Bessen- en frambozenpluk is achter de rug m Zeeuwse vlasserijen zijn niet zonder zorgen Oranjeboom Prijzen steeds zeer hoog if ..Thaiia-Tremola te Axel gaat het naar wens Wendell Westcott: te lang voor Veere's beiaard Zeeland presenteert" nog meer dan in 1956 Rusthuis voor bejaarden te s Heer Arendskerke In september fancy-fair Bouw van bejaardenwoningen te Vlissingen begonnen Verbetering in tapijtweverijen Cadetten (91) ontvingen bul Goede opbrengsten Goudgeel Oranjeboom Pilsener... onweerstaanbaar voor mensen met „smaak"! Hoogwatersta nden Film vlootrevue en Kaat Mossel Jeugdig oplichter gearresteerd ZEEUWSCH-VLAANDEREN TERNEUZEN Geen toetreding tot Muziekschool De aanrijding te Middelburg Zuid-Beveland GOES De Hajuto-tent AGENDA Vandaag DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1957 Het Is stiller geworden op de Zeeuwse fruitveilingen. Vele weken achtereen zyn het de zachtfruitprodukten geweest, welke de toon aangaven, maar nu zijn de aardbeien weer vergeten en ook met de frambozen, kersen en bessen is het gebeurd. Thans zijn het enkel van het zachtfruit nog de bramen, welke worden aangeboden, maar die zijn er enkel in een flink kwantum in Kapelle. Wel komen er nu ook pruimen en zijn de eerste appelen en peren aangevoerd, maar deze zfjn er heel wat minder dan in een normaal jaar, zodat het nu wel erg leeg is in de veilinghallen in Zeeland. per kg. De oogst van bramen in Zeeland is bijzonder rijk. In geen jaren heeft dit produkt er zo goed voor gestaan als thans het geval is. Het is enkel Zeeland en dan speciaal Kapelle en omgeving waar thans nog bramen worden geteeld in een kwan tum van betekenis. Vroeger waren er ook veel in de Bommelerwaard, maar de teelt is daar sterk terugge lopen tengevolge van het optreden van stengelziekten en speciaal ook na de strenge winter van het vorig jaar. toen vele stengels totaal zijn bevroren. De aardbeien, bessen en frambo zen hebben over het algemeen in Zeeland een goede opbrengst gege ven, hoewel voor aardbeien en bes sen de kilo-opbrengst lager was dan in normale jaren. Bij de aardbeien lag de prijs voor de industrie over het algemeen 4050 ct per kg lager dan het vorig jaar, toen de midden- prijs lag rond f 1.55 per kg. Dit jaar gal de middenprijs van de industrie- aardbeien in Zeeland niet uitkomen boven f 1.05 per kg. De vroege aardbeien voor verse consumptie gaven een heel wat be ter resultaat. De kilo-opbrengst was ook niet direct zo groot, maar de prijs maakte hier veel goed, zodat deze teelt wel behoorlijke resultaten heeft opgeleverd. Het minder slagen van de teelt van aardbeien voor de industrie ligt voornamelijk aan het tegenvallen van de Jucunda, de voor dit doel meest geteelde aardbei. Ver moedelijk tengevolge van de koude in het voorjaar groeiden de vruchten niet uit. Ook de langdurige droogte was een ongunstige factor. Heel wat beter was de teelt van bessen, speciaal van de rode, welke een behoorlijke opbrengst gaven en steeds tegen behoorlijke prijzen wer den verkocht. De meeste rode bessen werden voor directe consumptie en fabriek gekocht voor prijzen van i 1.20 tot f 1.30 per kg. Het warme weer stimuleerde de vraag en er kwam bij, dat in vele andere delen van het land de oogst erg gering was. Zwarte bessen Zeer duur zijn dit jaar de zwarte bessen geweest. In grote delen van het land was de oogst van dit pro dukt volkomen mislukt en zo was het ook in het buitenland. Zeeland kwam iets beter uit de bus, maar hier was de oogst toch over het ge heel genomen ook niet hoger dan ruim de helft van een normale oogst. De vraag naar dit zwarte produkt was bijzonder levendig. Een drank, gemaakt uit zwarte bessen, is vooral in Duitsland zeer gewild. Bovendien hebben de distilleerderijen ook graag zwarte bessen. Het gevolg van deze grote vraag en het landelijk zeer ge ringe aanbod was dat de prijzen nog enige dagen zijn opgelopen tot rond f 5.40 per kg. Een ongekend hoge prijs, welke nog nooit eerder werd betaald voor dit produkt. Het vorig