LT Boedapest opent aanval de intellectuelen op TITO HAD GESPREK MET KROESTJEV Treinramp bij Madrid, meer dan 20 doden Weerzien na 53 jaar Défilé voor koningin Elisabeth „Wij zijn de cultuur zegt Kadar CNV bezorgd over huur verhoging nieuwe huizen Vijf auto's m een huis vernield Offensief te land tegen rebellen Drie doden bij botsing te Gennep Kritiek op koningin Elisabeth eer best Spanning tussen Syrië en Jordanië Kunst onder supervisie van regering en partij 16 12 :aak DAGBLAD VOOR ZEELAND Echtpaar dood aangetroffen VONNISSEN Partijbestuur van Warschau treedt af Zonnige perioden Ontsnapten bivakkeerden in duinen Nieuwe komeet ontdekt Door botsing bij Maastricht Dodelijke verkeers ongelukken In Oman: Verloofd paar was de weg kwijt Ontmoeting in Roemenië Triest einde van huwelijksreis Meisje verdronken te Eindhoven Gaston Dominici kreeg gratie Verbazingwekkend zegt Britse pers Overstromingen in Zuid-Korea Pastoor in Sacristie overleden Verrassing in de lucht aian ien, lien I [JZEN ikkelijk, ger dan - ver- jn 36180 i) ter dan ze apparaat - het zelf, jn na een pasta doet orming en Aan dis tandpasta zondheid! ar stuivers 10th Paste. grote tube 0.90 a voordelig) 1.40 N DER STEEN mWanHhiwitr iröeHHiïldehor e kunnen smetten 97e JAARGANG No. 22521 Uitgave N. V. Uitgeven Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dl'. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.— p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm 15 ct. Postrek. 278841 Vod» God, Koningin Vaderland MAANDAG 5 AUGUSTUS 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0 85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56. tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) De verhouding tussen Jordanië en Syrië is plotseling uiterst gespannen door een Jordaanse verklaring, waar in met maatregelen wordt gedreigd, als de Syrische pers haar campagne tegen de Jordaanse regering niet be ëindigt. Zelfs met gevaar voor een gewa pend treffen, aldus de verklaring, zou Jordanië zich niet van deze maatrege len laten weerhouden. Dit laatste heeft tot heftige reacties in Damascus aanleiding gegeven. Een openlijke bedreiging, zei men daar. Waarop een woordvoerder in Amman weer repliceerde, dat het Syrische commentaar op de Jordaanse verkla ring een pak vol leugens bevatte en dat het helemaal niet in de bedoeling lag, Syrië aan te vallen. De premier van laatstgenoemd land heeft zich overigens al in alarmstemming tot Egypte en Saoedie-Arabië gewend. De Syrische ambassadeur had de Jordaanse boodschap persoonlijk in Damascus overhandigd. Radio-Cairo heeft de kwestie in middels reeds in de zeer internatio nale sfeer getrokken door te verklaren dat het Jordaanse dreigement on middellijk verband houdt met een be zoek van de Pakistaanse minister president aan Amman en de reis van Foster Dulles naar Londen. De Iraakse regering heeft Jordanië inmiddels voor zestien miljoen gul den financiële hulp aangeboden. De Maastrichtse politic heelt zater dagmiddag omstreeks 12 uur, nadat zij door de bovenbewoners was ge waarschuwd, zich toegang verschaft tot de woning van de heer L. Co- ninx aan de Parallelweg. Men vond de bewoner met zijn 66-jarige echt genote zittend op een divan in de voorkamer. Beiden waren al enige tijd dood. Gasvergiftiging bleek de oorzaak te zijn. Wel was de hoofdkraan van de gasleiding dicht, doch het wordt niet onwaarschijnlijk geacht, dat een van beiden zelf deze kraan nog heeft dichtgedraaid toen zij