Monarchie in Tunesië afgeschaft Kleine" verlichting V andaag intocht van zegevierend tippel-legioen na zware derde dag Brandweerauto afgekeurd Saoedi-Arabieren vielen Aden binnen TOUR DE FRANCE PRIJSVRAAG n lieüeljcs Ic Poznan De melk nog duurder Brutale overval r Bourguiba eerste president Grote winst Shell voor Honderden arrestaties in Hongarije Arrestatie in kwestic-Sal Gevonden een arm (verdord) DAGBLAD VOOR ZEELAND Habib Bourguiba energiek en :eer eenvou Politie bracht Bey naar nieuwe verblijfplaats dig De Bey: strijd tegen impopulairiteit Leest in het nummer van morgen de uitslag van de grote van het pagbiaö Vliegtuig boven Turkije neergestort Honderden mensen verdronken in Japan Veel wind Ontsnapte gevangene aangehouden Vele blaren en zere spieren f 55.000.- verdwenen i t ge een edelman g wachten?" „Mes- in diepe slaap," ligt Metellus zich. bijt Aram hem „enkele ogenblik- hebt ge bezoek ge- Samson, de wor- ng mij dadelijk bij 97e JAARGANG No. 22513 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter. P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.— p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) f 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm 15 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland V R IJ DAG 26 JULI 1357 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie t 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Brj contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35y Dp Tijiicsisclip rnnslituprpn. -9ver de Beys zei h« onder meer: ue l unesiscne cuiisiuueren. Deze mensen> die in onwetendheid de vergadering heeft giste, leefden, hadden slechts één doel: hun troon te beschermen, zelfs ten na- reil eenstemmig besloten ae dele van de belangen van het volk. I' 250 1"'"* bovendien dachten en denken zij nog monarchiedie ZÓU jaar steeds dat zij niet uit dezelfde klei heeft bestaan, af te schaffen ^„geschapen als de rest van het en de republiek te proclame ren. Premier Habib Bourguiba tverd vervolgens eenstemmig lot eerste president van de nieuwe republiek gekozen. De Bey van Tunis is daarmee afgezet. wenteling die zich voltrok en op het feit, dat de geuite kritiek alleen de monarchie in Tunesië betrof. Bourguiba werd na zijn verkiezing tot president langdurig toegejuicht. Een artilleriebatterij in de tuinen van het paleis waar de vergadering werd gehouden, liet na de uitspraak ten gunste van de stichting van een re publiek saluutschoten horen. De Bey werd na de uitspraak van de constituerende vergade ring onder politiebewaking uit het koninklijk paleis overge bracht naar een nieuwe verblijf plaats in een villa te La Ma- noeba, nabij Bardo, een voorstad van Tunis. De vergadering nam haar besluiten onder de kristallen kroonluchters in de rode en goudkleurige voormalige Toeiuichingen troonzaal van het paleis Bardo. J Tweeduizend mensen hadden zich op Bourguiba, die uitbundig werd toe- het plein voor het paleis verzameld, gejuicht, legde de nadruk op het De straten waren versierd met vlag- vredelievende karakter van de om- gen en guirlandes van palmtakken. de in Sidi Mohammed Lamine was 29e Bey van zijn dynastie, die 1705 aan de macht kwam, toen Hoes sein Ben Ali, leider der Janitsaren, (elitetroepen van de Turkse sultan) zich tot onafhankelijk vorst uitriep. Tijdens het debat, dat aan de stemmingen voorafging, veroordeelde spreker na spreker de Bey. Men be schuldigde hem ervan, dat hij zich verrijkt had door misbruik te maken van zijn absolute macht. Bourguiba verklaarde voor de stem mingen, dat men op grond