awuoav a Puntige hoedjes in Londen Sluit U aan bij de radicalen Herentrui met lange shawlkraag „ZO DE OUDEN ZONGEN.... HEIJMAN HEEFT WAT U ZOEKT Huisvrouwen in Duitsland dingen af Wasvoorsclirift Haring het hele jaar door Huishoudelijke en financiële problemen van buitenshuis werkende gehuwde vrouwen Dagboekbladen van\ een jonge vader j DAGBLAD DE STEM Zuinigheid met vlijt.... Huishoudelijke wenken Geen algemene, grote sociale nood r VROUWENSPIEGEL Drie men- man, die 7.30 uur: v. Duyse Vindt u, dat het „zo nog best gaat?" Zegt u, dat niet elke veran dering een verbetering is? Meent u, dat al degenen die zich modern en vooruitstrevend noemen eerst maar eens moeten bewijzen, dat ze gelijk hebben? Bent u van oordeel, dat behoudend zijn een van de prijzens waardigste Nederlandse deugden is? Leeft u volgens het motto: „Je weet wat je hebt, maar je moet af wachten wat je krijgt?" Is het uw vaste overtuiging, dat zuinigheid met vlijt huizen als kastelen bouwt? Gooi dan eens één keer al die me ningen overboord en wordt radi caal! Oplappen Nee. we zijn niet hl de verkiezings tijd, het moet u duidelijk zijn, dat we niet proberen uw politieke overtuiging aan te tasten. Het gaat alleen maar over die zuinigheid met vlijt en die huizen als kastelen. Hebt u er wel eens aan gedacht, dat dit gezegde op twee manieren opgevat kan wor den Zuinigheid met vlijt, dat is voor sommige mensen: oplappen. Een stukje behang bijplakken in bijna hetzelfde dessin. De kapotte zitting van een stoel bekleden met bijna de zelfde stof. Een stukje versleten vloerbedekking vervangen door bijna dezelfde kleur. Bijna onzichtbaar een oud meubel repareren en bijna zo goed als een vakman links en rechts wat opkalefateren. Ongetwijfeld zal iedereen uw zuinigheid waarderen en respect hebben voor uw vlijt, maar uw huis wordt er bepaald geen kas teel door, of het moest er een zijn van een kasteelheer, wiens familie al enige generaties lang bezig is te verarmen. Vernieuwen Zuinigheid met vlijt kan ook zijn: sparen en werken om te vernieuwen en te yerfrissen, om radicaal alles wat zijn tijd nu eenmaal heeft gehad af te danken en te vervangen door iets, dat nieuwe fleur geeft in huis. Vindt u dat die oplap-zuinigheid véél zuiniger is Dat dacht u maar. Op lappen kost ook geld, al loopt u ook in elke uitverkooptijd alle winkels af om een couponnetje van het een of ander te vinden, dat bijna het zelfde" is. En voor dat zuinig be stede geld hebt u dan nog maar een opgelapt interieur, dat steeds geld blijft kosten. De radicale zuinigheid echter steekt het geld liever niet in noodoplossingen, maar in een spaar potje. Tot het heerlijke moment is aangebroken, dat er met zuinigheid en vlijt voldoende vergaard is, om een werkelijke aanwinst te doen, een aanwinst, waar het hele gezin zich in kan verheugen en die weliswaar tien of twintig keer zoveel heeft ge kost als dat couponnetje, maar die ook minstens tien of twintig keer zo lang meegaat, terwijl het grotere plezier en het gemak dat er aan wordt beleefd niet eens meer te be rekenen valt. Daarom: sluit u aan bij de radica len, bij degenen die iets durven af danken als het versleten is, die de kunst verstaan om dóór te sparen tot ze kunnen kopen wat ze graag wil den, die zichzelf de vreugde gunnen van iets totaal nieuws. Grijp de ge legenheid tot vernieuwing als die zich voordoet. De schoonmaak, dat jaarlijkse verschijnsel waarover man nen graag spottend spreken, mag geen kwestie van oplappen worden. Een verhuizing moet geen verplaat sing van de woninginhoud inclusief