Het Hoe en Hoeveel van de Huurverhoging ONZICHTBARE BANDEN BOUILLON Zwart o paflWa? pc.Stem MENING EN COMMENTAAR Communistische leiders vormen een nieuwe klasse van uitbuiters p Wit CL! O CONFLICT ONGEZOND VISIE GEVAERT Zijn Nederlandse mannen te benijden T&iGVl Nu de wetten zijn aangenomen TWEEDE BLAD VRIJDAG 26 JULI 1957 Zeevarende landen Nederland op de zevende plaats Nol in zijn prijsklasse! Oók wat uit er lij h betreft Opzienbarend boek van Djilas van kostelijk vlees voor krachtiger soep! 35 cf per dubbel tablet Koude kermis TV-RADIO-TV-RADIO-TV- Televisie CR dreigt weer een conflict in de mijnindustrie als gevolg van een merkwaardige situatie. Mijn- directies en arbeidersbonden zijn het geheel eens geworden over een premieregeling, welke zowel voor ondergronders als voor bovengron- ders moet gelden. Stichting van de Arbeid en Rijksbemiddelaars heb ben die ontwerpregeling echter ook bekeken, om na te gaan, of ze wel past in de nationale loonpo litiek. Hun oordeel luidde negatief. Ze zijn blijkbaar van oordeel, dat hierdoor de werkers in de mijn industrie met hun beloning te zeer boven andere arbeidersgroepen gaan uitsteken, wat ook loonacties voor die groepen zou kunnen sti muleren. Hiertegenover is tijdens de discussies in de Mijnindustrie- raad gesteld, dat in het verband van de Kolen- en Staalgemeen schap een zekere evenwijdigheid van loonontwikkeling met andere landen niet te vermijden is. In het nabije Duitsland is een premierege ling zowel voor onder- als voor bovengronders ingevoerd en dit heeft ook economisch goede gevol gen gehad: men kon meer mijn werkers trekken en de produktie werd opgevoerd ondanks een ver korting van arbeidstijd. Als men in Nederland deze ontwikkeling voor bijziet, dan zal men met een nog groter tekort aan mijnarbeiders gaan kampen. De beslissing voor de regering is zeker niet gemakkelijk. Te meer niet, omdat er tijdnood ontstaan is. De instanties, welke van advies moeten dienen, plegen niet vlug te werken. De militante voorzitter van de katholieke mijnwerkers heeft alweer straffe taal gespro ken. Het was bijna bij de beesten af, zei hij. Er mag geen cent af van hetgeen in de M.I.R. is over eengekomen. Wij zullen de strijd niet uit de weg gaan. We betwijfelen sterk, of dit de manier is om zulk een gecompli ceerde kwestie tot een goede oplos sing te brengen. Zakelijk overleg en geargumenteerd beraad kunnen slechts de weg naar een oplossing banen. P)E Huurwetten zijn door de Eer ste Kamer dan toch ook met een royale meerderheid aanvaard. Dit echter niet om de intrinsieke waarde van die wetten, doch om dat zo goed als de gehele KVF- fractie een kabinetscrisis onder de huidige omstandigheden een nog groter kwaad zou vinden. De huur verhoging op zich werd wel zo goed als algemeen als een noodzaak ge zien, de daaraan verbonden blok kering van de helft der huurverho ging' was een moeilijk te verteren brok. Het blijft een overbodig en omslachtig stelsel, dat alleen kon ontstaan in een politieke noodsitu atie. Zonder dit slechte compromis was er in het najaar 1956 geen kabinet te vormen geweest en zou (Advertentie) het huidige kabinet niet kunnen blijven voortbestaan. Deze historie brengt ons weer in herinnering, hoe moeilijk de poli tieke situatie in ons land nog al tijd is. Het kabinet heeft een on gezond overwicht op het parle ment, omdat het zich onvervang baar acht en ook door de meerder heid als onvervangbaar wordt be schouwd. Het kan zo allerlei wet ten tegen heug en meug doen slik ken. De ware democratie wordt er niet door gediend. QP de Ij-tunnelkwestie heeft de communist Seegers de meest originele