sjes Gewapende operaties in Oman gestaakt GEEN VISSERSLATIJN Krans voor de tippelaars Cellen in Den Haag en Rotterdam als finish van auto-strooptochten f orestier speelde ellendige rol in T our-prijsvraag 62 doden op bruiloft ONDERGANG VAN DE BREDE-BASISSTIJL Sidonia TOUR DE FRANCE PRIJSVRAAG weer present 12 1^ DAGBLAD VOOR Fort van weer voor bki sultan Kroestjef wil uitwisseling van studenten Geldboete voor dr. Adams Plaatselijk enkele bu ien Haute Couture te Parijs in moeilijkheden De zaak-SaI D. S. weer vrij Levenskansen der kunst Maandag verklaring vier mogendheden over Duitsland Geen vasten en onthouding op 14 augustus Zes heren en een dame in arrest Meer dan 90.000 biljetten Onderzoek naar concentra tiekampen in Algiers Maximum in bebouwde kom vijftig km In dit nummer vindt U de uitsla" van de grote van het 1 A INGEN ICHTING ALEN ER d: laar f 81.67) jaar f 89.19) aar f 98,87) e wassing. ;k os ten naar een afzon de Eerw. goeding van AECILIA" e traditie in de OUDE nt JAN DE ïovens ,,Die Kloostertuin erwijl beslo- Iksliedje ..In Altink. Het Nun danket 656-0 97e JAARGANG No. 22514 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neeriandia. Verschijnt elke -werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: j. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. ƒ7 p. kwartaal, p. post 7".70, p. week (uitsi. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor Cod, Kowinffïn en Vaderland ZATERDAG 27 JULI 1^37 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0 35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZFN, Noordstraat 56, tel. 2601 - OOSTBTIRG, Nieuwltraat 41. tel. no.jSS) Alle verdere gewapende operaties in het gebied van de opstand tegen de sultan van Muskate en Oman zijn, volgens een officiële woordvoerder te Sharjah, opgeschort. Voor hoelang is nog niet hekend. Het betreft hier de operaties van vliegtuigen van de Britse luchtmacht tegen versterkingen van de opstandelingen in Oman, die drie dagen geduurd hebben. De aanvallen geschiedden met boordkanonnen en raketten. Een woordvoerder van de R.A.F. heeft gezegd, dat vandaag ope raties zullen beginnen voor een intensieve verspreiding van strooi biljetten in het opstandige gebied waarin wordt aangespoord tot steun aan de sultan. De rode vlag van de sultan is boven het fort van Izki waarge nomen. Voordat dit fort woensdag door R.A.F.-vliegtuigen werd aan gevallen, woei de witte vlag van de Imam boven de versterking. De R.A.F. heeft in de drie dagen van haar optreden drie forten aangevallen die de voornaamste bolwerken van de opstandelingen »ijn, nl. te Izki, Nizwa en Tanoef. Niswa verwoest? Het bureau van de Imam van Oman te Cairo had eerder bekendge maakt dat donderdag „door geconcen treerde Britse luchtaanvallen twee steden in Oman, Nizwa en Azki, vol komen zijn verwoest". Het „Foreign Office" heeft dit be richt echter met klem tegengespro ken. Commentaar V.S. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren de opstand in Oman „een actie op klei ne schaal" genoemd en verklaard dat de V.S. geen duidelijke inlichtin gen hebben ontvangen of er al dan niet wapens van buitenlandse mo gendheden in het omstreden gebied worden gebruikt. Voorts wordt opgemerkt, dat de V.S. niet beschikken over inlichtingen uit de eerste hand over de huidige moeilijkheden in het gebied, maar door de Britten in grote lijnen zijn in gelicht. Kroestjef, de leider van de Rus sische communistische partij, heeft de V.S. uitgedaagd om verscheidene hon derden studenten tussen beide landen uit te wisselen. De studenten