Torenbouw te Hulst „stij 1-blokke ndoosr in Duizenden bezoekers op de folkloristische dag te Middelburg St.-Jansteen gaf nog geen subsidie voor kleuterklas Afgeluisterde uitnodiging DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 26 JULI 1937 Uniek karwei vol problemen Hoogwaterstanden SAS VAN GENT TERNEUZEN AXEL HULST IJZENDIJKE OOSTBURG VLISSINGEN MIDDELBURG GOES Walcheren MIDDELBURG Burgerlijke instelling maatschappelijke zorg VLISSINGEN Zuid-Beveland Z- Vlaanderen HULST „Rimboe-boot" voor pater Geerts OOSTBURG Rundveefokdag en schapenfokdag te Goes AGENDA Vandaag M orgen (Van onze redacteur) Op 54 meter boven de veilige Hulsterse grond staat uitvoerder J. Vre- denbregt van de Middelburgse aannemersfirma Woudenberg de knepen van het torens bouwen uit te leggen. „Staan'' is wat teveel gezegd: hij leunt op zijn gemak tegen een balk die weliswaar bijzonder stevig is aangebracht, maar die een leek toch maar als een wat dubieuze bevei liging tegen een enorme smak voorkomt. De heer Vredenbregt is eraan gewend de wereld vanuit de hoogte te bezien. Hij heeft meer torens gebouwd. Zo een als die van Hulst echter nooit. De herbouw van de vieringstoren der St. Willibrordus- basiliek is een bouwkundig unicum, waarvoor veel belangstelling is. Daar boven op de stellingen een machtig steigerwerk, door de firma Woudenberg met grote vak kundigheid aangebracht wijst de uitvoerder het allemaal aan. Uit ga ten in het hart der binnenpylonen steken hele bossen ijzerwerk. Dat is het nu juist, waarom het gaat bij de torenbouw. Zoals men weet bestaat het nieuwe torengedeelte uit twee maal acht be tonnen pylonen. Acht vormen 'n bin nenste ring, acht staan aan de bui tenzijde van de toren. Deze pylonen worden in gedeelten gemonteerd. De stukken zijn bij de N.V. Schokbeton in Zwijndrecht' vervaardigd en één voor één worden ze naar boven ge- lierd, waar men ze op elkaar stapelt. Nu klinkt het allemaal erg eenvou dig. Het is evenwel 'n geweldig kar wei. De kleinste stukken wegen nog altijd dertienhonderd kilo en de aan nemer moest voor het oplieren een hele installatie maken. Men kon hiet terugvallen op ervaring en rou tine, want het is de eerste maal dat op een dergelijke wijze een toren wordt gebouwd. Niettemin: op bij zonder vlotte wijze heeft men de binnenpylonen gesteld. In veertien dagen werden 50 stukken omhoog ge bracht en gemonteerd. Eerst spannen De stukken worden op elkaar gezet en later aaneengevoegd. In elk van die onderdelen zijn twee gaten uitge spaard, zodat in elke pyloon (twaalf meter hoog) twee gaten zijn, van boven naar beneden. Door die gaten worden de voorspanningskabels aan gebracht. Op het werkterrein in de kerktuin worden deze kabels op een lange werkbank gemaakt. Ze bestaan uit twaalf staven van hoogwaardig staal, welke rond een veer worden bevestigd. Met behulp van een een voudig maar hoogst handig apparaat is het maken van zo'n kabel maar kinderwerk. Als men de lange sliert naar boven gehesen heeft, wordt ze in een der gaten van de pylonen neergelaten. Op het ogenblik is men zover. Ze ven van de acht binnenpylonen zijn gereed (één laat men voorlopig weg, om bij het oplieren der andere on derdelen meer ruimte te hebben) en door elk van die hoge betonnen ge vaarten steken twee van die samen gestelde voorspanningskabels. Alvorens nu verder te kunnen bou wen en de nog heel wat zwaardere stukken der buitenpylonen te kun nen plaatsen, moet het tot nog toe gereed gekomen deel uiteraard vol doende stevigheid hebben. Daarom zullen de bewuste kabels eerst ge spannen worden. Specialistenwerk Dat is een werkje voor het „IBIS", Ingenieursbureau voor industriële service te Scheveningen, dat a.s. maandag met mensen en apparaten