Zeventig Brabanders en Zeeuwen in Noordoostpolder ontslagen Yerwoede gevechten overal in Algerië TWEE ONTVLUCHTE DUITSERS WEER IN DE CEL Water teisterde Nagasaki r Als gevolg van de bestedingsbeperking Iri totaal moesten 200 jongeren naar huis Imam vraagt tussenkomst van Rusland en de V.S. FEEST OM JARIGE PRINSES Politie achterhaalde hen in Nieuw Vennep en Mijdrecht Wat gebeurt er met Boelganin Gaillard dreigt met aftreden Ruzie is weer bijgelegd Dodelijk vermoeid en uitgehongerd V.S. zwichten voor aandrang BEHOEFTIG 97e JAARGANG No. 22522 DAGBLAD VOOR ZEELAND DINSDAG 6 AUGUSTUS Sommigen kregen huis toegewezen.... Ook beroep op de Verenigde Naties Zuidslavische Rode Pimpernel doodgeschoten WARM Frankrijk moet nog meer bezuinigen Syrië en Jordanië Meer dan 60 doden door overstromingen op Java Geen tegenstand met rood-China Verruiming handel Ocio. Ossendrecht, wordt geveild Voor Cod, Koningin cn Vaderland Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.— p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Advertentieprijs voor de gehele oplage i per mm. (Ingezonden Mededelingen per mm). Voor advertenties van plaatselijke, aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuws# editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede- delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) (Van onze redacteur) Ruim zeventig jonge boeren uit Brabant en Zeeland zijn op zaterdag 10 augustus werkloos. Zij zijn met honderd vijftig jon geren uit andere provincies door de directie van de „Noordoost- polderwerken" ontslagen. In verband met de bestedingsbeperking konden zij niet aan het werk blijven. „Wij zien deze jongeren, onder wie zeer vele goede krachten, met weemoed vertrekken. Wij hebben op departementaal niveau getracht deze jongeren in de polder te houden. Er is voldoende werk aan de winkel, zowel in de Noordoostpolder als in Flevo land. Onze bemoeiingen hebben echter niet voldoende resultaat gehad", zo verklaarde de directie. In het afgelopen weekeind kregen de jongeren een brief van de directie waarin het nieuws van hun ontslag werd aangekondigd. De meeste jonge ren vertrokken onmiddellijk naar hun ouderlijke woningen. Zij pasten er voor om maandag het werk in een van de polders te hervatten. Het nieuws van hun ontslag ging inmid dels van boerderij tot boerderij. Door het ontslag is voor velen immers ook de hoop weggevaagd, nog ooit voor een bedrijf in aanmerking te ko men. Een der getroffenen" is Alois Uijtdewilligen uit Nispen. ,,Ik vertrok in 1954 als 22-jarige jonge man naar de Noordoostpolder' zei hij. ,,Ik ging speciaal op jonge leeftijd, omdat ik veel ervaring wilde opdoen alvorens voor een bedrijf in te schrijven. Ik ben immers af komstig van de zandgronden en dan is het niet zo gemakkelijk op de klei te gaan boe- ren. Na enige tijd liytdewilligen bij een pachter te ••.teleurstelling... hebben gewerkt, 1ft ben ik in het voor jaar 1J56 naar de directie gegaan om me als werkkracht aan te mel den. Ik werd in het korps van onge veer zeshonderd jongeren opgenomen en ging in afwachting van de komst van betere dagen naar het werk kamp op het oude Schokland. Ik heb bijna twee jaar greppels en slo ten gegraven. Enkele maanden gele den werd ik te werk gesteld in Flevo land. Daar hoorde ik de eerste ge ruchten van een moggelijk ontslag. In het kamp heerste een zenuwachtige stemming. Door het verschijnen van de directiebrieven werd de spanning gebroken. De teleurstelling bij de jon gens (er waren