College voor in oesterkunde journalisten Goed seizoen voor Horeca-bedrij ven Inzet van de Goese Kasporgo-feesten Verbetering zeeweringen in Vlissingen sp VI H. Bloedspel te Brugge DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1957 Dr. Korringa doceerde bij de Kattendijkse zeedijk HULST TERNEUZEN AXEL SAS VAN GENT IJZENDIJKE OOSTBURG MIDDELBURG GOES VLISSINGEN Kerstliederen in I de hondsdagen j Voetganger nabij IJzendijke zwaar gewond Hoogwaterstanden Personeelsvoorziening moeilijk Eerste prijs in Den Bosch voor Hervé Marclé West-Europese verbroederings-demonstratie Faillissement Schriftelijke cursus voor verkeer Zierikzee verliest zijn secretaris Dodelijke val Massa-moordenaar Walcheren MIDDELBURG TERNEUZEN Zuid-Beveland GOES Vandaag Morgen AN To Het comité „Zeeland presenteert" doet zijn zaken niet half. Toen het eergisteren Belgische en Nederland se journalisten uitnodigde om kennis te nemen van het program dat het dit jaar ontwierp bij de opening van het oester-seizoen de heer Verwijs typeerde dit raak als „een feestelijke oogst-aangelegenheid" - gaf zij hen tevens een grote dosis kennis mee over de schelpdieren en in het bij zonder over de oesters. Dr. Korringa. directeur van het Visserij-instituut te IJmuiden, die zijn oude liefde: Yer- seke en de Oosterschelde, nog niet kan vergeten, was daartoe speciaal overgekomen. Hij voerde de kranten mannen mee naar de voet van de Kattendijkse dijk en gaf daar op glas heldere wijze een nummertje college tereg over de geheimen van de oes terteelt, dat zelfs de Zeeuwse jour nalisten nog boeide. Bij de weten schap liet de dr. het niet en ook niet bij een schets over de eeuwige strijd welke die, naast de kwekers, voert tegen de vijanden van dit schelpdier, want tenslotte zong hij de lof der oesters, welke niet alleen een delicatesse van formaat zijn maar ook een levenskrachtig voed sel dat iedere gezondheid dient en niemands gezondheid of „lijn" be laagt. ,.De mens", zo zong hij, „be wijst zichzelf een enorme dienst door het uitoefenen van de oestercultuur. Hij maakt er de Oosterschelde door rendabel, zoals hij ook doet met de vruchtbare kleigrond van de Zeeuw se eilanden en bovendien produceert hij hierbij een gezochte delicatesse. De malse oester is een exquis arti kel met een aroma waarin de frisse zeebries als het ware is gekristalli seerd." Met zo'n dithyrambe kan men het doen en waarlijk was het jammer, dat de oesters nog niet rijp genoeg bleken om te consumeren. Dat komt pas in september, in tegenstelling met de mossel, die nu reeds gereed voor het gebruik is. De broedval Dr. Korringa deelde heel wat in teressante dingen mee. Dank zij het wetenschappelijk beoefenen van de oesterteelt - hij verzweeg daarbij welk aandeel hij zelf daar in had - is de produktie van oesters geste gen tot 25 miljoen stuks per jaar. terwijl dit vroeger in de vrije visserij niet hoger kon komen dan één mil joen. Een machtig middel om tot dit succes te komen, is de eenvoudige „collecteur"; een doodgewone dak pan, met kalk bestreken, die op een geschikte plaats wordt uitgezet en waarop het oesterlarfje zich neer laat en tot wasdom komt. De Oos terschelde rond Kattendijke, bij de ingang van de Zandkreek, is een ideaal plekje voor de collecteurs. Een paar miljoen liggen er hier net jes aan de teen van de dijk in het Scheldewater en omdat de broed val al drie weken terug plaats had, waren op de pannen de kleine oes- tertjes al heel goed met het blote oog te onderscheiden. Als de collecteurs te vroeg in het water worden gebracht, geraken zij bedekt met een dun laagje slib of aangroeisel, waardoor ze hun ge schiktheid als aanhechtingsplaats ver. liezen. Het kiezen van het juiste tijd stip voor de plaatsing luistert zeer nauw. Vroeger ging men af op er varing, maar boekte men toch regel matig teleurstellingen. Een eis des tijds is opvoering van bedrijfszeker heid en reductie van de produktie- kosten. Wetenschappelijk onderzoek is de oesterkwekers te hulp gesneld. Da gelijks wordt geteld, hoeveel oester larven zich in 100 liter water bevin den, en doordat deze larven ook stuk voor stuk gemeten worden, kan wor den nagegaan, of ze zich al dan niet voorspoedig ontwikkelen. Aan de hand daarvan worden bul letins opgesteld over de vooruitzich ten van aanslag van het oesterbroed en de kwekers houden met deze be richten ernstig rekening. De bulletins worden ook per radio verspreid. Dit