HITLERS LAARS DIENSTBAAR AAN DE SOVJETS oE K.N.V.B.-pool start 25 augustus Goede moed in Eede - In Oost-Duitsland klakken de hakken weer in Voortaan vijftien wedstrijden raden De eerste wedstrijden in de nieuwe competitie beta aid voetbal Volksarmee moet op de eerste plaats het volk toom houden Twee Denen op handbalveld overleden SPOPTin't KOPT Kleine clubs profiteren mee ren }and inden DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 30 JULI 1957 Reeds in 1949... Dertig miljard mark Metselaar-minister De tegenspeler Oud-Span jestrijders Drie divisies plus de rest Onbetrouwbaar. CHINA HEEFT 3,5 MILJOEN SOLDATEN SDKB-twaalftal verloor in Breda Ringrijderij in Westkapelle Ierseke won opnieuw Mr. Dr. Mestornooi Maurits niet naar betaald voetbal dag n van Duij- an binnen f Denijn) .Lobe den Wie dat Ned. lied, en Wien ns); Fan- am ,,Mid. Bergh) Morks) nijn). ind P. Vaal - H. Soe- zv. J. van Karei, zv. arion, dv. te Axel; an Zuijen; - Haak; le Feijter; chelstrae- Wagenaar, van Aer- 17 j.. won. ijer, 21 j.; an de Vel- 50 j., en Es, 31 j„ Lauret, 30 ene, 73 j., Camillus van Kou- nt. 7HRIFTEN OOL et leraren- de Tech- de Klerk, kt van de verden van klas. De t de cur- totaal 258 le loop van de tweede i examen; leerlingen it betekent, derd tegen tvingen 109 slaagde 93 78 pet. in lag (bank- unten. voor Kempe uit loogste aan- timmeren. sn behaalde 61. P..J. v. aal 120 pnt. erken zodat 8 behaalde. een prijs, cele prijzen r ,,De Ne- rie" voor de leze werden le Theije te te Terneu- te Sas van NOEMD estuur werd benoemd de lid van het s naar lit de Evert- de klaproos- t 'gedaan dat meisjes uit en week een >r Engeland er wordt ge- ritse legioen rzorgt. Vrij- ectrices ver- ewerk H.Mis in de er-vakantie- ne was zeer groepen ge- geleide naar vertrokken, „de Weel" 511a ndse hoe- ittersbos te dijk in de (twee groe- rogge onder ut. Vandaag bij Ove- a betrokken ,de Klange" welke in de n de Jong; ?r M. Koch, dat iedere er doel heeft s „onder de ing krijgt, ïe feestelijke weer op het and te Goes 1 Krijger. eland gelden 31 juli, de ien: te Hans uur; te Ter- 27 uur en te 5.57 uur. ten vallen aan 8 uur: Kruis- :n. The goldrush. a 8 uur: Any- lur: De wraak Ik was een. der Navajo's, sn 1957. ten vallen aan The goldrush. ur: De wraak )ia 8 uur: Cy- ïur: De wraak Ik was een der Navajo's. (Advertentie) ««ei KirpCNBOblLLOHSOCP PER ZILVERZAKJE (Van een bijzondere medewerker) „Prasentiert das Gewehr!" Schril en scherp klinkt dit commando over het Marx-Engels-plein in Oost-Berlijn. Metaal slaat tegen soldatenvuisten, die enkele seconden later de geweren recht vooruit houden. Bijna geruisloos rijden daarna twee zware open wagens op elkaar toe. De ene komt van links, de andere van rechts. Oprecht staand, de blikken op elkaar gericht, staan daar in twee generaals, talrijke onderscheidingen pronken op hun uniform; de broek is afgezet met rode biezen. De een spreekt zijn melding: „Troepenonderdelen der land-, lucht- en zeestrijd krachten van de Nationale Volksarmee staan aangetreden." De andere generaal de minister van verdediging van de Sovjet- Duitse republiek dankt met de hand aan de pet. Hoog opge richt rijdt hij dan in zijn wagen tot aan het einde der aangetre den legeronderdelen en weer tot in het midden. „Genossen Solda ten!" zo begint hij zijn korte begroetingstoespraak. Met harde blikken, die herinneren aan lang vervlogen tijden, luisteren de soldaten naar zijn woorden. „Hoera! Hoera! Hoera!" antwoorden zij dan. De opmars der Volksarmee kan beginnen. Achter de schermen der Oostduit- se volksdemocratie