wonder boven wonder gebeurden er woensdagmorgen geen persoonlij ke ongelukken toen met een hevig gekraak een heistelling, in gebruik bij de werkzaamheden aan de Nieuwe Veerhaven te Vlissingen, omsloeg. Twee arbeiders geraakten tewater, doch werden spoedig op het droge gebracht. Onmiddellijk werden zij per auto naar hun woonplaats ver voerd om droge kleren aan te trek ken en op verhaal te komen. De heistelling echter liep zware schade op en het gevolg is, dat de werk zaamheden aan de veerhaven enkele dagen vertraging zullen ondergaan. Omstreeks hall acht. terwijl men bezig was met het tillen van stalen damwandplanken, begaf één der be nen van de heistelling het, waardoor het gehele gevaarte omsloeg en over de reeds geheide planken en een zol- derbak terechtkwam. De bak, waar op de heistelling was gemonteerd, sloeg gelukkig niet om en de daarop staande twee stoomketel werden evenmin geraakt, daar anders de ge volgen bijzonder groot waren ge weest. Onmiddellijk werd een kraan ingeschakeld om de vernielde hei stelling op te ruimen en maatregelen getroffen, dat zo spoedig mogelijk 'n andere heistelling in bedrijf kan wor den genomen. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd tot lid van de raad voor de kinder bescherming te Middelburg: de da mes T. Ouwehand; J. Puylaert; J. Mijs en mr. A. van der Hoeven. Nadat de officier nog een beschou wing had gegeven over de leer van de onsplitsbare wilsverklaring, acht te deze het tenlastegelegde bewezen. Hij eiste een principiële geldboete van f. 1,—. Verdediging De verdediger van G., mr. H.Bruin, verschilde over het begrip „ontspan ning" met de officier van mening. Hij stipte in de loop van zijn plei dooi aan, dat de kwestie van het café-bezoek op zondagen niet alleen Walcheren en dan Zoutelande in het bijzonder -, maar ook enkele plaatsen op de Veluwe heeft bezig gehouden. Zo waren de café's in Putten bijvoorbeeld verplicht de deu ren op zondagen gesloten te houden. Maar de eigenaren, dat wil zeggen een groot gedeelte van hen, bleven toch open. Tegen allen werd proces verbaal opgemaakt, maar, zo zei mr. Bruin, voor het kantongerecht te Har derwijk werden allen ontslagen van rechtsvervolging. Mr. Bruin wees er tenslotte nog op, dat de hotels in Zoutelande wel geopend mogen zijn en dat de „gasten" er van alles kun nen gebruiken. -,En dat is helemaal niet leuk voor de twee café-houders, die Zoutelande rijk is," zo zei de raadsman. Resumerende kwam hij tot de conclusie, dat de bewuste ver ordening van de gemeente Zoutelan de in strijd is met art. 7 van de nieuwe zondagswet en voortgaande in het voetspoor van het Ouddorpse strandtentarrest verzocht hij de kan tonrechter zijn cliënt te willen ont slaan van rechtsvervolging. De kantonrechter zal op woensdag 21 augustus a.s. schriftelijk vonnis wijzen. (Advertentie) Enige druppels ..Eau des Carmes Boyer,' In een beetje»water of op wat suiker geven U snel ver kwikking. Werkt ook kalmerend bu sterke^, emoties. Vandaag viert een onzer oude getrou wen zijn zilveren jubileum in dienst van het „Dagblad De Stem". De heer M. Bogers te Oostburg ge denkt vandaag de dag waarop hij, vijfentwintig jaar geleden, in dienst van de N.V. Uit geversmaatschappij Neerlandia kwam. Na enkele maan den praktijk in Roosendaal, ging hij naar Zeeuwsch-Vlaanderen, waar hij het westen als werkterrein kreeg. Vanuit Oostburg, waar de jubilaris gedurende een kwart eeuw ons bij kantoor bezet houdt, pionierde hij in