Kadar wreekt zich op de katholieke geestelijkheid fatty# Gesprek tussen blank en zwart TWEE DUITSERS ONTVLUCHT UIT „SCHEVENINGEN" Zonnig begin van de j ubileum-J amboree WAAR BEGINT OF EINDIGT DE BEBOUWDE KOM? Zeebrugge wereldhaven Ook Pineau akkoord met de inspectieplannen Groot aantal priesters in Hongarije gearresteerd P MANTELPAK NIEUWSTE STIJL K.N.A.C. over maximum-snelheden EERLIJK DELEN. DAGBLAD VOOR ZEELAND Kardinaal Mindszenty opnieuw beschuldigd Algerijnse bevrijdingsfron t drei Over enkele jaren: Samenzwering in seminarie" Baby van één pond leeft nog na 9 dagen Op waterski's Kanaal Droog weer IN BOEDAPEST WEER ONRUST over BEJAARDE MAN OVERREDEN Aanvankelijk vijf heeft de p°im^ gevangenen aan de haal MIJNINSTORTING IN BELGIE K.L.M.-vliegers Overleg wordt nu hervat Aziatische griep .Lunetten" in Acht koeien door trein gedood r~ 97e JAARGANG No. 22519 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: j. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter. P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.— p. kwartaal, p. post 7.70. p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 V R IJ D A G 2 AUGUSTUS 1957 i Advertentieprijs voor de gehele oplage f 025 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan-' zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingei 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102^- (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) Het Algerijnse nationale bevrijdings front heeft donderdag dc Franse be volking in Algerië gewaarschuwd, dat vergeldingsmaatregelen genomen zul len worden wegens de executie van gevangen leden van het Algerijnse be vrijdingsleger in de gevangenis van Algiers op 26 juli. Elke terechtstelling van gevangen genomen opstandelingen zal gevolgd worden door de vernietiging van een Frans district, zo werd in pamfletten gezegd. ,,Onze doden zullen gewroken worden", aldus de waarschuwing. Op het hoofdbureau van politie op de boulevard Baudin in Algiers is donderdag een bom ontploft. Een sol daat en een politieman werden ge wond. De Belgische regering heeft donder dag bekendgemaakt, dat zij van plan is, Zeebrugge tot een van de grootste havens van Europa te maken. Zij wil de haven inrichten voor schepen met grote diepgang en een grootte van maximaal 80.000 ton. Het waterbouwkundige onderzoek zal echter nog geruime tijd in beslag nemen, zodat op zijn vroegst over twee jaar met de werkzaamheden kan wor den begonnen. Met Onassis wordt onderhandeld over de bouw van twee droogdokken van onderscheidenlijk 65.000 ton en 100.000 ton. Onassis is ook van plan een scheepswerf te laten bouwen, met een program voor de bouw van vier enorme tankers in de eerste vijf jaar. De plannen voor Zeebrugge zullen volgens de mededelingen van de Bel gische regering geen afbreuk doen aan de ontwikkeling van Antwerpen, noch aan de verbreding van het ka naal Terneuzen-Gent. Terwijl Kroestjev de ruimhartige demoeraal speelde en zich door Britse jongens en meisjes in Moskou liet fotograferen, toonde Janos Kadar, de Russisehe zetbaas in Hongarije, zijn grimmigste gezieht. Hij liet een groot aan tal katholieke priesters arresteren wegen „contra-revo lutionaire activiteit". Bovendien beschuldigde hij kardi naal Mindszenty ervan, dat deze in oktober van het vorige jaar opdracht had gegeven „het departement voor reli- gieuze aangelegenheden te plunderen". Het Hongaarêe ministerie van Binnenlandse Zaken maakte donderdag bekend, dat „een belangrijke contra-revolutionaire groep" was ontdekt, die haar centrum in het centrale seminarie van Boedapest had. In de verklaring werd gezegd, dat de geestelijken vele verhan delingen en ander propagandamateriaal uitgaven, dit vermenig vuldigden en dank zij hun relaties verspreidden in contra-revo lutionaire centra. minister van staat Marosan woensdag avond op een fabriek tegen arbeiders gezegd heeft, dat „elke verstoring van de vrede en orde zwaar gestraft zal worden". Herdenking in Warschau In Polen wordt dit jaar voor het eerst de opstand in Warschau van 1944 herdacht. Voordat Gomulka aan het bewind kwam, werd er riet over deze opstand