LCREEM Middelburgse raad opende met een „circusnummer Ondernemingsraden geïnstalleerd dubbele met vakantie?. 195 Geen meerderheid voor de chr. techn. school Voor spiegelglasfabriek te Sas van Gent BRYLCREEM Zeeuwsch-Vlaanderen is 26 vaklieden rijker Gering aantal Belgische bussen wordt overgezet Nation. Lourdesbedevaart vertrok uit Roosendaal w Cijfe Meester Spelier. Heinkenszand. nam afscheid van zijn jeugd Mgr. J. Huibers bij de zieken DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 6 AUGUSTUS 1957 5? Onbeleefd briefje Verdrogend land Congregatie van Oudenbosch Broeder Theofanus nieuwe overste Alleen getond haar is mooi haar! heeft die werking» I Goese familie gaf orgel cadeau Minister Struijcken naar Zeeland The perfect hairdressing Diploma-uitreiking te Hulst Z^fB MOEILIJKHEDEN MET DE VEREN Geleend geld voor woningbouw Vakmanschap is belangrijk Hoogwaterstanden Zuid-Beveland GOES Z.-Vlaanderen TERNEUZEN Burgerlijke 6tand Zanguitvoering HULST Verkeersongeval Botsingen AGENDA Vandaag Morgen Reeds by de aanvang der raadsvergadernig van Middelburg zat men volop in het debat en wel naar aanleiding van de briefwisseling tussen WV en het gemeentebestuur over het plaatsen van een circus op de Markt, wat VVV onaangenaam was evenals diverse zakenlieden op de Markt. De waarnemend-voorzitter, wethouder Kögeler, merkte op dat deze kwes tie ter sprake is gekomen in een in oktober 1954 gehouden raadsvergadering en toen, na uitvoerig debat b. en w. met 107 stemmen werden gemachtigd om eenmaal per jaar gedurende enkele dagen een circus op de Markt toe te laten. steeds groeiende geweest. Thans staat men evenwel voor een aderla ting, nu men in Vlissingen ook met zo'n'school start. Blijkt die vrees on gegrond in de toekomst, dan zal de minderheid gaarne meewerken aan een chr. technische school. In dit verband wees spreker op de geleidelijke verlenging van de leertijd op deze scholen, die aan- cfa anHp ic De heer' Wattel (A.R.) vond het onjuist, dat het bestuur der stich ting bij zijn verzoek is uitgegaan van het aantal uitgebrachte prot. christelijke stemmen; beter had men kunnen enquêteren bij de ouders, Toch zal spreker voorstemmen, om dat hij overtuigd is dat er voor twee scholen voldoende leerlingen zijn. In tussen vroeg spreker of het gekozen moment wel gelukkig is. De heer Kaland (CH.) betreurde het verzoek. De toestand bij het techn. onderwijs op Walcheren is op geestelijk gebied niet zo, dat een chr. techn. school noodzakelijk is. De sa menwerking is goed en de geest in bestuur en onder de leraren niet on christelijk. Zou in de toekomst één school onvol doende blijken, dan zullen spr. en zijn fractiegenoten gaarne voor een schr. school stemmen. De heer Hesselink (V.V.D.) sloot zich hierbij aan. De heer Westerhout (Arb.) zou. graag, voor hij zijn stem bepaalde, De heer Schenk (VVD) vond dat b. en w. formeel juist hadden ge handeld, maar achtte het briefje van het college aan V.V.V. niet zeer be leefd. ook omdat de motieven van V.V.V. werden genegeerd. Ook vroeg spreker zich af of het toelaten van een circus in het centrum in het belang der stad was. Liever geen circus, vond spreker, dan dat Mid delburg van zijn fraaiheid wordt be roofd. Geen overdrijving s.v.pl. De voorzitter meende, dat men overdreef in deze. Tenslotte maakt men geen bezwaar tegen de kermis, die tien dagen de Markt in beslag neemt. Spreker meende, dat men een eenmaal genomen besluit terwille van de continuïteit moet handhaven. De heer Baars (C.H.) zag veel schade voortvloeien uit dat besluit, omdat de Markt als parkeerplaats niet gemist kan worden. Spreker vroeg of Modderoord niets was. De heer Hubregtse (Arb.) verde digde de houding van b. en w., ter wijl de heer Wattel (A.R.) de aan dacht vestigde op het terrein waar de brandweerkazerne zal moeten ko men. De voorzitter vond het parkeer-mo- tief gezocht en wees behalve op de kermis ook op de donderdagen