I Afrika: fascinerend en verrassend veelzijdig MAGGI §laQl»ta!> pcjStcm Ringbaan van 42 km rond Parijs PRAATJE OVER PAARDEN Zandvoort-circuit ongeschikt voor sportwagen-races gebleken j Gratis glaasje Aan begrip voor de negers schort het nog wel eens Militaire orders Koninginnesoep DERDE BLAD VRIJDAG 26 JULI 1957 Nieuwe boeken over zwarte werelddeel Dreiging Berbers ^_ICEEES9R_ RUSLAND GEEFT REDUCTIE AAN TOERISTEN Nieuw geleid projectiel Gemeentesecretarissen ongerust EEN LEKKERE'SOEP VOOR WEINIG GELD K.L.M. breidt vloot uit: Vraag naar luchtvervoer blijft nog toenemen Goede reis. Bromfietsendieven gearresteerd Beginstadium van prestatiebeloning bij PTT De onbestorven weduwnaar Rü.wjjk (z.h doe meer met KAAS Hersenschudding door aanrijding met kinderfietsje RAKET NAAR YENUS ODO-RO-NO ODO-RO-NO Is het zo vreemd, dat men bij een bezoek aan de „Amate" te Breda (Algemene Missie-Actie-Ten toonstelling)aan de Mau-mau en luipaardmannen van Afrika moest denken? Onwillekeurig gaan de gedachten van uw recensent naar het boek van Pa ter P. J. Suasso de Lima de Prado W.P., die enige maanden gele den Breda bezocht en bij een boekhandelaar een eigen Missie actie organiseerde en zijn boek „Luipaardmannen en Slangendan sers" verkocht. Het is een boek zoals alleen maar geschreven kan worden door iemand die jarenlang onder de negers van Afrika ge leefd heeft en hen lief heeft. Het is een boeiend verhaal van 239 blz. ge worden over de negers, die ir. twee werelden le ven. De wereld van de oude tradities en de we reld van het heden en met een groot verlangen naar het nieuwe vrije Afrika. In een pakkende en sobere stijl weet de pater ons te vertellen van de moeilijkheden, die ontstaan bij het sa menleven tussen zwarten en blanken. Moeilijkhe den omdat wij blanken - het altijd zo goed we ten en berekend hebben, tenminste dat denken we Al mag titel van het boek sensationeel zijn, de inhoud ervan stemt ons tot ernstig nadenken Dver de aanpassingspro blemen en de politieke bewustwording van een groot deel van de bevol- Sing van dit werelddeel. Dit negervraagstuk heeft EC. J. Junius Ingerman beziggehouden in zijn 248 blz. tellende boek: „Een siavenband als Erete ken". De schrijver wil een lans breken voor de negers. Hij wil ze niet lelijker en niet fraaier laten zien dan zij zijn. Hij wil vooral de negers tonen als mensen zoals U en ik om zo te komen tot een beter begrijpen van elkander. Op zijn reis van Oost- Afrika, dwars door Tan- ganjika, naar Belgisch Congo, waar hij ons ken nis laat maken met de Watutsi's van Ruanda - deze zeer lange negers - die de „veekoningen van Centraal-Afrika" worden genoemd, komt hij nog in het weinig bekende Zuid-Ethiopië, om ten slotte een bezoek aan Lambarene, dus aan dr. Albert Schweitzer te brer.gen. Ingerman heeft een prettige eenvoudige stijl, die af en toe aan pater Suasso doet her inneren. Ik vraag me '.rouwens af of zij elkaar Piet midden in Afrika bij ie Pygmeeën hebben mtmoet. due beschrijving van Ingerman zou ik het haast geloven, maar enfin, dat moet U zelf maar lezen. Houten beeldje uit de Belgische Congo Ingerman heeft het bij dit ene boek niet gelaten. Hij wil nogmaals een ernstige waarschuwing laten horen aan hen, die menen dat in Afrika reeds alle moeilijkheden overwonnen zijn. (We lezen immers niets meer over de Mau-mau in de kranten!). Hij laat deze waarschuwing horen in zijn nieuwste boek met een veelzeg gende titel: „Dreigend dreunen de Zam-Tams" (206 blz.). ®t'P in het binnenland roepen deze tam-tams op tot verzet en negering van al wat de blanken aan de neger- bevolking menen te moeten voor schrijven, Een boek dat naast de boeiende en humoristische wijze, waarop hij zijn ervaringen met de negers beschrijft, ons doet beseffen hoe weinig wij van het huidige Afrika en z'n problemer afweten. Zoeven werd de naam Pygmeeën gebruikt en men denkt dan automa tisch aan dr. Paul Julien, die bekend is geworden door zijn radio-voor- drachten over deze dwergvolken en met zijn boek „Kampvuren langs de Evenaar", dat onlangs zijn