zelfs getrouwde man nen bij en één had reeds een huis toegewezen gekregen en ondertrouw gedaan was zeer groot. Er heerste een diepe verslagenheid". Alois noemde de namen van tal rijke anderen, die door de beste dingsbeperking werden getroffen: Hij somde vrienden op. A. Mouwen uit Roosendaal, A. van de Wijngaard uit Standdaarbuiten, A. de Schutter uit Heijningen, M. van de Keijbus uit Huijbergen, J. Bastiaansen uit Etten, P. Timmermans uit Oosterhout, B. Bruggeman uit Graauw, Ch. Doens uit Graauw. J. Kips uit hetzelfde dorp, M. Bulk uit Hengstdijk. ,,Ik ken ze natuurlijk niet allemaal" zei de Nispenaar. ,,Maar het zijn alles bij elkaar een zeventig Brabanders en Zeeuwen". Krappe begroting De directie verklaarde dat het mo gelijk geweest zou zijn de ontslagen Noordoostpolderwerkers aan de gang te houden tot januari 1958. Aangezien de mensen dan echter moeilijk aan nieuw werk geraken, werd besloten het ontslag op 10 augustus in te la ten gaan. Het was mogelijk de man nen nog enige maanden te houden omdat voor hen geld was uitgetrok ken op de begroting 1957. De directie voerde de laatste weken besprekin gen met de ministeries. Uit deze be sprekingen kwam vast te staan, dat de begroting 1958 het niet zou toelaten zoveel mensen te handhaven. ,.Het personeelstekort, door het ver trek van deze ..jongeren ontstaan" al dus de directie, ..heeft natuurlijk tot gevolg, dat het langer zal duren al vorens de gronden uitgegeven kunnen worden." De opstandige imam van Oman heeft de Verenigde Staten en de Sov jet-Unie om bemiddeling verzocht, om tot een bestand in Oman te komen. De vertegenwoordiger te Cairo van de imam, Mohammed El Harty, heeft medegedeeld, dat hij bovendien de secretaris-generaal van de Arabische Liga, Chalek Hassoena, heeft verzocht een beroep van de imam, om de strijd in Oman te staken, ter kennis te bren gen van de secretaris-generaal der Verenigde Naties, Dag Hammarskjoeld. El Harty zei, dat hij nota's voor Rusland en de V.S. had overhandigd aan de Russische- zaakgelastigde en een Amerikaanse ambassaderaad. In deze gelijkluidende nota's werd verzocht om tussenkomst voor een wapenstilstand en voor onderhande lingen om de vrede te herstellen en om de grenzen van het sultanaat te doen eerbiedigen, onder voorwaarde, dat ook onze grenzen en de onafhan kelijkheid van ons land geëerbiedigd worden en wij in onze rechten her steld worden". Later vernam men dat de vertegen woordiger van de imam bij de over handiging van de nota aan de Rus sische ambassade Boelganins naam als geadresseerde in die van Worosjilov had veranderd. Hassoena, de secretaris-generaal van de Arabische Liga, had tevoren aan de 29 Afrikaanse en Aziatische landen, die in 1955 op de conferentie van Ban doeng waren vertegenwoordigd een nota gezonden, waarin hij deze staten aanspoorde „Oman te helpen in zijn strijd en te bewerkstelligen, dat En geland zijn agressie beëindigt". Nader werd nog gemeld, dat verte genwoordigers van de Arabische Liga vandaag in buitengewone vergadering te Cairo bijeen zouden komen, om een gemeenschappelijk plan voor hulp aan de opstandige Imam op te stellen. Camelo Jurissevich, de Zuidslavi sche ..Rode Pimpernel" die honder den vluchtelingen uit Zuid-Slavië over de Italiaanse grens heeft geholpen, is zondagavond door Zuidslavische grensbewakers doodgeschoten. Hij trachtte toen een gezin over de zwaarbewaakte grens te brengen door zelf de aftocht van de vluchtelingen te dekken met een pistool. TOTNUTOE hebben de