visie gegeven. Hij vertel de in de hoofdstedelijke Raad, dat Amsterdam wordt tegengewerkt door „krachten uit het zuiden des lands, verbonden met het West- duitse kapitaal." Daar zijn de zuiderlingen dan ontmaskerd als samenzweerders met de Ruhr-ba- ronnen, om dat trotse Mokum er onder te krijgen. Straks wordt het zijn titel als hoofdstad ook nog ontnomen, om die over te dragen op een of andere obscure plaats in het zuiden, waar het Westduitse kapitaal oppermachtig is. Zo wordt dan de weg gebaand naar een an nexatie van ons land. Het is toch maar goed, dat er communisten zijn, die dit alles zo scherp inzien. Nu kunnen er nog tijdig tegen maatregelen getroffen worden. Voor de eerste maal in de geschie denis is in de loop van 1956 de ton nage van de Nederlandse vloot de 4 miljoen bruto registerton gepasseerd, waardoor Nederland naar de zeven de plaats is opgeklommen op de ranglijst van zeevarende mogendhe den. Van de vloot heeft 31 pet. Rot terdam als thuishaven. (Advertentie) - 2 diafragma's - 2 tijd-afstellingen - fiits-aansluiting -doorzichtzoeker - handige zijsluiting -geheel metalen uitvoering GRATIS! Bij aankoop van Gevabox ontvangt u tijdelijk gratis „Ollie B. Bommel's Foto boek" de geestige handleiding voor foto-amateurs door Marten Toonder. Nu de wetsontwerpen tot wijzi ging van de huurwet en tot instel ling van een Grootboek Woning verbetering door de Staten-Gene- raal zijn aangenomen, laten wij hieronder de zakelijke inhoud van beide ontiverpen nog eens in grote trekken volgen. De hierna volgende opsomming is niet volledig. Wel geeft zij de mogelijkheid na te gaan, wat de voornaamste veranderingen zijn welke op 1 augustus 1957 van kracht zullen worden ten aanzien van de huren van woningen en bedrijfspanden. He wetsontwerp tot wijziging van de huurwet beoogt een huurverhoging met 25 pet. voor de vooroorlogse wo- ringen en van een deel der tijdens en na de oorlog gebouwde woningen. Van de andere huizen kan de huurprijs eveneens worden verhoogd, indien deze als gevolg van de algemene huur verhoging onder de huurprijzen van gelijksoortige woningen komt. Deze verhoging wordt dan voor elk geval afzonderlijk door de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid vastgesteld. Zij kan variëren van 1-25 pet. Onder de wettelijke huurverhoging vallen: Volg-ens de Britse Ruslandkenner Edward Crankshaw heeft president Tito's vroegere medewerker Djilas, die thans in een Zuidslavische gevan genis is gedetineerd, „waarschijnlijk het meest vernietigende anti-commu nistische document voortgebracht, dat ooit is geschreven." Het boek. ,.De nieuwe klasse", is door Crankshaw in het Amerikaanse tijdschrift „Life" besproken Het zal in augustus te New York worden uitgegeven. Ach, ze moeten minstens zo hard werken als andere mannen. Maar dit hebben zij mee als zij 's avonds thuiskomen wacht hen extra gezellig heid Want nergens zijn de huiska mers zo knus als in Nederland en. nergens gaat men met meer plezier aan tafel. Vooral de laatste tijd Tegenwoordig kookt moeder de vrouw wel bijzonder lekker ze heeft iets nieuws ontdekt, waardoor alles veel en veel fijner gaat smaken Wat dat nieuws wel is Knorr bouillonKnorr bouillon tabletten uit ZwitserlandSmaakverfijners voor alles en nog watsoep, sausen, groenten, ragouts, hachee, puree en ga zo maar door. Van één zo'n dub bel Knorr tablet tovert ook u met kokend water een hele liter bouillon. Pure parelende bouillon, door de Knorr koks bereid van kostelijk vlees en geurige verse groenten licht ge zouten en gekruid, precies zoals u alles wenst Als extra hulp biedt Knorr u nog een leuk geïllustreerd boekje aan. met 17 praktische vlug- klaar recepten. Alles met die heer lijke Knorr bouillon als ..basis". U kunt het zó aanvragen sluit een postzegel van 10 ct met uw naam en adres, in een gefrankeerde envelop en adresseer: Knorr, Postbus 1700, Amsterdam. U ontvangt het Knorr boekje dan thuis. 