elfde, ge heel herziene druk mocht beleven. Mij dunkt dat dit nogal wat zegt over de populariteit van dit werk - popu lariteit in de goede zin van het woord. Dit blijkt wel uit het 3e deel van zijn Afrika-trilogie„Pygmeeën" waarvan zeer snel de derde, geheel herziene druk verscheen. Het is een boek dat, zoals dr. Julien het schrijft: „over de kleine jagers wil spreken en deze i imitieven niet op de eerste plaats als wetenschappelijk pro bleem wil zien, maar boven alles als medeschepselen, als mensen naast ons". In 254 blz. weet dr. Julien ons een zeer goede beschrijving van het leven dezer dwergen te geven. De weten schappelijke problemen worden wel terdege aangevoerd in dit .populaire' werk, zoals blijkt uit verschillende onderwerpen o.a. „de verspreiding der dwergen"; „enkele anthropologi- sche gegevens"; „de Pygmeeën en de nieuwe tijd"; „religie en wereld beschouwing", waarin dr. Julien op een objectieve wijze een onderwerp ter sprake brengt, waarover destijds in de volkenkunde zeer veel gedis- cussiëerd is, het probleem n.l. van het „oer-monotheïsme". Wij zullen hier niet verder op ingaan, maar con stateren, dat het een schat van ge gevens bevat, zowel voor de leek, die zich interesseert voor deze volken als voor de vakman. Om nu naar een geheel ander deel van Afrika te gaan, trekken wij, zoals de schrijvers van het volgende bo'k: „Van Bron tot Bron" door dr. J. H. Jager Gerhngs en dr. D. G. Jong- mans. Uit de ondertitel van dit boek: „Onder de Berbers van de Marok kaanse Sahara" bEjkt, dat we het typische neger-Afnka verlaten heb ben en met beide volkenkundigen naar zuidoost Marokko trekken om een frappant verschijnsel in het leven van de huidige woestijnnomaden te bestuderen, dat met een geleerd woord „sedentarisatie" heet. De Berbers, de blanke bewoners van het deel van Afrika, die steeds een nomadenbestaan hebben geleid, gaan er in de laatste tijd echter meer en meer toe over om hun zwervend leven op te geven en een vaste woon plaats te kiezen. Ze worden land bouwers. De wetenschappelijke resul taten hebben beide volkenkundigen elders gepubliceerd; in dit boek geven ze de lezer in 248 blz. een boeiend relaas van het land en het volk, waar ze de gastvrijheid genoten van „armen en welgestelden, herders en landbouwers, onderdanen en hoofden, cheikhs, khalifah's en Franse officie ren, van bron tot bron - in de dubbele betekenis van het woord", zwervend en trekkend. Dit boek is zeer aan te bevelen voor diegenen, die belang- (Advertentie) stelling hebben voor de Berber-cul tuur in dit gebied, dat de meeste lezers alleen zullen kennen uit ver halen en films over het vreemdelin genlegioen. Alle hierboven genoemde boeken zijn zeer goed verzorgd uitgegeven bij Scheltens Giltay te Amsterdam en elk geïllustreerd met 32 bijzonder fraaie platen in koperdiepdruk. S. N. De directeur van het Russische reisbureau „Intoerist" heeft volgens radio-Moskou meegedeeld, dat bui tenlandse toeristen die niet over vol doende middelen beschikken een re ductie van 25 procent op hun ver blijfskosten in de Sovjet-Unie kunnen krijgen. Ook op de spoor- en vliegta- rieven wordt reductie gegeven. De visa- en douaneformalitieten worden vereenvoudigd. De Amerikaanse luchtmacht zegt te beschikken over 'n projectiel dat door middel van infrarode stralen wordt bestuurd en een trefzekerheid van 80 a 90 procent biedt. Het projectiel wordt „Falcon Gar-2A" genoemd. Het kan door vliegtuigen worden afge^ schoten. Het hoofdbestuur van de Neder landse bond van gemeenteambtena' ren heeft er in een aan alle gemeen teraden in ons land gericht adres de aandacht op gevestigd, dat de door de minister van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie aangekondigde nieuwe bezoldigingsregeling voor de burgemeesters opnieuw een versto ring in de onderlinge verhouding tus sen de jaarwedden van burgemees ters en secretarissen ten ongunste van laatstgenoemden tot gevolg zal hebben. Het hoofdbestuur van de bond juicht deze verbetering van de be zoldiging der burgemeesters van harte