wan neer de markt geheel met kraampjes is bezet. De suggestie van de heer Wattel zullen b. en w. bekijken. Woningbouiv in de knel Nieuwe discussie ontstond over de circulaire van de minister, inzake de financiering der investeringen. De heer Hubregtse vond het voor stel van b. en w. om die circulaire voor kennisgeving aan te nemen iets te gemakkelijk gezien de conse quentie van dit rondschrijven. Spre ker informeerde naar de gevolgen voor de woningbouw en opperde het idee om te proberen een burgerzin lening af te sluiten. Speciaal infor meerde hij of de woningbouw in de Stromwijk door kan gaan. De voorzitter merkte op, dat de stand er niet opwekkend uitziet. Van een burgerzinlening verwachten des kundigen niet veel. Zelfs al zou men er één of twee ton mee op tafel krij gen, dan is de situatie daarmee niet gered. Bovendien dreigt het gevaar dat in zo'n geval de minister zal eisen, dat men er een deel der kas geldleningen mee aflost. Toen men onlangs van een instelling geld kreeg voor de bouw van kleuterscholen, heeft dit ook al ernstig gedreigd. De woningbouw in de Stromenrwijk gaat zeker door voor 76 woningen en b. en w. vechten er voor, dat ook voor de 260 andere huizen toestem ming wordt verleend. Enkele motieven zijn daarvoor aan wezig, o.m. omdat er al voor 226 woningen is geheid. Wat de andere grote objecten be treft, de school aan de Zuidsingel is in de lucht komen te hangen door de investeringstoeperking. Langdurig schooldebat Na dit vrij langdurig voorspel, kwam men aan de eigenlijke voorstel len van b. en w. toe. De eerste twin tig daarvan schoten snel genoeg on- derde de hamer door. Een breed debat ontstond pas bij het voorstel der meerderheid van b. en w. om voor de stichting van een prot. chr. technische school de nood zakelijkheidsverklaring af te geven. Wethouder van 't Westende zette eerst het standpunt der minderheid in b. en w. uiteen. Gedurende 75 jaar, aldus spreker, verzorgt de Middelburgse technische school de opleiding der Walcherse kinderen. De belangstelling er voor is, dank zij de goede naam der school, (Advertentie) iets meer horen over de verwach tingen omtrent het leerlingenstelsel bij de bestaande school, indien er een tweede school zou komen. Wethouder Schorer (Arb.) zei niet de mogelijkheid om tot stichting van een christelijke technische school te komen in de weg te willen staan. Ook de vrees, dat de school er toch komt, maar dan in een andere plaats, had zijn standpunt bepaald. De voorziter hield een warm plei dooi voor een chr. techn. school en voerde hoofdzakelijk principiële mo tieven aan. Waar het program van de lagere techn, school ook aan het vor mend onderwijs plaats inruimde, is een bijzondere techn. school op haar plaats. Waarom, zei spreker, zou men met het bijzonder onderwijs ein digen bij de lagere school. Voor twee techn. scholen is plaats te Middelburg, zei spreker en ook hij meende, dat er zeker een chr. techn. school komt op Walcheren. Beter is het dat Middelburg de kans krijgt, omdat de stad toch altijd nog een on- derwijs-centrum is. De heer Berenpas (Arb.) ontpopte zich als tegenstander van de bewus te school terwijl de heer Hoek pro bleek. De heer Westerhout zei, dat zijn vrees door de verklaringen van de voorstanders niet uit de weg ge ruimd was. Na nog enig debat werd het voor stel van b. en w. met 116 stemmen verworpen. Uit de discussies bleek nog, dat aanvankelijk de meerderheid in het college heeft bestaan uit burgemees ter Bolkestein en de wethouders Kö geler en Schoror. De knoop op de beurs Er was ook nog enige oppositie te gen het voorstel van b. en w. om het verzoek der openbare leeszaal tot verhoging der gemeentelijke sub sidie af te wijzen. Sommige leden wilden aanhouding en andere uitstel tot de begroting, maar de voorzitter sprak zo overtuigend over de nood zaak tot bezuiniging dat de raad ca pituleerde. Rondom de afgesloten Braakman doet zich