429-oo ZWITSERLAND vervaardigd onder ilcentfe ee «omrol* Knorr A.G. Thayngen ZwlUeHond. door Mond* N.V. Djilas heeft het werk in twee ge deelten uit Zuid-Slavië gesmokkeld. Het laatste gedeelte kort voordat hij in november van vorig jaar in hech tenis is genomen. In een brief aan de Amerikaanse uitgever van het boek zegt Djilas, dat het boek moet wor den uitgegeven, ongeacht de gevol gen die dit voor hem kan hebben. Djilas, vroeger voorzitter van het parlement en minister van propagan da, werd in december tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens tegen de staat gerichte propaganda. Volgens Crankshaw wordt in het boek de theoretische rechtvaardiging van het communisme weerlegd. Dji las zegt in het boek, dat de commu nistische leiders eenvoudig 'n nieuwe klasse van uitbuiters zijn. De macht van deze klasse over de mensen is groter dan ooit in de geschiedenis is voorgekomen. De nieuwe klasse heeft zijn bestaan te danken aan de noodzaak achter lijke en agrarische landen te indus trialiseren Nadat deze industrialise ring een feit is geworden, kunnen de nieuwe leiders thans niets meer doen dan hun ruwe kracht vergroten en het volk plunderen. De leiding is niet langer scheppend. „Wanneer deze nieuwe klasse van het toneel der geschiedenis verdwijnt en dit moet gebeuren zal er minder over haar heengaan worden getreurd dan ooit tevoren over een andere klasse", aldus Djilas. Met de Eindhovense kermis voor de deur is een spaarvereniging op een grote fabriek te Eindhoven tot de onaangename ontdekking gekomen, dat de penningmeester, de 40-jarige W. het gespaarde geld enige duizen den guldens, ten eigen bate had aan gewend. De oneerlijke schatbewaar der is door de politie gearresteerd. De man had in vorige jaren even eens het gespaarde geld opgemaakt, maar slaagde er toen telkens op tijd in het gat te dichten door een ander gat te maken. a. Alle vooroorlogse woningen (wo ningen die gereed gekomen zijn voor 27 december 1940). b. Alle tijdens de oorlog gereed ge komen woningen, waarvoor ook de voorlaatste huurverhoging van 5 pet. heeft gegolden. c. Na-oorlogse woningen, gebouwd met rijkssteun op grond van de be schikking bijdragen woningwetbouw 1948, de financieringsregeling woning bouw 1947 of de financieringsregeling woningbouw 1948, alsmede de na de oorlog gereed gekomen noodwoningen d. Woningen welke zijn gebouwd of herbouwd met een rijksbijdrage in geleden oorlogsschade en waarvoor voor 24 februari 1950 boven die bij drage extra steun uit 's rijks kas is verleend. Andere categorieën Voor de tijdens of na de oorlog ge bouwde woningen die niet onder de wettelijke huurverhoging vallen en waarvan de huurprijs na 31 juli 1957 lager dan die van gelijksoortige pan den zou worden, kan de minister een hogere huur vaststellen. Het percen tage van de verhoging kan dan va riëren van 1 tot 25. Bij de na-oorlogse woningen ge schiedt deze vaststelling eerst nadat het betrokken gemeentebestuur hier over heeft geadviseerd. Deze moge lijkheid tot afzonderlijke huurverho ging geldt bij de na-oorlogse woningen alleen voor die welke met rijkssteun zijn gebouwd. Week won i ngen Voor weekwoningen kan de huur verhoging ingaan met het begin van de eerste volle week in augustus 1957. Afronden De nieuwe prijzen (huur vermeer derd met eventuele vergoedingen) worden