de gebreken zijn. Schoonmaken en verhuizen zijn een kwestie van de dingen met de ogen van een vreemde bekijken. Wanneer kan men zijn huis en zijn inboedel nuchterder bekijken dan wanneer de kamers onttakeld zijn door de schoonmaakwoede of wan neer de meubels uit een kale kamer de verhuiswagen worden binnenge dragen. Nuchter zijn Als de lapmiddelen om de gebreken te bedekken zijn weggenomen en de bloemetjes voor de gezelligheid en de kleedjes en de schilderijen die anders onze aandacht trekken zijn verdwenen, wat blijft er dan over Wees nuchter, wees radicaal. Breek met de gebreken van uw huis. Durf met een grote zwaai de dingen weg te werpen, die hun tijd hebben ge had, dingen waarvan u door de da gelijkse omgang ermee niet meer zag (Advertentie) hóe versleten ze waren, maar die toe 1 eigenlijk een armzalige indruk ma ken. Wees nuchter en radicaal: wat is er nu het hardst aan vernieuwing toe De vloerbedekking, de stoelen, de bedden (slaapt u wel goed?), de gordijnen Misschien komt u al een heel eind door de opstelling van de meubels in de huiskamer anders en prakti scher te maken en in verband daar mee ook de verlichting eens te her zien. Er zijn heel wat uren, dat we het uitsluitend of gedeeltelijk met kunstlicht moeten doen. Goed geko zen en juist aangebrachte lampen zijn daarom van groot belang. Zowel voor de gezellige als voor de werk uren moet de verlichting geschikt zijn. Overigens: dat extra-licht schijnt dan óók op die versleten plekjes van uw inboedel en zet dus de noodza kelijkheid van sommige vernieuwin gen ,.in het zonnetje". Bent u nu bang dat, als u eenmaal begint met vernieuwen, het einde voorlopig nog niet in zicht is Dat is dan wel het duidelijkste bewijs, dat vernieuwing noodzakelijk is. Dat maakt het feest van de vernieuwing ook tot een voortgezette vreugde. Elke stap naar de verjonging van uw huis verschaft het hele gezin plezier en tegelijk is er de spanning van de volgende stap. die over enkele maan den gezet zal worden, zodra het spaarpotje van de radicale zuinigheid het toelaat. Dat is zuinigheid met vlijt die huizen als kastelen bouwt en... adviseert U gaarne op 'f gehele uitgebreide gebied van WON IN GIN RICHT ING BREDA - GROTE MARKT 50 - CATHARINASTRAAT 4 - Tel. 34700 De werkgemeenschap van "verbrui kersbonden in W.-Duitsland heeft de Duitse huisvrouwen de raad gegeven scherp af te dingen bij de aanschaf fing van koelkasten, wasmachines, keukenapparaten en andere goederen voor de huishouding. In een oproep van de werkgemeenschap tot het pu bliek heet het, dat het prijzenfront op de markt voor koelkasten, was machines en radio, en televisietoe stellen onmiskenbaar is ingestort. De ban is gebroken en de jacht op de gunstige prijs is begonnen. Overal ontvangen de kopers bij koelkasten aanzienlijke kortingen op de prijzen, die de fabrikanten hebben vastge steld, aldus de oproep. Reeds lange tijd kennen detailhandelaars hoge kor. tingen toe en de jongste aanval van de verbruikersbonden heeft haar uit werking op de prijsvorming in de handel niet gemist. Op het ogenblik heeft iedere acht ste huishouding in de Bondsrepubliek een koelkast. 