moeten een jaar in een van beide landen studeren en de kosten moeten door het als gastheer fungerende land betaald worden, al dus Kroestjef. Dit is meegedeeld door mevr. McClean, die deel uitmaakte van een groep Amerikanen, die een bezoek aan Rusland hebben gebracht en die door Kroestjef in Moskou zijn toege sproken. IN DE OVERVAL op de Amsterdamse wisselloper G. B., die eergisteren van een tas met 55.000.was beroofd, is nog geen opheldering gebracht. Op zijn kleren zijn geen sporen van een bijtende vloeistof gevonden. DE VRIJHEID van Sovjet-diplomaten in Japan is beperkt tot veertig km. buiten Tokio. Japanners mogen in Rusland ook niet verder dan veertig km buiten Moskou. Vandaar. VAN EEN GROEP van honderd Poolse toeristen, die een bezoek aan Wenen heeft gebracht, hebben er twaalf politiek asiel gevraagd. Van de vorige twee groepen zijn er twintig in Oostenrijk achtergebleven. FRANSE gevangenbewakers zullen vandaag weer aan het werk gaan na een staking van tien dagen om kracht bij te zetten aan looneisen. TWAALF PERSONEN zijn om het leven gekomen bij een aanvaring op de Siak-rivier, in midden-Sumatra, tussen een barkas en een olietank schip. SEMARANG heeft een communisti sche meerderheid. In de gemeenteraad bezetten de communisten 20 van de 35 zetels. In de oude raad hadden zij veertien zetels. PROF. DR. G. A. VAN DEN BERGH van Eysinga is, kort na de dood van raar man, op 77-jarige leeftijd in Zwitserland overleden. EEN PADVINDER uit Denemarken, 14 jaar oud, is, op weg naar de jam boree, waarschijnlijk in een toestand van slaapwandelen, overboord geraakt. DE BURGEMEESTER van Famagusta, Andreas Pouyouros, heeft bij het be stuur van Cyprus geprotesteerd, om dat hij op het vliegveld van Nicosia gefouilleerd. Hij keerde terug uit Athene, waar hij een gesprek met Makanos had gevoerd. In de stromende regen bereikten gisteren, de laatste dag van de 41e internationale Vierdaagse rond Nij megen, vele deelnemers het eind punt. Bossen bloemen kwamen hier aan te pas en zelfs een krans, zoals de foto laat zien. Dr. Adams, de arts uit Eastbourne die in april jl, op beschuldiging van moord op een patiënt terecht stond en werd vrijgesproken, is gisteren in de Engelse plaats Lewes wegens veertien aanklachten, die van vals heid in geschrifte tot schendingen van de wet op zeer schadelijke ver dovende middelen varieren, veroor deeld tot een totaal aan boeten van 2400 pond sterling (ruim 25.000 gul den). De arts bekende schuldig le zijn aan de veertien aanklachten. Hij had ge knoeid met recepten en crematiepa pieren en geprobeerd zware narcoti ca achter te houden. De veroordeling tot een boete volg de op een verzoek van de verdediger om Adams geen gevangenisstraf te geven. Weersverwachting van het K.N. OT.I. tot vanavond, opgemaakt vrii- dagavond 23.15 our: J Nu en dan opklaringen, maar plaatselijk ook enkele buien. Ma- t°t krachtige westelijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Matige tot vrij sterke en soms sterke wes tenwind. Zwaar bewolkt met op klaringen. Regenbuien. Vandaag: zon onder 20.38 uur. Maan onder 20.18 uur. Morgen: zon op 4.55 uur. Zon onder 20.37 uur. Maan op 6.51 uur. Maan onder 20.48 uur. Maandag: ZOn op 4.57 uur. Maan op 8.1a uur. Niet minder dan 62 mensen zijn vrijdag te Cairo om het leven geko men, doordat het huis waar een brui loftsfeest werd gevierd, instortte. Onder de doden bevindt zich de bruid. De bruidegom behoort tot de 60 gewonden. Van de leden van een orkest overleefde alleen de drummer het ongeluk. Twee der vijf verdiepingen van het oude huis in een