Duitsers moeten hun eigen lot bepalen PRIJZENMOORD RADIO Nieuwe Italiaanse recordbreker Westen geeft Moskou duidelijk te verstaan: Regering vraagt nog een keer uitstel Troepen van opstandige imam ingesloten Egyptenaren aangeklaagd wegens samenzwering Alleen op deze basis een ruim akkoord mogelijk Ontvluchting uit Muis van Bewaring ZOMERS SNEEUWPLAATJE DAGBLAD VOOR ZEELAND Lonen mijnpersoneel j Mooier weer DullesOntwapening niet uitstellen In Argentinië: Schaduw van Peron over de verkiezingen In Amsterdam: Politieke vonnissen in Portugal Engelsen rukken Boeraimi binnen Twee doden bij autobotsing Suiker toch „maar" 93 cent Militair gedood bij ongeval t/m vrijdag 2 augustus GRMDIG SERIE o.a. GRLNDIG T.V.-SLPEROATV VAGERS Vergelijk iedere prijs K.L.M.-vlicgers aanvaarden interventie Aardbeving Mexico eiste 45 doden Nederlanders bij auto-ongeluk in Frankrijk gewond Japanse hulp bij bouw van de Assoean-dam Arrestaties in Guatemala nieuwe Geen eendzegt professor 97e JAARGANG No. 22516 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. IS. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C J. v. Hootegem, rar. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter. P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.— p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) f 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm 15 ct. Postrek 278841 Voor Cod, Kontntfin en Vaderland DINSDG 30 JULI 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 loon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601^ OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) De regering voelt er weinig voor, het bovengrondse mijnpersoneel te laten profiteren van de voorgestelde nieuwe premieregeling. Over verbete ringen voor de ondergrondse zou nog nader overleg kunnen worden ge pleegd. Dit is in het kort de slotsom van het overleg tussen de ministers Zijl stra en Suurhoff en het dagelijks bestuur van de Mijnindustrieraad, dat gisteren in Den Haag heeft plaatsgehad. De regering heeft de M.LR. verzocht, woensdag a.s. nog geen beslissing te nemen, zoals aanvankelijk in de bedoeling lag. De ministers brachten naar vo ren, dat een loonsverhoging voor de bovengronders repercussies zou hebben in andere bedrijfstakken. Zij achtten geen reële achterstand ten opzichte van die bedrijfstakken aanwezig. De M.I.R. heeft te kennen gege ven, dat het bezwaarlijk is, de be slissing nóg eens uit te stellen. Zij kwam met cijfers op tafel, die zou den aantonen, dat er wel degelijk van een achterstand bij de boven gronders kan worden gesproken. De ministers hebben toegezegd, deze gegevens alsnog te zullen be studeren. Zoals gemeld, zijn de ka tholieke mijnwerkers uiterst ver bolgen over het feit, dat de in de M.I.R. bereikte overeenkomst door de regeringshouding in gevaar is gebracht. De katholieke bond had al te kennen gegeven, dat er een ernstige conflict-situatie kan ont staan als de regering in haar hou ding volhardt. Moskou weet nu precies, waar het met de westelijke mogendheden aan toe is. In Berlijn namelijk liehhen gis- teren de Westduitse minister von Brentano en de ambas sadeurs van de V. S., Engeland en Frankrijk een uitvoerige verklaring getekend over de gemeenschappelijke politiek aanslaande de hereniging van Duitsland. De verklaring komt hierop neer, dat men de vorming van één Duitsland door middel van vrije verkiezingen als de enige juiste basis beschouwt voor het ontwapeningsoverleg met de Sovjet-Unie en dat de regering van een herenigd Duitsland vrij zal moeten zijn in de keuze van haar bondgenootschappen. De westelijke mogendheden verklaren zich te allen tijde bereid tot overleg met Moskou. De toon waarin de verklaring is gesteld, is er niet een van afweer, maar eerder van toenadering. ker zijn belangrijke politieke proble men (zoals de hereniging van Duits land) te regelen, wanneer met een doeltreffende ontwapening reeds een begin werd gemaakt. 