13 procent hebben een wasmachine en 8 procent een elek trische keukenmachine. Op de markt voor wasmachines hebben de meeste fabrieken dit jaar haar prijzen verhoogd. Hier ontvan gen de wederverkopers kortingen op de verbruikersprijzen, die tot 53 pro cent belopen. Als gevolg van deze onweerlegbaar buitensporige winst marge begint zich een klantenkor ting in te burgeren, die tot 30 pro cent bedraagt. De werkgemeenschap vestigt voorts de aandacht op de gro te prijsverschillen tussen de verzend huizen en de overige kleinhandel. Zo bedraagt bijv. de winkelprijs voor. een trommeiwasmachine 900 dm, ter wijl de verzendhandel een prijs van 548 dm. vraagt. Was voor schrift: ...en leg het truitje te drogen. Daar sta je dan met je kletsnatte hoopje wol en zoekt ver twijfeld naar een plekje waar je het op een badhanddoek te drogen kunt leggen. In de kamer? Er komt van avond bezoek. In de gang? Modder- voeten van de kinderen. In de keu ken? Ik moet nog koken! Dit nare probleem dat vast zit aan het bezit van gebreide wollen zaken, zou bijna een beletsel zijn om vestjes te dragen, ware hef niet dat een ver nuftig man een snoeperig klein hang matje ontwierp om de was op te leg gen. U hangt de was gewoon boven uw hoofd En deze uitkomst voor de somma van 1.95. Materiaal: 650 gram wol; 4 brei naalden no. 2Vï zonder knop; 2 brienaalden no. 3 met knop; 2 kno pen. Stekenverhouding: 28 steken breed en 36 naalden hoog gebreid in tri cotsteek op naalden no. 3 zijn 10 cm. Kabelpatroon. In voor- en achter pand worden 4 kabelrandjes ge breid van 2 st. averecht. 4 st. recht 2 st. averecht. De eerste 2 kabel randjes in de rechterkant van het pand rechts kabelen en de laatste 2 kabelrandjes in de linkerkant van het pand links kabelen. Rechts kabelen: de eerste twee ste ken van de 4 rechte steken op een hulpnaald zetten en achter het werk houden de volgende 2 st. recht brei en en vervolgens de 2 st,. van de hulpnaald achter het werk om recht breien. Links kabelen: de eerste 2 st. op een hulpnaald zetten en voor het werk houden, de volgende 2 st. recht breien, vervolgens de 2 st. van de hulpnaald voor het werk om recht breien. Rugpand: Opzetten 128-(132-138) steken op naalden no. 3. Brei in tricotsteek 7 naalden hoog, daarna 1 naald recht op de verkeerde kant van het werk, zodat op de goede kant een ribbel ontstaat, aan beide kanten van deze naald 2 st. bijop- zetten. dan 8 naalden tricotsteek en vervolgens de zoom inbreien, In de naald van de zoom meerderen als volgt: le naald: 20-(21-23st. recht. 1 st. meerderen door uit de volgende steek 1 steek recht. 1 st. averecht te breien, 4 st. recht. 1 st. meer deren, 14 st. recht 1 st. meerderen 4 st. recht 1 st. meerderen, 40-(42- 44) st. recht 1 st. meerderen 4 st. recht 1 st. meerderen, 14 st. recht 1 st. meerderen, 4 st. recht. 1 st. meerderen. 20-(21-23) st. recht. Brei verder in het volgende patroon: 2e naald; 20(21-23) st. averecht, 2 st. recht, 4 st. averecht, 2 st. recht 14 st. averecht, 2 st. recht,' 4 st. averecht, 2 st. recht, 40-(42-44) st. averecht, 2 st. recht, 4 st. averecht 2 st. recht, 14 st. averecht, 2 st. «1 4 averecht 2 st. recht 20- (21-23) st. averecht, 3e nld. 20-(21-23) st. recht, 2 st. averecht, 4 st. recht, 2 st. averecht 14 st. recht, 2 st. averecht, 4 st. recht, 2 st. averecht, 40-(42-44> st recht 2 st. averecht 4 st recht 2 st. averecht 14 st. recht, 2 st ave recht 14 st. recht 2 st. averecht, 4 st. recht, 2 st- avereeht, 20- (21-23) st. recht/- Deze 3e en 4e naald steeds herhalen. Men krijgt dus op vier plaatsen een kabelrand je van 2st. averecht, 4 st. recht, 2 st. averecht. Wanneer het werk 6 cm hoog is het eerste en vierde kabelrandje kabelen en dit na iede re 12Mj cm herhalen. Wanneer het werk 10 cm hoog is het tweede en derde randje kabelen en dit even eens na iedere 12*2 cm herhalen. In de zijnaden iedere 6 cm aan beide kanten 1 st. meerderen tot er 148- (152-158) st. zijn. Hierop breien tot het werk totaal 30-30-31) cm hoog is, dan voor de armsgaten iedere 2e naald aan beide kanten 1 x 5, 1 x 2, nog 5 (6-7) x 1 st. afkanten. over 124-126-130) st. Doorbreien tot de totale hoogte 51-(52-54) cm is. dan de schouders in 9 x 5 st. afkan ten, echter op 53-(54-56) cm hoog te voor de halsronding in het mid den 12-( 14-18) st. op een draad rij gen en per kant afbreien. Aan de halskant nog 1x4. 