Nescafej Spel van loven en bieden Mensen GOEDE RAAD 1 pieptent Hervormden zoeken contact met Remonstranten Vraag geen verf.vraag West-Vlaamse poëzie ONZE PUZZEL Dp het kerkplein WIEWENST. WAT Al De zwakke plekken Britse militairen slaags met politie Kwantiteit overtreft kwaliteit BRABANT MOGE NIET AAN HET KORTSTE EIND 'IR EK KIN Koning Hoessein redder in nood Afzetcampagne groente en fruit in W.-Duitsland 5 9 DERDE BLAD ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1957 Zeldzame acousliek Predikant ..geruisloos" over naar N.H. kerk Meisje (15) beroofd Eindconclusie Wordt U gekweld ■hr- ïtjb NASCHRIFT fen uit rRotter- Jie akte lens de tTEUR. te Wa- jtterdarn ïummon- vrije |f. Berg nstraat 45620 kmans- Komt helde- 17312 Lutomo- >rijf T 15, tel. Eer vol- ]ig keu- te re- amb ling met Jrgen op jen. me- Iging bij onder llie dat lor ont- T>ij ''Ons Igen bij JSt. Jan- 45616 bii J. Ij. 3 uur. 17309 de Bak- sg 3 aug. 4 aug. 5 aug. 17299 2484 5 De generale synode der N.H. Kerk heeft op zijn laatste vergadering enige punten behandeld, die bijzondere aandacht ver dienen. Over de kwestie van de vrouw in het ambt hébben we reeds gesproken. Verder was er het rapport van een of ficieel. ingestelde ge- sprekscommissie tussen leden van de N.H. Kerk en van de Remonstrant se Broederschap. Tegen over de 3 miljoen Her vormden in ons land hebben de 25.000 Remon stranten die er zijn wei nig te betekenen, maar gezien tegen de achter grond der uitgesproken oecumenische tendenzen van de N.H. Kerk, die waar maar mogelijk tracht te herenigen, krijgt aat gesprek een belang, ver uitgaande boven het onbekend aan tal christenen, dat er, althans aan de ene zijde mee gemoeid is. EEN NATIONALE RUZIE. Er is niet te veel mee beweerd, als men de felle twist om de remonstran ten zo noemt. Misschien is er in protestantse kring nooit een gods dienststrijd geweest, die de natie zo zeer bezig hield als deze. Joost van den Vondel wijdde er zijn felste hekeldichten aan en overduidelijk stond zijn sympathie aan de zijde van de verdrukte Remonstranten, die zich verzetten tegen de leer- dwang van het strenge Calvinisme. De synode van Dordrecht iverd een volledige overwinning voor de strenge richting. Aan de „formulieren van enigheid" in de leer wer den enkele veroordelin gen tegen de „ketterij" van de Remonstranten toegevoegd. De Remon stranten toerden de sy node uitgejaagd en moesten spoedig daarop het land verlaten. In Antwerpen verenigden ze zich tot de Remon strantse Broederschap. Later toen de vervolging luwde, keerden ze van lieverlee weer terug dank zij de liberale gezindheid van vele leden van Sta ten en vroedschappen, die zelfs de Paepse Stou tigheden oogluikend duldden. Maar de Broe derschap bleef uitgeslo ten van de officiële Ge reformeerde staatskerk. GESPREK HERVAT. En nu, na bijna 340 jaar, is men weer aan één tafel gaan zitten twee officiële deputaties hebben met elkaar ge sproken. Gesproken om weer dichter bij elkaar te komen, want het verlan gen naar eenheid is de achtergrond van de vele „gesprekken" die de N.H. Kerk na de oorlog met afgesplitste groepen heeft geopend. Men be gint steeds meer in te zien dat in een groten deels ongelovige wereld meer dan ooit de eenheid der christenen broodno dig is en dat die eenheid niet slechts een onzicht baar geestelyke kan zijn, maar zich ook naar bui ten d.w.z. in kerkorgani saties moet uiten. Al is er voor Katholieken maar één reeg naar de eenheid: de terugkeer tot de éne, wart Kerk van Christus, toch kunnen we ons van harte over de pogingen aan Her vormde zijde verheugen: het woord van de Heer „Dat allen één zijn wordt er ter harte geno men. GESPREK MET HAKEN EN OGEN Dat het gesprek tot stand gekomen is, is op zich al een resultaat, maar