EXAMENS RESTA IDe koninklijke paleizen van! Groot-Brittannië BOEMERANG: WONDERLIJK WAPEN Inboorlingen en geleerden spelen het boemerangspel Koffieverkoop is succes zegt de textielhandel W.U.S.-conferentie geopend Watertoren Terneuzen (met liftinstallatie) - OPENSTELLING vanaf ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1957 te 13.00 uur DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1957 9 Sproeivliegtuig verongelukt Zomeravondvoetbal in Zeeland ZPB kampioen St. James ANGSTIGE LANDING Rijk verleden in het heden WATERSTANDEN MARKTEN l"i™le dTJTt 10 '°i 12 C" 13 IOt 21 - SCHITTEREND PANORAMA. CAFé-TERRAS. Prima consumpties Emree 50 «ent pep persoon. Voor - orpen rednkiie. Leden van <le V.V.V. Terneu zen o(! vertoon van hm. lidma.tschapskaaft 1957 vrije toepang. Lidmaatschapskaarten verkrijgbaar hij de eongierce van de toren. Er zullen wel niet veel Europeanen meer zijn, die niet het grapje kennen van het negerjongetje, dat op zijn verjaardag zat te huilen. Hij had dit voor degenen, die het tóch nog niet wis ten een nieuwe boemerang gekregen en hij kon zijn oude niet kwijt raken. Een boemerang immers heeft de eigenaardigheid, dat hij terug keert in de handen van degene, die hem heeft weggegooid. Dit geldt dan voor góede boemerangs. In mijn jeugd had mijn broertje er een gemaakt; hij plaatste zich midden op de rijweg en zei: „Nu gooi ik hem en dan komt hij vanzelf terug." Het wapen kwam inderdaad terug, maar in de hand van een winkelier, wiens spie gelruit aan scherven was gegaan. Er kwamen ons enige belangwek kende gegevens omtrent boeme rangs ter ore, waarvan we hier mel ding willen maken. Vooreerst moet opgemerkt wor den, dat de beroemde werp-stokken in hoofdzaak in Australië worden ge bruikt, maar dat ze al in het oude Egypte bekend waren. Het bijzonde re karakter van het wapen zijn vermogen om terug te keren naar het uitgangspunt berust op een combinatie van natuurkundige wet ten, die ook in de vliegtuigindustrie de hoofd-beginselen zijn. De model len, die gebruikt zijn, hebben leng ten, welke variëren van ongeveer vijf en veertig centimeter tot plus minus een meter. De hoek tussen de beide „vleugels" (een boemerang is immers een gebogen „stok") be draagt negentig tot honderd twintig graden. Een van de vleugels is en kele centimeters langer dan de an dere, maar het gewicht van beide is hetzelfde. In beide zit een be paalde draaiing, zoals in die van een propeller. Juist door die laatste ei genschappen draait een boemerang, weken voor het bruikbaar is. Intus sen begint de beschaving of wat daarvoor doorgaat ook in de meest verlaten uithoeken van Australië door te dringen en het komt al voor, dat inboorlingen er jagen met boeme rangs van gegalvaniseerd ijzer. Gebruikt men de boemerang voor jncht-doeleinden, dan verzint men al lerlei vernuftige systemen, waarmee de Vereniging voor Dierenbescher ming het waarschijnlijk niet eens zal kunnen zijn. Men maakt bijvoorbeeld een net van taaie vezels, dat men over een stroom spant. Komt er een troep wilde eenden de rivier opge vlogen, dan gooit de inboorling een boemerang hoog boven de vogels en imiteert tegelijkertijd het geluid van een havik. De eenden schrikken zich een ongeluk, vluchten voor de ha vik omlaag en komen in het net te recht. Plastic-boe iti erang Het wonderlijke wapen heeft ook aanhangers gekregen onder meer ge civiliseerde mensen, die het dan voor die weggeworpen is. Een van de j namelijk bezigen om een hobby uit vleugels is plat, de andere min of - - meer rond. Door dit laatste krijgt het werptuig het vermogen, omhoog te gaan. Worp van 200 m Behalve de boemerang, die terug komt, bestaat er nog een ander ty pe, dat waarschijnlijk de grondvorm is. Dit komt niet terug, maar het heeft een geweldige trefkracht. De inboorlingen in Australië gebruiken het veel op de jacht; een handige gooier bereikt er wel een afstand van een kleine tweehonderd meter mee en het komt voor, dat men er drie kangoerues