lae&lafl pcjlïcm MAGGI Wenken voor besteding der een goede vakantie ONZICHTBARE BANDEN Zwart o MENING EN COMMENTAAR VAKDIPLOMA'S VERGETEN GROEP OPGESNOEPT Stralingsgevaar Rijst-Julienne p Wit Het nut van nietsnutten TWEEDE BLAD DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1957 Waarschuwing voor medische wereld Aanmeldingsformulieren voor huurblokkering Geld van overval lag onder brug EEN LEKKERE SOEP VOOR WEINIG GELD Kleine kunstmanen TV-R ADIOTV-R ADIO-TV- Kar del j en Bankovic uit Rusland terug [VA en kan geen streekblad van Gro ningen tot Middelburg of van Den Helder tot Maastricht doorbla deren, of men ziet in de laatste week van honderden vakscholen op alle gebied de uitslagen, waarbij - kan men gerust zeggen - aan dui zenden leerlingen allerlei diplomas zijn uitgereikt, waaruit moet blij ken dat bij hen een theoretische en min of meer praktische grondslag gelegd is voor hun toekomstige vak kennis. - Men kan zich over die toevloed slechts verheugen. De theoretische grondslagen van alle vakbeoefening (in de meest uitgebreide zin) zijn in deze moderne tijd door nieuwe stoffen, door verdieping van ons natuurkundig en scheikundig in zicht in de mogelijkheden van het gebruik dier stoffen zeer verbreed. Met een vakopleiding in een vak zelf, door bazen en patroons (hoe goed die vroeger ook was) komt men er nu niet meer. De toekomstige vakman moet meer weten, breder in ziin opleiding zijn gericht, meer veelsoortige kennis zich eigen ma ken, om pas daarna door langdurig leren, in het bedrijf door hem ge kozen, de eigenlijke praktische er varing op te doen, om hem later in zijn dertigste jaar te maken tot een all-round vakman. Er is daarbij maar één zorg: de gediplomeerden mogen niet in trots op het behalen van hun diploma menen, dat ze er nu al zijn. Na hun diploma begint v.oor hen pas de uitbloei van hun vakkennis! Het kan wel eens te pas komen in 't licht te stellen dat ook het „leger" en in andere vorm de vloot bijdraagt tot de vaak zo noodzake lijke vermeerdering der vakkennis. Als bijvoorbeeld in Bergen op Zoom (en ook elders) elke vier maanden 'n honderdtal jonge rekruten worden opgeleid tot autobestuurder, komt dit het wegvervoer zeer ten goede, omdat op deze wijze het zich steeds uitbreidende autovervoer steeds weer oppieuw kan beschikken over opgeleide automobielbestuurders. Onze waarneming van het laatste jaar toonde aan dat deze niet alleen worden opgeleid in de bepalingen van de reeks voorschriften: maar ook meer en meer afstand zijn gaan doen van hun superioriteitsgevoel als militair tegenover burger en op die wijze de wegbeleefdheid zijn "aan leren en inzien. Dat achten wij de grootste winst. Omdat juist het te kort aan beleefdheid tegenover el kaar op de weg, een groot deel der oorzaken is van de vele duizenden ongelukken. Ten aanzien van het steeds maar toenemende aantal auto's begint de klacht algemeen te worden dat het aantal autochauffeurs te klein wordt. En het zou het inzicht van de nuttigheid van ons leger doen toenemen als ook in het leger de opleiding voor dit vak werd uitge breid. Ook op 't gebied van telegrafie telefonie, radarkennis, het onder houd van de toestellen worden per jaar honderden opgeleid. Terwijl bij de genie-onderdelen de vakkennis in bouwen, steigers, graafwerkzaam heden verbeterd of aan weinig vak- kundigen nieuw wordt onderwezen. Zo is het te hopen dat na nog een tiental jaren ons industriële le ven zal gaan beschikken over steeds beter opgeleid personeel. Brood- broodnodig om in onze toekomstige concurrentie onze vaderlandse eco nomie sterk te maken en op peil te houden. B. o. Z. Ir. J. stoffering en de meubeltjes, alsme de een bedrag voor gebruik van elektriciteit, gas en waterleiding. Slechts het eerste onderdeel komt voor verhoging in aanmerking. Er is geen enkel motief om ook nog 25 procent op de rest te leggen. Ons dunkt, dat dit betoog aandacht verdient. Voor alleenstaande vrou wen en meisjes maakt