toe, maar betreurt het dat voor secretarissen in de kleinere en kleinste gemeenten slechts een be scheiden salarisverbetering in over weging is. Naar de mening van het hoofdbestuur is er geen oorzaak welke een herwaardering der onder linge verhouding tussen de ambten zou wettigen. Ook met betrekking tot de door de gemeenten zelf te treffen bezoldi gingsmaatregelen acht de bond hand having van de bestaande verhou ding tussen de jaarwedden van de secretarissen en die van de overige functionarissen (diensthoofden, eer ste ambtenaren ter secretarie, enz.) noodzakelijk. Door de ministeries van oorlog en marine zijn contracten afgesloten met Van Roseel en Co te Dongen voor de levering van hoge lederen schoenen ten bedrage van f 128.486.20 en voor lage lederen schoenen ten bedrage van f 106. 885,27; met P. G. Nijssen te 's-Hertogenbosch voor het bouwen van een poortgebouw en een garage nabij een magazijn te Don gen (le gedeelte, hoofdgebouw) ten bedrage van f 659.874; met Van Boxtel N.V. te Tilburg voor het bou wen van een trafowachtgebouw, een garage en een kantinegebouw c.a. nabij een werkplaats te Dongen (5e gedeelte, elektrische installatie) voor een bedrag van f 97.000,-. (Advertentie) <f1epe borden ^mesoep, gebonden met bloem I IP van de fijnste graansoorten. Andere voordelige Maggi soepen a 15 ct zijns POULETSOEP OSSESTAARTSOEP TOMATENSOEP ASPERGESOEP RIJST-JULIEN NE GROENTESOEP KERRTSOEP WINDSORSOEP Naar aanleiding van de plannen van de K.L.M. inzake verdere vloot- uitbreiding heeft de directeur, de heer Aler gezegd, dat de volgende punten daarbjj van groot belang zijn geweest: 1 Modernisering van het vrachtver voer; 2 Invoering van de derde klasse in de burgerluchtvaart; 3 Goede aansluitingsmogelijkheid te scheppen voor de periode van 1958 tot eind 1959 begin 1960 (wanneer de sehroefturbine- en straal-ver- keersvliegtuigen in gebruik worden genomen) De vraag naar het luchtvervoer van passagiers blijft voor de K.L.M. op bevredigende wijze toenemen, aldus de heer Aler. De bezettingsgraad is in vergelijking met het vorig jaar op het nu groter zijnde net zelfs nog gestegen. Ook op langere termijn zal het luchtverkeer zonder twijfel steeds toenemen De invoering van de derde klasse, waarvan de prijzen wellicht vijftien procent lager komen te lig- De 21-jarige werkloze chauffeur Christian Robinson is woensdag in New York gearresteerd, nadat hij een Amerikaanse luchtvaartmaat schappij had opgebeld met de mede deling, dat er zich een bom in een van haar vliegtuigen bevond. Als be weegreden gaf hij op dat het de enige manier was om nog afscheid te kunnen nemen van een vriend die met het toestel reisde. gen dan die van de huidige toeristen klasse, zal bovendien de basis van het passagiersvervoer verbreden. De ze ontwikkeling zal, naar het zich laat aanzien, zo doorgaan en het is, vol gens het inzicht van de heer Aler, zeker, dat de grote luchtvloten, die de luchtverkeers-maatschappijen in de jaren 1960-1961 in gebruik zullen hebben, goed bezet zullen vliegen. De Eindhovense politie is er in ge slaagd, een aantal diefstallen van bromfietsen en rijwielen tot klaarheid te brengen. Hierbij waren betrokken de 26-jarige H. K„ de 23-jarige H. S., de 22-jarige W. v. d. H. en de 21- jarige A. van A„ allen te Eindhoven. H. K. en H. S. zijn ter beschikking van de officier van justitie te 's-Her- togenbosch gesteld, de andere twee waren reeds uit anderen hoofde in het huis van bewaring te 's-Her togenbosch gedetineerd. De bromfietsen waren gestolen te Eindhoven, Boxtel, Den Bosch en Amersfoort. Tot dusver konden zes bromfietsen aan de eigenaars worden teruggegeven. Een andere Eindhovenaar, de 33- jarige M. B. werd door de politie te Utrecht aangehouden. Hij had brom fietsen en rijwielen gestolen in Eind hoven en Sittard. Ook hij is naar 's-Hertogenbosch overgebracht. Met de bedoeling een begin te ma ken met prestatiebeloning heeft de directieraad van het staatsbedrijf der PTT besloten het al verscheidene ja ren in gebruik zijnde systeem van gratificaties en