1 x 3, 2 x 2 st. afkanten. Voorpand: Dit wordt tot het arms gat 8 st. breder gebreid dan de rug Aan het begin en einde van de naald worden 4 st. tricotsteek meer gebreid, dus 24-24-29 st. recht enz. Doorbreien tot het werk 24-24-25 cm is dan alleen op de middelste 16 st. 2 naalden breien, daarna deze 16 st. afkanten. Nu per kant afbreien. Aan de halskant er 1 x 2 st. bijop- zetten en doorbreien tot de totale hoogte 30-30-31 cm is, dan voor het armsgat 1x5, 1x4. 1 x 2 en ver volgens steeds 1 st. afkanten tot er 56-57-59 st. over zijn. Hierop door breien tot de totale hoogte 45-45-46 cm is, dan aan de halskant 1 st. minderen en deze mindering elke 4de naald herhalen tot er voor de schouder 47 st. over zijn. Bij een totale hoogte van 53-54-56 cm de schouder in 9 x 5 en 1 x 2 st. afkan ten. Andere helft in spiegelbeeld breien. Mouwen. Opzetten 61-63-65 st. op naalden no. 2'2 en 1 st. recht verdr. 1 st, averecht breien, totaal 9 cm. met in de laatste naald meerderen tot 68-79-72 st. Hierna overgaan op naalden no. 3 en tricotsteek breien met aan het begin en einde van de lste naald 2 st. bijopzetten, daarna elke 6de naald aan beide kanten 1 st. meerderen tot er 88-92-96 st. zijn. Vervolgens elke,4do^naald aan beidé kanten 1 st. mee?drren tot er 124-128-132 st. zijn. Doorbreien tot .de. tqtale hoogte 44-45-47. .cm.is, dan voor de kop elke 2de naald aan bei de kanten 1x41x3, daarna aan het begin van elke naald 2 st. af kanten tot de hoogte van de kop 11 cm is, dan de overige steken ineens afkanten. Kraag. Schouder met een stik- steek dichtnaaien. Hierna met naal den no. 21 o zonder knop de steken langs de hals als volgt breiend op nemen: 122-128-130 st. langs 1 schui ne halskant, 69-71-75 st. langs de rughals, 122-126-130 st. langs de an dere schuine halskant. De draad af- breken en op de 69-71-75 st. van de rug 2 naalden in 1 st. recht verdr.. 1 st. averecht breien, de lste steek na het omdraaien steeds averecht afhalen. Doorbreien in 1 st. recht verdr., 1 st. averecht met aan beide kanten steeds 4 st. verder breien tot er aan beide kanten 80 st. bijge- breid zijn. daarna over alle steken van de hals dus ook de laatste 42-46-50) in 1 st. recht verdr., 1 st. averecht breien, met in de 10de naald aan de linkerkant 2 knoops gaten van 5 steken. Voor de knoops gaten 15 st. breien, 5 st. afkanten, 25 st. breien, 5 st. afkanten, de af- gekante steken in de volgende naald weer bijopzetten. Hierna nog 10 naalden breien, daarna de ste ken los afkanten in 1 st. recht, 1 st. averecht. Afwerken: Het werk aan de ver keerde kant onder een vochtige dok luchtig persen, boorden niet ra ken. Zij- en mouwnaden met een stiksteek dichtnaaien, manchetten overhands. Mouwen glad inzetten, tot slot de naden even bijpersen en knopen aanzetten. Eindelijk was het dan zoverEr was een baby! J Na jaren wachten! Zo- t dat er nu dus gelukkig een eind kwam aan de t tergende situatie, dat J nieuwbakken paps te pas en te onpas door een van zijn talloze nichtjes werd overvallen met de vraag waarom er bij oom en tante nu toch nóóit eens kindjes kwamen, terwijl toch overal enzovoorts, enzovoorts..,. Waarop nieuwbakken paps dan strijk en