naar Hulst komt om dat karwei te klaren. Met een vijzel zal men de twaalf meter lange kabels „aansjor ren". Het staal wordt daardoor vijf centimeter per meter uitgerekt, zodat' er maar liefst zestig centimeter uit moet komen. Aan beide uiteinden worden ze dan bevestigd en de pylo nen staan stevig om de zwaarste stormen te trotseren. De gaten waarin de kabels zitten worden tenslotte nog onder geweldi ge druk volgespoten met dunne ce ment. Hoe groot de druk wel moet zijn óm een twaalf meter lang gat, dat grotendeels gevuld is met kabel- vol te spuiten blijkt wel uit de me dedeling van de uitvoerder, dat de voegen tussen de delen der pylonen op absolute dichtheid zijn getest, om dat de specie anders met een vaartje over het kerkdak zou spuiten.! Nog 14 meter steiger De onderbouw van de toren be staat uit 120 stukken beton. Er zijn er bij van twee ton het stuk en wan neer straks de vier engelenfiguren geplaatst moeten worden, zal men waarschijnlijk met vrachten van on geveer drie ton te maken krijgen. De „torenbouwersfirma" Woudenberg zal het overigens wel klaarspelen. Ze heeft in Hulst een hoogst interessant karwei onder handen, een werk dat zelfs ervaren torenbouwers voor nieuwe problemen zet. Het ongewo ne torentype en de, voor een toren revolutionaire bouwwijze werpen nogal wat nieuwe problemen op. Geen wonder dat de aannemer er dan ook met nieuw materiaal en de beste spullen op af getrokken is. Het ateigerwerk duidt al op da diepgaande en nauwkeurig uitgepuz- zelfde berekeningen, waarmee men zich tevoren bezig gehouden heeft. Het moest zowel een stellingssteiger worden (waarin dus de pylonen ge steld moeten worden) als een werk- steiger en bovendien moest een han dige „loopkat" met de tonnenzware brokken beton overweg kunnen. En dan moest er natuurlijk nog ruimte overblijven om zich te bewegen en voor de vele ladders die de acht to renbouwers, waaronder vijf Hulste naren, tot op de 54 nu bereikte me ters moeten brengen. Buitenlandse pylonen Op dit nu bereikte hoogste punt moet straks nog eens een steiger van 14 meter gebouwd worden. Als de buitenpyonen gesteld zijn (dan krijgt de toren meteen ook een be ter „gezicht") moet men hogerop. Boven aan de acht binnenpylonen wordt een vloer aangebracht. Daar op komt het voetstuk dat de vier engelenfiguren draagt. Hoog boven de engelen uit rijst dan nog het hoge slanke kruis, waarvan de top ongeveer zeventig meter hoogte zal bereiken. Misschien is het met een beetje ongeduld dat de Hulstenaren naar hun toekomstige toren opzien. Van beneden af ziet men zo weinig ge beuren. Het werk vordert echter goed. Af en toe ziet men een enorme truck met oplegger voorrijden, waar op weer een serie betonnen onder delen liggen: een toren op een auto. Als bij een blokkendoos past alles op en in elkaar. Maar het verschil is, dat het hier een blokkendoos voor vakmensen is. niet voor kleine jon gens. Stukje na stukje rijst de Hulster toren omhoog. Nog Zo kijken de torenbouwers da-t- lijks op de stad Hulst neer. I. n blik kan, bij helder weer, reiken tot aan Antwerpen en ze kunnen de schepen in de Schelde zien va ren alsof ze hen rakelings pas seerden. Maar het meest boeit toch wel het beeld van het stadje on der hen, veilig omkranst door de wallen. Men kan er uren naar kijken. Men ziet er de zich onbespied wanende Hulstenaren bewegen, de buurvrouwen hun praatje maken (denk toch aan de melk!), men kan er zien wie er welk cafétje binnengaat (alweer, een half uur geleden schoot hij ook al binnen), kortom, men heeft er een balkon plaats in de voorstelling van het blijspel van het leven-van-alle- dag. Op deze kiek ziet men de Steen straat. met een ongewone blik op de oude Réfugié en op het Lands huis. De