onderzoek hoeft vele wetmatig heden in het leven van de jonge oes ters aan het licht gebracht. Zo bleek dat de moederoesters hun larven steeds weer in dezelfde tijd van het jaar produceren, tussen half juni en half augustus. Merkwaardigerwijze bleek de temperatuur in het voor jaar geen invloed op het seizoen van voortplanting te hebben. Maar bin nen de gestelde tijdsruimte werden steeds grote ups en downs in de pro duktie van larven gesignaleerd. Niet de weersomstandigheden, maar het ritme van springtij en dood tij, door zon en maan teweeggebracht, bleek bepalend te zijn. De grootste top valt steeds weer tussen 26 juni en 10 juli, 10 dagen na volle of nieuwe maan. Temperatuur en voedsel Toch is deze wetenschap niet vol doende. Want als de larven eenmaal in het water verschijnen, is daarmee nog helemaal niet gezegd dat ze zich voorspoedig zullen ontwikkelen. De watertemperatuur moet gunstig zijn, zeker boven de 17.5 graad Celsius. Maar ook moet er voldoende geschikt voedsel voor de larven te vinden zijn. Daarom blijven de dagelijkse waar nemingen in het zomerseizoen nood zaak, wil men de kwekers betrouw bare voorlichting kunnen geven. Een extreem voorbeeld is wel het gure jaar 1956. De larven versche nen op tijd, maar konden zich niet Bioscoopgebouw geeft deze week „Val aan", (B). een oor logsfilm uit de dagen van het Duitse Ardennenoffensief. Een compagniescommandant met wei nig ruggegraat geeft een luitenant opdracht een stadje te bezetten, waarvan men niet weet of er nog vijanden aanwezig zijn. De lui tenant die de lafheid van zijn commandant kent, bezweert hem te hulp te komen als het mis mocht lopen en wanneer de kapi tein dat nalaat zal hij, de luite nant hem doden. Het loopt in derdaad mis en het gevolg is een dramatische reeks van gebeurte nissen. Op de achtergrond is een kolonel met politieke aspiraties, die daarom de slappe en laffe kapitein handhaaft. Een spannen de en goed gemaakte film. Verder „Het brandmerk der zonde" (C 1), het verhaal van een jongeman die zich door zijn haat jegens de mensen en zich zelf steeds dieper in de put werkt en tenslotte rijp schijnt voor le venslange celstraf, maar die er door een lief en verstandig meis je tenslotte bovenop komt. Reeds eerder besproken. Luxor draait „Drie mannen in de sneeuw" (A), een hoogst ple zierig verhaal naar Erich Kast- ners gelijknamig boek over drie mensen, die in de huid van an dere mensen op vakantie gaan. Ze beleven de vreemdste avontu ren waarom men veel plezier kan hebben. Verder ,,De gouden havik", (B), een film voor de liefhebbers van het stoere en romantische avon turenverhaal. Het draait om een niet bange dame die als kaper kapitein optreedt en die best met kanonnen en pistolen overweg kan. Ze kan zelfs nog veel meer. Centrum vertoont „The gold- rush" (B.), de oude stomme Chaplin-film, die hij echter in een nieuwe gedaante met tekst en muziek heeft gestoken. Beslist gezellig om de beroemde komiek nog eens, door honger gedreven, een oude schoen te zien eten. Verder „Bloed in de zon' (B) een in Mexico spelende avontu renfilm waarin een paar gevluch te nazis een onderzoker en een journaliste uit de weg willen rui men, omdat ze zich ontdekt voe len. Een spannend verhaal, dat tenslotte in alle opzichten goed afloopt. Olympia draait „De drie mus ketiers", een film die verder wei nig aanbeveling nodig heeft. Het is een oud en overbekend verhaal dat echter, vooral als film, altijd de algemene belangstelling krijgt. Met veel plezier zal men de ver wikkelingen waarin d'Artagnan en Athos, Porthos en Aramis ver zeild geraken, in hun strijd te gen intriges en gekonkel, vol gen. Het gaat op het laatst voor hen spannen, maar hun vinding rijkheid redt hen nog, wanneer hun onverschrokkenheid niet meer kan baten. Verder „Mijn zoon is onschul dig", (B) een verhaal rond een jongeman die van moord ver dacht wordt, onschuldig is, en tenslotte van de strop gered wordt. Merkwaardigerwijze krijgt hij echter toch nog straf en ver der vinden we dat er op een wat gewilde manier de politiek bijge sleept wordt. Hofzicht vertoont „Moeder wat een klap" (A) een Laurel en Hardyfilm met een wat vreemde titel. Het recept van het verhaal is echter gepatenteerd: de twee dwazen doen weer volop dwaas, nu eens als detectives. Om eens een keer te lachen. Ledel draait „De man die teveel wist", (B), reeds meermalen be sproken. Een goede misdaadfilm van