tegel ijk mee vloert. De eigenlijke boemerang echter, d.w.z. de werpstok, waaraan wij denken wanneer we het woord ho ren, wordt zowel voor de jacht als voor divertissement gebruikt. Een jaar of drie geleden bezochten ko ningin Elizabeth en prins Philip Aus tralië en tot de feestelijkheden be hoorde toen ook een inheemse boe merang-vertoning. Een zekere Joe Timbery haalde het sterke stukje uit, het wapen ongeveer dertig me ter ver te gooien in horizontale rich ting, waarna het (dit alles was tevo ren berekend) een dertig meter hoog ging, daar een prachtige looping-the loop maakte en toen met grote snel heid op de werper afkwam. De ko ninklijke en andere toeschouwers be gonnen al te applaudisseren, toen ze merkten, dat het nog niet afgelo pen was. De boemerang maakte een sprongetje over de inboorling, deze ging vlug op de grond zitten, draai de zich om en ving het op met zijn beide voeten. Dit is ongetwijfeld knap werk. Timbery staat echter niet alleen met zijn vaardigheid. In zijn land worden wedstrijden gehouden, waar bij de deelnemers erin slagen, zo'n boemerang een vijftig meter te doen stijgen en het instrument dan in zwevende heen- en weer-bewegingen omlaag te laten komen. Zelfs zijn er deskundigen, die het, op het hoogste punt van zijn baan, even in de lucht laten hangen als een ha vik, waarna het langzaam daalt naar een punt, ver van de gooier. Daar aangekomen maakt het een wenteling en keert snel naar de man terug. 100 km per uur te leven. Zo is daar bijvoorbeeld pro fessor Harvey Sutton, eertijds hoofd van de School voor Publieke Gezond heidszorg en Tropische Geneeswijzen te Sydney. Hij kan evengoed met het wapen overweg als de handigste in boorling. Een andere liefhebber is de drukker Frank Donnellan. Deze is er in geslaagd, een worp te ha len van honderd vierenveertig me ter, waarna de .boemerang precies voor zijn voeten terugkwam. Don nellan en vijf andere blanken zijn trouwens in wedstrijden uitgekomen legen verscheidene groepen inboor lingen en ze hebben die telkens ver slagen. Donnellan heeft nu een plas tic-boemerang ontworpen, die in gro te aantallen in de handel gebracht kan worden. De man reist zelfs de scholen af om belangstelling voor zijn hobby te kweken. Een mens kan zo zijn liefhebberijen hebben. Het zal nog wel even duren voor V D een etalage voltast met plastic-boeme rangs, maar men weet het toch nooit. Wij hebben een sterk vermoeden, dat wij dan toch wel tot aanschaffing overgaan. Een grote wei is zelfs te midden van de meest intensieve bouw nijverheid nog wel ergens te vinden met het bordje „Verboden Toegang" heeft men niets te maken, als men aan deze kant van het prikkeldraad blijft staan. Hij komt immers dat is nu eenmaal zijn hoofdkenmerk in onze hand terug. Wij moeten na tuurlijk wel voorzichtig zijn voor de koeien, want het kan aankomen en de schadevergoeding zou nogal hoog zijn. Maar laat ons nog wat wach ten, broeders, en dan; op naar de boemerang. Onder deskundige lei ding afdeling sport van het mi nisterie van O.K.W. regelt dat wel kunnen wij er heel wat mee berei ken. YORICK. In een akker van de Noordoostpol der is een sproeivliegtuig van de in Rotterdam gevestigde onderneming Mastboom verongelukt. Het toestel, een Piper „Super Cub", werd vrijwel geheel vernield. De bestuurder, een 35-jarige uitgeweken Hongaar, bleef ongedeerd. Het ongeluk is vermoedelijk ont staan door brandstofgebrek. De textielwinkeliers gaan onvermin derd voort met de verkoop van hun „Texaromakoffie" tegen inkoopsprijs. „De actie van de commissie cadeau stelsel, waarin de drie middenstands organisaties uit de textielhandel en de textielinkoopcombinatics samenwer ken, is een groot succes gebleken". Sedert het moment waarop de actie begon, 20 juli, is de koffie-omzet al boven een miljoen gulden gestegen. Deze week wordt 40.000 kg gedistri bueerd onder de textieldetaillisten. Inmiddels blijven de textielorgani- saties bereid met de kruideniers te praten