s Fransmannen lopen met overwinning St. Vincent pikken Bmint> Dcrivenkroniek I l PAPIER VOOR UW PEN DEMONSTRATIE IN LONDEN KOERSVERLOOP OP AMSTERDAMSE BEURS kauw ,v. DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1957 13 J*A Nationalisten zoeken revanche in O.- en M.-Java Hoogste orgaan der Duitse valutapolitiek C.C. IWgen op Zoom manchester Pax Clirisli congres Professoren volgen kernenergiecursus Britse titel voor nieuwe Aga Khan Van 29 juli t. m. 2 augustus 1957 'fj De rode haan Blankbrood één cent goedkoper Weldra uitwisseling Brabant-Dusseldorp Vijf miljoen gulden gespaard bij R.P.S. ng CEN ling: ;urs, lysse iven, /ezig 'oed. <oed. a De uitslag van de Internationale Barcelona ligt nog niet voor, wel die van St. Vincent. Het is een waaivlucht geworden dat de rook er af vloog, want op da dag van lossing zijn er een kleine honderd thuisgekomen en voor 't eerst sinds lange jaren zijn de Fransmannen met de overwinning lopen. De kleine, kordate apotheker uit Harnes. Pierre Dordin, zit los vooruit en wint ook de vierde plus nog een deel vroege prijzen; hij had er twintig mee en ze vlogen alle in haar hemd. Ik weet niet of dit Franse mode Is, maar een ding is zeker, dat hij aan dit concours veel eer behaalt en weinig eenten. Marcel Desmet te Waregem, die de De beroemde kampioenen Dath te eerste wint in de Vlaanders, maar Quevaucamps, Desmet te Geraards- meer dan vijftig km opgeeft! Maar Dusausoit te Virton (Belgisch Lu- zemburg) zit reeds te 15.37 en te 15.42 wat ook niet van de poes is. 't Is heel gelukkig dat het zo gelo pen is en dat die mensen, die anders nooit op de lijst staan, ook eens prijs bergen. Van Parijs te Maleizen en Vian Bruaene doen het anders, naar onderstaande cijfers u mogen leren: 1 én 4 P. Dordin te Harnes (plat), 2 Gebr. Himpe te Desselgem (15.700 tri), dit is hun gevreesde „Kater", die al eerder vroeg op 't dak gezeten spelen, heeft, 3 Leonce Dath, Qeuvaucamps, Fin* de man van de pure Delbars (4300 5 te„Fv«^.ap!iS' En dan gaan we nu eens kijken bergen (36.100 fr.), 6 Marcel Van Pa hQe hgt van Dax geweest is gegeven rijs te Maleizen, ras Delbar en door Pro patrja en de C.C. Breda. Desmet (50.100 fr.), 7 Leonce Dath te Quevaucamps (41.500 fr.), 8 Marcel Delbecque te Helkijn (21.870 fr.), 9 notaris Modest Moortgat te Geel in de Kempen (3100 fr.), 10 André Van Bruaene te Lauwe (19.500 fr.) enz. U ziet dat er aan de tiende prijs al veel grote centen" weg zijn. De pot is echter nog niet leeg: 14 Gebr. Cree- mers te Ronse (6600 fr.). 15 A. Gayet te Mons-én-Baroeul (7820 fr.), 18 Marcel Desmet te Waregem (9400 fr.), 20 dr. Guido Soenen te Kortrijk, ras Devriendt (15.220 fr.), 22 Gebr. Weyn te St. Niklaas (6900 fr.), 25 Abel Vincke te Geluwe, ras Cattrijs- se (6300 fr.), 26 Robert Sion te Mou- veaux (7500 fr.), 33 Claude Masurel te'Croix (8820 fr.) enz. Maurice Del- bar te Ronse pakte de 43e maar dan zijn de centjes op. Perigeux werd vervlogen bij hevige noordwestenwind. De Bilt had al waarschuwingen uitgegeven dat het er braaien zou. De duiven zijn Bel gië binnengevlogen via het oosten van het land en zo met een grote boog op Antwerpen aan. Er stond 645.570 frank gepould op 3751 duiven. Het leeuwendeel van de ingezette dui ven komt uit de provincie Antwer pen, dat van de ingezette centen uit dt Vlaanders. Van Tuyn had wel goed doorgepeerd en zet weer duchtig de tanden in de koek. Zijn gevrees de blauwe