gesproken. Stalin name lijk was verantwoordelijk voor de dood van duizenden verzetsstrijders, omdat hij de Sovjet-legers vóór War schau ophield en daardoor de Nazi's gelegenheid gaf, de opstand neer te slaan. Stalins' opzet was, door de li quidatie van duizenden Poolse patriot- ton. het communistische bewind ge makkelijker te kunnen vestigen. In het St. Jansziekenhuis te Zaandam wordt op het ogenblik de uiterste zorg besteed aan een 3 1/2 maand te vroeg geboren baby. die op woensdag 24 juli j.l. bij de geboorte slechts één pond woog en thans negen dagen later nog steeds in le ven is. Het kindje heet Elisa beth Johanna Maria en is de dochter van het echtpaar C. Visser-van Beek uit Zaandam. Na de geboorte kwam de ba by eerst een ons aandoch viel later op het geboortegewicht terug. Ze ligt in een couveuse. Het hoofdje is even groot als een citroen. De baby ontvangt acht druppels voeding per uur, die met een spuitje door het keeltje worden gebracht. AMERIKA zal voor het einde van dit jaar 25.000 man van zijn troepen uit Japan terugtrekken. De rest, 15.000 man, zou tegen augustus 1958 worden teruggetrokken. NA MOEIZAME discussies is het Franse kabinet het donderdagavond eindelijk eens geworden over de be groting voor 1958. Men vreesde al min of meer voor een kabinetscrisis. CANADA en de V.S. hebben besloten tot instelling van een gemeenschap pelijk luchtcommando, dat de plan- 5?n J°A0r de luchtverdediging van Noord-Amerika moet coördineren. Ir. L. SMTJLDERS zal geen gewoon hoogleraar worden aan de Technische Hogeschool te Eindhoven. Hij is be- noemd tot buitengewoon hoogleraar' dit op eigen verzoek. HORECAF heeft bij het Duitse week blad „Der Stern" geprotesteerd te gen een foto van een volle zieken huiszaal, die zou moeten aantonen hoe erg het in Nederland is met dé Aziatische griep. De foto was bijna vier jaar oud en had niets met de griep te maken. IN PRETORIA (Transvaal) is het1 woensdagavond rumoerig geweest. Meer dan honderd vrolijke studenten waren met scharen de straat opge gaan, om de lange haren van „swingnozems" te knippen. De poli tie moest de nozems ontzetten. HET PROBLEEM van de schadever goeding aan politieke gevangenen, die in Nazi-kampen opgesloten ge weest zijn, zal opnieuw worden beke ken. Dit heeft de regering in Bonn meegedeeld aan acht landen, waar onder ook Nederland. NOG STEEDS is er niets bekend over het lot van de 50.000 Japanners, cue in China en de Sovjet-Unie ver mist worden. Men vreest, aldus een ericht uit Tokio, dat de meesten niet meer in leven zijn. ,V.ÜHla( llUnS van het KNMI, tot f. ,J £avon(L opgemaakt donder- J dagavond 23.15 uur. J ro®ff weer met zonnige perio- 4 4 x eni maar °°k enkele overdrij- 4 XE"d.e wolkenvelden, voorname- O '"l noorden van het land. 4 4 uver het algemeen weinig ver- 4 4 jndering in temperatuur. Zwakke 4 .t. 'natige wind uit noordelijke J 4 richtingen. 4 Verwachting van het Belgisch 4 4 weerkundig instituut: lichte wind i uit het noordoosten. Overwegend 1 4 zonnig. In de ochtend plaatselijk 4 4 nevel of mist J J De „samenzweerders" onderhielden nauwe betrekkingen met verschillende groepen, waaronder zij agitatie voer den, voorzagen de contra-revolutionai re centra van voedsel tijdens de ge vechten en verborgen na het einde van het gewapend verzet verscheidene contra-revolutionaire terroristen, die door de autoriteiten werden gezocht. In de verklaring werd voorts opge merkt, dat de geestelijken haar activi teit zelfs na het einde van de gevech ten voortzetten. Een .over het gehele land verspreid pamflet „bevatte zowel de rede die door kardinaal Mindszenty op 3 november van het vorig jaar is gehouden als de herderlijke brieven van Paus Pius XII, waarin de gebeur tenissen in Hongarije op een laster lijke en opruiende toon behandeld worden". Dit alles volgens Kadars mi nister. In Wenen zijn donderdag berichten ontvangen over nieuwe onrust en on tevredenheid onder de arbeiders in Boedapest. Het Hongaarse vakverenigingsblad „Nepakarat" schreef, dat de arbeiders van de grote fabriek voor elektrische apparaten „Mavag" zich ongerust ma ken over „de onrechtvaardige loons verlagingen, die naar