men moet vooral niet denken dat een her eniging nu bijna voor de deur staat. Krachtens hun ontstaan zijn de Re monstranten voor de vrijheid, ook op leerstel lig gebied. Zij zijn de meest vrijzinnige van al le protestanten in ons land. In de gespreks groep kwamen al zeer fundamentele verschil len naar voren. Om er één te noemen: dat tus sen ontologische en ypenbaringstriniteit, of om dat dure theologi sche vakjargon in ge woon Nederlands te ver talen: de Hervormden aanvaarden, zoals de Ka tholieken, dat er werke lijk drie goddelijke per sonen ZIJN. Daartegen over stellen de Remon stranten, dat God zich aan ons slechts kenbaar maakt onder drie vor men N.H. KERK TUSSEN TWEE VUREN De behandeling van 't rapport van de gespreks- commissie in de genera le synode heeft weer op nieuw duidelijk gemaakt hoe moeilijk de positie van de N.H. Kerk is. Zij zit toch al met het pro bleem van de ..richtin gen" of „modaliteiten" binnen het eigen kerk verband: ze moet trach ten vrijzinniger en or thodoxen, uiterst „link sen" en uiterst „recht- sen" bijeen te houden. Ieder die wel eens aan een gesprek met pro testanten heeft deelge nomen weet hoe ongelo felijk ver men kan afwij ken van de officiële leer in de N.H. Kerk vóór men er uit gezet wordt. Dat is het wat de Gere formeerden zo tegen staat en in die afkeer en vrees voor verdere ver watering zullen ze weer versterkt worden als de Hervormden al te veel aanpappen met de zeer vrijzinnige Remonstran ten. Als een verdere ver- wijdering van de Gere formeerden inderdaad het gevolg zou zijn, breekt de N.H. Kerk aan de ene kant af wat ze aan de andere kant op bouwt. De generale synode heeft die moeilijkheden gevoeld. De commissie deed in haar rapport verschillende voorstellen a an de hand: wederzijd se mogelijkheid van gastlidmaatschappen tussen Hervormden en Remonstranten, gemeen schappelijke Avondmaals viering, uitwisseling van predikanten. Maar in te genstelling met de con sensus die men vorig jaar t.a.v. deze punten heeft bereikt met de Lu theranen heeft de sy node in dit geval geen enkele beslissing geno men. Zij droeg aan het moderamen op richtlij nen te ontwerpen voor de voortzetting van het gesprek. Dat was al het minste dat men doen kon. J. v.d. M. pr. I (Advertentie) In een hotel op de Markt te Eind hoven raakten twee Engelse militai ren met elkander slaags. Een hoofd agent van politie wilde de twee vech tenden scheiden, maar dat bleek niet naar de zin van andere aanwezige Britse soldaten, ongeveer 15 man, die het gevecht gadesloegen. Zij keerden zich tegen de agent, die assistentie inriep. Deze kwam spoedig en wist met enige moeite er werden rake klappen uitgedeeld vijftien mili tairen naar het bureau over te bren gen. Enkelen hunner liepen verwon dingen op. Na verhoor werden acht vrijgelaten, zeven man, de ergste rad draaiers, werden aan de marechaus see overgeleverd. Naar ,,De Jordaanwachter" mee deelt, heeft de violist Isaac Stern, die onder Leonard Bernstein op treedt op het openingsconcert der grote concertzaal te Tel-Aviv op 2 oktober, in gezelschap een Frederic Mann, de schenker van het gebouw een bezoek aan Israël gebracht om de akoestiek der zaal te keuren. Ter wijl andere violisten op het onvol tooide podium speelden, controleerde Stern het geluid op verschillende plaatsen en verklaarde tenslotte, dat hij nog nimmer in een zaal met zulk een akoestiek was geweest. Wij danken alle deelnemers en deelneemsters hartelijk voor hun inzendingen; tien- en tienduizen- den oplossingen kwamen binnen. De 1040 prijswinnaars, die door de jury zijn aangewezen, hebben f, heden bericht ontvangen. Ten over- vloede ligt de lijst met de namen van alle prijswinnaars ter inzage bij Uw winkelier of wordt U op aanvrage door