jaar lag de prijs gemiddeld rond f 2.25 per kg. Voor de Zeeuwse kwe kers zal de geldelijke opbrengst van de zwarte bessen dit jaar weinig verschil uitmaken met het vorig jaar. Het is echter wel zo, dat er kwekers zijn, welke dit jaar dubbel goed zijn geweest door het feit, dat zij een goede oogst hadden, terwijl vele an deren niet hebben geprofiteerd van de hoge prijzen, omdat er aan hun struiken geen vruchten hingen. De frambozenteelt is in Zeeland ook een goede teelt geweest. De kwa liteit was dit jaar door het droge en zonnige weer opvallend goed. Het meest geteelde ras is de Malling Promise en deze mooie, grote fram boos was zeer gevraagd voor verse consumptie en voor de fabrieken, welke deze framboos konden ver werken op sap in flesjes en blik. Enkel Zeeland had een betekenend aanbod van frambozen voor dit doel en nadat de prijs aanvankelijk lag rond f 1.80—1.90 per kg, liep deze later in het seizoen op tot ruim f 3. per kg en werden voor deze prijs nog heel wat kilo's verkocht. De kilo opbrengst was in andere delen van het land heel wat lager dan in nor male jaren, maar in Zeeland was sprake van een normale oogst en hierdoor was de frambozenteelt een goede teelt en werd voor heel wat kwekers de minder gunstige uitkomst van de aardbeien gecompenseerd. Kersen De kersen zijn dit seizoen steeds heel duur geweest. Goede kwaliteiten van de gevraagde rassen zijn niet dikwijls beneden f 1.80 per kg ver kocht. Voor Zeeland is de kersen teelt echter van weinig betekenis meer. De tijd. dat er enkele miljoenen ki lo's kersen op de Zeeuwse veilingen werden aangevoerd, behoort tot het verleden. Het laatste kerseras, dat werd aangevoerd, waren de zure mo rellen, de bekende zure kersen wel ke dikwijls staan rond een boom gaard en die we vooral in Kapelle in een flink aantal vinden. Tengevol ge van het zeer geringe aanbod van kersen, dat er landelijk was, was de vraag naar deze zure morellen ook zeer groot en de prijs lag regel matig rond f 1.50 per kg. Zoals gezegd zijn het thans van de zachtfruitprodukten enkel nog de bramen, welke worden aangevoerd. Deze zullen nog heel wat weken te koop zijn. want de pluk hiervan is pas begonnen. Op het ogenblik zijn er van dit produkt in Kapelle dag- aanvoeren vrn rond 10 ton. De prijs was vorige week iets aan het terug lopen en kwam op ongeveer f 1. per kg, maar deze week was er van de zijde der fabrieken sprake van een toenemende vraag en de prijs is nu opgelopen tot rond f 1.40 Appels en peren De aanvoer van appels en peren is landelijk gezien zeer gering en ook in Zeeland valt het aanbod niet mee, hoewel het groter is dan in andere streken. Het eerste ras, dat werd aangevoerd, was de YeUow Transpa rent. Deze zijn nu praktisch geruimd. (Advertentie) De binnenlandse handel toonde veel belangstelling voor deze appels, ter wijl er verder steeds een grote vraag was voor export naar België en West. Duitsland, waar me i ook al weinig fruit heeft. Dit resulteerde in hoge prijzen voor vrijwel alle kwaliteiten. Voor de kwekers kunnen deze hoge prijzen echter de teelt niet goed ma ken, want in andere fruitcentra van ons land zijn er zeer velen, welke dit jaar geen oogst zullen hebben. Zee land zit wat dat betreft iets gunsti ger en de lagere opbrengst wordt over het algemeen door de Zeeuwse kwekers wel gecompenseerd door een hogere geldelijke opbrengst per kg. De vraag vooral van binnenlandse zijde is dit jaar bijzonder groot. Er zijn weinig appels en peren, maar de consument wil toch graag fruit eten, want dit is immers gezond, en bo vendien is alles in deze tijd duur. Op merkelijk is daarbij dat naar ver houding de mindere kwaliteit nog duurder betaald wordt dan de goede kwaliteit. Het prijsverscchil tussen goede kwaliteit en iets mindere is nog nooit zo klein geweest als dit jaar. Van de pruimen tenslotte kan hetzelfde worden gezegd als van de appels en peren. Landelijk is er een zeer geringe oogst. Ook in" Zeeland valt het aanbod beslist tegen. Hier door zijn de prijzen