Overleg met Tito begin nieuwe koers van de Doodgewaande Belg leefde 14 jaar lang in Breda Luchtvaartcadetten op Soestdijk Kroestjev heeft zijn kompas gericht Rehabilitatie van Nagy acht men niet uitgesloten BLIJF ZO AARDIG ALS JE BENT Oft LIZ. S.E.R. AKKOORD MET VAKANTIEWET Zorin vroeg opheldering Huurverhoging heeft nog geen kracht van wet lok rond icrts mjassen DAGBLAD VOOR ZEELAND Doelganin zal moeten over inlichtingen te beschikken vol- wijken, zegt Adenauer Vliegkastjes In hoger beroep 4 jaar geëist Ook dit jaar geen „schildersregeling" Franse begroting Gaillard krijgt zijn zin Kerkenbouw Subsidiëring tol écn derde voorgesteld BUIEN Luchtinspectie Staking in de Londense haven Vlucht voor Gestapo Een goed vriend ging van ons heen Vader en zoontje verongelukt Woningen bijdrageregeling 1950 v. 12.08, Tilburg jen v. 12.37, Breda lal v. 13.12, Bergen Nijmegen-Bergen gen v. 9.53, Den lburg v. 11.06, Bre- indaal v. 11.52, Ber- 12.07. Zwolle-Roer- 10.06, Deventer v. 10.48, Arnhem v. v. 11.43, Blerick v. 12.38, Roermond m CS-den Haag SS- f am CS v. 8.22, Rot- ff 8.30, Gouda a. 8.44, 8.22, Voorburg v. I .,.47. Beide treinen I ïda v. 8.50, Utrecht nsfoort v. 9.44, Er- 12601 15152 16417 18171 747 5378 6667 12430 13019 14771 15U21 18215 1S257 20715 20731 8 176 187 290 9 416 431 452 3 591 592 627 3 845 895 978 7 228 236 258 4 603 624 645 K) 825 844 856 .8 345 415 425 :0 593 623 633 12 793 797 809 !4 118 131 133 18 273 274 301 19 572 590 609 6 751 815 832 >8 198 )6 360 )7 598 t7 887 19 126 )9 354 D5 668 92 812 247 256 389 398 619 625 948 964 130 169 468 528 674 717 830 838 208 232 251 29 334 343 356 89 513 534 541 19 760 791 798 29 936 960 972 50 259 260 293 95 623 62S 644 73 814 817 827 41 957 993 79 198 218 256 55 492 496 502 190 695 710 728 127 873 902 903 !67 280 291 340 .97 669 672 897 L78 982 )83 095 097 109 >86 288 313 318 195 514 518 599 ri6 769 779 830 t van heden »n. Boven de euren: geel blauw z'n eigen zen. Vraag ag nog aan ïlier. tandpasta och nodig ertje komt dag goed EERDER 97e JAARGANG No. 22523 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.— p. kwartaal, p. post 7.70 p. week (uitsl. bij niet postbestell.) f 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm 15 ct. Postrek 278841 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GüES, Westsingel 98, telefoon 2236 \oor God, Koningin m Veder tand WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 26(n OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) Het ontslag van Molotov, Malenkov en Kaganowitsj begint nu zichtbaar door te werken in de politiek van het Kremlin tegen over de andere communistische staten. Het staat wel vast, dat Kroestjev het initiatief heeft genomen tot het gesprek met Tito, dat dezer dagen in Roemenië plaats vond en dat volgens het offi ciële Zuidslavische blad „Borba" een groot succes is geweest. De wens om de betrekkingen te normaliseren aldus „Borba" heeft een toestand opgeheven, die op een bepaald ogenblik ern stig is geweest. Men acht het niet onmogelijk, (lat Kroestjev streeft naar een situatie in Oost-Europa, zoals die voor de Hongaarse opstand was en (lat met name Kadar, de Albanese leider Hoxa en andere anti-Titoïsten in onge nade zullen geraken. Diplomatieke kringen in Londen uitten zelfs het ietwat opzienbarende vermoeden, dat Kroestjev op rehabilitatie van Imre Nagy zou zinnen. Zoals men weet heeft de Russische partijsecretaris tijdens zijn jongste bezoek aan Praag de stalinisten van vóór de opstand (Rakosi, Farkas en Gerö) de schuld van het bloedbad gegeven. v> 1 i i sche vluchtelingen te Bonn gezegd, In Belgrado meent men, dat Kroest jev een geleidelijke uitbreiding zal toelaten van de onafhankelijkheid der landen in Oost-Europa, als zij ten minste de verzekering geven, het „socialistische kamp" niet te zullen verlaten. Ten aanzien van het herstel der Russisch-Zuidslavische