Prinses achttien jaar Zwart o p Wit HONIG 1 ONZICHTBARE BANDEN KAAS STRUIKELBLOK VOORLOPIG BESLUIT NOG TWEE CONFLICTEN MENING EN COMMENTAAR Op zwart zaad Scheepvaartretourtjes Beschuldigden „progressieven" noemen is laster Adres aan B. en W. Amsterdam inzake de huurverhogingen Ilcrenmodebeurs Limburgs halfuurtje Twee dagen rust door menigsverschil Tussen auto en deur TV-RADIO-TV-RADIO-TV- TWEEDE BLAD lang van het K.L.M.-bedrijf dat als het ware een stuk van onze na tionale trots en onze nationale goodwill uitmaakt vergt een ver- trouwensverhouding tussen directie en personeel. Anders kan het op de duur nooit goed gaan. Het tweede conflict, waarop we doelen, is dat tussen de tandart sen en de ziekenfondsen. Een be slissing over bindende arbitrage is nog altijd niet gevallen, doch het is al een goed teken, dat beide partijen vandaag bijeenkomen, om enkele praktische punten te be spreken. Minister Suurhoff kan dus wel spoedig de aanvaarding van de arbitrage verwachten. Het wordt ook hoog tijd, dat de vrede hier getekend wordt. De volksgezond heid staat op het spel. Een aantal Amerikaanse mini steries en regeringsdiensten zit de ze maand zonder geldomdat de senaat, druk doende met een om streden wetsontwerp inzake de burgerrechten van negers, geen tijd heeft gehad om een noodmaat regel goed te keuren die deze diensten van geld moest voorzien. Nu beschikt de Amerikaanse rege ring wel over krediet, maar duizen den ambtenaren en alle militairen moeten op hun salaris wachten. De betrokken ministeries en dien sten zijn de ministeries van Defen sie. Landbouw, Openbare Werken, Huisvesting, de In- en Uitvoerbank, de commissie voor atoomenergie en het wederzijdse veiligheidsprogram. De normale toewijzingen voor het nieuwe belastingjaar, dat op 1 juli begon, zijn voor deze diensten nog niet van kracht geworden, zodat maandelijks een noodmataregel door het congres moet worden goedge keurd. QELGISCHE bladen weten te ver tellen, dat het paraferen van het verdrag der Economische Be nelux Unie wordt opgehouden door de kwestie van de Rijnvaartpre- mies. Eerst was in het ontwerp verdrag een clausule dienaangaan de opgenomen, welke deze premies mogelijk bleef maken. Toen kwam men overeen deze clausule toch maar te schrappen, doch er zou den brieven gewisseld worden tus sen Het Plein en De Wetstraat, waarin zou worden gezegd dat het verdrag der Economische Unie niet kan ingeroepen worden om het systeem van die premies te wijzi gen. Elk der regeringen afzonder lijk zou daar haar eigen standpunt daarover nader toelichten en ver dedigen. Deze briefwisseling zou dan aan het verdrag worden toe gevoegd. Volgens de Belgische pers zou het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken nu echter weer aarzelen en dat onder druk van Rotterdam, waar men meent, dat de premies zoudei. worden be schouwd als regeringssubsidie, die vroeg of laat zou dienen te wor den afgeschaft. Wat daar precies van waar is, weten we niet, maar in ieder geval is het wel duidelijk, dat de Rijn vaartpremies nu ook al een strui kelblok leggen op het pad naar de Economische Unie, nadat ze eerst een Belgische beslissing inzake de waterwegenkwestie hebben verhin derd. Dat laatste heeft dan de Ne derlandse regering een goed motief bezorgd, om voor west-Brabant 'n verlossend woord te spreken. Maar het verhinderen van de Eco nomische Unie is een aangelegen heid zonder lichtzijde. Het wordt onderhand belachelijk, dat twaalf jaren van Benelux-samenwerking nog steeds niet kunnen uitmonden in de Economische Unie. r)E Mijn Industrie Raad heeft dan toch de ontworpen premierege ling vastgesteld, hoewel men er niet aan kan twijfelen, dat de re gering ze straks