Frankrijk gaat iedere franc tweemaal omdraaien uctkpv- Natte Jamboree- Vertrouwen eerste en belangrijkste Kroestjev en Mikojan overladen met bloemen en kussen Bezuiniging van 600 miljard nog maar „een begin1 Offensief tegen imam begonnen België per trein beter bereikbaar Nederlandse kampeerders in Duitsland beroofd Drie Papoea's kregen de bronzen ere-medaille Klap die een tientje waard was Premier roept bevolking op tot uiterste zuinigheid Cassatieberoep behandeld Dagboek van Mussolini voor deel terecht DAGBLAD VOOR ZfEELAND Ook suikerthee en cacao in textielwinkels Alleen dringende werken Aanklacht tegen Russische spion in de V.S. WARMER Over een maand Geen nieuwe gezanl van de V.S. naar Hongarije Ike over luchtinspectie Oliver Hardy overleden Peking ontdekt weer een kliek Bij aankomst in Oost-Duitsland Geen ontsnapping over kolenlioop, zegt minister Zwarte Ruiter ANWB levert benzinecheques voor Frankrijk 67e JAARGANG No. 22524 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. TeL: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna, Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mi H. M. L. de Rechter. P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.— p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm 15 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin <tn Veder la ai DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN. Noordstraat 56, tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, teL no. 35) Troepen van de sultan van Oman, die gisteren met steun van de Britse luchtmacht hun offensief tegen de opstandelingen zijn begonnen, hebben reeds een dorp ingenomen, dat op 24 kilometer afstand van Nizwa ligt. Het fort Nizwa is het hoofdkwartier van de rebellerende imam. De bevelhebber van de strijdkrach ten van de sultan en de Britse een heden, brigade-generaal Robertson, zei voor het begin van de operatie, dat Britse militairen geen enkele stad of dorp zullen binnentrekken. De expe ditiemacht bestaat uit het leger van de sultan met Britse officieren, Ara bische eenheden van het Britse leger en mannen van een Schots regiment infanterie. De opmars door de steenachtige, boomloze woestijn werd gesteund door straaljagers van de Britse lucht macht, die sterkten van de opstande lingen beschoten. Naar schatting bestaat de macht, die in de richting van Nizwa oprukt uit TOO man. Saoedie-Arabië en Egypte hebben gisteren de imam financiële en medische hulp toegezegd. De onderhandelingen tussen de or ganisaties van kruideniers en textiel- detaillisten schijnen nog niet veel re sultaat op te leveren. De Maasbode meldt althans, dat de Mitex zelfs over weegt de actie uit te breiden en be halve koffie nog andere kruideniers artikelen te gaan verkopen. Daarvoor zouden in aanmerking kun nen komen suiker, thee en cacao. De wet laat toe, dat drie groepen niet tot de branche behorende arti kelen in de winkels worden verkocht. Koffie en thee behoren tot één groep, chocolade en cacao ook. Na een moeizaam debat over de Franse begroting heeft het kabinet-Bourges-Maunoury zich gewonnen gegeven voor een be zuinigingsplan, dat het Franse economische leven diepgaand zal beïnvloeden en elke Fransman zal dwingen, de buikriem nóg strakker aan te halen. De zeshonderdmiljard francs, die minister Gaillard wilde bezuinigen, zijn nu inderdaad van de begroting afgeknepen. Dit ten koste van de defensie, het wegenplan en van vrijwel alle overheids- en semi-overheidsprojectcn. Gaillard had met ontslag gedreigd, als zijn plan niet werd aangenomen. Premier Bourges-Mounoury richtte zich in een radio-rede