zich Engeland zet grote schrap voor invasie Onze bejaardentehuizen 10! Arie Maasland: 20 jaar „Olé Guapa" Nieuwe wegen tot geestelijke vorming Verkenners uit alle landen rukken aan Organisatorische aspecten Investeringsbeperking werkt door Mgr. Baeten reikte prijzen uit aan seminaristen 98 Tochtgenoten van St. Frans in augustus naar Den Briel WEEK-END TASSEN Watersnood in Oost-Duitsland en Oostenrijk DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 26 JULI 1957 Zuidwest-Nederland gaat goed voorbereid naar Jamboree Britten zijn goede gastheren De maaltijden Overzicht Zeeuwse Arbeidsmarkt Pittige, scherpe filmbeelden? AGFA ISOPAN F smalfilms Studiedagen Ypelaer besloten Vakantieen vorming Alleen morgen ZATERDAG kunt U profiteren van deze unieke aanbieding VROOM DREESMANN J (Van een speciale verslaggever) De zee- en luchthavens van Engeland zullen 30 en 31 juli overwegend bevolkt zijn door de tienduizenden Jamboreegangers die in het Britse Gemenebest zullen arriveren. Ruim 35.000 man zal zich bepakt en gezakt in deze twee dagen een weg zoeken naar het hart van Engeland, Sutton Cold Field, waar de jubileum-Jam boree wordt gehouden. Als men daarnaast even rekening houdt met het feit dat op 1 augustus bij de opening van dit gebeuren zo'n 90.000 bezoekers worden verwacht, dan zal men begrijpen, dat het Engelse politie-apparaat die dagen in volle omvang in de omgeving van Birmingham paraat zal zijn. Niet alleen het politie-apparaat. Vervoers- en transportondernemin gen houden reeds vanuit Londen re kening met de overstelpende drukte en men wil, om verkeersopstoppin gen te voorkomen alles zo correct en vlot mogelijk laten verlopen. Er loopt iedere dag een speciale pad- vinderstrein van Londen naar Bir mingham. Onze eigen verslaggever zal dan reeds in Engeland zijn. Collega's van hem zullen hem op Sutton Coldfield het relaas vertellen van het transport overzee met het M.S. „De Mecklen burg", welk relaas onmiddellijk naar Breda zal worden doorgeseind. Hij zal daar het Nederlandse contin gent ontmoetten en in het bijzonder het zuid-west-Nederlandse contingent, waarin de deelnemers uit onze eigen gewesten zitten. Het grote jamboree-terrein zit mudvol en in een straal van 50 km. rond Sutton Cold Field zullen alle evt. bruikbare terreinen bevolkt zijn door Engelse verkennerstroepen. De Britten willen de buitenlanders de beste plaatsen in het Sutton-park ge ven en zeil genoegen nemen met een terrein in de omgeving. Slechts en kele Engelse troepen zullen in Sutton- park zeil zijn ondergebracht. Het zuid-west-Nederland-contingent maakte inmiddels zijn laatste week end op Seters bij Breda.Aalmoezenier Vrensen uit Santpoort, een rasechte Brabander en Witte Pater van Afrika was vol trots over zijn mannen, even als hopman van der Aa uit Oisterwijk. Alhoewel 1 augustus om 3 uur 's middags het Jamboree-terrein plechtig geopend zal worden door de Hertog van Gloucester in zijn lunctie als president van The British Boy- Scouts Association, zal er daags te voren reeds een plechtigheid plaats vinden. Lord Rowellan, de hoofdver- kenner van het Britse Gemenebest zal dan op het Jamboreeterrein arri veren en om hall negen 's avonds de openluchtbioscoop in werking stellen. Op 2 augustus zullen een aantal padvindsters, die deelnemen aan het wereldkamp in Windsor, de Jambo ree bezoeken. Er zullen twee van de ze padvindsterskampen worden ge- dOU<?