met een veto treft. De directies hebben samen met de katholieke mijnwerkersbond willen uitspreken, dat ze in het stelsel van de aamyezigheidspremies het juiste middel zien, om de mijn industrie aan de nodige mensen te helpen en de produktiviteit op te voeren. Ze wijzen daarbij op bui tenlandse voorbeelden. Aan de re gering is tevens materiaal ver strekt, dat duidelijk moet maken, hoe de bovengronders, zij het in mindere mate, ook van deze voor delen dienen te profiteren. De re gering beloofde dit materiaal te zullen bestuderen, maar voor haar moet toch wel heel sterk wegen, dat een verhoging voor deze men sen, die niet de extra-zwaarte van de mijnarbeid dragen, een weer slag in andere bedrijfstakken kan hebben. Gelukkig is er nog tijd o<m een en ander in rustig overleg na der te bekijken. Er is de vorige week nog wel wat wilde taal ge sproken, thans hebben we die niet meer gehoord. Over de sociale waarde (of onwaarde) van het stelsel van aanwezigheidspremies is trouwens het laatste woord ook nog niet gesproken. Er moet een weg zijn, om ook in het raam van de algemene loonpolitiek de bijzon dere betekenis van het mijnbedrijf tot erkenning te laten komen. ^IET alleen de moeilijkheden in de mijnindustrie, ook een twee tal andere conflicten zijn nu in üo w?r *?an?n geleid. De actie van -Piloten is stopgezet en de Rijksbemiddelaars zullen een Partiien bij voorbaat aanvaarde uitspraak doen inzake de salarissen. Toch blijft er hier iets schrijnen. De piloten beklagen zich over een brief, welke ze van de president-directeur hebben ee kregen. Die zou zo prikkelend en onjuist zijn geweest, „dat daarme de de laatste hoop op een in de toekomst mogelijk herstel van ver trouwen teniet werd gedaan". Dit klinkt toch wel heel fel. Ons dunkt dat men die hoop nooit mag opge ven. Wederzijds zal men daarbij 1 Een recente opname iets moeten overwinnen. Het be-|«.s. haar achttiende Samen met een groot aantal andere scheepvaartmaatschappijen, die ver bindingen met het Verre Oosten on derhouden, hebben de maatschappij Nederland en de Koninklijke Rotter damse Lloyd besloten met ingang van 1 september a.s. over te gaan tot het uitgeven van retourbiljetten met een reductie van 10 procent op tweemaal het bedrag van een enkele reis. De retours zullen een jaar gel dig zijn. Algerijnse aartsbisschop vraagt volledige publicatie Het Franse katholieke dagblad ,,La Croix" publiceert vandaag op ver zoek van mgr. Duval, aartsbisschop van Algiers, de letterlijke tekst van diens herderlijk schrijven, welke ge publiceerd werd naar aanleiding van de rechtszaak tegen een groepje christenen en in antwoord op de cam pagne tegen de .progressieve" chris tenen van Algerije, welke ermee ge paard ging. Mgr. Duval heeft dit verzoek tot volledige publikatie ge daan, omdat een Frans agentschap door inkorting de zin van het herder lijke schrijven had verminkt. Het proces, dat te Algiers vorige week werd gevoerd, betrof 25 perso nen, onder wie 'n tiental katholieken ook een priester en mohamme danen, Zij zouden de veiligheid van de staat in gevaar'hebben gebracht door hulpverlening aan Algerijnen. Elf van hen werden vrijgesproken. De priester werd veroordeeld tot vijf maanden voorwaardelijk. De hulp verlening beperkte zich tot charita tieve daden. Mgr. Duval zegt in zijn herderlijk schrijven niet voor de rechterlijke uitspraak te hebben willen reageren uit respect voor de onafhankelijkheid van de rechterlijke macht. Zijn pro test keert zich voornamelijk tegen het feit, dat de beschuldigden in pers en in gesprekken betiteld werden als progressieven, welk woord in Frank rijk een andere inhoud heeft als hier. Progressisme, aldus mgr. Du- val, is een