de kamer huur toch al vaak een onevenredig deel van het loon uit. Warme maal tijden schieten er vaak bij over. We willen hopen, dat de 25 procent huurverhoging nu geen aanleiding wordt, deze vergeten groep het vel over de oren te halen. Redelijkheid en billijkheid dienen ook te worden betracht tegenover deze weerlozen. HOE BENARD het met de schat kist gesteld is, blijkt wel uit het feit, dat in de vorige week de resterende Marshall-gelden zo goed als geheel zijn opgesnoept. Van de 230.3 miljoen zijn er nog maar 16.7 miljoen over. Marshall-gelden waren totdantoe slechts gebruikt voor schulddelging, voor militaire uitgaven en voor financiering van de gevolgep van de overstromings ramp. Nu echter zijn ze aangewend om de periodieke uitkeringen aan de gemeenten te betalen. Dus eigen lijk voor normale, lopende uitga ven. Het betekent een zuiver inflatoire maatregel. Er komt meer geld in omloop, waartegenover niets staat. Nog nooit Zijn er zo veel bankbiljetten in omloop ge weest: voor 4166 miljoen gulden. Natuurlijk kan dit kunstje maar één keer uitgehaald worden. Aller lei bestedingsbeperkende maatrege len en vervroegde belastinginning zullen allereerst de gaten moeten stoppen. En dan moeten we af wachten wat de begroting 1958 voor ons in het vet heeft. Het spook van de belastingverhoging zal moeilijk te verjagen zijn. Uit alles blijkt weer, hoe men de worm, kna gend aan onze welvaart, te laat ontdekt heeft en te laat is gaan bestrijden. Vandaar nu deze be narde periode. Het gebruik van radiologische me thoden* in de geneeskunde vormt de voornaamste kunstmatige stralings bron in de wereld en de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat deze straling een belangrijke genetische invloed op de bevolking in het algemeen heeft. Dit heeft de wetenschappelijke com missie van de Ver. Naties die een studie maakt van het stralingsge vaar, bekendgemaakt na bestudering van honderden rapporten, die 27 re geringen en vele internationale or ganisaties op verzoek van de com missie hebben uitgebracht. De commissie meent dan ook de aandacht van de medische wereld te moeten vestigen op de noodzaak dat men een nauwkeuriger schatting maakt van de doses straling, die bij medisch onderzoek en behandeling worden toegediend. De aanmeldingsformulieren voor het grootboek woningverbetering zullen van maandag 5 augustus 1957 af kos teloos verkijgbaar zijn bij de post kantoren. Formulieren voor de aanmelding van veranderingen in de eigendomsver houdingen van bij het grootboek inge. schreven of in te schrijven woningen zullen kosteloos verkrijgbaar worden gesteld bij de notarissen. Formulieren, nodig voor aanvragen tot uitbetaling van op het grootboek ingeschreven gelden of tot ontheffing van verdere stortingen, worden bin nenkort kosteloos bij de gemeentebe sturen verkrijgbaar gesteld. (Advertentie) Bevat rijst met fijngesneden groenten. Voedzaam en geurig. Andere voordelige Maggi soepen a 15 ct zijn KONINGINNESOEP POULETSOEP OSSESTAARTSOEP TOMATENSOEP ASPERGESOEP GROENTESOEP KERRYSOEP WINOSORSOEP NAAM De heer Maxwell werd in de Amerikaanse senaat voorge steld als de nieuwe ambassa deur van de Verenigde Staten in Ceylon. Een aantal senato ren, dat Maxwell een hak wil de 'zetten, vroeg of hij mis schien bij wijze van proef op zijn bekwaamheid eens wilde vertellen wie de Eerste Mi nister van Ceylon was. Max well moest het antwoord schuldig blijven. Hij kreeg het baantje toch. „Op de duur komt ie daar allemaal wel ach ter", meenden de meeste sena toren. Zoals wij allen weten heet die Eerste Minister Ban- daranaike. Moedig Een moedig 11-jarig jongetje uit Hockley heeft veel dankbaarheid ge kregen voor het feit, dat hij een meis je van drie jaar uit het water wist te redden. De hoofdonderwijzer kreeg het geval te horen en gaf hem onmiddellijk een dag vrijaf. Boven dien mag hij voor niets mee naar het schoolkamp, dat binnenkort begint en waaraan eigenlijk alleen maar rijke jongetjes