™' een i" het Windsor Great Park in Engeland en een in Zwitser land. Nederland zal met 150 meisjes in Engeland en 50 in Zwitserland ver tegenwoordigd zijn. Deze kampen be ginnen reeds op 29 juli en eindigen op 6 augustus. De 150 meisjes die naar Engeland vertrekken, gaan reeds 22 juli op de boot. Zij zullen voor de aanvang van hun kamp nog een week doorbrengen bij Engelse families in Birmingham. Lady Baden Powell zal op 30 juli hun kamp openen terwijl op 4 augus tus Koningin Elisabeth en Prinses Margaret er een bezoek zullen ko men brengen. Daarna vliegt Lady Ba den Powell naar Zwitserland, om daar 2 augustus een bezoek te bren gen aan dat kamp. In Zwitserland zal het dan groot feest zijn voor de gehele Zwitserse jeugd. Naast grote kampvuren zal men er een groots vuurwerk ontsteken te Ulrichen. Birmingham de eerste voorstellingen van de „Gangshow" zullen beginnen. Ook de Verenigde Naties zijn pre sent. Zij hebben n.l. een grote ten toonstelling ingericht in de stadshal van Sutton Coldfield. Die dag begin nen de voortrekkers hun grote hike die vele honderden kilometers lang zal zijn. Hun doel is de „Snowdon", Engelands hoogste berg in Noord-Wa- les. Op 8 augustus demonstreren Ne derland en Cuba in de arena. Die dag zijn er ook internationale volksdan sen. Op 12 augustus sluit Lady Baden Powell, de vrouw van de stichter der verkennersbeweging, de Jambo ree. Aardig is voorts nog te weten dat de Rolls Royce met caravan, die Lord Baden Powell in 1929 ten ge schenke kreeg op de wereld-Jamboree in Birkenhead op deze jamboree te bezichtigen zal zijn. Aan deze auto is een merkwaardige geschiedenis verbonden. Toen de echtgenote van Paden Po well bij haar man informeerde wat zijn lievelingswens was, antwoordde deze: „Het enige dat ik nodig heb, is een paar bretels". De deelnemers aan die jamboree brachten zijn wens toen in vervulling, maar daarnaast schonken zij hun Chief Scout een Rolls Royce met caravan. Lord Robert Baden Powell, de stichter van de padvindersbeweging over de gehele wereld werd in 1857 geboren. Ter ere van hem en het feit dat hij precies 50 jaar geleden deze grote wereld-broederschap stichtte was aanleiding voor het houden van een gouden jubileum jamboree. In het rapport, dat de stichting Zeeland onlangs uitgaf over de 38 Zeeuwse bejaardentehuizen, worden bijzonderheden van allerlei aard gegeven, ook over organisatorische aspecten, ont spanningsmogelijkheden, tarieven, enz. Op technisch gebied is er veel ten gunste veranderd. Zo worden er nog slechts drie met kachels verwarmd, acht hebben er zelf olie-stook. In het merendeel der tehuizen be staat voor de maaltijden een een heidsregeling; in 15 ervan zijn alle bewoners verplicht hun maaltijden in de eetzaal te gebruiken; in 8 wor den ze allen op hun eigen kamer be diend. Wat de resterende 14 tehuizen betreft; 6 ervan laten de keuze ge heel vrij. De overige doen dat niet: bij 5 kan men het eten op de eigen kamer krijgen als men er extra voor betaalt, bij 3 zijn alleen de zaalbe woners verplicht naar de gemeen schappelijke eetzaal te komen. De slaapzalen bieden uiteraard ook geen gelegenheid, de maaltijden op te dienen. Zaken welke veel directer de sfeer van een tehuis typeren zijn de be wegingsvrijheid der bewoners en de vrijheid tot 't ontvangen van bezoek. Uiteraard zijn beide in grote mate afhankelijk van de vrijheid welke de leiding hierin toestaat en met het oog op de samenstelling der tehuisbevol- kmg kan toestaan. In het algemeen is de bewegings vrijheid der bewoners zeer groot. Van de tehuizen vermelden 21 geen enke le beperking. De 16 andere hebben een avondklok om 9 a 10 uur, waar van meestal echter na overleg kan worden afgeweken. Twee van de te huizen wezen ons, wellicht ten over vloede. nog op het verplicht aanwe zig zijn op de uren der maaltijden. Ook de bezoekregeling is zeer li beraal. Bij 20 tehuizen is bezoek al tijd welkom, bij 3 kan het na over leg steeds terwijl het bij 3 andere niet te laat mag worden en men niet tijdens de maaltijden bezoek mag hebben. 