begon de geschie denis van dit leger echter al jaren vroeger. De Westelijke mogendheden dachten er toen nauwelijks aan om de Duitsers weer wapens in handen te geven. De Russen daarentegen be gonnen reeds in 1949 met het op stellen van bewapende eenheden, die zij ter camouflage „Volkspolizei" noemden. Of eigenlijk ligt de da tum voor de oprichting der volkspo- litie nog vroeger en wel op 1 juni 1945. Toen werd in Oost-Duitsland op Russisch bevel de politie opnieuw georganiseerd. Sindsdien viert dan ook de volkspolitie haar ,,Dag der volkspolitie" op 1 juli. Een onderdeel der volkspolitie werd later de zogenaamde ,.kasernierte Volkspolizei", die onder bevel stond van de Hitler-generaal Vincenz Mul ler. Willi Stoph, voorheen metselaar, thans minister van Oorlog der D.D.R en plaatsvervangend be velhebber van de legers van het Verdrag van Warschau. Door een besluit van het parlement i?u.itse democratische republiek januari 1956 werd dan uitein- deiijk de „Nationale Volksarmee" op gericht. In de toelichtingsnota wordt vï)l°Ver Sezegd dat de „Nationale vfi$Sjrmee" noodzakelijk is „om de verdediging van de DDR te garan- bp.tD-.en .veiligheid te verhogen. Zij bestaat uit land deren kranhV uh 'and-, zee- en luchtstrijd Krensrf"' e getalsterkte wordt be- bPschllVerecnkomstiS haar taak tot de DD™'ng Van ket territorium van iaar'm?k huishoudplannen voor 't sche rp'„! M-ai? de Duitse democrati- ger epn i was voor dit volksle- Mark v„pi?lag,van ,97L8. miljoen voorzien. ter 7iiri XV"". In werkelijkheid eeh- satie van a ïen yoor de remilitari- riik hal -r8 Russische zone belang- to't 19ïi?an wei'den in de jaren 1948 gegeven m jard Mark daarvoor uit- Tivee dagen voordat de Westduitse voor h»( Adenauer verleden jaar I™ eerst het nieuwe Westduitse liin bezichtigde, trad in Oost-Ber- man voor de vertegenwoor- nifhnfi Duitse Democratische Re- riiu rn ontvouwde een omvang- we hmanUSCriPt- wierp een schu- de pp. n.aa7 de diplomatenloge, waar en bep UdSSR, Puschkin, zat zen u°r dan zün speech voor te Ie- metselaa,Wnf11decihans 42 ■'aar oude ministp^ 1 Stoph, die sindsdien DDR ,s van verdediging van de sinds X ?pe ,?.?rst® Duitser, die generaal i, Je}ijkertlJ<1 minister en ts. Tot op dat ogenblik wist Niet alleen de Sovjet-Unie, maar alle satellietstaten en zelfs de zogenaamde Duitse Democratische Republiek heb ben de mond vol over de her bewapening van West-Duits- land. Hun tel protestge schreeuw dient evenwel om de aandacht van hun eigen bewa peningswedloop af te wenden. In de zg. DDR is een leger op getrokken, dat men zou kun nen beschouwen als het pro- dukt van samenwerking van het Sovjetrussische en het oude Duitse militarisme. Het is een vervaarlijke militaire macht, welke ook naar het uiterlijk, behoudens de helm van Russisch model, er precies zo uitziet als de oude Duitse weermacht. Een medewerker brengt hier over bijgaande reportage in woord en beeld. Bij de kennis neming daarvan dringt zich toch wel deze vraag op: hoe kunnen de Westduitse socialis ten met hun kritiek op de Nato-politiek der eigen rege ring zó kortzichtig zijn, dat ze het enorme gevaar van het communistische militarisme aan de andere zijde van de zonegrens niet zien! niemand in dit parlement wie de toe komstige minister voor de „Nationale Volksarmee" zou worden. Toen de spreker echter de redenen uiteen zette waarom men tot de oprichting van dit volksleger overging, wist iedereen dat hij het zou worden. Willi Stoph had een verdienstelijke carrière als communist achter de rug. Hij werd in 1928 al lid van de communistische