kunnen deelnemen. De burgemeester van Hockley zal hem voorts twintig gulden zakgeld mee geven, terwijl zijn ouders hem een paar voetbalschoenen cadeau gaven. Het jongetje heeft reeds gezegd, dat hij voortaan uiterst nauwlettend langs de waterkant zal lopen en dat er wat hem betreft elke dag een kind in het water kan vallen. Uitvinding In Amerika wordt sinds kort tand pasta in tablet-vorm op de markt ge bracht. Men hoeft alleen maar even tjes op zo'n tabletje te knauwen en dan doet het al het werk Van de borstel. Nieuwsgierig Nieuwsgierig boog de heer Mario di Sarno te Brooklyn zich uit het raam van zijn flat om te zien, wie op straat zo'n geweld stond te ma ken. Een seconde later kreeg hij een revolverschot door het hoofd, zodat hij op slag werd gedood. Het schot was afgevuurd door een meneer, die 1- l...U( cei W TO J7en kamerbewoonster laat ons in ©en briefje een angstkreet ho ren. Er zijn nogal wat werkende vrouwen en meisjes, zegt zij, die een gestoffeerde of gemeubileerde kamer met kookgelgenheid of ge bruik van keukentje huren voor bijna de prijs, welke een gezin voor een heel huisje betaalt. Nu komt de huurverhoging van 25 procent en van verschillende kanten hoort men dat er nu ook 25 procent op de ka merhuur wordt gezet. Is dat juist, is dat recht? De huur, die bedoel de meisjes en vrouwen betalen, be staat uit een veelheid van bestand delen. Vooreerst de huur van de kamer als onderdeel van de huis huur. Maar ook de huur van de Op aanwijzing van de handlanger van de bankloper G. Buisman, de 33- jarige bankwerker W. S. heeft de po litie onder een brug tussen Vinkeveen en Waverveen in drie blikken busjes het geld gevonden, dat S. daar in de grond had begraven. Aan het bedrag van 55 mille, dat in de verdwenen tas had gezeten, ontbrak 300 gulden. S. had de rechercheurs zelf de plaats aan gewezen, waar hij de buit had ver stopt. Knap recherchewerk heeft S. er al spoedig toe gebracht om de juiste plaats aan te wijzen waar hij het ver reweg grootste deel van de buit had verstopt. Hij hielp zelf mee met het spitten naar de busjes. In de nacht van maandag op dinsdag, kort nadat hij van zijn bed was gelicht, had S'. een plaats aangewezen onder een viaduct over de Ouderkerkerlaan. maar hier bevond het geld 2ich niet. Waarschijnlijk heeft S. de ontbre kende 320 in de dagen dat hij op vrije voeten was en de wisselloper al in verzekerde bewaring werd gehou den. opgesoupeerd. Deze zaak is wel bijzonder snel opgelost. ..Het was kort maar hevig", aldus hoofdinspecteur Kessler, die dit onder zoek heeft geleid. Wie krijgt beloning? De beloning van f 5000, die dooi de directie van de Amsterdamsche Bank was toegezegd aan hem of haar, die aanwijzingen kon geven tot het terugvinden van het geld, zal zeer waarschijnlijk wel worden uitgereikt. Maar het staat nog niet vast of er een of meer personen in aanmerking ko men voor deze beloning. Deze toeken ning zal geschieden in overleg met de politie, die deze hele zaak op schrift heeft staan en dus het best een oor deel kan vormen over de waarde van de inlichtingen, die door diverse per sonen zijn gegeven. (Van onze Onderwijsmedewerker) Waarschijnlijk kent u ook wel die komische rekensom, waar mede kan worden bewezen, dat een onderwijzer slechts één dag per jaar werkt. Het is een leuk grapje, waaronder enige spot schuilt met de vele en lange vakanties, die onderwijsmannen ge nieten. Men gelooft het niet altijd zo grif, dat lesgeven vermoeiend kan zijn. Gemakkelijker zal het voor vele ouders te aanvaarden zijn, dat kinderen na enkele maanden onderwijs „op" zijn. De Ver. Staten zijn van plan in no vember kleine kunstmanen te lance ren, om de raketten te proberen, die later gebruikt moeten worden voor de grotere kunstmaan, zo is uit be trouwbare bron in Washington verno men. Een der kleine kunstmanen, die cir ca twee kg. wegen, hoopt men zo hoog te schieten, dat zij veertien da gen om de aarde zal blijven draai en. Wie iets dieper