hoog, maar deze hoge prijzen kunnen voor de kwekers de teelt ook niet goed maken, dat wil zeggen door elkaar genomen. Er zijn natuurlijk, zoals steeds, ook op deze regel weer uitzondering ten goede Oranjeboom brouwt inderdaad een onweer staanbaar glas Pilsener voor U, goudgeel met een royale manchet romig schfim, waarin U kunt happen. Goed brouwen is een kunst, een kunst die d' Oranjeboom sinds 1671 betracht én met succes! Het verrukkelijke Pilsener is één van de drie voortreffelijke bieren waar aan d' Oranjeboom zijn faam te danken heeft. Oud-Bruin, het iets zoetere bier met z'n iets lager alc. gehalte én niet te vergeten, het meer dan voortreffelijke Super Pilsner! Proef ze en overtuig U zelf! super pilsner - pilsener - oud bruin sinds 1671 BESTEL ORANJEBOOM EN LET OP DAT U HET 00K KRIJGT! De Muziek- Zang- en Toneelvereni ging Thalia-Tremola hield onder zeer bevredigende belangstelling in het Gezellenhuis haar jaarvergadering. Voorzitter C. Vael gaf na een kort welkomstwoord onmiddellijk het woord aan secretaris V. Brandt, die een kort overzicht gaf van het wel en wee der vereniging gedurende het afgelopen jaar. Hij memoreerde hier bij de Kerstuitvoeringen gedurende de wintermaanden, die niet alleen uit Axel zelve, maar ook van ver daar buiten een overweldigende be langstelling mochten genieten. Ook de traditionele vastenavond-viering bleek een ongekend succes te zijn geweest, terwijl de grote drumband door de ijver der tamboers, maar meer misschien nog door de des kundige leiding van A. de Bart, uit groeide tot een groep, die met iede re andere kan wedijveren. Te Vlissingen is men begonnen met het noodzakelijke grondwerk voor de bouw van 31 bejaardenwoningen. Deze woningen worden opgetrokken op het terrein, dat achter het Post kantoor ligt De grond wordt aan de ene zijde begrensd door de tuin van het postkantoor en zal aan de drie andere zijden aan de Nieuwstraat WUhelminastraat en Hendrikstraat worden omsloten door de te bouwen woningen in twee woonlagen. Op de hoek Nieuwstraat - WUhelminastraat komt bovendien een concierge-woning met nog 6 kamers voor alleenstaan den. Iedere woning krijgt een woon kamer, slaapkamer, keuken, douche en balkon. Elke 4 woningen krijgen voorts één trappenhall. De woningen zijn bestemd voor bejaarden, die vrij wel zonder hulp hun huishouden kun nen doen. Daarom werd er geen cen trale keuken in dit complex opgeno men. Centrale verwarming is echter wel aanwezig. In de achter de wo ningen liggende tuin worden voorts ruime berghokjes gebouwd. Het plan werd ontworpen door de architect ir. W.J. Bruynooge uit Schoondijke en het zal worden gebouwd door het aannemersbedrijf Stegink. Volgende week wordt begonnen met het stor ten van de fundering voor dit com plex, dat in het voorjaar van 1958 in gebruik zal worden genomen. Door deze bouw realiseert de Herv. Diaco nie te Vlissingen haar herbouwplich- ten van vroegere in de stad verspreid staande diaconie-woningen Naast het vele mooie van het afge lopen jaar. warert er ook minder prettige dingen. Zo konden weggns het auto-ongeluk van de dirigent A. Mannaert gedurende enige maanden geen muziekrepetities plaats vinden, wat echter niet belette om geduren de de manifestatie Axel'57 toch nog een muziekuitvoering te geven o.l.v. de heer A. de Bart. De onlangs gehouden reis langs de Belgische kust was volgens de se cretaris weer eer bewijs geweest, dat de Belgische kustplaatsen nog steeds een grote belangstelling koesteren voor Thalia-Tremola. De muziekuit voering aldaar trok nog meer be langstelling dan de overige jaren. Ook de heer E. Maas kon dank zij een zorgvuldig beheer der geiden, 'n klein optimistisch geluid laten horen. Dit betekende echter niet, dat er geen financiële zorgen meer zijn. Om de vereniging op het huidige peil te handhaven is ieders medewerking en steun nog steeds vereist; terwijl voor een verdere uitbouw en opbloei iedere daadwerkelijke steun in dank wordt aanvaard. Bij de gehouden be stuursverkiezing werden de heren Maas en v.d. Linden herkozen. De voorzitter kon verder nog me dedeling doen, dat op 19 - 20 en 21 september a.s. in samenwerking met de muziekvereniging Concordia een groots opgezette Fancy-Fair zal worden gehouden op het terrein ach ter het Gezellenhuis. Tevens zal in het Gezellenhuis een dansavond en een toneelavond worden gehouden. Geopperd werd nog het plan om bij de drumband een 8-tal hoornbla zers te voegen. Een en ander zal door het bestuur nader worden bekeken. In een gezellig onderonsje met een traktatie werd de avond besloten. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, 2 augustus de volgende hoogwaterstanden: te Hansweert om 7.30 en 19.41 uur; te Terneuzen om 6.51 en 19.11 uur en te Vlissingen om 6.21 en 13.41 uur. ,,Ik was te lang voor Veere", zo zei de Ame rikaanse beiaardier Wendell Westcott, la chend, toen wij hem aan de voet van de Bergse peperbus opwachtten. Onlangs zou de Ame rikaan, professor in piano en orgel aan de Michigan Slate Uni versity te East Lan sing, in het Zeeuwse Veere een beiaardcon cert verzorgen. Zover kwam het echter niet, want Westcott bleek van voet tot hoofd te royaal voor de zetel van de Veerse beiaar dier. - In Bergen op Zoom herhaalde, zich deze (amusante) geschiede nis niet: De Bergse beiaard, het trotse do mein van de .heer A. de Groot, had wel Ven plaatsje voor Wendell Westcott en even over achten kon dan ook stadgenoot en vreem deling genieten van een (Van onze verslaggever) stemmig concert, dat hen precies een uur bezig hield. Westcott kwam vorig jaar augustus naar België, om .precies te zijn naar Mechelen, de bakermot van de beiaard, waar hij zich bij de grote Staf Nees als student liet inschrijven. De beiaardier bracht zijn vrouw en dochter tje mee. want een vol jaar zou hij uit het vaderland wegblijven. De Belgische periode zit er voor Westcott over enkele weken op. Met het getuigschrift, dat hij uit handen van Staf Nees mocht ont vangen en dat hem cum laude werd uitge reikt, steekt hij de oceaan over. Westcott vertelde, dat ..zijn" universiteit meer dan 16.000 studenten en enkele duizenden hoog leraren telt. op kosten van de universiteit mocht hy aan de Me- chelse beiaardschool studeren. „De studie zal mij in Amerika goed van pas komen", zei Westcott, die zich bijzonder prij zend uitliet over de Vlaamse en Nederland se beiaard®, waarvan hij er verschillende van nabij kent. Westcott speelde in Vlissingen en Middelburg en ook in Veere zou hjj aan de speeltafel plaats ge nomen hebben, ware het niet. dat zijn leng te daartegen protes teerde. Na Bergen op Zoom bezoekt de Amerikaan se beiaardier achter eenvolgens Rotterdam, Utrecht, Amsterdam, Haarlem en Amers foort en als hij niet in tijdnood komt, nog an dere Nederlandse ste den, wier beiaards bij hem hoog aangeschre ven staan. Het interlokale comité Zeeland presenteert", dat samengesteld is uit vertegenwoordigers van de Zeeuwse oester- en mosselbedrijven, heeft gis teren te Yerseke, bij monde van de heer Verwijs, aan de Belgische en Nederlandse journalisten opening van zaken gegeven. Het comité pakt nog royaler uit dan in 1956, toen voor de eerste maal het schelpdieren-seizoen plech tig werd geopend. Het is niet langer een ..eendagsvlieg", maar de propa- ganda-demonstratie begint op 4 sep tember a.s. te Rotterdam of Bergen op Zoom - daar zijn de geleerden het nog niet over eens -; zet zich voort te Tholen. Bruinisse en Zierikzee om dan op 5 september te Yerseke haar hoogtepunt te krijgen. Om 9 uur in de morgen vangt de feestdag daar aan met het hijsen van de vlaggen op alle vissersschepen in de haven en vervolgens trekt om half tiën de spectaculaire optocht van de Yersek- se jeugd uit en die zal gpheel in het teken van de oester en mossel staan. Wat later in de morgen komt de mi nister van Landbouw en voor hem evenals voor een reeks andere auto riteiten en genodigden zal de premiè re plaats hebben van de prachtige, door dhr. Windmeyer vervaardigde mosselfilm. Des middags