Zeldzame tewaterlating van de „Olivia Winther5 Sluis vierde diamanten bruiloft ONZICHTBARE BANDEN Grootste schip, dat in Nederland dwars van de helling liep 2 DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 5 AUGUSTUS 1957 Kano sloeg om Krabbedijkenaar verdronken Terneuzenaar zwaar gewond in Belg ië Hoogwaterstanden Mgr. dr. Clir. A. M. van Dam te Bergen op Zoom overleden Z- Vlaanderen TV'RADIO'TV-RADIO'TV' Televisie EXAMENS TERNEUZEN Lift in de watertoren Zuid-Beveland AGENDA Vandaag Morgen Langzaam en statig eerst, dan steeds vlugger gleed het prachtige, slanke motorschip, dat voor reke ning van de Deense rederij A/S Vestjysk Dampsskibsselskab te Esbjerg door de N.V. Terneuzense Scheepsbouw Mü. werd gebouwd, van de helling in het kanaal, daarbij een enorme hoeveelheid water ver plaatsend, zodat honderden toe schouwers aan de overzijde van de werf vlug een drogere uitkijkplaats moesten kiezen. Er was een zeer grote belangstel ling van de zijde van het publiek voor deze plechtigheid. Reeds lang van te voren hadden zich vele hon derden belangstellenden op en in de omgeving van de werf opgesteld om van deze gebeurtenis toch vooral niets te missen. Behalve de directeur der Deense rederij, de heer Erik Winther, wa ren ook o.a. aanwezig de heren mr. R. Lambooy, burgemeester van Hen gelo en President-commissaris van de Terneuzense Scheepsbouw Mij. en mr. Dupuis, directeur der scheeps- hypotheek te Rotterdam en verder vele genodigden. Tegen een uur waren de gasten, met de directie van de werf op de met de Nederlandse en Deense vlag gen versierde tribune. Op een teken van de heer de Klerk, directeur van de werf, hakte de moeder van de heer Winther met een verguld bijltje het koord door, waardoor de traditio nele fles champagne tegen de voor steven van het schip in stukken uit eenspatte. Onder ademloze belang stelling der velen begon het schip zijn eerste korte reis naar 't schip zijn het zonder de minste strubbeling in terecrt kwam. Een luid hoera-geroep en handgeklap verbraken de stilte. In de cantine van de Terneuzense scheepswerf bracht de president-com missaris een dronk uit op het Deense Koningspaar, die werd beantwoord door een toast uitgebracht door de heer Erik Winther op Hare Majes teit de Koningin der Nederlanden. Na afloop zaten de gasten aan een diner aan in „Hotel Rotterdam." Trotse vrachtvaader De directie van de Terneuzense Scheepsbouw Mij. kan bijzonder fier gaan op dit succes. Niet alleen is dit het grootste schip, dat ooit te Terneu- zen werd gebouwd, maar het is zeer waarschijnlijk ook het grootste schip, dat ooit in Nederland dwarsscheeps te water werd gelaten. Dit was voor Polygoon aanleiding de plechtigheid op te nemen voor het filmjournaal. Binnenkort kan Terneuzen deze te waterlating dus herbeleven. De „Olivia Winther" is van het open-gesloten shelterdektype. Het is in zijn volle lengte ongeveer 100 m lang, 14.15 m breed en heeft als ge sloten shelterdekker een capaciteit van 4800 ton. Het is bestemd voor algemeen vrachtvervoer. Door een 2100 pk MAN-motor wordt het voortbewogen en zal 't worden voorzien van alle mo derne navigatie-middelen. Ook de ac commodatie voor de bemanning zal in zeer moderne geest worden uitge voerd. De Olivia Wint her", even nadat zij het ruime sop had gekozen. De 18-jarige P. J. S. uit Krabben- dijke is verdronken, toen de kano, waarin hij met zijn broer, de 19- jarige J, S. op de Oosterschelde voer, omsloeg. De broers hadden de kano van een provisorisch zeil voor zien. De kano kapseisde omstreeks negen uur nabij de zeedijk langs de Oos terschelde. De oudste van de twee broers kon door tijdig ingrijpen van een juist