hetzelfde verschijnsel voor, dat in de kop van Overijsel gecon stateerd is na de inpoldering van de Noordoostpolder. Het land rond de Braakman verdroogt, omdat de grond waterstand gedaald is. Terwijl er in de vroegere zeearm zelf goede oog sten worden binnengehaald, draagt het land daar rondom geen normale vruchten meer. Er gaan nu stemmen op voor een schadevergoeding en er is een pro vinciale commissie gevormd om na te gaan. of er iets tegen deze ver droging te doen is. Dat zal zo een voudig niet zijn. Voor de oplossing van dit probleem zal men wellicht nog het meest aan gewezen zijn op de waterlopen van Oost- naar West-Vlaanderen. waar van de afwatering dan in overleg met België te regelen is. Het Delta plan biedt hier in ieder geval géén oplossing. Te Oudenbosch hadden maandag de verkiezingen plaats voor het be stuur van de Congregatie van de Broeders van Oudenbosch. Tot alge meen-overste werd gekozen Broeder Theofanus, die novicemeester was te Bosschenhoofd. Vicaris werd Broeder Serafinus. Tot bestuursleden werden benoemd de Broeders Silverius (over ste van Saint Louis), Fulgentius (overste te Amsterdam) en Camil- lus (overste te Rotterdam). (Advertentie) De Gereformeerde kerk in Hooger- heide heeft nu de beschikking over een eigen oïgel. Dezer dagen heeft een familie uit Goes ten behoeve van de kerk gratis een orgel afgestaan. Het kofferorgeltje, waarvan jarenlang gebruik werd gemaakt, kan nu op non-actief gesteld worden. Gisteren heeft ir. C. A. L. Horst- mann, directeur van de ,.N. V. Nieu we Nederl. Mij. tot vervaardigen van spiegelglas, glazen voorwerpen en chemische produkten de beide onder nemingsraden in de onderscheidene afdelingen van het bedrijf geïnstal leerd. Dit gebeurde tijdens een eer ste, buitengewone zitting van de beide raden, waarbij aanwezig waren burgemeester R. A. J. den Boer van Sas van Gent en vertegenwoordigers van de standisorganisaties. De onder nemingsraad voor de spiegelglasfa briek bestatt uit negen empoyé's, die voor de afdeling chemische produk ten uit zeven. Ir. Horstmann, die de gekozenen in de raden en de genodigden ver welkomde, betoogde dat het welis waar een wettelijke verplichting is, waaraan men voldoet door onderne mingsraden in te stellen, doch dat de directie er met vreugde aan vol doet. Hij sprak er zijn voldoening over uit dat de maatschappij tot het eerste kwart der Nederlandse be drijven behoort dat tot de instelling der ondernemingsraden overgegaan is. Tot slot van zijn installatie-toe spraak wees ir. Horstmann erop dat het de bedoeling is dat er minstens eenmaal per jaar een gezamenlijke vergadering wordt gehouden door de beide raden der maatschappij. Burgemeester den Boer wees op de gelukkige evolutie in de verhou ding tussen directie en personeel. Hij wenste de raden succes toe en sprak de hoop uit dat zij tot een nog be tere verhouding tussen werkgever en werknemer mogen leiden, in het be lang van het gehele bedrijf. Namens de drie standsorganisaties sprak de heer R. v. Himst iKAB), wijzend op de verantwoordelijkheid van de taak der leden van de onder nemingsraden en tenslotte voerde de heer R. van Dinteren, voorzitter van de plaatselijke KAB-ofdeling en lid van da ondernemingsraad, het woord. Minister mr. A.A.M, Struijcken is voornemens zeer binnenkort een be zoek aan Walcheren en Schouwen- Duiveland te brengen om zich op de hoogte te stellen van de grenswijzi gingen en concentraties der gemeen ten. Brylcreem bevat waardevolle haarvoedende stoffen en zuivere, natuurlijke oliën - zij houden haar en hoofdhuid gezond en fris. Massage met Brylcreem bestrijdt roosvorming en maakt droog haar weer vitaal. Brylcreem houdt uw haar gezond! Ja, deze beroemde Engelse hairdressing verzorgt uw haar langs twéé wetenschappelijke wegen? •B Brylcreem is geëmulgeerd. 