ADA DEN HAAN grootste „ster bij nationale titelstrijd zwemmen In de ILE DE FRANCE spreekt de geschiedenis uit elke straatsteen Vurige race op Duindicht Walhout en Noad in conflict Zesentwintig sterken naar Kanaalrace Zwemtitel van Zeeland ging naar Bruinvis Wereldrecord 200 meter tweemaal gebroken in nauwelijks twee dagen SPORT int KORT Gerrit Voorting won in Made Wielerkoers te Slijkplaat DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 5 AUGUSTUS 1957 C. Raas won in Walsoorden Harris won in Kopenhagen Waterpolo in Zeeland E. Verstraete groot winnaar in Deinze rolt beter, plakt beter, brandt beter Een minutenlang applaus klonk over het water. Op de hoog ste trede van het erepodium stond, verlegen lachend tegen de lenzen van foto- en filmcamera's, Ada den Haan. De 15-jarige breedgeschouderde zwemster van het Gooi verdiende de ovatie, die haar werd gebracht, want ZÜ had een prestatie geleverd, die in de internationale sportwereld met ver bazing zal worden begroet. In het lang niet licht zwemmende bassin van het Ouwehand's zwembad in Rhenen, dit keer het strijdtoneel van de na tionale zwemkampioenschappen, had zij voor de tweede maal in twee da gen het wereldrecord op de 200 meter schoolslag verbeterd door de titel In 2 min 51,3 sec op haar naam te bren gen. Met groot machtsvertoon en in grootse stijl zwom zij vier banen zon der zich te bekommeren om haar te genstandsters, die haar immers toch geen strijd zouden leveren. Ada had geen strijd nodig. Haar tempogevoel en haar felheid waren voldoende om het alleen met de horloges te kunnen uitvechten. Grote vreugde dus in Rhe. nen. Maar de insiders keken toch wel wat bedenkelijk naar de rest van het veld schoolslagzwemsters. want noch Rita Kroon, noch Lenie Sijbrands slaagde er in haar normale prestaties te leveren. De Robbenzwemster Lenie de N|js won de titel rugslag dames in de ma tige tijd van 1.15.6, pas op 3,5 sec ge volgd door Corrie Wassink. die met Lenie de enige was, die onder de 1.20 bleef op het nummer, waarop Neder land jaren lang met 'tenminste drie zwemsters de hegemonie heeft gehad. Cockie Gastelaars werd eerste bij de vrije slag dames. Bijna Bijna was Atie Voorbij eenzelfde hulde ten deel gevallen als Ada den Haan, maar op het laatste ogenblik ontdekte men op het juryplatform, dat de 1.10.5, waarmee Atie kam pioene werd op de 100 meter vlinder slag, zeer waarschijnlijk geen wereld- DE 17-JAR1GE Amerikaan Gary Hein- rich heeft te Philadelphia een we reldrecord gevestigd op de 4 x 100 meter wisselslag persoonlijk. Hij no. teerde 5 min 15,6 sec. hetgeen 6,4 sec. onder de door FINA gestelde limiettijd ligt. DE RUS Vladimir Bapounov heeft het wereldrecord staand schieten (klein geweer) verbeterd. Hij bereikte een score van 389 punten. Het maxi mum is 400 punten. JOS HINSEN is zaterdag als tiende geëindigd in de wegwedstrijd Kap- pellen-Thienen. Winnaar was de Belg Joseph Schils. ZATERDAG 17 augustus zal voor de zesde maal de internationale Mara thonloop te Enschede worden ge houden, waarbij de Nederlandse deelnemers tevens zullen strijden om het nationale kampioenschap. JU AN MANUEL FANGIO, de 44-ja- rige Argentijnse autocoureur, heeft met een Maserati de Grote Prijs van Duitsland gewonnen. Daarmee werd hij tevens voor de vijfde maal we reldkampioen. DE JAARLIJKSE DERBY, het