11 tehuizen echter staan al leen des namiddags bezoek toe. Bij enkele is dat slechts een formaliteit, waar men zich nauwelijks aan houdt. Andere echter zijn stipter. Het mini mum, dat in 2 gevallen voorkwam, was één uur middagbezoek tweemaal per week. Nogmaals, dit is geen re gel. Een tehuis vermeldde b..v. na drukkelijk, dat het bezoek zoveel mo gelijk werd gestimuleerd. Tarieven De pensiontarieven variëren voor één persoon van 800.tot 2.600. per jaar en voor twee personen van 1400.ttot ƒ4.000.Het gemid delde bedraagt 1200.respectieve lijk 2.450.Het is te verwachten dat de minima de komende jaren wel zullen stijgen tot voor één per soon b.v. 1200.per jaar. Voor de nieuwe tehuizen ligt het meestal om en nabij de 1600. Niet meegerekend zijn hierbij weer het reeds genoemde tehuis, waar de bejaarden alles zelf doen en waar al leen een kamerhuur van 130.per jaar moet worden betaald en enkele tehuizen met gerieflijker meerkamer- flats. In twee tehuizen liggen hierbij de pensionprijzen voor twee perso nen bij 4000.respectievelijk 5.980.één tehuis kent drieper- soonsflats met een pensionprijs van 3.380.per jaar. Op zich geven deze prijzen maar een zeer oppervlakkige indruk. De bepaling der prijzen is van vele fac toren afhankelijk. Al eerder deelden we mede, dat 36 van de 37 tehuizen zonder winstoogmerken werkte. Een aantal tehuizen heeft bovendien in komsten buiten de pensiongelden, vooral de oudere eronder en diegene welke van kerkelijke instellingen uit gaan. Daarnaast hangt de pensionprijs na- Variatie genoeg Op 3 augustus is in Sutton Cold field de grote dag. Koningin Elisa beth, beschermvrouwe van The Bri tish Boy Scouts Association en Prins Philip zijn dan te gast. In de arena zullen die dag de Britse en Canadese luchtverkenners optreden. Op 5 augustus, zo lezen we op het rijk gevarieerde programma, zijn er muzikale demonstraties in de arena door de Canadese bereden politie. Nadat zich onder invloed van het seizoen, aldus het kwartaaloverzicht van het districtsbureau arbeids voorziening, in de maand maart, reeds een daling van het aanbod had voorgedaan, waardoor eind maart het aanbod tot 1.813 was af- gegenomen, zette zich deze daling in de beide volgende maanden voort, waardoor op het einde van de maan den april en mei nog 1.741 en 1.246 personen stonden ingeschreven. Aan het einde van de maand ju ni was het aanbod weer tot 1.290 toegenomen, omdat na het gereed komen van de voorjaarswerkzaam heden in de landbouw weer een aan tal personen tijdelijk werd ontsla gen. Onder de aantallen personen die op het einde van de maanden maart tot en met juni ingeschreven ston den waren respectievelijk 1.147, 1.401, 1.058 en 1.102 geheel werklo zen en 636, 310, 18® en 183 personen werkzaam op aanvullende werken, Bij de vergelijking van de gede tailleerde cijfers van 31 maart 1957 en 30 juni 1957 blijkt, dat in vele bedrijfsklassen en beroepsgroepen ■het aanbod is afgenomen en dat vooral de landbouw, de toouwnij- verheid, het niet-varend transport- personeel, het hotelpersoneel, per soneel in algemene dienst en de minder geschikten tot de afneming van het aanbod hebben bijgedragen. Wanneer men echter de cijfers van 30 juni 1957 vergelijkt met die van 30 juni 1956, dan blijkt het aanbod tnans 514 hoger te liggen. De minder geschikten, het niet-va- rend transportpersoneel het perso neel in algemene dienst, de bedrijfs- klassen landbouw en bouwnijverheid hebben het grootste aandeel in het verschil. De toeneming van het aanbod is in verschillende gevallen vooral een tenngsbeperking in de W.S.W. -sec tor van de bouwnijverheid als een der voornaamste oorzaken te worden vermeld. Het aantal openstaande aanvragen verminderd van 548 op 31 maart 1957 tot 532 op 30 juni 1957. De bouwnijverheid geeft vooral 'n vermindering van het aantal open staande aanvragen te zien. Dit is vooral het gevolg van de daling van de vraag naar grondwerkers wegens de afnemende werkgelegenheid in de bouwnijverheid tengevolge van de investeringsbeperking. Geheel