driebanders die veel weg hebben van de Devriendt's van Moere beginnen op de fond steeds harder te vliegen. De eerste prijs na tionaal kon wel eens worden gewon nen door Jef en Albert De Kepper te Deurne, die reeds te 17.12 geklokt hebben, zestien minuten later dan De recente successen van de com munisten bij de regionale verkiezin gen in_Oost- en Midden-Java worden thans gevolgd door krachtige aanval len van de nationalistische partij op de communisten. Zoals bekend, leden de nationalisten in deze verkiezin gen de grootste nederlaag. Het socialistische dagblad „Pedo- man" meldde dat de PNI binnenkort de samenwerking met de communis ten zal verbreken. In Bandoeng verklaarde F. Rivai een prominente liguur in de natio- nalistische partij, dat de communis- ten alleen maar met de nationalisten hebben samengewerkt, om de PNI van binnenuit te vernietigen. I Bij de verkiezingen in Midden-Java ontnamen de communisten aan de PNI een half miljoen stemmen, ter wijl zij in Oost-Java 25 procent'meer stemmen kregen dan in 1955, groten deels ten koste van de PNI. De nationalistische partij heeft vier jaar geleden de steun van de com munisten aanvaard, om de oppositie van de Masjumi tegen het eerste kabinet Ali Sastroamidjojo te kun nen overleven. Ik heb zo juist de president, de ge vreesde Franken Antoon aan de lijn gehad, een der grootste kampioenen die de wereld ooit gekend heeft. Nog een van de oude stempel, met een snor als Bismarck en van de kleur van de duiven van Bricoux, want hij zit al vijftig jaar in de sport, maar vlakt hem niet uit want zijn geest is nog rap en in het prijzen uitrekenen wedijvert hij nog met gestroomlijnde mathematici als Giel Heyblom en Lonsoorten. Officieel is de uitslag nog niet be kend, maar de volgende personen maken toch een beste kans in de vijf entwintig eersten te vliegen: 1 Jules Theuns te Hoogerheide, Frijters, 4 Kest Martens en 5 W. van Oosterbosch. Wernhout ,,De Postduif", Dax: 1 en 5 Jac. Kerstens, 2 en 4 A. Verhaard, 3 L. Voeten, 6 Adr. Willemsen enz. En nu wat uitslagen van dichtbij: Breda, Neufvilles: 1 H. Bilok, 2 J. M. van Houten, 3 E. Tollenaar, 4 J. Sterks, 5 C. M. de Rooy, 6 G. van Alphen, 7 Adr. van Gervcn, 8 J. Snel- ders, 9 P. Hagenaars, 10 M. Dirckx, 11 H. Huybregts, 12 P. Netten, 13 Hoppenbrouwers, 14 Koos van Raak, 15 G. van Rumund, 16 G. W. Goosen, 17 A. J. van Laarhoven, 18 P. Buyn- sters, 19 N. Schuurmans, 20 M. Boot, 21 C. Nolten, 22 H. Krijnen, 23 J. Wirken, 24 G. Schouten en 25 C, F. Poppelaars, er vlogen 4577 duiven. Eerste rijwiel M. Pellenaars, plus serie van vijfentwintig, tweede fiets plus serie van honderd J. de Kort (zal wel familie zijn van Koosje, waar helemaal geen houden en geen repareren aan is). Wat de Pel aan gaat, die speelt gewoon formidabel! Nieuw-Ginneken, Neuvilles: 1 Jan Martens, trok de koei met zeven stra len tegelijk uit, 2 en 3 Hein van der Velden, 4 Adr. Jansen, 5 Sooi van Gils, 6 A. de Jong, de fondman, 7 H. Bogers, 8 J. Dam, 9 Jac. de Kort en 10 J. Koks enz. Zundert ,.De Reisduif", Neufvilles: 1 2 en 3 Charles Laurijssens, die heel het zaakje kort en klein slaat, 4 M. Kerstens, 5 en 6 A. van Beek, 7 Ant. Maas, 8 Ch. Herijgers, 9 H. van Hooydonck, 10 Jan Zagers enz. Idem jonge duiven: 1 H. Kollee, 2 H. Ge vers, 3 L. Maas, 5 H. de Jong, 6 L. snelheid 1834.75, deze duif zat op de Frijters, kerk en heeft natuurlijk 's nachts Genk, 9 Door de inwerkingtreding van