volkswijk in het centrum van Cairo begaven het toen ruim 200 gasten aan het feestvieren waren. Een kleine week voor het begin van de grote modeshows is de Parijse Haute Couture" in moeilijkheden geraakt, doordat drie grote mode- huwen, namelijk die van Chanel, Gi- venchy en Balenciaga, uit de be drijfsvereniging van de Haute Cou ture zijn getreden, waarbij alle grote mode-ontwerpers van de Fran se hoofdstad waren aangesloten. Coco Chanel, de leidster van het naar haar genoemde modehuis, was de eerste die uittrad, omdat zij zich niet verenigen kon met de strenge voorschriften van de vereniging. Zo wil zij het kopiëren van haar model len toestaan. De tweede voorzitter van de B.V.C. „Amsterdam", D. S., die dinsdag jl. was aangehouden, verdacht van uit lokking tot meineed in de rechtszaak tegen de Zuidslavische voetballer Sal, is gisterenmorgen, na te zijn ver hoord, op last van de officier van jus titie in Den Haag onmiddellijk in vrijheid gesteld. Brutus", de Deense dog, had al i vroeg, toen zijn kleine baas over i 0p de proppen.... en Brutus gaapte zoveel hengelaarsverhalen gehoord, z'n vangst vertelde. De 3 1/2 jaar van bewondering, dat hij om een tastbaar bewijs oude Mark kwam toen met zijn ris De Westduitse minister van buiten landse zaken, dr. Heinrich von Bren tano, en de ambassadeurs van Enge land, Frankrijk en de Verenigde Sta ten in de Bondsrepubliek zullen maan- dag te West-Berlijn een verklaring tekenen, waarin de gezamenlijke po litiek van deze landen t.a.v. de her eniging van Duitsland in twaalf pun ten wordt uiteengezet, aldus is door het ministerie van buitenlandse zaken te Bonn bekendgemaakt. Minister von Brentano zal in een rede de bedoeling en de betekenis van de verklaring toelichten. Ook de drie ambassadeurs zullen het woord voeren. De ondertekening van de verklaring zal maandag te twaalf uur geschieden. De H. Congregatie van het Conci lie heeft gisteren een decreet uit gevaardigd, waarin zij bepaalt, dat de verplichting tot vasten en ont houding op de vigilie van Maria ten Hemelopneming, 15 augustus, wordt opgeheven en verschoven naar de vigilie van Maria Onbe vlekt Ontvangen, welk feest op 8 december gevierd wordt. Het decreet is uitgevaardigd in spe ciale opdracht van de H. Vader en op verzoek van talrijke bisschop pen uit de gehele wereld. Vlak achter elkaar kwamen ons gisteren twee stukjes onder ogen, één in ,,De Telegraaf" en één in „Het Vrije Volk". Het eerste was van Jacques Gans, die men nog steeds niet nauwkeurig te rubri ceren weet. Een Robin Hood of een ^Don Quichotte Gans dan schreef, dat men hem zijn onfatsoenlijk" stijltje verwe ten had en dat hij er nochtans niets voor voelde te vervallen in de hier alom gecultiveerde brede- basisstijl, die hij weliswaar net jes, maar een beetje hypocriet vond. Zelfs de cultuur schreef hij gaat onder die brede - basisstijl gebukt. Er heeft iets profetisch in die woorden gezeten, het vermoeden van een naderende rebellie. Gans namelijk kon op het moment dat hij zijn stukje schreef, nog niet weten wat zich in het Bonnefan- ten-museum te Maastricht zou af spelen. En zo komen we dan op wat „Het Vrije Volk" te berichten wist. In het Bonnefanten-museum namelijk had Geurt Brinkgreve, de kunst criticus, een lezing gehouden over de „Levenskans der Kunst", een echt-Nederlandse titel voor een on derwerp, dat men in ons land nu eenmaal niet zonder een zekere plechtstatigheid kan behandelen. En na die lezing ontmoette de heer Brinkgreve de kunstschilder Aad de Haas, die zich met zijn kruisweg voor het kerkje te Wahl- wyler