compromis met het com munisme, -welke door de kerk ver oordeeld is, of betekent het lidmaat schap van de communistische partij. De beschuldigden progressieven te noemen is laster, aldus mgr. Duval. Uitweidend over de charitatieve activiteit, waartoe'elke christen ver plicht is, zegt de aartsbisschop, dat hij het geweten der beschuldigden moet respecteren. In een woelige tijd is het uiterst moeilijk steeds uit te maken wat de enig juiste en objec tief goede daad is. Besluitend met het pauselijk woord van 13 februari 1956 en de encycliek van 21 april 1957, zegt mgr. Duval, dat de Alge rijnse moeilijkheden alleen opgelost kunnen worden in een oprechte po ging der verschillende bevolkings groepen in Algerije tot wederzijds begrip en vriendschappelijke samen- werking. VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1957 Zowel de federatie Amsterdam van de Partij van de Arbeid als de fractie van deze partij in de Amsterdamse gefneenteraad hebben zich schrifte lijk tot b. en w. gewend met een dringend verzoek het overleg met de minister voor Volkshuisvesting on verwijld te openen tot herziening van de voorlopig vastgestelde huurver hogingen van de nieuwbouw-woningen in Slotermeer en Geuzenveld. De fe deratie deed dit in een telegram, de fractie heeft b. en w. een uitvoerige brief gestuurd, waarin onder meer wordt betoogd, dat „aan de door uw college voorlopig vastgestelde huur verhogingen voor de woningwetwo ningen van de bijdragenregeiing 1950 voldoende rechtsgrond ontbreekt". De fractie is van mening, dat deze huurverhogingen zowel wat het aan tal woningen als het percentage der verhoging betreft ongunstig afsteken bij hetgeen in bijna alle andere gro te en middelgrote gemeenten in dat opzicht is vastgesteld. Daarbij in aanmerking nemende, dat de huurprijzen voor nieuwe wo ningen in Amsterdam toch reeds ho ger zijn dan elders in Nederland, staat wel vast dat de onlangs aan gekondigde huurverhogingen de posi tie van de huurders der desbetreffen de woningen extra ongunstig ma ken". Volgens de fractie heeft ingevolge het besluit Bijzondere Huurprijzen 1954 alleen de minister de bevoegd heid tot het verhogen van de huur prijzen dezer woningen. In dit besluit Van 2 tot 6 september a.s. zal in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam de 12e herenmodebeurs worden gehou den onder de titel ,,Heer in Hol land". Deze vakbeurs van de stichting Nederlandse Herenmodebeurs", dit jaar gebaseerd op het thema ,,Heer en film", zal ook des avonds van 8 tot 10 uur voor het publiek geopend zijn. staat niet vermeld, dat de minister deze bevoegdheid aan gemeentebestu ren overdraagt (,,hetgen genoemde bewindsman in zijn circulaire van 5 juli 1957 nochtans heeft gedaan"). Daarom meent de fractie, dat aan de voorlopig vastgestelde huurverho gingen voldoende rechtsgrond ont breekt. De fractie acht het redelijk, dat de invoering van de huurverhogingen voor dze woningen wordt uitgesteld tot het moment, waarop de minister van zijn bevoegdheid uit hoofde van het genoemde besluit gebruik kan hebben gemaakt. Tenslotte wordt de wens uitgespro ken, dat ,.'n redelijke toepassing der huurverhoging mede in het belang van de huurders zal worden bereikt". van H.K.H. Prinses Irene, die verjaardag hoopt te vieren. augustus (Foto Meyboom) De K.R.O. gaat, te beginnen in september, een Limburgs halfuurtje uitzenden, zulks in overleg met de culturele raad Limburg. De raad heeft besloten de heer Chr. Smits als zijn adviseur aan te wijzen voor'het samenstellen der programma's. De eerste radio-uitzending zal reeds op 29 september a.s. plaats vinden. Er zal een internationale conferen tie worden gehouden om de tijdreke ningen, die