5) De westelijke mogendheden be schouwen het tot stand brengen van de Duitse hereniging als een zaak waarvoor de vier grote mogendheden gezamenlijk verantwoordelijk zijn. DE HEER W. A. GROLLENBERG te Amsterdam is vanwege zijn verdien sten op cultureel en sociaal gebied, met name het ziekenhuiswezen, be vorderd tot Commandeur in de orde van Sint Gregorius de Grote. van Leraren bij het middelbaar onderwijs spreekt vrijdag 30 augustus in het conferentieoord .Woudschoten" te Zeist 0m over het onderwerp „is voor de' toe komst de invoering van het leraren- baccalaureaat wenselijk" DE RUSSISCHE minister van de fensie, Zjoekof, heeft de Egyptische opperbevelhebber, generaal Amer, uitgenodigd voor een bezoek aan de Sovjet-Unie. IN ALGERIë reed maandagochtend een autotrein op een mijn. Er vielen één dode en zeventien gewonden. DE ONTWERPBEGROTING van de gemeente Haarlem voor het jaar '58 sluit met een tekort van 5.370.000 gulden. Ter dekking van dit tekort wordt ook dit jaar weer een beroep gedaan op een gedeelte van de saldi reserves. NA TWEE UUR zoeken vond de po litie in een magazijn te Den Haag een inbreker, die zich onder een sta pel houtwol verborgen had. Voorbij gangers hadden hem door een raam in het gebouw zien klimmen. ROCK AND ROLL is in Perzië ver boden, omdat die dans „schadelijk voor de gezondheid" is. EEN JONGETJE van zes jaar is in het ziekenhuis te Groningen overle den tengevolge van een val van een schildersladder. Het ventje was met het hoofd op het trottoir terechtgeko men. DONDERDAG wordt de Amsterdam se impresario Eimst Ki-auss zeventig jaar. Hij heeft duizenden concerten, balletvoorstellingen e.d. georgani seerd. Ook als auteur geniet hij be kendheid. VIJF UUR LANG schoten oliefontei nen de lucht in, toen tijdens het af gelopen weekeinde onverwacht een boring van de Westduitse oliemaat schappij Preussag bij Nordhorn suc ces opleverde. De boormeester had zich op het laatste ogenblik in veilig heid kunnen stellen. EEN MOTIE van wantrouwen tegen de Surinaamse regering (waarin haar woordbreuk verweten werd) is met 10 stemmen voor en 11 tegen verworpen. DE PRODUKTIE van ruwe olie in de wereld heeft in de eerste helft van dit jaar een nieuw record bereikt. Zij bedroeg 381 miljoen metrieke ton te gen bijna 372 miljoen ton in de twee de helft van 1956. Verwachting van het K.VMI tot dinsdagavond, opgemaakt maan- 5 dagavond te 23.15 uur: Enkele opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. I Overwegend matige westelijke wind. Dezelfde temperaturen als t gisteren of iets hogere. 5 "andaag: zon onder 20.34 uur i ™aan onder 21.42 uur. »en: 20n °P 5. uur, maan op t iü.59 uur i De belangrijkste punten van de ge zamenlijke verklaring zijn deze: 1) Alleen een in vrijheid gekozen regering van een herenigd Duits land zou namens het volk kunnen spreken. 2) Zolang Duitsland verdeeld is, kan er geen vredesverdrag worden gesloten en is het bereiken van de gewenste stabiliteit in Europa onmo gelijk. 3) De westelijke mogendheden heb ben nooit geëist, dat een herenigd Duitsland tot de NAVO zou toetreden, maar een nieuw gekozen regering moet in deze wel de vrije keuze wor den gelaten. 4) Indien een herenigd Duitsland tot de NAVG zou toetreden, kunnen de Sovjet-Unie en de andere Oost- europese landen op „verstrekkende garanties" rekenen ten aanzien van hun veiligheid Uit de terugtrekking der Sovjet-troepen zou dan geen mi litair voordeel worden getrokken. 