men verwacht, binnenkort bekendgemaakt zullen worden". Radio-Boedapest berichtte, dat de De 40-jarige Nederlandse motor renner Gerard Kuiters is donderdag op waterski's het kanaal overgesto ken van Calais naar Dover. Hij deed 84 minuten over de afstand van cir ca 30 km, getrokken door een snelle motorboot. Kuiters verklaarde bij aankomst, dat hij de oversteek nog wel sneller had kunnen doen, maar dat hij ver scheidene malen voor schepen moest uitwijken. Later werd nog gemeld, dat Kuiters cr ook in geslaagd was het Kanaal in omgekeerde richting over te steken. Bij zijn tweede tc ;ht dreef hij echter 36 km af en had hij een uur oponthoud doordat de motor van zijn „sleepboot" weigerde. Tengevolge van een botsing met een personenauto uit Amsterdam is in het gemeentelijk ziekenhuis te Zaandam overleden de 85-jarige heer A. Haan, bewoner van een Bejaar dentehuis in Koog aan de Zaan. Toen de heer Haan wem aangereden, kwam hij terug van een begrafenis van een medebewoonster uit zijn huis. den, die zich verscholen J JJ 1 Haag: de gehele omgevi: Zn spoedig mogelijk zullen dc wes telijke mogendheden hun plannen bij de Russen indienen voor een inspecr- tiestelsel te land en in de lucht. Zoals gisteren reeds gemeld, zijn zij het over een verstrekkend inspectieplan eens geworden. Er zijn nog wel menings verschillen, maar die betreffen alleen 4 Van<Iaag: zon onder 20.29 uur, maan onder 23.08 uur. r^?rid.e?*: zon op 5'04 uur» maan i op 14.45 uur. 4 i Het is niet prettig nu al aan de komende herjst te herinneren, maar de dames zullen ons willen verge ven. De mode moet nu eenmaal enkele maanden op het klimaat vooruit zijnHet modehuis Cha nel keejt al enkele van zijn oreaéies onthuld. Een typisch voorbeeld van de Chanel-stijl is dit mosterdkleu- rige mantelpak van tweed met bij passend hoedje. De zakken zijn vrij hoog ingezet, evenals de knoopjes. Het wordt hier gedragen met een citroengeel truitje detail-kwesties en geen fundamentele onderdelen van het Amerikaanse voor stel. Over die punten, waarover nog ver schil van mening bestaat, zal de per manente raad van de Navo zich heden morgen in Parijs beraden. Daarna zal Dulles opnieuw met de westelijke af gevaardigden in Londen spreken, ten einde voorbereid te zijn op het overleg dat vanmiddag in de ontwapenings commissie wordt hervat. Men meent te weten, dat de weste lijke mogendheden veertien dagen zul len nodig hebben, om in de commissie bijeenkomsten hun plannen uit de doeken te doen. Minister Pineau van Frankrijk heeft gisteren met Dulles gesproken en met de westelijke ontwapeningsdeskundi gen in Londen. Hij gaf als zijn mening, dat zo nodig met een beperkte ont wapeningsovereenkomst genoegen kon worden genomen, maar dat zo'n ak koord niet mocht leiden tot verstoring van het bewapeningsevenwicht binnen de Navo. Vandaag, zei hij, zouden de westelijke plannen nog niet in de commissie-bijeenkomst worden voor gelegd. Het overleg tussen Duitsers en Rus sen in Moskou zal hoogst waarschijn lijk volgende week worden hervat. Delegatieleider Lahr, die momenteel in Bonn is, zal dan naar de Russische hoofdstad terugvliegen. Lahr was te ruggeroepen, omdat Gromyko op ge prikkelde toon te kennen had gegeven, dat hij niet wilde praten over repa triëring van Duitsers in de Sovjet- Unie. Die terugzending was volgens hem voltooid. Om kwart over drie donderdag middag zijn vijf gevangenen uit de strafgevangenis te Schcveningen ont snapt. Eén van hen werd al gegre pen voordat hij het gevangenisterrein had kunnen verlaten, twee anderen werden in een nettenboetveld vlak bij de gevangenis gepakt. Twee Duitsers zijn nog voortvluchtig. De' gevangenen waren aan het werk op een werkzolder van gevan genis I. Zij draaiden twee schroeven uit een slot van een getralied ven ster en wrikten het slot heen en weer totdat het losschoot. De Duit sers, die gevangen zaten wegens het plegen van diefstal door middel van braak, zijn door het raam gekropen. Drie Nederlandse delinquenten heb ben toen dit voorbeeld gevolgd. De mannen kropen van het schuine dak in de goot en van daaruit konden zij op 'n enige meters lager gelegen platje springen. Een