Nescafé, Haarlem- merweg 317-321, Amsterdam-W., toe- gezonden. De prijs- winnaars wensen wij van harte geluk. \mmwmwmmmmmmsmmmmmmmmmmmrnmmmmmmmmmmKAmmmtimmfmyAmmmim Fiinaart tussen de beide forten, het (Advertentie) Het telkens weer uiterst fraai verzorgde tweemaandelijkse tijdschrift voor kunst en cultuur „West-Vlaanderen" (administra tie Polenplein 5, Roeselare), heeft zijn aflevering voor mei- juni vrijwel geheel aan de poëzie gewijd. Remi van de Moortel bezint zich in een inleidende beschouwing op de wezenheid der poëzie zelf. Ze is, naar hij meent, peillood en kompas beide. Ze is het kompas, dat de mo gelijkheid biedt ons te richten door heen de stormen van het leven; de bewegende naald wijst ons hier zo veel, dat anders nooit of slechts zeer moeizaam te achterhalen is. Want de poëzie is tevens het peillood, dat be roering brengt in de doorgaans on genaakbare regionen* van het diepste zieleleven. Hierop volgt een uitgebreide bloem lezing, waaruit in elk geval zonne klaar blijkt, d t het met de kwanti teit wel in orde is. In de jongste provinciale literaire prijskamp wer den niet minder dan 68 bundels ge dichten ingezonden. De redactie heeft vanzelfsprekend onmogelijk van iede re dichtende West-Vlaming iets op kunnen nemen. Zij maakte een selec tie. waarbij zij er rekening mee hield, dat zowel de traditioneel gerichte poëzie als de experimentele richting aan haar trekken moest komen. Veel op stapel Tevens werd van elke dichter een portret afgedrukt, benevens een be knopte biografie. We vernemen hier uit, dat van Gustaaf Vermeille een kleine roman ,,De Ontmoeting" in Dietsche Warande en Belfort zal wor den opgenomen; een nieuwe bundel van Luc van Brabant op komst is, getiteld ,,Nog éénmaal Lente"; Geor ges van Vrekhem een bundel ,.Van hier tot daar" klaar heeft; Paul Van- derschaeghe een uitvoerige studie voorber eidt over de drie Westvla am- se schrijvers Demedts, Duribreux en Matthys; redactie-secretaris Fernand Bonneure aan een roman werkt; Fer nand Etienne aan een bloemlezing bezig is uit de Nederlandse letter kunde; Ria Scarphout ook al wil gaan bundelen; een aantal novellen van Herman van Snick Omdat het zo zijn moest" ter perse is; en de jeugdige Claude Corban niet minder dan vier bundels op de helling heeft. Bloemlezing De keuze in het onderhavige num mer wordt geopend door redacteur Andre Demedts met ,.Voor Hilde", aat we liever ritmisch proza dan poëzie zouden noemen. Het ..Rijmen- spel van de ook al wat oudere Jan Vercammen kan ons meer bekoren. Noteren we nog een zeer goed son net van Herman van Snick, een speels „Insekt" van Gust Vermeille en een aan Karei van de Woestijne herinnerend ,,Bewust-zijn" van Paul Vanderschaeghe, dan is daarmee wel net voornaamste aangeduid. Waar mee we maar zeggen willen, dat de waiiteit der gedichten op geen stuk- ■n n?1overeenstemt met hun aantal, loemlezjng is geïllustreerd met enkele uitstekende foto's cit mst spe ciaal voor dit nummer ontworpen grafisch werk. Het staat over het al gemeen op een hoog peil en maakt ook dit nummer van ..West-Vla ande ren" weer tot een kostelijk bezit. Andrie* Poppe Louis Sourie behandelt in een uit voerig artikel het werk van de dich ter en toneelschrijver Andries Poppe riLTM'P ,bundel ..Windstilte" in 1956 de letterkundige prijs van West- Vlaanderen verwierf. Sourie heeft nogal wat kritiek op de dichtkunst van Poppe. Moeten we hieruit be- sluiten, dat het met de 67 niet- bekroonden nog treuriger gesteld is? Voor de dramaturg heeft de schrijver meer waardering. Poppe is al'een geroutineerd vakman, wiens stukken verrassende scenische kwaliteiten verraden. Hij is bovendien de geluk kige bezitter van een opvallend radde dialoog. De rubriek ..Ontmoetingen" bevat veel wetenswaardigs over Ossip