de wet inzake de Bundesbank neemt de nieuwe Westduitse circulatiebank de plaats in van de sedert bijna 914 jaar bestaande bank Deutseher Lan der in Frankfort. Onder het nieuwe instituut zijn de centrale banken dei- afzonderlijke Duitse bondslanden voortaan als filiaalbanken gesteld. Intussen heeft ook de officiële op richting plaats gevonden van de cen trale bankraad der nieuwe centrale bank, bestaande uit 18 leden, onder wie de presidenten der afzonderlijke landsbanken. De centrale bankraad is voortaan het hoogste orgaan der Duitse valutapolitiek. (Advertentie) TIN MIERLO d ZOON 1.1. keuLLue AnaA 4 AAA •PMCTIM-COUPOMS doorgevlogen, het is nog ras van Tiest Stok te Halsteren, leverancier van auto-winners, geklokt te 4.50, 2 Clement te Krabbendijke, wint lief dadigheidspoule, 3 Van Oosterhout- Merks te Breda (kom ik aanstonds op terug), 4 J. Stoet te Geldrop, 5 H. Conemans te Heerlen, 6 J. van Oos- terbosch te Hoensbroek, 7 W. Wit- zand te Nijmegen, 8 Jos. Stratman te Eindhoven. 9 A. de Jong te Schoon- dijke, 10 H. Boers te EIslo, 11 W. Zijlmans te Kaatsheuvel, 12 Jan van Bedaf te Breda, 13 J. Willems te Helmond, 14 L. Panken te Lage Mier de, 15 A. van Keulen te Vlissingen, 16 J. Rijnvos te Oudenbosch, 17 P. Leen houwers te Tilburg, 18 C. J. Kuzee te Goes, 19 A. F. van Beeck te Putte, 20 G. Jennen té Roosteren, 21 W. Hoeben te Horst, 22 Jac. Voncken te BudeL 23 J. Hamers te Sittard, 24 Pi eters te Lewedorp en 25 Krijns te Budel enz. Deze vijfentwintigste duif maakt nog 1147.38 meter. Kort na het middaguur beginnen ze te vallen als mussen, zodat het alsdan rap ge daan is met de koopman. In het jubilerende Breda zelf is de uitslag als volgt: 1 Van Oosterhout Merks, geklokt te 6.01. 2 Jan van Bedaf te 9.51, naar u ziet zitten Piet en zijn maat niet minder dan drie uur en vijftig minuten los vooruit op de tweede prijs. En vier uur en achten twintig minuten op de derde! 3 A. de Wit, 4 A. de Koning, 5 Jos. van Gils, 6 P. S'truys, 7 H. Vermonden, 8 J. J. Snelders, 9 G. Bayings, 10 H. Krijnen, 11 en 16 M. van der Zanden, 12 Jac. van Dongen, 13 -H. J. Oomens, 14 Adr. Verschuren, 15 H. Damen, 17 J. A. Dekkers, 18 Ant. Roks, 19 W. IJzermans. 20 P. de Bruin. 21 Jac. Bols, santjes, 22 Joh. van der Horst. 23 A. Kleemans, 24 P. Mouwen, 25 J. A. Dekkers. Gebr. Oomens pres teerden het om met 71 en 82 het voorwerp te winnen; de serie van vijfentwintig is voor J. A. Dekkers met 17 en 25. Maar wat te zeggen van de limo nade- en pilsman Van Oosterhout en de oude keeper van N.A.C., Jan Merks?? Dat dat duifje, een jong van nun wereldberoemd ..Bruintje" ge presteerd heeft, daar zijn geen woor- tlLVOOr te vind*"- daar staat een Z1.in verstand bij stil. De hoofd- pnjs van driedui'/.end pegels pakt het zo mee met zijn linkerpoot, de eerste koningspoul met zijn rechte, vlerk en aan zijn staart heeft het een televi lieA°l*\e] Van St Vincent had het ook een vroege prijs en het gaat met geweld de moeder achterop waar ze niet meer mee vliegen dat heeft genoeg gepresteerd, o a de auto op de zware St. Vincent' 1955 Moet er nog zand zijn? Of mag hèt ook spinazie wezenVan deze plaats de welgemeende gelukwensen namens alle duivensjarels van het dagblad ,,De Stem". Hier de uitslag in de machtige C.C. Bergen op Zoom: 1 en 4 A. Bennaars, 2 C. Oerlemans. 