extra-periodieke ver hogingen over een groter percentage van het personeel uit te breiden. Tot dusverre kwam vier procent van het personeel voor een extra-beloning volgens dit systeem in aanmerking. Te beginnen met dit najaar zal dit tien procent van het personeel zijn en voor dit jaar zal gebroken wor den met het toekennen van extra- periodieke verhogingen. Er zullen dit jaar alleen gratificaties worden gegeven. Alle groepen van het perso neel zullen procentsgewijs van deze prestatiebeloning profiteren. Zij zal minimaal f 75,- en maximaal f 200,- bedragen. (Advertentie) ...wordt overstelpt met voedingsproblemen, zodra hij z^jn betere helft met vakantie op de trein heeft gezet. Maar gelukkig ligt de oplossing voor de hand: KAAS! lekker, voedzaam en gezond - en je maakt er in weinig tjjd de heer lijkste maaltijden mee. Vraag het Kaasreceptenboek je (25 ets) by Uw winkelier of schriftelijk (25 ets postzegel bijsluiten!) aan Het Nederlands Zuivelbureau, Cort van der Lindenstraat 7» Publikali* wan Kat Nad. Zuivelburaau Om enig licht in de Parijse verkeersduis- ternis te brengen zijn de technische diensten van de stad thans doende met de aanleg van een enorme ring baan rond Parijs, die naar verwacht wordt, het centrum enigszins zal ontlasten. Sedert vele Parijse trajecten vlugger te lopen dan te rijden zijn, wil nie mand nog de noodzaak van de ringbaan in 't geding brengen. De enorme boulevard krijgt een lengte van ongeveer 42 km en zal de Porte de la Villette via Pantin, Vincennes, Dorée, Italië, Orleans, St. Cloud, Mailot en St. Ouen met zich zelf ver binden. De uit 't noor den komende reizigers, die hun hotel hebben in het zuiden van de stad of zich naar zuidelijker gelegen gebieden wil len begeven, behoeven dus straks niet meer de drukke Lichtstad door te worstelen, maar kun nen onmiddellijk bij de Porte de la Villette de ringbaan opschieten en met een vaart van hon derd kilometer zonder hinder te ondervinden van stoplichten, tegen ligger» of verkeerwgen- (Van onze correspondent) ten de ongeveer 21 km afleggen om de zuide lijkste „uitgang" van Parijs te vinden. 50 nieter breed Deze verkeersbaan rond de stad wordt een goede vijftig me ter breed. Ze is be doeld voor supra-snel- verkeer, want alle wegkruisingen komen te vervallen via tun nels en viaducten, maar de werkzaam heden zullen in totaal over een tijdvak van tien jaren worden uit gesmeerd. Waarom moet het zo lang duren? Allereerst omdat men per jaar niet meer dan zes mil jard kan investeren en daarnaast omdat een groter aantal arbeiders ontbreekt. De kosten worden geraamd op an. derhalf miljard per ki lometer. Het wegdek wordt in feite in drie delen gesplitst. Aan de binnenzijde, dus de Pa rijse kant, komt voor beide verkeersriohtin- gen een dek van II me ter breed, gescheiden door een groene borst wering van twee meter. Deze dubbele verkeers weg wordt door een tweede borstwering van 12 m breed gescheiden van de zg. buitenweg, die ongeveer acht me ter breed zal worden. niet voldoende Maar het autoverkeer kan geen tien jaar wachten. Volgens de Parijse verkeersautori- teiten zal het aantal wagens, ondanks de ri goureuze bestedingsbe perking, dermate ont stellend zijn gestegen, dat het stadscentrum onberijdbaar is. Boven dien lost deze ringbaan, hoe kostbaar en enorm ook, de problemen niet geheel op: het verkeer in Parijs zal druk blij ven en gezien de jaar lijkse toename van voertuigen over tien jaar, ondanks de ope ning van de ringbaan, nog drukker zijn dan nu. Vandaar, dat de plannen voor de onder grondse verkeersbanen dwars door de stad eveneens zullen worden uitgevoerd. Want zon der deze ondergrondse wegen, tunnels van vele kilometers lang, zowel noord-zuid als oost west met ingebouwde parkeerplaatsen, gara ges en service-stations, groeit Parijs finaal dicht. HM. Koningin Juliana, Z.K.H. een particulier bezoek van enige t Londen, in gesprek met functio- Prins Bernhard, H.K.H. Prinses dagen naar Londen. narissen van de internationale Beatrix en H.K.H. Prinses Irene Op de foto ziet men