Zad- kine. Antoon Viaene, Willy van Huy- se, P. N. Boel e.a. Uit de gesprekken met Viaene vernemen we, dat Ge zelles eigen bibliotheek grotendeels kon gereconstrueerd worden, maar dat ze totaal niets actueels bevat. Ge. zelle schijnt niet de minste belang stelling gehad te hebben voor de let terkundige werken van zijn tijd. Met de gebruikelijke personalia en kunst actualiteiten besluit ook deze interes sante aflevering, waarvoor Ernest Verkest een aantrekkelijk omslag te kende. Als bijlage is een reproduktie in kleur toegevoegd van het schilderij ..Mater Amabilis" van Jacob Smits. Het volgend nummer zal geheel ge wijd zijn aan de hedendaagse woning bouw in België en verschillende an dere landen. WILLEM v. d. VELDEN Ds. H.J. Eggink, predikant van de i Gereformeerde kerk te Loenen aan de Vecht, heeft zich zonder overleg j te plegen met enige kerkelijke instan- I tie bij de Hervormde Kerk gevoegd. Hij is lidmaat geworden van de Her vormde Gemeente te Vreeland en is als kandidaat tot het prediktambt in de Hervormde Kerk toegelaten. De classis Breukelen van de Gerefor meerde Kerken heeft over de wijze waarop ds. Eggink zijn ambt heeft verlaten haar ernstige afkeuring uit gesproken en hem van dat ambt ver vallen verklaard. Ds. Eggink, die in 1926 is geboren, aanvaardde in 1955 het predik-ambt. Loenen aan de Vecht was zijn eerste gemeente. Wie uit het niet voorkomen op de lijst van de derde provin cie, waarin de watersnood heeft huisgehouden, zou willen af leiden dat er in west-Brabant geen zwakke plekken zijn, geeft zich over aan droombeelden. Het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer bij de begroting voor 1957 schrijft: „Voor de zwakke plekken in de buitendijken van west-Brabant zou, naar vele leden hadden vernomen, een subsidie vastgesteld zijn van 45 percent, de overige 55 percent zou dan bijeengebracht moe ten worden door de waterschappen" (blz. 14) Na de ramp is hier het hoogheem raadschap de Brabantse Bandijk op gericht. Natuurlijk wacht er zo'n jong lichaam veel arbeid en komt het daarbij voor zoveel gewone en buitengewone uitgaven te staan, dat wil het niet van meet af aan nood lijdend en met schuld overladen zijn, het Rijk een zeer groot deel van de buitengewone uitgaven, gaande in de richting van het dubbele van 't eer der genoemde bedrag met 'n mini mum van het aan Zeeland verstrekte bedrag van 77 percent voor zijn reke ning moet nemen. Het is mogelijk, dat er in Zuid- Holland aan verbetering van zwakke plekken voldoende is gedaan in ieder geval schijnen er wat deze pro vincie betreft geen bepaalde klachten te zijn. Op Goerec-Overflakkee is van de bijne zes miljoen, daaraan be steed, nagenoeg 76 percent voor re kening van het Rijk gekomen. In Zee land is op dat gebied veel te weinig gedaan en Noordbrabant zoekt men op de lijst tevergeefs. Als dus de In de Wibautstraat in Amsterdam- Oost is een vijftien-jarig meisje be roofd van een bedrag van 12.50. Het meisje stond op het trottoir te wachten tot zij de rijweg kon over steken. Een bromfiets, waarop twee naar schatting 19-jarige jongens wa ren gezeten, stopte vlak bij haar. Een van hen greep het meisje bij haar jas en griste uit de rechterzak een bedrag aan papiergeld, waarop beiden er vandoor gingen. De jonge mannen zijn voortvluchtig. Koning Hoessein van Jordanië heelt vrijdag het leven gered van de leden van een Arabisch gezin die bij een autobotsing op de hoofdweg van Am man naar Jeruzalem gewond waren. De koning, die het ongeluk zag ge beuren. stopte direct en bracht de gewonden met zijn auto naar het dichtstbijzijnde ziekenhuis. Koning Hoessein is al eens meer als redder in de nood opgetreden. In januari zorgde hij er voor, dat een Libanees passagiersvliegtuig dat 's nachts in