werkloze arbeiders in de Zeeuwse bouwnijverheid waren er eind juni 181 tegen 170 eind maart en het aantal openstaande aanvragen in deze branohe liep van 153, terug tot 121. De vermeerderingen of verminde ringen in de overgige bedrijfsklas sen en beroepsgroepen zijn van meer ondergeschikte betekenis. gevolg van het droge weer in dit voorjaar, waardoor de werkgelegen- heid in de landbouwsector in ongun- «Yge ?.in werd beïnvloed. Daarnaast terwijl in het Hippodrome Theater in dient het doorwerken van de inves- Het is nu al weer vijf jaar gele den, dat onze nationale tango-ko ning Malando in het Hilversumse „Hof van Holland" gehuldigd werd bij gelegenheid van het 12 1/2-jarig bestaan van zijn populair tango- rumba. orkest. Een jubileum van een jubileum dus. Maar deze maand wordt daar een nieuw jubileum aan toegevoegd: het is n.l. 20 jaar gele den, dat Malando's meest beroemde compositie „Olé Guapa", het levens licht zag! Op onze foto ziet U Malando bezig met zijn grote liefhebberij: zijn postzegelverzameling! Door de druk-bezette agenda van orkest leider-componist Malando blijft er helaas weinig tijd over voor de huisvader en filatelist. Er ziin sindsdien vele duizenden exemplaren bladmuziek van ver kocht, in alle delen der wereld, en zo'n 30.000 platen van „Olé Guapa" vonden hun weg naar gretige kopers in Nederland. Twee heropnamen wa ren nodig, omdat de matrijzen stuk- geperst waren! Voeg daarbij de pla ten, die in het buitenland .verkocht werden en het werkelijk niet geringe aantal orkesten, dat „Olé Guapa" en andere Malando-composities op de plaat vastlegde: het woord „we reldsucces" is dan waarlijk niet over dreven. Het is een internationaal standaardnummer, een tango, die blééf en altijd maar weer gevraagd wordt. Malando heeft het al ontel bare malen gespeeld, maar deson danks gebeurt dat nog steeds met hetzelfde vuur, dezelfde bezieling en precisie. Arie Maasland de naam „Ma lando" koos hij, toen bij publikatie van „Olé Guapa" een Latijns-Ameri kaans pseudoniem nodig was werd 26 mei 1908 geboren. Op de academie voor beeldende kunsten in Den Haag studeerde hij voor bouwkundig teke naar. Hij had toen al pianoles gehad en trad in zijn vrije tijd als drummer op. De muziek won het van de teken kunst. Maasland maakte naam met zijn „Jumping Jacks". Een korte sa menwerking met het tango-orkest van Eduaro Bianco deed hem omzwaaien naar de Latijns-Amerikaanse müziek en sindsdien is het met de altijd een voudig gebleven Rotterdammer steeds in stijgende lijn gegaan. Zijn nieuwste plaat met eigen tango's is ,.La mentirosa" en „Con sentimen- to", als altijd voortreffelijk gespeeld. (Advertentie) In de aula van het klein-seminarie Ypelaer heeft woensdagochtend mgr. Jos Baeten de traditionele jaarprij- zei uitgereikt aan de leerlingen, die zich in ijver, gedrag en door gemaak te vorderingen bijzonder hebben on derscheiden. De prijsuitdeling geschiedde in de feestelijke sfeer, die de beëindiging van een studiejaar op het seminarie kenmerkt. De aula was geheel gevuld met ouders en familieleden van de leerlingen en met een groot aantal vertegenwoordigers van diocesane geestelijkheid en burgerlijke over heid. In een toespraak tot de leerlingen en hun ouders gewaagde mgr. Bae ten van zijn erkentelijkheid tegenover allen, die het seminarie gemaakt hebben tot wat het nu is. Een grote gebeurtenis noemde hij de erkenning van het seminarie als volwaardig gymnasium. In dit ver band prees hij regent de Lepper, aan wiens bezorgdheid en ijver hj) het op de eerste plaats toeschreef, dat die erkenning is afgekomen. Bijzonder verheugd ook toonde mgr. Baeten zich over de studieresultaten van het afgelopen jaar. „Ze zijn bijna té goed", zei hij. Geen vreemden... En tot de ouders: „Eigenlijk zijn we vreemden voor elkaar. En toch weer