van de vluchte lingen. die bang was geweest, zo vertelde hij later, sprong zo ongeluk kig dat hij een - niet ernstige - ver wonding aan zijn schouder .opliep. In middels was al alarm geslagen. Het kostte weinig moeite de gewonde man te vangen. De vier anderen lie ten zich van dit plat op de binnen plaats zakken en konden via een berg steenkolen over de muur klim men. Zij kwamen in de tuinen van de huizen van 't bewakingspersoneel terecht. Vervolgens renden zij de Pompstationsweg op. De bewakers zetten onmiddellijk een achtervolging in en na enig zoe ken vond men twee van de vluchten- Donderdag heeft zich op de 371- meter verdieping van de kolenmijn Aulniats te Farciennes (bij Charleroi) een instorting voorgedaan, waardoor vier arbeiders bedolven werden. Twee gewonden konden worden bevrijd. De andere twee mijnwerkers konden nog niet worden bereikt en men heeft wei nig hoop ze nog levend terug te vin den. den, die zich verscholen hadden in van Den omgeving afgezet. Er werd intensief gezoeht. Ook de Wassenaarse politie deed mee. Vier speurhonden erden op de sporen van de twee overgebleven vluchtelin gen gezet, maar dit leverde geen resultaat op. Het spoor liep dood op de plaats waar de twee mannen al eerder gepakt waren. Omstreeks half acht gisterenavond heeft men de afzetting opgeheven. De gevluchte Duitsers zijn Erwin Ludwig Freeze, 22 jaar, en Ludger Johannes Wilke. 20 jaar. Zij komen beiden uit Boeholz. De drie andere gevangenen zijn de 27-jarige H. P. uit Velzeroord, de 26-jarige W. K. uit Venlo en de 25- jarige H. K. uit Eindhoven. In het stadhuis te Amsterdam vond een ontvangst plaats van de deelne mers aan de conferentie van d* „World University Service". Op de foto ziet men (v.l.n.r.) mr. W. M. Morren, directeur van het onder wijs, die namens burgemeester en wethouders de gasten ontving, de heer Bola Igen uit Nigeria, dr. L. Evans, directeur-generaal van de Unesco te Parijs, Banjo Solaru, eveneens uit Nigeria en mr. F. H. Tunnissen, directeur van het Unesco-centrum Nederland. Gisterenmiddag is een bespreking gehouden van het college van rijksbe middelaars met enkele directieleden van de K.L.M. en vertegenwoordigers van de vliegers-organisaties. Het re sultaat van deze bespreking is, dat het overleg over de salarispositie van de vliegers zal worden hervat. (Van onze speciale verslaggever) Begroet door 35000 geestdriftige ver. kenners en padvinders uit 82 landen, arriveerde donderdagmiddag de her tog van Gloucester in de grote arena van het kamp te Sutton Gold-Field, in Engeland, om daar de jubileum-jam boree te openen. Het was stralend weer en dit droeg er uiteraard toe bij, dat de feestelijke plechtigheid kon geschieden in een sfeer zoals de duizenden deelnemers zich die de afgelopen dagen hebben gewenst. Het enige onaangename ge volg van de overvloedige zonneschijn was, dat tijdens de redevoering van de hertog tientallen scouts flauw vie len en met een glaasje water en an dere versterkende middelen moesten worden bijgebracht. De jamboree wordt, zoals men weet, gehouden, om hulde te bewijzen aan de stichter van de padvinderij, Robert Baden-Powell, die een eeuw geleden is gestorven en vijftig jaar geleden zijn eerste kamp heeft gehouden. Volgens de hertog is Baden-Powell „een van de grootste mensen van onze tijd" geweest. De grootscheepse bijeen komst zal tot 12 augustus duren. De scouts verwachten dat zij per dag on geveer 100.000 mensen zullen moeten ontvangen. Overigens is de grote verbroedering gisteren al begonnen. Een der meest De wijzigingen van het wegenver keersreglement, die zijn afgekondigd als gevolg van de wederinvoering van maximum-snelheden op 1 novem ber a.s., vertonen naar de mening van de KNAC belangrijke lacunes. Er mag straks binnen de bebouwde kommen niet harder worden gereden dan 50 km/u., maar, aldus de KNAC, het zal door het ontbreken van aan duidingen in zeer vele gevallen on doenlijk zijn om te achterhalen waar een bebouwde kom begint, terwijl men bij het verlaten van bebouwde kommen zelfs in geen enkel geval houvast zal hebben aan enigerlei aanduiding. Er is verzuimd in de regeling aan wijzingen op te nemen