nood verkeerde, veilig op het vlieg veld van Amman kon landan. Horizontaal: 2. oud letterkundig werk; 5. rivier in Duitsland; 9. op schik; 10. wallekant; 12. vruchtbare plaats; 13. beletsel; 14. oppervlakte- maat; 15. bergplaats; 17. naschrift (afk.); 19. stofmaat; 20. stevige wan deling; 23. unieke; 24. muziekstuk voor koper; 28. vriendschapsverdrag; 32. zoals de akten getuigen (afk'. Lat.); 34. meisjesnaam; 35. pret; 37] oude vreemde munt (afk.); 38. stof maat; 39. godsdienst (afk.); 40. duur van eb en vloed; 41. onmeetbaar ge tal; 42. heilige (afk.); 43. idem (afk.); 44. zangnoot; 45. grote bijl; 47. voegwoord; 49. eerwaarde heer (Lat. afk.); 51. cijleren; 54. aziaat; 57. jong dier; 58. bergplaats; 61. ambtshalve (Lat. afk.); 62. afstands maat (afk.); 63. venster; 65. duits voegwoord; 67. op de wijze van; 68. telwoord; 69. herkauwer; 72. overal; 73. verdedigingswerk; 74. karakter. Verticaal: 1. lekkernij; 2. land in Europa; 3. bedrukking; 4. als eerder (afk.); 5. dubbelklank; 6. treuzelen; 7. eer; 8. zijrivier van de Donau; 11. deel van Amerika (afk.); 15. hef werktuig; 16. spaanse titel; 18. spoe dig; 19. insectcneter; 21. voorzetsel; 22. paar; 25. wereld; 26. zangnoot; 27. jongensnaam; 29. plaats in Duits land; 30. titel (afk.); 31. vlekkenwa ter; 36. eveneens; 43. land in Azië; 44. lidwoord; 45. in het jaar; 46. menselijk geluid; 48. deel van de bij bel (alk.); 50. grote groep mensen; 52. liefkozing; 53. voordien, vroeger; 55. grote vloot; 56. oosterse titel; 59. meisjesnaam; 60. brandstof; 63. ad vies; 64. godheid: 66. bevestiging; 70. rang in het leger (afk.); 71. voorzet sel. OPLOSSING Horizontaal: 1. etna: 4. po; 6 kg; 7. velp; 10. re; 12 sta; 15. du; 16. sik kel; 19. arbeid; 22. no; 23. eikel; 24. so; 25. plan 26. ibis; 27. ad; 29. e.o.; 31. ab; 32. ze; 33. rob; 35, invasie; 38. por; 39. gros; 41. epe; 42. nero; 44. peon; 45. dr; 46. ma: 48. hola; 50. kalm; 52. ca; 54. reder; 57. al chimist; 61. as; 62 at; 63. aanzetter; 67. opera; 70. la; 71. lief; 73. aloe; 76. p.d.78. l.k.79. snik; 81. arak; 83. uil; 85. orde; 86. bad; 78. koekoek; 90. clp; 92. on; 94. t.t.; 95. n.l.; 97. es; 98. flat; 100. zaal; 101. r.r.; 103. erica; 104, o.l.105. donker; 108. schalm; 111. oe; 112. oke; 114. l.s.; 115. adel; 116. ja; 117. pi; 118. rete. Verticaal: 2. trio; 3 nek; 5. os; 6 ka; 8 ede; 9. luis; 11. te; 13. toko; 14. jr; 16. snaar; 17. kalf; 18. lenen; 19. alibi; 20. brit 21. dover; 28. doge; 30. overlast; 31. asem; 32. zool; 34. brood; 35. is; 36. a.p.; 37. en; 38. prooi; 40, on; 43. eh; 44. p.pr; 45. da; 47. acht; 49. alt; 50. kr; 51. ml; 53. ai 55. eva; 56. enz; 58. carillon; 59. mop; 60. sar; 61. atap; 63. ada; 64. noord; 65. el; 66. el; 67. of; 68. einde; 69. alk; 72. e.k.74. laan; 75. e.a.; 77. duet; 79. sr; 80. iele; 82. k.k.; 84. ik; 85. o.k.; 86. boord; 88. otter; 89. elzas; 91. psalm; 93. slak; 96. lach; 99. pink; 102. rood; 104. olst; 106 nee; 107. eb; 109 cm; 110. ale; 112. o.a.; 113. t.p» minister in de M.v.A. van de begro ting 1957 zegt: ,,De ondergetekende acht het tempo, waarin de verbete ring van de zwakke plekken van de zeeweringen voortgang vindt, in het algemeen wel voldoende", dan vraagt men zich af, of dat ook voor west- Brabant geldt. Is hier op dit gebied niets gebeurd? Het weinige dat daar is gedaan, was niet van voldoende be tekenis om in de lijst op te nemen, het staat in het begeleidende briefje: ..Een paar werken langs de Een dracht zijn thans in uitvoering, ter wijl andere in voorbereiding zijn. Tot en met 1956 zijn hiervoor nog geen betalingen gedaan. Voor de wa terschappen Niervaart, Ruigenhil en Oude Heyningen zijn enige kleine verbeteringswerken uitgevoerd tot een totaalbedrag van rond 120.000 gulden, waarvoor door het Rijk nog geen voorschot is verleend". Er ging dus uit 's Rijks schatkist in de jaren 1954. 