reeds vrij ern stig ziek waren geworden. Met een ontstellend cynisme heeft de Hongaarse minister van Onderwijs, Kallai, een zuivering aangekondigd in de culturele sector. De wereld van kunst en onderwijs, zei hij, moet van „tegen- revolutionaire elementen" gezuiverd worden. Veel kunstenaars maakten volgens hem van hun positie misbruik om actie te voeren tegen de regering. Vandaar dat de overheid nu „een tegenaanval" overwoog. Kallai moest toegeven, dat het aantal intellectuelen, waarop de rege ring van Kadar kon rekenen, zeer gering was. In de toekomst, zei hij, zal de kunst worden geleid door de regering en de partij. Schrijvers en kunstenaars zullen scherp worden onderzocht op liun ideologische en politieke opleiding. De uitlatingen van Kallai betekenen niet meer of minder, dan dat Boedapest iedere vrijheid van meningsuiting gaat onderdrukken en voortaan nog slechts diegenen aan het woord zal laten, die zich nederige knechten tonen van de partij. Radio-Boedapest heeft ook gemeld, dat enige leiders van de „contra-revo lutionaire regering", die in oktober in Gyoer werd ingesteld, tot lange gevan genisstraffen veroordeeld zijn. Ook een aantal officieren in Boedapest is gearresteerd. Sommige Hongaren, die totnutoe trouw aan Kadar waren, begint het blijkbaar te gortig te worden. De par ticuliere secretaris van de Hongaarse zaakgelastigde in Londen, Istvan Adam, heeft bijvoorbeeld asiel ge vraagd aan de Britse regering. Hij was, na een verlof in Boedapest, „vol komen gedesillusioneerd" in Londen teruggekeerd. Ook in China Het communistische persbureau „Nieuw China" heeft zaterdag bekend gemaakt, dat de veiligheidspolitie te Nanning, in de zuidelijke provincie Kwangsi nabij de grens met Indo- China, een „contra-revolutionaire or ganisatie" heeft ontdekt, die de socia lisering van de landbouw ongedaan wilde maken ep liet herstel van de particuliere eigendom wilde aanmoe digen. Dit was de vierde maal. dat het Chinese persbureau een dergelijk geval meldt in de afgelopen tien dagen. „Nieuw China" zei nog nader, dat te Hsin Hsien, in de provincie Kwang- toeng, een „andere tegenrevolutionaire kliek" was ontmaskerd, die „rekruten wilde aanwerven voor guerllla-oor- logvoering en wapens wilde verkrij gen door te speculeren op het bij geloof van de massa". Het voltallige bestuur van de com munistische partij van het centrale district Warschau, met inbegrip van de eerste secretaris, is afgetreden na de kritiek die op dit bestuur was uitgebracht. Waarnemers merken op dat dit be schouwd kan worden als een over winning voor Gomulka. De eerste se- cietaris van het district Warschau, Kalinowski, staat bekend als een felle tegenstander van Gomulka's democra- tiseringspolitiek. HET KONINKLIJK PAAR en de drie oudste prinsessen zijn gisteren op Soestdijk teruggekeerd van hun ver blijf aan de Franse Rivièra. EEN DEEL van de parlementaire missie, die Nieuw-Guinea gaat bezoe ken, is zondagmiddag van Schiphol vertrokken. DE VORSTEN van de staten op Ma; lakka hebben zaterdag Tuanku Sir Abdul Rahman Ibni Almarhum Tun- ku Mohamed gekozen tot eerste con stitutionele monarch van de federatie Malakka. JAPAN heeft voorgesteld, dat de mi nisters van Financiën der zuid-oost- Aziatische landen een conferentie zul len houden, ter voorbereiding van een gemeenschappelijke markt voor zuid-oost-Azië. TUSSEN_ SOMEREN en Weert reed de 49-jarige kermis-exploitant W. Mo ris uit Weert met zijn bromfiets in het Julianakanaal. Hij kon niet