fotograaf R. Neelemans is be zig een film te maken van de bouw van de nieuwe toren. Wan neer het werk straks klaar is, zal men dus de gelegenheid krijgen te zien hoe het tot stand kwam. Hoe ingenieus de mensen die het ont werp van architect J. Brouwer in materiaal moesten omzetten, de ongewone bouw aanpaken. Wie iets van het werk gezien heeft, die weet dat het een buitengewoon boeiende film zal worden, waarvoor straks ongetwijfeld massale inte resse is. een korte tijd en de oude ves tingstad wenkt de reiziger door het oost - Zeeuwsch- Vlaamse land weer van verre, rijst hoog boven de bomen- krans der wallen het slanke silhouet van een stadstoren op: de negende sedert de der tiende eeuw. Waarschijnlijk moet de mo derne, opengewerkte toren nog even „inburgeren" bij de mees te Hulstenaren. Doch spoedig zal ze, naar we vertrouwen, de trots van de stad zijn! De folkloristische dag, die gisteren in Middelburg werd gehouden en die georganiseerd werd door de Middel burgse V.V.V., de vereniging „Han delsbelang" en de stichting „Nieuw Walcheren", een en ander in samen werking met de Zeeuwse Ringrü- dersvereniging, is een eclatant succes geworden. Niet alleen om het enorm grote aantal vreemdelingen, dat zich in de Zeeuwse hoofdstad ophield, maar bovenal omdat men er uitste kend in is geslaagd op een waarlijk unieke wijze iets van Walcherens fol klore te presenteren. Het was het eerste festijn, wat tot stand kwam. nadat de moeilijkheden tussen V.V.V. Middelburg en de ZR. V. waren opgelost en het is wel ge bleken. dat een eendrachtige samen werking vele goede vruchten kan af werpen. De rlngrijderij met sjezen begon reeds om tien uur 's morgens. Meer dan twintig sjezen, bemand met in Walcherse dracht gestoken boeren en en boerinnen en bespannen met stoe re Zeeuwse trekpaarden, namen er aan deel. Voor de aanvang van de kamp beoordeelde een jury in de Branderij Molengang de versiering van paarden en wagens en zij kwam tot de conclusie dat G. Leendertse uit Middelburg en P. Lindenberg uit Wolphaartsdijk de eerste prijs ver dienden. De strijd nam hierna een aanvang. De baan was geprojecteerd over het Noordbolwerk. via het Mo lenwater en de Branderij Molengang opnieuw naar het Bolwerk en hier trokken de rijders hun rondjes, waar bij de vrouwen, die in de wagentjes meereden, per ronde viermaal de kans kregen om een ring te steken. Omstreeks het middaguur werd er gepauzeerd, waarna het hoogtepunt volgde van deze dag, de optocht. Fraaie stoet Deze trok door een groot gedeelte van de binnenstad en duizenden sloe gen hier de stoet gade. Voorop kon digde een hoornblazer te paard de komst van de stoet aan. gevolgd door tien boerenruiters. Daarna kwamen de groepen, o.m. een huifkar, een oud melkkarretje, miniatuur sjezen getrokken door ponnies en een groep in oud-Domburgse klederdracht. Het bekende boerenmuziekkorps „E.M. M." uit Serooskerke liep midden in de optocht, vrolijke marsmuziek ten gehore brengend, waarachter de lan ge rij van wedstrijdsjezen reed, die afgesloten werd door een tiental boe renruiters. Voordat de stoet weer aan het Molenwater arriveerde, zei me nig buitenlands fototoestel „klik" en snorde menige filmcamera! Nauwelijks was men op het wed strijdterrein gearriveerd op de rij ders togen alweer op jacht naar rin gen. En terwijl een grote mensenme nigte rond de baan samendromde, klonk menigmaal het enthousiaste „Lekko, lekko!" of ,,'t Is in, 't is in" van de deelnemers in de sjezen. Maar er werd niet alleen in sjezen de ring gestoken. Want de ruiters, die in de stoet meereden kampten onder niet minder belangstelling op een baan tegenover de Industrie- en Huishoudschool. M. Koole winnaar Winnaar bij de sjezen werd M. Koole uit Sint Laurens met 75 ringen in 84 beurten. Hij behaalde de zege onbedreigd, want de 12 punten, die hem van nummer twee, Jac. van Wallenburg scheidden, zijn een niet gering aantal! De ringrijderij te paard werd 'n triomf voor P.Lampert uit Biggekerke, die in 30 beurten 27 ringen verzamelde. De .winnaars kwamen resp. in het bezit van de beker der gemeente Middelburg en van de beker, die de „folkloristische commissie" schonk. De prijsuitrei king geschiedde 's avonds in de Schouwburg. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, zaterdag 27 juli, de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 2.48 en 15 12 uur; te Ter- neuzen om 2.08 en 14.29 uur en te Vlissmgen om 1.38 en 13.59 uur. De telefoon is ongetwijfeld één van de meest waardevolle uit vindingen van de laatste tijd. Via de telefoon kan men er nog al eens in slagen bepaalde raad selen te ontsluieren. Maar een viertal personen ervoeren gis teren, dat de telefoon zelve ook wel eens een mysterie kan zijn! Er ontstond een dolkomische situatie, toen een Vlissitigs journalist, via de lijn, met een Middelburgse collega 'n praatje maakte, terwijl beide lieden plotseling een derde stem hoor den, waarvan de eigenaar hen uitnodigde voor een vergade ring. Nu zijn dagbladschrijvers veelal bereid een dergelijke uit nodiging met beide handen aan te nemen, maar de Walcherse persmensen begrepen toch wel, dat er hier iets niet in orde was. De .geheiinzinniae stem hielp hen spoedig uit de droom; het was de referendaris van de Provinciale Griffie te Middel burg, die in gesprek was met een heer in Den Bosch! Hoe het ook zij, op zo'n manier blijft er van de vertrouwelijkheid van een telefoongesprek bitter wei nig over. (Advertentie) De raad van St. Jansteen heeft gisteren relatief het grootste gedeelte van de twee uren welke de vergade ring vergde, besteed aan het voorstel van b. en w. om Ingevolge het ver zoekschrift van een dertigtal ouders de op te richten „kleuterklas" een subsidie van f 500 te verlenen. De op te richten klas is bestemd voor drie-jarige kleuters, die dus nog niet onder de wettelijke regeling vallen. Deze kwestie is alreeds eerder be handeld, loen door het kerkbestuur een dergelijk, nog verderstrekkend verzoek was gedaan. Het nu behandelde voorstel kwam overeen met het destijds door de heer F. Dobbelaere ingediende amende ment. Er werden nogal wat bezwaren geopperd. De heren P. Stevens en R. Engels wezen op de mogelijkheid dat andere buurtschappen met een zelfde verzoek zouden komen. Dit achtte de voorzitter niet al te waar schijnlijk. De heer van de Berg was bang voor andere financiële conse quenties en wethouder J. Blommaert (die niet achter het voorstel van b. en w. stondI, zag verzoek tot subsidië ring als het resultaat van de activi teit van een „ronselaar, die de raad in het zonnetje wilde zetten". De eerste verdediging kwam van de heer F. Dobbelaere en de voorzitter, bur gemeester J. I. M. Reuser, vroeg eveneens begrip voor de ouders, die het verzoek deden. Tegen de uitlating „ronselen" van wethouder Blom maert protesteerde hij. waarop deze antwoordde, dat de burgemeester daarvan niet op de hoogte kon zijn, Olympiia vertoont de beken de Hitchcockfilm ,,De man die teveel weet", waarvan vooral de door Doris Day gezongen schlager ..Que sera" populair geworden is. Ten onrechte ove rigens, want de film is heel wat knapper dan dit ietwat onzin nige liedje. Het 'is het verhaal ran een Amerikaanse dokter die met zijn vrouw en zoontje op va kantiereis is en in Noord-Afrika in eep internationaal complot verzeild .geraakt. De jongen wordt ontvoerd en na heel wat avonturen slaagt, de dokter erin de zaak tot eèn" góeif einde te brengen. De naam van de regis seur