het land dat hij uiteraard intussen grondig is gaan kennen, en waar men hem, van de andere kant. eveneens is gaan waarderen. Hij is er zo'n beetje voor de bevolking het begrip „de krant" gaan belichamen. Er zijn enkele bepaalde moeilijke perioden geweest in zijn vijfentwin tigjarige loopbaan. In het begin van die tijd was Zeeuwsch-Vlaanderen waarlijk nog niet gezegend met goede verbindingen, om van de wegen maar niet te spreken. Dat maakte het werkterrein van de heer Bogers bij zonder uitgebreid en onoverzichtelijk. De bevrijding betekende een nieuwe periode van problemen: Oostburg en ongeveer het ganse westen lagen plat De Algemene Nederlandse Ver eniging „Het Groene Kruis'1 zal op 12 september a.s. te Kruiningen een landelijke bijeenkomst houden, waar bij excursies langs de wijkgebouwen en medische centra van de volgende plaatsen op het programma staan: ex cursie: a) Poortvliet, Stavenisse en Kruiningen. b) Oud-Vossemeer, Sint Annaland en Waarde, c) Wolfaarts- dijk en Wemeldinge. d) Kruiningen. 's Middags zal door de voorzitter mr. A. Kleijn een inleidend woord worden gesproken, waarna dokter G. Cath een lezing zal houden over het onderwerp Reisindrukken uit Ame rika, in verband met gezondheids opvoeding". Op de rijksweg onder Biezelinge, bij de oude 's Gravenpoldersedijk heef mej. W. uit Yerseke een aanrijding met eên personen-auto veroorzaakt. Toen zij onvoorzichtig de weg over stak werd zij gegrepen door de auto van de heer J.V. uit Rilland. Door dat de heer V. niet zo'n grote vaart had, kwam de onbedreven bromster er met niet al te zware verwondin gen af. Nadat haar eerste hulp was verleend vervoerde de dokter haar naar haar woning. (Van onze verslaggever). Henry Renoird en Robert Dollard, twee Belgische sportvliegers, hebben gisteren pech gehad. Zij waren met hun ranke pipercup op weg van Brussel naar Rotterdam, welke tocht via Oostende ging. Toen het tweetal ter hoogte van Bergen op Zoom in een mistbank belandde, raakte het de juiste weg kwijt. Renoird en Dollard, die het zekere voor 't on zekere wilden nemen, besloten toen bij Bergen op Zoom te landen. Dit lukte ook, en even over drieën zette piloot Renoird de pipercup zonder brokken te maken op de maagde lijke grasmat van het militaire schietterrein ,,Kijk in de Pot", dat aan de uiterste westrand van Bergen op Zoom ligt, neer. Piloot Renoird heeft met deze lan ding toch pech gehad, want hij moest deze woensdag examen vliegen. Zijn noodlanding, al werd zij voortreffelijk uitgevoerd, zal hem waarschijnlijk heel wat strafpunten opleveren. 's Morgens goed 11 uur waren de twee vliegers van het vliegveld Grimbergen bij Brussel vertrokken. Toen zij de Nederlandse grens waren gepasseerd raakte het vliegtuig al gauw in de mist verzeild, waarop het prompt fout ging. Vanzelfsprekend trok het vlieg tuigje op „Kijk in de Pot" direct al le belangstelling. Marechaussee en politie waren er gauw bij en zorgden voor een hechte afzetting. Dit mede omdat het toestel op militair terrein was geland. Ook lt.