meer gered worden. ..HET ATOOM" heeft de 250.000e be zoeker kunnen noteren. En omdat die bezoeker met z'n tweeën was (een ve£loofd paartje) mocht hij het ge schenk een ijskast samen delen. AARTSBISSCHOP Makarios van Cy prus wil in september naar de V.S. gaan, om daar steun te zoeken voor zijn campagne, die zelfbeschikkings recht voor Cyprus beoogt. STOKES, eon vooraan- aaand hd van de Labourfractie in net Britse parlement, is zaterdag in in woning te Londen overleden. (ofVho^?tingJ van het K.N.M.I. t hedenavond, opgemaakt zon- dagavond te 23.15 uur: Droog weer met zonnige perio- i reP» maa,r ib het zuidwesten van het land later kans op enkele ver- t spreid voorkomende buien. Zwak- ke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. J Verwachting van het Belgisch i Weerkundig Instituut: Lichte tot matige oostenwind, mooi tot be- wolkt en geleidelijk toenemende onweersneiging. Vandaag: zon onder 20.23 uur: maan op 16.47 uur. Morgen: zon op 5.09 uur; maan onder 1.17 uur. is voor verscheidene Zeeuwse bouw arbeiders aanleiding geweest, zich in Amsterdam te vestigen. Zij vragen thans het C.N.V.. welke waarde het woord der overheid heeft. Het C.N.V. acht het ook objectief volkomen uitgesloten, 'dat mensen met een laag inkomen (plusminus 75 gulden per week) een vierde van dit inkomen moeten gaan verwonen. Het Christelijk Nationaal Vakver bond heeft in een brief aan minister itte zijn bezorgdheid uitgesproken over het beleid van de bewindsman met betrekking tot de verhoging van de huren van nieuwe woningen. Met nadruk- wijst het C N V eroo dat de besprekingen over de'compen- satie van de huurverhoging in de Sociaal-Economische Raad en de Stichting van de Arbeid zijn gevoerd in de veronderstelling, dat deze huurverhoging alleen betrekking had op de vooroorlogse huizen en een zeer beperkt aantal huizen, gebouwd onmiddellijk na 1945. Ook de instanties van de overheid hebben, volgens het C.N.V.de zaak aldus begrepen. Dit blijkt onder meer uit de omstandigheid, dat het gewestelijk arbeidsbureau van Am sterdam op bijeenkomsten in Zee land. waarin bouwarbeiders voor Amsterdam gewonnen worden, in uit zicht stelde, dat deze arbeiders een nieuwe woning in Amsterdam zouden krijgen, waarvoor de huurverhoging niet zou gelden. Deze voorlichting, aldus het C.N.V., Dc twee Duitsers, die donderdag middag uit de gevangenis te Scheve- ningen zijn ontsnapt, hebben, naar thans definitief is gebleken, de nacht doorgebracht in een bouwkeet in de duinen bij Katwijk aan Zee. Vrijdag ochtend bleek, dat in deze bouwkeet was ingebroken en dat twee jassen waren verdwenen. Op een fles werden vingerafdruk ken gevonden, die van een van de twee vluchtelingen bleken te zijn. Ook staat thans vast, dat de twee mannen de volgende ochtend in Kat wijk de auto van een Duitse toerist hebben gestolen en daarmee naar Noordwijk zijr gereden. Bij de politie te Noordwijk kwamen meldingen binnen van personen, die twee verdachte mannen in de duinen hadden gesignaleerd. Er is direct op grote schaal een onderzoek ingesteld. Echter zonder resultaat. Gezagvoerder Collins van dc K.L.M.