is er borg voor dat die avonturen de toeschouwers in gro te spanning houden, om van af en toe een beetje kippevel maar niet te spreken. Verder ..Anything Goes" (A) een titel die niets met de Zeeuw se stad te maken heeft maar die de zooveelste uiting van gemak zucht der filmvertalers is. Of ziet men alle Nederlanders voor volmaakte polyglotten aan? Het schijnt erg moeilijk te zijn goede Nederlandse titels te maken. Dit is een verhaal uit de wereld der kleinkunst. Een revue raakt door fiscale en liefdesperikelen in moeilijkheden, maar tenslotte komt het toch terecht. Luxor draait de reeds vaker besproken film „0815", (C 2) die intussen voldoende bekend geacht mag worden. (Verfilming van Hans H. Kirst's gelijknami ge oorlogsroman; persiflage op Duits soldatendom. Spanning en humor). Het Centrum „Zarak". (B.) Zaak Khan is een roverhoofdman geweest, die in de vorige eeuw het noordoostelijk deel van In dia onveilig maakte. In de film wordt lieel wat geslagen, ge trapt en gestoken. Het gaat er allemaal heel erg rauw en hard naar toe. Verder „Duistere driften". Het verhaal over een duur landgoed, ergens in het hart van Texas, waarop de grote magnaat Jasper Hadley, zijn olie-imperium beter weet te bestieren dan zijn lieve kinderen. Zijn zoon probeert een minder wa ardi gheidscomplex mét alcohol af te reageren. Pas als papa door een beroerte getrof fen wordt en de zoon door een kogel wo,rdt getroffen, volgt er 'n slot dat voor de overlevenden de hoop op een gelukkige toe komst opent. Bioscoopgebouw draait deze keer „Kruispunt dier lotsbe stemming" (vroegere titel „Kruis punt Bhowani"), reeds eerder besproken. Een goed gemaakt avonturenverhaal dat in India speelt, in de woelige dagen van 1947. De poliitieke troebelen zijn achtergron voor een liefdeshisto rie die aan het slot na uiterst spannende verwikkelingen haar (gunstig) beslag krijgt. Boeiende film. Verder „Verboden planeet", (C 1) een zogenaamde „scien ce fiction" pardon: nu bezondi gen we ons ook aan Engelse ziekte. We bedoelen: een gefan taseerd verhaal tegen een ach tergrond van wetenschappelijke feiten. Of wat daarvoor door gaat. In deze film beleven we het jaar 2250, waarin ruimte vaarders (heel gewoontjes in dat jaar) avonturen beleven met een minder nette ruimtevaartmeneer. Spannende avonturen op de pla neet Altair 4. Hofzicht Theater vertoont „Za ken zijn zaken", (A) een vrolijk verhaal van een handelsreiziger die weliswaar weet dat zaken zaken zijn, maar die ze goed weet te combineren met wat plezier. Er komen amusante ver wikkelingen van die de toe schouwier plezier zullen bezor gen. In Ledel Theater draait, even als in Terneuzen, de bekende film ,,0815" (C 2). Alhambra Theater komt met de film „Het monster van dr. Guatermass", (B), een fantas tisch verhaal en knap geregis seerd door Val Guest. Er landt een raket op de aarde, die van de aarde zelf is weggeschoten en na een tocht door het heelal terugkomt. Twee van de drie bemanningsleden zijn geabsor beerd door een geheimzinnige kracht en hun krachten zijn in de derde man gevaren. Het on weerstaanbaar groeiende mon ster bedreigt met zijn lugubere krachten de aarde en de mens heid met ondergang. Tijdens een sensationele teteviBieudtzending in de Westminster Abbey slaagt v e politie erin het monster te vernietigen. In Luxor draait Aasgieren van het Westen, een echte western met achtervolging van veedieven en treinrovers, fikse schietpar tijen incluis. Op het doek krijgt men de bergen en valleien van Arizona in de mooiste kleuren te zien. Het is de geschiedenis van de beruchte bandiet Buch Cassidy. wiens ondergang in vlammende beelden wordt afge schilderd. Barbara Stanwyck en Barry Sullivan spelen de hoofd rollen in