kijken kan dan een oppervlakkige luidruchtigheid bij de jeugd, bespeurt bijzonder in de maand juli een toenemende lusteloos heid, een nervositeit die zich gemak kelijk ontlaadt in overhaaste geprik keldheid. Sterker dan thuis ervaart men in de school, hoe de kinderen in de laatste weken van het trimes ter werkelijk aan vakantie toe zijn. Het kost dubbel zoveel moeite, om aandacht en belangstelling op te wek ken; de netheid en accuratesse lo pen zichtbaar achteruit; wanorde lijkheden treden vaker en sterker naar voren. En dit geldt in eniger lei vorm zowel voor het eerste-klas- sertje als voor de jongen of het meis je, dat zo stevig gewerkt heeft voor haar toelatingsexamen. En daarom ouders, krijgt u voor een aantal weken uw kroost volle da gen thuis. Niet om u eens te plagen en intussen de leerkrachten lekker te laten luieren, maar omdat uw kind het nodig heeft. Daarom is een va kantie pas dan geslaagd, als uw kind na de vakantie opgefrist naar li chaam en geest naar de schoolban ken kan terugkeren. Een vruchtba re vakantie geeft aan uw kind aflei ding, afwisseling, gezondheid, ont spanning. Het is voor onze vaders en moe ders geen geringe opgave, zoveel da gen lang te zorgen voor goede ont spanning. In kleine woningen, in dichtbevolkte stadswijken, bij regen achtig weer, stapelen de moeilijkhe den zich op. Wij willen niet preten deren, dat in een enkel artikel de op lossing voor al deze vraagstukken kan geboden worden. Verre van daar. In dit artikel willen wij u slechts op enkele zaken wijzen. Kwesties, die telkenjare bij het herbeginnen van de school hun uitwerking tonen. Slaap Om met het onnozelste te beginnen: er zijn altijd weer kinderen, die kennelijk in de vakantie slaap te kort komen! Late avonden in huise lijke kiing, bij familie of op reis ver oorzaken een landerige lusteloosheid, waai door straks de schoolprestaties nadelig worden beinvloed. Dat deze korte nachten optreden bij grote hit te tijdens de vakantie, is begrijpe lijk. Maar bij normaal koel weer kan dit grote tekort in de vakantiebeste ding toch zeker voorkomen worden. Uit verhalen, door leerkrachten na de vakantie opgevangen, blijkt ook herhaaldelijk, dat speciaal tijdens de vakantie radioprogramma's door kin deren worden beluisterd op de late avond, die beslist niet voor jeugdig gehoor waren, bestemd. Het lijkt dan wel, alsof het kind slechts de in trige van bijvoorbeeld het hoorspel heeft gevolgd, maar ieder verstandig mens begrijpt, dat aan het kinderoor maar weinig details ontgaan. In het bijzonder waar televisie zijn intrede in de huiskamer heeft gedaan, wordt de jeugd soms te gemakkelijk bij het avondprogramma toegelaten. De kin deren zijn dan mooi stil en 's mor gens slaapt de jeugd wel iets langer uit, zegt men dan. Al geeft het scherm geen ongepast heden te zien, toch dient men te be grijpen, dat dit avondvermaak niet voor kinderogen is samengesteld. Zo wel inhoud als tijdstip zijn ongeschikt als vakantievermaak, hoe verleide lijk het ook is, het kroost dit verzet je te gunnen. Op reis Prachtig is het natuurlijk, wan neer ouders in staat zijn, hun kinde ren op een vakantiereis mee te ne men. Het is alleen maar jammer, dat de jeugd daarmee vaak tegelijk opgenomen is in de wedstrijd tussen de volwassenen, om de duurste en verste reis gemaakt te hebben. Het heeft zeker voor het kind bar weinig nut, in weinig dagen honderden ki lometers van huis te reizen en dan vluchtig, haastig en gulzig een mas sa bijzonderheden te passeren. Van dit soort reizen keert het kind (en meestal ook de volwassene) terug als een vermoeid en blasé wezen, dat er geestelijk niet rijker op geworden is. Daartegenover staat de korte, be perkte. goed voorbereide reis, waarbij ieder rustig de tijd neemt om op zijn gemakje alle indrukken te verwer ken. Dit behoeft niet te betekenen, dat vader onderweg aardrijkskunde en geschiedenislessen ten beste geeft. Maar dit wordt al bereikt, als men zich de tijd durft