1955 en 1956 voor één en het zelfde doel naar Z.-Holland 11.074.850 gulden, naar Zeeland 3.606.663 en naar west-Brabant nihil. Wie echter het vernielende werk van de stormvloed aan de Brabantse Bandijk in zijn gedachten terugroept, denkt vooral aan Nieuw-Vossemeer aan de Eendracht en aan Fijnaart bij het Hollands Diep. Natuurlijk lig gen o.a. daar vele zwakke plekken en herhaaldelijk is er geklaagd over uitblijven van herstel. Verschillende dijkvakken als dat van de Eendracht- polder ten westen van Nieuw-Vosse meer, verder dat bij de Beciuspol- der en de Heerenpolder in dezelfde gemeente, het vak van de Thoolse Brug naar Bergen op Zoom, dat te Fijnaart tussen de beide forten, het dijkvak bij Lage Zwaluwe hebben tal rijke zwakke plekken met te geringe hoogte of te zwakke bouw. Tenslotte is er in de laatste maanden van 1956 een begin gemaakt met het herstel van een tweetal dijkvakken, die om het risico tot op een aanvaardbaar peil te brengen een verhoging van een meter of zelfs meer behoeven. Natuurlijk moet men er zich in ver heugen, dat ten tijde dat het einde er reeds lang had moeten zijn, er al thans een begin is en moet men ho pen, dat de voortzetting en voltooiing van de zo urgente werken gespaard blijft voor de valbijl van de beste dingsbeperking. Maar zeer pijnlijk doet het aan te vernemen uit de mond van hem, die dat in west-Bra bant het best weten kan, dat aan rijksbijdrage voor de beide eerste werken niet meer dan een 39 percent zal worden ontvangen. Is het zeekleigebied van west-Bra bant, zo vraagt men zich af, een streek, waar het geld zo overvloedig is, dat de zwakke plekken gemakke lijk grotendeels uit eigen beurs kun nen worden hersteld? De welvaart is er niet groter dan in Zeeland. Omge slagen over alle inwoners dezer pro vincie bedroeg het gemiddeld inko men bij de tienjaarlijkse opname in 1950 een bedrag van 1230.80 gulden per jaar. In het zeekleigebied van west-Brabant was dat niet meer dan 1042 gulden, dat is 84.6 percent van het Zeeuwse. En rekent men ook de Baronie en het Land van Bergen op Zoom mee, dan wordt dat nog 1.1 percent minder en dus 83.5 percent. Aan inkomstenbelasting kwam er uit Noord- en Zuid-Beveland in 1950 een bedrag van 76.933.676 gulden, uit het kleigebied van Noordbrabant 70.004.692 gulden. We hebben dus in geen enkel opzicht te doen met een streek, die ten opzichte van andere (Advertentie) door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen, neemt dan Uw toe vlucht tot Togal. Het middel dat baat, waar andere falen. Laat U dus niet langer kwellen, maar gebruik Togal. Togal zuivert de nieren en is onscha delijk voor hart en maag. Bij apot- theek en drogist f 0.95, f 2.40 en f 8.88. Op het Kanaaleiland Jersey heeft weer het jaarlijkse bloemengevecht plaats gehad. Uit het bloemencor so, dat tijdens de „strijd" over het eiland trok, koos de fotograaf deze fraaie praalwagen met zijn lief- tallige bezetting en misschien ook ivel een beetje om de nuchtere goede raad, die de wagen als mot to voert. poldergebieden economisch bijzonder is bevoorrecht. Waar het wel bewezen is, dat ook het herstel van de zwakke plekken in de Brabantse Bandijk een bedrag no dig zal zijn, dat in de miljoenen loopt, moge de voorgaande uiteenzet ting er toe bijdragen dat het spel van loven en bieden, dat eigenlijk onno dig moest zijn. voor west-Brabant niet ongunstiger verloopt dan voor andere delen van hetzelfde vader land. Liictor Kennisname van de waardevolle gegevens uit de Zeeuwse editie van „Dagblad De Stem" van 27 en 28 juni jl. over het huidige dijkwezen in het waterschap ,,De Brede Wetering" op Zuid-Beveland gaf L. nog het vol gende in de pen. „Schore