deze film, waarvan het gegeven is ontleend aan ,,The Maverick Queen", een der vele boeken van Zane Grey. (B.) Schouwburg Middelburg komt met Safari (C), een film die gaat over de jacht op groot wild, georganiseerd door 'n met jacht- koorts behepte Engelsman en ge leid door een ervaren jager. De ze heeft zijn vrouw en zoontje verloren door toedoen van de Mau-Mau. Een van zijn huisbe dienden bleek een generaal van deze bende te zijn. De blanke heren der schepping krijgen alle gelegenheid hun dapperheid te tonen in de strijd tegen de Mau- Mau, maar ook hun ebbenhouten broeders staan hun mannetje. In Electro draait „Stad in boeien" (B.) Een ouderwetse western, vol spanning en actie, waarin het kwade zonder par don wordt gestraft met de dood en het goede beloond met de liefde van een schone vrouw. Een klein stadje en een grote be graafplaats, die in ongekend snel tempo groter wordt, vormen 't vruchtbaar arbeidsterrein van Robert Mitchum, de Man with the gun, die als stedebedwin ger met twee snelle revolvers 'n einde maakt aan het schrikbe wind, dat een schurkachtige rancher met zijn gehuurde moordenaars over de bewoners uitoefent. Grand Theater vertoont Het mon ster van dr. Quatermass (B) 'n film, die wij hierboven onder Vlissingen reeds uitvoerig heb ben besproken, KATHOLIEKE KILMKEURING. A Alle leeftijden, B 14 jaar, C 18 jaar. C 2 18 jaar met enig voorbehoud, C 3 18 jaar met ernstig voorbehoud, D verboden. gelet op de geringe tijd welke hij aanwezig is. De voorzitter wees de wethouder erop, dat hij dit een hoogst ongepaste opmerking vond. Stemmen staakten Nadat de heer C. Martinet het voorstel nog zijn aanbeveling gege ven had. ging men tot stemming over, met het resultaat, dat de stem men staakten. De verhouding was n.l. 55. Tegen stemden de heren Engels, Stevens, v. d. Berg. wethou der J. Blommaert en P. Blommaert. In de volgende raadsvergadering zal de zaak dus opnieuw behandeld moe ten worden. In de commissie tot onderzoek van een centrale afvoer van afvalwater koos men als vertegenwoordiger der gemeente het raadslid de heer E. van Daele. Erg enthousiast was de raad voorlopig nog niet over het plan. De heer P. Blommaert informeerde, of er aan het onderzoek geen financiële consequenties vast zitten. Van uit voering van het plan zag hij toch niets komen. De heer Stevens zag in het plan geen oplossing voor het rootwaterprobleem cn bovendien is het maar de vraag of men b.v. over tien jaar nog ongezuiverd afvalwater in de Schelde kan lozen. De voorzit ter wees erop dat al die bezwaren juist de vertegenwoordiging van de gemeente in die commissie wettigen. De afgevaardigde heeft trouwens geen machtigingen en fungeert alleen als luisterpost. Woningbouw Een onpleizierige mededeling had de voorzitter inzake de woningbouw. In verband met de nog verscherpte bestedingsbeperking is het plan voor de bouw van 18 woningen in St. Jan steen (die al waren aanbesteed) voor» lopig van de baan. Met nog meer spijt gewaagde hij van het kelderen van het bijna voor aanbesteding ge reed zijnde woningbouwproject De Heikant. De burgemeester en de se cretaris hebben nog het uiterste ge daan om althans dat nog te redden, maar voorlopig komt er niets van. Het volmaakt afwezige uitzicht op vaste leningen tegen de van rege ringswege vastgestelde rentevoet maakt alle hoop op spoedige realise ring van de bouwplannen voorlopig ijdel. In dit verband opperde hij de mogelijkheid om onder de ingezete nen van de gemeente een langlopende lening tegen 4 1/4 pet. te plaatsen. Een beroep op de burgerzin zou mis schien (men kan nooit weten) resul taat hebben. Volgens het jaarverslag van de burgerlijke instelling maatschappelij ke zórg over 1956 werd door het uit elf