te veroorloven, een ochtend of middag niets te doen. Dat wil zeggen: een aantal uren simpel weg te genieten van een landschap, een vergezicht of een pittoresk hoek je op een plein. Slechts wie zich deze weelde durft veroorloven, zal vermijden dat de kinderen geestelijk en lichamelijk on der de voet worden gelopen. Een enkel woord nog over de lec tuur. Juist bij slecht weer kan een boek zulk een prachtige en nuttige ontspanning bieden. Wijst u het kind toch de weg naar een goede uitleen bibliotheek. Als het kan: vooral ook naar de jeugdleeszaal, waar die aan wezig is. Natuurlijk hoeft geen enkel kind tot boekenwurm te worden op gevoed. Maar naast alle ontspan ning in de buitenlucht kan een uur tje geestelijk voedsel zoveel goed doen. Juist de afwisseling tussen li chamelijke en geestelijke bezigheid brengt variatie in de vakantiebeste ding. Nietsnutten Dat een appel gezonder is dan een ijsco, behoeft u niet door ons ver teld te worden. Dat ledigheid des duivels oorkussen is, evenmin. Maar toch wilden wij u aan het eind van dit artikel een bescheiden pleidooi doen horen voor het „nietsnutten". Dat klinkt inderdaad aanvechtbaar. Maar het is dan ook als volgt be doeld: sommige ouders zijn zozeer bezeten door efficiency en dadendrift, dat het hun een doorn in het oog is, wanneer zij hun kind eens enige tijd „niets'' zien doen. En toch kan ook deze tijdpassering voor een kind ooit nuttig zijn. Simpelweg dromen aan de kant van een sloot kan voor een keertje heer lijk ontspannend zijn. Kinderen bren gen graag in dergelijke, nutteloze si- tauaties hun gedachten op orde. Het is nauwelijks te vermoeden, wat zich dan in dat kinderhoofdje afspeelt. Maar mits deze dromerij geen kwa de gewoonte wordt, kan zo'n ver spild" uurtje van werkelijk nut zijn geweest. Ook trekken jongens en meisjes wel graag in clubjes langs een straat. Zij praten wat, maar doen feitelijk niets. Energieke ouders, gert er u niet te spoedig aan: soms is dit de hoogste vorm van ontspan ning. Maar verstaat u ons wel: wij be doelen niet, dat op deze wijze een volledige vakantie moet worden door gebracht! Overigens kunnen wij u slechts van harte toewensen, dat de belangrijkste voorwaarde voor een geslaagde va kantie u niet ontbreken mag: zonne schijn! zo'n beetje schieten „om maken". de lucht stond de mensen bang Bijgeloof De heer Ghulam Mohammed, een vertrouweling van Nehru, de president van India, die een hoge functie bekleedt, heeft onlangs al zijn personeel naar huis gestuurd met de mededeling, dat ze de vol gende dag maar weer terug moes ten komen. Mohammed was op be zoek geweest bij een sterrenkun- dige en die had de bedoelde dag als zeer beroerd en ongunstig voor werkzame mensen gekenschetst. Mohammed wist het toen al wel. VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1957 HILVERSUM I 402 m. VARA: 7.00 Nws 7.10 Gvm. 7.20 Gram. 8.00 Nws 8_18 Gram. 8.50 V. d. vrouw 9.15 Gram. (9.35- 9 40 Waterst.) VPRO: 10.00 Avonturen met kinderen, caus. 10.05 Morgenwijding VARA: 10.20 V. d. kleuters 10.40 Gram. 1100 Clavecimbelrecital 11.30 V. d. kind 1L45 V. d. jeugd - AVRO: 12.00 Amus- muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Sport en prognose 12.50 Gram. 13.00 Nws 13 15 Meded. of gram. 13.20 Krontjong muz 13.35 Strijkork. 13.55 Beursber. 14.00 Koorzang 14.20 Literair progr. 14.50 Viola da gamba-recital 15.10 Cabaret VARA: 16 00 Pianorecital 16.25 Gram. 16.40 Klankb. v. d. jeugd 17.05 Instr. kwart. 17.25 Va- kantietips 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Roemeens ork. 18.50 De puntjes op de caus. 19.00 V. d. Kind. 19.10 Gram. VPRO: 19.30 Vrije tijdsbesteding, caus. 19.45 Op bezoek bij naderen, caus. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespreking 20.10 Idem 20 20 Chansons 20.35 Wereldfederalisme, vraaggespr. 20.45 Oostelijk Flevoland, caus. VARA: 21.00 Pianopalet 21.40 Gram. 21.55 Ruitenl. weekoverz. 