bekendheid heeft verwor ven. Het zou voor de hand hebben gelegen dat de twee zich in de subtiele taal der kunstkritieken over de levenskansen der kunst hadden uitgelaten. Dat zou ook wel gebeurd zijn wanneer Brink greve in een hooggestemde kritiek in Elseviers Weekblad de heer de Haas niet een neuroticus en een nachtkroegenloper had genoemd. De laatste achtte deze uitlating meer geschikt voor een fijnzinnige conversatie-achteraf. Hij zei, dat de uitlatingen beledigend waren (wat de heer Brinkgreve toe gaf) en dat zij een rechtzetting vereisten (wat dhr. Brinkgreve vereisten (wat de heer Brinkgreve niet toegaf) en vervolgens gaf de Haas zijn kunstbroeder zó'n harde klap dat deze wankelend en met in drukwekkend gekraak tussen een stuk of tien stoelen terecht kwam. Professor Timmers, directeur van de Jan van Eyck-academie te Maastricht zorgde er voor, dat de discussie niet werd voortgezet. Gans mag in elk geval met ge rechtvaardigde trots constateren, dat zijn aanhang groter is dan hij zelf vermoeden kon. Zes „heren" en een „dame" hebben thans een overvloed van tijd hun wonderlijke avonturen te overdenken, die zij kris-kras over 's Heren wegen hebben beleefd. Daarbij werden auto's ge roofd als waren deze flonkerende voitures nog minder waard dan de pruimpjes aan de pruimeboom, waardoor Jantje volgens het woord van de dichter in verleiding werd gebracht. Een strooptocht eindigde in Den Haag, de tweede in Rotter dam. Ziehier, wat er op onze vaderlandse wegen zo al gebeuren kan. In de nacht van zaterdag op zon dag zyn twee Amsterdammers, de 27-jarige vertegenwoordiger M. J. en de 39-jarige H.J.G. eens op stap ge gaan. Op een gegeven ogenblik be sloten zij naar Rotterdam te gaan, waar J. een vriendinnetje had wonen. Na tevergeefs te hebben gepoogd een aantal geparkeerde auto's op gang te brengen, besloot het tweetal de wa gen van de baas van G. te nemen. Zij kwamen hier niet verder mee dan Wassenaar, omdat de motor toen warm liep. De schade daarbij aan de wagen toegebracht is zo groot, dat deze naar de sloop kan gaan. J. en G. lieten de auto langs de weg staan en liftten naar Amster dam terug. De volgende dag gingen beiden naar Den Haag, waar G. een vriendinnetje tegen kwam, de 20-jari- ge F.L.B. Gedrieën toog men toen naar Scheveningen. Hier namen zij uit een geparkeerde auto een jas en handschoenen weg en uit een andere auto autopapieren. Vervolgens stalen zij een geparkeerde auto en reden naar Haarlem, waar getracht zou worden de auto te verkopen. Een ga ragehouder, bij wie dit geprobeerd werd, voelde er niet veel voor, maar wist wel een mogelijke koper. Te zamen met J. ging deze garagehou der naar deze man toe, maar on derweg werden zjj door de politie in gerekend. Ondertussen was G. met mejuf- Er moet één man zijn met wie je niet meer over Forestier kunt praten. Bij het horen van die naam zakken zijn schouders waarschijnlijk gelaten in de richting van de grond en zijn oog opslag zal duister worden. Indien Forestier de Tour had gewonnen Maar in de Tour-prijsvraag van Dagblad De Stem kan niet met „indiens" gerekend wor den. Daar beslissen de juiste feiten. En de naam Forestier op het deelname-formuliertje van die ene man werd dus zonder genade fataal, ook al klopte de tijd dan tot op de laatste seconde De zes mensen, die (drie dagen achtereen) met het sorteren van de inzendin gen bezig waren, hebben allen even het werk ge staakt om te kijken hoe dicht die man bij een rijke prijs was gekomen. Toen werd zijn biljet terzijde ge legd. Kansloos De tienduizenden, die de naam van