leden bestaande bestuur 49 maal vergaderd en er werden 712 beslis singen genomen legen 807 in 1955. Het aantal ondersteunden liep te rug van 210'ïót 185 en de stéunnor- men werden per 1 januari jl, enigs zins verhoogd. Ze bedragen nu f 26 voor een gezin van 2 personen met kinderbijslagen variërend van f 3.50 tot f 6.50 per kind en op f 17 voor alleenwonenden. Aan brandstoffenbijslag werd f 19.200 uitgekeerd (f 13.600). Er werden 146 (145) voorschotten verleend en f 4550 aan bijzondere verstrekkingen uitbetaald. De Kerstgave vergde f 428 en aan versterkende middelen spendeerde men f 7314 (f 6387). Gedurende 1956 werden op kosten der instelling 225 personen ver pleegd. waaronder 65 geestelijk ge stoorden. In 1955 was dit resp. 200 en 63. Totaal werd uitgegeven f 601.300 (f 565,800) en het nadig slot was f 436.750 (f 425.800 in 1955). EERVOL ONTSLAG Bij beschikking van de minister van O.K. en W. is met ingang van 29 augustus 1957 eervol ontslag verleend aan dr. J. van Ham in verband met het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd uit zijn betrekking als leraar in tijdelijke dienst aan de r.h. b.s alhier. CONCERT ST. CAECILIA De kath. harmonie St. Caecilia zal zondagmorgen acht uur op de Oude Markt een concert van gewijde mu ziek geven. Ook vroeger hebben zulke zondag morgenconcerten plaatsgehad en in dien er voldoende belangstelling voor bestaat wil men die oude traditie weer herstellen. Onder leiding van dirigent J. de Graaf uit Middelburg werd een pas send programma ingestudeerd. 's-Heerenhoek TENTOONSTELLING NAAI SCHOOL Voor de eerste maal zal in de r.-k. naaischool een tentoonstelling wor den gehouden van werkstukken best. uit kledingstukken, en fijne handwer ken. De zusters die het onderwijs in deze school verzorgden hopen op een grote belangstelling vooral van de zijde der ouders. Zij zullen hier voor gaarne a.s. zaterdag en zondag, de poorten openen. AUTO-ZEGENING Zondag a.s. zal weer de jaarlijkse autozegening plaats vinden op het plein voor de kerken. Ook de land- bouwtractoren, motors en brom fietsen komen hiervoor vanzelfspre kend in aanmerking. Evenals altijd worden zondag 28 juli om 14 uur be langhebbenden op de kerkdreef ver wacht. OPENING JEUGDGEBOUW Aan het programma hetwelk wordt samengesteld bij de gelegen heid van de heropening van het jeugdgebouw zal worden medege werkt door het „Jongeren toneel", met een geheimzinnig spel. Men zou het een detective-story kunnen noemen en het is getiteld „De laatste misdaad van Frank Graham". „Rimboe-boot" heet de missie-ac tie, welke de buurt Frans van Waes- berghestraat, Vestdijkstraat en Hou tenkwartier op touw heeft gezet ten bate van „hun" missionaris, pater P. Geerts. Wanneer hij nl. straks te rugkeert naar zijn missie in de Stille Zuidzee moet hij. oordeelt de buurt, de beschikking hebben over een mo torbootje. Er staat heel wat op stapel. Op al le mogelijke manieren zal de Hul stenaren het geld uit de zak worden geklopt. Men mag dat, in dit verband zo wel zeggen, want als het op offe ren voor de missie aankomt is Hulst altijd spontaan en gul. De start van de actie rimboe-boot is een bonte avond van de Camere van Rhetori- ca „De Transfiguratie", onder lei ding van hoofdman Charel Heirman. Deze wordt a.s. zaterdagavond ge houden en is voor ieder toegankelijk. Tijdens die avond treedt voor het eerst de Jeugdstudio van de Came re op met het korte toneelspel „De heks van het blauwe ven". Verder wordt door een stel gepatenteerde kluchtspelers van de Camere een klucht opgevoerd, t.w. „Jonas weet het wel". Pater Geerts zal de avond opluisteren met de vertoning van een aantal lichtbeelden over land en volk in de Stille Zuidzee (toegang 18 jaar). Na deze avond