naar boven afgerond op een veelvoud van vijf cent. Berekening De verhoging wordt berekend over de huurprijzen, dat wil zeggen over het bedrag van de totale prijs na af trek van eventueel daarin begrepen vergoedingen wegens bijkomende voorzieningen of verhogingen we gens aangebrachte verbeteringen, enz. aan de woningen. De huurverhoging heeft alleen be trekking op zelfstandige woningen en woningen «niet winkelwoningen zijn de) die met een bedrijfsruimte een zelfstandig geheel vormen en waar van het woongedeelte meer dan 60 pet. van het totale vloeroppervlak be slaat. Deel- en onderhuren Bij huur van een deel van een wo ning, hetzij rechtstreeks van de eige naar (deelhuur) of van de huurder (onderhuur) geldt, dat de huurprijs van dat deel stijgt in evenredigheid met de huurprijs van het gehele pand. I it zondering en Uitgezonderd van de huurverhoging zijn ingevolge de woningwet onbe woonbaar verklaarde woningen en wo ningen die door de minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid daar aan zijn of worden gelijkgesteld. Voor deze woningen geldt de huurprijs die 31 december 1950 verschuldigd was. Uitgesloten van de huurverhoging zijn of kunnen worden woningen, die niet voldoen aan redelijke eisen ten aanzien van instandhouding en bewoonbaarheid. Van woningen, die door verwaarlozing welke aan de verhuurder is te wijten, niet vol doen aan de eisen welke daaraan in de huidige omstandigheden kunnen worden gesteld, kan de huurprijs worden teruggebracht tot die wel ke gold op 31 augustus 1955. Verzoe ken tot vervallenverklaring van deze huurverhogingen moeten wor den ingediend bij de liuurcommissie of by burgemeester en wethouders der gemeente van inwoning. Bedrijfspanden Het wetsontwerp staat voor bedrijfs panden een maximale huurverhoging van 15 pet. toe. Een verhoging van de ze huren kan echter slechts tot stand komen door een overeenkomst tussen partijen. Tot de bedrijfspanden wor den ook gerekend. a. Alle winkelwoningen. b. Allé woningen waarin een be drijf wordt uitgeoefend, indien het bedrijfsgedeelte 40 procent of meer van de totale vloeroppervlakte be slaat. Geschillen Bij het ontbreken van overeenstem ming omtrent de betalingsverplichting (mede inbegrepen de vraag of al dan niet sprake is van een bedrijfspand) kan men het advies vragen van de betrokken huuradviescommissie en zo nodig daarna de huurprijs door de kantonrechter bindend doen vaststel len. Groothoek Het wetsontwerp Grootboek Wo ningverbetering voorziet in de reser vering van de helft der door de ver huurders van vooroorlogse woningen in het tijdvak 1 augustus 1957-31 de cember 1966 te ontvangen hogere huur opbrengsten. Vooroorlogse verhuurde woningen moeten door de verhuurders of be heerders voor 1 oktober 1957 bij het Grootboek Woningverbetering worden aangemeld. Formulieren hiervoor worden begin augustus kosteloos bij de postkantoren ter beschikking ge steld. Alle veranderingen in de eigen domsverhoudingen van aangemelde woningen moeten eveneens binnen een maand worden aangemeld. De directeur van het Grootboek stelt de bedragen vast, die jaarlijks uiterlijk 1 augustus op het Grootboek moeten worden gestort. Jaarlijks wordt over de gelden, die een geheel stortingsjaar (1 augustus- 31 juli) ingeschreven zijn geweest, een rente van 3 pet. bijgeschreven. Uiterlijk 31 december 1970 worden de ingeschreven gelden terugbetaald. Voor die tijd is terugbetaling mo gelijk nadat een woningverbetering, is uitgevoerd. Om voor deblokkering in aanmer king te komen moet een verbetering ten minste 30 pet. kosten van wat naar verwachting in totaal vóór 1 januari 1967 voor de