van hun verleden geen vertrouwen in de vor sten van de regerende familie kon hebben, maar men zou tegen de Bey en zijn familie niets ondernemen uit wraakzucht. De Shell Oil Co. boekte in het tw eede kwartaal -van- 1957 eert netto winst van 33.871.344 dollar, waardoor de netto-winst voor de eerste helft van dit jaar wordt gebracht on 75 320.849 dollar, of 5 879.937 dollar of ^ni^eer ^an *n eerste helft van 1956. zich snel van zijn vroegere col lega Salah Ben Yoessef. die se cretaris-generaal van de nieuwe grondwetspartij was. Salah Ben Yoessef verliet het land en werd bij verstek ter dood veroordeeld. Bourguiba wist de overeenkomst over binnenlandse autonomie nog geen jaar later om te zetten in ^en erkenning van algehele on afhankelijkheid. De regering van Sidi Mohammed Lamine. dc Bey van Tunis die thans is afgezet, is een lange Habib Bourguiba is de eerste president van Tune sië. Bourguiba is de jongste zoon uit een eenvoudig gezin te Monastir, een kustplaats ten zuidoosten van Tunis. Op 21-jarige leeftijd (hij is thans 53) ging hij in Parijs rechten studeren. Hij is met een Fran- gaise gehuwd en zijn zoon Habib is in Frankrijk geboren. Later werd hij advocaat in Tunis. Bour guiba heeft zich als politiek leider in Tunesië een groot gezag verworven. Hij is energiek en kan goed onderhandelen. Hij bezocht vele landen, toen Tu nesië nog Frans protectoraat was, om stepn voor zijn ideaal van onafhankelijkheid te krijgen. Bour guiba begon zijn actieve politieke loopbaan in 1930 toen hij met steun van een groepje jonge politici een campagne voor onafhankelijkheid van Tunesië begon als lid van het uitvoerend comité van de grondwetspartij. Vier jaar later brak hij met deze partij en stichtte de nieuwe grondwetspartij. Door zijn agitatie haalde hij zich deportatie en gevan genschap op de hals. Sedert april van het vorig jaar is Bourguiba pre mier. Toen Frankrijk in 1956 aan Tunesië binnen landse autonomie had gegeven, ontdeed Bourguiba Toen vijf jaar later El Moncef stierf, begon de Bey pogingen in het werk te stellen om steun te krijgen, maar hij kwam in grote moeilijkheden doordat de natio nalisten met hufn eisen om be ëindiging van het Franse protec toraat naar voren kwamen. Eerst was de Bey de Fransen vriend schappelijk gezind, later nam hij groot gevaar zonder meer aan de kant te worden gezet. Hij kwam tenslotte met de Fransen tot een akkoord over een serie HET PARLEMENT van India heeft met algemene stemmen een record begroting van defensie voor het ko mende jaar goedgekeurd, ten bedrage van bijna 2 miljard gulden. JAPAN heeft in Moskou geprotesteerd tegen het sluiten van de Peter de Grote-baai voor Wladiwostok. Japan noemt deze Russische handelswijze duidelijk in strijd met het interna tionale recht. De baai was van belang voor de Japanse visserij. IN GROOT-BRITTANNIë zijn thans 31 reactors in gebruik of in aanbouw. KONINGIN Juliana heeft gisteren een zitting bijgewoond van de kinderrecht bank in Greenwich in zuidoost-Lon- den. MGR. G. C. HARTMANN, president van het groot-seminarie te Drieber- gen-Rijsenburg, is door Z.H. de Paus benoemd tot protonotarius-apostoli- cus. IN HET OOSTEN van de Verenigde Staten wordt in verscheidene belang rijke landbouwgebieden door de droogte een schade van vele miljoenen dollars aangericht. HO TSJI MINH, het staatshoofd van Noord-Vietnam, is gisteren te Oost- Berlijn aangekomen voor een bezoek van een week. Op 5 augustus brengt hij een officieel bezoek aan Tito. VIERDUIZEND personen, behorend tot de Panamese nationale bevrijdings beweging, hebben