in de Mohammedaanse wereld worden gebruikt, in één stel sel te coördineren. De noodzaak hiervan is weer eens gebleken, toen de Egyptenaren dezer dagen niet met zekerheid wisten, of het nieuwe Islamitische jaar al dan niet was begonnen. Volgens de of ficiële sterrenwacht was het zondag 28 juli nieuwe maan, waarmee het nieuwe jaar begint. De geleerden van de Al Azhar uni versiteit, die volgens de traditie het begin van het nieuwe jaar moeten aankondigen, waren echter van me ning, dat het jaar 1377 pas op maan dag de 29e begon. Een gevolg van deze onenigheid was, dat er zowel op zondag als op maandag vrijwel niet werd gewerkt. Te Eindhoven is de 18-jarige A. J. Peeters om het leven gekomen, door dat hij bekneld raakte tussen een auto en de deur van een garage ach ter een hotel in de Kruisstraat. De jongeman was met de auto meegere den en zou de deur van de garage open maken. Deze bleef knellen maar de bestuurder van de auto. die dit niet gemerkt had, zette zijn wagen in de achteruit, waardoor P. bekneld raakte. (Advertentie) GOOIEN In Pittsburgh werd timmer man Paul Eisel zo kwaad op zijn vrouw, dat hij de tajel pakte en die dwars door de ruiten naar buiten gooide. Toen hij eenmaal aan de gang was wierp hij al het andere meubilair ook maar in de tuin. Hij werd tot een boete van 10Ö gulden veroordeeld, ojschoon hij tot zijn verdedi ging aanvoerde, dat hij al langer plannen had het meu bilair te verplaatsen. „Het stond niet naar mijn zin", al dus onze Eisel. Eetbaar In Brisbane werd onlangs een gei tententoonstelling gehouden. Het was nogal belangrijk want er zou den voor het eerst geldprijzen toe gekend worden. De geit van de heer Brence veroverde de hoogste eer en de jury zond de gelukkige eigenaar dan ook een cheque toe. Enige da gen later was er al een brief van Brence. Hij dankte de jury zeer voor de toezending maar verzocht meteen om een nieuwe. „Ik liet de cheque voor de aardigheid aan mijn geit zien, maar die vrat het papier on middellijk op. Al mijn buren hebben er verschrikkelijk om moeten lachen maar daarmee ben IK natuurlijk niet uit de brand". Te koop In een Franse krant stond onlangs een advertentie van de volgende in houd: „Te koop een massage-instal latie om mager te worden en een complete cursus van „Hoe word ik dik?" Nieuwsgierige journalisten hebben uitgevonden, dat de man, die deze spullen te koop aanbood eerst veel te dik was geweest, met zo groot succes dank zij massage mager was geworden, dat hij de cursus maar had aangenomen en blij was, dat hij weer gewoon als vroeger kon rond lopen. Waar Thomas Ciappa uit Oswega dacht al enige dagen, dat de rem men van zijn auto het niet zo best meer deden. Hij besloot naar de garage te rijden om ze te laten na kijken en ontdekte op die tocht meteen, dat zijn vermoedens waar waren. Hij reed dwars door de deur van de garage tegen drie ge parkeerd staande auto's aan. De schade is voorlopig geschat op mijnheer, maar ik neem alles voor tienduizend gulden. hem waar De directeur is met vakantie, (Advertentie) een soep voor fijnproevers voon Rl- orqEn 48 cent per zakje ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1957 HILVERSUM I 402 m. VARA: 7.00 Nws 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws 8 18 Gram. 8.50 V. d. vrouw 9.00 Gram. (9.35- 9.40 Waterst.) VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakend, caus. 10.05 Morgenwijding VARA: 10.20 Pianopalet 11.00 Buitenl. weekoverz. 11.15 Gram. 11.35 Viool en piano 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 VA- RA-Varia 13.20 Lichte muz. 13.45 Sport- praatje 14.00 Populaire muz. 14.25 Sreek- uitz. 14.50 Fan<fare-ork. 15.15 Van de wieg tot het graf, caus. 15.30 Kamerork. 