over het staken van de recla me met textielaanbiedingen tegen onzakelijk gecalculeerde prijzen in de kruideniersbranche. Dit heeft een lid van de commissie cadeaustelsel van de Mitex, de samen werkende textielorganisaties, meege deeld op een persconferentie in Am sterdam. Hij zei, dat de bevoorrading van de ruim 3500 aan de actie mee werkende leden, vele moeilijkheden heeft opgeleverd, doch dat men thans tot een meer geregelde distributie hoopt te geraken. De produktie wordt langzamerhand in overeenstemming met de vraag gebracht. Op initiatief van het hoofdbedrijf schap detailhandel zal hedenochtend in Den Haag een bespreking worden gehouden over het conflict tussen de textielorganisaties en de vakorganisa ties van de kruideniers. In textielkrin- gen zou men gaarne zien, dat men tot elkaar kwam, doch men is van me ning, dat het niet de vakorganisaties, maar vooral de commerciële organi saties van kruideniers (de z.g. vrijwil lige filiaalbedrijven) zijn, die bewo gen moeten worden tot het staken van het cadeaustelsel met goederen uit een andere branche. De directeur-generaal voor de Kunsten en voor dP Buitenlandse Cul turele Betrekkingen van het Ministe rie van O. K. en W., mr. H. J. Rei- nink, heeft gistermiddag in 't gemeen tehuis te Amsterdam offleieel de con ferentie van World University Ser vice geopend, die tot en met 6 augus tus 125 hoogleraren en studenten uit 41 landen tezamen brengt in kasteel Nijenrode te Breukelen. In zijn openingsrede zeide mr. Rei- nink onder meer, dat er nauwe sa menwerking bestaat tussen de W.U.S. en de UNESCO. „Het blijkt telkens", zo ging hij voort, „dat er nog 'n grote kloof gaapt tussen de Westerse en de Oosterse wereld. Men kent eikaars ge. schiedenis en cultuur niet. Vaak werkt dit remmend op internationale bij eenkomsten, die juist georganiseerd worden voor de bevordering van be ter onderling begrip. Dan ontstaan soms misverstanden, die een durende vrede tussen de volkeren van deze werelddelen in de weg staan. Ik ben daarom erg verheugd te zien, dat de W.U.S. thans het initiatief heeft ge nomen tot het organiseren van een symposium over de rol, die universi teiten kunnen spelen tot het wekken van beter algemeen begrip tussen West en Oost. Ik hoop, dat deze alge mene vergadering en het symposium zullen oijdragen tot de verwerkelij king van uw doelen: de universiteiten te laten uitgroeien tot werkelijke cen tra van internationaal leven". Voor de zomeravond-voetbalcompe titie werd weer een aantal wedstrij den gespeeld. De uitslagen waren; Rayon Middelburg: Broek Boys- Brandweer 1-1. Blauw Wit-ZFC 3-1, Kran ion-Pingelaars 0-4, Focus-Stavast 2-1, Kraaien-VSV 3-5, Focus-Pingeiaars 2-2. De wedstrijd Gemeentewcrkcn- SC Ford in het rayon Goes werd bij de stand 2-2 gestaakt. Rayon Vlissingen, groep I: GPC-Coal 4-1, PVS-Uiterton 6-1, SBLV-Gebr. v. d. Berg 8-1, PZEM-VAW 1-4. Rayon Vlissingen. groep II: BVV-VAW 2 0-2, PVS 2-MWK 3-2, VAW 3-WVV 0-3. In de 2e klasse K van de K.N.Z.B. werden de twee laatste wedstrijden gespeeld. De uitslagen waren: Bruinvis R.Z. P.C. 22 Z.P.B. Surae 42. Z.P.B. is door de overwinning op Surae kampioen van de afdeling ge worden. Bruinvis uit Sas van Gent zal de gradatiewedstrijden moeten spelen tegen de laatst geëindigde club in de 2e klasse JEszet uit Swalmen. Volleybal in Terneuzen Te Terhole werd een volleybaltoer nooi georganiseerd. De eindstanden luiden: Heren: 1. r.-k. Sportclub Terhole I 10 punten, 2. W.I.K. II Lamswaarde 9 p.; 3. Ba. Zo. Goes, 9 p.; 4. W.I.K. I Lamswaarde, 5 p.; 5. E.G.V.C. Goes, 4 p; 6. Hoofdplaat 4 p.; 7. r.-k. Sportclub Terhole II 1 p. Dames: 1. r.