in het centrum van Balboa een betoging gehouden. Zij eisten het heengaan van president Er- nest o de la Guardia. JN JAPAN is gisteren de super-tan ker Caltex Arnhem, bestemd voor de n-v. Nederlandse Pacific Tankvaart- niaatschappij, te water gelaten. DEDUITS-RUSSISCHE besprekingen te Moskou zijn, zonder opgave van redenen, tot vandaag uitgesteld. DR. P. H. RITTER JR. o viert op 16 augustus zijn 75ste verjaardag. Tijdens de vrijwillige auto-inspec-\klaard voor het moderne verkeer, tie door de gemeentelijke politieDe politie verleende extra-service van Amsterdam, liet de bezitter van en sleepte de brandweerauto naar een brandweerwagen uit het begin het huis van de eigenaar. Op de van deze eeuw dit vehikel keuren. I foto ziet men de keuring van de De wagen werd ondeugdelijk ver- wagen. Saoedi-Arabieren zijn het pro tectoraat Aden binnengedron gen, zo weet de Gazet van Ant werpen te berichten. Waar schijnlijk zal men de stammen in dit protectoraat, dat grenst aan het sultanaat Muskate en Oman, aansporen tot opstand. Het vermoeden is gewettigd, dat Egypte en Rusland achter deze infiltraties staan, zo voegt de correspondent van deze Belgi sche krant hier aan toe. In Oman zelf is de toestand niet veel veranderd. Vier Britse Venom-straaljagers heb ben gisterenochtend met raketten en boorökanonnen aanvallen gedaan op het grote Rone fort bij Nizwa, het hoofdkwartier van de opstandelingen van ae Imam van Oman. Besp.ekingen Het bureau van de Imam in Cairo maakte bekend, dat een onderhande laar van de sultan van Muskate, die de Imam om een wapenstilstand moest verzoeken, na de bespreking door een mijnontploffing om het leven is gekomen. Een Brits officier, die met hem in de auto zat, werd gewond. De Arabische Liga zou te Cairo van het plan hebben gewaagd om aan de Verenigde Naties de „gevaarlijke toe stand. geschapen door de tussenkomsteinde van de vorige j van de Britse strijdkrachten" voor te i teerd zijn. i leggen. Te Washington zijn besprekingen Hongaarse politie heeft, naar het gevoerd tussen de Britse ambassadeur blad Nepszabadsag meldt, „de hand De Hongaarse minister van staat, Marosan, heeft gisteren de berich ten bevestigd, dat verscheidene honderden" personen de vorige week gearresteerd zijn. In een door radio- Boedapest uitgezonden rede ver klaarde hij, dat deze mensen, na de laatste besluiten van het centrale co mité van de Russische communisti sche party, hebben aangekondigd, dat zy in oktober a.s. een nieuwe op stand zullen beginnen. „Om hun dit te beletten hebben wij ze in de ge vangenis gestopt", aldus Marosan. Dit is de eerste keer dat een Hon gaarse autoriteit de berichten beves tigt, dat minstens 500 mensen op het week gearres- Op verzoek van de officier van justtitie bij de rechtbank te Den Haag is door de Amsterdamse politie gearresteerd de 37-jarige heer D. S., die verdacht wordt van uitlokking van meineed in de kwestie-Sal. Hij werd over gebracht naar Den Haag. De heer S. is bestuurslid van de sectie behaald-voetbal van de KNVB. In afwachting van de verdere ont wikkeling in deze zaak had hij on langs besloten zijn werkzaamheden in deze functie te staken. Zoals bekend hebben zowel Ajax als Amsterdam getracht de Zuidslaaf Sal inmid dels uitgeweken naar Duitsland te contracteren. Een straaljager van de Turkse lucht» macht is boven Bursa (noordwest- Turkije) neergestort. Hierbij kwamen 9 mensen om het leven en werden meer dan 11 gewond. De gouverneur van Bursa deelde mee, dat de straaljager boven de stad ontplofte en dat hierdoor 25 huizen in brand