Hitchcock. (Ontvoering van een jongetje, spionnage, enz). Verder „De stad der desperado's" (B), een actierijke wild-west, met veel avontuur. In de film Battle Hymn (B) (Strijd voor de vrijheid), die in Electro in Middelburg draait, worden de heldendaden van kolo nel Dean Hess verhaald, die zich op het doek in Cinemascope en technicolor en begeleid door he melse muziek voltrekken. De dominee neemt dienst als vlieger- officier in de Koreaanse oorlog. Hij richt er een weeshuis op voor de hongerige Koreaanse kinde ren, die het afval uit de keuken komen stelen. De film bevat en kele pracht opnamen van acroba tiek in de lucht. Verder draait er Sport Staalt Spieren, een film met George Formby in de hoofdrol. Eigen lijk zegt dit al genoeg. Gezonde en sappige humor en George zelf natuurlijk in de dwaaste en meest lachwekkende situaties. In het Grandtheater in Goes draait Battle Hymn, die we voor Electro in Middelburg al bespro ken hebben. Alhambra in Vlissingen heeft Battle Hymn op het programma. Voor bespreking zie onder Elec tro in Middelburg. In Luxor komt „De strijd te gen de vliegende schotels" (B) een toekomstfilm, waarin de aar de zich moet verweren tegen mys terieuze heelalbewoners, die in vliegende schotels een aanval doen op Washington. Gelukkig voor de mensheid wint de aarde en wordt de reusachtige vloot van ruimteschepen door ultrasoni sche kanonnen vernietigd. Was hington is overigens voor de helft weggevaagd. KATHOLIEKE FILMKEURING. A Alle leeftijden; B 14 jaar; C. 18 jaar; Cl 18 jaar; C2 18 jaar met enig voorbehoud; C3 18 jaar met ernstig voorbehoud. ontwikkelen doordat de watertempe ratuur te laag bleef. Einde juli (dus zeer laat in het seizoen) steeg de temperatuur korte t(jd boven de kri tieke waarde, en daar er toevallig juist op dat ogenblik veel geschikt voedsel voor de larven in het water was, ontwikkelden de toen aanwezige larven zich zeer spoedig. Alle kwe kers hadden hun pannen zeer lang aan de wal gehouden en er al op ge rekend ze in het geheel niet meer uit te zetten. De iaat in juli uitge zette pannen vingen toch een flink aantal oesterbroedjes. Dit broed ging ongekend klein de winter in, maar de verliezen zijn heel normaal ge weest en de produktie van de pan- oesters van de jaarklasse 1956 is ze ker niet slecht te noemen, zei dr. Korringa. Economische betekenis Na de bekendmaking van het feest programma op 5 september werden door de journalisten enkele vragen gesteld over de economische beteke nis van de oesters en mosselen. Die zijn niet gering. In 't jongste seizoen, zo hoorden we van de comité-leden werden bijna 21 miljoen oesters met een waarde van 3.6 miljoen uitge voerd en in het binnenland verkocht men er ruim anderhalf miljoen - een half miljoen meer dan in het voor laatste seizoen. De mossel brengt nog meer geld in het laatje. Naar België werden 22 miljoen kg. ver kocht en naar Frankrijk 28 miljoen, in geld meer dan elf miljoen; Ne derland zelf at nauwelijks één mil joen kg. op. De mosselconservenin- dustrie voerde nog voor 1.2 mil joen uit. Alleen in Yerseke leeft drie kwart der bevolking van de schelp dieren en welk een waarde men er aan hecht kan o.m. blijken uit het feit, dat de telers en de bedrijven jaarlijks 40.000 uittrekken voor de propaganda en de reclame; zaken waarmee men helaas in het buiten land meer resultaat boekt dan in eigen land. Gisteravond werd om de Grote Kerk van zeven tot tien uur het verkeer omgelegd en hoorde men J in het gebouw zelf Kerstliederen opklinken, wat in de hondsdagen J een zeer ongewone sensatie is! J Een en ander had dan ook een J bijzondere reden. Leden van het J Rotterdams Philharmonisch orkest een kwartet en een hoboïst en een klein koortje uit Goes. moesten bij orgelbegeleiding van A. Kousemaker deze liederen vast- leggen op een grammofoonplaat. De Goese kerk, zo vernamen wij. 5 was gekozen om haar goede acoustiek, welke de orkestleden sedert lang hebben leren waarde- ren, alsmede om het prima orgel. Een ernstig ongeluk vond plaats op de driesprong IJzendijke-Watervliet- Philippine. Zonder richting aan te ge ven stak de reeds bejaarde heer T. de Milliano plotseling de straat over. waardoor het voor de heer P. P. uit Sint Jansteen met zijn auto onmoge lijk was hem te ontwijken. De heer de Milliano werd hierbij zeer ernstig gewond. Enkele leden der EHBO ver leenden eerste hulp. De inmiddels ont boden geneesheer liet het slachtoffer zo spoedig mogelijk naar het zieken huis te Oostburg overbrengen. Voor zijn leven wordt gevreesd. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, zaterdag 3 augustus, de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 8.17 en 20.30 uur; te Ter- neuzen om 7.46 en 20.07 uur en te Vlissingen om 7.16 en 19.37 uur. Het is de Arbeidsbemiddeling in Zeeland opgevallen, dat de perso neelsvoorziening voor de Horecabe drijven van jaar tot jaar moeilijker wordt. Voldoende aanbod van werke lijk vakbekwaam personeel is in on voldoende mate voorhanden en daar door moet men zich noodgedwongen behelpen met minder bekwaam per soneel. Daar dit verschijnsel zich lan delijk voordoet, is aantrekking uit an dere provincies praktisch niet moge lijk. In de gevallen, waarin dit lukt, zijn de ervaringen nogal eens ongun stig. Diverse pogingen om de belangstel ling voor de Horecabedrijven wat te animeren zijn in het verleden reeds ondernomen en niet geheel zonder succes, maar toch kunnen deze pogin gen niet afdoende worden genoemd. Het verloop en dit voornamelijk onder het vrouwelijk personeel, is (huwelijk e.d.); de aanwas vangt dit verloop ongeveer op, wat dus in houdt, dat er. gezien de stijgende behoefte als gevolg van het toene mende vreemdelingenverkeer, in fei te jaarlijks een groter tekort aan personeel ontstaat. Zeer sterk spreekt dat voor het ambulante personeel. Met een betrek kelijk kleine groep mannelijk en Rijkswaterstaat 2;al aan het eind van dit jaar de verbete ring van de zeewering van de Boulevard de Ruyter te Vlis singen en van de zeewering ten zuiden van deze stad aan besteden. In het begin van het volgend jaar, wanneer er periodes van langdurig rustig weer ver wacht kunnen worden, zal be gonnen worden met de uitvoe ring van dit miljoenenproject. Vóór de Boulevard de Ruyter komt een zware zeedijk, die een hoogte krijgt van acht meter plus N.A.P. en aan zal sluiten op de bestaande glooi ing van de Boulevard Bankert, welke eveens een hoogte heeft van acht me ter plus N.A.P. De nieuwe dijk, die slechts enkele meters lager ligt dan het wegdek van de Boulevard de Ruyter. zal van deze boulevard met zijn vele aangrijpingspunten één ge stroomlijnd geheel maken. De teen van deze zware dijk ligt ruim 45 meter uit de bestaande boulevard muur. De dijk zal bestaan uit een zandlichaam, bekleed met klei, waar na bekleding zal geschieden met ba- zalt, betonelementen en hier en daar ook met asfalt. De bestaande paal hoofden blijven, zij het dan dat zij grotendeels In deze nieuwe dijk zul len verwijnen. Dit plan van rijkswaterstaat is het resultaat van vele uitgebreide proef nemingen in het waterloopkundig la boratorium te Delft. Men verwacht, dat deze dijk de sterke oploop van het water bij de Boulevard de Ruyter zal tegengaan en het hinderlijke over slaan tot het verleden zal gaan be horen. De zeewering ten zuiden van Vlis singen, van de koopmanshaven tot aan de buitenhaven, zal eveneens een verandering ondergaan. Ook hier zal men overgaan tot stroomlijning van de zeewering en het huidige marine haventje, waar in 1944 de geallieerden landden, zal moeten verdwijnen. Dit vraagt echter herziening van hét rio leringssysteem van Vlissingen, dat zijn uitlozing in deze haven heeft. Tot dusver heeft echter de rijkswater staat het gemeentebestuur van Vlis singen nog niet op de hoogte gesteld van haar desbetreffende plannen. De historische Oranjemolen blijft be houden, zij het dan dat zij ten dele in deze nieuwe zware dijk zal komen te etaan. vrouwelijk personeel moet aan de gro te vraag worden voldaan. De vraag naar ambulant personeel breidt zich dan ook uit. Bedrijven, waarmede voorheen weinig of geen contact bestond, wenden zich nu ook tot het Arbeidsbureau. Tot op heden mag geconstateerd worden, dat de Horecabedrijven een zeer goed seizoen doormaken. Vooral aan de kust is het aantal boekingen in de hotels en pensions veel beter dan vorig jaar. Met. name het vóórseizben is uitzon derlijk goed geweest. Ook de café restaurants in de steden hebben het druk, al profiteren deze niet zo van het aanmerkelijk betere weer als de bedrijven aan de kust. Er zit toekomstmuziek in De jeugdige accordeonkampioen uit Eede, Hervé Marclé, behaalde op zondag 28 Juli j.l. de ie prijs voor jeugdigen op het concours dat te 's- Hertogenbosch voor accordeonspelers werd gehouden. Van de meer dan 40 jeugdige deelnemers wist hij zich met 212 