op de zeedijk aanwezige wachtmeester van de rijkspolitie ge red worden, maar de jongste werd door de sterke stroom meegetrok ken. Zijn stoffelijk overschot is om streeks elf uur gevonden. (Advertentie) flitslampjes verschalktu de leukste vakantie-momenten Dit jaar komt u thuis met een „volledig beeld" van uw vakantie. Want dit jaar neemt u „Photoflux" mee: voor flits- kiekjes tn de tent, de boot, het hotel; rond het kampvuur en op dat lommerrijk terrasje! Zet het nu alvast bovenaan uw lijstje „vakantiebenodigdheden"' gelijk met de fllmpjes enkele doosjes Philips „Photoflux" halen! Het goedkope, feilloze flitslampje dat overal komt waar de zon niet komt! Het onmisbare vakantie-zonnetje w 25 ct Is Onder bet afdak... Of in 't vooronder Een bezoek aan 'n ebdteau met Photoflux wordt elke foto „Zo" HEBT U NOG GEEN FLITSCAMERA? SCHAF ER DAN NU EEN AAN! Zaterdagavond heeft zich op de weg van Brugge naar Gent een ernstig verkeersongeval voorgedaan waarbij een Terneuzenaar levensge vaarlijk en drie anderen zwaar wer den gewond. Uit de richting van de kusit na derden twee kleine personenwagens een oprit toen plotseling een auto uit Terneuzen trachtte voorbij te rijden. Op datzelfde ogenblik echter nader de uit tegengestelde richting een Engelse auto. De Terneuzenaar poog de zich tussen de twee kleine I wagens weer in te voegen, maar greep daarbij de eerste auto. Door de slag werd hij weer op het linker baanvak gestoten, waar hij in botsing kwam met de Engelse auto. De bestuurder, de heer Cracau uit i Terneuzen, die terugkeerde van een bezoek aan zijn zoontje in een ge zondheidsinrichting te Heist, werd levensgevaarlijk gewond. De inzit tenden van de Britse auto. een echtpaar met hun 12-jarig zoontje, liepen zware verwondingen op. De slachtoffers zijn in een zieken- huis te Eeklo opgenomen. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, dinsdag 6 augustus, de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 11.53 uur; te Terneuzen om 11.33 uur en te Vlissingen om 11.03 en 23.36 uur. In huize St.-Catliarina te Bergen op Zoom is zaterdag avond omstreeks half tien overleden mgr. dr. Chr. A. M. van Dam, emeritus-deken van de stad. Hij werd 82 jaar. Mgr. van Dam is op 8 februari 1875 te Breda geboren. Hij ontving zijn priesterwijding op 9 juni 1900. waarna hij te Rome ging studeren om daar zijn doctoraat in de filo sofie en de theologie te behalen. Van 1903 tot 1904 was hij vervolgens ka pelaan te Bergen op Zoom en van 1904 tot 1916 professor in de filoso fie en dogmatiek aan het groot-se minarie te Hoeven. In het laatstge noemde jaar volgde zijn benoeming tot pastoor-deken te Bergen op Zoom. Hier ontwikkelde hij een grote activiteit, vooral ten aanzien van ver beteringen in de kerk en van het katholiek onderwijs. Noemen wij de stichting van de R.-K. H.B.S. en van de St.-Canisiusscholen. Ook in de stichting van het H. Hartmonu- ment was hij een stuwende kracht, alsmede in de charitatieve arbeid, die na de eerste wereldoorlog werd verricht ten bate van de Oostenrijk se en Duitse kinderen. De oprichting van de r.-k. vrouwenbond en van de St.-Elisabethsvereniging was mede aan zijn activiteit te danken, ter wijl hij ook voorzitter was van de bond van r.-k. militaire verenigin gen. Wijlen deken van Dam was geheim kamerheer van Z. H. de Paus en nisse; M. Kesbeke, Axel; G. Kie- boom, Westdorpe; T. Kooien, Ter neuzen; L. Kopmels, 's-Gravenpol- der. ft r y 1 v DINSDAG 6 AUGUSTUS 1957 HILVERSUM I 402 m. AVRO: 7.00 NWs, 7.10 Gym. 7,20 Gram. VPRO: 7,50 Dagopening AVRO: 8.00 Nws, 8.15 Gram. 9 00 V. d. vrouw 9.05 Gram. 9.15 Wat zullen wij vandaag eens gaan doen in Groningen? 