5) De hereniging van Duitsland en het sluiten van een Europese veiligheidsovereenkomst zouden het aangaan van een uitgebreide ontwa peningsovereenkomst vergemakkelij ken. Omgekeerd zou het gemakkelü- De ambassadeurs van Engeland, Frankrijk en de V.S. zeiden na de on dertekening van de verklaring, dat zij hoopten op een spoedig begin van succesrijke onderhandelingen met de Sovjet-Unie. Het is duidelijk, dat de westelijke mogendheden met het oog op de ko mende verkiezingen in Duitsland alle onzekerheid over hun opvattingen met betrekking tot het herenigings- vraagstuk hebben willen wegnemen. De socialistische leider Ollenhauer noemde de verklaring teleurstellend. Zij bracht het vraagstuk geen stap nader tot zijn oplossing, vond hij. Ook de Vrije Democraten hadden kritiek. Zij spraken van een „verkiezingsko medie" van von Brentano. Laatstge noemde zei tijdens een persconferentie dat de verklaring het ontwapenings overleg beoogde te bevorderen, in- plaats van te belemmeren. Minister Dulles, die gisteren in ver band met de ontwapeningsbespre kingen in London arriveerde, zei, dat iedere maand, die voorbijgaat zonder dat er een akkoord wordt bereikt, het entwapeningsvraagsluk vergroot. De V.S. waren hoopvol gestemd, dat er weldra in een of andere vorm een praktisch begin kon worden gemaakt met de ontwapening. Dit zou maat regelen inhouden om het gevaar van een verrassingsaanval te verminde ren en de grote politieke vraagstukken op te lossen, aldus Dulles. De verkiezingen die zondag in Ar gentinië gehouden zijn hebben uitge wezen, dat de gevluchte, dictator Peron nog altijd een grote aanhang heeft, maar dat de meerderheid van het volk hem niet meer terug wil. Merkwaardig genoeg hebben de regeringspartijen zich van een meerderheid kunnen ver zekeren, doordat veel Peronisten blanco hebben gestemmd, overeen komstig het advies van hun leidsman- in-ballingschap. Toen zeven miljoen stemmen geteld waren, was de stand: Regeringspartijen 3.050.050 stemmen; Oppositie 1.933.000 stemmen; Blanco 3.794.320 stemmen Communisten 210.000 stemmen. In totaal zijn 8.050.000 stemmen uit gebracht. TT De politie heeft nog geen spoor gevonden van de 28-jarige M. E. uit Hilversum, die zondagmorgen uit het Huis van Bewaring in Amsterdam is ontvlucht. Men vermoedt, dat de man na zijn ontsnapping eenvoudig naar het station is gewandeld en daar een kaartje heeft genomen met voor de politie onbekende be stemming. De uitbreker is bijzonder handig te werk gegaan. Hij was kortelings tot jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens een respectabel aantal kraak- jes, maar omdat er nog hoger be roep voor hem openstond, was hij nog altijd gedetineerd. E. mocht in de keuken van het Huis van Bewaring werken. Zondag morgen heeft hij van dit voorrecht gebruik gemaakt om te ontsnappen. Via een keukenraam wist hij op het u i6 ^ornen en daarna heeft hij zich langs een regenpijp op een muur laten zakken. Aan het eind van die muur bevond zich een houten hek. Door zich hier af te laten zak ken, kwam de vluchteling in een stil straatje, waar hij blijkbaar door nie mand is opgemerkt. Zijn gevangenis kleren liet hij op het dak achter. Vermoedelijk heeft hij onder die plunje een gewoon kostuum gedra gen. De rechtbank te Oporto (Portugal) heeft maandag uitspraak gedaan in het proces tegen vijf leden van het bestuur der „nationale democratische beweging", onder wie Rui Lui Go- mes, een bekende wiskundige en voormalige kandidaat voor het presi dentschap in Portugal. De beschuldigden zijn veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van tien maanden tot tw.ee jaar en tot hoge boeten. Zij zullen voorts onder toezicht van de politie staan en voor vijf jaar beroofd zijn van hun poli tieke rechten. De veroordeelden waren vervolgd wegens de publikatie van een mani fest over de kwestie-Goa, waarin zij onderhandelingen met India bepleit ten. De troepen van de opstandige imam in het omstreden gebied van Oman en Muskate zijn volgens de laatste berichten omsingeld door troepen van de sultan. Britse infan terie is bovendien