viridt dan de grote vlootrevue op de Oosterschelde plaats waaraan door 150 Zeeuwsevissers schepen wordt deelgenomen. Om half vier. na het OTnnenlopen van de vloot, begint dan het vrolijke deel van de dag. met een lustig program, waar in Pieter Cornelisz., de held van het vorige jaar en Kaat Mossel - kers vers uit Rotterdam aangevoerd - de hoofdrollen krijgen en de poëzie mits gaders de liefde en de dans een plaats wordt ingeruimd. Als klap op de vuur pijl vermeldt dan het program de tocht der genodigden naar de oes terputten en mosselreservoirs, waar deze delicatessen op hun kwaliteiten gekeurd zullen worden. Avonds is er verder feest in het dorp; de gloed ervan zal aange blazen worden door diverse muziek verenigingen en tenslotte uitslaan in een grandioos vuurwerk. In andere plaatsen Over de feestelijkheden in de an dere plaatsen vertelde men ons het volgende: In het afgelopen weekeind heeft de politie de twintigjarige Terneuzenaar L.G.J.M. gearresteerd en voor de Officier van Justitie te Middelburg geleid. Verdachte kocht in het laat ste half jaar fietsen en radio's op af betaling en gaf dan voor, dat zijn moeder de afbetaling zou komen re gelen en het contract tekenen. Hij vroeg steeds de verkochte artikelen op zicht mee te nemen naar huis en verkocht deze dan. Hij verduister de geld van zijn werkgever en ver kocht zelfs de fiets van zijn eigen broer. Van het geld maakte hij goede sier. M. blijft in het huis van bewa ring te Middelburg in arrest. Te Bergen op Zoom wordt de be faamde Pieter Cornelisz in de avond van de 4e sept. op het stadhuis ont vangen door de burgemeester; om 8 uur volgt dan een openluchtfilm voorstelling en daarna worden er volksdansen gehouden en geeft het plaatselijk muziekkorps een galacon cert. Wat later op de avond - om half negen heeft eenzelfde plechtigheid plaats te Tholen, maar in plaats van een concert zal een fakkeloptocht uit trekken. Te Zierikzee beginnen op 4 sept. de feestelijkheden reeds in de mid dag met een zwemwedstrijd; 's avonds is er een optocht; wordt de oesterfilm in de openlucht ver toond en geeft „Kunst en eer" een gala-concert. In de morgen van de 5e arriveert hier dan Kaat Mossel; om 10 uur wordt zij van hotel Tivoli afgehaald en ten stadhuize ontvan gen. Om 12 uur stapt zij aan boord van een der vaartuigen, welke deel nemen aan de vlootrevue onder Yer seke en zal dan, gelijk wij reeds meldden, in het oesterdorp aan haar trekken komen. Bevolkingsonderzoek In 1953 hebben in de gemeente Terneuzen ruim 7.750 inwoners mee gedaan aan het bevolkingsonderzoek op t.b.c. Dit waren er bij het laatst gehouden onderzoek 1500 meer n.l. 9.250. Wel moet daarbij in ogen schouw worden genomen dat de be volking ondertussen met ongeveer 800 is toegenomen. Toch is het gemeen tebestuur niet ontevreden over het bereikte resultaat, want velen wer den doorgelicht in bedrijf of over heidsdienst. Wil het bevolkingsonderzoek ech ter volledig geslaagd heten, dan zal het ook nodig zijn dat ieder, zonder uitzondering, hieraan meedoet. De longartsen klagen er over, dat zij vaak hopeloos moeten zoeken naai de baccillendrager, wanneer zich een patiënt meldt. Dit kost veel tijd en veel geld en dat zou kunnen worden voorkomen wanneer men van ieder het resultaat van een onderzoek zou hebben. Het is niet alleen een plicht tegenover zich zelf. dat men aan een dergelijk onderzoek meedoet, maar zeker ook tegenover zijn naaste om geving en de gehele gemeenschap. Sas van Gent AANRIJDING Dinsdagavond werd een van de Sui- kerdijk komende fietser die de West kade opreed, gegrepen door een uit de richting Sas van Gent komende personen-auto bestuurd door de heer L.O.C.L. uit Zelzate. De fietser, een zekere H.M.S. uit Kluize. liep slechts lichte verwondingen op. De fiets werd echter zwaar beschadigd. De autobe stuurder. die op een voorrangsweg reed, treft geen schuld. INENTING TEGEN KINDERVERLAMMING In het kader van de plannen die bij de Rijks-overheid bestaan om over te gaan tot inenting