betrokken woning op het Grootboek moet zijn gestort. Indien het voor een woning inge schreven bedrag niet voldoende is om een woningverbetering geheel te be kostigen, kunnen, als de verhuurder nog andere woningen heeft welke bij het Grootboek zijn ingeschreven, ook voor die andere woningen ingeschre ven gelden voor die verbetering wor den terugbetaald. (Advertentie) JUNKER RUH "GOUDEN RING' serie vanaf f. 298,- Ook leverbaar met thermostaat grill en glazen binnendeur. tecluuóck,\xtoi,l KANS In Kansas City beklaagde de heer Robert MmMullin zich over het feit, dat twee van zijn kameraden hem van zijn portefeuille hadden beroofd, terwijl 't drietal in de boeven- wagen op weg was naar het politiebureau. Men had de mannen gearresteerd wegens roofovervallen Tweeling De rechter van Columbus in de Verenigde Staten heeft de twee lingen Avery en Fred Miller ieder tot 100 gulden boete veroordeeld. Zij waren aangehouden, toen ze naast elkaar in snelle sportwagens over de weg raasden. Nadien ble ken ze nog allebei precies even dronken te zijn ook. Bovendien had ieder met de rechterhand gepoogd de agent een dreun te geven. „Wij doen steeds met tweeën hetzelfde", verklaarde Avery. „Ja," voegde Fred er aan toe, „wij doen steeds met tweeën hetzelfde." TV In de gevangenis van San Antonio slaagden de bewoners erin de bewa kers te overweldigen. Ze maakten er nadien een hele pan van. Alles sloegen de gevangenen in stukken. Later werd vastgesteld, dat ze alleen de tv-toestellen in de kantine had den gespaard. Ze hadden er zelfs lakens over heen gelegd voor het stoffen. Titels Restauranteigenaar Tony Smith uit Chicago heeft drastische ver anderingen in zijn zaak aange bracht. Zelfs de aanspreektitels van het personeel zijn veranderd. De serveersters heten voortaan gastvrouw, de obers deskundige- van-de-voedseldienst en de bor denwassers onderhoudschef. Vrijaf In Cleveland moest de politie Tho mas Hill in de gevangenis zetten, omdat deze had geschoten op zijn buurman. Hij gaf het feit toe, maar weigerde verder elk antwoord. ..Want," zei hij, „het is vandaag juist mijn vrije dag en op mijn vrije dag doe ik, wat ik wil." Naam In Great Falls werd een prijsvraag uitgeschreven voor een naam van de pas opge richte personeelsvereniging van „The Great Northern Rail way". De prijs werd gewon nen door iemand, die voorstel de de club „The Great North ern Railway Club te noemen Maal In Olavarria (Argentinië) gaf de directie van een grote cementfabriek een maaltijd aan het personeel van wege het blijde feit, dat er in het afgelopen jaar geen enkel ongeval was gebeurd in het bedrijf. Na de maaltijd moesten 1000 werknemers wegens voedselvergiftiging naar het ziekenhuis worden gebracht. Vertel hem maar dat u van hem wenst te scheiden. Alles wat hij nodig heeft is de wil om te blijven leven. (Advertentie) OPGERICHT_17t jf ZATERDAG, 27 JULI 1957 HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,18 Gram. 8,50 V.d. vrouw 9,05 Gram. (9,35-9,40 Waterst.) VPRO: 10,00 Tijd. uitgeschakeld, caus, 10,05 Morgenw. VARA: 10,20 Prom.-ork. 10,50 Budtenl. weekoverz. 11,05 Leert uw landgenoten kennen 11,35 Viool en piano 12,00 Orgel spel 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Gram, 13.00 Nws. 13,15 VARA-varia 13.20 Dansmuz. 13.45 Sportpraatje 14,00 Nwe gram. 14,25 V.d. jeugd 15,00 Meisjeskoor en mandoline-ork. 15,15 Een intern, con gres zonder tolken, caus. 15,25 Koorzang 16,35 Instr.trio 16,55 VARA's versierde vakantietips 17,30 Act. 18,00 Nws. en comm. 18,20 Roemeens ork. 18,45 Rege- ringsuitz. Atlantisch allerlei. Een en an der over de 15 landen, aangesl. bij het Atlantisch Pact 19,00 Art. staalkaart VPRD: 19,30 Passepartout, caus. 19,40 Godsd. voorheen en thans, caus. 19,55 De ze week, caus. VARA: 20.00 Nws. 20,05 Vlieg er eens uit, vakantieprogr. 