3 en 5 L. Stok, 6 Toontje Bernaards, 7 C. van Oevelen, 8 Baasje van Elzakkers, 9 Chr. Jon kers en 10 Chr. van Tilburg enz. Hier de stand van de kampioen schappen tot en met 20 juli: Halve fond 1 A. van Klzakker, 2 A. Schou ten, 3 Gebr. Denijs, 4 M. Govers en 5 Chr. Jonkers. Fond: 1 L. Stok, 2 Chr. Jonkers, 3 P. van Tilburg, 4 A. van Elzakker en 5 C. Govers. Gene raal: 1 L. Stok, 2 Chr. Jonkers, 3 M. P. Buuron, 4 A. van Elzakker, 5 Chr. van Tilburg, allemaal van de „Lucht- gids" te Halsteren. C.C. Nieuw-Ginneken. Dax: 1 Jan Martens, 2 Van Eil-D# Weerd, 3 Jan 7 J. Suikerbuik, i J. Roelands, 10 P. Fr. van van Erck enz. Wernhout ..Postduif'. Neufvilles: 1 J. van Hassel, 2 Adr. Verhaard. 3 H. de Ruyter, 4 en 6 J. van Bedaf en 5 L Voetén enz. Bergen op Zoom ..Reisduif", Neuf villes: 1 en 6 M. Schuurbiers, 2 en 8 A. Verduit, 3 A. Schouteren, 4 M. Verpalen, 5 J. Haast, 7 J. Demming, 9 Gebr. Uitdewilligen en 10 Koos Weijdt enz, Steenbergen Vliegsport'Neufvil les: 1 Th. Koetsenruyter, 2 Joh. de Bruin, 3 en 4 Th. de Groot, 5 St. van Wezel, 6 Th. Kemperman, 7 P. Hoen dervangers, 8 M. Slokkers, 9 C. van Hoeffelen, 10 en 11 Gebr. Gorissen enz. Hier de uitslag van Dax in deze geweldige fondmaatschappij: 1 M. Slokkers. 2 12 15 22 31 44 A. Stoffe- len, schitterend gepakt, 3 en 14 Joh. de Weert, 4 6 10 28 D. de Ron. 5 P. Zantboer, 7 Ant. Ligtenberg. 8 Th. Peeters. 9 M. Brocatus. 11 16 20 26 48 Gebr. Geertse enz. Op vele hokken domineert het ras Jan Aarden. Allemaal goeie. DIKKEN BRUINE Zeer belangrijk nagekomen bericht uit Bergen op Zoom. Klokkenberg- vlucht uit Neufvilles met 1706 jonge duiven: 1 M. Schuurbiers, ,2 Gebr. Nuyens, 3 Ant. Kruft, 4 C. van Meer, 5 A. Langenberg, 6 Jan Jonkers en Gèert van Turnhout, 7 Goossen-Se- bregts, 8 J. Lindhout, 9 M. Free, L. Groffcn enz. (Advertentie) lPoolvasi envolpool het wereldmerk voor échtheid I CORDUROY FLUWEEL iedere meier is gestempeld met het iSèhultersveldmerk - - T Tc Mariazell in Stiermarken is het vijfde internationale congres van de Pax Christi-beweging geopend, dat door vijfhonderd vertegenwoordigers uit elf Europese landen wordt bijge woond. Het congres, dat wordt geleid door de aartsbisschop van Parijs, kardinaal Feltin, heeft tot onderwerp ..de snelle ontwikkeling van de ge kleurde volkeren". Gesproken zal worden over de culturele, politieke en economische emancipatie van dc oorspronkelijke bevolking van voor malig gekoloniseerde landen en over de houding van de r.-k. Kerk tegen over de wensen naar onafhankelijk heid en tegenover het eigen karakter van deze volkeren. Een honderdtal professoren en leraren aan universiteiten en hogere technische scholen uit 14 Europese landen volgt cursussen betreffende kernenergie, die, op initiatief van de Ó.E.E.S. en het Europese Produkti- viteits Centrum, georganiseerd wor den door de ..Atomic Energy Re search Establishment" in Harwell en het „Centre d'Etudes Nuclcaires" in Saclay. Deze cursussen, die ten doel heb ben de deelnemers op de hoogte te houden van de laatste ontwikkelin gen op het gebied van de kernener gie, zijn een ondprdeel van het O.È.E.S.-programma ter bevordering van het onderwijs op kernenergetisch gebied aan universiteiten en soort gelijke instituten. Koningin Elizabeth Heeft aan de nieuwe Aga Khan, de 19-jarige prins Karim, dc titel van .hoogheid" ver leend. Deze waardigheid is hem ver leend omdat hij de geestelijke leider 10 is geworden van de fsmailische sekte j die veel aanhangers in Britse over- De prachtige Beckers-haard wordt gewonnen door M. Schuurbiers voor noemd. Dus van de winter geen kou- we voeten meer, Marijn. zeese gebieden telt, aldus een bekend making van het Ministerie van Kolo niën in Londen. (Advertentie) >./i UW-' Ui Iedere maaltijd Geniet van Wrigley p.k. Kauwen bevordert, uw goede spijsverte ring en helpt u ook uw tanden mooi schoon te houden. Vrijd. 