tegen kinderver lamming op basis van vrijwilligheid, zal ook te Sas van Gent met de vac cinatie tegen deze gevreesde ziekte een aanvang worden gemaakt. Als eerste komen hiervoor in aan merking de kinderen, die geboren zijn in 1955. In samenwerking met het gemeente bestuur, de plaatselijke doktoren en de Wit-Gele-Kruis-afdeling, ligt het in de bedoeling de vaccinatie te doen geschieden in het Wit-Gele-Kruis-ge- bouw. De eerste „prik" zal gegeven worden ongeveer half oktober, de tweede een maand later en de derde 6 a 7 maanden later. De aan de inenting verbonden kos ten zullen voorlopig door het gemeen tebestuur worden gedragen. De bestrijding van de zo zeer ge- In een vlot tempo heeft de raad van 's Heer Arendskerk gisteravond een omvangrijke agenda afgewerkt. O.m. werd besloten tot de aankoop van een perceel grond met opstallen, bestaande uit een grote landbouw- schuur annex woning in de kom van het dorp 's Heer Arendskerke. Dit terrein, dat in de toekomst bestemd is voor de bouw van een rusthuis voor bejaarden, zal voor een gedeel te aangekocht worden door het stich tingsbestuur. Burgemeester en wet houders waren verheugd na de on derhandelingen, die geruime tijd hebben geduurd, met het voorstel te kunnen komen. Unaniem werd tot de koop besloten. Voor de benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school konden B. en W. slechts een sollicitant voordragen. Weliswaar was het aantal sollicitanten groter, doch het college had niet de vrijheid andere namen voor te dragen. Met algemene stemmen werd de heer J. v. d. Berg te Vlissingen benoemd. De raad verklaarde zich voorts ak koord met de toekenning van loons verhoging in verband met de huur verhoging en trad tevens toe tot de stichting Verpleeg- en rusthuizen midden Zeeland. De voorzitter kon de verheugende mededeling doen, dat de aanleg van een sportveld te 's-Heer- Arendskerke, de hogere goedkeuring had gekregen. Een gedeelte van het plein in de kerkring zal op de plaats, waar huizen zijn afgebroken, wor den bestraat. Op deze wijze zal er gelegenheid worden geschapen om aldaar gemakkelijker te parkeren. Een belangrijk punt was de even tuele toetreding tot de Zeeuwse Mu ziekschool. Na enige gedachtenwisse- ling bleek, dat de raad zich achter het voorstel van B. en W. schaarde om niet toe te treden. B, en W. zagen in het feit. dat geen weistandsgrens wordt aangehouden, in de regeling voor de subsidiëring een onoverko melijk bezwaar. Zo lang niet aan 'd'eze"'wens wordt tegemoetgekomen' is geen voorstel van hen te verwach ten. Bij de rondvraag informeerde de heer de Kooning naar de vordering van de woningbouw te 's Heer Hendrikskinderen, terwijl de heer Smit spoedige aanleg van een straat voor de nieuwe woningen bepleitte. Tenslotte wees de heer Sandee nog op enkele gevaarlijke punten te Nieuwdorp, waar de beplanting en dergelijke alle zicht wegneemt. Aan het begin van de vergadering her dacht de voorzitter in enkele woor den de overleden ambtenaar van de secretarie, de heer J. Jongepier. Op zondag 28 juli j.l. te omstreeks 13.05 uur vond op de Koningsbrug in Middelburg een aanrijding plaats tus sen een Nederlandse personenauto en een Belgische personenauto, waarbij het achterspatbord van de Belgische personenauto werd beschadigd. De bestuurder van de Ned. perso nenauto moest voorrang verlenen aan een autobus en stond daarom voor de Koningsbrug stil. Achter deze auto stond de Belgische personenauto. Daar de Ned. auto, nadat de brug weer vrij was, niet direct kon door rijden, reed de Belgische auto langs hem heen. Op hetzelfde moment ging de Ned. auto echter ook rijden, waar- door de aanrijding ontstond. De commissaris van politie te Mid delburg verzoekt getuigen van deze aanrijding zich te melden aan het bu reau van politie, Lange Giststraat 40 te Middelburg. Voor wat de textielnijverheid in Zeeland betreft is de werkgelegenheid in de vlasserijen vrij normaal volgens het rapport van de arbeidsvoorziening. Niettemin zijn de ondernemers