21,00 Cabaret 21,45 Soc. comm. 22,00 Dans muz. 22,30 Gram. 22,40 Volksliederen 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,15 Gew. muz. 7,45 Morgengeb. en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 8,50 V.d. vrouw 10,00 V.d. kleuters 10,15 Gram. 10,30 Ben je zestig? 11,00 V.d. zieken 11,45 Gram. 12,00 Middagklok-noodklok 12,03 Gram. (12,30- 12,33 Land- en tuinb.meded.) 12,55 Zon newijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Gram. 13,45 Idem 14,00 Dit is leven, caus. 14,15 Gram. 14,40 Boekbespr. 14,50 Harmonie ork. 15,10 Kron. v. letteren en kunsten 15,35 Koorzang 16,00 V.d. jeugd 16,50 De schoonheid v.h. Gregoriaans 17,20 Lichte muz. 17,40 Ballroomork. 18.00 Ritm.muz. 18,15 Journ. weekoverz. 18.25 Gram. 18,30 Kath. culturele federatie, caus. 18,40 Jazzmuz. 19,00 Nws. 19,10 Comm. op het nws. 19,15 Kamerork. en sol. 20,00 Gram. 20,10 Lichtbaken, caus. 20,30 Act. 20,45 Gram. 20,50 Lichte muz. 21,10 Als in ons hart een lied weerklinkt, zangspel 21,50 Gram. 22,35 Wij luiden de zondag in. Aansl.: Avondgeb. en lit. kal. 23,00 Nws. 23,15 Nws in Esperanto 23.25-24,00 Gram. BRUSSEL. 324 m. 12,00 Gram. 12.30 Weerber. 12,34 Gespr. aperitief 12,45 Gram. 13,00 Nws. 13,11 Radio-Almanak 14.3() Joura. 15,00 Gram. 15,30 Lichte muz. 16.00 Gram. 16,15 Ork.conc. 16,45 Eng. les 17,00 Nws. 17,10 Dagklapper en lit. kal. 17,20 Filmmuz. 17,30 Gevar.muz. 18,00 Gram. 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Gram. 20,00 Amus.muz. 21,00 Gram. 21,15 Amus.muz. 22,00 Nws. 22,11 Gram. 23,00 Nws. 23,05-24,00 Gram. BRUSSEL, 484 m. 12,15 Gram. 13,00 Nws. 13,10 Verz.progr. 14,00 Operamuz. 17,00 Nws. 17,10 Lichte muz. 18,33 en 19,10 Gram. 19,30 Nws. 20,00 Vrije tijd 20,30, 21,00 en 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.10 Jazzmuz. 22,55 Nws. 23,00 Lichte muz. 23,55 Nws. ZATERDAG, 27 JULI 1957 NCRV: 17,00-17,30 V.d, kind. NTS: 20,00 Journ. en weeroverz. KRO: 20,15 Krocodil, gevar.progr. door H. J. Kaeser 9) Een dag voor haar vertrek ging Marianne naar dokter Redwood. Hij had nu en dan opgebeld, om te vra gen, hoe het met haar ging, maar Mananne had steeds vermeden hem te ontmoeten. Zij had Johnny bij Jane Parker gelaten, die een paar van de verlofdagen, die haar toe- S °P6uofferd had om haar bij ha r en bij de li(3uidering van zijn huishoudentje behulpzaam te inDriiier Redw,00d ontving haar niet in zijn spreekkamer, maar in een rfamfj lio.theek' waar John Sheri- cians poitret aan de muur hing. Ma- yQa"ne, vertelde met een paar woor- vnrhuilo Z1J op punt stond, te verhuizen maar toen zij over het kind sprak, fronste de dokter tot haar verwondering het voorhoofd. Verrast u dat zo?" vroeg zij glimlachend, ,,u weet toch, dat u in dertijd gesproken hebt van een le venstaak welnu, die heb ik hier mee gevonden." „O, neemt u me niet kwalijk, na tuurlijk ben ik blij, dat u niet meer alleen bent. Er zweefde mij enkel een andere taak voor ogen, die in overeenstemming zou zijn met Sheri- dans geest, en ik kan geen verband zien tussen dit kind en een man als Sheridan." ,,U bent een mysticus, dokter Red wood - maar zelfs indien u gelijk had zou u dan werkelijk geloven, dat der gelijke geheimzinnige bindingen zich zo duidelijk grijpbaar zouden demon streren, dat wij ze met onze grove zinnen zouden kunnen waarnemen?" ,,Ik weet het niet maar ik hoop het! In ieder geval zouden wij te allen tijde erop bedacht moeten zijn, dat er eisen aan ons gesteld