0B0 Daardoor kan Brylcreem elke haar apart soepel, glanzend en vrij van stof en vuil houden. Geen „geplakte" haren meer! Met Brylcreem valt uw haar los en natuurlijk, en blijft toch korrekt op zijn plaats. Heel de dag! HAAST UI De inzending van de Brylcreem VakantieprUsvraag sluit op 16 Augustus a.s. Beecham [Nederland] N.V. Voor engros: Jacq. Mot N.VAmsterdam (Advertentie) <o bizr jm in tz bijten-! Bescherm Uw haar tegen zon en water met haarcrème Op 7 augustus, na een verblyf van ruim 27 jaar in Heinkenszand, gaat de heer Th. Spelier, hoofd van de r.k. St. Jozefschool - zich definitief met zyn gezin vestigen in Ginneken, waar hy per 1 september a.s. de scepter zal gaan zwaaien over de r.k. meisjesschool aan de Postlaan; een 6 mansschool met plm. 200 leer lingen. In 's-Heerenhoek geboren, dus van top tot teen Zeeuw, heeft hij een belangrijk deel van zijn leven gesle ten onder zijn eigen volk en er zijn beste krachten aan gegeven. Vanzelfsprekend verlaat hy als Zeeuw onder de Zeeuwen slechts no de zijn eigen streek, waaraan hij vele dierbare herinneringen bewaart. Gesneden uit het degelijke onder- wijzershoüt hebben velen van zijn leerlingen in de loop der jaren ge profiteerd van zyn talenten. Dat de school zowel bij de onderwijsinstan- ties als in de parochie zelf en de omgeving Zo'n goede naam verwierf, is voor een belangrijk deel aan hem te danken.' Onder het toenmalige hoofd, de heer J. Duivestein, werd hij in 1930 benoemd als onderwijzer. Zijn gehechtheid aan Zeeland en speciaal aan Heinkenszand moge blij ken uit het feit, dat de heer Spe lier op 1 april 1945 als hoofd werd benoemd en die functie ruim 12,5 jaar vervulde. In de periode als hoofd heeft hy zich vooral gewijd aan de onderwys- vernieuwing. welke voor hem een be langrijk stuk levenswerk is gewor den. Op de bres Ook op onderwijs-organisatorisch ge bied is de heer Spelier geen on be kende, want bijna 13 jaar stond hij als secretaris van de katholieke on derwijzersbond St. Augustinus op de bres voor de belangen van de katho lieke onderwijzers. Als lid van het bestuur van de katholieke B.L.O. school toonde hij zich een voorvechter voor de vor ming in vernieuwde geest van het debiele kind. Ook in het plaatselijke verenigings leven had de heer Spelier een be langrijk aandeel, o.m. als secretaris van het Groene Kruis; voorzitter van het genootschap Stille Omgang en bestuurslid van de Oranje Vereniging welke verenigingen in hem een toe gewijd werker gaan missen. Personeel en leerlingen hebben op hartelijke wijze afscheid van het sym pathieke schoolhoofd genomen en hem bij monde van de onderwijzer, de heer Fr. Rijk, een fraai aanden ken aan zijn lange en vruchtbare Heinkenszandse periode aangeboden. In zijn dankwoord richtte de heer Spelier zich vooral tot zijn jeugd, welke jeugd - en zeker ook de oud leerlingen - hem en zijn gezin in Ginneken alle goeds toewenst. Tijdens een te Middelburg gehouden persconferentie heeft de commissaris der koningin medegedeeld, dat Zee land uit de lening van de institutio nele beleggers, welke in totaal 400 miljoen gulden groot was en die be stemd was voor woningbouw, in to taal f 5.579.700 heeft gekregen, dus ruim één procent. Bij de verdeling werden door het rijk als basis genomen de machtigin gen tot gunning van de bouw van wo ningwetwoningen in de jaren 1954, 1955 en 1956. Juist in deze periode viel de herbouw van de rampgebieden en van de 52 Zeeuwse gemeenten, die een toewijzing uit deze lening ontvingen, kregen derhalve de rampgemeenten in verhouding de hoogste bedragen. Opmerkelijk is dan ook, dat Dreischor met 914 inwoners een bedrag van f 154.600 kreeg uitgekeerd en de hoofdstad van Zeeland, Middelburg, met 22.158 inwoners gelijk werd ge steld met Duivendijke met zijn 361 in woners, die beide f 84.300 kregen. Zie- rikzee kreeg het hoogste bedrag, te weten f 660.500, gevolgd door Kruinin- gen met f 505.900, Vlissingen met f 463.800 en Goes met f 421.600. De moeilijkheden, waarmee de veer diensten in Zeeland te kampen heb ben, kwamen