overstromin gen in Zuid-Korea aan 120 mensen het leven gekost. Hefschroefvliegtuigen van het Amerikaanse leger zijn in gezet bij het reddingswerk. ENGELAND heeft de Griekse en Turkse regeringen gepolst over een mogelijke bespreking van de kwestie- Cyprus tussen de drie landen. TWEEDUIZEND Indische ambtena ren, die stakingsplannen hebben, de monstreerden gisteren voor de rege ringsgebouwen in New-Delhi, terwijl het parlement een anti-stakingswet goedkeurde. EGYPTE heeft het internationale Ro de Kruis geen toestemming willen geven voor het zenden van een ver tegenwoordiger naar de Israëlische zeeman Eylon, die door de Egypte- naren is gearresteerd, toen hij op een Deens schip door het Suez-kanaal voer. DR. H. VAN DE VEN is gekozen tot provinciaal van de Nederlandse pro vincie van Kruisheren, die gisteren te Uden is opgericht. IN SANTIAGO (op Cuba) zijn vier opstandelingen, die een autobus in brand wilden steken, in een gevecht met de militaire politie gedood. OVERSTROMINGEN hebben zich voorgedaan in het gebied van Las Vegas, in de Amerikaanse staat Nw. Mexico. Over persoonlijke ongevallen is niets gemeld, maar er is wel gro te schade aangericht. OFFICIEEL is nu meegedeeld, dat bij de treinramp in de buurt van Madrid 17 mensen zijn omgekomen en 68 gewond. IN DE WAAL, onder Gendt, is de 21- jarige A.A. Melchers maandagmid dag tijdens het zwemmen verdronken. Verwachting van het K.N.M.I. tot hedenavond, opgemaakt maan- J dagavond te 23.15 uur: Warm en vrij zonnig weer, be houdens een kans op onweer, voornamelijk in het zuidwesten J van het land. Zwakke tot matige oostelijke tot zuidoostelijke wind, later draaiend naar zuidelijke rich- tingen. Verwachting van het Belgisch t Weerkundig Instituut: Lichte zuid J oostelijke wind, 's-morgens neve- J lig, 's avonds lichte onweersnei- J t ging. Weinig verandering in tem- peratuur. J Vandaag: zon onder 20.21 uur; maan op 17.35 uur. i Morgen: zon op 5.11 uur; maan onder 2.18 uur. Lies Burghout wijst haar zuster Nel de plaatswaar een jaseen paar schoenen en een tabaksdoos van Wilke werden gevonden. Op de rechterfoto toont zij de plaats in de hooiberg, waar WiIke lag te slapen. Eenentwintig militairen van een af deling Franse cavalerie zijn zondag nacht gesneuveld bij een treffen met Algerijnse opstandelingen op 50 km ten zuidoosten van Algiers. Zestien opstandelingen werden ge dood en vier gevangengenomen. Franse autoriteiten hebben medege deeld dat in 't afgelopen weekeinde een honderdtal rebellen is gesneuveld felle gevechten met Franse troe pen. Het zwaarste gevecht werd gele verd in het noorden van het district Constantine, nabij de Tunesische grens. Hierbij vonden veertig verzets lieden de dood. In West-Algerië werd een bende in het gebergte in de omgeving van Tlemcen door de veiligheidstroepen opgevangen. Er ontstond een gevecht dat zeven opstandelingen het leven kostte. De bende bestond uit jonge Algerij nen die op weg waren naar Marokko om aldaar voor de verzetsstrijd in Algerië te worden opgeleid. Zij waren in het bezit van nieuwe lichte ma chinegeweren van Britse makelij. De Franse regering heeft maandag te Parijs medegedeeld, dat alles in het werk wordt gesteld om een einde te maken aan de nieuwe „golf van terrorisme" die thans over Algerië gaat en die, naar wordt aangenomen, is ontketend i.v.m. het komende debat in de algemene vergadering van de Verenigde Naties. De Franse minister van Financiën, Felix Gaillard, wil eind deze week zijn ontslag indienen, als het