volgen nog andere activiteiten. Er worden prijskaartin- gen, pieringen en een fietsenrallye gehouden, er volgt ook nog een groot bal en een buurtfeest waar heel wat te beleven zal zijn. Het is te hopen dat de in touw gekomen buurt suc ces zal hebben, opdat pater Geerts straks door zijn uitgebreide „paro chie" zal kunnen rondvaren. Clinge KERMIS WEER VOORBIJ. De plaatselijke kermis behoort weer tot het verleden. Drie dagen van vreugde en vermaak zijn weer voorbij. En werkelijk zijn het dagen van ontspanning geweest, waarbij naar hartelust kon worden geprofi teerd. Voor de muziekliefhebbers was er een internationaal muziek feest georganiseerd, waarbij elk der gezelschappen op de kiosk enige nummers ten gehore bracht. De jon ge muziekschool Semper Gaudete heeft weer een buitengewone belang stelling gehad bij haar uitvoering op de kiosk. Het gaat steeds cres cendo met deze school. In de wijk Zeegat was een duivenvlucht ge organiseerd met gecostumeerde op tocht. En voor de sportliefhebbers was er een koers voor amateurs. En bij dit alles kwam nog het ver maak van de kermisexploitanten. In het St.- Aloysius patronaat was het doorlopend film. Hier was het een en al lachen. De draaimolens brachten de nodige vreugde aan de kinderen, terwijl de ouderen zich konden ver maken in de dansgelegenheden. Graauvo BENOEMD Het kerk- en armbestuur benoemde in zijn laatst gehouden vergadering tot armmeester de heer G. Maerman. EINDELIJK HERVAT Toen men enkele weken geleden begonnen was met de bouw van 4 wo ningwetwoningen moest het werk worden stilgelegd in verband met de toestand van het bouwterrein. Van daag is het werk gelukkig hervat, zo dat we kunnen aannemen dat thans een oplossing is gevonden voor de gerezen kwesties. EERVOL ONTSLAG Bij beschikking van de minister van O.K. .en W. is met ingang van 1 sep tember 1957 eervol ontslag verleend aan de heer K. de Wit, uit zijn be trekking als leraar in vaste dienst aan de afdeling r.h.b.s. van het Koningin Wilhelmina Lyceum alhier. Op dinsdag 17 september a.s. zal te Goes de traditionele Zuid-Beve- landse rundveefokdag worden gehou den tegelijk met de provinciale scha penfokdag, terwijl de kring van gei- tenfokverenigingen ou Zuid-Beve land heeft besloten die dag eveneens een fokdag te houden, waarvoor reeds nu waardevolle stamboekdieren zijn opgegeven. De fokdag geniet ook reeds be kendheid bij onze zuiderburen: be halve dat Belgische autoriteiten op veegebied een bezoek zullen brengen wordt verwacht dat ook enige „vee kweeksyndicaten" met een aantal leden een excursie naar de veeshow zullen organiseren, temeer ^waar in België nu veel belangstelling be staat voor de handel in vaarzen. GOES Grand: Het monster van dr. Quatermass. MIDDELBURG Electro: Stad in boeien Schouwburg: Safari. OOSTBURG Ledel 8 uur: 08/15. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: De man die teveel wist. TERNEUZEN Luxor 8 uur: 08/15. VLISSINGEN Alhambra: Het monster van dr. Quatermass. Luxor: Aasgieren van het Westen. AXEL Het Centrum 6,30 en 9 uur: Zarak DE KLINGE Kinema van Dijk 7,30 uur: Kunstenaars en modellen. GOES Grand: Het monster van dr. Quatermass. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Ver* boden planeet. IJZENDIJKE Hofzicht 8 uur: Zaken zijn zaken. ST. JANSTEEN J. Begyn 3.30 uur: Schieting. Tentoonstellingshal: Toneel, muziekuitvoering en dansen. MIDDELBURG Electro: Stad in boeien Schouwburg: Safari. OOSTBURG Ledel 8 uur: 08/15. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: De man die teveel wist. TERHOLE Wed. de Cock 3 uur: Schieting. TERNEUZEN Luxor 8 uur: 08/15. VLISSINGEN Alhambra: Het monster van dr. Quatermass. Luxor: Aasgieren van het Westen.

de Stem | 1957 | | pagina 2