niet. Beiden namelijk u en ik dragen we zorg voor dezelfde jongen, op wie we hopen als een toe komstige priester. Als we die gedach te, in christelijke eenheid en wijsheid op ons laten inwerken, zijn we geen vreemden voor elkaar, maar vrien den. Geflankeerd door mgr. Sweere, oud regent van het klein-seminarie, en mgr. Plasschaert (Hoeven) reikte de bisschop hierna de prijzen uit: kos telijke boekwerkjes, waarvan een res pectabele stapel voorhanden was. De winnaars van de excellentieprijzen kregen telkens een stevig applaus van hun studiegenoten. De feestelijke bij eenkomst was ingezet met een lied van het studentenkoortje en voordat de bisschop aan het woord kwam, kpn de zaal nog genieten van een pittig stukje toneel: 'n sprookjesspel dat over een wonderhekel- handelde, die een eenvoudig soldaat de kans bood, niet alleen drie louche rovers maar zelfs de koning te slim af te zijn. Alle jaren maken de Tochtgenoten van Sint Frans een trip van een week lang: „de grote tocht". Deze begint dit jaar voor de jongens in Alkmaar en voor de meisjes in Amersfoort. Van daar trekken beide groepen op naar het pelgrimsoord Den Briel. Vorig jaar trokken de „Compagnons de Saint Francois", zoals hun charmante Franse naam luidt, van Boxtel naar Scherpen- heuvel, en het jaar daarvoor van Roermond naar Maastricht. De Tochtgenotenbeweging thans 25 jaar in Nederland ac tief, geniet niet de bekendheid die zij eigenlijk waard is. Dat komt wellicht omdat een tochtgenoot, hoezeer hij ook met de weg vertrouwd is, niet graag aan die weg timmert. De bewe ging is een typische kernbeweging. Zij wil kleinere groepen vormen in de z.g. pelgrimsgeest: het christelijk leven is een op weg zijn naar God. Als gids koos de beweging zich Sint Fran- ciscus, die zijn gaan naar God uitbeeldde door zijn vele predi- kings- en pelgrimstochten. Daarom gaat een tochtgenoot ,,op weg", hij gaat trekken, een week of een weekend lang, met zijn vrien den niet als een verwoed vier- daagse-loper, nog minder als een gebaedeckerd toerist, neen. anders en naar onze smaak beter. Hij pel grimeert, doch nu juist weer niet zoals „men" pelgrimeert. Zijn pel grimage is nog een voettocht, en tegelijk een vakantie. Deze pelgrimsgedachte wint he den ten dage aan belangstelling omdat zij een alleroudst christelijk erfstuk is. dat op eenvoudige wijze de eschatologische roeping van de christen bevat. Van een pelgrims reis naar het hemels vaderland spreekt Sint Paulus, ais hij nadenkt over de tocht naar het Beloofde Land van Abraham en de zijnen. Nu kan men zich de pelgrims gedachte op verschillende wijzen eigen maken: men kan erover spreken en mediteren. En het kan ook nog anders, meer existenti eel. Dit leert Sint Franciscus. Hij is de heilige, die beslist niet hei lig werd op een bidstoel. Zijn fort is het verbinden van het menselijke met het goddelijke, kon hij niet aards met het hemelse en hemels met het aardse omspringen? Hij wilde niet arm van geest zijn zonder feitelijk een arme te worden, naar evangelische trant; hij kon de Kerk niet herstellen zonder tegelijk te metselen en te herstellen waar bij het verval der kleine Umbrische godshuizen constateerde. En hij be leefde op zijn preek- en pelgrims tochten die oscillerende gedachte, dat hij op weg was naar het heerlijk vaderland, waarvan hij nog als balling gescheiden werd. Gaan de langs mensen en dingen, proe vend de hardheid van dit leven, maar ook de vreugden van het ko mende. is zijn gestalte nog voor ons, die er niet beter aan toe zijn dan hij, boeiend en actueel. Dit hebben de Tochtgenoten van de arme van Assisi geleerd: be leef je christen-zijn existentieel. Wil je modern-christelijk ingesteld zijn. dynamisch omdat je hier niet thuis hoort maar onderweg bent naar je eigenlijke home, maak je dan die mentaliteit eigen met lichaam en