partij en bleef tij dens het Hitlerregime in Berlijn, al waar hij als bouwvakarbeider werk te. Hij was nooit soldaat. Na het ein de van de oorlog rees zijn ster plot seling, Hij bekleedde talrijke belang rijke functies in de S.E.D. (de com munistische eenheidspartij in Mid- den-Duftsland) en werd tenslotte het Sovjetrussische tegenstuk van de Westduitse minister Blank, die zo als bekend later werd opgevolgd door Strauss. In de ogen van het cen trale comité der SED leek Stoph de juiste man om de leiding van het nieuwe leger in handen te nemen. Hij wist niet alleen de talrijke na tionalistisch gezinde officieren (die ten dele uit Hitiers leger kwamen) in toom te houden, maar ook hun in vloed verregaand te nivelleren. Ook de Russen hadden niets tegen zijn be noeming, hetgeen blijkt uit het feit dat hij reeds op 29 januari van verle den jaar benoemd werd tot plaatsver vangend bevelhebber van de legers van het verdrag van Warschau, dat een tegenhanger is van de NAVO. Zijn tegenspeler scheen geruime tijd lang de generaal Vincenz Müller te zijn, die door Hitler met het rid derkruis werd onderscheiden, in 1944 met zijn 4e leger bij Minsk capitu leerde en later lid werd van het „Na- De Sovjets leveren de wapens, Duitse fabrieken de uniformenTsjecho-Slovakije de helmen. Amphibie- en landingsvaartuigen van het Oost- duitse leger. Zoals het vroeger ook al was,... tionalkomitee Freies Deutschland" in Moskou. Müller werd daar geschoold in de communistische ideologie en na zijn terugkeer naar Duitsland chef van de volkspolitie. Thans is hij chef van de generale staf van het Oost- duitse leger en plaatsvervanger van Willi Stoph. Generaal Vincenz Müller probeerde vooral de invloed van de officieren van het „Nationalkomitee" op het nieuwe leger over te dragen. Hij werkte reeds als jong officier in op dracht van de Reichswehrgeneraal Von Seeckt met het Rode leger sa men en had bijzondere belangstelling voor politieke intriges. Maar Willi Stoph blijkt handiger te zijn. Müller poogde nog verleden jaar de verde diger van Stalingrad, veldmaarschalk Paulus, een plaats in het Duitse rode leger te bezorgen. Maar dat lukte hem niet en kort daarna stierf Pau lus. Zijn enige succes is dat hij be reikte dat de Volksarmee weer de traditionele Duitse uniformen draagt zoals die onder keizer Wilhelm en onder Hitier bekend werden. Een derde belangrijke groep naast communisten en nationalisten in de Volksarmee zijn de vroegere Spanjestrijders. Tot hen behoort o.a. de majoor-generaal Fritz Johne, die thans commandant van het leger korps Zuid is, dat zijn hoofdkwartier in Leipzig heeft. De Spanjestrijders zijn niet al te enthousiast over de na tionalisten in de Volksarmee en zelfs Ulbricht moest eenmaal de gemoede ren kalmeren door te zeggen: „Wij weten wel, dat enkele van onze ge neraals Nazi's waren, maar zij heb ben berouw getoond en zijn thans be trouwbare aanhangers van de Demo cratische Republik." Blijkbaar wordt Willi Stoph echter ook deze moeilijkheden de baas. Zyn voordeel is daarbij dat hy nooit ver wikkeld was in intriges binnen de partij en dat hy handig weet te ma noeuvreren, zodat botsingen tussen de verschillende stromingen verme den konden worden. Bovendien is hij er inmiddels toe overgegaan om de officieren uit het „Nationalkomitee" naar de krygsscholen en officiers- academiën te verplaatsen, zodat zy minder in het openbaar optreden en vrywel geen invloed meer liebben. Ook weet hij dat niets belangrijker is dan de opdracht om zo snel en zo nauwkeurig als maar mogelijk is een slagvaardig leger op