-k. Sportclub Terhole 8 punten; 2. E.G.V.C. Goes 3 p.; 3. W.I.K. Lamswaarde 1 p. Rondo van de Molen De organisatoren van de eerste Ronde van dc Molen voor amateurs en onafhankelijken, die donderdag 15 augustus door de straten van Oos- terhout wordt gereden, hebben be slag weten te leggen op de volledige Middelkamp-ploeg", t.w. Rentmees ter, Miel Verstraeten. Huisson, de Poorter en v. Duinkerken. Dit be looft voor de favorieten onder wie C. v. Amsterdam. Coen Niesten, Gijs Pauw etc. een zware dobber te wor den. In de loop der eeuwen heeft de Britse Ko ninklijke familie ver scheidene-' landhuizen verkregen, op precies de zelfde wijze als andere mensen dit doen na melijk door ze te laten bouwen, ze te kopen, of te erven. Enige van de nieuwste aanwinsten, zo als het door Koningin Victoria geliefde Balmo ral in Schotland, het landhuis van Eduard VII in Norfolk, Sandringham en het Buckingham Pa leis, waar de koningin het meest vertoeft, zijn niet voor het publiek toegankelijk. Hier kan de koninklijke familie zich voor een rustige va kantie terugtrekken, hier ook kunnen zij zich amuseren als ieder an der. De meeste van de ove rige paleizen kunnen op bepaalde tijden worden bezocht en een rondrit langs deze paleizen is zeker de moeite waard. Er worden ook wedstrijden gehou den, waarbij het om de verste worp gaat. Men bereikt dan gemak kelijk een afstand van meer dan hon derd meter, waarbij de boemerang bijna honderd kilometer per uur vliegt; en zo snel draait, dat het is of men een houten schijf door de lucht ziet gaan. Het gaat er dan vaak om, net chng om een boom heen te doen draaien. Als u in Londen bent, moet u het Paleis van St. James niet missen, 't Ligt slechts enkele honderden meters van Piccadilly ver wijderd. De Koningin woont hier niet, maar de Hertog en Hertogin van Gloucester en de Princess Iioyal (de zuster van de overleden Koning George VI) hebben een deel van dit paleis tot hun Londens verblijf ingericht. De Her tog van Windsor woonde er toen hij nog Prins van Wales was, en het zuide lijk deel is Clarence Hou se, het verblijf van de Koningin Moeder. Het paleis van St. Ja mes, een klein, gezellig palcis in het hartje van Londen dat Hendrik VIII waarschijnlijk naar een °P'tw,°.rP va" Holbein, in de 16e eeuw heeft laten bouwen, kwam 0p de plaats waar vroeger een ziekenhuis voor melaatsen stond. Nadat het oude Pa leis van Whitehall in 1693 was afgebrand, werd het Ie officiële residentie van Je Britse vorsten, en of schoon het Buckingham Palace hier later voor in de plaats kwam, zijn bui tenlandse ambassadeurs nog steeds geaccrediteerd gevaa,-t„ ai en gieeu net bij het „Hof van St. Ja- S ™et onderkant van de mes". de grond tr" jleu®cl uiteinde over De statiezalcn zijn ge brand d„ u r motoren vloog in woonlijk niet voor het pu- All» inzi?» d 0n snel geblust worden, bliek toegankelijk, doch ei- Het viipot, i bleven ongedeerd, worden wel eens speciale York A S was °P weg van New (tentoonstellingen gehou- naar Zwitserland. den. De binnenplaats van Een goed boemerang-ioerper heeft trouwens een oefening achter de rug, die te vergelijken is met die van een groot virtuoos op een mu- ziek-instrument. Vele jonge Australische kinderen krijgen al een speelgoed-boevieran- getje, waarmee ze naar kakatoes en andere vogels beginnen te gooien Dit wakkert dan weliswaar niet kun dierenliefde aan, maar het verschaft hun een enorme handig heid in het hanteren van het in strument. Is het kind volwassen geworden, dan snijdt het een grote tak uit een boom en bewerkt die met een ste nen bijl. Het wapen wordt, als het zijn vorm heeft, langdurig gestoomd boven het vuur en soms duurt het niivwwi passagiers en negen beman- Zwitser^A i van een viermotorig anestiJf vlle8lui8 hebben donderdag toen W? „ASen!,likken doorgemaakt, dat hei 1 i ng in Lissabon bleek niet in orde'was.eSteI Va" h6t t0®Stel brlHe^d!11^^ de grond raakte, w,lelen af en gleed het het. paleis is vrij toeganke lijk. In de" winter, wan neer de Koningin niet in het Buckingham Paleis vertoeft, vindt hier in ..Friary Court" om 11 uur het aflossen van de wacht plaats. Charles II, James II, Mary II, Koningin Anne en George IV zijn allen in het St. James Paleis ge boren, en het was hier dat Charles I zijn laatste drie nachten doorbracht, voor dat hij werd