9,35 Waterst. 9.40 Morgen wijding 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters 11.00 Gram. 11.30 Pianorecital 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Piano en orgel 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole-ork. 13.55 Beurs teer. 14.00 Sopr. en piano 14.30 IJc zie, ik zie, wat jij met ziet, caus. 14.45 Kinder koor 15.00 Mil. ork. 15.30 Gram. 15.55 Kam^rmuz. 16.45 V. d. jeugd 17.30 Nieuwe gram. 18.00 Nws. 13.15 Pianospel 18.30 Caus. over de AVRO-fotowedstrijd 18.35 Spaanse muz. 13.55 Paris vous panle 19 00 Miniaturen 19.15 Louis Davids-progr. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 21.00 Een deur moet open zijn of dicht, hoorsp. 21.30 De mu ziek, waarvan wij houden. 22.00 Journ. 22.10 Amus muz. 22.30 Orgelconc. 23 00 Nws. 23.15 Koersen v. New York 23.16 Act. of gram. 23.25-24.00 Gram. HILVERSUM II 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg kal. 8.00 Nws en weerteer. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw 9.40 Lichtbaken" caus. 10.00 V. d. kleuters 10.15 Gram. 11.00 V. d. vrouw 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok- noodklok 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nws en gath. nws 13,20 Gram. 14.30 V. d. vrouwen v. h. platteland 14.40 Solisten- conc. 15.05 Gram. 15.30 Idem 16.00 V. d. zieken 16.30 Ziekenlof 17.00 V. d. jeugd 17 40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.Rijks delen Overzee: L. Pagano ..Tussen cen traal gebergte en branding in Nieuw- Guinea 18.00 Pianospel 18.15 Gram. 18.20 Sportpraatje 18.30 Metropole ork. en so list 19.00 Nws 19.10 Commentaar op het nws. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Gram. 20.15 Act. 20.30 .Koning Swenti- bold", oratorium (in de pauze:) 21.15-21.40 ..Brugge, stad van het Heilig Bloed", klankb. 22.45 Avongebed en liturg, kal. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. BRUSSEL 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Tuinb. kron. 12.40 Gevar. muz. 13.00 Nws 13.11 Klass. muz. 14.00 Gram. 15.30 Idem. 16.00 Koersen 16.02 Or gelspel 16.30 Kamermuz. 17.00 Nws 17.10 Lichte muz. 17.45 Boekbespr. 18.00 Fluit en piano 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Caus. 20.00 Gram. 21.00 Omr. ork. en sol. 22.00 Nws. 22.11 Pianorecital 22.55-23.00 Nws. ERUSSEL 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Omr. ork. 14.55 Gram. 15.00, 15.30 en 16.05 Idem 17.00 Nws 17.10 Verz. progr. 18,30. 18.45 en 19.00 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Festival v. Wenen 21.15 Gram. 22.00 Nws. 22.55 Idem. NTS: 20.30 Journ. en weerovèrz. 20.45 ,,Klei en vuur", documentaire 21.00-22.30 „Kinderen van Hiroshima", film. officier in de orde van Oranje-Nas- sau. De uitvaartdienst vindt plaats op woensdag, 7 augustus om half elf in de kerk van de H. Maagd Maria. Voor de bewoners van huize St.- Catharina zal dinsdag om 10 uur in de kapel een plechtige uitvaartdienst worden gehouden. Het is beslist een goede gedachte van V.V.V, geweest \e trachten de watertoren'tot een bijzondere attrac tie te maken. Men had reeds de er varing dat vanaf, het terras op zes tig meter hoogte het panorama van de wijde omtrek van land en water iets bijzonders is. Voor velen ie de tocht naar boven echter een te ge weldige ondernemflng en dus was een lift de oplossinug. De firma Mijnssen Co. te Am sterdam monteerde de installatie, die met een snelheid van 0.85 m per seconde een gewicht van 750 kg (10 personen) naar boven brengt. Bo vendien bood het terras ruime ge legenheid er een café in te richten. Ook hier is raen tot een zeer geluk kige oplossing gekomen. Eenmaal daar gearriveerd houden de fraaie