-kol. In 't Veld, garnizoenscommandant, kwam even kijken. Later op de dag, toen de vliegers van Schiphol toestemming kregen om op te stijgen, is de pipercup naar België teruggekeerd. en tot degenen, die direct probeerden te gaan opbouwen, behoorde onze ju bilaris. Dat viel niet mee: vele kilo meters heeft hij afgelegd op een wan kele fiets, omdat er anders geen mo gelijkheid was de kranten tijdig in het rayon te krijgen. Dagelijks trapte hij naar Terneuzen en weer terug, zijn zwaar beladen karretje menigmaal over puin en door modder sjouwend. Het is een bonte loopbaan geweest, die de heer Bogers bij de krant heeft afgelegd en waarop hij nu een feeste lijke mijlpaal heeft bereikt. Daarbij stilstaande, wordt vandaag in een in tieme plechtigheid het jubileum van de man op de verste buitenpost her dacht. f aliissementen Door het verbindend worden dei- enige uitdelingslijst met een uitkering van 5,846 pet aan conc. cred. is ge ëindigd het failissement van P. Goo- zen. timmermansknecht te Kioetmge. Wel heel ver over tijd kwam het tweede nummer van het Zeeuwse tijdschrift uit. In plaats van in maart, bereikte het ons pas vorige week. Breekt men niet heel vlug met die slechte gewoonte, dan kon dit wel eens funest worden voor het bestaan van het tijdschrift, want we kunnen ons niet voorstellen, dat de abonnees dit kalm over zich heen laten gaan. Het nummer ië anders wel interes sant. Dr. Ritter, de bekende radio recensent, is voornemens een reeks beschouwingen te schrijven over de Zeeuwse letterkunde en haar ver schillende aspecten volgens een lokaal schema. Hij opende deze reeks in dit tweede nummer van de jaargang en wel met een artikel over Middelburg in de literatuur. Hij behandelt in zijn eerste bijdrage vier boeken, welke Middelburg als plaats van handeling hebben, n.l. de kleine roman „Herfst leugen", die A. v. d. Peen (de Sin clair-) jaren geleden schreef: zijn ei gen, niet minder oude novelle „Het welkom schandaal": de nieuwere ro man van mevr. Greup-Roldanus „De humeuren in de straat der weduwen" en het pas verschenen verhaal van de Vlissingse leraar L. de Bree: „Vech ten tegen de Bierkaai". Erg diep gaan de beschouwingen niet van dr. Ritter en hij is ook nu weer een zacht rechter, maar hij verstaat genoeg van het vak om er een smakelijk, prettig leesbaar geheel van te ma ken. Zeer goed is ook de studie van dr. v. d. Ham uit Middelburg over ..Von del en de Ruyter", waarin zowel de zeeheld als de dichter recht weder vaart. Dr. v. d. Ham kent zijn Von del uitstekend en omdat hij onze grootste poëet ook bewondert, doet zijn studie heel wat sympathieker aan dan het domme artikel, dat destijds Schmidt Degener in een ander tijd schrift over Vondel en Rembrandt schreef. Ds. F. Kloosterman heeft zich laten inspireren door de spits van de St. Jacobstoren en brengt daar de geest van de Ruyter bij te pas, maar de Morgen, vrijdag 9 augustus, gelden voor de provincie Zeeland de vol gende hoogwaterstanden: te Hansweert om 2.19 en 14.34 uur; te Terneuzen om 1.48 en 14.03 uur en te Vlissingen om 1.18 en 13.33 uur. Op het Spaans kwartier te De Klin ge kwam de aardappelhandelaar F. D. uit St.-Jansteen met zijn brommer uit een zijstraat op de grote baan, de Kieldr echts tra at. Opeens werd D. gegrepen door een auto, die bestuurd werd door dokter de Cleen? uit M'~ -donk. D werd op de motorkap geslingerd en kwam daarna op de betonweg terecht. Dokte,- de Cleene verleende eerste hulp. Een hersen schudding, vele schaafwonden in het gedicht en een gebroken bovenbij- been waren de ernstige gevolgen. Het slachtoffer werd overgebracht naar het Sint-Liduina-ziekenhuis te Hulst. Gisteravond was de toestand van het slachtoffer redelijk. De „De Ruytertentoonstellmg" te Vlissingen, welke op 3 juli werd ge opend, verheugt zich nog steeds in een levendige belangstelling. Woens dagmiddag noteerde man de 10.000- ste bezoeker, zodat