- superconstellation „Wijvern", die za terdagmiddag op Schiphol landde, deelde de meteorologische dienst van de luchthaven mee, dat hij in de och tend een heldere komeet had waarge nomen. Inderdaad had de sterrenwacht te Leiden enkele uren tevoren een tele gram ontvangen, waarin de ontdek king van de nieuwe komeet werd ge meld. De ontdekker is de Tsjechische astro noom Mrkos, wiens naam de komeet voortaan zal dragen. De komeet heeft een fraaie staart van ongeveer zes gra den, is ongeveer van de eerste grootte en is in de vroege ochtendschemering duidelijk zichtbaar, n.l. vlak boven de horizon in het noorden. Er zijn zon dagochtend twee geslaagde foto's van de komeet gemaakt. Vijf vernielde auto's cn een zwaar beschadigd huis waren zondagavond het trieste resultaat van een verkeers overtreding door een Belgische auto mobilist te Heer, bij Maastricht. De Belg reepl een voorrrangsweg op toen een Volkswagen, met daarachter een twintig-tons tankauto, het kruis punt naderde. De twee personenwa gens botsten op elkaar en de tank auto, die zo snel niet kon stoppen drukte de Volkswagen opzij. Vervol gens botste ze tegen een Belgische personenauto, die uit de andere rich ting naderde en ramde hierna nog een derde auto, eveneens met een rood nummerbord'. Daarmee was het leed niet geleden. De tankauto namelijk kwam eerst tot stilstand, nadat ze tegen een huis was gebotst, dat nu op instorten staat, De wagen kantelde, een der tanks scheurde en de inhoud honderden liters melk mengde zich met een respectabele hoeveelheid dieselolie. De gevolgen voor de inzittenden van de auto's waren minder ernstig dan zich aanvankelijk liet aanzien. Drie personen werden gewond, waarvan één dame vrij ernstig. De overigen kwa men er zonder letsel af. Op de weg Nijmegen-Venlo is za terdag een verkeersongeval gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de dienstplichtige sergeant J. Janssen van het vierde technische dienst-ba taljon uit Millingcn. Sergeant J. reed ter hoogte van Well met zijn motor met grote snelheid legen een boom en werd op slag gedood. De 60-jarige heer L. de Jong uit Emmeloord is op de Urkerwcg, de nabijheid van zijn woonplaats, met zijnb romfiets verongelukt. Ehn in zittende van een vrachtauto heeft ver klaard, dat hij de bromfietser zag vallen, toen de auto passeerde. De eerste fase van de stryd in Oman is nu volgens een Britse woordvoer der achter de rug. De troepen van de opstandige Imam hebben het gebied dat zy bezetten niet kunnen uitbrei den. De eerste fase van de actie tegen de rebellen werd gekenmerkt door de aanvalsvluchten van Engelse vlieg tuigen. De tweede fase zal de in heemse troepen van de sultan, de ,,Trucial Scouts", in het gebied van de opstandelingen moeten brengen. De operaties zijn gericht op verovering van Nizwa. Britse troepen zullen bases bezetten en de verbindingen verzeke ren. Als de operatie tegen centraal-Oman voltooid zal zijn, zullen de camero- nians weer teruggetrokken worden. De Britse regering heeft de Ver. Staten „in algemene bewoordingen" op de hoogte gebracht van het besluit om troepen naar Muskate te zenden. Het Nederlandse verloofde paar Ve ra Peerlkamp en Ben Loman, dat in Italië tijdens een kampeertocht met de ouders van mejuffrouw Peerlkamp was vermist, is terecht. Het blijkt dat de jongelui, die per scooter de auto van de heer Peerlkamp volgden, bij Savona de auto uit het zicht had den verloren en toen een verkeerde weg ingeslagen waren. Een militaire trein met 800 soldaten In de vroege ochtenduren van zon- üfif .m volle vaart ingereden op een vuil ndc, ,oc°motief, op het station ïwia -ye^c' zevpn kilometer van 41 a dusver zyn 22 doden en gewonden in de ravage gevonden. Acht gewonden zijn in levensgevaar. Gevreesd wordt dat er nog meer do den en gewonden zijn. De militaire trein die door twee locomotieven werd