punten in de elementaire af deling het beste te klasseren. Hier mede heeft deze 11-jarige Eedese schooljongen ook in Nederland een eerste prijs verworven, welke hij aan zijn reeds diverse Belgische bekro ningen heeft toegevoegd. Deze Neder landse prijs was hem bijzonder wel kom, omdat men hier soms andere opvattingen heeft van de accordeon- muziek dan in België, waar hij tot nu toe successen behaalde, zodat wel blijkt, dat de jeugdige Eedenaar ook in eigen land zijn mannetje kan staan. Dat een en ander veel studie en op offering vergt, zal ieder begrijpen. Wanneer andere jongens na school tijd gaan spelen, dan moet Hervé dikwijls eens verstek laten gaan, om dat zijn studie en oefening op de ac cordeon voor gaan. Men kan hem in de avond dan ook dikwijls bezig ho ren op de hoek van de Brieversweg en Nieuwstraat te Eede. Onder leiding van leraar de Grijze bereidt hij zich thans voor op het kampioenschap van Vlaanderen, dat op 15 december aanstaande in Mal- degem zal worden gehouden. Zijn ka meraden van de r.-k. Jongensschool te Eede en ook talrijke Eedese be wonderaars hopen natuurlijk op een goed resultaat, en vader Cyriel Mar clé, die kleermaker is in Eede, hoopt natuurlijk, dat ook dit diploma.-eens zijn huiskamer zal sieren naast de talrijke andere die er reeds prijken. Gistermiddag kwart voor een 'n uur eerder dan ze verwacht werden arriveerden op het Goese station de Salzbui'ger volksdansgroep en de de leden van de Weense gymnastiek vereniging „Wieden". Een uur later volgde de Franse balletgroep uit Vil- lefranche sur Saóne, 22 „man" sterk en de schone naam „les hirondelles" dragende. Zij vonden elkaar in de grote zaal van hotel ,,de Korenbeurs", waar weldra ook de pleegouders arriveer den om hun „pupillen" In ontvangst te nemen. De heer Vervest met zijn staf van helpers, die alles goed voorbereid hadden wikkelden de zaak vlot af en maakten zich toen alweer op, om ook de later op de dag aankomende groe pen uit Engeland en Nürnberg op te vangen. De eerste avond Vanavond zetten de feestelijkheden in. Om zeven uur zal de bonte stoet van deelnemers (sters), versterkt door de leden van Kasporgo, om ze ven' uur, van de Beestenmarkt uit, een triomfantelijke mars door de binnenstad maken. Na aankomst op de Grote Markt, twintig minuten later zal ,Arti" di verse volksliederen ten beste geven, waarna de diverse groepen afwisse lend hun kunnen gaan tonen, op het grote podium vlak voor het stadhuis. Ook morgenmiddag wordt op de Grote Markt een prachtdemonstratie gegeven en om acht uur volgt dan in ,,de Prins van Oranje" de grote feestavond voor pleeg-ouders en ge nodigden. Gisterenavond heeft te Brugge een persopvoering plaats gevonden van 't vijf-jaarlijkse spel „Sanguis Chris- ti", het H. Bloedspel, dat een van de bekendste en meest spectaculaire religieuze tradities van België is. Ge. durende de eerstvolgende weken wordt een reeks van publieke opvoe ringen gegeven. De speciale persopvoering van gis teren, waaraan een ontvangst door het stadsbestuur- van Brugge vooraf ging, werd bijgewoond door journa listen uit vele Europese en buiten- Europese landen. Ook radio en tele visie waren ruimschoots vertegen woordigd. Wij hopen in een volgende editie uitvoerig op het H. Bloedspel terug te komen. Uitgesproken is het faillissement van E. Tournois, veekoopman te Groede, r.c. mr. J. A. Abbing, cur. mr. H. A. R. de Mul, Ooatburg. Aan de demonstratie op heden en morgen wordt deelgenomen, door de reeds genoemde groepen, door Bel gische volksdansers uit Deurne en gymnasten uit Temse. De Luxemburgse balletgroep arri veert maandag. Behalve deze internationale clubs zullen in de loop van de feestweek optreden de drumband van S.S.S. uit Breda en een damesgymnastiekploeg van S.S.S., de kampioensboerenkapel „Kolpings zonen" uit Bergen op Zoom; Arti; het Zuid-Bevelands da meskoor; de Goese pijpersband; de Oosterse dansgroep uit den Haag en tenslotte Kasporgo zelf. Het Verbond voor Veilig Verkeer organiseert sedert enige tijd een schriftelijke verkeerscursus welke zich over het gehele land in een gro te belangstelling mag verheugen. Gezien de onrustbarende stijging van het aantal verkeersongevallen achten de A.N.W.B., de K.N.A.C. en de K.N.M.V. het van beiang deze cursus met klem bij het Nederland se publiek aan te bevelen. In het buitenland, met name in de Verenigde Staten, zijn met dergelij ke schriftelijke cursussen