kam- kioenschap der driejarige Neder landse hengsten en merries te Was senaar, is gewonnen door „Vanadis" met pikeur A. R. Nottelman in 3 min 38,1 sec en een km-tijd van 1 min 27,3 sec. DE ZWEED Sten Lundin heeft zon dag bij Namen met een BSA de motorcross om de „Grote Prijs van België" gewonnen. ERCOLE BALiDIN'T heeft in de sprint de Ronde van de Romagna gewon nen, de derde wedstrijd die meetelt voor het Italiaanse kampioenschap op de weg. record betekent. Op 13 juli van dit jaar heeft de Amerikaanse Nancy Ra- mey in Honolulu op een 100 meter- baan de afstand in 1.10.1 gezwommen. Herman Willemse was oppermach tig bij de heren. Aan zijn titel op de 1500 meter vrije slag voegde hij er die op de 100 meter en 4Ö0 me ter aan toe. De rugslag, vlinderslag en schoolslag waren bij de heren weer matige ver toningen met matige tijden. Er is een conflict ontstaan tussen Walhout, een der geselecteerden voor de centrale training van het Neder lands Elftal en het bestuur van Noad. Walhout werd in juli op eigen ver zoek op de transferlijst geplaatst. Tot de verenigingen, die belangstelling voor hem hadden, behoorde Willem II. De onderhandelingen tussen deze ver eniging en Noad leidden echter niet tot overeenstemming, hoewel Willem TI bereid was om 82.500 gulden voor Walhout te betalen. Noad hield even wel vast aan een bedrag van 100.000 gulden. Walhout is het met deze gang van zaken geenszins eens en hij zou plannen koesteren om zijn contract met Noad niet zonder meer te ver lengen. In Walsoorden bekampten de nieu welingen elkaar zondag in een ge animeerde koers. De uitslag luidt: 1 C. Raas Cs-Heerenhoek) 75 km in 1 uur 59 min. 2 Deegens (Middel burg). 3 Tel (Zaandam!. 4 De Schip per (Kapelle-Biezelinge). 5 Verket iHulst). 6 Schenk (Zaandam). 7 Wie- les (Terneuzen). 8 Bruinvis Cs-Hee renhoek). 9 Gruyzen Cs-Heeren hoek). 10 Heeren (St. Willebord). De Engelsman Reg Harris heeft zondag op de Ordrupbaan te Kopen hagen de „Grote Prijs van Kopenha gen" voor sprints gewonnen. In de finale versloeg hij onze landgenoot Arie van Vliet in twee manches. Har- ris reed de laatste 200-meter in 11.5 sec. De Fransman Gaianard klasseerde zich als derde, voor Jan Derksen. (Advertentie) Voor de tweede maal binnen twee dagen heeft de 15-jarige Ada de Haan van 't Gooi het wereldrecord op de 200 m. schoolslag verbeterd. Zondagmiddag nam Ada de Haan op het ere-podium de hulde van haar rivalen in ontvangst. Links N. Wiegers, die tweede werd en R. Kroon, die derde werd. De Ronde van Made, een wieler wedstrijd voor profs over 125 km, is gewonnen door Gerrit Voorting (Roo sendaal) in 3 uur 7 min. 20 sec. Voor het begin van deze wedstrijd, welke door 8000 toeschouwers werd bijgewoond, werd de gehele Tour- ploeg gehuldigd. De uitslag luidde: 1. Gerrit Voor ting (Roosendaal) 3 uur 7 min. 20 sec.; 2. Bergmans (Aalst) z.t.3. Mahn (Amsterdam) op 7 sec.; 4. Maas (Pindorp) z.t.; 5. van Wetten (Noordwijkerhout) z.t.; 6. Hijzelen- doorn (Amsterdam) z.t.; 7. van Oers (Langeweg) z.t.; 8. van der Sluys (Vlissingen) z.t.; 9. Stolker (Zuilen) z.t.; 10. van Wychen (Goes) z.t. In Slykplaat werd zaterdag onder goede belangstelling een wielerkoers voor nieuwelingen verreden die in de eindsprint werd beslist ten gunste van Jan Hopman uit Zaandam. Er waren reeds 22 van de 35 te rijden ronden onder de