vriendschap verwacht men niets sensationeels. Men meent, dat het verbeteren van de betrekkingen tussen de twee landen een geleidelijk proces zal zijn; dat met name de draad van voor oktober 1956 weer zal worden opgevat. In Oost-Duitsland komt de stalinist Walter Ulbricht vandaag oog in oog te staan met Kroestjev en Mikojan, de twee grote verguizers van het stali nisme. Men acht het veelbetekenend, dat Boelganin thuis blijft, hoewel de Russische ambassade in Oost-Duits land een zeer laconieke verklaring hiervan heeft gegeven. Het gesprek, zo werd gezegd, gaat in hoofdzaak over economische kwesties en Miko jan is economisch expert.... I>e Westduitse bondskanselier, dr. Adenauer, heef-; dinsdagavond op een vergadering van Christen-Democrati- gens welke maarschalk Zjoekof Boel ganin zal opvolgen. Een aantal westelijke journalisten heeft dinsdag geprotesteerd tegen de volgens hen schaarse voorzieningen die voor hen zijn getroffen met het oog op het bezoek van de Russische dele gatie aan Oost-Duitsland. Rumoer in China Mao Tse Toeng, de Chinese dictator, moet zo langzamerhand spijt gaan krijgen van zijn al te democratische uitlatingen kortgeleden. De dagbladen in Peking onthulden gisteren, dat nóg twee „tegenrevolutionaire groepen" waren ontdekt, waarmee in twee we ken tijds het totaal op zeven is ge komen. Deze groepen opereerden in centraal-China. niet ver van Hannang, waar middelbare scholieren moeilijk heden hebben veroorzaakt. Ruim dui zend studenten blijken tegen het com munistische bewind te hebben gede monstreerd. „Contrarevolutionairen", die intussen allen waren gearresteerd, hadden de jongeren er toe aangezet om de partij bureaus in de stad te vernielen en vooraanstaande communisten te ont voeren en af te ranselen. Op de tweede dag van de relletjes hadden de scholieren gepoogd een munitiedepot stormenderhand te bezetten doch dit mislukte. De ontevredenheid bestond vooral bij de scholieren die eindexamen moes ten doen. De regering heeft velen van deze categorie nl. laten weten, dat zij de studie niet kunnen voortzetten, maar produktief werk moeten gaan verrichten in industrei of in de landbouw. De „contra-revolutionairen" hadden misbruik gemaakt van de oproep der regering om waar nodig kritiek te leveren. Een Amerikaanse ingenieur van Russische afkomst, Eugene Gluhareff, heeft een draagba re helikopter geconstrueerd, die 35 kg weegt en propaan als brandstof gebruikt. Gluhareff werkt nog aan een toestel, dat slechts 25 kg zal wegen. Dit zal een persoon met een snel heid van tachtig km per uur kunnen vervoeren. Tegen valse munter: Het gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren nauwkeurig een aantal valse bankbiljetten van tien gulden onder zocht en vergeleken met echte bil jetten. Men stak de bewondering voor de techniek van de 35-jarige laborant A.G.H. die wegens het namaken en uitgeven van deze biljetten door de rechtbank was veroordeeld tot vier en een half jaar gevangenisstraf, niet onder stoelen of banken. De procu reur-generaal zei van mening te zijn dat de man zich met deze technische "kennis een nuttiger plaats in de maat schappij kan veroveren. Hij wilde hem nog een kans geven en eiste te gen de laborant vier jaar met aftrek opdat deze wat eerder in de maat schappij terug zal zijn. Tot vorig jaar verleende het de-' partement van Sociale Zaken en Volksgezondheid een bijdrage in de kosten van schilderwerk gedurende de wintermaanden, teneinde de sprei ding van de schilderswerkzaamheden over het gehele jaar te bevorderen. In verband met de situatie op de arbeidsmarkt heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid (evenals vorig jaar) besloten, de ko mende winter geen subsidie in deze kosten te verlenen. MEVROUW J. v.d. Kolk-Mosselaar uit Den Haag krijgt een gratis vakan tie (met vliegtocht) in Brussel. Zij was namelijk de miljoenste bezoeker van Schiphol en als zodanig werd ze gisteren gehuldigd. HET GEBRUIK van veiligheidsgor dels in auto's zou het aantal slacht- offers van verkeersongevallen met meer dan de helft kunnen verminde ren. Dit heeft een vertegenwoordiger van de Ford-fabrieken tegenover een I Amerikaanse congrescommissie ver- j klaard. IN INDIA mag het overheidsperso neel niet staken. Het parlement heeft gisteren, onder rumoerig protest van de oppositie, een wetsvoorstel in deze aanvaard. DE POLITIE te Maastricht heeft de 39-jarige mevrouw M.T.