geëxecuteerd. Kensington Even naar het westen ligt het vredige Kensing ton Paleis in het hart van de Kensington Gardens, een van de parken van Londen. Willem III, Anne en George I en George II woonden allen in dit pa leis. Het oude paleis werd verbeterd en vergroot door Sir Christopher Wren. Maar het is de geest van Koningin Victo ria die hier nog rond waart, niet de geest van de oude dame, die aan het hoofd stond van een groot keizerrijk, maar die van een jong en onervaren meisje. Zij werd in 1819 in Kensington Paleis gebo ren, en het was in dit zelfde paleis dat zij op een morgen in juni van het jaar 1837 om zes uur werd gewekt, met de me dedeling dat zij Koningin was geworden. Een gedeelte van het paleis is nu ingericht als museum, het zgn. „Lon don Museum" dat dage lijks is geopend. Men kan hier tussen de vele rijk dommen van de grote slad o.a. ook een aantal poppen zien, die door Koningin Victoria zijn aangekleed, niet lang voor die grote dag. Hampton Court Indien wij de Thames opvaren komen wij spoe dig bij een ander paleis Hampton Court een prachtig, historisch ge bouw, aan de rivier gele gen. De eerste koning die hier woonde, was, evenals in het St. James paleis, Hendrik VIII. Het paleis was door Kardinaal Wol- scy eigenlijk voor eigen gebruik gebouwd, maar hij schonk het aan Hen drik VIII, als een laatste vergeefse poging om de gunst van de Koning te winnen. Hendrik VIII woonde hier in de loop van de jaren met vijf van zijn zes vrouwen en men zegt dat de geest van de ongelukkige Catherine Ho ward nog steeds in de Haunted Gallery" rond waart. Catherine werd een jaar na hun huwelijk, van overspel beschuldigd, zij werd gearresteerd en la ter onthoofd. Op een dag ontsnapte zij aan haar be wakers en vluchtte langs de gallerij in de richting van de kapel waar de Ko ning de Mis bijwoonde, maar zij werd gegrepen en haar wanhopige kreten klinken naar men zegt soms nog door de lege kamers. Hampton Court is dikwijls door Charles II gebruikt en werd latei- vergroot en verfraaid door Wren. Het is nu een prachtig voorbeeld van de architectuur ten tijde van de Tudors en de Stuarts en het bevat enige schitte rende meubelstukken en schilderijen. De statieza len zijn dagelijks voor het publiek geopend. Windsor Het Kasteel van Wind sor is vanzelfsprekend een van de meest beken de paleizen ter wereld. De geschiedenis van dit palcis gaat terug tot de tijd van Willem de Ver overaar, er stond voor die tijd reeds een paleis van Edward the Confessor. Reeds bijna duizend jaar is het dus een verblijf plaats van Britse konin gen en koninginnen. Het is, van buiten ge zien, een volmaakt oud romantisch kasteel, met haar prachtige torens en kantelen, gelegen op een met gras begroeide heuvel boven het voortkabbelende water van de Theems. Het stadje Windsor is omge ven door muren. Ten noorden, aan de andere kant van de rivier de Theems, ligt de beroemd ste jongensschool van En geland, Eton. Bijna iedere koning na Willem de Ver overaar, heeft iets gedaan om het Kasteel van Wind sor te verbeteren; Hen drik I en Hendrik III heb ben er vele gebouwen aan toe laten voegen en Eduard III heeft de grote „Round Tower" laten bou wen. Tijdens de regering van Eduard IV begon men met de bouw van de prachtige kapel van St. George, waar vele koningen en ko ninginnen begraven lig gen; tijdens de regeringen van Hendrik VII en Hen drik VIII werd de bouw hiervan voltooid. In het begin van de negentiende eeuw werd de kapel, on der George IV, gerestau reerd, hetgeen men aan de verschillende gebruikte steensoorten duidelijk kan zien. De geschiedenis van Windsor is rijk en geva rieerd; men kende er da gen van vreugde en rouw, er vonden koninklijke ge boorten, huwelijken en be grafenissen plaats; in de kerkers hebben politieke gevangenen gezeten; en er hebben vele vorstelijke banketten plaats gevon den. Ten tijde van Hen drik V zat er een prins, de latere James I van Schotland, gevangen. Deze laatste zag op een keer de