de organisato ren nog alle verwachtingen hebben het aantal bezoekers, dat te Am sterdam deze tentoonstelling bezocht, ten getale van 24.787. te kunnen overtreffen. De 10.000ste bezoeker was de 11- jarige Ad van-den Broek uit de Has- telweg 158 te Eindhoven. Een ine ft- waardige overeenkomst met de 5009- ste bezoeker is, dat het ook nu weer een schooljongen is, vooral omdat 't overgrote merendeel der bezoekers uit volwassenen bestaat, terwijl ook deze jongen met zijn ouders de va kantie te Zoutelande doorbrengt. Ad van den Broek, die het plan koestert de studie aan de Zeevaart school te Vlissingen te gaan volgen, ontving uit handen van de burge meester van Vlissingen, mr. B. Kolf', het gedenkboek over de Ruyter ..Bestevaer Michiel". geschreven door P. -v. d. Leeden. spits krijgt meer van zijn aandacht historisch zowel als architectonisch dan de genoemde geest.... In de ru briek „Jonge Zeeuwse schilders" wijdt de heer F. Jilleba waarderende aandacht aan Hans Heeren en dr. Galan van het Eti nam de streek- verbetering in de landbouw op de korrel. Voorts is er wat bladvulling. Reeds een zestal jaren wordt te Sas van Gent in het kader van liet ont wikkelingswerk van de KAB een een voudige sociale cursus gegeven. Nu staan weer plannen op stapel in sep tember a.s. met een nieuwe cursus te beginn-n en hierover mochten wjj een praatje hebben met de heer E. van Assche, de man, die als secre taris-penningmeester van de plaatse lijke ontwikkelingscentrale van de KAB nauw bij dit werk is betrokken. De heer van Assche vertelde ons. dat het de bedoeling is het ontwik kelingswerk uitte breiden, in die zin. dat ook Philippine en Sluiskil er bij zouden worden betrokken. De tot nu toe gegeven cursussen werden alleen bezocht door KAB-ers of gezinsleden daarvan uit Sas van Gent en West- dorpe. Besprekingen met de afd. van Sluiskil en Philippine zijn reeds gevoerd en nu is het nog maar af wachten of in de genoemde plaatsen voldoende animo zal zijn. Ook de stof van de te geven cursus is herzien en vernieuwd. In september zal na melijk begonen worden met een cur sus „Algemene vorming" waarop o.a. godsdienst, rekenen, eenvoudig admi nistreren en taalkunde zal worden ge doceerd. Hierop sluit aan de cursus „Sociale vorming", waarmee dan vol gend jaar wordt gestart, met o.m. als vakken inleiding tot het sociaal-eco nomische leven en geschiedenis van de arbeidersbeweging. Dit laatste klinkt allemaal heel geleerd, aldus de heer van Assche, maar elke arbei der met een normaal verstand moet in staat zijn de stof te verwerken. Bovendien moet het voor de arbei ders toch plezierig zijn ook eens er gens over te kunnen meepraten. Ik kan me levendig voorstellen, dat som migen b'epaald een gemis aan kennis 'voelen, dat ze het gevoel hebben de hedendaagse problemen niet meer te begrijpen. En juist deze mensen krij gen nu weer een unieke gelegenheid hun kennis weer eens op te frissen of uit te breiden. Na dit gesprek met de heer van Assche zijn wij er in ieder geval van overtuigd, dat de plaatselijke ontwik kelingscentrale van de KAB prachtig werk doet, waar reeds vele arbeiders van hebben geprofiteerd. Voor Rome-kruistocht Ter gelegenheid van de internatio nale Rome-kruistocht (21 t.m. 30 au gustus) zal door KAJ en VKAJ van de provincie Zeeland, alsmede door de districten Roosendaal en Steenber gen een grote openluchtmeeting wor den georganiseerd op zondag 18 au gustus a.s. op het grasplantsoen bij de r.