22.10 Volksmuz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, caus. 22.50 Avondwijding VARA: 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II 298 m. NCRV: 7.00 Nws 7.10 Gewijde muz. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag 8.00 Nws en weer- ber. 8.15 Gram. 8.35 Idem. 9.00 V. d. zieken 9,30 Amus. muz. 9.50 Gram. 10.00 Orgelspel 10.30 Morgendienst 11.00 Gram. 11.30 Metropoleork. 12.00 Pianorecital 12.30 Land- en tuinb meded. 12.33 Hongaarse volksmuz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Musettemuz. 13.35 Gram. 14.25 Omr. ork. ensol. 15.15 Voordr. 15.35 Gram. 16.00 Tuinb. praatje 16.15 Gram. 16.30 Sopr. en piano 17.00 Voordr. 17.20 Piano recital 17.40 Beursber. 17.45 Vocaal ens. 18.00 Stemmen van overzee 18.15 Accor- deonork. 18.35 V. d. jeugd 19.00 Nws en (Advertentie) weerber. 19.10 Regeringsuitz.: Rubriek Verklaring en toelichting. Knipperbol- praatje, een uitz. v. h. Verbond voor Veilig Verkeer. 19.20 Regeringsuitz. Emi gratierubriek. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.30 Gram. 20.00 Radio krant 20.15 Londens Filharm. ork. en solist 20.55 De spoorwegen in Egypte, caus. 21.15 BBC Symf-ork. 22.00 De we reld van nu, klankb. 22.45 Avondover denking 23.00 Nws. en S.O.S.-ber. 23.15 Gram. 23.37-24.00 Idem. P-RUSSEL 324 m. 12.00 Ork. conc. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13,11 Gram. 14.00 en 14.45 Idem. 15.00 Vocaal dubbelkwart. 15.40 Gram. 16.00 Koersen 16.02 en 16.35 Gram. 17.00 Nws 17.10 Lichte muz. 17.45 Gram. 18.00 Vlaamse liederen 18.10 Voordr. 18.20 Pianorecital 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.45 Kron. v. d. Bond der Grote Gezinnen 20.00 Hol land Festival 1957: Ork.conc. 22.00 Nws. 22.11 Ork. conc. (verv.) 22.35 Gram. 22.55- 23.00 Nws. BRUSSEL 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws 13.10 Ork. conc. 14.00, 14.30 en 15.30 Gram. 16.05 Dansmuz. 17.00 Nws 18.30 Gram. 19.00 Idem 19.30 Nws. 20.00 Ork. conc. 22.00 Nws. 22.10 Vrije tijd 22.5? Nws. De Zuidslavische vice-presidenten Kardelj en Rankovic zijn in Belgrado teruggekeerd van een vakantiereis van ruim drie weken naar de Sovjet- Unie en Westeuropese landen. Zij zul. len aan president Tito verslag uit brengen van hun besprekingen in Mos kou met de Sovjet-leiders. Bij aan komst in Belgrado zeiden zij slechts, dat zij als particulieren gereisd had den. Buitenlandse waarnemers hechten veel belang aan de besprekingen die Rankovic en Kardelj in Moskou heb ben gevoerd met Kroestsjev en com munistische leiders uit Albanië en Bulgarije, die de Sovjetpartijleider zou hebben georganiseerd om een verzoening tussen Zuid-Slavië en Al banië en Bulgarije tot stand te bren gen. Waarnemers vragen zich af, of deze conferentie veel succes heeft gehad, gezien de scherpe aanvallen die on langs nog in een Bulgaars blad op Kardelj zijn gedaan. De Zuidslavische vice-president werd in dat blad een „revisionist" en .,een imperialistische agent" genoemd. door H. Kaeser 14) Maar als Marianne gedacht had, dat met het vinden van het kind al les afgelopen was, moest zij gedu rende de komende dagen en weken toch erkennen, dat zij zich vergist had. Niets was bereikt; met al haar kracht er. energie moest zij voor het bezit van deze kleine vechten. Daar was om te beginnen het be stuur van het weeshuis, dat afwijzend stond tegenover haar verzoek en dat naar naar de autoriteiten verwees, vervolgens waren er die autoriteiten die het geval een eindeloze bureau cratische kringloop lieten afleggen, zonder ooit tot een resultaat te ko men. Kr kwamen onderhandelingen met ministeries en stedelijke com missies, en iedere dag die voorbij ging werd de muur, die haar van de kleine Franz Weber scheidde, ho ger. Om geen van de kinderen had Marianne Sheridan zo moeten vech ten als om dit kleine, uitgeteerde wurm, waar zij na dat eerste be zoek met eens meer toegelaten werd. boms schrok zij 's nachts wakker, omdat rij meende, zijn geschrei te noren, zij zag het blauwrose snoet je voor zich, de gezwollen