meubels, een goed glas bier en het boeiende panorama ae bezoeker wel een tijdje gevangen. ONDERSCHEIDING Bij k.b. is de eremedaille, verbon den aan de Orde van Oranje-Nassau in zilver, verleend aan de heer J. Donze alhier, voorman op het land bouwbedrijf van de familie de Feij- ter-Huyssen. Zondag was het voor de echte lieden P. Clijncke en C. Coppens te Sluis dé dag, waarop ze voor 60 jaar in het huwelijk traden. Deze oudjes, 83 en 80 jaar. be schikken nog over veel vitaliteit en een goede gezondheid. Uit hun huwelijk werden geboren één zoon, drie dochters. 6 klein- en 5 achterkleinkinderen. Een familie gemeenschap, waaraan de oudjes nog veel vreugde beleven. Te 10 uur werd in de parochie kerk de hoogmis te hunner intentie uit dankbaarheid opgedragen. Afgehaald door pastoor Rom- bouts, voorafgegaan door hun ach terkleinkinderen. gevolgd door hun kinderen, kleinkinderen en familie betraden deze eenvoudige mensen het kerkgebouw en werden onder 't zin gen van het „Veni Creator" geleid tot voor het altaar. De pastoor hield de feestpredikatie, de koorzangers zongen op voortref felijke wijze een meerstemmige mis, en na de dienst werd op massale wijze het Te Deum Laudamus inge zet. Verder werd de dag op feestelijke wijze doorgebracht in de zaal van het gezondheidscentrum, waarvan een der kleinkinderen de bewoner is. Als bijzonderheid mogen wij nog vermelden, dat ook door de bejaar denvereniging, waarvan Piet en zijn vrouw wel de trouwste bezoekers zijn, medeleven werd betuigt. Het comité bracht de oudjes eea bezoek. Voorzitter de Klerk sprak de oudjes toe en tot slot werden door de 2 oudste bezoekers van de bejaardenbijeenkomst de heer H. Baas 92 jaar en de wed. Monjie na mens alle bejaarden uit de vereni ging geschenken aangeboden. Wg ontmoetten er ook burgemees ter P. F. van Hortegem met zijn echtgenote en de eerste wethouder de heer Dekkers. De burgemeester voerde het woord namens de gemeente. Verder waren aanwezig de pas toor. de heer Blondeel en de heer J. Gevaert, resp. voorzitter en pen ningmeester van het gezondheidscen trum. VAKDIPLOMA'S Aan de Mode-Vakschool E.N.S.A.I. D. te Breda slaagden voor coupeuse de dames: A. Rottier, I. Wisse, E. Naeye. N. Martens, te Heinkenszand; C. de Witte, M. Verboom te Nisse; N. v. d. Meulen. B. de Koeier, I. Dek ker, A. Blankenburgh te Nieuwdorp; D. de Dreu te Oudelande. Voor costumière de dames: A. Hoo- gesteger, A. Witte, C. v. Liere en T. Krijger te Borssele; D. Baayens, J. Moerman, B. v. Boven en C. Murre te Nieuwdorp; A. Menheere, L. Schrijver, J. Goedegebure, J. op 't Hof te 's Heer Arendskerke; J. Hoon. derd, R. Meulblok, L. Martens. M. de Korte te Heinkenszand; N. Bosman te Nisse en J. Raas te 's Heer MIDDENSTANDSDIPLOMA Te Terneuzen slaagden voor het middenstandsexamen: C. Adriaansens. Terneuzen; J. Ameele. Hoofdplaat; G. Andriesen, Terneuzen; E. Baay. Sluis; M. Bliek, Terneuzen; L. de Block. Zuiddorpe; P. Blondeel, Aardenburg; T. de Bock, Clinge; D. Boersen-Kool, Sluis; D. Boogaard, Sluis; R. Boon, St. Jan steen; E. Boone, Terneuzen; M. Bou- tens. Sas van Gent; J. de Bruijn, Ter neuzen; W. Bruijnooge, Breskens; J. Buijze, Zaamslag; J. van Cadsand, Axel; P. Cappendijk, Kloosterzande; L. Cappon, Breskens; J. Claeijs, IJzendijke; E. de Cock, Heikant; R. de Cock. Overslag; E. van Dalen, Kattendijke; A. van Damme, Koe wacht; C. Dees. Hoek; C. Dekker, Zaamslag; F. Dekker. Wilhelmina- dorp; L. Dekker, Wolphaartsdijk; C. Deliaert, Westdorpe; J. Dieleman, Terneuzen; T. Dobbelaer, St. Jan steen; Ir. Federman, Sluiskil; A. de Feijter, Axel; S. Ganseman, Kapelle; J. Geene. Wolphaartsdijk; S. Goede gebure, Kapelle; E. de