kabinet er dan nog niet in geslaagd zou zijn mogelijkheden voor bezuiniging van nóg vijftig miljard francs te vinden. Hij wil tot een totale beknotting van de begroting met 600 miljard francs komen. Volgens waarnemers is de strijd om de laatste vijftig miljard francs van meer politieke dan van financiële aard. Het zou hier namelijk in wezen gaan om Algerië. De voornaamste te genkanting tegen Gaillards bezuini gingen komt van volgelingen van Pierre Mendès-France, die van mening zijn dat de economie niet in even wicht gebracht kan worden, zolanger nog in Algerië gevochten wordt. De leden van het Koninklijke Ge zin, bruin verbrand door hun verblijf in zuid-Frankrijk, hebben maandag morgén vanaf het bordes van het pa leis Soestdijk het optreden gadegesla gen van het uit 24 man bestaande tamboerkorps van het garderegiment fuseliers „Prinses Irene", dat ter gele genheid van de 18de verjaardag van prinses Irene een muzikale demonstra tie gaf. Vele honderden inwoners en vakantiegangers woonden deze uitvoe ring buiten de hekken bij. Met vliegers en lampions hebben de Nederlandse deelnemers aan de Jam boree maandag de verjaardag van prinses Irene gevierd. Vroeg in de ochtend zijn van het marktjplein van de Jamboreestad vlie gers opgelaten. Elke vlieger droeg een letter en tezamen vormden die het woord „Holland". De hele dag heeft dit woord boven de Jamboree ge zweefd. Alle Nederlandse padvinders waren maandag met oranje getooid en 's avonds gaf het Nederlandse contin gent een speciale voorstelling in de arena van het kamp. In de middaguren gaf de leider van het Nederlandse contingent, Miel Ka velaars, een „internationale receptie" op het hoofdkwartier van het Neder landse contingent. Hij bood chief scout Lord Rowallan het Nederlandse wapenschild in brons aan. Ben- luchtopname van de Japanse stad Nagasaki, die geteisterd werd door zware overstromingen. Het water in de straten bereikte een hoogte van anderhalve meter; de dodenlijst van de waterramp in Ja pan is gestegen tot 457 personen terwijl het aantal gewonden meer dan 3600 bedraagt. De Syrische zaakgelastigde Achmed Rahabi is maandag uit Damascus te Amman teruggekeerd, waar hij met de Jordaanse minister van bui tenlandse Zaken, Samir Rifai een on derhoud heeft gehad. Zoals gemeld had Jordanië in Dasmascus laten pro testeren tegen een campagne in de Syrische pers. Een woordvoerder van de Jordaan se regering deelde mee, dat „deze vriendschappelijke ontmoeting heeft geleid tot regeling van de kwestie". Het onderhoud is het begin van een nieuw stadium „van broederlijke be trekkingen tussen beide landen" zei hij. Volgens ambtenaren van de provin ciale gezondheidsdienst van West- Java zouden de overstromingen in deze provincie aan 61 mensen het leven hebben gekost. De meesten hiervan stierven aan ziekten, welke zich na de overstromingen voordeden. Volgens zegslieden zou meer dan de helft van de 60.000 vluchtelingen lij den aan malaria, inflenza of dysen terie. De schade op Java wordt geraamd op 12 miljoen rupiah. De twee Duitsers, die vorige week donderdag uit de strafge vangenis in Scheveningen waren ontsnapt, zitten weer achter s ot en grendel. De 20-jarige Ludger Wilke is gisteren onder Nieuw ennep, in de Haarlemmermeer, door de rijkspolitie gearresteerd Aijn maat werd te Mijdrecht ingerekend. een"™™Sai wei.ni? moeilijkheden. Op aanwijzing ÏTS.eaepënb0erengeZin W"d ^'Cgesnapt, terwUi hij in een h^oischuuf tallen'politipmamfo^1' Envi" Frese (22 Saar) is de hele «lag