16.20 Boekbespr. 16.35 Instr. kwint. 16.55 Va- kan tie tips 17.30 Act. 18.00 Nws en comm. 18.20 Orgel en koorzang 18.45 Gram. 19.00 Artistieke staalkaart VPRO: 19.40 Pas separtout, caus. 19.40 Godsdienst voorheen en thans, caus. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Cabaretprogr. 20.40 Gram. 21.00 Gevar. progr. 21.45 So cialistisch comm. 22.00 Opsporing ver zocht. 22.45 Gram. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM H 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 V. d. huisvrouw 10.00 V. d. kleuters 10.IS Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 V. d. zieken 11.45 Gram. 12.00 Middagklok noodklok 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. doeTnéer met Ook bij de warme maaltijd Vrawg racaptanbockje (25 ct) aan Uw lavaranclar of tchrijf aan Hel Nederlands Zuivefbureau. (25 ct postzegel bi/sluiten l) Cort var. der Lindenstraat 7, Rijswijk Z H meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nws en kath. nws. 13.20 Gram. 14.00 Jamboree 14.20 Kamerkoor 14.40 Boekbespr. 14.50 Amateurprogr. 15.10 Kron. v. letteren en kunsten. 15.45 Ama teurprogr. 16.00 V. d. jeugd 16.50 De schoonheid v. h. Gregoriaans 17.20 Gram. 17.30 Jazzmuz. 17.50 Jodellied.ies 18.15 Journ. overz. 18.25 Gram. 18.45 Accor- deonmuz. 19.00 Nws. 19.10 Comm. cvp 't nieuws 19.15 Ohr. ork. en soliste 20.10 Lichtbaken 20.30 Act. 20.45 Gram. 20 50 Lichte muz. 21.10 Als in ons hart een lied weerklinkt, spel met muz. 21.50 Gram. 22.35 Wij luiden de zondag in. Hierna Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto 23.22-24.00 Nouceautés BRUSSEL 324 rn. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gesproken aperitief 12.45 Gram. 13.00 Nws 13.11 Radio-Almenak 14.30 Journ. 15.00 Gram. 15.30 Lichte muz. 16.00 en 16.40 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Dag klapper en lit. kal. 17.20 Gram. 17.30 Ge- var. muz. 18.00 Lichte muz. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Lichte muz. 21.00 Gram. 21.15 Amus müz. 22.00 Nws. 22.11 Operamuz. 23.00 Nws. 23.05- 24.00 Dansmuz. BRUSSEL 484 lm 12.15 Gram. 1'3.00 (Nws 13.10 Verz. progr. 14.00 Operamuz. 15.30 en 16.00 Gram. 16.30 Lichte muz. 17,00 Nws. 17.10 Lichte muz. 18.38 Gram. 19.10 Idem 19.30 Nws. 20.00 Vrij tijd 20.30, 21.00 en 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.10 Jazzmuz. 22.55 Nws. 23.00 Lichte muz. 23.55 Nws. Televisie KRO: 17.00 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.15 Pools nationaal danstheater. -NTS': 2H.0O Rep. v. d. Duitse Radio- en TV-tentoon- stelling AVRO: 21.30 Jazz at the Phil harmonic. door H. J. Kaeser 15) zullen er zich wel het hoofd over breken, hoe het mogelijk is, met zulke korte tussenpozen drie kinde ren te krijgen, dacht Marianne in ko mische vertwijfeling. ■7inh?e klelnste is u als uit het ge- «t gesneden", zei een vriendelij- en wees op Franz. u vind niet", zo voeg- die andeen. ?nder in het gesprek, de moeder" Ujkt V6el meer °P io^^,r'unne zich over Marcel- haar glim,ach te verbergen, ho'i'in? meisje ziet er in alle geval dn anders uit", zo beslisten e vrouwen eenparig, ,,het lijkt zeker op zijn vader?" Marianne knikte en waagde het nu ook openlijk te glimlachen. Mijn drie koekoekskinderen, dacht „v heimelijk, ze moesten eens weten, uit welke nesten ik jullie bij elkaar gehaald heb! Het was een warme en mooie dag, de zee lag blauw, rustig en lachend voor hen. Zij gleden kalm er over neen, uur na uur verstreek, de klein tjes sliepen in de damessaloh op de sofa, en Marianne zat bij hen en keek door het raam in de verte. Toen bespeurde zij aan de hori zon een smalle strook; als een don kere streep stak hij tegen de gou den lucht van de