te leiden. Dat dit volgens de nieuwste ge zichtspunten geschiedt, bewijst ten slotte zijn uitspraak, die hy geruime tijd geleden voor een groep van ge neraals deed: „De wysheid uit de laatste oorlog is tegenwoordig geen cent meer waard." Het beste bewijs hiervoor echter is het Oostduitse leger zelf. Het bestaat thans uit 100.000 man en beschikt Twee officieren van het Oostduitse leger. Hun instructeurs zijn Russen, hun vijanden Duitsers. Vraag: Op wie sullen zij eenmaal schieten? reeds over drie volledig uitgeruste divisies. Bovendien staan 85.000 volkspolitie mannen paraat, terwijl verder nog 65000 man reserve onmiddellijk te mo biliseren zijn. Daartoe komen dan nog de strijdgroepen in de bedrijven, wier sterkte niet eens bij benadering geschat kan worden. De Russen stu ren de instructeurs en leveren de wapens. Zo heeft de Volksarmee reeds de nieuwste Russische straaljagers ter beschikking en is in het bezit van 1600 zware Russische tanks. De Tsjechen fabriceren de helmen en in Oost-Duitsland worden de jongens ge dwongen om zich vrijwillig voor het nationale leger te melden. Zij moe ten dan minstens voor twee jaar te kenen. „Een staat kan een rechtvaardige oorlog in 'n vreemd land voeren, wan neer hij daarbij vooruitstrevende, vrije doeleinden voor ogen heeft", zo staat het in de instructieboekjes van het volksleger. De vrijwilligers wor den „in de geest van mateloze liefde tegenover de SED en in de geest van een gloeiende haat tegenover de vij and" met Sovjetrussische wapens op geleid. Ook de vrouwen zijn weer erbij. Ondanks alles schijnt de SED aan de trouw van haar soldaten te twijfelen en ook aan de trouw van haar burgers. Daarom wor den de strijdgroepen in de bedrij ven opgeleid, die tegen de vijand in eigen gelederen zullen moe ten vechten. In Berlijn oefenden zij onlangs: „Op standelingen hebben ondersteund door een kleine minderheid der be volking gepoogd de dag X (zo noemt men in Sovjet-Duitsland de dag der bevrijding) te organiseren." Zo werd de situatie voor de strijdgroe penmanoeuvres omschreven. Aan het Alexanderplein werden volgens Hongaars voorbeeld huis-aan-huis en straatgevechten geleverd. De meeste mannen der strijdgroepen maakten er grapjes over en iedereen in Oost- Berlijn weet dat men alleen met de gedeserteerde soldaten van de Volks armee (14.000) een nieuwe divisie zou kunnen opstellen. Dit alles tekent de situatie beter dan vele woorden en bewijst meteen wie de ergste vijand van de communistische dictatuur is: de onderdrukten van het regime zelf... De Chinese minister van defensie, maarschalk Peng Teh Hoeai, heeft tegenover een Japanse delegatie in Peking verklaard, dat communistisch China meer dan 3.500.000 man onder de wapenen heeft en over meer dan 4.000 militaire vliegtuigen beschikt. De leider van de Japanse delegatie, de vroegere luitenant-generaal Saboe- ro Endo, deelde dit maandag in Hong kong mede. Volgens de generaal zijn de straaljagers die vorig jaar in China gemaakt zijn, beter dan de Russische Mig-17. Het vertegenwoordigende twaalftal van de Schouwen Duivelandse Korf- balbond speelde op de laatste dag van de Bredase sportweek tegen het vertegenwoordigende twaalftal van West-Brabant. Hoewel de Schouwenaren in het veld niet zo veel onderdeden voor de Bra banders en zij zich zelfs meer kansen wisten te scheppen, kregen zij toch een 6-3 nederlaag te slikken, omdat de vele kansen door slecht schie ten verloren gingen. Daarbij hadden zij Vrouwe Fortuna niet bepaald op hun hand. De voorzitter van de Bredase sport week bood beide ploegen een