schone Lady Jane Beau fort tussen de rozenperken wandelen. Hij werd op slag verliefd op haar en zij werd later zijn konin gin. Op een donkere dag in 1649 werd de onthoofde Charles I in alle stilte in de kapel van St. George begraven. Tijdens deze begrafenis werden de woorden van de lijkdienst door Bisschop Juxon ge fluisterd; de ritus van de kerk was immers door de Puriteinen verboden. Het kasteel met haar prachtige verzameling schilderijen, meubelstuk ken, porselein en histori sche schatten is tegen woordig het gehele jaar op weekdagen geopend, behalve wanneer de Ko ningin er verblijft. Holyrood House Holyrood House, aan het einde van de Royal Mile te Edinburgh, bezit veel herinneringen aan Mary Queen of Scots. Oorspron kelijk was het een abdij, doch James IV van Schot land maakte deze abdij tot zijn paleis en liet het om streeks 1561, toen Mary uit Frankrijk kwam, ver groten en verbeteren. Ma ry bracht hier haar eer ste, gelukkige regerings tijd door; hier werd ook de ongelukkige Rizzio ver moord, en hier trouwde zij uiteindelijk met Bothwclj. Drie weken later verliet zij Holyrood om er nooit terug te keren. Sinds de vereniging van Engeland en Schotland is het de of ficiële Schotse residentie, en de tegenwoordige Ko- ningii neemt er gewoon lijk elke zomer een week haar intrek, om in Edin burgh verschillende offi ciële functies te verrich ten. Indien men echtet door de kamers dwaalt, gaan dc gedachten toch onwillekeurig terug naar Mary. Eik paleis heeft haar eigen herinneringen, die tesamen het patrooh vor men van de rijke geschie dënis van Groot-Brittan nië. ONZE LANDGENOOT Donner heeft het internationaal schaaktoernooi van Whitby, Yorkshire, gewonnen. Er namen 26 schakers aan deel. DE EINDHOVENSE voetbalclub PSV won in Augsburg een vriendschap pelijke wedstrijd tegen Eintracht met 5-2. DE oud-Emma-spcler v. d. Gaag zal in het komende seizoen voor BW spelen. Eindhoven wordt versterkt met de Duitser Franz Ilsacker van Rot-Weiss uit Essen. ZONDAG 11 augustus speelt Middel burg op de Nadorst tegen de tweede klasser Zwijndrecht. Zondag 18 au gustus krijgt het bezoek van de eerste klasser Alliance uit Roosen daal en zaterdag 24 augustus speelt het tegen DESK uit Kaatsheuvel. DF, ZWEMWEDSTRIJD te Goes over 1000 meter werd gewonnen door mej. B. Noteboom uit De Klundcrt, die precies 23 minuten voor zich liet afdrukken. Konstanz 458 4>Rhcinfelden 326 13); Breisach 290 12): Straats burg 375 (—17); Maxau 578 (—17); Mannheim 455 20)Mainz 396 Bingen 292 (—2); Kaub 335 (+3); Trier 175 181Koblenz 320 7) Keulen 315 14); Ruhrort 516 (+9); Lobith 1123 (+12); Nijmegen 893 (+9); Arnhem 901 (+7); Eefde IJssel 406 (+6); Deventer 306 (+7); Mon- sin 5535 (—15); Visé 4979 (—15); Borgharen 3902 36); Belfeld 1091 69)Grave beneden de sluis 445 (—23) STENOGRAFIE „GROOTE" Uitslag van de examens te Vlis singen. gehouden door de Nationale Vereniging van Leraren in Stenogra fie „Groote." Machineschrijvcn Nederl. 120 aan slagen per minuut: Geslaagd de dames A. G. Antheu- nissc, A. H. Beuzckom (met lof), C. Bravenboer, F. K. Caliiber, M. N. Goverse (met lof), J. P. Hendrlkse, E. Heerenbout-Kalau, W. P. den Her der, P. J. Hubregtse-van Rijssei, P. Kerkhove, S. T. P. van Kerkhoven, J. de Klerk de Smit, M. Labruyère, J. van Loo (met lof), J. C. Manni, G. Mathijssen (met lof). A. C. J. Moens, B Neve. M. J. N. de Nooyer, J. C. Nortier (met lof), P. D. Poortvliet, A P. Schipper, M. P. J. Schoenma kers. J. M. Vatteroth, P. C. Vermeu len M. Viergever, M. L. de Voogd, C. E. Wermuth, C. Zwaan-Adriaanse, en de heron N. van Aartse, W. Cal- jouw, J. P. Dirkse, A. van Eenen- naam, W. J. Huijssoon, P. Jense, J. C. Joziasse, C. E. Kruysse, A. Leyn- sc. R. R. Overwoei, J. Sinke, J. Sturm. E. van Wageningen, J. D. v. Wageningën, Middelburg. Geslaagd de dames J. E. A. Bijs ter. N. T. van Boekhout, N. v. d. Buuse, L. E. Erkelens, M. J. de Kam, M. L. Kok, M. Labrujerp, S. W. de Leeuw, A. F. Visser, en de he ren