2-8 Koer: y*. Kunstzijde Unie Van Berkels Patent Van Gelder Zonen Ned. Hoogovens Kabelfabriek Philips Unilever Wilton - Feijenoord Kon. Petroleum 5 - Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomboot Mij. Led. Scheepvaart Unie Van Ommeren Amsterdam Rubber h.v.a. Ver. Dell Mljen Nederland 1947 Invest, eert. Ned. Ned. 1962-64 Laagste koers 178 197 1/2 184 1/2 293 1/2 270 282 430 224 218.20 169 1/4 145 1/2 157 1/2 246 69 1/2 114 83 84 1/8 89 1/2 88 3/4 Hoogste koers 182 3/4 197 1/2 187 1/2 298 1/4 274 1/2 290 1/4 445 3/4 230 222.70 17» 148 163 254 1/2 71 1/4 116 86 85 7/16 90 89 1/8 Vrijd. 2-8 Koersverschil laatste t.o.v. tijdvak 181 5/8 197 1/2 187 1/2 298 272 1/2 288 1/8 444 5/8 228 1/4 220.25 170 1/2 147 1/4 158 1/2 247 70 3/8 116 64 3/16 84 9/32 90 89 vorige week 3/8 3 1/4 8 1/2 2 3/4 3 1/8 4- 1 1/4 3.55 4 1/2 3 1/4 8 1/8 -i- 7/8 —1 11/16 3/4 21/32 '3/8 j/>;' Bij droog weer is brandgevaar Wj vooral op het land groot, De a.N.W.B. waarschuwt: de rode haan kraait elk jaar weer koning. Een nagloeiende peuk, een achte loos uitgeklopte pijp, een nog brandende lucifer zetten bos en hei in vlam. Bos en hei zijn zeld zaam ig ons land verlies ervan is zonde dat hoeft ook niet... een lucifer heeft wel een kop, maar fi denkt voor hem. v,j, '/l gezond lekker fris hakker ij stichting adviseert: Tussen de Minister van Economi sche Zaken en de Nederlandse Bakke rij Stichting heeft overleg plaats ge had inzake de verlaging van de blank broodprijs met 1 cent per brood van 800 gram. Deze verlaging is naar het oordeel van de minister gerechtvaar digd in verband met de daling van de bloemprijs. Naar de mening van de Nederlandse Bakkerij Stichting zou een advies tot een dergelijke verlaging eerst over twee maanden door haar kunnen worden gegeven. Het overleg heeft er tenslotte toe geleid, dat de Nederlandse Bakkerij Stichting zich bereid heeft verklaard aan de bakkerij te adviseren de prijs van het blankbrood met ingang van 19 augustus a.s. met 1 cent per brood van 800 gram te verlagen. De V.V.V.'s van Eindhoven en Dus- seldorp hebben besloten hun kanto ren open te stellen voor organisaties op het terrein van cultuur en sport teneinde te komen tot een uitwisse ling op brede basis tussen Brabant en het Ruhrgebied. Op 23 augustus zal reeds begonnen worden; 'n ploeg van 30 Duitse vissers komt naar Eindhoven-, om zich te meten met Brabantse hengelaars. Binnen afzienbare tijd zal in de expositieruimte van de stichting Beeldende Kunst Eindhoven een ten toonstelling worden ingericht van mo. derne kunstenaars uit het Ruhrge bied. In januari zal in de Philips schouwburg in de Brabantse lichtstad een monster-carnavalszitting worden gehouden, waaraan wordt deelgeno men door een grote afvaardiging van pretmakers uit Dusscldorp en omge ving. (Advertentie) Verkrijgbaar bij de Horeca-bedrijven en Uw wijnhandelaar. VERKEER IN RREDA Nu straks, per 1 november aanstaande immers, de maxium snelheid in de be bouwde kom der gemeente wordt terug gebracht tot 50 km. per uur, zullen naar ik hoop de voetgangers en wielrijders in Breda