voor het aan geven van het eind der bebouwde kommen. De bezwaren zijn allerminst van theoretische betekenis, aldus de KNAC. Het zal in de praktijk voor de weggebruikers vaak onmogelijk zijn op eigen waarneming te bepalen waar een bebouwde kom begint en eindigt en zelfs of men al dan niet met een bebouwde kom te doen heeft. Da KNAC heeft dan t>ok in een adres aan de minister van Verkeer en Waterstaat verzocht de regeling aan te vullen. Er komen voor bepaalde gevallen borden „Max. 70 km/u toegestaan", maar er komen nergens borden,,Max. 50 km/u toegestaan." De 50 km-limiet gaat automatisch gelden bij het be reiken van de plaatsnaamborden. Deze borden behoren te staan bij de grenzen der bebouwde kommen, zo als die door de colleges van Gede puteerde Staten zijn vastgesteld. Zij behoeven echter alleen geplaatst te worden langs wegen, die verhard en minstens vier en een halve meter breed zijn. Wel kan naar de mening van de KNAC nog de vraag worden opge worpen, of sprekender aanduidingen dan de plaatsnaamborden, namelijk maximumsnelheidsborden óók voor de 50 km-limiet, niet te prefereren zouden zijn geweest. De KNAC acht het in elk geval een eerste eis, dat begin en einde van de bebouwde kommen, overal waar gemotoriseerd verkeer verwacht kan worden, duide lijk als zodanig worden aangegeven. Verder wordt het in het adres noodzakelijk geacht, dat er plaats naamborden komen langs alle ver harde wegen, die naar de bebouwde kommen voeren (dus niet alleen langs wegen van minimaal vier en een halve m breed). De plaatsnaam borden op alle andere punten dan bij de bebouwde kom-grenzen (bv. bij de gemeentegrenzen) zullen moeten worden verwijderd. Tenslotte verzoekt de KNAC in het adres, om ook het einde van de be bouwde kommen duidelijk te doen aangeven. Gewezen wordt op de si tuatie in Engeland, waar het einde van de bebouwde kommen met bor den zowel ter linker- als ter rechter zijde van de weg wordt aangegeven. geliefde bezigheden van de deelnemers is het ruilen van insignes. Sommigen zijn zo bedreven in het verzamelen hiervan, dat ze zich genoodzaakt za gen, hun shirt ook aan de rugzijde te versieren. De hertog van Gloucester heeft gis teren niet alleen het kamp geopend, maar zich ook op de hoogte gesteld van de inrichting ervan. Hij inspec teerde o.a. het jamboree-hospitaal, ge heel in tenten opgebouwd, dat plaats biedt aan 300 bedden. Het katholieke contingent op de jamboree werd vandaag aangenaam verrast door een brief van de H. Va der. Deze sprak hierin als zijn wens uit, dat de jongens temidden van het groen van het vredige Sutton Park hun gedachten mochten laten gaan over het ideaal van de verkennerij: broederschap en vriendschap tussen de landen en volkeren, hoe verschil lend ook van taal en ras. In het woonoord Lunetten te Vught is sinds enkele dagen een vrij groot aantal Ambonezen aangetast door de Aziatische griep. Hoewel de ziekte een goedaardig karakter en een snel verloop heeft, heeft zij zich in enkele dagen snel verbreid. Dit is te wijten aan de beperkte ruimte waarin dui zenden Ambonezen leven en ook wel aan een zekere zorgeloosheid waar mee zij de adviezen van de dokters in de wind slaan. Verwacht wordt daarom, dat binnen enkele weken da besmetting zich over het hele kamp zal hebben uitgebreid. Acht koeien zijn gisteren nabij Bo degraven door een trein aangereden en gedood. De trein werd ernstig be schadigd en kreeg 40 minuten ver traging. De bestuurder van de trein, die om 6.21 uur uit Leiden vertrok in de richting Utrecht, zag tussen Bode graven en de Wierikerbrug plotseling een aantal koeien de spoorlijn over steken. Ondanks krachtig remmen en signalen kon een aanrijding met de beesten niet worden voorkomen. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Een componist in Denemarken, die de psalmen van David op muziek had gezet, kreeg dezer dagen een afrekening van de muziekuitgeverij, die hem met enige verbazing vervulde. In een begeleidend schrijven werd hem namelijk meegedeeld, dat twee-derde van het honorarium bestemd was voor de com ponist en een derde deel voor „de tekstdichter, de heer David".

de Stem | 1957 | | pagina 1