wielen door gegaan, voordat er een definitieve ontsnapping plaats vond. De actieve Aanraad koos alleen het hazenpad. Nog juist op tijd demarreerden Hop man en Schrauwen en vier ronden voor het einde slaagden zij er in Aan raad in te lopen. Kees Raas uit 's-Heerenhoek won de sprint van de tweede groep. De uitslag luidt: 1. J. Hopman (Zaandam) 67 km in 1 uur 55 min.; 2. J. Aanraad (Oud-Gastel); 3. F. Schrauwen (Ossendrecht)4. C. Raas ('s-Heerenhoek); 5. W. Heeren (St. Willebrord); 6. F. Tel (Zaandam); 7. P. van Hees (Hoogerheide)8. J. Embrechts (Tilburg)9. C. Deegens (Middelburg); 10. A. Reekers (Nw.- Vennep). In de 3e klasse N van de landelijke waterpolocompetitie moet de laatste en beslissende wedstrijd tussen SZV en RES nog steeds worden gespeeld. Deze ontmoeting is nu vastgesteld op zaterdag 10 augustus. Bij de dames in de kring Zeeland werd slechts één wedstrijd gespeeld, doch deze bracht tevens de beslissing. Luctor bleef namelijk met 40 baas over Ganze en werd daardoor onge slagen en met slechts één verliespunt kampioen. Bij de heren doet Ganze het uitste kend. De Goesenarên wonnen ditmaal met 31 van Luctor 2 en bleven daardoor op de tweede plaats met nog een klein kampioenskansje. SZV 2 stuurde Bruinvis 2 met een 31 nederlaag naar Sas van Gent terug en klom daardoor een plaatsje op de ranglijst. Em.Verstraete uit Eede lieeft uit nemend werk verricht in de Ronde van Deinze (België), waar hij zege vierde na het grootste deel van de koers alleen op kop te hebben ge fietst. In het slot werd Verstraete door zeven Belgen ingelopen, maar die „lustte' hu in de sprint ook wel Negentien zwemmers en zeven zwemsters zullen maandag 19 augustus bij Calais starten voor een internationale Kanaal race. Evenals vorig jaar is ook de 18-jarige Maria Meesters uit Bergen op Zoom ingeschreven. Bij de heren zijn de Portugees Baptista Pereira, winnaar in 1954, en de Argentijn Antonio Abertondo, die al enkelf malen het Kanaal is overge zwommen, favoriet. De Deense-Greta Anderson en de Engelse Brenda Fisher worden bij de dames tot de voornaamste kanshebsters gerekend. De deelnemers zullen zich gedurende twee weken in een trainingskamp te Margate, in het Engelse graafschap Kent, voorbereiden. Per vliegtuig vertrekken zij op 19 augustus naar Calais. In de nacht gaan zij bij Kaap Gris Nez te water voor de ongeveer 32 km lange tocht. Ook ditmaal zijn de prijzen niet te versmaden. De eerst aankomende zowel b(j de dames als bij de heren ontvangt 500 pond sterling (ongeveer 6300 gulden)Degene, die naar het oordeel van een jury de „beste deelnemer" is zal een prijs van 100 pond krijgen. Voor deze prijs kan ook een deelnemer in aanmerking komen, die er niet in geslaagd is zwemmende het Kanaal ever te steken. Zoaïs te verwachten was, heeft Bruinvis uit Sas van Gent de Zeeuw se zwemtitel veroverd. De sassenaren hadden al tijdens de eerste wedstrijdmiddag, in de Braakman, een zodanige voorsprong op Luctor genomen, dat reeds toen de einduitslag met stellige zekerheid kon worden vastgesteld. Wel wist Luctor tijdens de tweede competitie-middag, te Sas van Gent, flink in te lopen, doch bij deze laatste wedstrijden kre gen de hoofdstedelingen, in eigen bad nog wel, een stevige nederlaag te incasseren. Bruinvis liep nog een heel stuk uit en onttroonde dus Luctor, dat enkele