opmerkelij ke resultaten bereikt. Tot burgemeester van Nieuwleusen (O.) is met ingang van 16 augustus benoemd de heer E. H. Mulder, thans gemeente-secretaris van Zierikzee. De heer Mulder is 38 jaar. Hij behoort tot de Christelijk Historische Unie. De 51-jarige mevrouw P.C.S. Huy- brechts- van Thol uit de van Swie- tenstraat te 's Gravenhage is ge struikeld en van een 4 meter hoog platje naar beneden gevallen. Zij kwam terecht op een betegeld plaats je. In bewusteloze toestand is zij naar het ziekenhuis vervoerd, waar zij overleed. Toen de heer R. R. van de Prinsen kamp te Voorthuizen gistermorgen zijn kuikens natelde, kwam hij tot zijn grote schrik tot de ontdekking, dat er 150 kuikens verdwenen waren. Bij nader onderzoek bleek, dat een roof dier, waarschijnlijk een fret, de oor zaak van de verdwijning was. Onder enkele kolenzakken vond men de res ten van de vermiste kuikens. CURSUS LEERLING VERKOOPSTER Het bestuur van de huishoudschool heeft b. en w. meegedeeld, dat het voornemen bestaat een cursus ter op- leiding van leerlingen tot verkoop ster in winkelbedrijven aan zijn school te verbinden. Deze opleiding komt b en w. zeer gewenst voor, te meer daar in de naaste omgeving geen gelegenheid bestaat zich in deze richting te be kwamen. Van de zijde der winkelbedrijven wordt dit initiatief ten zeerste toe gejuicht en van zeer groot belang geacht. Ook de inspectrice van het nijver heidsonderwijs kan zich met de uit breiding verenigen, indien er ten minste met 16 meisjes kan worden begonnen. B. en w. stellen de raad voor zijn instemming met een en an der te betuigen. GEEN SUBSIDIE-VER HOGING OPENBARE LEESZAAL Het bestuur der openbare leeszaal vroeg de raad om hoger subsidie en motiveerde zijn verzoek met erop te wijzen, dat slechts de van overheids wege voorgeschreven loonsverhogin gen worden gedekt door de plaats gehad hebbende subsidieverhogingen Het doet nu een beroep op de raad het gemeentelijk subsidie vrijwillig te verhogen teneinde middelen te ver krijgen tot dekking van de indirecte gevolgen van deze loonsverhogingen. Laconiek tekenen b. en w. hierop aan: „Wij vestigen de aandacht van de raad er op, dat het bestuur fi nancieel blijkbaar in een betere kas- positie verkeert dan de gemeente, omdat de gemeente bij lange na niet alle directe gevolgen van een loons- saiarisverhoging gecompenseerd krijgt, laat staan de indirecte gevol gen. Bovendien vertoont de begroting voor 1957 een dusdanig tekort, dat ons college zich genoodzaakt ziet paal en perk te stellen aan het verlenen van nieuwe of het verhogen van be staande subsidies uit de gemeentekas. ONDEUGDELIJKE HANDREM De Belgische vlashandelaar, J.D. uit Wondelghem parkeerde zijn auto te Terneuzen in de Korte Kerkstraat met de kop naar de Noordstraat en trok enkel de handrem aan. Tijdens zijn afwezigheid liep de wagen ach teruit de sterk hellende Korte Kerk straat af en botste met de achter zijde tegen de muur van de schuur van de heer G.L.. waardoor de wa gen werd beschadigd. De politie con stateerde, dat de handrem niet aan de eisen voldeed, waarvoor de heer D. nog een bonnetje op de koop toe kreeg. Sluiskil GOED VERZORGD CONCERT. De plaatselijke fanfare heeft, mede door begeleiding van een mooie zo meravond, zon en de gelukkige af wezigheid van pluvius, die reeds dik wijls de onoverdekte kioskvloer blank heeft gezet, een concert gegeven, dat ten volle geslaagd mag heten. Op merkelijk, dat bij dit eerste seizoen- 'optreden een zeer goede muzikale vooruitgang te constateren viel, vruchtbaar resultaat van noeste win- terrepetities. Uit de aanwezigheid van nieuwe en jongere krachten b!eek, dat er gegronde hoop bestaat om op de ingeslagen weg voort te gaan. Sas van Gent REISKAS KAB In het bestuur van de KAB afde ling Sas van Gent zijn stemmen op gegaan om de zogenaamde reiskas weer in het leven te roepen. Beslo ten werd advies te vragen aan de centrale reiskas in Utrecht. In een volgende bestuursvergade ring zullen de plannen nader worden uitgewerkt. Deze plannen, die nu nog vaag zijn, zullen wellicht vastere vorm krijgen als de reacties uit de KAB-rangen voldoende blijken te zijn. Westdorpe DANSAVOND VOOR MUZIEKVERENIGING Op zondag 4 augustus a.s. wordt in de zaai van de heer Haarsma te Sas van Gent een balavond gegeven, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de Westdorpse muziekvereniging „Eikels worden Bomen". Clinge GEMEENTE CLINGE