getrokken, ver voerde soldaten, die hebben deelgeno men aan oefeningen in de Pyreneeën. Door dc botsing ontspoorden de drie locomotieven en de meeste van de twaalf rijtuigen van dc militaire trein. Drie rijtuigen met militairen schoven achter de locomotieven over elkaar. Daaroverheen schoven nog twee platte rijtuigen met vracht auto's. Radio-Moskou heeft bekendgemaakt dat een Zuidslavlsche delegatie, on der leiding van president Tito, en een Sovjet-afvaardiging onder leiding van partijsecretaris Kroestjev in Roemi- nië besprekingen hebben gevoerd. Men was het eens geworden over concrete vormen van samenwerking tussen de twee partijen, door middel van het uitwisselen van partijdelega ties en het verstrekken van inlich tingen en publikaties aan elkaar. Ook had men besloten ,,te werken aan een verdere algehele ontwikke ling van de onderlinge betrekkingen Een verkeersongeval te Gennep heeft drie doden en een ernstige ge wonde geëist. Op een kruispunt werd een luxe wagen, bestuurd door de 27- jarige H.R.A. nit de Sint Annastraat te Nijmegen in de flank gegrepen door een autobus van de Zuid-Oos- ter. De luxe wagen werd ongeveer 15 meter door de bus meegesleurd. In de auto bevonden zich behalve de bestuurder twee dames en een meisje. Twee van de inzittenden van deze auto werden de straat opgeslin- gerd, de anderen moesten uit de wrakstukken van de geheel vernielde auto worden bevrijd. De bestuurder, het meisje en een van de dames wer den vrijwel op slag gedood. Het vier de slachtoffer is in zorgwekkende toe stand naar het St. Canisius-ziekenhuis te Nijmegen vervoerd. De chauffeur van de autobus kreeg een zware shock. en de verwijdering van de hinderpa len, die deze ontwikkeling in de weg staan". De betrekkingen tussen Rusland en Zuid-Slavië zouden zich blijven ont wikkelen op basis van gelijkheid, we derzijdse bijstand en eerbied voor eikaars soevereiniteit. Kroestjev zal woensdag aan het hoofd van een Sovjet-delegatie, naar Oost-Duitsland vertrekken. Hij zal on der meer worden vergezeld door vice- premier Mikojan en minister van Buitenlandse Zaken Gromyko. In diplomatieke kringen te Londen is erop gewezen dat Boelganin niet heeft deelgenomen aan de Russisch- Zuidslavische besprekingen en dat hij geen deel uitmaakt van de Russische afvaardiging naar Oost-Duitsland. Zaterdag hebben H.M. Koningin Elizabeth II van Engeland en Z.K.H. Prins Philip een bezoek gebracht aan de jubileum-jamboree in Sut ton Goldfield. Op de foto ziet men de Nederlandse groep tijdens de grote parade voor het konimlcUjk paar. De bromfietser H. uit Utrecht reed op de Rijksweg te Sittard. Achterop de duo zat zijn echtgenote. Het echt paar, dat juist van de huwelijksreis terugkwam, had veel bagage bij zich. Op de grens tussen Sittard en Nieuw- stad kwam H. in aanraking met een fietser. Hij raakte daardoor de macht over het stuur kwijt en kwam op de grote weg terecht, waar hij gegre pen werd door een passerende auto. H. werd zeer ernstig gewond naar het ziekenhuis te Sittard overgebracht waar hij de andere morgen is overle den. Mevrouw H. kreeg een shock. Gisteravond om kwart over zes is het 16-jarige meisje Maria Aarts uit Gerwen in het zwembad ,,De IJzeren Marr" te Eindhoven, na geruime tijd dreggen levensloos uit het water ge haald. Zij werd omstreeks drie uur vermist door haar zusje en haar vriendinnetje, met wie zij in het mid del-diepe bad had gezwommen. Het meisje kon slechts matig zwemmen. i VXv Zaterdagochtend is de