ogen waar van zij niet eens de kleur kende, en voelde een warm kloppend verlan gen, juist naar dit kind, dat meer nog dan de beide anderen behoefte had aan haar warmte. Maar de ambtelijke loop der din gen hield met dergelijke gevoelens geen rekening Juli ging voorbij en ook de halve maand augustus, en nog altijd zat Marianne met de bei de kleine kleuters in deze stoffige stad, waarin zelfs de nabije dieren tuin niet eens wat afkoeling of ver frissing bracht. Zij had al lang een advocaat in de arm genomen, hem het geval toevertrouwd en hem ver zocht, zoveel mogelijk spoed achter de zaak te zetten. Overigens had zij met niemand omgang, afgezien van het kindermeisje, dat nog altijd John ny en Mareelle verzorgde en het haar mogelijk maakte, al haar kracht elders aan te wenden. Maar gedurende die dagen en nachten van haar onvrijwillig ver blijf in Berlijn, gebeurde er iets met Marianne Sheridan, dat voor altijd haar houding ten opzichte van de drie kinderen bepaalde. Juist door dat zij al haar denken en doen zo geconcentreerd had op het derde schepseltje, dat men nog niet eens *an haar zorgen had toevertrouwd, kwam zij fcp een zekere afstand ten opzichte van de twee andere. Ook haar liefde voor de kleine Johnny veranderde, werd ruimer en maak te het onmogelijk hem in zekere ma te tot uitverkorene te maken. De vraag, die zij zich vaak in stilte had gesteld: „Zou ik in staat zijn, van drie zo verschillende kinderen even- vëel te houden?" verloor haar bete kenis, en tot haar eigen geruststel ling bemerkte zij, dat het nieuwe, grenzeloze gevoel, waarmee zij zich het lot van deze drie kleine wezen tjes nu al zonder uitzondering en on derscheid aantrok, voortdurend door een nieuwe opwelling uit het diepst van haar ziel gevoed werd. Toen zij eindelijk op een onweers- achtige dag tegen het einde van augustus het derde kind bij de beide andere kon voegen, voelde zij zich als een vrouw, die bij intuitie weet, dat haar schoot geen vrucht meer zal dragen. Dit was nu haar rijk dom. het haar toevertrouwde bezit, dat behoed moest worden. Zij zette zich bij de drie kleintjes op de grond, trok hen dicht tegen zich aan en keek lang en peinzend in de drie verschillende kindergezichten. John ny's trekken waren de laatste maan den veranderd, zij bemerkte het nu pas, maar in zijn ogen lag nog de zelfde fonkelende glans. Mareelle lachte met haar kleine witte tand jes, ze was veel vertrouwelijker ge worden, alhoewel haar ogen juist nu met dezelfde onderzoekende uitdruk king op de kleine Franz gevestigd waren, die in dit kringetje aandeed als een geplukte mus onder de dui ven. Maar hij huilde niet, en Marian ne had nu kans om zijn blauwe ogen te zien en de kleine, eigenwijze neus boven het opkrullende mondje. „Jij moet minstens zes pond bijko men, kleine man! besloot zij la chend en nam hem op haar schoot. Een moment zag het er naar uit. dat hij weer zou beginnen te huilen, maar juist op dat ogenblik begon Mareelle met haar tien vingers te gelijk nieuwsgierig zijn gezicht te be tasten: dat bracht hem tot andere gedachten, want hij liet plotseling een luid, tevreden gekraai horen. Maar goed. dat ze nog niet kun nen praten, dacht Marianne en glim lachte. Wat een spraakverwarring zou dat gegeven hebben nu leren ze alle drie tegelijk dezelfde taal de mijne Zweeds. De papieren, die Marianne met be trekking tot de kleine Franz Weber had gekregen, lieten aan uitvoerig heid niets te wensen over. Het was alsof de Berlijnse autoriteiten aan dit geval, dat eigenlijk niet tot hun ressort behoorde, speciale aandacht geschonken hadden En de lotsont- wikkeling, di^ voor Marianne oprees, leek weer zóveel op de hare, was zó na verwant aan die van de beide andere onbekende vrouwen! 