Graaf, Hoek; A. van Grieken, Breskens; M. Groos- man, IJzendijke; A. de Guchteneire, Koewacht; J. Hamelink, Hoek; P. den Hamer, Zaamslag; A. van den Hamme, IJzendijke; A. van den He mel, Biervliet: H. van den Hemel, Biervliet; C. Herrebout, Terneuzen; L. Herrebout, Terneuzen: T. Herre- wegh. Lamswaarde; B. van Heveie, IJzendijke; B. Hoefeijzers, Hulst; J. Hoefeijzers. Sas van Gent; J. van Hoeve, Terneuzen; J. van Hoorn, Ka pelle; Ir. van Hooye. St. Jansteen; L. van Hoye. Hulst; A. Inghels, Sas van Gent: J. Jacobs, Breskens; P. Jansen, Hansweert: J. van Kampen, Hontenisse; R. van Kampen, Honte- Yerseke GOUDEN HUWELIJKSFEEST Door het echtpaar Jumelet-Kik werd feest gevierd ter gelegenheid van het gouden huwelijksfeest. Het echtpaar is in de oorlogsdagen van Bruinisse geëvacueerd en hier toen blijven wonen. Door Mozart" werd het echtpaar een serenade gebracht, hetgeen veel belangstelling trok. VEEL OESTERBROED Dat de hoge temperatuur van in vloed is geweest op de ontwikkeling van het oesterbroed blijkt wel uit de soms enorme hoeveelheden, die op de collecteurs, zowel pannen als mossel schelpen, te zien zijn. Mochten er door omstandigheden veel van ver dwijnen dan zullen er toch nog vol doende overblijven om tot consump tie-oester op te groeien. AXEL Centrum 8 uur: Run for the sun, 14 j. KUITAART A. de Bakker 4 uur: Ker- misschieting. H. J. de VAieghere: Dansen SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Mijn zoon is onschuldig, 14 j. J. Haarsma 0 uur: Seriekaarting. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Brand merk der zonde, 18 j, TERNEUZEN Luxor 8 uur: Drie man nen in de sneeuw, a.l. OOSTBURG Led«l 8 uur: De man, die teveel wist 14 j. DE KLINGE Kinema v. Dijk 7.30 uur: SOS Scotland Yard. KAPELLEBRUG-ROSKAM P. V. Duyse 4 uur: Kermisschieting. GOES Grand: Battle Hymn, 14 j- Grote Markt: Internationale feesten Kasporgo. MIDDELBURG Electro: Battle Hym/n, 14 j Schouwburg: Sport Staalt Spieren. VLISSINGEN Alhambra: Battle Hymn. 14 j. Luxor: De strijd tegen de vlie gende schotel*. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Brand merk der zonde, 18 j. TERNEUZEN Luxor 8 uur: *ou" den havik, 14 j. door H. J. Kaeser 17) Het brede, boerse gezicht van Ka rin verhelderde en een hand greep die van Marianne beet. „Da's prachtig, mevrouw", zei Ka rin Andersson, „wij zullen voor hen vader en moeder vervangen". Marianne beantwoordde de stevige handdruk, zij glimlachte met vochti ge ogen. Hier was het thuis, waar door zij zich aangetrokken had ge voeld. O, Karin, Karin, wat had zij in de voorbije jaren zonder haar moe ten aanvangen? Zij was de goede geest van het huis de goede geest en de stevige, besturende hand. Wat zou zij alleen hebben moeten begin nen, toen de kinderen alle drie tege lijk de mazelen hadden? En twee jaar geleden toen Marcelle plotse ling een blindedarm-operatie moest ondergaan! Het bedaarde woord van Karin bewerkte wonderen, en hoewel zij de kleintjes mateloos verwende, had zij er toch slag van, hun res pect af te dwingen. Ja, dacht Marianne, terwijl zij door de nacht voortreed, zij hebben Karin meer nodig dan mij. Of toch niet? Misschien Marcelle, maar Johnny of Franzl? Hoe vaak is Franzl niet in mijn laboratorium ko men binnenstormen om mij bij de piano te halen en mij een nieuw lied voor te spelen! Ik geloof niet, dat hij voor zoiets Karin roept. En op die avond een jaar geleden, toen Johnny mij in de schemering over zijn nieuw schoolvriendje vertelde? Wat een vertrouwen in die zachte, aarzelende stem. ..Hij heet Lennart, Mara, Lennart Blörkman". Maar naar Karin lopen ze, als zij hun broek gescheurd hebben, als ze een kast niet open krijgen