eveneens ter sprake. De directeur der provinciale stoomboot diensten, mr. J. L. Nieuwenhuis, had de stellige mening, dat het thans min der druk is bij de aanlegplaatsen dan in voorgaande jaren. Opmerkelijk is het gering aantal Belgische autobus sen, dat thans wordt overgezet. Enke le jaren geleden hebben de Belgische ondernemers aangekondigd niet meer naar Zeeland te zullen komen in ver band met de lange wachttijden bij de veren. Hoogstwaarschijnlijk hebben zij dit seizoen gevolg gegeven aan hun drei gement. De langste wachttijden op het veer Vlissingen-Breskens bedragen thans nog twee uur. De nieuwe hoot Enig verlichting in het vervoers probleem over de Zeeuwse stromen komt er medio volgend jaar door het in bedrijf stellen van een. nieuwe veer. boot. welke thans te Kinderdijk in aanbouw is. In Oktober zal deze te water worden gelaten en in mei van het volgend jaar definitief gereed zijn. Na het gereedkomen van de nieuwe aanleginrichtingen te Breskens en Vlissingen kan zij in dienst wor den gesteld. Dit zal omstreeks juli van het vol gend jaar het geval zijn, dus juist in het toeristenseizoen. Doordat er nog steeds geen goedkeuring werd ver kregen voor de bouw van de tweede dringend noodzakelijke veerboot, zal men op de dienst Vlissingen-Breskens noodgedwongen met twee aanlegin richtingen, voor de bestaande baten als de Koningin Juliana en de Prins Bernhard en voor de nieuwe boot moeten werken. Hierdoor zullen on herroepelijk grote moeilijkheden voor het wegverkeer en voor passagiers ontstaan. Temeer daar deze aanlegin richtingen ruim twee kilometer van elkaar zijn verwijderd, aldus de di recteur der stoombootdiensten. Niet minder dan 26 cursisten van de stichting vakopleiding bouwbe drijf hebben in de technische school van Hulst het diploma ontvangen. Veertien timmerlieden ei» twaalf metselaars hebben in de afgelopen week gedurende vier dagen hard ge werkt om de eer van het diploma waardig te worden. Zeeuwsch-Vlaan- deren is een aantal aankomende vak lieden rijker geworden. Twee jaar lang hebben ze deelgenomen aan de opleiding, die zowel praktisch als theoretisch gericht is. De werkge ver is deelgenoot in het contract eri de leerling verplicht zich de avond school te volgen. De voorzitter van de examencom missie. de heer L. Simons, reikte de 26 geslaagden (3 zijn afgewezen) de diploma's uit. Hij merkte daarbij op, dat de algemene indruk over de kwaliteit van het examenwerk goed is, hoewel de metselaars meer aan dacht hadden moeten besteden aan het volwerken en de maatvoering. Gezien de leeftyd en de ervaring der kandidaten mag echter vastgesteld worden, dat er goed werk geleverd is. De heer Simons wees op het be lang van goede vakkennis en hy drukte de geslaagden daarom op het hart zich verder te bekwamen. Nadat hij de diploma's had uitge reikt. nam de heer J. v. d. Waeter de timmerlieden onder vuur, hen eerst terecht wyzend inzake de zorg voor het gereedschap (waaraan men immers de vakman kent) en daarna wijzend op bepaalde algemeene ge breken in het examenwerk. Over de ,.pen-in-gat-verbindingen" was hij nog niet erg enthousiast. Ook hij be nadrukte het belang van verdere studie. De heer Th. de Waal, hoofdinge nieur van de stichting vakopleiding bouwbedrijf, vroeg van de werkge vers een nog verder gaande mede medewerking aan het leerlingenstel sel en complimenteerde de geslaag den met het behaalde succes, dat er gezien de in deze tijd niet meer zo rijkelijk voorhanden praktische stu diemogelijkheden wel zijn mocht, al deed hij aan de aanmerkingen van de heer v. d. Waeter nietg af. Hij gewaagde van een plan van de stichting vakopleiding bouwbedrijf tot het instellen van een landelijke gezelleneursus. In het najaar start een proefopleiding en daarna volgt, als de proef slaagt, een algemene regeling De heer J. Provoost van de Stich ting bracht namens de S.V.B. dank aan allen die meewerkten aan de cursus en het