her inneringsvaantje aan. De voorzitter van de Brabantse Korfbalbond, de heer Ringeling, deelde mede. dat men voornemens is deze wedstrijd tot een jaarlijks terugkerend evenement te maken, waarvoor de Brabantse Korf balbond dan een wisselbeker beschik baar zal stellen. Behalve in Vlissingen werd ook in Westkapelle een ringrijderij gehou den. De uitslag luidt: 1 L. Minderhout Jz. Westkapelle 20 ringen, (naast eerste prijs ook de wisselbeker); 2 J. Min- derhoud Zoutelande 18 ringen; 3 P. de Visser Zoutelande 17 ringen; 4 W. de Visser Zoutelande 15 ringen; 5 W. Maljaars Veere 15 ringen. Zondag: zijn twee jeugdige Denen overleden op het handbalveld, beiden - naar doktoren aannemen - tenge volge van een hartverlamming. De 20-jarige militair Leif Poertner speelde in Ulbjerg, Noord-Jutland* Toen hij de bal probeerde te be machtigen, viel hij opeens neer en overleed kort daarna. Het tweede slachtoffer, de 19-jarige Carl Christi ansen werd onwel terwijl hij na een wedstrijd in Hornbaeck naar de kleed kamers liep. De doktoren hadden hem aangeraden niet te spelen, maar Christiansen had hun advies niet op gevolgd. Evenals vorig jaar heeft ook voor 1957 de v.v. Yerseke het toernooi ge wonnen en houdt daarmee de beker in haar prijzenkast. Zij hebben nu 'n fraaie kans de definitieve bezitters te worden. Zij wonnen in de finale van een heftig tegenstand biedend LEBO, dat echter ver in de 2e helft voor de betere techniek en het grotere uit houdingsvermogen van Yerseke het hoofd moest buigen. Uitslag 4-1. In de verliezersronde werd gespeeld de ontmoeting V.V.A. - Luctor. Na dat de wedstrijd met een 4-4 stand was geëindigd werd in de verlenging niet gedoelpunt, zodat strafschoppen de winnaar moesten aanwijzen. Hier. bij trok V.V.A. aan het langste eind. Eindstand: 1 v.v. Yerseke 2 LEBO Lewedorp 3 V.V.A. 's-Heer Arendsker- ke 4 Luctor. INDONESIë heeft zich teruggetrokken uit het toernooi om het wereldkam pioenschap voetbal. Het besluit is van politieke aard. De regering in Djakarta had er bezwaren tegen dat het Indonesische team een der wed strijden tegen Israël in Tel Aviv moest spelen. REEDS NU, DRIE JAAR voor de Olympische Spelen 1960 in Rome is de route vastgelegd waarlangs het Olympisch vuur van de Olym pus in Griekenland naar het stadion in Rome zal worden gebracht. Hoewel alle bijzonderheden over de K.N.V.B.-pool nog niet zijn vrijgegeven, menen wij te weten, dat de pool per 25 augustus van start zal gaan. Alle leden van verenigingen, welke uiterlijk per 7 augustus aan de K.N.V.B. zijn opgegeven, mogen mee doen aan deze pool, welke dezelfde formulieren zal hebben, met uit zondering van reserve wedstrijden; deze komen namelijk geheel te vervallen. Men zal voortaan de voorspellingen moeten doen van vijftien wedstrijden. Drie meer dus dan vorig seizoen. Men kan derhalve maximaal 15 punten behalen! Wanneer er tien of minder wedstrijden doorgang zullen vinden, wordt het geld van de pool niet uitgekeerd en komt het uit te keren bedrag bij de pool van de volgende week. De kleinere clubs vooral hebben grote profijten getrokken van hun 40 pet. van de ingekomen toto-gelden. In den Haag e.o. zal men tot za terdagmiddag zijn totoformulier kun nen inleveren, in tegenstelling tot het Tevens heeft de KNVB het plan om zijn „stilzwijgen" over boord te gooien. Hij zal elke vrijdag 'n bulle tin doen circuleren, waarop alle na men van de prijswinnaars en hun verenigingen te lezen zullen zijn. Niet meer dus zoals voorheen, dat alleen het getal van de winnaars bekend gemaakt zal worden. Verder wil de KNVB