zich wat rustiger kunnen gaan gevoelen. Er zijn al weer heel wat men sen die het met de komende snelheids beperking niet eens blijken te zijn. Maar dat zullen dan wel de jakkeraars zijn, die niet alleen de binnenstad veelvuldig on veilig maken, maar ook de brede wegen langs de singels en niet te vergeten de Julianalnan. Herhaaldelijk ziet men daar auto's en motorfietsen met race-snelheid voorbij komen, waardoor het voor een fietser of wandelaar levensgevaardijk wGjTdt' om over te steken, maar pok voor meer bezadigd rijdende automobilisten. Mijn vraag is nu d4ze. Wanneer de stedelijke verkeersautoriteiten er binnen kort toe over zullen gaan om de toelaat bare snelheden in de bebouwde kom van Breda vast te stellen, laten zij dan asje blieft ook op die singels en de Juliana- laan (waar schrijver dezes woonachtig is) de maxium snelheid op 50 km. bepalen en niet op 70 km per uur, waartoe naar ik meen die autoriteiten in bepaalde geval len kunnen besluiten. En dan nog iets, wat een doorn in het oog is van ontelbare 'Bredanaars, die op marktdagen en zaterdags gaan winkelen Kan het gemeentebestuur nu eindelijk niet eens 'n maartegel nemen dat 't mo torisch verkeer op de drukke uren uit het stadscentrum wordt genomen? U moet tegenwoordig eens zien in de Gin- rekenstraat: de ene helft van de straat wordt de laatste tijd in beslag genomen door parkerende auot's. Het wordt er met de dag gevaarlijker, tot schade van de winkelende menden die nimmer rustig hun boodschappen kunnen doen. BREDA A. Ch. TAPTOE „EShANDO'9 In Oosterhout, is zoals men weet, die taptoe ,,Exbando" gehouden. Ik behoor de onder de zeer velen geërgerde „toe schouwers". Van de gehele show der bands heb ik nauwelijks 20 procent naar behoren kun nen volgen. Van 't opgevoerde ballet heb ik helaas niets gezien. En met mij waren er velen, zeer velen. De balletvlQer was dermate scherpzinnig Een groep demonstranten loopt in het hartje van Londen over Kingsway met spandoeken en borden, waarop gevraagd wordt de proeven met H-bommen te staken. De demonstratie was georganiseerd door de „Nationale raad voor de ajschatjing van kernwapenproe ven" in Engeland. De demonstran ten kregen geen toestemming om langs het gebouio van de Ameri kaanse ambassade te trekken. opgesteld, dat er massa's mensen waren die er meer dan 100 meter vandaan ston den. Die mensen hebben toch ook be taald. Neen, als men dan entree of ver makelijkheidsbelasting wil heffen dan heeft men er tevens zorg voor te dragen dat eenieder de vetroning naar behoren kan volgen. Bovendien zij opgemerkt dat 'n groot deel van 't publiek ergerniswekkend on beschaafd was, want het kon nog geen minuut zijn mond houden. Maakt men 'n fatsoenlijk gestelde opmerking dan loopt men nog 't gevaar hooglopende ru zie te krijgen. 't Is de eerste keer dat ik naar de „Exbando" ben geweest, maar een en ander heeft de ..Exbando" voor mij, en voor zeer velen, beslist 'n onprettig ka rakter gegeven. DONGEN Wv. D. 'T IS MAAR EEN HOND (II) 't Is maar.... een mens....? Had U dit niet beter boven Uw stukje van za terdag 11. geplaatst Mevr. A. B. uit Breda? 