examen. Speciaal noemde hij de technische school van Hulst, de examencommissie, de heer J. Bleyenbergh (die zijn loods be schikbaar stelde) en de fa. v. d. Poel te Lamswaarde (welke prima (Van onze verslaggever) Met drie treinen vertrokken maan dag meer dan tweeduizend pelgrims vanuit Roosendaal naar Lourdes. By- na driehonderd zieken begaven zich aan boord van de witte trein, die tegen vijf uur uit het station weg reed. In de ziekentrein nam ook plaats mgr. J. Huibers, de bisschop van Haarlem. De drukte voor en op het Roosen- daalse station was groot. Met perso nenwagens en autobussen arriveerden reeds voor de middag de pelgrims. Zij kwamen uit alle delen van het land. De meeste waren vergezeld van familieleden, die een vaarwel toeriepen. Om twee uur vertrok de eerste trein, de rode. Nadat brancar diers, gesteund door Roosendaalse vrijwilligers, de zieken aan boord had den gebracht, vertrok de witte trein. Enkele minuten later verliet ook de blauwe trein het station. Mr. A. van Velzen uit Schiedam, de leider van de ziekentrein, ver klaarde, dat de animo voor de na tionale bedevaarten stijgt. Hij ver wachtte dat het niet zo heel lang meer zal duren of er moeten vier treinen worden ingelegd. De leider van de bedevaart was op nieuw mgr. dr. Th. v.d.Bom, pastoor te Breda. Hij was zeer optimistisch gestemd. Hij wist nog niet op welke datum de Nederlandse dag in Lour des zou worden gevierd. In de ziekentrein stapte naast mgr. J. Huibers (die elk jaar met deze trein reist) ook dr. C. Dijkstra van ,,De Klokkenberg" uit Breda. Hij heeft dit jaar de medische leiding van de ziekentrein. Mee aan boord hulpmateriaal voor het metselwerk beschikbaar stelde. Tenslotte sprak de heer I. P. Nonhebei, die sedert jaar en dag zijn uiterst best doet kandi daten voor de cursus vakopleiding te contracteren, zijn vreugde uit over het resultaat. Daarna bezichtigde men de gemaakte werkstukken. Geslaagden De namen der geslaagden zijn: Timmeren: J. Moorthamer, Axel (met prijs)S. P. v. d. Hooft, Ter- neuzen; A. P. van Zeele, Sas van Gent; A. v. d. Wege, Groede; Th. Vermeulen, Terhole; E. van Troost, Graauw; C. M. Roosen, Axel; J. F. Opdorp. Hoofdplaat; P. M. Kornelis, Schoondijke; B. Hermans, Zuiddor- pe; O. D. R. Freyser, Hulst; P. J. Dienkx, Retr'anchement; J. Coppie- ters. Koewacht; C. A. Christiaanse, Terraeuzen. Metselen: L- C. de Putter, Ter- neuzen (met prijk)H. J. Albrieker, Sas van Gent; M. M. v. d. Brande, Stroodorpe; J. van Espen, Axel; W. Haers, Philippine; J. J. Kaas, Philip pine; W. van Kerkvoort, Groede; F. van Mossevelde, Groede; A. Oppe neer, Koewacht; J. A. Rouw, Terneu- zen; A. C. Vermeulen, Hoek; B. P. A. Vervaet, Westdorpe. Voor morgen, woensdag 7 augustus, gelden voor de provincie Zeeland de volgende hoogwaterstanden: 0.25 en 12.58 te Hansweert, te Terneuzen om 0.06 en 12.33 uur en te Vlissingen om 12.03 uur. KASPORGO HAD OPNIEUW SUCCES Hoewel gisteren Kasporgo met haar vele buitenlandse gasten op tournee was geweest naar Zeeuwsch-Vlaande- ren, werd 's avonds op de Grote Markt wederom een voorstelling ge geven, die ook nu heel wat belang stellenden op de been bracht. Behalve de reeds enkele malen door ons ge noemde groepen trad nu ook het 's middags gearriveerde Luxemburg se balletgezelschap op. Hoewel de groep niet groot was, boekte ze een uitbundig succes met haar optreden dat van een verfijnde smaak getuig de. Hedenavond treedt nogmaals een deel van het gezelschap op; de rest gaat naar Domburg. VERVROEGD BEIAARDCONOERT De stadsbeiaardier, de heer Hart- hoorn, zal heden zijn wekelijks ca rillonconcert reeds vroeg in de mid dag beginnen, uit attentie voor de vele buitenlandse Kasporgo-gasten, die er momenteel zijn. 