eet moest antwoorden, dat hij nog steeds niet ge noeg had gespaard. Waarbij een beschaamde blos zijn stoere wangen kleurde en hij met tal rijke mislukte knipogen her en der zijn figuur trachtte te redden Maar nu was er een baby! Een zoon nog wel! Een zóón!!! Hoera! Eenmaal de mentale ontworteling van mam- mie's tergend-trage be valling te boven, stortte paps zich luid juichend de kraamkamer uit en knelde van louter balda dige blijdschap alle pas serende zusters aan zijn zwoegende borst. Zonder aanziens der persoons en met volkomen voorbij gaan van leeftijd, om vang en gestrengheid van blik! Diezelfde middag nog zou junior ten doop wor den gehouden. Waarvoor nog het nodige geregeld moest worden uiteraard! Met vuur beklom paps dus zijn oude fiets en jachtte in hoog tempo al le familie-leden af. Om zijn heuglijk nieuws te spuien en allerlei te rege- t len. En régelen was nou nét iets voor paps.... Het kwam niet bij hem op dat het beslist onre delijk was om van de drukker te eisen, dat de brave man alle persen zou stopzetten om eerst en vooral junior's ge boortekaartjes te druk ken. Ook niet, dat hij na elk bezoek een toestand van starre ontzetting achter liet. Toen hij het laatste adres had afgewerkt zet te een gestadige stroom van banketbakkers, bloe misten, familieleden en drukkersgezellen zich in beweging, allen gewa pend met pakken en do zen en geladen met vreugdevolle gevoelens. De schare nichtjes kwam ten volle aan haar trek. Ze stonden met hun nieuwsgierige neusjes vóóraan, lieten zich geen beweging van het nieuioe mensje ontglippen en overlaadden zich tot ber stens toe met besuikerde beschuiten. Waarna ze gaarne bereid waren te verklaren, dat ze nog nóóit zo'n lief kindje ge zien hadden. „Dat wou ik ook zeggen...!" zei paps. Waarna hij vertederd toestond, dat ze allemaal één voor één de kleine boreling héél even tjes mochten vasthou- den. Die geste maakte hem tot de held van de dag en het voorwerp van urenlange snaterende gesprekken. Hij had zijn oogjes al open! Ik heb 't zélf ge zien...!" „Hoeveel beschuiten met - muisjes heb jij op...?" „En heb je zijn haar tjes gezien Helemaal zwart....!" „En die oortjes dan! Zo leuk...!" „En hij had al hele ech te vingertjes, met nagel tjes en al....!" Nichtjes-complex Binnen enkele weken had paps een nichtjes complex. Hij had het kunnen weten... Neem alleen al het feit. dat diezelfde dag nog bij al le nichtjes thuis een waar waterfestijn werd ontketend. Met als enig en uitsluitend doel de poppenkinderen orden telijk ten doop te hou den! Vanaf de grootste slaappop tot en met het kleinste lappenpopje. Paps negeerde die waar schuwing. Hij had het niet dóór.... Toen mammie weer thuis was begon het al. Paps kon niet meer thuis komen of hij trof er een van zijn nichtjes aan. De ene keer belangstellend gebogen over de wieg, de andere keer ernstig con fererend over een of an der kinderprobleem. Toen ze letterlijk alles hadden afgekeken en af geneusd begon het pas goed. Junior moest op zijn zij slapen Prachtig, alle poppenkinderen in het vervolg ook op hun zij! Junior 'n driehoekluier? Alle poppen ook drie- hoekluiers Junior een jongetje? Zonder blikken of blozen werden alle poppen on middellijk ook tot jonge tjes verklaard Langzaamaan begon paps bedenkelijk te kij ken, wanneer weer een van de nichtjes onder zijn ogen kwam. De climax kwam toen Juniors navel opstandige neigingen vertoonde en door de dokter met een enorme pleister werd be plakt. Toen paps vol zorg over de afloop naar huis kwam gefietst, trof hij daar een