Tour-winnaar Jacques Anquetil wèl juist hadden ingevuld, bleven wat men noemt in de slag. Op het moment, dat An quetil met de gele trui vei lig en wel in het Paredes Princes arriveerde, konden al die inzenders nog de il lusie koesteren, dat de ren ners de laatste etappe pre cies in „hun" tijd hadden afgelegd. (Behalve natuur lijk de grappenmakers, die 600 uur 45 min. en 1 se conde hadden genoteerd of die in hun naast het aan tal uren hadden vergeten, zodat ze de coureurs in re cord-tijden als 14 minuten en 18 seconden naar Parijs lieten razen. Verder moest een inzen ding opz(j worden gelegd, biljet tussen de meer dan 90.000, die ons kantoor overstroomden, meer dan 90.000 uit alle windstreken, ver buiten ons gewest, tot in België en Oostenrijk toe. Er werd „Hoera" geroe pen, toen „Tante Sidonia" werd gevonden. Er werd óók „Hoera" ge roepen ter ere van formu lieren, die „goed" waren, omdat het vakje voor de winnaar „Tante Sidonia" vermeldde. Zoiets is er ieder jaar bij. Iemand heeft daarvan kennelijk een gewoonte gemaakt. De sorteerploeg, die de Tour- malet-achtige berg formu lieren te lijf ging, zat er al zo'n beetje op te rekenen. Het is een oude bekende geworden, die steeds te voorschijn moet komen, zelfs al is het slechts één tot op de seconde goed. Het bleken er acht te zijn.... Indien de renners één seconde vroeger of later zouden zijn gearriveerd, zou het aantal juiste inzen dingen merkwaardig ge noeg veel groter zijn ge weest, maar nogmaals, „in diens" bestaan niet. Een van de acht was de heer van Zundert uit St.- Willebrord, die volop aan het feesten was ter gele genheid van de bruiloft van zijn broer en er een extra reden tot feestvreug de bij kreeg: hij won het televisie-toestel. Het was niet de hoofdprijs. Die ging naar Clinge. Maar dat staat allemaal in de uit slag, elders in deze editie. Het is een pagina, die ve len gelukkig zal maken. Dank zij de overvloed van prijzen (totale waarde meer dan 10.000 harde guldens) blijft het namelijk niet bij de vreugde van de acht in zenders -met- de-tijd-pre- cies. En U en U en U, die er allen net naast of ver naast zaten, zullen wel re deneren als de mevrouw, die telefoneerde en zei: „Ik zit er drie uur en veertien minuten naast. Zou het toch een prijs opleveren?" Het antwoord was weinig hoop gevend. Er klonk een die pe zucht door de hoorn. Maar toen zei ze: „Volgend jaar beter". En zo IS dat. Misschien wint Jean Forestier dan wèl.... frouw B. op slap gegaan. In Bloe- mendaal stal G. een auto en schil derde op de nummerplaten het num mer van de wagen te Scheveningen, waaruit hij de papieren had gehaald. De reis ging toen in zuidelijke rich ting, maar in Leende (N.-B.) kreeg de auto panne. En passant had men in Rotterdam nog de 28-jarige clas sificeerder C.M. opgepikt. Het drietal begaf zich vervolgens naar Maastricht, waar een andere auto werd gestolen. Met deze wagen reed men terug naar Haarlem, waar men trachtte de wagen te verkopen, hetgeen niet gelukte. De politie die van deze poging op de hoogte was gekomen, signaleerde de gestolen auto. Eergisteren kwam de Haagse po litie ter ore, dat de gestolen auto in de Kranestraat zou staan, maar toen zij zich daar ijlings naar toe begaf, bleek de wagen alweer verdwenen. Wel trof zij mejuffrouw B. met de classificeerder daar in een logement aan. Verder peurende zag de politie plotseling G. met de gezochte auto de Rijswijksestraat inrijden. De po litie reed de man klem en arresteer de hem. Op het ogenblik zitten daar nu niet alleen G.M. en mejuffrouw B. opgesloten, maar ook J., die van