tiende DC- 7C van de KLM uit New York op Schiphol geland met 30 leden van de Kamer van Koophandel van Los Angeles aan boord. Onder hen be vond zich de heer Sidney Hoede- maker met zijn vrouw, die werden verwelkomd door zijn halfzuster mevrouw B. de Miranda-Hoedema- ker. Zij hadden elkaar in 53 jaar niet gezien, want als jongeman van 17 jaar was de heer Hoedemaker naar de Verenigde Staten vertrok ken en sindsdien was hij niet meer in Nederland geweest. Op de foto ziet men (v.l.n.r.) de heer Hoede- maker, mevrouw Hoedemaker en mevr. B. de Miranda-Hoedemaker. Gaston Dominici, ter dood veroor deeld wegens moord op het Britse ge zin Drummond, vijf jaar geleden, heeft gratie gekregen. De doodstraf is gewijzigd in levenslange gevan genisstraf. Enkele grote Britse ochtendbladen hebben kritiek geoefend op een jon ge, conservatieve edelman, die een „verbazingwekkende aanval" op ko ningin Elisabeth heeft gedaan. Deze edelman, de 33-jarige lord Altrincham, verklaarde in een arti kel in een klein maandblad, dat de reputatie van de koningin, als „de bloei van de jeugd voorbij zal zijn, meer van haar persoonlijkheid zal gaan afhangen". Zij zou dan dingen moeten zeggen die de mensen aan het denken brengen en op eigen initiatief dingen moeten doen, die de mensen opmerken. „Tot op heden wijst er nog maar weinig op, dat zich een dergelijke persoonlijkheid aan het ontwikkelen is", aldus de lord. Hij heeft vooral kritiek op het spre ken van de koningin in het openbaar, dat hij te veel vindt lijken op ge praat van een kostschoolmeisje. Ook kritiseerde hij de samenstel ling van het hof. Dat bestaat bijna geheel uit Britse adel, terwijl het „werkelijk klasseloos en representa tief voor het gemenebest zou moe ten zijn". De Daily Express wees er in een verontwaardigd hoofdartikel op, dat Lord Altrincham bij zijn kritiek ken nelijk geen rekening heeft gehouden met het feit, dat de koningin niet op deze kritiek kan antwoorden. De jonge lord verklaarde zaterdagoch tend echter tegenover de pers, dat zij het best kan antwoorden door zijn raad op te volgen. De Zuidkoreaansc politie heeft zon dag bekendgemaakt, dat bij de over stroming van de rivier de Nakton bij Koepo 42 personen zijn verdronken en 44 gewond. Er worden nog 32 perso nen vermist. Zaterdagavond is pastoor C. Stein- hart te Wessem (L.), tijdens het biechthoren in de kerk plotseling on wel geworden en even later overle den. Enkele biechtelingen, die in de kerk zaten, zagen de pastoor onverwacht uit zijn biechtstoel stappen en zich naar de sacristie begeven. Vandaar ging hij even in de buitenlucht op het kedkhof en keerde weer in de sa cristie terug, waar hij in elkaar zak te en ter plaatse overleed. „Tina", een Duitse herders hond, was op weg van New York naar Sevilla in Spanje. Met de vrachtmachine van de KLM vloog „Tina", die het eigendom is van de Amerikaan George F. Crossley uit Selma in Californië, naar Schiphol. Een kwartier voor de landing bracht zij zeven jongen ter wereld en enkele uren later volgde er nog een nakomertje in het dieren hotel op de Amsterdamse lucht haven. Dierensteward D. Rits kijkt met trots naar zijn aanwinst. Hij geeft „Tina", die 2,5 jaar oud is, biefstukjes en melk met geklutste eieren er door heen. Intussen zal het nog wel gerui me tijd duren, alvorens het dier de reis zal mogen voortzetten. Trouwens, haar baas is „er gens" in Europa op tournee, zij verblijfplaats is op het ogen- glik nog onbekend.

de Stem | 1957 | | pagina 1