't Lijkt tegenwoordig wel, of er men sen zijn die dé dieren beschermen, en hun medemensen haten. Ik heb dat ge valletje niet gezien, maar wel gelezen. Nu Mevrouw U stelt zich behoorlijk aan* tegeover Uw medemensen. Als die mijnheer een kind had aan gereden dat huilend weg zou lopen, had U dan ook de moed gehad om zo'n stuk je in de krant te plaatsen? Maar dan stond 't op zijn plaats. De mensen mogen wel een beetje op de „mensenbescher- ming'' letten, inplaats van zo'n ophef te maken over een hond! (U denkt misschien dat ik niet van dieren houdt, dan hebt U dat toch mis hoor). Hebt U wel eens gedacht hoe men sen geleden hebben door een kind (dus een van Uw medemensen!) dat zij ook door een ongeluk nooit meer terug zul len zien. En dit zijn er velen. Is zoiets niet veel erger Mevrouw don zo'n hond? Een hond moet goed verzorgd worden Men moet hem niet zo maar alleen laten lopen in 'n stad, dat is onverantwoor delijk. Die heer stopte toch? Had U mis schien graag gezien, dat hij achter dat beest ging aanlopen, om die arme hond nog banger te maken? Ik vraag me af, of u wel menselijk bent om Uw mede mens „laf" te noemen, die doodonschuldig een hond aanrijdt? AARDENBURG Mej. v. D. WIELRENNEN EN HERSENS (V) „Van Wetten bewees niet uit het goede Tour-hout gesneden te zijn". Wagtmans bewees dit ook, maar: „wij mogen zijn prestaties in vorige jaren niet verge ten!" Dit is natuurlijk klinkklare nonsens Opgave is opgave en voor Wagtmans is het een even grote schande in de eerste étappe van de Tour in de bezemwagen te stijgen als voor iedere pedaalridder. Wout je draagt niet voor niets het epit- ton „slimme" en wij proberen steeds zijn wielrennen met zijn „hersens" te verkla ren. Onze vriend had al vrij spoedig door, dat hij in deze - van Est op het lijf geschreven - Tour niet de minste kans mankte boven zijn plaatselijke ri vaal te eindigen. Een snelle aftocht (te gelijk met Gaul en Poblet) leek hem dan ook verkieslijker dan een langdurige martelgang, waarin steeds duidelijker aan het licht zou treden, hoezeer van Est dit jaar „in de meerderheid" was met zijn krachtreserves. Wim heeft nooit dienst gedaan als knecht voor Wout: Wout past er voor Wims knecht te spelen. In dit licht bezien is het niet eens zo verwonderlijk, dat Wagtmans de 44e Tour gemakkelijk vond. Ik bewonder de zienersgave van de heer J. M. uit Philip pine, maar ik zou met stomheid zijn geslagen, wanneer hij vóór het begin van de Tour had verklaard, dat Wagtmans de eerste dag al niet mee zou kunnen. De voorgestelde ovatie hoeft heus niet zo luid te zijn. Tenslotte behoort de Tour de France tot het wielermètier evenzeer als het beheersen van een klas bij het beroep van leraar en het spouwen van loodzware stenen bij dat van bouwvakar beider. Voor deze prestaties heb ik eigen lijk meer bewondering.... BREDA CLAMORÏS (Discussie gesloten. Red.) CONCOURS HIPPIQUE Op het concours tippique op zondag 28 juli 1957 jl. te Breda gehouden, was er tamelijk veel belangstelling. Voor de paardenliefhebbers was er veel te genieten. Er waren zeer goede en mooie springpaarden aanwezig. De dres suur was zeer mooi en goed. De publieke belangstelling was goed en de aanwezigen hebben veel kunnen ge- nieten. Het programma was mooi en niet te zwaar. Als paardenvriend heb ik ook veel genoten, doch één ding moet mij van. het hart. Ik zou het n.l. nog mooier vin als er bij een dergelijk springconcours, ter variatie, enkele spannen of b.v. een vierspan tuigpaarden aanwezig waren* Wat zou het een mooie afwisseling zijn, ook voor toeschouwers die niet zo inge wijd zijn in de springnummers. BREDA G.H. DOSKO EN N.A.C. Het nieuwe Dosko-bestuur heeft zijn teleurstelling uitgesproken over het re sultaat van de gevoerde financiële actie. Men had het tienvoudige van f 6000.