de olierijke Boe- raimi-oase binnengerukt,ongeveer 240 kilometer ten noordwesten van de re bellen-concentraties. Tien Britse jachtbommenwerpers hebben maandag een demonstratie van hun vuurkracht gegeven bij het fort Birkat, dat in handen is van de opstandelingen. De bezetting was te voren door middel van pamfletten gewaarschuwd. Het fort is een vier kante vesting met twee torens. Een incident" heeft zich voorge daan bij een afdeling Arabische sol daten onder Brits bevel. Een aantal militairen wilde geen water hebben, dat door middel van moderne pom pen wordt verkregen. Zij wilden uit sluitend water gebruiken, dat in gei- tevellen was aangevoerd. Om een dreigende muiterij de kop in te druk ken, hebben Britse militairen enkele Maandagmorgen omstreeks kwart over negen is bij Orvelte een perso nenauto uit Beilen, bestuurd door de heer J. Naber, vertegenwoordiger al daar, in botsing gekomen met een vrachtauto. De bestuurder van de personenauto was op slag gedood. Zijn echtgenote werd zwaar gewond naar het ziekenhuis te Assen overge bracht, waar zij in de loop van de middag is overleden. Twee kinderen die eveneens in de auto zaten, zijn er vrij goed afgekomen, evenals de chauffeur van de vrachtauto. i raddraaiers onder de Arabieren naar Sjardjah overgebracht. De Britse minister van Buitenland se Zaken, Lloyd, heeft maandag in antwoord op een vraag in het La gerhuis gezegd, nog niet te weten waar de wapens van de opstandelin gen van de iman van Oman vandaan komen. Hij verklaarde ook, dat Groot-Brit- tannië niet op grond van een verdrag verplicht is de sultan te hulp te ko men bij het onderdrukken van onder mijnende activiteit. Er is wel een vriendschapsverdrag. De kruideniers-vakorganisaties heb ben de handel geadviseerd, de consu mentenprijs voor suiker te stellen op 93 cent per kilo. Dit is het resultaat van een bespreking, die de organisa ties hebben gehad met de staatssecre taris van Economische Zaken. Het eerdere advies van de kruideniers vakorganisaties tot verhoging van de suikerprijs tot 94 cent per kilo Is, vol gens de organisaties, veroorzaakt door een reeks van misverstanden, waarin tijdens de bespreking van gisteren klaarheid is gekomen. (Toen we het artikeltje over deze aangelegenheid voor pagina 3 schre ven, was ons dit nieuwste advies nog niet bekend). Maandagmiddag is te Naarden de dienstplichtige soldaat H. Sieuwers met zijn hoofd bekneld geraakt tus sen twee vrachtauto's. Hij was vrij wel onmiddellijk dood. Soldaat Sieu wers, die afkomstig was uit Hoorn, was 21 jaar oud en ongehuwd. (Advertentie) type 2068 van 363— nü 220. 2070 van 398— nü 235. 3068 van 538— nü 320. 4085 van 538— nü 320. 4090 van 598— nü 355. 4095 van 598— nü 355.— 5060 van 588— nü 350. 5080 van 658— nü 395. type 33643 cm beeld van 1045— nü 725— 44653 cm beeld salonkast met deuren van 1450.— nü 1025.— Toestellen in gesloten dozen met origineel fabrieksgarantiebewijs REMBOURSZENDINGEN FRANCO HUIS DESGEWENST OOK GEMAKKELIJKE BETALING ROTTERDAM i Nwe Binnenweg 13 tel. 121133 Jonker Fransstraat 19 tel. 21246 GOUDA Wijdstr. 26 - tel. 5505 Neerlands Grootste Radio- en Televisiebedrijf De KLM-vliegers hebben het voor nemen van de directie van de KLM om het salarisconflict voor te leggen aan het College van Rijksbemidde laars met instemming begroet. In een verklaring, verstrekt door de vliegers, wordt gezegd, dat zij van het begin af geporteerd geweest zijn voor een eerlijke behandeling, getui ge het feit, dat zij in april van dit jaar de raad van commissarissen van de KLM al verzochten te inter veniëren, toen de onderhandelingen dreigden vast te lopen. Volgens de jongste ramingen zijn 45 mensen om het leven gekomen bij de aardbeving in Mexico. In de hoofd stad kwamen 32 mensen om het leven en werden er 450 gewond, in Acapulco vielen 4 doden, in