P. Boone, H. L. Bostelaar, A. Hcgt, J. A. Luitwieier, M. C. Mon- teny, H. D. Sohier, J. P. Sonnevijlie, A. Steketee, Vlissingen; mej. C. J. Kodde (met lof) te Aagtekerke; de dames E. M. Musson, P. E. de Feij- ter, M. M. Schouten, E. Souripet, N. Usmany, en de heren W. J. Rosseel, J. A. Vei'planke, Aardenburg; de he ren H. Marijs en P. Moerland, Arne- muiden, mej. L. J. Schreyenberg te Biggckerke; de dames M. J. Boors- ma en M. P. Notebaart te Breskens; mej. M. Mabelis en de heer J. P. Pleijte, Cadzand; de dames S. L. Maas, E. Minderhoud, L. P. V. d. Hage. Domburg; mej. M. v. Bern- den, Goes; mej. E. M. Duininck en dc heer J. F. Wolfcrt, Groede; mej. C. P. Wijkhuijs, Grijpskerke; de heer F. G. de Feijter, Hoofdplaat; de dames A. T. v. Maurik, T. Geldof, A. J. v. Eldik, A. C. Klap, M. Dekker, en de heer S. J. Goverse, Koudeker- ke; mej. H. M. v. d. Plassche, St.- Kruis; de heer P. A. Schipper, Sint- Laurens; mej. A. Davidse. Melisker- kc; de heer J. Joosse te Nw. en St.- Joosland; de dames K. den Arend, S. Fieret, M. Maat, A. M. F. L. Mar- teyn en de heren M. J. Lecnhouts, J. Rentier te Oostburg; mej. N. den Hollander te Oostkapelle; mej. N. A. Haartsen te Schoondijke; mej. L. Leijten en de heer D. C. de Dreu, Scrooskerke; de heer M. B. Ver- cruysse, Sluis; de dames M. E. Cort- hals, M. E. R. v. Mieghem, M. Roel- se, A. L. v. d. Vrede, S. de Wolf en de heren J. W. Folcherts, M. Kooi man te O. en W. Souburg; de heer B. Hubregtsen, Waterlandkerkje; mej. S. Koman, Werkendam; mej. M. Starrenburg en de heer H. Roelse (met lof) te Westkapelle: mej. T. F. Marteyn en de heren W. P. Bruin- oogc en W. P. Hubregtse, IJzendijke; mej. J. Riemens, Zoutelande; mej. J. C. Goedegebuur, Zuidzande. Bewijzen van vaardigheid werden uitgereikt aan mej. A. E. Verhage Oostburg; mej. N. Verhage, West kapelle, aan de heer A. Roelse, Westkapelle. Machineschrijven Nederl. 175 aan slagen per minuut: geslaagd de da mes T. W. A. Boon, Middelburg en A. G. Meerman, Vlissingen. Machineschrijven Frans 120 aan slagen per minuut: geslaagd de da mes A. G. Schat, Biggekerke, A. Maes, Vlissingen en S. Warren (met lof), Vlissingen. Machineschrijven Duits 120 aansla gen per minuut: geslaagd de dames A. G. Schat, Biggekerke (met lof), T. W. A. Boon, Middelburg, J. C. Bot (met lof), Middelburg; A. Maes (met lof) en S. Warren (met lof) Vlissingen. Machineschrijven Engels 120 aan slagen per minuut: geslaagd de da mes T. W. A. Boon, J. C. Bot (met lof), J. M. Le Due (met lof), Middel burg, A. Maes (met lof), S. Warren (met lof), Vlissingen. Kantoorsteno Nederl. 130 lettergre pen per minuut: geslaagd de dames J. C. Bot (met lof), C. J. M. Casten- miller, H. J. A. D'Hondt (met lof), C. J. B. Jonker, J. M. Olyslager (met lof), J. Petiet, M. J. Poortvliet, Mid delburg; G. C. M. Barten (met lof), P. Geervliet, A. Maes (met lof), J. Meyers, J. J. J. de Klerk, Vlissingen; G. Meerman, M. Gerritse, Arnemui- den; L. A. Passenier, Domburg; L. Hovijn, Koudekerke; M. B. Castel, Sint Laurens; T. Jeras, J. A. Moens Nw. en St.-Joosland; D. Crucq (met lof). J. de Smit (met lof) en A. L. v. d. Vrede, O. en W. Souburg. Dictaat Nederl. 130 lettergrepen per minuut; geslaagd mej. N. Klap, Middelburg. Kantoorsteno Duits 100 lettergrepen per minuut: geslaagd mej. N. Klap, Middelburg. Kantoorsteno Engels 100 lettergre pen per minuut: geslaagd mej. J. M. Le Due, Middelburg. Steno-typiste: geslaagd mej. A. van Leerdam, Middelburg. VAKDIPLOMA'S Aan de modevakschool der eerw. zusters te Kwadendamme slaagden voor coupeuse de dames: Cath. Ver- mue, M. Geus, J. Beulens, J. Driedijk, J. v.d. Dries. Voor de vervolgklasse kostuum slaagden de dames: C. Rijk, C. Goense, L. Hoondert, B. Doene. Voor lingerie slaagden de dames: J. W Bal. J. C. Bal. A. Bal, S. Coppens, S. Beulens. C. Menheer». C. Timmer- man, R, Priem. COSTUMHRE EN COUPEUSE O)) het te Breda gehouden examen ENSAID voor costumièr# slaagden de dames: P. v.d. Rijk en R. Vleghels uit Bergen