's-Heerenhoek BUITENLANDS BEZOEK Het is thans zover, dat de gemeente het reeds eerder aangekondigd bui tenlandse bezoek kan ontvangen. Op woensdag 7 augustus komen de gas ten van Kasporgo uit Goes, waaron der verschillende nationaliteiten, een demonstratie geven, bestaande uit volksdansen, zang en muziek enz. Voor deze unieke gebeurtenis wordt het terrein bij df r.k, meisjesschool, de zgn. speelplaats, ter beschikking gesteld. Na de demonstratie, welke aanvangt om half acht, wordt aan de medewerkenden aan dit festijn een eenvoudige koffietafel aangebo den. Het spreekt welhaast vanzelf, dat er een gezellige drukte wordt ver wacht en de belangstelling van de inwoners zeer groot zal ziin. Het ge beurt dan ook zelden, dat in een kleine gemeente zoals 's Heerenhoek iets dergelijks kan worden georgani seerd! Batli SERENADE Zaterdag heerste er een grote drukte, in het anders zo rustige dorp. De muziekvereniging „Rillandia" bracht een serenade, bij het echtpaar ging eveneens rector J. Roozen uit J.Walraven-Breure, dat die dag het Bloemendaal. algemeen aalmoezenier zilveren huwelijk vierde, terwijl de van de zieken. De treinen arriveren in de loop van vandaag in Lourdes. Volgende week dinsdag keren de pelgrims en de zieken terug. mondaccordeonclub ..Erato" een concert gaf op het plein aan de Scheldestraat. Begunstigd door het mooie weer, was er veel belangstel ling. Geboren: Franciseus z.v. P. Stan- daert en M. Mestrom; Wilhelmina d.v. A. Delgijer en M. de Maat; Bernard z.v. J. Engels en P. de Smit; Ronald z.v. C. Paulusse en A. Does (te Haar lem); Wilhelmina d.v. O. D'hert en L. De Bruijne (te Westdorpe); Johan nes z.v. F. Goedhart en M. Kruisheer; Jacoba d.v. E. Fermont en M. Olden- beek (te Sas van Gent); Jan z.v. C. Bakker en D. Bakker; Maria d.v. M. Driessen en W. Dusart; Maria d.v. R. de Bruijn en A. Crooy (wonende te Axel); Emma d.v. J. Kaas en J. van Ham; Jan z.v. J. Hollenbrandse en G. Biondina; Annemieke d.v. M. Krijger en H. van der Burg. Huwelijken: Th. Groothaert, (Axel) 26 j. en L. Michielsen, 22 j. Overleden: Desiré Stobbelaar, 84 j„ echtg. van I. de Caluwe; Petrus de Schepper, 56 j. echtg. van M. de Co- ninck (wonende te Koewacht); Julma Schinckels, 58 j. echtg. van C. van Acker (wonende te Axel); Johannes Goedhart, 2 d.; Jacoba Fermont, 2 d.; Zuidsande Door de V.V.V. zijn in samenwerking met de plaatselijke verenigingen ge durende de maand augustus enige avonden ingesteld, waarop deze in het openbaar op cultureel en sportgebied zullen uitkomen. Zaterdagavond werd door het da meskoor „Juliana", 28 leden sterk, ge kleed in Cadzandse klederdracht, een zangconcert onder leiding van de heer Everwijn ten gehore gebracht. Vooraf sprak de voorzitter van de V.V.V., de heer Goedgebuure, 'n hartelijk woord tot het publiek Daarna werden door het koor verschillende zangnummers ten gehore gebracht, welke op voor treffelijke wijze werden uitgevoerd. Niet te verwonderen, want reeds 3 maal wist deze vereniging op de con coursen de prov. wisselbeker te be machtigen. Tot slot van deze avond werd nog 't Zeeuwsch-Vlaamse volks lied vertolkt. Maandagvoormiddag omstreeks half tien had aan het kruispunt Lange Nieuwstraat - Kleine Bagijnestraat een botsing plaats tussen een auto en een motorrijwiel. De personenwagen, bestuurd door de heer J. van Heesch uit Tilburg kwam uit de richting Lange Nieuw straat en wilde de Kleine Bagijne straat inrijden naar de Bagijnepoort. Op het zelfde moment kwam de heer A. v.d. Wiele uit Sint Jansteen van de Bagijnepoort gereden en door het feit, dat hij geen voorrang verleende aan de auto. was een botsing onver mijdelijk. De heer v.d. W. werd naar het r.k. ziekenhuis alhier, overgebracht, maar hij bleek geen ernstige letse- len te hebben opgelopen. De mate riële schade bij beide voertuigen viel nogal mee. Stoppeldijk AFSCHEID JUFFROUW VAN BELLE In een feestelijke bijeenkomst in het Verenigingsgebouw heeft de schoolgemeenschap van Stoppeldijk afscheid genomen van juffrouw van Belle, die wegens huwelijk haar taak als onderwijzeres heeft neergelegd. In voordracht, zang en muziek ver tolkten de schoolkinderen hun dank