BRANDALARM Burgemeester en wethouders van Clinge maken bekend, dat te Clinge op de bergplaats achter het ge meentehuis en te Nieuw-Namen op de brandweergarage een sirene is geplaatst voor het alarmeren van de brandweer. ZO MOGELIJK wordt de brand te lefonisch gemeld: te Clinge aan nummer 802 Hulst, gemeentehuis of nummer 889 Hulst commandant brandweer Clinge; te Nieuw-Namen aan nummer 99 Nieuw-Namen. commandant brand weer. IN DRINGENDE GEVALLEN, b.v. des nachts, is het de bevolking toe gestaan de sirene in werking te stel len door het inslaan van het ruitje en het indrukken van het zwarte knopje I geplaatst in het kastje tegen de twee genoemde gebouwen. Eens per maand op zaterdag te 12 uur zal de sirene regelmatig be proefd worden. MISBRUIK IS STRAFBAAR. Clinge, 30 juli 1957. Burgemeester en wethouders voornoemd. 480-o Graauu) WIJKVERPLEEGSTER BENOEMD Met ingang van heden is als wijk verpleegster voor de afdelingen Graauw en Terhole benoemd Zr. Wil- lemsen uit Oldenzaal. De benoeming is voor onbepaal de tijd. FESTIVAL VAN FANFARE Zondag 4 augustus geeft onze fan fare Nooit Gedacht het jaarlijkse muziekfestival. Er zullen behalve Graauw vijf zusterverenigingen aan deelnemen t.w. Clinge, Nieuw Na men, Terhole, Heikant en St. Jan steen. Om kwart over twee is het samen komst in het dorp, waarna een mu zikale rondwandeling wordt gemaakt. Vervolgens worden de besturen op het gemeentehuis ontvangen, waar tevens de verloting der prijzen zal plaats hebben. IJzendijke TUINFEEST Onder het motto ..Radiostad brengt U wat" heeft de accordeonvereni ging „Flandria" en de plaatselijke muziekvereniging „Geduld Overwint" het jaarlijkse tuinfeest ingericht. Op het voor dit feest prachtig gelegen terrein van de fa. Goossens nabij de voormalige tramwissel zal het tuin feest gehouden worden op zaterdag 3 en zondag 4 augustus. Het comité is er in geslaagd zich van de mede werking te verzekeren van enkele zeer bekende radio-, televisie- en grammofoon-artiesten zoals Bert Rob- be zanger van formaat, Jan Tromp, kunstfluiter, Wagter Sr. conferencier, Wagter jr. televisie-parodist en Dick Harris, instrumentalist en variété artiest. Het tuinfeest zal geopend worden met een openingsconcert door „Ge duld Overwint" en „Flandria". Ook dr liefhebbers van de handboogsport zuilen elkaar bekampen om de be ker en de vele extra prijzen in de wacht te slepen. Aardenburg WINDBUKSCLUB HIELD JAARVERGADERING De in het begin van dit jaar op gerichte windbuksclub „De Missers" hield in het sportpaviljoen zijn eer ste algemene vergadering waaraan ook de prijsuitreiking was verbonden van de dit seizoen gehouden compe titie. Het eerste seizoen had de club van de schutters veel belangstelling genoten. Er werd een competitie in gericht waarbij men in 4 categorieën van sterkte werd ingedeeld. De win naar in de hoogste klasse werd tot kampioen uitgeroepen. De indeling werd als volgt bepaald: klasse A: een gemiddelde van 135-180, klasse B. 120-135, C. 105-120, D 60-105. De leden hadden zich reeds zodanig we ten te oefenen, dat slechts 3 schut ters in klasse D moesten worden op genomen. Clubkampioen 1957 werd A. Ballegeer uit Heille met een ge middelde van 148.1. Hem werd na mens de vereniging een beker uit gereikt, 2e werd K. de Koeijer. Aar denburg 146.1,, 3 J. de Meij, 141.3, 4. J. Kloosterman, 140.4 5. J. de Cocq, 135.3 en in klasse B,: 1. P. de Jon ge, 130.3, 2. D. van Kerkhoven 128.4, 3. M. Dhaeseleer, 124.3, 4. R. Maen- houdt, 123.5, 5. M. de Jong. Voor iedere groep waren medailles beschik baar gesteld. FIETSER TEGEN DE GROND Op de Rijksweg te Eede, daar waar het grenspad deze weg kruist, werd de handelaar L. de Windt uit Mal- degem die met zijn fiets de rijksweg overstak door een auto komende uit de richting België gegrepen. Geluk kig raakte de met grote snelheid na derende personenauto bestuurd door de caféhouder K. uit Oostburg de fiets slechts aan het achterspatbord, waar. door de W. tegen de grond werd ge slingerd. Toch kreeg hij nog ernsti ge verwondingen o.a. aan de schou der, zodat overbrenging naar het ziekenhuis te Eekloo (België) noodza kelijk was. „PLOF" ZEI HET Gistervoormiddag werden tussen Westwal en Westsingel de inzittenden van een personenauto, die op weg was naar de Walcherse stranden, op geschrikt door een hevige klap en meteen zagen ze uit de bagage-ruim te rook opstijgen. In een minimum van tijd zette de bestuurder zijn wa