Z.K.H. de .Horse show", die woensdagmiddag vertrokken woensdagochtend voor Prins in het White City-stadion te I door de Prins werd bijgewoond. De nationale sportwagen races van de KNAC zo luidt een mededeling van de sport- commissie van de KNAC die 18 augustus a.s. op het Zand- voortse cicuit zouden worden gehouden, zullen geen door gang vinden. Deze sportcom- missie acht het bij de huidige toestand van het circuit niet langer verantwoord oh hier automobielwedstrijden en ze ker wedstrijden voor niet pro fessionals te laten verrijden. De snelheden bij automobielwed- strijden, zelfs de snelheden die met gewone serie-automobielen bereikt kunnen worden, zijn de laatste jaren zó hoog opgelopen, dat de limiet van het menselijk reactievermogen ge vaarlijk dicht wordt genaderd. Dit klemt te meer bü wedstrijden voor amateurs, die uiteraard een minder getraind reactievermogen hebben dan beroepscoureurs. Dit overwegende, heeft de sport- commissie van de KNAC moeten con cluderen, dat het Zandvoortse circuit, zeker voor amateurraces, niet meer voldoet aan minimaal te stellen vei ligheidseisen,hetgeen trouwens bij de laatst gehouden races van de Neder landse autorensportvereniging nog eens op tragische wijze in het licht is gesteld. De KNAC heeft daarom op 14 juni jl. een nauwkeurig onderzoek doen instellen naar de conditie van het circuit. Op 17 juni jl. heeft deze commissie aan de Stichting Touring Zandvoort laten weten, welke veranderingen zij De 42-jarige mevrouw M. J. van der W. werd op het trottoir van de Patroclosstraat te Amsterdam aan gereden door het driewielertje van een 6-jarig jongetje. Met inwendige kneuzingen en een hersenschudding moest zij naar het Weesperpleinzie- kenhuis worden vervoerd. minimaal noodzakelijk achtte, om bij de nationale sportwagenraces onaan vaardbare risico's te voorkomen. Het is om financiële redenen (niet om technische) onmogelijk gebleken deze verbeteringen voor 18 augus tus te realiseren. De sportcommissie heeft daarop moeten besluiten tot afgelasten van de races en heeft daar bij de Nederlandse autorensportvereni ging geheel achter zich gevonden. De KNAC meent, dat met deze vei- ligreid niet getransigeerd mag wor den en zal dan ook zeker voor ama teurraces op Zandvoort geen toestem ming geven, zolang de door haar nood zakelijk geachte verbeteringen niet tot stand zijn gebracht. De sportcommissie heeft verder besloten geen pogingen te ondernemen da nationale sportwagenraces op een De Russische geleerde Joeri Chleb- tsowitsj heeft verklaard van mening te zijn, dat tussen 1962 en 1967 een raket naar de planeet Venus kan wor den gezonden. Men zal hiervoor een vijfdelige raket van in totaal 250 ton nodig hebben. Op een afstand van 350.000 kilometer van de planeet zal de raket beginnen met het uitzenden van gegevens en filmbeelden naar de aarde. Als de raket de planeet dicht genaderd zal zijn, zal men kunnen vaststellen of er leven op Venus voor komt. De Indische minister-presi dent, Nehroe, heeft woensdag te New Dehli gezegd, dat de genen, die naar de recepties van de Indische ambassades komen om daar gratis te drin ken, wel weg kunnen blijven. Nehroe zei dit naar aanleiding van een mededeling van enke le Indische ambassadeurs, vol gens welke er geen mensen op de recepties komen, indien er geen alcoholische dranken worden geserveerd. later tijdstip in 1957 te organiseren. De KNAC wijst er tenslotte op, dat de huidige onbruikbaarheid van Zand voort voor amateur-automobielwed- strijden geen onbruikbaarheid im pliceert voor motorraces. De eisen, die aan een circuit moeten wor den gesteld, zijn bfj beide soorten wed strijden verschillend. (Advertentie) Beschermt U 24 uur per dag I Gebruik ODO-RO-NO ge durende enkele seconden en U bent 24 uur per dag vol- komen veilig tegen over matig transpireren. Geen vlekken op Uw kleding, geen hinderlijke geur. Zelfs bij de grootste warmte blijft U fris. ODO-RO-NO werd samengesteld door'n dokter! Criam in pot: ƒ0.73. 1.10-/1.75 Jprag [bandiet urj/mtirj 2..

de Stem | 1957 | | pagina 5