-S. gearres teerd op verdenking van diefstal van bijna 5000 gulden, ten nadele van haar kostganger, de heer H. COMPTON Mackenzie, een 74-jarige Britse schrijver, heeft verklaard dat hij tot nu toe een halve ton tabak heeft gerookt en dat dit zijn werk zeer ten goede is gekomen. Hij gaat nu een boek over de kunst van het roken schrijven. DERTIEN treinen zijn in Engeland anderhalf uur opgehouden, doordat er ten noorden van Londen twee paketten op de rails lagen, waaruit een ver dacht, tikkend geluid kwam. In ieder pakket bleek een steen en een wek ker te zitten. ENGELAND heeft besloten, Jordanië financiële hulp te verlenen voor een bedrag van 1.130.000 Pond Sterling. Dit in de vorm van een renteloze le ning. TAAK en plaats der katholieke or ganisaties op het gebied der migratie zullen besproken worden tijdAis het derde internationale migratiecongres dat van 22 tot en met 28 september in Assisië wordt gehouden. Omwille van het aanzien der vrouwen, moet koningin Eliza beth de tijdschrift-redacteur, die zegt, dat haar toespraken niet zijn aan te horen, nege ren", aldus een artikel in de „New York World Telegram". Het stuk heeft als kop: „Blijf zo aardig als je bent Liz". Het feit, dat de koningin net een schoolmeisje is, zoals Lord Altrincham in zijn kritiek heeft gezegd, vindt het blad een van habr aantrekkelijkste eigen schappen. De New York Times" vindt het interessantste van de kwes tie de drukte, die in Engeland om het artikel van Lord Al trincham wordt gemaakt. Wanneer Eisenhower geen er gere kritiek te verduren kreeg dan hetgeen Lord Altrincham over koningin Elizabeth gezegd heeft, zou hij een veel gelukki ger man zijn, aldus het artikel. Lord Altrincham heeft dins- dagavond in een vraaggesprek voor de Britse televisie gezegd het erg te betreuren wanneer iemand gedacht heeft dat hij zijn koningin vijandig gezind was. Hij verklaarde dat de be doeling van zijn artikel slechts was, de geest aan het hof te doen veranderen. „Je hebt geen andere keus, hoezeer het je ook mag tegenstaan, dan de bazin te kritiseren, omdat zij alleen de slechte dienaren kan doen verdwijnen", zei hij. Toen Lord Altrincham de tele visiestudio verliet, werd hij ge slagen door een man, die hem zijn kritiek op de koningin zeer kivalijk nam. De man is naar een politiepost opgebracht. Dinsdagochtend heeft Z.K.H. Prins Bernhard op paleis Soestdijk een twintigtal buitenlandse luchtvaart- cadetten ontvangen. Nadien werden de cadetten ook aan H.M. de Ko ningin voorgesteld. Tijdens het on derhoud toonde Z.K.H. de Prins een van zijn souvenirs aan de Verenig de Staten, waarvoor de cadetten uiteraard veel belangstelling hadden De Franse premier Bourges-Mau- noury heeft gisterenavond verklaard, dat de 600 miljard frank het totale bedrag dat minister Gaillard op de begroting wil bezuinigen gevonden zijn. Gaillard zal nu moeten besluiten of hij al dan niet aanblijft. Er zijn nog enkele moeilijkheden op te lossen met betrekking tot de voorgestelde be snoeiingen van de begroting voor de fensie. Deze zullen aan de orde wor den gesteld op de bespreking die pre mier Bourges-Maunoury, Gaillard en de minister van defensie vandaag zul len hebben. De Sociaal Economische Raad heeft advies uitgebracht over het vooront- Een rijkscommissie, onder leiding werp van wet tot regeling van vakan- van mr. E. Sassen, heeft