was bij de ramp van 1953 één van die voorbeelden, dat geluk voor de één kan voortspruiten uit het ongeluk van de ander. De stormvloed vond een uitweg bij Kruiningen en Schore, dat ook zelf in die nacht paraat was, is aan de zware drei ging ontkomen. Het bestuur van de Brede Watering heeft zich door dat bijzonder geluk niet van de wijs laten brengen: het liet door de eigen tech nische dienst een plan met kosten berekening opmaken tot verzwaring en verhoging over 2500 meter van die zo hachelijke dijk en diende dat op 12 oktober 1953 in bij Verkeer en Waterstaat. Tot zover was er dus een behoorlijk vlotte wijze van wer ken. Het werd echter, de gevaren ten spijt, een zaak van langdurig wachten. De Westerschelde speelde in de plannen der Deltacommissie een zo grote rol, dat voor het herstel der dijken aldaar niet zou worden geput uit de fondsen van artikel 192 van de gewone dienst: versterking van zwak ke plekken, maar uit die van artikel 317 van de buitengewone dienst, die over veel meer miljoenen kon be schikken en voorloper is van de mil jarden, uit te trekken voor de delta werken. Schore betaalde deze opge drongen promotie met een tijdverlies van drie jaar. En als het nu verder bij de uitvoering goed blijft gaan, dan zal Schore toch eerst vijf jaar na die zeer bange nacht, menselijker wijze gesproken, beveiligd zijn. Enfin, het is nu eenmaal door het oog van een naald gekropen en men moet er, zij het met kritische gevoelens voor de trage gang, het beste van hopen. De Brede Watering heeft echter van beide Scheldes gevaren te duch ten. Wat er aan dijkherstel aan de Oosterschelde mogelijk nog door het Rijk gedaan zal worden, moet wèl komen uit de post van artikel 192 voor zwakke plekken. Echter zal de hoogte van de dijk aan deze Schelde 120 centimeter blijven beneden die aan de Westerschelde. Toch kan men niet zeggen, dat het op de Oosterschelde minder kan en zal spoken dan op de andere: bij Wemeldinge, dus aan de O.S., ligt de zogenaamde Stormhoek en daar loopt bij iedere storm de dijk schade op; zo op 23 december 1954 voor zesduizend en op 16 januari 1955 voor veertienduizend gulden. In de toch maar enkele kilometers lange kuststrook van de Brede Watering zijn thans nog zeven zwakke plek ken; vooral bij Yersekedam is de dijk zeer smal en de Burenpolder, waarin achthonderd mensen wonen, zou bij een doorbraak onmiddellijk onder lopen met grote kans op rampzalige gevolgen. Het waterschap moge krachtig het goede voorstaan, Gede puteerde Staten mogen dat steunen, over die zeven zwakke plekken ligt de beslissing bij Verkeer en Water staat en hierop wacht men hoe lang nog Het is dus wachten wat de klok slaat: op het Deltaplan, dat voor de Westerschelde vroeg komt, maar elders over een kwarteeuw of op de fondsen voor de zwakke plek ken, die liggen onder een zware be stedingsbeperking. Algemene beschouwingen kunnen nooit genoeg door voorbeelden wor den gesteund; de gegevens over de Brede Watering hebben wederom een nieuw voorbeeld aangedragen. L. Op aandringen van Nederland heb ben vertegenwoordigers van het Ne derlandse Centrale Bureau van de Tuinbouwveilingen en de Afzetraad voor Groente en Fruit van de Duitse bond van Landbouwers in Bonn be sprekingen gevoerd over een gemeen schappelijke afzetcampagne voor groente en fruit in West-Duitsland. Door de kleine Duitse fruitoogst van dit jaar bestaan er grote importmo gelijkheden. De Duitse verbruikscoöperaties heb ben reeds de afschaffing van douane rechten op fruit geëist. Een Nederlandse vertegenwoordi ger zou in het geval van een gemeen schappelijk optreden eventueel lid van de afzetraad kunnen worden. De besprekingen zullen op 10 sep tember 1957 te 's-Gravenhage worden voortgezet.

de Stem | 1957 | | pagina 5