-k. parochiekerk van Terneuzen/ Vele hooggeplaatste kerkelijke en burgerlijke autoriteiten en ook parti culiere organisaties zullen tot het bij wonen van de meeting worden uitge nodigd en de gelegenheid hebben het tot in de kleinste onderdelen verzorg de feestprogramma, dat te 18.15 uur begint met een H. Mis en waarin de Gooise flierefluiter Rob van der Bas voor de vrolijke noot zal zorgen, van nabij te volgen. Sprekers zullen zijn de heren G. Wagenaer en C. Lange- rak. (Van onze verslaggever). In Bergen op Zoom heeft gisteren de uitvaart en begrafenis plaatsge had van mgr. dr. Chr. van Dam, emeritus deken en pastoor van de parochie H. Maagd Maria te Bergen op Zoom. Tal van kerkelijke en wereldlijke autoriteiten woonden de plechtige H. Mis van Requiem, die 's morgens om half elf in de parochiekerk van de H. Maagd aan de Grote Markt, door deken van Dijk werd opgedragen bij, terwijl eveneens zeer velen mgr. dr. van Dam naar diens laatste rust plaats geleidden. Wij merkten onder meer op hoofd aalmoezenier van Straelen, pastoors, rectoren en kapelaans uit Bergen op Zoom en verre omgeving, het ge meentebestuur van Bergen op Zoom, afgevaardigden van St.-Adelbert, de Maria-ommegang. gemeenteraaadsle- den e.a. Ook zeer veel parochianen van de H. Maagd woonden de plech tige H. Mis bij. Als diaken fungeerde kapelaan Stulemeyer, als subdiaken kapelaan Verhoeven. Het prochieel zangkoor, dat met zangers uit de verschillende paro chies was versterkt, zong onder lei ding van de heer Frits de Groot de meerstemmige Requiemmis van Rey- niers. Organist was de heer A. Andriessen. Langs de route, die de rouwstoet naar het kerkhof aan de Wouwseweg volgde, hadden zich tal van Bergenaren opgesteld om mgr. van Dam, dia bijna veertig jaar Rector A. van Hooydonk van Huize St.-Catharina, verricht de absoute. deken en pastoor te Bergen op Zoom is geweest, een laatste groet te bren gen. Even over twaalven bereikte de lange, indrukwekkende stoet, de be graafplaats, waar vervolgens het stoffelijk overschot van mgr. van Dam in het priestergraf werd bij gezet. Het was rector A. van Hooydonk van Huize St.-Catharina, die de ab soute verrichtte. Een voor een trok ken geestelijken en andere belang stellenden dan langs het graf van deze grote priester. Aan de groeve werd niet gespro ken. GEMEENTE GOES KERMIS De burgemeester der gemeente GOES maakt bekend, dat tijdens de KERMIS van 20 tot en met 27 augus tus as. Ie. caféhouders e.d. hun inrichting niet langer geopend mogen houden dan tot 24 uur; 2e. op verbeurte ener geldboete geen stoepen of open plaatsen voor gebouwen o.d. voor het geven van vertoningen en/of uitstallingen mo gen worden afgestaan of voor dat doel mogen worden ingenomen; 3e. op de Grote Markt en Vlas- markt en de daarbij behorende om liggende straten: a. geen vergunning zal worden verleend aan invaliden met of zon der z.g. „handel", zoals lammen, blinden, e.d. en voorts evenmin aan straatkunstenaars, muzikanten, hardlopers, venters, e.d. b. slechts straatfotografen wor den toegelaten indien deze in het bezit zijn van een door de chef van het marktwezen afgegeven vergun- ning: c. geen vergunning wordt ver leend voor de verkoop op z.g. „los se plaatsen" van ijs, pinda's, fruit, speelgoederen, vis. koek, paling, luchtballons, e.d. Goes. 10 augustus 1957. De burgemeester voornoemd, W. C. TEN KATE. GEMEENTE GOES KERMIS V erkeersregeling Verplaatsing varkens-veemarkt en weekmarkt Burgemeester en wethouders