ziel. in en buiten de Kerk. En door een voettocht te maken als weleer de pelgrims naar Santiago of Rome, door de eerste klas reis langs schuimrubberen matrassen en vol geladen tafeltje-dek-je's anderen te gunnen en zelf genoegen te nemen met het vrije veld, de vermoeidheid van de weg en het sobere maal, komen zij tot die wondere ervaring: een tocht is onvergetelijk, een tocht dóet je wat. Een tocht geeft je vrienden, geeft je geestelijke vor ming, die aansluit, en... een prima vakantie. Als je denkt dat vakantie alleen bestaat in n i e t - w e r k e n, ja, dan wordt het moeilijker; maar als je er in kunt komen dat het trek ken door de natuur, het contact op nemen met de mensen die je ont moet, het spreken met elkaar over wat je interesseert, het zingen en het dansen en wat er zoal meer op een tocht te beleven valt, ook een recreatie is, een „herschepping" van jezelf, dan ben je bereid zelfs de ene week die je hebt aan een grote tocht te besteden het is een experiment dat zelden mislukt. Want strijdig met de werkelijkheid is het misverstand, dat zo'n „pel grimstocht" een biddend voort schrijden langs de rijwielpaden zou zijn. Deze pelgrimage is „open" naar alles wat het hart van iemand die nog geen vijfentwintig is, sneller doet kloppen. Wat de geestelijke kant betreft: de tochtgenoot begint zijn dag met het vieren van de Eucharistie. De aalmoezenier hernieuwt Christus' Offer en in gemeenschapsgeest ne men allen aan dat offer deel. Dat wordt uitgedrukt door het dialoge ren met de priester, en door de of fergang. Bij de Memento's worden de intenties herdacht van de aan wezigen, van vrienden, van de Kerk. Overdag biedt zich altijd wel een gelegenheid aan tot een korte aanbidding in een of andere kerk. De avond wordt besloten met het zingen van een gedeelte van de Completen. 's Middags wordt een uur uitge trokken om met elkaar een actueel onderwerp te bespreken. Daarbij proberen de tochtgenoten zelf tot klaarheid te komen met hun onder werp, wat bijzonder waardevol is. Je leert op deze wijze hadenken en praten over zaken, waarin de mees te jongeren niet erg thuis zijn. En de rest van zo'n dag? De maaltijden zijn goed, maar eenvou dig. 's Avonds wordt er warm ge geten. Begrijpelijk is. dat de meis jes daar meer van terecht brengen dan de jongens. Terwijl deze niet zelden het appelmoes-recept van de andere Nederlandse kampeerders overnemen, vindt men bij de meis jes kook-sterren van de eerste grootte. De tocht zelf wordt, in twee gedeelten afgelegd, de jongens lo pen een twintig, de meisjes een vijf tien kilometer per dag. 's Avonds wordt een kampvuur aangelegd, waarbij gezongen en voorgedragen wordt. Dan worden de mensen, bij wie men te gast is, uitgenodigd, om hen te laten delen in de vreugde van het samenzijn. „Feu de joie", vreugdevuur noemen de Fransen dit laatste uur van de welbestede dag, die dan beëindigd wordt met het „In manus tuas" van de completen en de priesterlijke zegen. Het wordt tijd om het stro op te zoeken tijdens een grote tocht zijn de tochtgenoten praktisch aan gewezen op boerderijen om fit te worden voor de volgende route. Dit alles gelezen hebbend, kan men eigenlijk de Beweging nog niet beoordelen, want je moet het mee gemaakt hebben, dat vraagt de moeilijke eerste stap. Overigens ben je door het noemen van je voor naam geïntroduceerd bij de Bewe ging, die geen onderscheid maakt tussen standen en beroepen. Den Briel Een tocht eindigt nooit waar zij begon, en gaat altijd ergens anders naar toe. Dit jaar werd Den Briel gekozen als het eind punt van een „Hollandse" tocht, te houden van 17-25 augustus. De jongens starten in Alkmaar. Hun weg voert hen langs zee en duinen, plassen en polders, maar ook langs de grote industriecentra. Daarom gaat hun aandacht uit naar de ontkerstening van de grote ste den