worden, die wij op een andere dan zichtbare wijze leren inzien." Mariannes gezicht verloor de con ventionele trek van beminnelijkheid, die er tot nu toe op gerust had. Zij bleef minutenlang zwijgend zitten, alsof zij vergeten had, dat de ander er ook nog was. Pas toen hij weer sprak kwam zij tot de werkelijkheid terug: ,,Ik heb nooit opgemerkt, dat u zoveel op uw man lijkt, Marianne, maar nuhet is precies, alsof John Sheridan tegenover mij zat." En toen terloops, op opzettelijk schertsende toon: ..Is zo'n verschijn sel niet in tegenspraak tot uw ont moedigende theorie van de grofheid onzer zinnen?" Maar Marianne ging niet op zijn scherts in. Ernstig reikte zij hem de hand en toen zij al bij de deur was, zei ze zachtjes: „Als u trots alles ge lijk mocht hebben, als John trots al les meer met mij voor zou hebben, dan ik esef - dan zal ik het u laten weten, dokter Redwood." Alleen Jane Parker bracht haar en Johnny naar de trein. Marianne had onder invloed van 'n plotseling im puls, besloten over Parijs te gaan, in hoofdzaak waarschijnlijk om aan een vrouwelijke wens te voldoen. Zij wilde namelijk de sombere rouw- kledij daar vervangen door een op gewekter toilet. Bij de deur van haar slaapwagen, waarachter de kleine al in diepe rust verzonken lag, stond zij naast 't magere opgewonden meisje, dat rode vlekken op haar bleke wan gen vertoonde. „Maar Jane, dat is toch geen af scheid voor altijd! Ik zal u schrijven en van de zomer komt u ons opzoeken M'n beste Jane, denk ook eens aan u zelf, niet alleen altijd aan uw moe der; dat is geen egoïsme, zoals u altijd denkt, maar Gods wil, als ik het eens plechtig zeggen mag. En u beschouwt mij immers als uw vrien din? Schrijft u mij alles, wat u ter- neerslaat - of nog liever: alles wat u voldoening geeft. Ik kan het niet helpen. Jane", zei Marianne en lach te met de mooie glinstering van haar tanden, „maar ik verbeeld me, dat ik op een goede dag een huwelijks aankondiging van u krijg..." en op ernstige toon voegde zij er aan toe: „Er zijn zoveel arme drommels, die zich alleen niet meer kunnen helpen op de wereld; wat een geluk zou het voor zo'n man zijn, als hij u tot vrouw kreeg! Jane Parker kon niets zeggen; zij slikte haar tranen dapper in en keek Marianne met aanhankelijke bewon derende ogen aan. Toen trok Marian ne dat meelijwekkende, magere we zentje naar zich toe en kuste het hartelijk op de wangen. „Het ga je goed Jane, tot ziens, en dank voor alles wat je voor John ny hebt gedaan!" Wuivende zakdoeken, gezichten, die als verfvlekken tegen de donkere ach tergrond van het station afstaken... het zingen van de rollende wielen en toen... weldadige eenzaamheid in het kleine compartiment met het slapen de kind, welks rose wangetjes zo fris zo geurend waren als de Meinacht daarbuiten, die met de wasem van sappige weilanden door het ver ge opende venster naar binnen stroomde Parijs was geen stad voor een klein levendig kind; zijn verbaasde ogen hadden zoveel nieuws in zich op te nemen, dat zij al gauw dichtvielen. Marianne besloot daarom, het opont houd van een week, dat zij zich oor spronkelijk had voorgenomen, in te korten. Maar Parijs was in de zomer van 1919 ook geen stad voor een jonge vrouw, die het donkere rouw kleed en de lange weduwensluier wenste af te leggen, omdat het le ven haar weer met een nieuwe hoop bedacht had. Dit Parijs leefde nog onder de druk van het leed der vrou wen, die hun vader, man of zoon verloren hadden. De sombere resul taten van de oorlog spraken hier sterker tot Marianne dan in Londen, en ook het stralende voorjaarslicht was niet in staat om de kommer van de