raakten. De piloot kwam ook om het leven, omdat zijn parachute niet openging vanwege de geringe hoogte. De politie heeft meegedeeld, dat er op Kioesjoe (Zuid-Japan) naar schat ting duizend doden of vermisten zijn als gevolg van overstromingen, ver oorzaakt door overvloedige regenvaL j aldaar en Foster Dulles strijd tegen impopulariteit en po litieke moeilijkheden geweest. De afgezette Bey, een lange man van 76 jaar, met een altijd keurig verzorgde witte baard, zou een reusachtig fortuin aan juwelen, grond en paleizen bezitten. Toen hij op 15 mei 1943 ten troon werd verheven, werd hij door vele van zijn onderdanen als een usur pator beschouwd. Zijn neef en voorganger. Sidi Mohammed El Moncef, was namelijk verbannen. hervormingen, waardoor Tunesië geleidelijk aan tot zelfbestuur zo komen. Maar sedert de terugkeer van Bourguiba uit ballingschap was de invloed van de Bey op de politiek van zijn land nog slechts onbetekenend. De dynastie van de Hoesseinieten heeft twee en een halve eeuw in Tunesië geheerst. De afgezette Bey heeft drie zo nen en negen dochters. Volgens het Poolse blad ,,Zycie Warszawy" hebben zich woensdag avond te Poznan relletjes voorge daan, waarbij er werd gevochten tus sen de plaatselijke militie en een groep jonge oproerkraaiers". De mi litie moest van traangasbommen ge bruik maken om de orde te herstel len. gelegd op een tegen-revolutionaire groep", waarbij zich graaf Karoly Khuen-Hedervary en een minister van j industrie uit de tijd van de tweede wereldoorlog, dr. Bornemisza, zouden bevinden. De groep wordt beschul digd van een samenzwering om het regime omver te werpen. Voorts zijn de namen genoemd van de vroegere industrieel dr. Kno en een ex-kolonel van het Oostenrijks-Hongaarse keizer lijke leger, Revhedyi. Men was van plan een katholieke volkspartij op te richten, onder leiding van de graaf, die een vurig koningsgezinde is en eens hoofdverkenner van Hongarije was. i J Weersverwachting van het K.N. t M.I. tot vanavond, opgemaakt t t donderdagavond 23.15 uur: Over i J het algemeen veel bewolking met Plaatselijk regen. Overwegend J t krachtige vyind tussen zuidwest en i In augustus zal de minister van Economische Zaken zich moeten beraden over het cijfer materiaal, dat de melkhandela ren in de afgelopen maanden verzameld hebben over hun ex ploitatiekosten. Met dit materiaal willen de melkhandelaren aantonen, dat de huidige marge van 6 cent voor de gesaneerde en 6'^ cent voor de niet-gesaneerde gebie den onvoldoende is en schrij nend tekort doet aan deze groep in de Nederlandse samenleving. Dit verklaarde de heer C. A. Heuft, voorzitter van de r.-k. bond van melkhandelaren tij dens een te Utrecht gehouden vergadering van deze bond. De heer Heuft meent, dat op een stijging van de consumen tenprijs voor melk met gemid deld twee cent per liter gere kend moet worden, wanneer de minister zich door het cijferma teriaal van de meikhandelaren laat overtuigen. i zuid. Weinig verandering in tem- Peratuur. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Zwakke tot j matige westenwind. Zwaar be- *olkt tot betrokken met motregen t "'i tussenpozen. Temperatuur i zonder grote verandering. m ndaa8: /on onder 20.40 uur. ™aan onder 19.44 uur. Morgen: on °P 4.54 uur. Maan op 5.28 unr. De centrale recherche te Amsterdam heeft in de Haarlemmerstraat gear resteerd de 20-jarige F. K. uit Venlo, die op 13 april jl. ontsnapt was uit zijn gevangenschap. K. zat in de gevangenis te Haarlem een straf uit. Op 13 april mocht hij zijn vader bezoeken, die in een zieken huis te