of honger heb ben.' Hoe zou ik anders kunnen weggaan, als ik niet wist, dat ze goed ver zorgd waren? Nu bijvoorbeeld ook weer! Veertien dagen geleden het be richt, dat tante Ulla ernstig ziek was geworden. Zij was weer helemaal de tante Ulla van vroeger geworden, niet zo stijf als de andere keren, dat ik haar bezocht. Ik geloof, dat ze mij tenslotte de kinderen toch maar heeft vergeven. Marianne keek peinzend naar het witte landschap, waarin alleen hier en daar een lichtje wat helderheid bracht. De dood van tante Ulla ver wekte geen smart, drie en tachtig jaar was zij geworden, 't was goed, dat haar een lang lijden bespaard was gebleven. Zij trok langzaam het rolgordijn neer en begon zich uit te kleden. Al leen herinneringen bonden haar nog aan het oude huis uit haar kinder tijd, haar leven echter behoorde ge heel aan haar tegenwoordige omge ving, aan de dagelijkse plichten, die drie flinke, levenslustige kinderen haar oplegden, en aan haar werk, dat in de loop der voorbije jaren een dergelijke omvang had aangenomen, dat zij er vaak onder dreigde te be zwijken. 's Morgens vroeg kwam zij in Stockholm aan en terwijl zij door de oude stad naar Slussen liep om met de Saltsjö-trein naar Duvnas te gaan, kwam de zon op boven het Malar- meer. 't Was een heldere, frisse och tend; de straten waren nog leeg. de sneeuw glinsterde op de daken, en nu en dan bleef Marianne staan om van het uitzicht te genieten. Zoals altijd, zag zij vol verwachting het weerzien van de kinderen tegemoet, en. zoals reeds zo vaak in de loop der jaren, voelde zij zich diep ge lukkig met deze rijkdom, die haar leven vulde en er diepte aan gaf. Twee en dertig jaar ben ik nu, dacht Marianne, terwijl zij glimla chend op een paar eenden neerkeek, die in de vroege morgenlucht onder een brug ronddartelden. Twee en dertig jaar maar er is een rust in mijn hart, alsof ik buiten iedere tijd en leeftijd sta. Al wat zij nodig had aan warmte en intimiteit, bood haar het samen leven met de kinderen; er was geen hunkering en geen verlangen naar een man, alleen de voortdurend stra lende herinnering aan de ene en eni ge, die aan haar leven een doel en een inhoud had geschonken. En terwijl zij nu verder ging, wa ren haar gedachten bezig met prak tische overwegingen. Over een week was het Kerstmis, thuis wachtte het drietal ongetwijfeld al met een lan ge 'lijst, waarop zij hun wensen had den vermeld, ter attentie van de Kerstman, ook al was hij drie jaar geleden voor goed ontmaskerd en daarna onttroond. Wat een onverge telijk tafereel was dat toen geweest! Karin, zoals ieder jaar, met baard pruik, rode muts en een groot laken uitgedost, en Marcelles plotselinge, sceptische vraag; „Waar is Karin toch?" De beide knapen, die juist hun diepste buiging gemaakt hadden, stonden in stomme afwachting, toen de kleine rakker de vreemde ver schijning van achteren naderde, voor zichtig een slip van het slechts los jes tezaamgebonden laken oplichtte en het volgende ogenblik stond Ka rin Andersson in haar bonte schort, maar nog altijd met het onbewege lijke masker van het Kerstmannetje. Marianne en Johnny waren spontaan in lachen uitgebarsten, want het ge zicht was té komiek. Marcelle had haar neusje opgetrokken, zoals zij wel vaker deed en eigenwijs opgemerkt: „Waarom speel jij komedie. Karin?" Maar Franzl waa hevig hullend op Marianne toegelopen. Hij had zijn hoofd tegen haar borst gedrukt en onder veel snikken gevraagd: „Ma ma (de drie kinderen noemden haar allemaal zo naar Zweedste trant, al leen Franz varieerde die aanspreking af en toe) Mama, is dat dan helemaal een leugen, bestaat er geen Kerst mannetje? Het gezichtje, dat