gen aan de kant en met hem sprong de gehele „bemanning" eruit. Het bleek hun. dat zich in de „kattebak" een complete explosie had voorge daan, waarschijnlijk veroorzaakt door de ontploffing van gassen, ontsnapt aan de benzine-vergasser. De gehele inhoud van de opslagplaats zag roet zwart, doch van vuur was er niets te bespeuren. Na enig overleg stap ten de heren en dames weer in, om hun onderbroken vakantie-tocht voort te zetten. BINNEN- EN BUITENBRAND Gistermiddag werd de brandweer gealarmeerd omdat een brandje was ontstaan in de keuken van de familie Hollestelle in de Lange Vorststraat. De gasslang van een komfoortje had vlam gevat, waardoor de vitrage in brand geraakte en het plafond be gon te smeulen. Met eigen middelen wist men het gevaar te bezweren, zo dat er geen water behoefde te worden gegeven door de spuitgasten. Enkele uren later moest de brandweer uit rukken en nu voor een buitenbrand. Kwajongens hadden in de boomgaard van Kakebeeke aan de Patijnweg vuurtje gestookt bij een partij gerooi de kersebomen. Toen de streek ont dekt werd, gelukte het niet meer met emmers water het vuur te blussen, waarom er groter materiaal te hulp moest komen. BESTUUR „REDERIJCKERS" Vorig jaar moest de voorzitter van „de Rederijekers", de heer M.Bak ker. uit gezondheidsoverwegingen zijn functie neerleggen. Die werd toen overgenomen door de heer Stavenui- ter. Laatstgenoemde deelde ons me de. dat de heer Bakker tot aller ge noegen weer fit genoeg is. om de hamer wederom op te nemen en hoopt nog lang van zijn werkkracht en ambitie te profiteren. GOES Grand: Battle Hymn, 14 Grote Markt: Bagin van feestweek Kas porgo. MIDDELBURG Electro: Battle Hymn, 14 j. Schouwburg: Sport staalt spie ren, a.l. OOSTBURG Ledel 8 uur: De man, die teveel wist. 14 j. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Mijn zoon is onschuldig, H j- TERNEUZEN Luxor 8 uur: Drie man nen in de sneeuw, a-1. VLISSINGEN Alhambra: Battle Hymn, 14 j. Luxor: De strijd tegen de vlie gende schotels, 14 j. AXEL Het Centrum 6.30 en 9 uur The Goldrush, 14 j. DE KLINGE Kinema v. Dijk 7.30 uur: SOS Scotland Yard, als bijfilm Batail- lon du Ciel. GOES Grand: Battle Hymn, 14 j. Internationale Kaspargofeesten. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Val aan, 14 j, ST. JANSTEEN-ROSKAM J. Baart 4 uur: Schieting. KUITAART A. de Bakker 4.30 uur: Kermisschieting. MIDDELBURG Electro: Battle Hymn, 14 j. Schouwburg: Sport staalt spie ren. a.l. OOSTBURG Ledel 8 uur: De man, die teveel wist, 14 j, SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Mijn zoon is onschuldig, 14 j. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Drie man nen in de sneeuw, a.l. VLISSINGEN Alhambra: Battle Hymn, 14 j. Luxor: De strijd tegen de vlie gende schotels. 14 j. IJZENDIJKE Hofzicht 8 uur: Moeder wat een klap, a.l. Er grapje te huile ten c kwijt r; Een b keert ir geldt da er een g gooi ik ïnderdai gelruit Er kwa kende g rangs ter ding wille Vooreer den, dat in hoofdza bruikt, m Egypte b re karakti vermogen het uitga combinati ten, die o de hoofd-t len, die g ten. welke vijf en vt minus eer de beide is immers draagt ne| graden. Ei kele centii dere, maa is hetzelfc paalde dra propeller, genschappe die wegge vleugels meer rond het werptu te gaan. Behalve komt, best pe, dat wa is. Dit ko: heeft een inboorlinge het veel gooier ber van een mee en he drie kango De eigei d.w.z. de denken wa ren, wordt voor diver jaar of dr ningin Eliz tralië en hoorde toe: merang-vei Timbery h uit, het wi ter ver te ting, waarr ren berekei ging, daar ioop maakt heid op de ninklijke er gonnen ai merkten, pen was. E sprongetje ging vlug de zich om beide voetel werk. Timbery met zijn worden wei bij de deel boemerang stijgen en zwevende omlaag te er deskuni hoogste pu in de lucht vik, waarn naar een Daar aang, wenteling terug. Er worde den, waart worp gaat. kelijk een derd meter bijna honder en zo snel men een hc ziet gaan. H het ding orr. draaien. Een goed b trouwens rug, die te van een gn ziek-instrur Vele jong krijgen al e get je, waan andere vog Dit wakkei hun dierer verschaft h heid in heI strument. Is het k. dan snijdt 1 boom en b nen bijl. H zijn vorm 1 boven het F)e 64 pas ningsleden Zwitsers viii angstige toen bij de dat het lanc niet in orde Toen het brak een c gevaarte r romp en de grond, r, brand, doei? Allo inzitten Het vliegtui York naar gr<

de Stem | 1957 | | pagina 2