Venlo werd verpleegd. Onder bewaking van enkele transporteurs van de parketgroep te Haarlem werd hij naar Venlo overgebracht. In het ziekenhuis aldaar heeft K., voorge vende even naar het toilet te gaan, kans gezien aan zijn begeleiders te ontkopaen. Hij is thans weer in bewa ring gesteld. (Van onze speciale verslaggever) Wie donderdag de eindstreep haalt, hoort vrijdag bij het zegevieiende legioen, dat in het Nijmeegse „Pare des Prin ces de handen van honderdduizend geestdriftige toeschou wers op elkaar brengt, dat op de muziek van tientallen korp sen de laatste tien kilometer opgewekt (en opgelucht) aflegt dat breed grijnzend het zozeer begeerde eremetaal en de gladdejolen aan zijn hart gaat drukken. Maar ja. die don derdag.... De constant aanwezige kwelgeesten, die iedere dag nog hun speldeprikken hebben uitgedeeld, waren don derdag in alle vroegte al present; de kwelgeesten die met kwistige hand blaren en zere spiertjes uitdeelden en die tot overmaat van ramp gedurende de eerste vier uren van de derde marsdag gezelschap kregen van naargeestige weer goden in de vorm van kou en regen. En alsof alle negatieve elementen op deze dag van Groesbeek samenspanden, was er ook nog het gewijzigde parcours, dat ditmaal over de befaamde Zevenheuvelenweg voerdeEr waren op de derde dag 56 uitvallers. Met dc moed der wanhoop was het dan ook, dat de 11.800 (op de kop af), die op deze derde marsdag van start gingen, aan hun etappe begonnen. Gehuld in alles wat maar bescherming tegen de regen kon bieden, kroop men de eerste uren over de weg. Alom regende het klachten over stijve spieren en brandende blaren en de eerste hulpposten kwamen handen te kort. Maar gelukkig: bij de Plasmolen on der Mook stond de drumband van het Prinses Ireneregiment gereed om het gezonken moreel wat op t( vijzelen en zodra men Groesbeet in het verschiet kreeg, rechtte men de natte ruggen, hief men het hoofc fier omhoog en paradeerde mei voor de autoriteiten in een dermati stramme pas, dat het ondeskundij en oppervlakkig kijkend oog we) moest menen, dat die Vierdaagse lui zich niet lieten kisten. Maar al wie wat scherper keek zag in menig gelid trekkebeners en hinkers, en de verbeten ge zichten, zelfs van zovele mili tairen, maakten wel duidelijk dat men het deze dag waarlijk niet cadeau kreeg. De in grond zeilcapes gehulde Milva's hadden in haar gelederen gastvrij on derdak verleend aan een eenza me militair, die zijn detachement niet had kunnen bijbenen en om de camouflage te vervolmaken hadden de jongedames hun on derduiker eveneens omhangen met een cape en hem een zwarte Wilvabaret op het hoofd gedrukt. lie meisjes uit Israël droegen groe ne sweaters over hun uniformen n hadden hun molières verwisseld oor laarsjes en hun weemoedige ederen klonken op deze somber; lag nog eens zo triest als anders. Liters olie.... Maar Broeder Modestus. leider van De Globetrotters uit Heer, lachte geen kruimel minder dan op de voorgaande dagen. „Het gaat prima", zei hij in antwoord op onze vraag. „Het kost alleen li ters olie". Eén moment dachten we, dat zijn in lichtblauwe bloes en donkerblauwe broek gestoken mannen olie dronken om warm te blijven (je kunt tijdens de Vier daagse immers van alles verwach ten), maar toen ging ergens in ons achterhoofd een lichtje branden. „Om te smeren" probeerden we voorzichtig. „Inderdaad", zei de lange broeder, „want o, die spie ren". Uitvallers waren er nog niet gevallen in de Heerse gelederen. „En die komen ook niet meer, 't is nou immers gebeurd". „En mor gen dan?" polsten we. „Morgen