tot het Franse volk. Hij zei, dat het niet bij de nu aanvaarde bezuinigingen zou blijven. „Wij zullen meer offers vragen", zei hij, „even zwaar als deze en eerlijk verdeeld". Het financiële herstel van het land kon volgens hem alleen slagen, als elke Fransman geloofde in de deugd van de natio nale krachtsinspanning. De regering deelde in een commu niqué mee, dat de voornaamste ken merken van de begroting voor 1958. waarin het plan van Gaillard werd verwerkt, zijn: 1) Het nadelig saldo beloopt 825 mil jard frank inplaats van 1500 mil jard frank. Het is dus kleiner dan het nadelige saldo van bijna 900 miljard frank voor de begroting 1957. 2) De subsidies aan de verschillende industrieën en gebieden van eco nomische activiteit zullen geleidelijk verminderd worden. 3) De investeringen in niet-militaire projecten zijn alle vastgesteld op een lager niveau dan in 1957, waarbij de gemiddelde vermindering 10 pro cent bedraagt. Er zullen geen kredie ten worden geopend met betrekking tot het wegenfonds. Alle niet drin gend noodzakelijke werkzaamheden, als bijv. de bouw van een nieuw ge bouw voor de Franse radio-omroep, zullen gestaakt worden. 4) De defensiebegroting werd ver minderd van oorspronkelijk 1.472 miljard frank voor 1958 tot 1200 mil jard frank. Tegen het einde van dit jaar zullen 130.000 man, die onder de wapenen zijn, weer in het burgerleven teruggekeerd zijn. In het communiqué wordt medege deeld, dat aan alle ministeries verzocht is hun gedetailleerde voorstellen voor de begroting 1958 vóór 20 augustus bij het ministerie van Financiën in te dienen. Dit bevestigt, dat Gaillard het recht kreeg, erop toe te zien of de bezui nigingen, waartoe besloten werd, ook inderdaad worden toegepast. Medege deeld werd verder, dat het overleg tussen de afzonderlijke ministeries en het ministerie van Financiën over de begroting van 1958 op 15 september geëindigd moet zijn en dat tegen 30 september het begrotingswetsontwerp bij het parlement zal worden inge diend. De goudprijs op de Parijse beurs daalde gisteren al aanzienlijk. Op de deviezenmarkt ontstond eveneens een zekere ontspanning, waarbij de dollar koers b.v. daalde van 432 frank tot 423 frank. Een tc Moskou geboren inwoner van de V.S., Rudolf Abel, is woens dag aangeklaagd wegens spionage voor de Sovjet-Unie. Volgens Ame rikaanse ambtenaren is Abel een ko lonel van de Russische geheime dienst, die zich voordeed als kunste naar. De man zou aan het hoofd van de Russische spionage in de Ver enigde Staten hebben gestaan. Ambtenaren deelden mee, dat Abel de hoogstgcplaatste Rus is, die we gens spionage in de Verenigde Staten is gearresteerd. De man, die Lord Altrincham in naam van de móiïoarchie een klap gafwordt door twee Londense bobbies weggeleid. Hij had er geen spijt van, zei hijal kostte het hem een tientje. Mn.t?P°GSTE ^gieuze leider in moefti n|mwWest"AIgerië) de Sr00t- Sl Henni Haj Ahmed, is De Z'^n honing vermoord, ordenaar wist te ontsnappen. eieren zullen ^°lsC, kooPvaardij-offi- bij Nederlandse scheepvTartmaaL schappijen, die op het nabije en verre blad mee?1''"" DU deelt Pools IN BELGIë (bij Verviers) k 20-jarig meisje uit Beers veromfp lukt. Zij had zich met twee genoten door een vrachtauto lat™ voorttrekken. Toen de auto haar snel he id verhoogde, verloor ze de macht over het stuur en maakte een dode- ltjke val EISENHOWER heeft het Amerikaan se Congres een krediet van een half miljoen dollar gevraagd ter bestrij ding van de Aziatische griep. JUAN COMORERA, de vroegere Ca talaanse communistcnleider, heeft gis teren de doodstraf tegen zich horen