van Goes maken bekend, dat in verband met de a.s. kermis: le. op dinsdag 20 en 27 augustus 1957 de weekmarkt zal worden ge houden op de Beestenmarkt en de vee-varkensmarkt op de Vlasmarkt; 2e. geen rij- of voertuigen mogen parkeren: a. op de Grote Markt en Vlas markt vanaf woensdag 14 augustus 12 uur t/m donderdag 29 augustus d.a.v. b. op de Beestenmarkt op maan dag 19 en 26 augustus vanaf n.m. 15 uur tot resp. dinsdag 20 en 27 augustus des n.m. 18 uur. 3e. elk verkeer met rij- of voertui gen is verboden: a. langs de oost- en westzijde van de Grote Markt op dinsdag 20, za terdag 24 en dinsdag 27 augustus 1957 vanaf n.m. 13 uur en de ove rige kermisdagen vanaf des avonds 18 uur; b. over de Vlasmarkt, door de Rijfelstraat en de Stalstraat vanaf 15 t/m 29 augustus a.s.; c. door de Brouwersgang en langs de zuid-, west- en noordzijde van de Beestenmarkt en het ge deelte van de Nieuwstraat. gelegen tussen de Beestenmarkt en de C. Eversdijkstraat-Stoofstraat op dins dag 20 en 27 augustus 1957 tot des n.m. 18 uur. 4e. op de dagen en uren. dat het verkeer met rij- en voertuigen op de Grote Markt in afwijking van het be paalde sub 3 onder a. is toegestaan, mag dit van 15 tot 29 augustus 1957 alleen plaats vinden in de richting zuid-oost-noord-west. Goes, 10 augustus 1957. Burgemeester en wethouder van Goes, W. C. TEN KATE, burgem. M. J. TAILLIE. secretaris. De raad is tegen hedennamiddag in spoedeisende zitting bijeengeroe pen op een heel kleine agenda. B. en w. blijken namelijk, wat niet ieder college meer overkomt, een aanbod te hebben ontvangen van wie wordt, niet gezegd voor een geldlening, groot f 750.000, tegen een rente van slechts 4 1/4 procent. Nauw verband hiermede zal wel houden het andere voorstel, dat gaat over de bouw van 30 woningwetwo ningen onderdeel van 202 huizen plan aan de v. Brakelstraat, waar 18 etage-woningen komen en aan de Abel Tasmanstraat en Roggeveen straat. waar ieder 6 eengezinswonin gen zijn ontworpen. De totale kosten hiervoor bedragen f 490.000.waarin f 46.200 voor de grond. Tevens stellen b. en w. voor -om de bouw onderhands te besteden aan de fa. Broek te Groningen, voor f 414.000. De boer in de Nederlandse schilderkunst Van vrijdag 16 augustus 1957 tot en met maandag 26 augustus 1957 zal in de grote- of Maria Magdalenakerk te Goes een schilderijententoonstelling worden gehouden over het onderwerp „De boer in de Nederlandse schilder kunst 1550-1900". Dit onderwerp is ge kozen omdat deze reizende tentoon stelling van schilderijen uit rijksbe- zit uitsluitend centra van agrarische gebieden zal bezoeken. Het is bekend dat de monumentale ruimte van de wandelkerk uit een oogpunt van belichting en sfeer zich bijzonder leent tot het rustig bezien van oude meesters. Doch niet alleen van de grote 16e en 17e eeuwse meesters als Jan Breughel de Oude, Adriaen en Is- saack van Ostade. David Teniers de Jonge, Cornelis Dusart, Jan van Goyen, Aert van der Neer. Ruysdael. Abel en Jacob Grimmer, doch ook van bekende 19e eeuwers als Anton Mauve. Marinus Koekkoek, Suza Bis- schop-Robertson en Vincent van Gogh zullen een of meer panelen of doeken tentoongesteld zijn. Voorts zullen en kele boerentaferelen van 18e eeuwse schilders te zien zijn. dus uit de eeuw van de arcadische dichter Hubert Cornelisz Poot: „Hoe genoeglijk rolt het leven Des gerusten lantmans heen" de eeuw ook van het „terug naar de natuur", hier vertegenwoordigd door de schilders Jacob van Strij, Albert Cuijp. Andreas Schelfhout en Pieter Gerardus van Os. 