Chilpancingo twee en in Miquilpan zeven. Het aantal do den is dus minder groot dan men aan vankelijk vermoedde. De Egyptische openbare aanklager heeft in Cairo een aanklacht tegen 13 personen gepubliceerd, die beschul digd worden van een poging om de regering omver te werpen en presi dent Nasser te vermoorden. Onder de beschuldigden bevindt zich de vroe gere Wafdistische minister Salah El Din. De aanklacht eist vervolging van de leiders der samenzwering op grond van een wetsartikel, dat als zwaarste straf de doodstraf noemt. Tien dagen geleden werd officieel bekendgemaakt, dat de samenzwering entdekt was en dat zestien arrestaties waren verricht. Leider van de samen zwering was volgens deze verklaring de vroegere brigade-generaal Ahmad Atef Massar. Salah El Din, die minis ter van buitenlandse zaken is geweest, P mmmsm BIJ MECHELEN is 'n zware vracht auto geslipt en in een kanaal gere den. Vier der inzittenden zijn ver dronken. Deze Italiaanse „Abarth"-auto, die een ma chine van 750 cc heeft, is er in geslaagd zes wereldrecords te evenaren en twee te overtref- - aaBoHHËia fen. Tijdens proefritten werd een gemiddelde snelheid behaald van 177 km per uur. had na de staatsgreep premier moe ten worden. In de aanklacht wordt gezegd, dat de samenzweerders generaal Nagib, die na de verdrijving van koning Faroek president is geweest en die later door kolonel Nasser is afgezet, weer aan de macht wilden brengen. Bij een auto-ongeluk te Saint Ger main (bij Versailles) zijn maandag twee echtparen uit Amsterdam ernstig gewond. Volgens AFP zijn het de heer en mevrouw Aok en de heer en me vrouw Baltzer. Zij zijn naar het zie kenhuis van Saint Germain overge bracht. Hun auto was op een kruispunt in botsing gekomen met de auto van een Parijse hotelhouder. Deze is om het leven gekomen. Zijn twee passagiers zijn eveneens zwaar gewond in het ziekenhuis van Saint Germain opge nomen. Van betrouwbare zijde wordt ver nomen. dat de Japanse maatschappij ter ontwikkeling van energiebronnen een semi-officiële onderneming, een Egyptisch voorstel heeft aanvaard voor technische hulpverlening bij de bouw van de dam van Assoean. Voordat de Japanse bijdrage zal worden verleend, zal, volgens de correspondent van Belga in Cairo, Japan een verdrag in zake technische bijstand met Egypte moeten sluiten en zullen Egyptische technici in Japan een onderzoek in stellen naar de door Japan geboden mogelijkheden inzake technische bij stand. MINSTENS 86 mensen zijn gewond bij een treinongeluk in Canada, niet ver van Winnipeg. Kinderen hadden met de wissels geknoeid. Dit tafereel kan men zien op de hoofdweg van Bergen aan de west kust van Noorwegen naar Oslo, De weg is alleen in de zomer te berij den; 's winters is de sneeuwlaag te hoog. De wand van sneeuw en ijs blijft echter ook 's zomers nog aan zienlijk hoog, hetgeen voor vele toeristen aanleiding is er een vakantieplaatje van te maken. De regering van Guatemala heeft maandag de arrestatie bekendge maakt van een majoor, een luitenant en zes andere leden van de presiden tiële lijfwacht, op verdenking van medeplichtigheid aan de moord op president Carlos Castillo Armas. Maandag zijn duizenden langs de baar van Castillo getrokken. 55 55 De proeven van professor Benoit, op eenden genomen, be wijzen nietdat het mogelijk is erfelijke wijzigingen aan te brengen op diersoorten. Dit heeft professor Lienhard ver klaard, die erfelijkheidsleer do ceert aan een Franse school. Prof. Lienhard is van oordeel dat de eigenschappen van de Kaki-eend niet op kunstmatige wijze zijn overgebracht op de Peking-eend. Die eigenschappen van de Kaki-eend zijn niet door de Peking-eend verworven, maar het zijn teruggekeerde eigenschappen. Professor Lien hard wees erop, dat beide een den afstammen van eenzelfde soort.

de Stem | 1957 | | pagina 1