op Zoom. Voor coupeuse slaag den M. Baayen, Bergen op Zoom en A. v.d. Maas, St. Annaland. TYPEN Voor de examencommissie van de Nat. Vereniging van Leraren in Ste nografie slaagden op het te Vlissin gen gehouden examen typist 120 aan slagen: Tonny Marteijn. Willy Hu bregtsen en Wim Bruijnooge, allen te IJzendijke. NIJVERHEIDSAKTE De heer J.D. Naeije te Heinkens- zand slaagde met lof voor de akte Nc (leraar schilderen bij het Nijver heidsonderwijs). NEDERLANDS M.O.A. Voor de akte Nederlands M.O.A. zijn geslaagd: P. G. A. Lefeber, Ber- gen op Zoom; P. van DiMïïic. ïter- gen op Zoom; Th. H. van Doorn, Lith; mej, A. M. Hecker, Etten; P. J. de Jong, Kortgene; K. A M- Lockefeer. Hulst; G. J. v. d. Vleu ten, Mierlo; M. C. Th. Witkam, Goes; J A. R. Janssen. Geertrui- denberg; F. A. J. Kruip, Eindhoven; Ph J J. Verduit, Bergen op Zoom en G. F. Vasmel, Vlissingen. BOEKHOUDEN Voor het praktijkexamen boekhou den van de Nederlandse Associatie Praktiikexamens Boekhouden slaagde te Middelburg M.M. Paridaen uit Aardenburg. NUTTIGE HANDWERKEN Mej. NB Witte te Kruiningen slaagde te 's-Hertogenbosch voor de akte nuttige handwerken (akte K-). GEZEL HUISSCHILDEREN Voor het examen „Gezel in het huisschilderen", welk te Utrecht werd gehouden, slaagde de heer Ka- rel de Schrijver uit Westdorpe. GOES, 1 aug. Export- en indus- trieveiiing: bramen 1 en 2 133, bramen (in doosjes p. kg) exp. 172-181, 2 143, dubb. pr.bonen 1 55.20. 2 53.30-53.90, afw. 36, b. of bath st65-75 90—92, st55- 65 82—84.10, h55-65 71, h2 53, early vict. h70-80 68.70, 'h60-70 53.10—55.40, h2 37.1037.40, perzikr. zomeflappel st70-80 84. st60-70 82, h76-80 88, h60-70 81.60—82.80, h2 62.70, yellow transp. st75-85 102, st65-75 108, st55-65 88—89, h75-85 100. h65-75 107.40—110.90, h55- 65 86.9087.80. h2 66, pree. de trev. h55-65 91, h55-60 81. Verpakt fruit: b. of bath st70-75 123—125, st65-70 95105. Gewone veiling: oomsk.peer hn5-60 81—92, h50-35 83, h2 61—64, yellow transp. k 70-82, fabr. 42-61, kr. 24. perzikr. zomerappel k 51-68, fabr. 46-57, early vict. k 40-47, fabr. 37-46, b. of bath k 66-69, fabr. 43-53, oomsk.peer k 65-72, fabr. 47-63, rode bessen 2 126-128, framb. p. doos 2 44- 63, czarpruimen 1 140-169, 2 80-120. gr. 121-148, fabr. 78-80, Ontario 1 155-190, 2 113-130, gr. 138-153, fabr. 57-102. eld. blauwe 1 80 2 29-41, Washington 1 140-150, gr. 91-141, fabr. 93-97. KAPELLE, 1 aug. Industrie- en exportveiling: perzikr. zomerappel h 70-80 86.90. h60-70 81.10—81.20. 2 60.90. 62.10, k 66. fabr. 32-57, val 24-40, kr. 23-26, early vict. h70-80 68. h60-70 55.80-64, 2 40.85-42, k 49-50, fabr. 30- 36. val 18-25, kr. 18-24, yellow transp. st65-75 105, st55-65 89. h75-85 105, h65- 75 1 04, h55-65 86-87, 2 64, k 81, fabr. 45-61, val 26-40, kr. 22-41, b of bath h55-B0 56, 2 44. k 50, fabr. 30. kr. 23, scarlet pimpernel k 100, fabr. 53, 2 52, pree. de trevoux st.60-65 9496, st55- 60 81—83, b60-05 87, h55-B0 76. k 60-75 fabr. 54-68, n.h. suikerpeer 1 44-48, fabr. 34, oomsk.peer st55-60 95-97, st50- 55 85—88, h60-65 102, h55-60 90—98, h50-55 83—87, h45-50 70—76. 2 61-63. k 68-75, fabr. 48-56, kr. 23-27. val 25- 50, bramen voor de ind. 1 149.30-160, 2 124, duitse zure rode bessen 2 126, afw. 3 105, zure morellen ontst. 2 160- 168, dubb. prlnc.bonen 1 52 10-53.10. 2 49.60-50.10, afw. 34, kasperziken 1 16- 20, bramen per doos 1 39-47, 2 33-37, framb. p. doos 1 46-67, 2 36-44, prui- men: czarpruimen I 130-163, 2 92-118, gr. 94-119, fabr. 51-77, Ontario 1 136- 163, 2 93-118, gr. 88-126, fabr. 48-71, reine cl. d'ouillins 1 137-153, 2 73-126, gr. 87-118, fabr, 62, occulanen 1 44-54, 2 18, princepruim 1 43-44, rode bes sen 2 92-117, kruisbessen p. doos 2 15-19. 4 V M Tweepersoons lakens, 180 x 240 Slopen met patentsluiting Halflinnen theedoeken Baddoeken in moderne dessins Damast tafellakens, 130 x 130 Bontgekleurde dek-servetten,88x90 1.95 Bijpassende servetjes, 45 x 45 63 ct Bindstraat 2 Breda Tel. 36177

de Stem | 1957 | | pagina 3