's-Heerenhoefc Gisteravond heeft ons dorp ken nis kunnen maken met Kasporgo en al de buitenlandse groepen, welke onder haar vlag varen. Om zeven uur arriveerden de bussen met de gasten in de Kerkdreef en een half uur later trok de feestelijke stoet door het dorp bij afwisselende muziek van de dorpsfanfare St.-Ce- cilia. de Schotse doedelzak en de eigen mondorgelclub Symphonette. Ook de wrnd. burgemeester, de heer P. Raas, en wethouder Speliers marcheerden mee. De belangstelling was groot en zette zich ook voort op het speel plein der Zusterschool, waar voor vele belangstellenden de uitvoering plaats had. De heer Raas verwelkom de allen, in het bijzonder de burge meester van Folkestone en dankte Kasporgo, dat dit internationale eve nement naar 's-Heerenihoek had ge bracht. Hij noemde het een unicum in de historie der gemeente. Nadat 'de heer Vervest nog een kleine speech had afgestoken traden eerst de Luxemburgers naar voren voor drie volksdansen. Daarna volg den de andere buitenlandse groepen en Kasporgo zelf. Het optreden werd een daverend succes en na het pro gramma bood het gemeentebestuur düft ook het vervoer had bekostigd, de gasten een koffiemaaltijd in de Jeugdhoeve aan. Er bestaat een goede kans, dat een groot deel der bestuursleden van de r -k. gezinszorg in onze stad zijn ont slag als zodanig zal indienen. Volgen de week zal een vergadering van deze instelling worden gehouden, tijdens welke naar verwacht wordt een aan tal mandaten ter beschikking zal wor den gesteld. Dit vloeit voort uit eeri gerezen conflict tussen de r.-k. Ge- zinszorg en de Gem. dienst van So ciale Zaken, welke laatste enige tijd geleden de Gezinszorg per brief liet weten, dat de gebruikelijke subsidie tot de helft werd verminderd. De Gem. dienst had namelijk verschil lende aanmerkingen op de r.-k. Ge zinszorg. De voornaamste was wel het gebrek aan activiteit, dat de gemeen telijke dienst aan de Gezinszorg ver weet. Deze instelling antwoordde hier op verdedigenderwijze, de briefschrij vers o.a. de vraag stellend, of hun hou ding de goedkeuring had van alle leden van de gemeentelijke dienst, en tevens vragende om een onderling on derhoud. Dit laatste werd geweigerd. Over deze houding van de officiële gemeentelijke instantie verbolgen, zul len waarschijnlijk verschillende be stuursleden van de r.-k. Gezinszorg bedanken. De voetbalwedstrijd tussen een elf tal van de hier kamperende leden van de K.S.A. uit Brugge en een ploeg van verkenners uit Hulst en omstreken is een nogal sprekende zege geworden voor de Bruggelingen. De rust ging in met een 10 stand voor de gasten, maar daarna deed zich de wat leeftijd betreft, zeer heterogene samenstelling van de Hulsterse ploeg ernstig gevoe len. Hij werd ingemaakt met 70. Daarna gingen allen broederlijk eten en als slot van dit sportief treffen werden onderlinge atietiekoefeningen gehouden, waarbij de Hulstenaren een heel wat sterker figuur sloegen dan bij het voetballen. Op dit gebied waren ze de Brugse studenten de haas. De Bruggelingen hebben het overigens druk. Door een gelukkige versterking vanuit hun vaderstad beschikken ze over een zeer sterke technische ploeg. Vanaf vandaag zullen telkens vier le den onder leiding van de heer P. Brand werken aan de afgraving van de Kel dermanspoort. Ze zullen de kop van de Molenberg gaan verwijderen. Voor dit werk zijn ze overigens al een vol jaar enthousiast. Bij