rapport tie met behoud van loon. Dit voor- uitgebracht over de mate, waarin de ontwerp werd twee jaar geleden op- overheid de kerkenbouw zou moeten gesteld. subsidiëren. Zij stelt een vaste rijks- Het ontwerp bevat minimum-bepa- bijdrage voor van één-derde der kos- lingen, In die zin dat voor arbeiders ten. Deze bydrage zou niet alleen ouder dan 18 jaar de vakantie per jaar bij nieuwbouw moeten worden gege- tenminste 2 weken dient te bedragen ven, maar ook bij uitbreiding van en voor jongere arbeiders, voor zover kerken, wanneer met name het aan- technisch mogelijk, tenminste 3 tal zitplaatsen minstens verdubbeld ueken. Van deze vakantieduur dient die wordt. De commissie is voorts van oor deel. dat in de nieuwe opzet geen plaats meer is voor bevoegdheid van de lagere publiekrechtelijke lichamen om hun bijdragen te verhogen. De voor oudere arbeiders tenminste één week aaneengesloten te zijn en die voor jongeren tenminste tweemaal één weck of eenmaal twee weken. Met de voorgestelde minimumduur Verwachting van het K.N.M.l l, i,un, v.ui net lY.iVIVl.I. tot hedenavond, opgemaakt gis- i teravond te 23.15 uur: Onveranderlijke bewolking met plaatselijk buien, sommige met on- J Weer. In de vroege ochtend plaat selijk mist. Zwakke tot ma- J tige wind uit westelijke richtingen. In het noorden lagere middagtem- peraturen dan gisteren. Elders on- I geveer dezelfde temperaturen. J Verwachting van het Belgisch l Weerkundig Instituut: Lichte tot i matige wind, vooral uit het wes- t I ten. Zwaarbewolkt met opklarin- J gen. Plaatselijk nog enkele regens, t vergezeld van onweer. Vandaag: zon onder 20.20 uur; J maan op 8.17 uur. Morgen: zon op 5.12 uur; maan t onder 3.13 uur. Druk gebarend vertelt de doodge waande Belg zijn verward relaas. activiteiten van provincies en ge-1 Van de vakantie heeft de S.E.R. zich meenten in deze zouden enigszins ge- j in overgrote meerderheid kunnen ver- kanaliseerd moeten worden. j enigen. De Amerikaanse vertegenwoordigers bij de Londense ontwapeningsbespre kingen, Stassen en Moch, hebben gis teren de Rus Zorin antwoord gegeven op enkele vragen die deze stelde over het westelijke plan voor luchtinspec tie. Zorin wilde bijvoorbeeld weten, waarom een aantal landen, waar de NAVÓ bases heeft, niet in de voor stellen waren opgenomen en waarom de instelling van een Europese inspec tiezone afhankelijk was gesteld van aanvaarding van een der voorstellen betreffende het westelijk halfrond. Zorin kreeg ten antwoord, dat ook grote gebieden in Azië. die met de Sov jet-Unie verbonden zijn, niet in de plannen waren opgenomen en dat de zónes later konden worden uitgebreid. In de eerste periode diende het in spectiestelsel Rusland en de V.S. te omvatten, om de andere betrokken landen bescherming te bieden. Moch zei nog, dat het stelsel zou moeten gaan werken op het ogenblik dat een gedeeltelijke ontwapenings overeenkomst van kracht wordt. Meer dan 2000 Londense bootwer kers hebben dinsdagochtend, uit soli dariteit met de stakende sjouwers der Londense groentenmarkten, het werk neergelegd, waardoor het laden en lossen op 12 schepen moest worden stopgezet. De bootwerkers weigerden voor de Londense groentenmarkt bestemde groenten te lossen. (Van onze verslaggever) Bethanië, een gehucht nabij Brasschaat, staat sedert zondag op zijn kop. John Karstens, de veertien jaer lang dood gewaande zoon van het gezin Kerstens-Herremans, stond in Betha nië naar de wielerkoers te kijken, alsof hij nooit was weggeweest. Hij was wèl weggeweest. Veertien jaar lang had hij lijdend aan een lichte mate van geheugenverlies in Breda gewoond, op nog geen veertig kilometer afstand van zijn ouders, vier broers en twee zusjes. Hij was naar Bethanië gegaan in het vage besef, dat daar familie van hem woonde. Hij kon het huis echter niet terugvin den. De mensen kende hij niet meer. Maar hij werd herkend door een