uitgebreide meute kwebbelende moe- dertjes-in-de-dop, druk bezig hun meegebrachte poppenkinderen te be plakken met lange repen dure hechtpleister. Die hadden ze van mam mie gekregen uit paps' welvoorziene medicijn kast... „Maar nou is het uit...!" zei paps. „Laat ze nu maar....!" zei mammie. Op de modeshoiv, welke onder het motto„Ballerina" door Edward j Harvane in Londen werd gehouden vielen o.m. de stijlvolle hoedjes op, welke deze fotocombinatie toont. LINKS: Dit kleine zwart-fluwelen hoedje, dat uitloopt in een soort piek, wordt gesierd door een enor me poederdons van wit vossebont, welke om de piek heen is gedra peerd en een koket geheel maakt. MIDDEN: De rand van de ko ningsblauw fluwelen hoed gedra gen door Barbara Miura (l.) is uit bundig bezet met ivitte struisveren. Pat o-Reilly die kennelijk een ge heimpje had voor Barbara, draagt een grote rood-fluwelen hoed met bijpassende veren. RECHTS: Jade fluweel gebruikte Harvane voor dit, ook al weer pun tige en aan de middeleeuwen her innerend hoedje, waarbij een zwarte kap wordt gedragen. De vakantiemaand is aangebroken. De laat ste transpiratiedrop- pelen zijn van exa men doende hoofden gevallen en de voor bereidselen voor „de reis" worden getrof fen. Laat in die voor bereidselen ook uw kamerplanten delen. Koop daarom wat turfmolm, doe die in een teil of bak, maak de turfmolm goed vochtig en zet uw ka merplanten met pot en al in de turfmolm. Het geheel zet u in een koele kamer met gesloten vitrages. Vlak voor u weg gaat de planten nog even gieten en uw planten kun nen het op deze manier een week uithouden. Is de vakantiepret van langer duur dan dient een kennis of buur de planten even water te geven. ™ie de planten in de tuin kan zetten, graaft de plan ten met pot en al In op een licht beschaduwde, be schutte plaats. Wat nu zaaien? Alhoewel de droogte in de tuin veel schade berok. sent, is eind juli, begin augustus de aangewezen maand om diverse planten die we in 1958 willen zien bloeien, te zaaien. Een hoekje in de tuin waar we gaan zaaien, spit ten we eerst om, harken het daarna goed gelijk en bovendien goed waterpas, maken het eveneens door en door nat, laten het dan wat opdrogen en gaan dan zaaien. Veel zaad is erg fijn. Om het beter te kun nen verdelen, mengt u wat droge grond door het zaad en strooit dit mengsel daarna uit. Daarna wordt het zaad met een weinig aarde bedekt. Dit bedek kende laagje mag niet dik ker dan het zaad zelf zijn. Vanzelfsprekend geven we het zaaibed regelmatig wa ter, zodat het niet uit kan drogen. Ds Althaea of stokroos geejt in vele tinten schit terende bloemen. Op de achtergrond van een border zal deze 150 cm hoog wordende plant zeker voldoen. Tegen de witte muur van een land huisje geejt een groepje van 3 tot 5 planten een apart cachet. In juli-augustus gezaaid kunt u de jonge planten in september op hun plaats zetten. Een wat moeilijker plant, de Campanula Calycanthe- ma of klokjesbloem ook wel kop-en-schotel ge naamd vraagt voedzame grond. De naam Kop-en-schotel door de volksmond aan deze plant gegeven is wel zeer karakteristiek. De kleuren zijn ongemeen hel der: paars, lila, wit en rose. Na het opkomen verspe nen we de jonge plantjes op plm. 10 cm. Zoek op het zaaibed niet alleen de sterkste planten uit; kleinere, zwakkere plantjes geven vaak de mooiste tinten. Bij warm zonnig weer liefst 's avonds verspenen en de eerste da gen de pas verplante zaai lingen schermen tegen de volle zon. Ook Violen worden in deze maand gezaaid; ze kunnen nadat ze een cm of drie groot zijn op de