2 jon ge gelukkige mensen, door de oor log van elkaar gescheiden, de hoop op het kind gevestigd, en in dit ge val zelfs aan de vader, die met ver lof thuis kwam. Tussen de zorgvul dig ia een mapje geborgen papieren bevonden zich ook een paar brieven. Dappere, ingehouden brieven, waarin het verlangen alleen vaak tot uitdruk, king kwam in korte langs de kant geschreven opmerkingetjes: „Wan neer kom je naar huis? Ik ben zo verlangend!" De brieven van Hans Weber, de vader bevatten tot Mariannes verbazing tal van muziek noten, zij probeerde de. melodie er van te achterhalen, maar het gelukte haar niet. Pas nu zij deze papieren doorlas, kwam zij tot de bevinding, dat de va der van de kleine Franz een Oosten rijkse musicus was geweest, die aan het Weense concertgebouw een plaats als dirigent had bekleed. De korte maar veelzeggende levensbeschrij ving vermeldde ook, dat een liede renbundel van hem verschenen was, kort voor het uitbreken van de oor log. Zorgzaam legde zij de bescheiden en enige foto's, die zij gekregen had, bij de enkele persoonlijke dingen die betrekking hadden op de ouders van Johnny en Mareelle, Op een goede dag "zou zij ze de kinderen ter hand stellen. Merkwaardig genoeg stond haar besluit, hun naar waarheid over hun afkomst in te lichten, zo dra zij rijp genoeg zouden zijn om dat te begrijpen, nu reeds vast. Haar liefde, en haar liefde alleen zou de band vormen, die hen met haar ver bond. Zachtjes ging zij het aangrenzende vertrek binnen en keek bij het zwak ke schijnsel van het licht, dat doos de deur naar binnen viel, naar de drie slapende kleinen. Drie mense lijke levens, die op dit punt waren samengekomen, drie ontluikende ver wachtingen, die hun vervulling ver beidden. „John", fluisterde Marianne en tastte voorzichtig naar het portret, dat op haar nachtkastje stond, „mijn leven is weer rijk en vruchtbaar en vol hoop. maar jouw geest moet mij de kracht geven, ootmoedig te blij ven. Het hoogste bezit van de mens is de vrijheid, nooit mag mijn liefde deze drie onvrij maken, nooit wil ik iets van hen eisen, nooit hen dwin gen. Ik zal proberen, hen naar jouw voorbeeld te leiden: zoals jij, zul len zij van het leven in heel zijn volheid houden, en als zij ooit eens eigen wegen gaan. zal ik hen niet tegenhouden en alleen maar hopen, dat ik hun hart niet verlies." Zij hield het portret in haar twee handen en toen ineens, volkomen onverwacht, viel zij in een huilbui, waarvan zij zelf de oorzaak niet be greep. Maar het moest wel komen, doordat wat er geweest en voor voor goed verloren was voor één keer in dit nachtelijke uur zo dicht bij het nieuwe was gekomen, dat de toekomst in zich droeg. Dit overwel digende gevoel scheen haar die tra nen ontlokt te hebben. Nog was zij ver van haar vaderland verwijderd, dat zij eens zoals zij toen meen de: voor goed had verlaten, om een ander te zoeken in het hart van een geliefd wezen. Nu keerde zij te rug naar het eigen heem, anders dan zij gedacht had, armer en rijker tegelijk. Twee dagen later verliet Marianne Sheridan Berlijn. Zij nam de kinder juffrouw mee tot Saarnitz, maar van daar af, toen zij op het veer was, zorgde zij alleen voor de kinderen. Haar situatie was niet zonder ko misch element. Zij had hen alle drie eenvoudigheidshalve in één kinder wagen gezet en duwde die nu voor zichtig voor zich uit. Zij was het liefst onopgemerkt gebleven, maar hoe was dat mogelijk! Franz schreeuwde zonder ophouden, John ny was onrustig en alleen Mareelle scheen zich van de nieuwe omge ving niets aan te trekken. Dadelijk strekten zich vele hulpvaardige han den naar Marianne uit, men tilde de kleintjes uit de wagen, droeg hen naar boven op het zonnige dek en maakte in een ommezien een eigen speelhoekje op een wollen deken voor hen klaar. Maar Marianne stond daardoor meteen in het middelpunt van de algemene belangstelling. Het maakte haar verlegen. Zij was zo volkomen geisoleerd ge bleven; en nu namen vreemde blik ken haar meisjesachtig figuur in het zwarte rouwkleed op en gleden dan met een uitdrukking van medelij den naar de drie kkleintjes, die zich nog van niets bewust waren. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 3