oude schoolmakker: Jean Lucas. Deze bracht hem weer terug in het gezin, waar hij veer tien jaar had ontbroken, dat hem veertien jaar had doodgewaand. Twee uur later kwamen de agenten terug. Ze waren nu met vijven en zwaar bewapend. Louis Kerstens, Stan (24), John (23), Frans (22), Jos (20) en Henri (18), hadden de Duit sers echter aan zien komen en sloe gen op de vlucht. Door een regen van mitrailleurkogels heen wisten zij ongedeerd te ontsnappen. Enkele maanden leefden zij als ver zetstrijders op de Kalmhoutse hei en durfden niet naar Bethanië terug te keren. Door de opmars van de geallieer den kwamen zij in september midden in de vijandelijkheden te zitten, moes ten opnieuw vluchten en raakten el kander uit het oog. Op John na keerden zij allen naar huis terug. Sindsdien wachtte het gezin Ker stens. John bleef echter spoorloos. Op 15 maart 1944 stapten frwce le den van de Gestapo de boerderij van Louis Kerstens binnen. De ouders vierden hun zilveren bruiloft. De Gestapomannen troffen moeder Pauline in de keuken: „Waar zijn uw man en vijf zonen?" „We zijn hier", klonk het achter hen. Daar stond Louis Kerstens met twee van zijn zonen. Alle drie hadden ze een groot slagersmes in de hand. De Gestapo nam de benen. Twee jaar geleden sloeg iemand uit Merksem alle hoop de grond in door te vertellen dat John door de com munisten met een nekschot was te rechtgesteld in een concentratiekamp te Stettin in Polen. Later vertelde een waarzegster aan Pauline, de jongste dochter, dat John leefde en in een groot huis woonde. Men hecht te er nauwelijks enig geloof aan. Het leed werd alleen weer sterker gevoeld, evenals wanneer de dorpe lingen insinueerden dat de familie zélf wel wist, wat er met John ge beurd was. In de cafés en 's avonds op straat werd namelijk geroddeld. „John is door zijn eigen broers ver moord", vertelden lasteraars. Verward relaas Intussen woonde John al die tijd in Breda. Gistermiddag zat hij tegen over ons in de spreekkamer van het r.-k. Gasthuis aan de Haagdijk te Breda, waar hij corvee-diensten ver richt. Hij vertoeft hier sedert vorig jaar juli. Voor zijn werkzaamheden heeft hij kost en inwonning vrij, Daarnaast krijgt hij een zakcentje. John Kerstens heeft lichtblauwe ogen in een mager gezicht en korte rechtopstaande haren. Hij maakt een suffe, intens zenuwachtige indruk, struikelt herhaaldelijk over zijn woor den en geeft een verward relaas van zijn leven na de vlucht uit zijn ouder lijk huis. Een relaas, dat het moeilijk maakt, zijn aankomst in Breda en zijn leefwijze in die stad volkomen juist te reconstrueren. (Vervolg op pagina 7) In het ontwerp is bepaald, dat in sommige gevallen bij K.B. voor jeug dige arbeiders een kortere vakantie duur dan 18 werkdagen kan worden vastgesteld. De raad is echter van oor deel dat de mogelijkheid moet blijven bij C.A.O. of verordening van een publiekrechtelijk lichaam een kortere vakantieduur voor jeugdigen vast te stellen, echter met een minimum van 15 dagen. In het ontwerp is ook bepaald, dat de arbeider geen aanspraak op va kantie heeft over de tijd, gedurende welke hij wegens het niet verrich ten van de bedongen arbeid geen aanspraak op loon heeft. De meerder heid van de raad is van oordeel dat in deze bepaling niet, zoals door de minderheid is bepleit, de mogelijkheid moet worden geopend van verminde ring der verlofaanspraken in geval van verzuim zonder geldige redenen. Hoewel in het voorontwerp geen bepaling inzake de vakantiebijslag is opgenomen, heeft de raad het wen selijk geacht zich over deze aangele genheid nader uit te spreken. De meerderheid acht het verstrek ken van een vakantiebijslag weliswaar belangrijk, doch dit onderdeel der arbeidsvoorwaarden dient naar haar mening niet uit het georganiseerde overleg te worden geëlimineerd. Een minderheid van de raad ziet het verstrekken van een vakantiebijslag als een