niet zonder zorgen. De prijzen zijn weinig stabiel en de buitenlandse concurrentie is groot. Voor de kleinere bedrijven zijn de toekomstverwachtingen dan ook niet bijzonder gunstig. In verband met de nieuwe vlasoogst zal de werkgele genheid binnenkort nog wel toene men. In de wolweverijen nam de bedrij vigheid iets toe. De produktie van de kamgarenweverijen te Clinge kon iets worden opgevoerd, waarvoor echter geen extra personeel nodig was. Voor jeugdige arbeidskrachten en stop- sters is echter nog steeds plaats. De aan de weverij verbonden kam- garenspinnerij bleef eveneens op vol le kracht draaien. De vooruitzichten worden voor de komende maanden gunstig geacht. Te Hulst is een nieuwe tricotage- fabriek gereed gekomen en in bedrijf gesteld. De vraag naar personeel nam hierdoor toe. Het bedrijf werkt hoofd zakelijk voor de binnenlandse markt. In het .algemeen, is de gang van zaken in deze bedrijfstak zeer bevre digend. Ook in het bedrijf te Ter- neuzen kunnen nog enige meisjes ge plaatst worden. Bij het te Heinkenszand gevestigde handschoenenfabriekje vond geen ver loop van personeel plaats, ondanks de zuiging van de akker- en ooft bouw. Dit is dus een gunstig ver schijnsel. Jammer, dat men met een tekort aan fabrieksruimte heeft te kampen, zodat men de personeels bezetting, bestaande uit 25 vrouwe lijke arbeidskrachten niet kan uit breiden. In de tapijtweverijen is de gang van zaken belangrijk verbeterd, hoewel enige bedrijven daarbij iets ten ach ter zijn gebleven. Enkele bedrijven hebben de export kunnen vergroten. Er was vraag naar leerlingen en naar enkele wevers en stopsters. Aan verschillende aanvragen kon worden voldaan, doordat uit de bedrijven wel ke minder van de opleving profi teerden, enige arbeidskrachten vrij kwamen. De vooruitzichten zijn be vredigend. Confectie-bedrijven Het dit jaar te Vogelwaarde gevestigde bedrijfje werkt mo menteel met 8 werkneemsters en is nog steeds ondergebracht in het patronaatsgebouw. De gang van za ken is bevredigend, doch personeels uitbreiding zal voorlopig nog op zeer bescheiden schaal plaats vinden Er zijn plannen voor nieuwbouw, doch wanneer deze verwezenlijkt zullen worden is nog niet bekend. Onlangs vestigde zich te Zierikzee een confectiebedrijf voor herenboven- kleding. Deze vestiging is voorshands nog bij wijze van proef. Het bedrijf is tijdelijk ondergebracht in een pand, wat bestemd was voor de huisves ting van de politie. Hierin zijn 8 ma chines geplaatst. Slaagt de proef dan is uitbreiding waarschijnlijk; alles hangt er vanaf of voldoende arbeiders (sters) aan te trekken zijn. In het rayon Tholen werd medio mei een damesconfectie-atelier ge opend. Hierin werken momenteel 15 meisjes, welk aantal langzamerhand uitgebreid ka:i worden tot circa 30 vrouwelijke arbeidskrachten. Een te Goes gevestigde korsetten- fabriek kampt met een tekort aan fabrieksruimte en ook met een ge brek aan personeel, wat de leiding zeer bezwaart. vreesde ziekte, die kinderverlamming heet, is wei van een zodanig belang, dat het te Jiopen is, dat eenieder zal medewerken tot het welslagen van deze actie. Zuiddorpe REIS OUDEN VAN DAGEN 81 personen vanaf 65 tot 87 jaar namen aan de reis van oud«n van da gen deel. Om 8 uur vertrok men met twee bussen, over Gent naar Osten- de in welke stad de koffie klaar stond en flink wat werd gebruikt. Hierna werd het Ostendse strand bezich- t:gd, de vismijn en zo meer. Dan kwam het badplaatsje' de Haan met zijn mooie duinen aan de beurt. Van daar ging men naar Brugge. Men bezocht er de grote kerk Sint Salva- tor. Zichtbaar onder de indruk ver liet het gezelschap deze kerk om nog wat rond te wandelen in de mooie nauwe straten van het oude Brug ge. Ook had men het buitenkansje een en ander te zien van de voor bereidingen voor het grote H. Bloed spel Daarna werd doorgereisd tot Knokke en gestopt in het Meerlen- hof. Hier werd genoten van een vers gebakken wafel en gezellig zit je. Een verrassing voor de oudjes was hier dat in de keuken