gezichten der mensen te verdrij ven. Inplaats van de magazijnen te be zoeken. zat Marianne urenlang op een bank in een of ander park, en pro beerde in die gezichten te lezen, ter wijl de kleine aan haar voeten speel de. Van die paar dagen kwam niets terecht; een week ging voorbij en nog een, en op een ochtend, toen Johnny op waggelende beentjes, de eerste pasjes naar haar toe maakte, nam Marianne het verrassende be sluit, een kleine gemeubelde woning ie huren. Het motief, dat zij aan voerde om zich zelf voor dat besluit te winnen, was weinig overtuigend. „Nietwaar Johnny, een hotel is op de duur geen plaats voor een kleine man als jij. die al op zijn eigen beentjes rondloopt. We moeten een aardige woning hebben, ergens in de buurt van een park." Toch glimlachte zij bij de gedach te, hoe prettig het was, dat niemand haar de gerechtvaardigde weder vraag stelde: „Wat zoeken wij hier in deze stad? Wilde je niet zo gauw mogelijk naar je vaderland terugke ren? Waarom aarzel je nu?" Zij wist het niet. Er was iets, dat haar vasthield, tegen haar eigen be wuste wil in, die zulke duidelijke plan nen had gesmeed. Zij vond twee mooie kamers met uitzicht op het Pare Monceau, die deel uitmaakten van een groot, nu verlaten huis. Een oude huishoud ster, die, geruisloos als een geest, door de hoge, kostbaar ingerichte, vertrekken dwaalde kookte voor haai en het kind, maar liet zich overigens haast niet zien. Marianne vond dat best, of liever, zij accepteerde het, zonder er over na te denken, want toen de oude vrouw op een zekere dag van houding veranderde en in 'n haast babbelzieke spraakzaamheid viel, vond Marianne ook dat goed. Ja, zij luisterde zelfs met grote, gespan nen aandacht naar de uitvoerige me dedelingen van de oude vrouw, alhoe wel die het telkens had over haar me neer en mevrouw, die nu ergens op een landgoed woonden, nadat de twee zoons uit het gezin in de oorlog geval len waren. „Ze waren zo lief en aardig, Mon sieur Jean en Monsieur Pierre; ik heb ze opgevoed. Kleine, onschuldige engelen, zoals uw kind, mevrouw. En toen kwam de oorlog.... allebei dood. erg toch! Ik ben maar een oude vrouw, wat kan ik doen? Maar tel kens ais ik die kleine van u zie, denk ik, over achttien jaar, zeg twin tigmisschien gaat het met hem net zo, wie zal het zeggen?" Wat kunnen wij doen? dacht ook Marianne telkens, wat kan ik doen? Johnny aan zijn hart drukken, van hem houden, hem een tehuis geven - maar dat verschilt allemaal niet wezenlijk van wat miljoenen moe ders, wat ook deze oude vrouw gedaan heeft voor de kinderen, die haar waren toevertrouwd. En toch... o John, dat je nu ook niet bij mij bent! Ik bemerk het immers wel: ieder uur, dat ik in deze stad door breng zegt het mij, dat ik met mijn eigen krachten moet ingrijpen en iets tot stand brengen, waardoor men inziet, dat het leven zin heeft. Maar wat kan ik. een vrouw, doen? Jij zou gewerkt hebben, je zou door je bemoediging, door je inspiratie en je scheppingskracht misschien iets nieuws, iets van blijvende waarde gedaan hebben - en dat is mij alle maal niet gegeven. Zij had het kind onder de hoede van de oude huishoudster thuisgela- ten en was naar het postkantoor ge gaan om naar brieven te vragen, die onder poste restante voor haar kon den zijn aangekomen.Zij kreeg 2 brie ven en een aangetekend drukwerk, 'n Brief was van Jane Parker, een kort, vriendelijk woord, dat Marianne, toen zij op een caféterras aan de over kant was gaan zitten, terstond met een prentbriefkaart beantwoordde. De andere was van Tante Ulla en haar uit Londen nagestuurd. 'Wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 3