late namiddag af. Met ogen, waarin de tranen brand den, keek zij er naar uit, en een die pe ontroering maakte zich van haar meester; daar lag het vaderland daar was een vreedzaam, rustig land waarheen zij drie mensenlevens in veiligheid bracht uit de chaos van de wereld. „Kinderen", zei ze half hardop, „wordt wakker, we zijn er, we heb ben het doel van onze reis be reikt! Maar de rustige ademhalingen wer den niet onderbroken. Zonder enig vermoeden, slapend en vol vertrou wen in de toekomst, naderden John ny, Marcelle en Franz de vreemde kust. TWEEDE DEEL Marianne zat in een gezelschap van vrienden, die haar vreemd ge worden waren. Voor de begrafenis van Ulla Stenback waren zij bijeen gekomen en met ernstige gezichten zaten zij gezellig bijeen. Op dat ogen blik werd Marianne plotseling door een hevig verlangen naar de kinde ren overvallen. Zij keek tersluiks op haar horloge. Het was pas half ze ven. Ze had alle tijd om haar spul len in te pakken en de avondtrein naar Stockholm te halen. Zoals al tijd gaf zij aan die spontane inval terstond gehoor. Zij lichtte op onder drukte toon de gastvrouw, de oud ste vriendin van haar tante, over haar voornemen in en ging daarna weg. Langzaam ging zij door de straten, die de sfeer van Kerstmis al verrie den, naar haar hotel. Haar weg voer de voorbij de vroegere woning, maar zij bespeurde ineens een tegenzin om er nog eens binnen te gaan, nu tan te Ulla's lichte tred haar niet rheer tegemoet zou komen. Misschien was het ook niet eens de afwezigheid van haar oude tante, die haar deed door lopen, maar veeleer een vaag ge voel van onbehagelijkheid door de herinneringen, die onverbiddelijk aan het huis verbonden waren. Toen zij uit het hotel weer buiten kwam. sneeuwde het. De lucht was bijna windstil en de vlokken streken zachtjes op haar neer, als van een onzichtbare met bloesem overladen boom. Dat deed haar goed. Alle om- Lekken vervaagden, wat veraf was en nabij vloeide samen, tijd en ruim te, verleden en heden verdwenen, en het gevoel van een vreemde te zijn, dat haar gedurende de laatste dagen had bedrukt, verdween volkomen uit haar hart. Er kwam iets dromerigs over haar het liefst zou zij vele uren lang in die witte vlokkennevel zijn blijven lo pen; de weg naar het station was echter niet lang en het felle licht der booglampen schrikte haar plot seling op. Maar toen zij zich een half uur la ter alleen in' een compartiment van een slaapwagen bevond, toen het re gelmatige rollen der wielen de bui tenwereld op afstand scheen te hou den en het landschap onduidelijk en als het ware zwevend langs de ramen voorbijgleed, verdween de werkelijkheid opnieuw en Marian ne doorleefde nog eens de tijd die voorbijgegaan was. sedert haar on vergetelijke aankomst in het vader land in die nazomer van 1919. Het verdwijnende daglicht en een jonge in het zwartgeklede vrouw, die met drie kleine kinderen in de oude vaderstad aankwam: zij had de kinderen in de wachtkamer onder gebracht en was meteen gaan opbel len. „We zijn er, tante Ulla!" Mogelijk was de oude dame het woordje „wij" ontgaan, in alle geval verscheen zij een kwartiertje later zonder iets te vermoeden met een auto, om haar nicht en de bagage te komen afhalen. „Kindlief, wat ben je mager ge worden!' zei ze medelijdend en streel de Marianne over haar wangen. Toen pas viel haar blik op de drie kinde ren, die met nieuwsgierige ogen aan dachtig de nieuwe omgeving opna men. ,,Ik heb ze meegebracht", zei Ma rianne en wachtte in spanning op de uitwerking, die haar woorden zou den hebben. Maar het gezicht der oude dame veranderde niet. ,,Dat moet veel van je krachten gevergd hebben, mijn kind", ant woordde ze rustig. Marianne