een meis je van de gemeente werkzaam was waar men niet van afwist hetgeen een uitbundige begroeting tengevol ge had. Dan ging de reis naar Oost burg waar opnieuw gestopt werd. Hierna werd in de avond afge reisd naar de eigen gemeente waar de reizigers werden opgewacht door burgemeester Puijlaert, die zijn oudjes met c <n hartelijke toespraak weer in ontvangst nam, de bevol king van zijn gemeente en al dege nen die aan deze dag hadden mede gewerkt door geldelijke bijdragen be dankte, alsook het comité voor zijn werkzaamheden. De heer van Don gen, lid van 't comité, bedankte tot slot de burgemeester voor zijn toe spraak, de oudjes voor de gezellig heid op reis, en verder alle mede werkers. Hoewel pas in september a.s. Ha- uto II opent, is reeds nu de reus achtige tent op de weide van de heer Krijger in opbouw, waarin zij wordt ondergebracht. De tent heeft nog gigantischer af metingen dan die waarin Hajuto I werd gehouden en die de gehele Gro te Markt vulde. EERVOLLE BENOEMING Tot algemeen overste van de eerw. Zusters van het H. Hart te Veldho ven werd benoemd onze oud-stadge note, de eerw. Zuster Auguste (in de wereld mej. Betsy van Kalmthout). 's-Heerenhoek Installatie van fle nieuwe burgemeester Zoals reeds eerdei' gemeld, wordt de nieuw benoemde burgemeester op 12 augustüs a.s. geïnstalleerd. Door het gemeentebestuur is in verband hiermede een vergadering belegd. Op deze vergadering waren de voor zitters van diverse verenigingen aan wezig, teneinde een commissie voor de feestelijkheden samen te stellen. Door deze commissie is het volgende feestprogramma vastgesteld: te 1.30 uur zal de burgemeester, door een commissie van ontvangst, op de Mo lendijk worden verwelkomd. Na deze verwelkoming zal de burgemeester voorafgegaan door een groep ruiters en de beide 's Heerenhoekse muziek korpsen St. Caecilia en Symphonet- te, een rondgang door de gemeente maken. Te omstreeks 15.00 uur zal in de Jeugdhoeve 'n plechtige raads zitting worden gehouden. Tevens zul len van 15.00 tot 17.00 uur ringrijden te paard en kinderspelen worden ge organiseerd. Te 21.00 uur volgt een lampionoptocht. Verder zullen ter ere van de nieuwe burgemeester verschil lende versieringen worden -.aange bracht. Hopelijk zal deze dag voor de burgemeester en voor de 's Hee renhoekse bevolking een onvergete lijke dag worden. Heinkenszand RAADSVERGADERING Op vrijdag 2 augustus om 19.30 uur komt de raad bijeen voor het afwer ken van een vrij lange agenda. Punten van behandeling zijn o.m.: Verlening bijdrage elektrificatie percelen Boerendijk e.a. Bijdrage Waterleidingmij in de aansluitkosten van onrendabele gebieden en benoe ming lid commissie van Beheer Schoolarts endienst. De gouverneur van de Koninklijke Militaire Academie in Breda, de ko lonel der cavalerie W. Kloppenburg, heeft gistermorgen aan 91 cadetten die voor het officiersexamen zijn ge slaagd een herinneringsdiploma uit gereikt. Het was voor de eerste keer m de geschiedenis van de K.M.A. dat de officiersexamens op een dergelijke wijze werden afgesloten De vaste staf van de K.M.A. en verschillende ouders der geslaagden hebben de plechtig heid bijgewoond. De gouverneur zei in zijn openings woord. dat er naar gestreefd zal wor den dezq stijlvolle bul-uitreiking tot een traditie te maken. De cadetten hield hij o.m. voor, dat ze na hun beëdiging toch weer even „kleine broekjes" zullen worden en opnieuw een „ontgroeningstijd" zullen moe ten doormaken. En voorts: 'Bedenk, dat je voortaan altijd in een soort glazen kastje zult leven wat betreft je houding als officier". De gouver neur bracht bovendien de grote ver antwoordelijkheid, die de officier te dragen heeft, onder de aandacht van de afgestudeerden. De ere-prijs voor de cadet, die zich duidelijk van de anderen heeft on derscheiden. ging naar sergeant W. van Lingen uit Ede. De prijs bestond uit een gouden horloge. wi.i lerl MIDDELBURG Electro: The goldrush. VLISSINGEN Luxor; De laatste der I Navajo's.

de Stem | 1957 | | pagina 2