plaats gezet worden waar ze het komende jaar moe ten bloeien. Is de winter eenmaal aangebroken dan verdient het aanbeveling wat den- netakken tussen de plan ten te steken tegen het opvriezen. In deze maand dienen we ook de vijanden van onze planten behoorlijk in de gaten te houden. Wie Dahlia's in zijn tuin geplant heeft, zal soms ervaren, dat vele bladen aangevreten wor den. Bij aandachtige waar neming zal u weldra blij ken. dat oorwurmen de schuldigen zijn. Hoe kgn men nu deze rauwkostconsumenten op afdoende wijze vangen? Aangezien elke Dahlia een stok als steun behoeft, benutten we de stok en zetten op het uiteinde een klein bloempotje omge draaid neer met wat droog gras erin. De oorwurmen vinden dat een prachtige schuil plaats. Iedere dag contro leert u de bloempotjes, schudt ze uit boven een steen -en maakt u de eruit vallende oorwurmen dood. Slakken lopen langzaam. Slakken eten vlug en veel. Flinke zaadplanten van Afrikanen kunnen in een nacht door huisjesslakken vernield worden. Het euvel van een slak- kenplaag steekt de kop op waar het vochtig is. Sproeit u dus uw tuin in een droge periode en uw buurlui doen dit niet, dan zullen de slakken uw tuin prefereren. Bij dag houdt de slak zich schuil; van zon is hij geen liefhebber. Constateert u slakken- vraat in de tuin, dan is daar een vrij ongevaarlijk afdoend middel voor, ge naamd „slakkendood". Te gen de avond strooit u dit op hoopjes tussen de plan ten, die aangevreten wor den. Rondom die hoopjes vindt u de volgende mor gen de dode slakken. Met een pond „slakken- dood" doet u enige malen en bovendien is het niet duur. De eerste vreugde over het weerzien met de nieuwe haring is wat gestild, maar haring is en blijft voor de Neder lander een kostelijk voedsel. Waarschijnlijk spelen voor hem overwegingen over de voedingswaar de nauwelijks een rol. Toch mag hier nog wel eens gezegd zijn, dat haring veel bescher mende voedingsstoffen bevat en bij de hoofdschotel aan de warme maaltijd ge bruikt geen duur-ge recht genoemd kan wor. den. Nu profiteren we van de weinig gezouten jon ge vis die ons als groe ne haring wordt aange kondigd maar die waar lijk niet groen van kleur is. Hij kan zelfs zonder dat dit op een mindere kwa liteit duidt, roodachtig op de graat zijn. - ..Haring" betekent ech ter niet alleen groene haring. Voor hen, die een zilter, belegen pro- dukt prefereren, is er de gewone nieuwe maat jesharing, die na het vangseizoen als koel huismaatjes verkrijg baar is. In nazomer, herfat, winter en voor* jaar kan de gewoon lijk ongezouten ver se haring als gestoofde of gebakken panharing ons de tong strelen. Om de voile haring niet te vergeten, die als bok king gerookt of ge stoomd de rokerij ver laat. Ook de zure haring en de rolmops zijn op hun tijd zeker niet te ver smaden. Voor een frisse sla, die in de zomer als hoofd schotel aan de warme maaltijd dienst kan doen. verdienen nieuwe of koelhuismaatjai de voorkeur. Van de buitenshuis werkende vrouwen werkt 85.2 primair om financiële redenen. Dit wordt medegedeeld in een rapport over huishoudelijke en financiële problemen van buitenshuis wer kende gehuwde vrouwen door mevrouw A. J. Schellekens-Ligt- hart, sociologisch dra. en assistente aan het Sociologisch Instituut van de rijksuniversiteit te Utrecht, uitgebracht in opdracht van de Nederlandse Huishoudraad. Het motief voor deze arbeid is geen financiële nood, maar verkrijging van een hogere levens standaard. Voorts bl^kt, dat als het beroepen betreft van hoger sociaal niveau, factoren van roeping en