— verwacht??? Nu gaat dit bestuur de heer Verleg beschuldigen van „glashard", omdat hij voor „een speler als Louis Overbeeke'* f 65.000.vraagt als transfersom. Zeker is waar 4dat de heer Verleg het een gewoeker vindt en zich afkerig toont van de hoge transfersommen welke^soms voor spelers gevraagd worden. Hij ver heelt dit ook niet. Maar wat had nu dit nieuwe Dosko- bestuur van de .heer Verleg verwacht? Dat de transfersom 5 a 10.000 gulden zou zij'ri? Of een zacht prijsje waar men een amateurvoetballextje- voor koopt? Of is dit bestuur wellicht met de gedachte •naar-Breda gegaan om daar v'oór f 65.000 de gehele voorhoede van NAC te kunnen kopen? Neen, dit Doskobestuur zou voor een dubbeltje op de tribune willen zit ten. Louis Overbeeke voor enkele dui zenden guldens aan Dosko overdoen en NAC dan maar een speler aantrekken voor f 65.000 f 100.000, Want voor een op retour zijnde de Munk is toch nog een slordige f 100.000 gegeven. En voor bedragen van f 65.000 tot f 100.000 zijn toch verschillende spelers gegaan dit sei zoen. Men had de heer Verleg beter kunnen raadplegen over de vraag, hoe Dosko weer op te bouwen, want ook Overbee ke met Barten en de onbekende van Amerongen uit NO AD zullen er Dosko niet bovenop kunnen helpen. Jeugd en alleen jeugd kan wellicht hier na jaren iets brengen. EEN NAC-REUNIST UIT BERGEN OP ZOOM VERKEER IN BREDA (II) Het is al weer geruime tijd geleden, dat op een van de drukste wegen van Breda twee werklieden aan het wegdek werkzaam waren, zonder dat enig bord het naderend verkeer waarschuwde. Sindsdien heb ik herhaaldelijk kunnen constateren, dat men zich bij straatwerk zaamheden niet alle moeite geeft om het verkeer zo goed mogelijk te doen verlo pen. Tk zag de borden! „Doorrijverbod bij nadering van tegenligger" en „Tegenlig ger moet wachten" meerdere malen aan de verkeerde kant van de opgebroken straat geplaatst. Vele weken staat bij de Nieuwe Haag- dijk het bord „Tegenliggers" zodanig, dat het naar links geleide verkeer wordt gewaarschuwd. Dat bord ontbreekt ech ter juist, waar het wel moet staan, nl, om het rechts rijdende verkeer voor te genliggers te waarschuwen. Kortgeleden werd de Nassaustraat aan de zijde van het Gerechtsgebouw afge sloten en het verkeer langs de overzijde naar de Nassausingel verwezen. Vandaar komende ontbrak echter elk waarschu wingsbord voor „Tegenliggers". Op de Julianalaan was men daarna met reparaties bezig en had er aan E<EIDE zijden het bord „doorrijverbod bij nade ring van tegenligger" geplaatst moeten zijn; deze vergissing werd later hersteld. Op de Vredenburghsingel bleef gedu rende een weekeinde het bord „Verba* den voor doorgaand verkeer" ten on rechte staan, terwijl er geen enkels stremming bleek te zijn. Hopelijk wordt er in de toekomst bij afsluitingen meer op de plaatsing van de juiste borden gelet. Als dan het pu bliek er zich maar aan stoort en de con trole wat scherper wordt, wordt het nog eens ideaal in Breda. BREDA LID VEILIG VERKEER Bij de Rijkspostspaarbank werd in juli 1957 ingelegd 63.6 miljoen en terugbetaald 58.6 miljoen, hetgeen een positief spaarverschil opleverde van 5 miljoen (vorige maand 2.5 miljoen en in juli vorig jaar 18.2 miljoen). In 1957 is tot dusver bij de R.P.S. gespaard 44.5 miljoen tegen 163.4 miljoen in hetzelfde tijdvak van 1958,

de Stem | 1957 | | pagina 7