en zullen zij spreken over de plaats van arbeid en techniek in het christelijk leven. Ontmoetingen zul len voorbereid worden met instuif- clubs. De meisjes vertrekken vanuit Amersfoort, en gaan door het rivie renland (IJsselstein. Schoonhoven. Ridderkerk). De laatste dag van de tocht ontmoeten de groepen elkaar. Dan wordt de tocht besloten op de plaats, waar Nederlandse martela ren hun leven gaven onder het ge tuigenis van het katholiek geloof. Vanzelfsprekend bestaat er gele genheid voor jongens en meisjes van 18-25 jaar ongeveer, zich voor deze tocht op te geven. De onkosten zijn gering. Zo mogelijk dragen al len f 17.50 af, waarbij alles is inbe grepen. Voor meisjes van 14-17 jaar wordt een lichtere tocht voorbereid, tegelijk met die van de ouderen. Men kan inlichtingen verkrijgen bij dhr. Cor Groenewegen. hoofdl. jon genstochtgenoten. Rodenrijseweg 233. Berkel (Z.H.) of bij mej. Toos van Meer, hoofdleidster meisjes tochtgenoten. Bataviastraat 19, Til burg. tuurlijk af van wat er voor geboden wordt. In 13 tehuizen is geneeskundige verzorging bij de pensionprijs inbe grepen. In 5 tehuizen wordt kleding ver strekt aan alle bewoners en in 3 al leen aan de min-vermogenden. Ten slotte wordt in 12 van de 38 tehui zen zakgeld gegeven, variërend van 1.50 tot 2.50 per week. Ontspanning Het is gebleken, dat in slechts en kele tehuizen de interesse voor de ontspanning der bejaarde bewoners zover gaat bij de leiding, dat deze zelf bepaalde activiteiten organiseert, zoals b.v. het aandacht besteden aan persoonlijke feestdagen, het houden van filmavonden en het verzorgen van ontspanningsmiddagen. In enkele tehuizen bestaat de mo gelijkheid voor de vrouwen als ze dit wensen bij het huishoudelijk werk mee te helpen. In enkele gevallen kunnen ook de mannen op de eigen bezittingen meehelpen bij landbouw, fruitteelt of veeteelt. Voor de rest is men dus op ontspanningsmateri aal aangewezen. Eigen activiteit der bejaarden is hierbij alleen mogelijk bij het knutselen. Van de 37 tehuizen beschikken er 11 over een ruimte spe ciaal hiervoor. Vrijwel alle vermel den echter slechts een matige belang stelling, hetgeen niet te verwonderen valt. daar in deze uiteraard leiding en stimulering nodig zijn. Slechts in de helft der tehuizen wa ren domino-, dam- en andere spellen aanwezig en in 21 ia er een biblio theekje of een begin daarvan en 29 hebben abonnementen op tijdschrif ten. Op één na is in alle tehuizen radio aanwezig. (Advertentie) (Advertentie) VAKANTIE Vervaardigd van dubbel waterdicht linnen Royaal met tuigleder afgewerkt (inscheuren is uitgesloten) Extra zijvak voor uw portemonnaie, buskaart enz. Opgestikte naamkaarthouder Prima ritssluiting en slot met 2 sleuteltjes Lederen sluitriem 7 bodemnoppen Afmetingen: 53 cm lang 23 cm breed, 30 cm hoog In diverse kleuren. Deze prachtige tas is de nor male prijs van 14.95 dubbel en dwars waard. Maar alleen morgen ZATERDAG 27 JULI bieden wij U deze aan voor de ongelooflijk LAGE PRIJS van slechts Profiteert hiervan Haast U! Breda - Bergen op Zoom In Oost-Duitsland, in het gebied van het Ertsgebergte, zijn door zwa re regenval verscheidene rivieren buiten de oevers getreden. Vooral de stad Pirna en omgeving hebben vol gens het Oostduitse ministerie van binnenlandse zaken veel van het wa ter te lijden. De telefoonverbindingen met deze stad zijn verbroken. De spoorlijnen tussen Dresden en Bad Schandau en tussen Pirna en Gottleu- ba zijn voor het verkeer gesloten. Van persoonlijke ongelukken is geen melding gemaakt. Ook in Oostenrijk zijn vele rivier tjes buiten de oevers getreden. Grote gebieden in de provincies Opper-Oos- tenrijk en Salzburg lopen gevaar te worden overstroomd. Het dorp Ham mem bij de grens met Tsjecho-Slo- wakije is geheel door het water inge sloten.

de Stem | 1957 | | pagina 9