d, en en een aantal speurhonden jacht gemaakt Frese wist uit het door de politie gelegde net te ontglippen, maar liep dankzij de waakzaamheid van een vrachtauto-chauffeur en zijn bijrijder maandagmiddag kwart over vier in de provincie Utrecht in de val. Dat ge beurde in de gemeente Mijdrecht waar de chauffeur met zijn auto voor het politiebureau reed, er binnen ging en mededeelde, dat hij op de provin ciale weg van Hilversum naar Haar lem een verdachte figuur had zien wandelen. Onmiddellijk reed een wachtmeester in een motor met zij span naar de aangegeven plek en trof daar inderdaad Frese aan. Het begon eigenlijk al in de nacht van zondag op maandag. Toen sur veilleerden twee wachtmeesters der rijkspolitie uit Nieuw Vennep op de Lisserweg in de Haarlemmermeer. Er naderde een wielrijder, die zonder licht reed. Op de bagagedrager reed een andere man mee. Toen de wacht meesters de wielrijder toeriepen af te stappen, sprongen de twee onbe kenden van de fiets af en renden liet nachtelijk duister in: de ene liep de korenvelden rechts van de weg in, de andere verdween in de tegenoverge stelde richting door de weilanden aan de linkerzijde van de weg. Wel poogden de wachtmeesters het tweetal te achterhalen, doch dit ge lukte niet. De fiets bleef achter op de weg. Maandag bleek, dat zij zondagavond aan de Hillegommerdijk gestolen was. Het vermoeden, dat men hier bijna de twee Duitse vluchtelingen had ge pakt, werd ongeveer 12 uur later ze kerheid. Toen belde nl. de 67-jarige landbouwer P. Burghout, die mét zijn twee ongehuwde dochters, de 29-jarige Lies en de 32-jarige Nel, in een nogal afgelegen boerderij in Nieuw Vennep woont, de plaatselijke rijkspolitie op met de mededeling, dat er zich bij zijn hoeve vreemde dingen hadden voorgedaan. Terstond trokken twee wachtmeesters naar de boerderij en troffen daar na enig zoeken in een open schuur met gereedschappen en wat hooi de uitgeputte Wilke slapend aan. De jongeman lag in een hoek bijna geheel onder het hooi verborgen, op zijn neus, ogen en voorhoofd na. Wei was hij bijzonder zenuwachtig, toen de politiemannen hem wekten, maar hij verzette zich niet en ging gewillig mee naar de keuken van de boerderij, waar hij van I,ies Burghout 5 boterhammen met kaas en 2 glazen melk kreeg, die hij als een uitgehongerde verorberde. Sinds zijn ontvluchting, zei hij, had hij zo goed als niets meer gegeten. „Laat me binnen" De 29-jarige Lies Burghout verteld^ wat er op de boerderij gebeurd was. „Midden in de nacht werd er plot seling aan het raam van mijn vaders slaapkamer geklopt", vertelde ze. „Die slaapt nl. beneden. Ook mijn zuster en ik hoorden het lawaai en we kwa men ons bed uit. Buiten stond een nog jonge man, die in gebroken Ne derlands vroeg of hij binnen mocht komen, maar wij dachten, dat we te doen hadden met iemand, die dronken was en we weigerden dus. De man buiten liet zich niet gemak kelijk wegzenden. Hij liep het huis om naar de voordeur, duwde de klep van de brievenbus omhoog en plaatste zijn mond voor de opening. Smekend riep hjj naar binnen: „Laat me toch alstublief binnen, ik word door de politie achtervolgd". Men had hem echter niet binnen gelaten. 