jaren achtereen Zeeuws kampioen is geweest. Van de 13 nummers won Bruinvis er maar liefst acht, terwijl Luctor zich met slechts drie overwinningen tevreden moest stellen. De beide overige nummers werden gewonnen door Zeehond uit Vlissingen, dat deze middag dus voor het eerst sinds lan ge tijd weer eens iets van zich liet horen. Luctor was sterk op de tweede plaatsen, want hiervan eiste het er zeven op. Bruinvis kwam aan drie, Scheldestroom uit Breskens aan twee en SZV uit Souburg aan één. De derde plaatsen waren als volgt ver deeld: Bruinvis en Luctor ieder vier, Scheldestroom en SZV ieder twee en Zeehond één. '•"WK tl Eens zochten de Franse koningen in de lie de Fran ce verpozingwanneer het hofleven in Parijs of Versailles hun te eng werd. Tegenwoordig is het een gezocht toeristenoordeen oase van rust in een landschap vol woudrn en meertjesvruchtbare ak kers en korenvelden. Daartussen vindt men tal van fraaie kastelen. 0p Dui'ldi0' de derby stel van de totalisator. Op de foto verlopen, de negende na het her- I ziet men een groepje dravers in de bocht. Voorop gaat Vitahs, die tweede werd. De De de France, die met haar wouden en meertjes, haar vrucht bare akkers en korenvelden een w jjde cirkel van groen trekt om de grijze mierenhoop Parjjs, is eenstreek waar de historie van Frankrijk het meest tot de ver beelding spreekt. Men heeft haar wel eens ,,de speeltuin der Fran se koningen" genoemd, die wan neer het keurslijf van het hofle ven te eng werd soelaas zochten (en vonden) in deze rustige pro vincie, waar het leven kalm voortgleed en waar slechts zjjzelf de rust verstoorden met het schal len van hun jachthoorns. Dakloos waren ze ook niet: aan kastelen was en is in de He de France geen gebrek. De tijden zijn veranderd, de koningen verdwenen, maar de aantrekkingskracht van de lie de France bleef bestaan, al zijn het nu dan ook de 20-eeuwse toeris ten, die het gejachte leven van de metropool eens voor enkele dagen willen ontvluchten en on der de rook van Parijs verdroom de stadjes ontdekken, die oasen van rust zijn. Gelukkig overigens, dat we in 1957 leven en niet in 1720. In dat jaar was namelijk het kleine stadje Arpajon, dat 31 km bezuiden Parijs ligt, verre van ongevaarlijk voor de argelo ze reiziger. Arpajon Het schilderachtige plaatsje met zijn karakteristieke 17e eeuw se markthallen kreeg toen een nieuwe heer en gebieder, die zich niet met de toenmalige naam Cha- tres kon verzoenen en besloot zijn aanwinst om te dopen in Arpa jon. een naam die ontleend was aan één van zijn bezittingen te Auvergne. Om de inwoners vlugger te doen wennen aan de nieuwe naam, stelde hij zich gedurende enkele dagen op 't marktplein op vergezeld van enkele potige en met stokken gewapende kerels. Hijzelf stelde de kritieke vraag: „Hoe heet deze plaats?" Luidde het antwoord: „Cha- tres" dan regende 't stokslagen. „Arpajon" werd gehonoreerd met enkele zilverstukken. Volgens de geschiedschrijvers was de nieuwe naam binnen zeer korte tijd ingeburgerd Het Chevreusedal Ten zuidwesten van Parijs, op een afstand van 32 km van de ze stad, ligt het liefelijke Che vreusedal met zijn drie rivier tjes en zijn ontelbare beekjes, die zich kronkelen door bossen en weiden. Het meest attractieve punt is wel les Vaux de Vernay, waar speelse watervalletjes op zonda gen