stond al op het punt om, in een plotselinge opwelling van te derheid voor dit onverwachte blijk van begrip, haar tante in de armen te sluiten, toen de volgende woorden haar tot andere gedachten brachten. ..Waar moet je met hen naartoe?" Marianne bekeek het gezicht voor haar, dat lieve, oude, onveranderde gezicht van een mens, wiens leven rustig, gelijkmatig en zonder stoornis was voorbijgegaan. Het was onmo gelijk, deze vriendelijke, maar een beetje wereldvreemde tante Ulla, hier midden onder vreemden in een sta tionswachtkamer voor de onverbloem de feiten te stellen. ,,Ik had gedacht, dat we bij u zou den kunnen slapen", zei ze ontwij kend, „maar als u dat te lastig is, kan ik ook met de kinderen naar een hotel gaan". Het was lastig en het duurde lang, voordat de kleine, keurig op orde ge houden woning, voor het onverwach te bezoek was ingericht, maar Ulla Stenback was er de vrouw niet naar, om haar nicht, die nu thuisgekomen was, de toegang te weigeren. Maar toen de drie kleintjes, dicht tegen el kaar gedrukt, in Mariannes vroege re kamer sliepen, toen de ouderwetse klok met haar vertrouwd getik de huiskamer vulde en Marianne, even als vroeger, wat eeuwen geleden scheen, weer tegenover haar tante op de sofa zat, toen vroeg deze an dermaal: ,,Hoe kom je ertoe om die drie kinderen mee naar Zweden te brengen? Moeten ze naar een familie op het land? „Neen", antwoordde Marianne be daard, „ze moeten bij mij blijven, het zijn mijn kinderen, tante Ulla!" De oude dame keek haar nichtje vorsend en verwonderd aan. „Maar m'n lieve kind", zei ze voor zichtig. „hoe moet ik dat opvatten je goede man nu ja, jullie waren vier jaar getrouwd, maar je hebt me nooit geschreven, dat je een kind had". Er gleed een schaduw over Ma riannes gezicht het verleden stond weer op, het onvergetelijk verleden en alles wat nooit onder woorden zou zijn te brengen. Neen, 't was waar, zij had nooit geschreven, dat zij vervuld geweest was van hoop op een nieuw leven, dat in haar groei de. Er was zoveel, dat zij nooit ge schreven had Ook nu repte zij niet van de tijd die aan de dood van John Sheridan was voorafgegaan. In het kort ver telde zij over het lot van de drie kin deren en over haar besluit, om hen voor altijd bij zich te houden. Er vertoonden zich twee rode plek jes op de wangen van haar tante, de blauwe ogen stonden levendig, het handwerkje, waar zij gewoontege trouw mee bezig was, viel op de grond. „Marianne, kind toch", zei ze met veel nadruk, „geloof vooral niet, dat ik me niet kan voorstellen, wat je hebt doorstaan. Maar je bent jong. je leven ligt nog voor je, over vijf of tien jaar vind je misschien een nieuwe levensgezel. Waarom wil je je eigen toekomst onmogelijk maken? Drie kinderen drie wildvreemde kinderen, die zonder twijfel erg te beklagen zijn; begrijp je wel goed, wat je voor een last op je schouders neemt? Als je hart je ertoe aanzet, iets voor hen te doen, doe ze dan er gens in een gesticht, betaal voor hen, bezoek hen af en tie, maar bind niet voor altijd je leven aan het hunne". Marianne gaf geen antwoord; wat moest ze ook zeggen? Het was on mogelijk deze zakelijke tegenwerpin gen zakelijk te weerleggen. En een andere weg zoeken? Zij wist wel uit een ervaring van tientallen jaren, dat tante Ulla alleen voor zakelijke mo tieven toegankelijk was. Tante scheen haar zwijgen voor in stemming te houden. Zij reikte dus met een zucht van verlichting naar haar handwerkje, en terwijl de pen nen tegen elkaar tikten, ging zij ver der: „Je rouwtijd zal nu wel gauw voorbij zijn; je moet je onder de mensen bewegen kind; vergeet niet, dat je nu weer thuis bent". (Wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 5