's Morgens trof mej. Burghout in de tuin een paar schoenen, twee shag- doosjes met sigarettenpeukjes en een doosje lucifers aan. Zij besloot toen, in overleg met de andere gezinsleden, de politie te waarschuwen. Wilke wilde na zijn arrestatie niet zeggen, waar zijn ontvluchte maat ge bleven was, hoe mededeelzaam hij verder ook was. De arrestatie van Frese is op de eerste plaats te danken aan de oplet tendheid van twee mannen, die met een vrachtauto naar Uithoorn waren geweest. Zij waren een lekke band aan het repareren, toen zij uit een zijpaadje een sjofele figuur zagen aan komen. Onmiddellijk meenden ze in hem een van de twee uitbrekers te herkennen. Vlak voor Mijdrecht reden ze de man (die hun groet onbent- woord had gelaten) opnieuw voorbij. Ze besloten onmiddellijk bij de po litie aan te kloppen en inderdaad trof die de vluchteling op de provinciale weg aan. Zonder tegenstribbelen nam Frese in het zijspan van de politie motor plaats. Premier Boelganin van de Sovjet. Unie is momenteel voorwerp van ve« lerlei gissingen in westerse diploma tieke kringen. Opvallend genoeg heeft hij de laatste dagen niet deelgenomen aan topbesprekingen met Tito e.d. Ook gaat hij woensdag niet mee naar Oost-Duitsland. In verband hiermee was ai verwezen naar eerdere verr onderstellingen, als zou Boelganin zijn plaats moeten afstaan aan Zjoe- kov. Dit als gevolg van zijn houding tijdens de jongste paleisrevolutie in het Kremlin. Gisteren is Boelganin plotseling weer in het openbaar getreden. Hij woonde met Kroestjev een receptie bij, die door de leider van een Sy rische delegatie werd gegeven en hij was met Zjoekov aanwezig op een ontvangst, ter gelegenheid van het jeugdfestival. Ook ontving hij een Ja panse delegatie, die ijvert voor een verbod van kernwapens. "T Te Washington is maandag bekend gemaakt, dat de Ver. Staten zjjn ge zwicht voor verzoeken van hun bond genoten om een verdere verzachting van de beperkingen op de handel met com munistisch-China Zij hebben ermee ingestemd, dat de uitvoer wordt toegestaan van be paalde machinewerktuigen, chemica liën, metaalprodukten, transportmid delen en schepen. Volgens Amerikaanse regeringsfurie- tionarissen waren de Verenigde Sta ten genoodzaakt toe te geven, wegens het op 30 mei door Engeland genomen besluit om de handel met China te verruimen. De Verenigde Staten zelf zullen ech. ter hun volledig verbod op da handel met China handhaven. Naar wjj vernemen bestaat het plan om de gebouwen en inboedel van de N.V. OCIO te Ossendrecht half sep tember publiek te veilen. De veiling geschiedt te Ossendrecht mede door notaris P. van Tiggelen. Zij heeft plaats op aandringen van het Rijk de grootste hypotheekhouder. De OCIO is een dochteronderne ming van de N.V. Rids Chemisch# Industrie te Haarlem. Het vorig jaar kwam de fabriek, waarin trotyl werd vervaardigd, in verband met finan ciële moeilijkheden grotendeels stil t« liggen. Een klein vermogen heeft men aangetroffen in het bezit van de 59-jarige Zwolse koop vrouw van L., die zich van tijd tot tijd vervoegde bij de ge meentelijke dienst van Sociale Zaken om ondersteuning te vragen. Enkele malen kreeg de vrouw, wier man failliet ver klaard werd, steun of een le ning, omdat iedereen ervan overtuigd was, dat zij in behoef tige omstandigheden verkeerde. Daar zij ervan verdacht wordt goederen aan het faillissement te hebben onttrokken en de ge meentelijke dienst van Sociale Zaken te hebben opgelicht, is nu proces-verbaal tegen haar opgemaakt. Het vermogen van de vrouw, die door haar man was verla ten voor hij failliet verklaard werd en die geregeld op de markt stond met snoepgoed, was toevertrouwd aan kennis sen in Zutphen. De politie vond daar in een oude kous een be drag dat met verscheidene nul len wordt geschreven, HP

de Stem | 1957 | | pagina 1