aan de scheidende onderwijzeres. Het programma werd vlot op de plan ken gebracht en het moet voor juf frouw van Belle ongetwijfeld een ge noegen zijn geweest de kinderen, die ook enkele jaren aan haar goede zorgen toevertrouwd zijn geweest, op deze manier voor het laatst aan het werk te zien. Met een traktatie voor de jeugd, aangeboden door de schei dende juffrouw, werd deze gezellige middag besloten. Sluis Op de Hoogstraat kwamen een bromfietser en een wielrijder met el kander in botsing. Gelukkig liep dit alleen met materiële schade af. De wielrijder kwam er betrekkelijk goed af. doch de bromfietser had nogal wat schade aan zijn kleding en aan zijn brommer. De politie stelt een on derzoek in. In de Kapellestraat kwamen twee personenauto's, een Nederlandse en een Belgische, met elkander in bot sing. Beide auto's bekwamen nogal wat materiële schade. Persoonlyke ongelukken deden zich niet voor. De politie stelde direct een onderzoek in. (Advertentie) 23 i/m. M augustus. (behalve, zondag 25 aug 'savonds 9 tot '1030 uuti Priizen. f f50 Cm F 6— Inlichtingen, biêalle^VVltanlörefr Kaartverkoop van l augcai GOES Grand: Curucu van de Amazone. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Brand merk der zonde, 18 j. MIDDELBURG Electro: Het geheim van de bicht. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De gou den havik, 14 j. VLISSINGEN Alhambra: A en C als loodgieters. Luxor: De furie van Mis sissippi. GOES Grand: Curucu van de Amazone. MIDDELBURG Electro: Het geheim van de biecht. OOSTBURG Ledel 8 uur: De stad der desperado s, 14 j. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De gouden havik. 14 j. VLISSINGEN Alhambra: A en C als loodgieters. Luxori De furie van Mis sissippi. Er is on nomisch In; zicht geeft oogstjaar 19J houdingen, In een v Horring, dat alle bedrijvei fers, zoals ze dus gelijk aa Uit de geg echter wel d' verschillende schillende bet verschillende boerenbedrijf men hierby houd moet m sche overzicht jaarlijks vers wordt de onti drijf verder meer kritisch gen kan men| nauwkeuriger Dit statistisi geveer hondei twintig bladzij nuttige en lee belangstellend aangenaam Vergeleken 1955 zijn de u debedrijven er drijven in het beterd. In 195| taten van dezef zijn ze positief de bedrijven dan de weide sten van de a lager geworde aanzienlijk ho re bedrijven. Bij de uitkc bouwbedrijven deze gestegen ninger klei al zeekleigebied, wel van Z.- nieuwe veenko ter resultaat veenkoloniale sinds jaren moeilijkheden ge factoren vc geweest de gr< van zomertar aardappelen e vens hogere p len. vlas, suikt Ongunstige fac ge re oogstopbr zen voor ande me voor karw. en erwten. Da ste oogstjaar c prijzen gestege ten van de w< gegaan. De s)| Z.-Vlaanderen oorzaak in de de gewassen van de pacht. De resultaterl drijven op de een interessant bant zijn de maar de kleir toch nog met De bedrijven in 1954-1955 e per ha. in 19 Bij de grotere maakt. De bei zijn gestegen per ha; de b_ gingen vooruit per ha; die tot 176.— burg, waar voorkomen zand, worden schaft. De hebben een ha. weten te van 92.—. noord-Limburg danken aan d akkerbouwgew kocht. Voorts de bedrijven Limburg voor eieren en de v zen zyn gedaa uitgang in de den per kip ceerd. Ook w jaar 1955-1956 afgaande jaar zich door de dat jaar niet gende oogstjac pluimveehoude heel wat m. kunnen bogen dit jaar rare s be< pe de alsi bed Uit deze cij, clusie trekken 1955-1956 betei onmiddellijke echter nog ver niettegenstaani het laatste ja de resultaten al bij de akke drijven. De ge naar verhoudii teruitgegaan, r jaren ook noc Men zou hieru trekken, dat d co van de pre hebben en da dan de bedrijv van één produ dukten, welke oen en welke elkaar afhanki schillende grae de bedrijven Welk, varkens Produkten heb gemeen. Het i alle produkten om komen de vrijwel nooit a de inkomsten, een uitzonderi een slecht resi om komen dez nooit zo diep kerbouw en d(

de Stem | 1957 | | pagina 2