telt niet meer mee. Dc Vierdaagse duurt maar drie dagen, want de laatste dag gaat het vanzelf." En de jongens van de Ondergrondse Vakschool uit Heerlen, die met twee groepen van de partij zijn, hebben evenmin een uitvaller. Althans niet tengevolge van het tippelen. Maar een hunner moest op doktersadvies de mars beëindigen, wegens inge wandstoornis. Politie Breda Inspecteur Verhagen van de Bredase gemeentepolitie had tot zijn grote spijt twee man naar de bezemwagen moeten verwij zen. „Blaren?" vroegen we. „Nee ontstoken spieren, allebei. En de dokter vond het niet verant woord hen nog langer te laten meelopen. Tja, en wat doe je dan...?" Om half vijf was het overgebleven zevental gestart en tot half acht waren zij onthaald op een gestadig neerplenzend re gentje. De inspecteur vond het nieuwe traject behoorlijk zwaar' hoewel hij de mening van vele wandelaars, dat het bovendien zeker 4 kilometer „om" was, niet deelde. Tegens het middaguur kwam zus ter zon de kille botten wat ver warmen en eensklaps schalden de liederen weer over de velden, de den allen er een schepje bovenop, leek het alsof de schoenen plotse ling niet meer sopten en toen er aan de horizon ook nog militaire muziekkorpsen opdaagden, was het voor deze zware derde dag wel bekeken. En intussen was Nijme gen deze hele donderdag druk doen de geweest om stoelen en banken en alles wat als zitgelegenheid kan dienst doen, gereed te zetten langs de Via Triomphalis, waar vrijdag middag de glorierijke, „gladdejo- lige" intocht van de zegevierende zwoegers voor de ganse stad aan de Waal een nationale feestdag ver oorzaakt. In Apeldoorn werd op de derde dag slechts één uitvaller geno teerd, waardoor dit totaal tot ze ven is gestegen. Er starten 912 deel nemers voor de laatste dag. In de Vierdaagse afstandsmarsen van Nijmegen moesten de militai ren in volle bepakking 40 kilome ter lopen, maar twee soldaten had den een „kleine" verlichting van hun last. Is de 33-jarige wisselloper G. B. gisteren het slachtoffer ge worden van een bijzonder bru tale roofoverval? Om ongeveer tien uur liep hij langs het ko ninklijk paleis te Amsterdam. Plotseling kromp hij ineen van pijn doordat een of andere bij tende stof in zijn ogen terecht kwam. Hij greep met beide han den naar zijn gezicht en liet een tas, waarin zich een bedrag van 55.000 bevond, vallen. Toen hij even later weer iets kon zien, bemerkte hij dat de tas was ver dwenen. De wisselloper die werkzaam is op 't bijkantoor van de Amsterdamsche Bank aan het Damrak, rende onmid dellijk terug naar dit kantoor, waar na de politie gewaarschuwd werd. "N Het lijstje gevonden voor werpen", dat de Rotterdamse pers iedere week van de po litie ontvangt, vermeldt soms de vreemdste dingen. Zo werd er enige tijd geleden een „ge dicht" als gevonden gemeld, dat bij informatie een liefdes- jpdracht van 36 coupletten van een gymnasiast aan zijn „Dul cinea" bleek te zijn. Een ver pleegde man uit een tehuis voor ouden van dagen had het gevonden en ivas er zo ontroerd door geraakt, dat hij het nodig vond het bij de politie te de poneren. Gisteren lazen we dat er een „arm" gevonden was en om het geval nog mysterieuzer te ma ken stond er tussen haakjes achter vermeld (verdord). Bij informatie ten politieburele bleek, dat het hier leerstof voor het onderwijs aan een Rotter damse h.b.s. betrof, 'n geprepa reerde mensenami, die inmid dels reeds was teruggehaald. Maar hoe die ergens op de openbare weg terecht kon ko men is een vraag, waarop nie mand nog het antwoord weet.

de Stem | 1957 | | pagina 1