nat was van tranen, de smekende ogen, die met ontroerende verwachting aan de hare hingen daardoor begreep Marianne pas op dat ogenblik, hoe de fantasiewereld van dit kind door dat groteske tafereel geschokt was. Zij had hem getroost, hem proberen duidelijk te maken, dat de echte Kerst man het dit jaar te druk had, om helemaal tot bij hen in Saltsjö-Duv- nas te komen, en daarom Karin ver zocht had. die avond als Kerstman op te treden. De tranen waren lang zaamaan wel verdwenen, het lachje vol verwachting was op het kinder gezichtje wel weer teruggekomen, en een half uur later had hij samen met de twee anderen weer heel wat pret gehad, toen zij met hun nieuwe speel goed bezig waren. Maar van de Kerst man was er. van dat jaar af, bij hen geen sprake meer geweest, al hoewel Karin het masker als een re likwie met andere kleinodiën in een klerenkist op zolder bewaarde. Marianne ging een telefooncel bin nen en belde thuis op. De min of meer diepe, kalme stem van Karin klonk verheugd. „De kinderen slapen nog, maar ik zal ze direct opporren. Tot zien» me vrouw! Marianne glimlachte. Karin zou nu met Kerstmis eindelijk een polshor loge krijgen. Tot nu toe had zij al tijd haar plompe maar zeer secure wekker meegesjouwd naar iedere kamer, waar zij iets te doen had. Het lokaaltje stond al gereed, toen zij het station bereikte; meteen zet te de trein zich in beweging en in het voortdurend in helderheid toene mende daglicht gleed het vertrouw de landschap voorbij. Zij had die om geving liefgekregen; het lichtste windje voerde er al iets aan van de ruigheid der zee, die niet ver af was. Kennissen, die er zich over verwon, derden dat zij zich zo helemaal op het platteland had begraven, konden zich de verrukking niet voorstellen, die het behagelijke huis, de grote tuin en de onmiddellijke nabijheid van de nog ongerepte natuur, in haar opwekten. En wat zou zij met de drie kinderen in de stad hebben moeten beginnen? Daar buiten wa ren zij thuis, daar ravotten zij bijna de hele dag. kenden er iedere boom en iedere struik in de tuin en had den geen vermoeden van de beper kingen, die het leven der stadskin deren egrenzen. Toen de trein het kleine station binnen reed, keek Marianne uit het raam. Daar stonden ze alle drie naar haar te wuiven. Maar toen zij uit stapte. schenen zij een ogenblik te aarzelen en terwijl zij naar haar toe kwamen, keken zij haar wat verle gen aan. Zouden ze iets hebben uitgespookt? dacht Marianne inwendig lachend. Maar Marcelle aarzelde niet, haar de juiste verklaring te geven: „Je ziet er zo raar uit, mama in je zwar te kleren!" zei ze, terwijl zij haar omhelsde. De rouwkleren, natuurlijk, de zwar. te sluier, daar had zij niet meer aan gedacht. „Karin heeft jullie toch ze ker wel verteld, dat m'n lieve tan te Ulla gestorven is? Ik ben blij, dat zij nu niet langer hoeft te lijden. En hoe hebben jullie het intussen ge had?" De ban was gebroken. Alle drie begonnen ze om het drukst tegen haar te babbelen. En terwijl de twee jongens de koffer op de slede laad den, die zij hadden meegebracht, ging Marcelle aan haar arm hangen. Wat was er allemaal niet te vertel len? Kalle, het zwarte konijntje had sinds twee dagen niets gegeten, en Karin had de schrikwekkende woor den gesproken, dat het maar het bes te zou zijn, het te slachten en op te eten. Göran Karl6Son had een paar dagen geleden zijn been gebroken en lag in gipsverband. Franzl vertelde dat, alsof hij zijn vriendje om deze wonderlijke ervaring benijdde. Het Skurusund was al een heel klein beetje toegevroren, maar je kon er jammer genoeg nog niet op schaat sen. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 2