eisen. Hij is verantwoordelijk gesteld voor een aantal misdaden tijdens de Spaanse burgeroorlog. ROLF LAHR, de leider van de West- duitse delegatie die in Moskou on derhandelingen heeft gevoerd, keert vandaag naar de Russische hoofd stad terug om het overleg voort te zetten. BOVEN NEVADA is woensdag een atoomwapen tot ontploffing gebracht, dat aan een ballon vijfhonderd meter boven de aarde hing. Het was de twaalfde explosie in de huidige reeks. Verwachting van het K.N.M.I tot vanavond opgemaakt gister avond 23.15 uur: Veranderlijke bewolking en hier rn daar een bui, mogelijk met on weer. Zwakke tot matige wind, draaiend naar zuidoost. Warmer. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Bewolkt met opklaringen. Lichte wind uit zuid tot oost. Hier en daar on weersbuien. Vandaag: zon onder 20.18 uur; maan op 18.49 uur. Morgen: zon op 5.14 uur; maan onder 4.17 uur. In september zullen de Belgische en de Nederlandse Spoorwegen een begin maken met een snelle, fre quente dienst met elektrische treinen. tussen de hoofdsteden van België en Nederland en de grote bevolkingscen tra van beide landen. Al kunnen nu reeds dc D-treinen en de treinen van de lokale dienst Antwerpen - Roosendaal door Bel gische locomotieven in Roosendaal worden gebracht, het bleek nog niet mogelijk voor de verbinding Am sterdam - Brussel dezelfde metho de te volgen met het Belgische mo torwagen-materieel. Dc speciale treinstellen, die nu besteld zijn, kun nen alleen of onderling gekoppeld rijden: ze kunnen ook gekoppeld worden met de elektrische trein stellen van het Nederlandse bin- nenlands verkeer. Dit zal dan ook geschieden: de treinen van en naar Brussel en Antwerpen zullen tc Rot terdam worden gecombineerd met resp, gesplitst van de be- staande dienst Amsterdam - Rot- terdam - Venlo. Ze zullen zowel voor de Nederlandse als de Belgi- sche netspanning geschikt zijn. De bedoeling is per dag dertien j treinen te laten rijden, waarbij i Antwerpen-ccntraal en Brussel-zuid j afwisselend Belgisch eindpunt zul- j len zijn. De totale rijtijd Amster- i dam - Brussel zal dan drie uur en 13 minuten bedragen. De Amerikaanse regering heeft de Hongaarse autoriteiten meegedeeld, dat er geen nieuwe Amerikaanse ge zant in Boedapest zal worden benoemd. De Hongaarse regering f^eeft dit Ame rikaanse besluit ,.een onvriendelijke maatregel" genoemd. De 64-jarige Londenaar Philip Kinghorn Burbidge is woensdag tot een boete van één pond (tien gul den) veroordeeld, omdat hij de avond tevoren Lord Altrincham 'n klap had gegeven. De beklaagde die lid is van de ..League of Empire Loyalists" ver klaarde schuldig te zijn. Gezien de schunnige aanval van Lord Al trincham op de Koningin was ik van mening, dat fatsoenlijke Britten hun verbolgenheid wat behoorden te to nen", zei hij. De rechter merkte op, dat welis waar ongeveer 95 procent van het Britse volk door het artikel van Lord Altrincham beledigd en van walging vervuld" is, maar dat on geveer 99,9 procent zeker niet Bur bidge als zijn kampioen zou uitkie zen. Alles wat u gedaan hebt is een zeer onsmakelijke geschiedenis nog onsmakelijker maken", aldus de rechter. Bij het verlaten van de rechtzaal zei Burbidge: ,,Ik heb het gebaar gemaakt en ik denk dat er mil joenen zijn, die hetzelfde zouden hebben willen doen." De Londense Times verbrak woens dag zijn stilzwijgen aangaande de zaak met een bericht van drie kwart kolom over Lord Altrin- chams optreden voor de televisie en de klap die hij kreeg, op de voornaamste nieuwspagina. Enige Nederlandse kampeerders zijn in Karlsruhe het slacht offer geworden van (nog onbekende) dieven, die hen van al hun geld, ongeveer 9.000 mark, beroofd hebben. Zij zijn thans ge dwongen naar Nederland terug te keren. De politie vermoedt, dat de dieven bedwelmende middelen gebruikt hebben, daar de kampeerders hun geld goed verborgen hadden, deels onder hun hoofdkussen. President Eisenhower heeft woens dag verklaard, dat als Rusland ingaat op het westelijk voorstel voor het gro tere inspectiegebied, dit de grootste straal hoop zou zijn die sedert zijn entree in het Witte Huis oplicht. Hij voegde eraan toe dat Amerika in de ontwapeningsbesprekingen nim mer iets zal doen dat tegen Japans nationale soevereine rechten indruist. Dit zei hij naar aanleiding van een vraag over de Japanse bezorgdheid, dat opneming van de Koerillen in een of ander inspectieschema tot een voort durende Russische bezetting van deze eilanden zou leiden. Eisenhower betoogde, dat enige groei van het wederzijds vertrouwen onontbeerlijk is. Op een vraag waar om de westelijke voorstellen voor een inspectiezone niet elke basis omvatten van waaraf een verrassingsaanval kan worden begonnen, antwoordde hij, dat er natuurlijk vele bases in communis- tisch-China liggen. Ook deze zijn niet in de voorstellen vervat. Dit zou de toestand slechts verwarder maken en het was niet essentiëel voor het eerste stadium: vestiging van wederzijds vertrouwen. In westelijke kringen te Londen is men van mening dat de ontwapenings besprekingen woensdag voor het eerst Oliver Hardy, de „lijvige" helft van het Amerikaanse filmkomieken- paar Laurel en Hardy, is woensdag overleden. Hardy was 65 jaar. Hij heeft vorig jaar september een beroerte gehad en is sindsdien bijna geheel verlamd ge bleven. Het samenspel van Hardy en Laurel dateert van 1927. Zij zijn in meer dan tweehonderd films opge treden. Woensdagochtend heeft de gouver- enur van Nederlands Nieuw-Guinea, dr. J. van Baal, in de kampong Mok- mer op Biak aan de drie moedigste redders bij de ramp met de „Neu tron" koninklijke onderscheidingen uitgereikt. In de kampong waren de Nederland se vlaggen uitgestoken en op het schooiert stond een erewacht opge steld van de algemene politie. De plechtigheid werd bijgewoond loor de leden van de parlementaire missie, een delegatie van de Konink lijke Marine, verscheidene vertegen woordigers van het gouvernement en hoofden van kampongs uit de omge ving. De bronzen medailles dragen aan de voorzijde het opschrift: „Voor menslievend hulpbetoon" en aan de achterzijde: ,.H. M. de Koningin aan Namens de president-directeur van de K.L.M. overhandigde de vertegen woordiger van de maatschappij op Biak armbandhorloges aan de drie ge decoreerden en aan negen andere Pa poea's, die zich eveneens verdienste lijk hebben gemaakt bij het reddings werk. De erepenningen zijn uitgereikt aan Barnabas Wakum, Jacob Kafiar en Janus Simbiak. In Peking is weer „een anti-partij- kliek" ontmaskerd, waartoe o.a. me vrouw Ting Ling, vice-voorzitster van de vereniging van schrijvers en de schrijver Tsjen Tsji Hsia behoorden. Deze twee schrijvers hadden stel selmatig de richtlijnen, die de partij ten aanzien van de letterkunde heeft uitgegeven gesaboteerd en geijverd voor ,,het burgerlijke individualisme" en de „heldenverering". Volgens „Nieuw China" heeft Tsjen Tsji Hsia zijn „fouten" erkend. Me vrouw Ting Ling was hiertoe echter niet te bewegen. Hevige regenval schiep even een nare situatie in het Sutton park, waar op het ogenblik de wereld Jamboree wordt gehouden. Het overvloedig vallende hemelwater veroorzaakte nl. op verschillende plaatsen overstromingen, waardoor