een bezoek aan Hulst hebben ze vorig jaar al de wens geuit het bouwwerk van Keldermans te mogen helpen ontgraven. Sluis Jeugdige hengelaar te water Toen dinsdagmorgen het 10-jarig zoontje van de fam. d. P. op de Ka demuur met de hengel zat te vissen verloor hij zijn evenwicht en kwam in het kanaal terecht. Gelukkig was er jemand in de na bijheid die het zag gebeuren. Deze liep ijlings om een haak en wist het kereltje, dat inmiddels reeds een paar keer onder water was geweest, boven water te houden. Even later gelukte het de heer Fliers ook met een haak het kereltje op het droge te krijgen. Hoofdplaat OUDEN VAN DAGEN MAAKTEN REIS De ouden van dagen maakten hun traditionele jaarlijkse reis. Om 8 uur vertrok de bus met 52 deelnemers uit Hoofdplaat. De tocht ging langs de Belgische kust, via Blankenberge waar de kof fie werd begruikt, naar Adinkerke aan de Belgisch-Franse grens. Hier werd een bezoek gebracht aan het bekende „Meli-park" met zijn sprook- jestuin. vogelpark en waterorgel. In Adinkerke werd de bejaarden ook een warme maaltijd aangeboden. De terugtocht ging via Roeselaere naar het mooie Brugge, waar weer de koffie werd gebruikt. Om half 9 keer de de bus terug in Hoofdplaat buiten het dorp opgewacht door de muziek vereniging „Oefening Baart Kunst". Aan het gemeentehuis deden de oud jes nog een rondedansje. Ze waren allen enthousiast over de prachtige reis. Aardenburg MAANDKECORD ZWEMBAD Het mooie zomerweer was er oor zaak van dat het maandrecord van het Aardenburgse gemeentelijk zwem. bad werd gebroken. Bijna een tien duizend baders werden in juli geteld. Het juiste aantal bedroeg 9990. waar van de meisjes met 4832 het grootste deel vormden. De jongens volgden met 3750. Het aantal badende dames bedroeg 834, terwijl de heren meer watervrees bleken te hebben en met slechts 574 achteraan kwamen. GOES Grote Markt: Slot-uitvoering van internationale Kasporgo-feesten. Grand: Verlaat mij niet. MIDDELBURG Electro: De zilveren beker. VLISSINGEN Alhambra The solid gold Cadillac. Luxor: De furie van de Mississippi. ZIERIKZEE Zomerfeesten: Amster damse Politie-kapel. £)e nieuwe Belgische te verwachte deelde inster Hierbij drei; dat straks sc ton zou kc Scheldehaver wordt gema; 50 duizend steken. Het dagbla de Antwerps tegenwoordig te begrijpen, audenhove n brugge de en zijn voor gro immers nog deerd worde de economise Zeebrugge, te pen al weet, 50 duizend t< Het Antwe kleinzielig c) staan, maar even aan, dat om grote ta ook om grote voer, waarvoc niet is uitgeri duidelijk gen ten, dat de tiek", welke voeren wil er toejuicht, ten van Antwerp Het is een t tegenover Gei gehoord. En is aan een m Randstad, in terdam. J\Jiet alleen pole" ma: grootse plann gering met de ge. Ook de sc zet", die evei verschijnt, scl critici. Het blad zi tussen de zee kennelijk voo zal wel begri dat wij nauwi „goedkope achtslaan, dat toe aanzet te los te laten. D werpen verlaa deliger in Zee ten, moet wete dezelfde vakb als in Antwer Met de hieri diging van de (AÏ door H. J. 20) „Misschien meenemen na japon laten 1 mij geschikt Vijf minuten celle met de de paskamer; meer zo geïrr komst van he Marianne zich zij het prijsk; kostte meer d; wat was het Blauwe velours sende tint. De eenvoudig, gee de opvallend in de hals. ,,Een Frans koopster, ter v de er aan toe roos op de sch gen." „Nee geen Marcelle haa een parelsnoei dragen. Kijk hoe mooi je heeft dezelfde je zit na te dei

de Stem | 1957 | | pagina 2