structureel element van een redelijke vakantie, dat onttrokken dient te worden aan de conjunctuur gevoeligheid van het economische leven. Volgens deze gedachtengang is aan het recht op vakantie een recht op vakantiebijslag inherent. JTEN goed vriend is van ons heen gegaan, pastoor van Besouw uit Oosterhout. Naar betere gewesten hopen en bidden wij. In de dagen vlak na de bevrijding, toen het Dagblad De Stem ontstond, heeft hij ons met raad en daad bijgestaan. Met raad: zijn weloverwogen ad viezen hebben ons over veel begin- moeilijkheden heen geholpen. Met daad: zijn pen, die in vroeger jaren reeds voor verscheidene tijdschrif ten en bladen over het papier was gegaan, heeft ons heel wat repor tages en beschouwingen geleverd. Over de verwoeste Godshuizen in het bisdom, over zijn verblijven in Rome, over evenementen van het verkennersleven, waarvoor hij in jonger jaren zulk een enthousiast* stuwer was geweest. Zijn godsdien stige beschouwingen bij de feest dagen des jaars, welke hij trouw ter redactie kwam brengen, waren gesteld in een keurige meditatieve stijl. Er klonk steeds iets in door van de weemoed om het verganke lijke maar daarnaast van de blijd schap en zekerheid om het toekom stig heil. Het was altijd goed met hem een praatje te maken en een fijne hu mor Kruidde zijn gesprekken. Het is nu vele maanden geleden dat hij voor het laatst ter redactie kwam. Hij zag er betrokken uit. Ja, het ging hem niet zo erg goed. Hij zou ter observatie in het ziekenhuis op genomen worden. Misschien werd het wel een operatie. Het werden verscheidene operaties, het werd een langdurig ziekbed. Sindsdien kregen we nog eenmaal een bood schap van hem, dat we voorlopig niet op zijn artikeltjes hoefden te rekenen. Dit „voorlopig" is nu wel zeer nadrukkelijk in „definitief" veran derd. We zullen hem missen, zijn medewerking, zijn vrolijke kout, zijn hartelijke vriendschap. Zijn na gedachtenis blijft bij ons in hoge ere. Hij moge nu zijn opgenomen in dat wat hij de lezers zo vaak voor ogen stelde: de onvergankelijke vrede en vreugde in God. Gistermiddag heeft zich op de Aal- sterweg te Eindhoven een verkeers ongeval voorgedaan, waarbij de 52- jarige heer F. C. Verhoeven en zijn 11-jarige zoontje Frans dodelijk zijn verongelukt. De heer V. werd, toen hij met zijn bromfiets de rijbaan over stak, gegrepen door een achterop ko mende bestelauto. Zowel hijzelf als zijn zoontje waren op slag dood. Minister Witte heeft op vra gen van het Tweede Kamerlid Bommer gezegd, dat richtlijnen aan de gemeentebesturen met betrekking tot huurverhoging voor woningwetwoningen niet als een wettelijk besluit kunnen worden beschouwd. De nadere vaststelling yan een steun ingevolge de bijdrageregeling 1950, zal geruime tijd in beslag nemen, aldus de minister. Als de huurders al die tijd slechts het oude huurbèdrag zouden betalen, zouden ze in sommige gevallen een aanzienlijke nabetaling moeten doen. Hij acht het daarom een zaak van wijs beleid, dat omtrent de door de gemeentebesturen voorgestel de huurverhoging aan de huurders mededeling wordt gedaan en dat de gemeenten de huurverhoging bij wijze van voorschot innen. De minister zegt zich graag bereid te verklaren, de vaste Kamercommis sie voor volkshuisvesting tijdig mee te delen, welke praktische normen bij de definitieve vaststelling van de hu ren der betrokken huizen gehanteerd zullen worden. Het N.V.V. heeft inmiddels ook van zijn ongerustheid doen blijken over de huurverhoging van de huizen, die vol gens de regeling 1950 zijn gebouwd, en die volgens het vakverbond een te grote omvang aanneemt. Zo spoedig mogelijk wil het bestuur een onder houd met de minister. Uit een onderhoud met B. en W. van Amsterdam bleek, dat dit college al bezig is herziening te krijgen van de huurverhogingen, die voor de hui zen in kwestie voorlopig zijn vast gesteld.

de Stem | 1957 | | pagina 1