honderden Parijzenaars lok ken en waar men op een spor tieve wijze de rivier kan over steken door van rotsblok op rots blok te springen. Beauvais met zijn indrukwek kende kathedraal St. - Pierre waarvan de bouw door gebrek aan geldmiddelen vier eeuwen duurde, ligt ruim 70 km ten noor den van Parijs. Deze stad kent een merkwaardige vrouwenfi guur, die bij ons met de naam Kenau zou worden aangeduid, doch hier Jeanne Hachette ge noemd wordt. Deze Jeanne heeft in 1472 toen Beauvais belegerd werd door Karei de Stoute, hertog van Bour- gondië. het goede voorbeeld ge geven door als eerste één der be legeraars met een bijl van de stadswallen te gooien. Zij werd nagevolgd door alle in woners van de stad waar op dat ogenblik geen soldaten aanwezig waren en het beleg werd na 26 dagen reeds opgebroken. Nog ieder jaar op de laatste zondag van juni wordt in Beau vais het feest van Jeanne Ha chette op grootse wijze gevierd. Het plaats Brie-Comte-Robert (29 km ten z.-o. van Parijs) is beroemd om zijn rozenkwekerij en en zijn interessante 13e eeuw- se kerk. In het kasteel van Brie woon de eens de diplomaat Nicot, die in 1560 de tabak in Frankrijk tn- Gezicht op de Seine buiten Parijs troduceerde. De naam nicotine, die nu een wat nare bijsmaak heeft, werd door hem indertijd gegeven aan de snuiftabak die hij uit Portu gal had meegebracht. Liefhebbers van stedenschoon moeten niet verzuimen een be zoek te brengen aan Pontoise, de oude stad met zijn nauwe, boch tige straatjes, hier en daar on derbroken door steile trappen. Pantoise heeft tijdens de laat ste oorlog zwaar te lijden gehad, maar is thans weer vrijwel ge heel hersteld. Bezienswaardig is hier de kerk St.- Maclou, die uit de 12e eeuw dateert maar waaraan veran- ln het kasteel van Brie woonde eens de diplomaat Nicot, die in 1500 de tabak in Frankrijk introdu ceerde deringen zijn aangebracht tot de 16e eeuw. Een curieus geheel is hierdoor ontstaan van laat-Gotisch ver mengd met Renaissance. Cyrano de Par ij zenaar In het kerkje van Sannois ge- legen tussen de heuvels van Cor- meilles, die zich 140 m boven de Seine verheffen ligt de bekend* Cyrano de Bergerac begraven, die hier in 1655 door een ongeval om het leven kwam. Rostand, da geestelijke vader van de romanfi guur Cyrano de Bergérac is ech ter wat zorgeloos omgesprongen met zijn personage. De echte Cy rano had wel liefde opgevat voor zijn nicht, die zich na de dood van haar echtgenoot in een kloos ter terugtrok, maar kwam uit een Parijse familie en niet uit Gascogne. Het achtervoegsel Bergerac kwam van een kasteel, dat zijn vader in het Chevreusedal had aangekocht. Veel Is er te zien In de lie de France, buiten de grote beziens waardigheden als Versailles, Chartres, Fontainebleau, Chantll- Iy en Rambouillet. Treedt u eens In de voetsporen der Franse ko ningen en ontdekt deze streek. Al zult u er dan ook waarschijn lijk niet slapen In een met pur peren draperieën omhangen bed in een elegant Renaissance-kas- teeltje, dakloos bent u dank zij vele hotels toch niet. En wie weet, in deze provincie waar de hartslag der Franse his torie voelbaar is, is niets onmo gelijk. Misschien vindt u nog wel zo'n bed ZONDAG wordt in Den Bosch een nationaal concours hippique gehou den. Dat gebeurt op het demon stratie-terrein van de Veemarkt.

de Stem | 1957 | | pagina 5