het geld van de verenigingen, dat voorheen over gemaakt moest worden aan de KNVB thans laten storten bij de afdelingen, de onder-bonden van de KNVB, doch dit ondervindt nogal bezwaren van de zijde der afdelingsbesturen. Geen verandering De interne organisatie zal het zelf de blijven. Men mag verwachten, dat het aantal KNVB-leden in het voor bije seizoen met 75 a 100.000 ver meerderd is. Voor het komende sei zoen verwacht men een nog grotere stijging van het ledenaantal, zeker nu alle nieuwe leden (voor 7 augus tus) weer 'n gokje kunnen wagen. DE EX-keeper Willaert van Clinge heeft zijn definitieve overschrijving verkregen naar de v.v. Steen te St. Jansteen. DE AANVOERDER van de Engelse voetbalclub Tottenham Hotspur, Tony Marchi zal het komend sei zoen voor de Italiaanse club Lane- rossi uitkomen. De transfersom be droeg 448.000 gulden. Marchi krijgt hiervan 74.000 gulden. vorig seizoen, toen vrijdag 's avonds om acht uur ingeleverd moest zijn. Dit wil men ook bezien voor andera grotere plaatsen, doch vóór zaterdag, avond moeten de formulieren in het bezit van de KNVB zijn. Op de maandagavond gehouden jaarvergadering van de voetbalver eniging Maurits heeft de voorzitte# medegedeeld, dat de overgang van Maurits naar het betaalde voetbal geen punt van overweging heeft uit. gemaakt. Het bestuur van Maurits is tegen betaald voetbal, zowel om prin cipiële als om financiële redenen. De competitieleiders van de K.N.V.B. zijn gereed gekomen met de indeling voor het ko mende speelseizoen, wat betreft het betaalde voetbal. Hieronder publiceren wij program ma's voor de eerste week welke voor de ere-divisie op zondag 25 augustus begint, evenals voor de eer ste en tweede divisie ere-divisie. BWRapid JC. AmsterdamNAC Fortuna '54GVAV, Feyenoord DOS, Noad—Sparta. VVV—Blauw wit: ElinkwijkADO, AjaxMVV en Spel. EnschedePSV. eerste divisie A. VS V—DWS. eerste divisie b. Scheveningen Holland Sport—RCH. tweede divisie A. Be-QuickVelocitas. tweede divisie b. BaronieW ilhelmina NAC tweemaal „uit" Terwijl de clubs uit de ere-divisie dus op zondag 25 augustus compleet aantreden_ komen in de andere be taald voetbal-sector slechts enkele in het veld. NAC zal de twee eerste wedstrij den „uit" spelen en pas op 8 sep tember, op eigen terrein. Een en ander in verband met de werkzaam heden aan haar nieuwe tribune, wel ke pas dan gereed zal kunnen zijn. NAC zal op die 8ste september thuis het seizoen openen met de wedstrijd tegen Rapid JC. De tweede uit wedstrijd der Bredase geel-zwarten wordt op l september bij BW in den Bosch gespeeld. Baronie is in onze gewesten de enige club uit de eerste en tweede divisie, welke eveneens op 25 augi|s- tus met de competitie een begin maakt. Een en ander in Verband met het feit, dat NAC uitspeelt, waar mede de competitieleider als steeds zoveel mogelijk rekening houdt. Of Baronie ook op 1 september voor eigen omgeving zal spelen NAC heeft dan immers een tweede uit wedstrijd werd nog niet bekend. Kennelijk vol goede moed wachten hier de renners in de internationals Ronde van Eede op het vertreksein. Dosko en RBC op 8 sept. Het Bergen op Zoomse DOS KO zal pas 8 september een begin met de competitie ma ken, het wordt een thuiswed strijd tegen Z.F.C. Ook RBC (le divisie A naar men weet) start eerst op zon dag 8 september met de uit wedstrijd bij DFC in Dor drecht. De week daarop is er een thuiswedstrijd tegen Hel mond. Nog een klein maandje en de voet bal gaat weer officieel rollen. Het zal ongetwijfeld een hoogst interes, santé competitie worden.

de Stem | 1957 | | pagina 3