Haarlem uit naar Den Haag is over gebracht. Overvol in Helmond... Ook Rotterdam kende een auto avonturier. Een zo op het oog on schuldige aanrijding tussen een auto en een wielrijdster, gisteren aan de Henegouwerlaan te Rotterdam, bracht aan het licht, dat vier knapen van plan waren geweest een overval te plegen in de garage van de heer van G. aan de Kanaaldijk te Hel mond. De vier mannen zijn inmiddels aangehouden. Toen gisteren op de Henegouwer laan een auto een aanrijding had met een wielrijdster, zagen voorbijgangers tot hun grote verbazing, dat de vier inzittenden van de wagen overhaast de vlucht namen. Een brievenbestel ler zette tevergeefs de achtervolging in. maar de ijlings gealarmeerde po litie had meer succes en wist drie van de vier inzittenden aan te hou den. Het waren de 29-jarige losse werkman N.J. van S. en de 17-jarige opperman Th. S. beiden uit Aarle- Rixtel en de 16-jarige monteur J.A. G. van W. uit Helmond. Toen zij op het hoofdbureau van politie gefouil leerd werden kwamen uit hun zakken zwarte maskers te voorschijn, het geen de recherche nog nieuwsgieriger maakte. De heren bekenden toen een overval te hebben willen plegen in de garage van van G. te Helmond. Van nacht om twee uur waren zij er met zijn vieren aangekomen, maar het tijdstip bleek niet zo gunstig te zijn. De heer van G. was namelijk nog aanwezig. Met het verhaal van een lekke band hield een van hen de garagehouder aan de praat, maar de ze vertrouwde het zaakje niet en zo kwamen ze niet veel verder. De drie anderen zagen een eindje verderop een auto staan, die niet van de heer van G. was. Het gelukte hun met de wagen weg te komen en nummer vier was ook weldra weer van d« partij. Zij vertrokken naar Rotterdam naakten eerst in 's-Hertogenbosch 'n aanrijding en toen in de Maasstad. De ontkomen vierde man is liftend naar Helmond gegaan en kon daar worden aangehouden. Het was de 22- jarige H.M. eveneens uit Aarle-Rixtel. De mannen bleken niet over wapens te beschikken. Een delegatie van het internationale comité tegen concentratiekampen is tot de slotsom gekomen, dat er in Algerië geen concentratiekampstel sel in de strikte zin het woord be staat. Wel is men er van overtuigd, dat er gevallen zijn geweest, waarin arrestanten zijn gemarteld. De Franse autoriteiten hadden echter de verze kering gegeven, dat alles in het werk is gesteld om „een einde te maken aan martelingen en verdwijningen, gevallen, die naar de overtuiging van de delegatie, niet algemeen voorko men' De afvaardiging, die onder leiding stond van de Belg dr. Georges André spreekt haar erkentelijkheid uit voor het feit, dat zij bij haar onderzoek dat van achttien juni tot vijf juli duurde, volkomen vrijheid had om overal te gaan waar zij wilde en iedereen, ook gevangenen, te onder vragen, zonder dat hierbij een ver tegenwoordiger van de Franse auto riteiten aanwezig was. Gisteren is een staatsblad uitgege ven (no. 264), houdende een konink lijk besluit tot wijziging van het we genverkeersreglement. Krachtens het onderhavige besluit is het de bestuur der van een motorrijtuig verboden daarmede te rijden over een weg of een weggedeelte, gelegen binnen een bebouwde kom, met een groter! snel heid dan 50 km per uur, tenzij de weg of het weggedeelte een aanduiding draagt voor grotere snelheid. In dat geval is de maximumsnelheid 70 km per uur. Voor rijkswegen worden deze aan duidingen aangebracht door het rijk, voor andere wegen op aanwijzing van Gedeputeerde Staten. Het besluit treedt 1 november a.s. in werking. O

de Stem | 1957 | | pagina 1