bevrediging vinden in de werkkring een grotere rol spelen. Naar mevrouw dr. H. Verwey-Jon- ker, voorzitster van de ter voorberei ding van het onderzoek gevormde werkcominissie, ter gelegenheid van het verschenen van het rapport mede deelde, is er in Nederland geen spra ke van een algemene grote sociale nood op dit gebied. Eerste ondersoek Het rapport moet beschouwd wor den als een eerste onderzoek naar de concrete situatie van de werkende gehuwde vrouwen in -Nederland. Nie mand weet hoeveel buienshuis wer kende gehuwde vrouwen er in Neder land zijn. De commissie heeft zich tot een aantal instanties, verdeeld over de provincies, gericht om adressen- materiaal. Het is gebleken, dat het aantal ge registreerde gehuwde vrouwen die een volledige dagtaak verrichten,, in 1955 toen het onderzoek gehouden werd gering was, zeker in verhou ding tot de aantallen, die voor ande re landen worden genoemd. In totaal werden 380 vrouwen geënqueteerd van wie 135 arbeidsters, 99 kantoor- en winkelbedienden, 22 vrouwen met di verse beroepen liggend tussen kan toor- en winkelpersoneel en intellec tuelen, 88 onderwijzeressen, 24 uni versitair afgestudeerden en 12 arties ten. Gevraagd werd voornamelijk naar de drie volgende aspecten: „Wie verzorgt het huishouden en welke extra-voorzieningen ivorden er in het huishouden getroffen, als een gehuivde vrouw buitenshuis werkt?". „Wie verzorgt de kinde ren, wanneer de moeder buitens huis werkt" en „Wat verandert er in het gezinsbudget wanneer de gehuwde vrouw buitenshuis werkt?" In het rapport wordt als algemeen oordeel gegeven, dat vrouwen met een gezin, die een volle dagtaak ver richten, een te zware last te dragen krijgen, indien bovendien op haar al leen de volle verantwoordelijkheid rust voor het huishoudelijke werk. Tevens wordt gewezen op de nood zaak van herziening van de belasting wetgeving, voor wat betreft de in komsten van de gehuwde werkende vrouw. In zeer vele gevallen blijken nl. de extra kosten van noodzakelij ke voorzieningen een hoog percenta ge te bedragen van de inkomsten van de vrouw. Gedragspatroon Het rapport komt voorts tot de con clusie dat het gedragspatroon van de werkende moeder in Nederland weinig van dat van de niet-werkende verschilt. De huisvrouw, die een werkkring accepteert, zal een aan tal voorzieningen treflen voor de ver zorging van haar huishouden en kin deren tijdens haar afwezigheid, maar zij zoekt daarbij naar oplossingen, die zoveel mogelijk de „normale" si tuatie van het gezin met een altijd- aanwezige moeder benaderen. Ze zoekt het meer in de richting van huishoudelijke hulp dan in die van het buitenshuis eten. De conclusie is gewettigd dat het percentage vrouwen dat buitens huis werkt groter is naarmate het thuiswonende kinderaantal kleiner is. Uit het rapport blijkt dat bijna 45 procent der ondervraagde gevallen het jongste kind 10 jaar of ouder is terwijl slechts bij 11.6 percent der geënqueteerden het jongste kind nog geen 4 jaar is, dus nog beneden de leeftijd, dat het naar de kleuter school kan gaan. Bij de geënqueteerde arbeidsters komt het verzorgen van het huishou den voor het grootste deel op haar zelf en de eigen gezinsleden neer. Deze „tendens" neemt af. naarmate beroepen van hoger sociaal niveau in het geding zijn. De huishoudelijke taken worden dan in steeds sterkere mate door betaalde krachten over genomen, waardoor de buitenshuis werkende vrouw gemakkelijker haar werkkring buitenshuis kan combine ren met haar taken binnen het gezin zonder overbelast te raken.

de Stem | 1957 | | pagina 3