een duizend padvinders in het holst van de nacht Kaar een ander onder- komen moesten trekken. De boven ste foto toont 5 Engelse padvinders, nog half in nachtkostuum, op weg van het nood-onderkomen naar hun „verwaterd" kamp. De onderste foto laat zien hoe enige verdrevenen de nacht doorbrachten. Het leed is nu gelukkig weer geleden. Nikita Kroestjev, de Russische partijbaas, moet gisteren bij zijn aankomst in Oost-Berlijn met een lichte huiver bedacht hebben, dat de begroeting die men hem gaf, niet zo heel veel verschilde van die. welke een jaar of vijftien geleden een andere leider ten deel viel. De Volkspolizisten, met laarzen en platte pet, bleken nog niet ver geten, dat het psychologisch effect van een telkens herhaald woord in de totalitaire staten een grote rol speelt. ..Kroestjev, Kroestjev, Kroestjev... Vrede, vrede, vrede." En Kroestjev speelde zijn rol voortreffelijk. Hij omarmde Ulbricht. terwijl Mikojan door Grotewohl op beide wangen werd gekust. Kleine meisjes stonden met grote boeketten klaar. Toen Kroestjev het podium betrad, had hij de armen vol bloemen. Het contrasteerde natuurlijk wel met de laarzen en de militante gezichten, maar in elk geval impo neerde het de partijleden, die ervoor gezorgd hadden, dat de Stalin-Allee (what is in a name?) en de andere Oostberlijnse straten met rode vlaggen waren versierd. Hamers en sikkels zorgden bovendien ervoor, dat nie mand aan de politieke gezindheid der Oostduitsers kon twijfelen. De pompeuze staatsie van de ont vangst moest de krampachtigheid ver doezelen van de ontmoeting. Kroest jev tegenover dc verstokte stalinist Ulbricht. Een stalinist, die Kroestjev merkwaardig genoeg nodig heeft, om dat een minder strakke teugel in Oost- Duitsland het paard onmiddellijk op hol zou sturen. Om het heel mooi te maken, deed radio-Oost-Berlijn even voor de aan komst van Kroestjev c.s. dc medede ling, dat de Russische partijsecretaris naar de volksrepubliek op komst was ..met een snelheid, gelijk aan die waar mee de aarde om haar as draait... Politie op dak „Kroestjev, Kroestjev, Kroestjev..' En als een nieuwe triomfator van het vierde rijk trad de Russische partij secretaris voor de microfoon. „Wij zijn hier om vrienden te bezoeken", zei hij alsof iemand iets anders verwacht kon hebben „wij koesteren de vu rige wens om de vriendschap tussen Oost-Duitsland eh de Sovjet-Unie te versterken". Hij prees zich gelukkig, dat Ulbricht met niet-aflatende volharding wor stelde tegen herleving van het mili tairisme in West-Duitsland en dat het een herenigd Duitsland voorstond op vreedzame en democratische basis. Om te voorkomen, dat sommige Oost duitsers wat al te vredelievend van liun vriendschap voor Moskou zouden doen blijken, was het station waar Kroestjev arriveerde (hij reisde per trein van het vliegveld naar Oost- Berlijn) geheel door de politie afge zet. Zelfs op het dak stonden politie mannen. Een negerstudent uit Nigeria wist toch nog door liet cordon heen te breken. Hij stelde de Russische lei ders enkele brieven ter hand. Latei op de middag zijn de politie ke besprekingen begonnen tussen Kroestjev, Ulbricht en de andere re geringsleiders. De Oostduitse ambas sadeur in Moskou heeft aangekondigd, dat er belangrijke nieuwe overeen komsten zullen worden gesloten. Wellicht om de Russische en Oost duitse partijbonzen een voorbeeld van efficiënt werken te geven, heeft men in Polen besloten tot een drastische inkrimping var het partijapparaat. Meer dan 8000 politieke functiona- lissen zijn ontslagen en thans werk zaam in de industrie, de handel of heb ben een functie in overheidsdienst. Ongeveer 1.600 partijfunctionarissen studeren nu aan universiteiten en 300 zijn landbouwer geworden. sinds weken een gunstige wending hebben genomen. Na de conferentie hebben Stassen, Zorin en de Franse gedelegeerde Moch nog een bespreking gehad. Dit onder houd had ten doel het misverstand uit de weg te ruimen dat stopzetting van de kernproeven volgens de voorstellen van de westelijke landen aan voor waarden onderworpen zou zijn. De minister van justitie is bereid te overwegen, in hoeverre de resul taten van het onderzoek naar de beveiliging van de strafgestichten te- zijnertijd ter kennisneming kunnen worden overgelegd. Mr. Struycken, die zijn ambtgenoot van Justitie tijdelijk vervangt, zegt dit naar aanleiding van een vraag van het Tweede Kamer-lid Berkhou wer (WD), om een nota over deze kwestie. De bewindsman ontkent ver der dat de ontsnapping zou zijn ge schied „met gebruikmaking van ma terialen welke tegen de binnenzijde van de buitenmuur waren opgesla- gen". In de eerste berichten over de ontvluchting was sprake van een ko- lenhoop, waarover de gevangenen de bovenkant van de muur hebben be reikt. De vakantiekamer van de Hoge Raad heeft het cassatieberoep behan deld van de „Zwarte Ruiter" (H. G. te Mierlo - Hout), die door het gerechtshof in Den Bosch werd veroordeeld tot 15 jaar gevangenis straf. Mr. J. Th. Vermeulen heeft vier cassatiemiddelen toegelicht. Hij wees erop, dat in deze zaak zeven dag vaardingen zijn uitgebracht. De eer ste drie middelen waren gericht te gen diefstal van een personenauto te Nijmegen en de roofoverval op het postkantoor te Ravenstein. Het vier de was gericht tegen de strafmotive- ring in de zeven zaken. Pleiter kwam ertegen op, dat de herroeping van de bekentenis met betrekking tot de autodiefstal en de ontkenning inzake de overval te Ravenstein niet aan vaard zijn. Zowel de herroeping als de ontkenning aldus pleiter zijn verworpen op gronden, die ter recht zitting niet zijn behandeld. De advocaat-generaal, mr. Loeff, zal op 14 augustus conclusie nemen. Tien delen van het (oorspronkelijk uit dertig delen bestaande) dagboek van wijlen Mussolini zijn door de Ita liaanse politie in de plaats Vereelli gevonden. Ze zijn aan de Italiaanse premier ter hand gesteld. Het volledige dagboek werd in 1945 door de minister van Binnenlandse Zaken van de republiek van Salo aan de commissaris van politie van Ver eelli, een zekere Zerbino, toever trouwd. De minister werd korte tijd later door Italiaanse verzetstrijders te Dongo doodgeschoten. Nadat ook Zer bino was overleden, overhandigde diens weduwe zestien delen aan de secretaris van de nieuwe communisti sche partij, de „Novare". Deze zestien delen zijn niet terug gevonden, terwijl vier andere delen verloren geraakten. Handschriftkundigen, chemici en an dere experts bestuderen de gevon den boeken nauwgezet. De documen ten. waarvan de echtheid door de weduwe en de zoon van Mussolini is bestreden, staan vol kritiek op ho ge fascistische functionarissen, offi cieren en ook op Hitier en diens naas te medewerkers. Op alle ANWB-kantoren kunnen thans benzinecheques voor Frankrijk worden geleverd bij afgifte van een grensdocument. Ook houders van reeds afgegeven ANWB-grensdocumenten kunnen zich tot één der Bondskanto- ren wenden ter verkrijging van deze cheques, waarvan de afgifte wordt aangetekend in carnet of triptiek. Met deze cheques geniet men een reductie van ongeveer 40 pet. op de benzineprijs in Frankrijk. De ANWB raadt eenieder aan de eerste aankoop reeds in Nederland te doen.

de Stem | 1957 | | pagina 1